PDA

Επιστροφή στο Forum : Steve's Log!!



Σελίδες : [1] 2

Steve KinG STyLe
15-10-08, 19:01
Χεραιτω την παρεα του bb.gr!!!Αποφασισα να ανοιξω και εγω το δικο μου log!!! :)
Ειμαι 14 ετων,70κιλα ηταν η τελευταια μετρηση και υψος 1,76(χωρις παπουτσια :P )ο στοχος μου για φετος ειναι ογκος φυσικα προσπαθω να βαλω οσα πιο πολλα μυικα κιλα γινετε αν και ειναι δυσκολο τελικα...
Θα το ενημερωνω καθημερινα...
Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι παντα δεκτη!!!! :thumbup:

RUHL
15-10-08, 20:16
αν δεν μπουν νεες φωτο της αδερφης σου ουτε ενα δημιουργηκο(να κρηνουμε τα πανω που γραφεις) ποστ δεν θα γηνει
Ξεχασε το :sneaky: :sneaky: :sneaky: :sneaky:


ΝΑΙ ΣΕ ΑΠΕΙΛΩ :lol: :D :green:
Ασε που θα ανοιξω Poll με το ερωτημα να ποσταρει ο στεβακος νεες φωτο της αδερφης του ναι η οχι να δουμε τι θα πουν :lol: αν δεν παρουμε καμια εκτος την δηκη σου αρνητικη απαντηση τοτε θα ποσταρεις αλλιος θα μαζεψω υπογραφες να εισηγηθουμε για μπαν :lol:


Το βιβλιο το διαβασες? αντε να σου στειλω ακομα ενα :joker:

KATERINI 144
15-10-08, 21:00
Το βιβλιο το διαβασες? αντε να σου στειλω ακομα ενα :joker:τη εγνε ρε μεγαλε!? πολλες καλοσινες σε εχουν πιασει τελευταια μπαγασα :green: :green: :green:

napstor
15-10-08, 22:22
Το βιβλιο το διαβασες? αντε να σου στειλω ακομα ενα :joker:τη εγνε ρε μεγαλε!? πολλες καλοσινες σε εχουν πιασει τελευταια μπαγασα :green: :green: :green:αχαχαχαχ :rolf: :rolf: :rolf:
σοβαρα τωρα το προγραμμα ειναι καλο αλλα εχω μια παρατηρηση.γιατι εχεις μονο μια ασκηση για γαμπες.πρεπει να μεγαλωσουν.βαλε αλλη μια.

slaine
15-10-08, 22:27
μην κάνεις heavy duty γιατί:
1) δεν κάνεις καιρό
2) είσαι κουρασμένος
3)δεν ξέρεις καλά το σώμα σου

Steve KinG STyLe
15-10-08, 23:15
μην κάνεις heavy duty γιατί:
1) δεν κάνεις καιρό
2) είσαι κουρασμένος
3)δεν ξέρεις καλά το σώμα σου

δεκτη η απαντηση...εμενα γιατι μου φαινεται ομως πιο ευκολο αυτο παρα το προηγουμενο που εκανα??? :lol: Ναι ομως πως θα το μαθω αρκετα καλα αν δεν πειραματιστω?Να φανταστεις σκεφτομουνα να προσθεσω και κανα συπερ σετ ντροπ σετ.Οσο για το 2ο ειναι αληθεια...γι αυτο θα ειμαι οφ για μια βδομαδα...



αν δεν παρουμε καμια εκτος την δηκη σου αρνητικη απαντηση τοτε θα ποσταρεις αλλιος θα μαζεψω υπογραφες να εισηγηθουμε για μπαν
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

Μα σας υποσχεθηκα οτι μολις βρεθουμε θα την βγαλω φωτο με καλυτερες ποζες!!!! :green:



Νικο σκεφτομουνα HD για αλλαγη κυριως βαρεθηκα το κλασικο τετραημερο που εκανα και τα κλασικα σετακια μεχρι κοπωση,καμια ιδεα κανεις...??? :liftheavy:

slaine
15-10-08, 23:32
είπα όχι γιατί heavy duty σημαίνει πολλά κιλά... πάρα πολλά κιλά. και εκεί παίζουν τραυματισμοί. πόσο μάλλον αν είσαι πορωμένος και δεν "άκούς" καλά το σώμα σου... δοκίμασε το αν θέλεις. αλλά αυτό το πρόγραμμα δουλεύει με πολύ ζόρι...

άλλη λύση είναι να αλλάξεις το σπλιτ στο τωρινό σου πρόγραμμα και να κάνεις ντροπ σετ, αλλαγές στην ταχύτητα των επαναλήψεων, αρνητικές κλπ.΄

ή μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα 5 ημερών πχ και να δουλεύεις με έμφαση στη δύναμη

ή να κάνεις επαναλήψεις 1-2 βδομάδες 8-6-6-4 και 1-2 βδομάδες επαναλήψεις απο 12 έως 8...

πάντως αν βαρέθηκες από τώρα...

RUHL
16-10-08, 00:03
Προς θεου μην γηνεις σαν τον billy15 να αλαζεις ριζηκα προπονηση και να κανεις απο 5 εντελως διαφορετικες μεσα σε 2 μηνες
που βιαζεσε 14 εισαι κανε 1 χρονο μια τεχνικη αλλη χρονια καπια αλλη ξαναλεω μην γηνεις βιλης και μπλεξεις τα μπουτια σου υπαρχει πολυ γνωση ον-λινε αλλα αν δεν την καταλαβεις τοτε ειναι επικυνδηνη


Σημειωση τεχνικη ειναι θεωρια προπονησης*




πάντως αν βαρέθηκες από τώρα...
Στανταρ η μαλον ειδε τον αλλο τον μ*** :inandout: απο το φορουμ που πηνει νερο στο ονομα του Menzer και το 1 σετ και επιρεαστηκε απο τις πολλες υποσχεσεις

pepeismenos
16-10-08, 00:06
Καταρχας μεγια το λογκ δικε και συνεχισε ετσι και στα 20 σου η μανα σου αντι να βαζει τα ρουχα στην ντουλαπα θα στα ριχνει απανω σου επειδη θα σε μπερδευει....[καλη η βλα...α για την ηλικια μου...]
Το λοιπον οσο αφορα την κουραση που εχεις παρε μια βδομαδα οφ και ξεκουρασου φαε καλα για να επανελθει δρυμητερο το σωμα σου...τωρα για το heavy duty ξεκινησε το να το δοκιμασεις αλλα μετα την βδομαδα οφφ γιατι πραγματικα θελει αντοχες και ζορι γιατι θα αρχισεις να σηκωνεις πολλα κιλα....
Τωρα για τους τραυματισμους ο καθενας μπορει να παθει με οτι προγραμμα μπορει να κανει,αν ομως προσεχει δεν θα παθει κατι...συμφωνω οτι με αυτο υπαρχει μεγαλυτερο ενδεχομενο αλλα με πολυ καλο ζεσταμα δεν πιστευω να παθεις τιποτα....απλα να προσεχεις πως ανεβαζεις τα κιλα.....οι μεγαλες αυξησεις μπορουν να επιφερουν ασχημους τραυματισμους,λιγο λιγο σε καθε προπονηση και θα δυναμωνεις και οι τραυματισμοι θα αποφευγονται....
και το τελευταιο για να παει ακομα καλυτερα η προπονηση εαν βαλλεις και αλλλεσ 5 φοτο της αδερφης σου σε 100 κιλα στον παγκο σε 2 βδομαδες...[πλακα :nana: :nana: :nana: :nana: ]

pepeismenos
16-10-08, 00:11
Sυμφωνω και με το ρουλ γιατ το οτι πρεπει να μεινεις για καμποσο καιρο σε να ειδος προπονησης αλλα θεωρω και πως ενας πειραματισμος δεν βλαπτει....μπορει να ειναι για καλο...αμα γινεται καθε βδομαδα ομως τοτε δεν κανουμε προπονηση αλλα τηλεζαπινγκ στις ασκησεις...

RUHL
16-10-08, 00:13
Νικο σκεφτομουνα HD για αλλαγη κυριως βαρεθηκα το κλασικο τετραημερο που εκανα και τα κλασικα σετακια μεχρι κοπωση,καμια ιδεα κανεις...???
20/09/2008 15:30

κατσε καλα ρε ουτε μηνα εκλησες ελεος δηλαδη
ρε μηπως μηλας με τον βιλυ15 :lol: :lol: λεμε τωρα :lol: :lol:

Κανε advance αφου τα διαβασες και τα εμαθες

slaine
16-10-08, 00:28
14 εισαι? ωχ! ρε στην ηλικία που είσαι (αλλά και γενικά) μην περιμένεις να δεις τρελές αλλαγές το σώμα σου από τη μία στιγμή στην άλλη....

θέλει υπομονή. μη συγκρίνεις με άλλους που κάνουν χρόνια και μπορεί να παίρνουν και ΑΑΣ.

dReik0
16-10-08, 01:20
14 ! ακόμα το σώμα σου αναπτύσσεται , θέλει προσοχή και όχι βιασύνη. Επίσης δεν είμαι ειδικός να ξέρω αλλα κάποιες άσκησις πρέπει να είναι απαγορευμένες για εσένα,γιατί αν είσαι 1.76 τώρα ίσος φτάσεις και 1.90+ και τα βάρη μπορεί να σε κόψουν..

Steve KinG STyLe
16-10-08, 13:44
Νικ,δεν αλλαζω προγραμα για να δω μεγαλυτερες σωματικες αλλαγες,γενικα για αλλαγη.Ξερω οτι στην ηλικια δεν εχουμε τις μεγαλες αλλαγες...Οκ τελικα δεν κανω απο τωρα HD με πεισατε...παντως αλεξ το προγραμα π μ εδωσες οτνως δεν το κανω ενα μηνα αλλα απο αρχη σεπτεμβριου ειμαι στο ιδιο σπλιτ και ειναι σαν μηχανικο το δευτερα στηθος δικ ποδια κενο πλατη ομοι...γι αυτο σκεφτηκα να αλλαξω τελειως τεχνικη προπονησης.Πως το εννοω γιατι θα με πειτε οτι βαριεμαι που ζω.Δεν μιλαω κατα την διαρκεια την προπονησης εισαι πορομενος και δεν σκεφτεσε αυτα...αλλα πριν απο την προπονηση ξερεις οτι για ακομα μια δευτερα θα κανεις τα ιδια με τη ν προηγουμενη ακριβως εμενα πρωσοπικα με ριχνει!!!(ρουλ τα ψυχολογικα π ελεγες :lol: :lol: )

Οποτε ξεκουραζομαι προς το παρον και αρχιζω απο δευτερα με ενα αλλο σπλιτ π θα αποφασισω :) :)


που βιαζεσε 14 εισαι κανε 1 χρονο μια τεχνικη αλλη χρονια καπια αλλη ξαναλεω μην γηνεις βιλης και μπλεξεις τα μπουτια σου υπαρχει πολυ γνωση ον-λινε αλλα αν δεν την καταλαβεις τοτε ειναι επικυνδηνη

Εξηγεσετο το λιγο σε απλα ελληνικα πλζ δηλαδη να μην προσθεσω καμια τεχνικη(super set κτλ...) απο τωρα μετα απο 1 χρονο???
και το βιβλιο σχεδον το τελειωσα εχω μερικα ακομα να τα ξανα διαβασω αλλα αν θες δωστο μου το βοοκ :joker:

Steve KinG STyLe
16-10-08, 13:45
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδες!!!!! :rocking: :rocking: :rocking:

slaine
16-10-08, 14:15
πόσες μέρες μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο? κάνεις κάποιο άλλο άθλημα?

Steve KinG STyLe
16-10-08, 14:22
πόσες μέρες μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο? κάνεις κάποιο άλλο άθλημα?

υποθετικα και καθε μερα μπορω αλπλα προτιμω μια μερα ξεκουραση αναμεσα αλλα ενταξει δεν εχω προβλημα...καποιο αλλο αθλημα σε ομαδα οχι δεν κανω...

slaine
16-10-08, 14:32
από τη στιγμή που προπονείς κάθε μυική ομάδα μία φορά την εβδομάδα ούτως ή άλλως καλύτερα κάνε σπλι 5 ημερών δηλαδή μία μυική ομάδα τη φορά. έτσι μπορείς να "χτυπάς" τους μύς σου καλύτερα...

α8λήματα υπάρχουν και ομαδικά (sex) αλλά και ατομικά (λαλακία) :P :P :P

RUHL
16-10-08, 14:56
14 ! ακόμα το σώμα σου αναπτύσσεται , θέλει προσοχή και όχι βιασύνη. Επίσης δεν είμαι ειδικός να ξέρω αλλα κάποιες άσκησις πρέπει να είναι απαγορευμένες για εσένα,γιατί αν είσαι 1.76 τώρα ίσος φτάσεις και 1.90+ και τα βάρη μπορεί να σε κόψουν..
10 τοπικ το ιδιο θεμα ΟΧΙ ΛΕΜΕ δεν σε κοβουν σηγα μην παει και 2 μετρα εξαλου στο ββινγκ το πολυ υψος 190+ δεν ειναι καλο γιατι για να δειχνεις γεματος πρεπει να εισαι 110+ κιλα και να τρως ολη μερα οπως και να το δεις ακομα και με χαζες λογικες χωρις βαση στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα γηνει τιποτα με τον μικρο


στεβε σελιδα 116-120 κανε αυτα το 1-2 τελευταιο σετ σου(βλεπε παραδειγμα για προχορημενους) αν μπορεσεις

Steve KinG STyLe
16-10-08, 15:21
Καλα ε,αυτη την στιγμη ημουν ετιομος να διαβασω αυτες τις σελιδες :lol:
Με απλα λογια κανω κλασικα το προγραμα μεχρι κοπωση και προσθετω στο/α τελευταιο σετ μια τεχνικη...σπλιτ πρεπει να αφησω το ιδιο ομως???

Καμια καλη και πολη γρηγορη συνταγη για πρωινο ξερετε???(εκτος απο πιτακι βρωμης)

:turtle:

slaine
16-10-08, 15:34
whey/φρουτα/ταχίνι με μέλι/βραστα αυγά (απο το προηγούμενο βράδυ). τςρα που εισαι μικροσ ευχαριστησου το μεταβολισμο και φαε και σαβουρα.... αρκει να μην το παρακάνεις! :green: :chinese:

RUHL
16-10-08, 15:47
ναι

slaine
16-10-08, 15:56
ναι

πωπω πολυλογία!!! :P

Steve KinG STyLe
16-10-08, 16:26
ναι

πωπω πολυλογία!!! :P

ποπο κατι εχει ο Αλεξ!!!!Σλαινε και υπολοιποι ξερεετε πως η βρωμη μπορει να γινει σαν χηλος??? :unsure: Καπου το ειδα αλλα δεν μπορω αν το βρω...

Σλαιν καλο ακουγετε αλλα δεν εχω whey :1laugh:
Γενικα θελω ενα πλουσιο σε θερμιδες και θρεπτικα συστατικα πρωινο αλλα να γινετε πολυ γρηγορα γιατι ξυπναω 7,30 και φευγω 8 για να χορτασω υπνο και μετα δεν προλαβαινω να ντυθω!!!! :green:

slaine
16-10-08, 16:31
δεν εννοουσα ολα αυτα μαζι αλλα αμα αντέχεις χτύπα τα όλα! :P
μερικές επιλογές είπα και υπάρχουν άπειρες...

φαντάζομαι στο μπλέντερ. προσθέτεις και ότι άλλο θες και είσαι κομπλε...

Steve KinG STyLe
16-10-08, 17:50
Ε μαλλον κατι τετοιο θα κανω :greenalien:
Να πω οτι η σημερινη μετρηση βαρους εδειξε 70,03 απο 69,9(σιγα την αυξηση αλλα ενταξει απο το τιποτα)Μαλλον θα αυξησω λιγο ακομα τον υδατ.
Να παραθεσω και την διατροφη μου:
1ο 70γρ βρωμη,500μλ γαλα,1/2μπανανα 25γρ σταφιδες,λιγο μελι και 4αυγα Η ενα πιτακι βρωμης με τα παραπανω υλικα περιπου παλι
2ο 2τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα βραστη,κασερι,φυστικοβουτυρο κ μαρουλακι
3ο γαλοπουλα/μοσχαρι/μπακαλιαρο/κοτοπουλο(πολυ σπανια υπαρχει καπιο χοιρινο η οσρπιο) με 70-80γρ ρυζι και ντοματοσαλατα με ελεολαδο
4ο μπανανα ή μηλο και μια κουπα πρασινο τσαι
5ο 5ασπραδια γλυκοζη
6ο γαλοπουλα/μοσχαρι/κοτοπουλο/τονο με 60γρ ρυζι η μια πατατα βραστη και σαλατα λαδι
7ο(καμια φορα δεν υπαρχει 7ο αναλογα το οραριο) γαλοπουλα και μια ντοματα
8ο cottage chesse ή γιαουρτι 150-200γρ με καρυδια γαλοπουλα ή αυγα


Και 2 εμπειρικες φωτος... :lol:

http://i34.tinypic.com/rvlwfc.jpg

http://i33.tinypic.com/2qv6tsi.jpg

slaine
16-10-08, 19:15
το 4ο υποθέτω ότι είναι πριν την προπόνηση. πόση ώρα μετά το 3ο και πόση πριν την προπόνηση? βάλε και λίγη πρωτείνη μέσα....

πάντως αν δε σε αφήνουν οι γονείς σου να πάρεις πρωτείνη μπορείς να κάνεις τα εξής αν θέλεις:
1)να την αφήσεις στο γυμναστήριο και να κουβαλάς ένα σέικερ
2)να την κρύψεις σε κανα σπίτι φίλου
3)να τη βάλεις σε άλλη συσκευασία....

τα 130 γραμμάρια μέσα σε μία μέρα δεν είναι μυς.... :lol: :lol: :lol:

έχεις υπολογίσει πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και από που και πόσες παίρνεις?

napstor
16-10-08, 21:49
εγω παντως πιστευω οτι πρεπει να κανεις και καμια τεχνικη υψηλης εντασης.στην αρχη κανε superset,triset και μετα κανε drop sets,rest-pause.τα εχω κανει και εχω δει μια αυξηση στη δυναμη.η διατροφη αρκετα καλη.α,επισης μηπως μπορεις να μου πεις περιφερεια χεριων,στηθους,ωμων,ποδιων,γαμπων και κοιλιας.σορρυ αν ζηταω πολλα αλλα θελω να κανω μια συκριση με μενα. :bodybuilder2:

Steve KinG STyLe
16-10-08, 22:04
το 4ο υποθέτω ότι είναι πριν την προπόνηση. πόση ώρα μετά το 3ο και πόση πριν την προπόνηση? βάλε και λίγη πρωτείνη μέσα....
μιση ωρα περιπου πριν παρατηρησα οτι το τσαι με ανεβαζει λιγο στις προπονησεις,το 3ο γινετε 2,30 πανω κατω και το αλλο 3,30-45(γενικα χονευω γρηγορα σχετικα νομιζω διοτι απο παλια τρωω πολλα γευματα)

τα 130 γραμμάρια μέσα σε μία μέρα δεν είναι μυς.... :lol: :lol: :lol: έχεις υπολογίσει πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και από που και πόσες παίρνεις?
130οντως δεν ειανι τιποτα αλλα αν δεν κανω λαθος τις ειχα μετρησει 170+ αν και παλι δεν ειανι πολλες :( Μαζι ομως και τις δευτερευουσες πηγες...οχι δεν εχω κανει :lol:

Ναποστορ για χαρη σου θα κανω μια μετρηση αλλα μολις βρω μεζουρα διοτι τοσο καιρο ψαχνω και τιποτα.Α και τελικα αν δεν το ειδες για λιγο καιρο ακομα θα κρατησω την ιδια προπονηση αλλα με προσθηκη τεχνικης αναλογα πως παει στην πραξη... :joker:

dReik0
16-10-08, 22:20
οικονομικός είσαι εσύ , εγώ μόλις έφαγα μισό κοτόπουλο και 1 ντοματοσαλάτα και πεινάω ακόμα ( και ήταν το έκτο m σημερινό γεύμα)

napstor
16-10-08, 22:24
Ναπστορ για χαρη σου θα κανω μια μετρηση αλλα μολις βρω μεζουρα διοτι τοσο καιρο ψαχνω και τιποτα.Α και τελικα αν δεν το ειδες για λιγο καιρο ακομα θα κρατησω την ιδια προπονηση αλλα με προσθηκη τεχνικης αναλογα πως παει στην πραξη... :joker:περιμενω :D

Steve KinG STyLe
16-10-08, 22:45
οικονομικός είσαι εσύ , εγώ μόλις έφαγα μισό κοτόπουλο και 1 ντοματοσαλάτα και πεινάω ακόμα ( και ήταν το έκτο m σημερινό γεύμα)

ε ενταξει συχνα συμβαινουν τετοια ειδικα κατι σαββατα που ερχετε κοσμος στο σπιτι ποπο φαι....απλα δεν τα γραφουμε.

Παιδια μια απορια που εχω χρονια τωρα...επηρεαζει καθολου την πεψη και ολα τα συναφη αν τρωμε γρηγορα η αργα???(κυριως για το πρωτο αναφερομαι :P :P )

slaine
16-10-08, 23:15
130οντως δεν ειανι τιποτα αλλα αν δεν κανω λαθος τις ειχα μετρησει 170+ αν και παλι δεν ειανι πολλες :( Μαζι ομως και τις δευτερευουσες πηγες...οχι δεν εχω κανει :lol:


τι εννοείς με αυτό?170+ τι είναι? 130 γραμμάρια που είπες ότι ζυγίζεις παραπάνω από τη μί αμέρα στην άλλη εννοούσα δεν είναι μυς.

Steve KinG STyLe
16-10-08, 23:28
τι εννοείς με αυτό?170+ τι είναι? 130 γραμμάρια που είπες ότι ζυγίζεις παραπάνω από τη μί αμέρα στην άλλη εννοούσα δεν είναι μυς.

ααα αυτο λες...ε καλα το ξερω μωρε αλλα και μονο που βλεπω οτι ανεβαινει η ζυγαρια κατι ειναι :lol: :lol: (μια βδομαδα εκανα να παρω αυτα τα 130γρ)Νομιζα ελεγες οτι η διατροφη ειανι παρα πολυ φτωχη σε πρωτεινες,και νομιζα οτι εννοουσες οτι βγαζει 130γρ πρωτ...οτι να ναι :1laugh:

slaine
16-10-08, 23:32
το κατάλαβα γι'αυτό το ξεκαθάρισα...
:1laugh: :geek:

peris
17-10-08, 00:04
μια απορια steve το ρυζι αυτο το τρως σε ενα γευμα?ποσσα γραμμαρια ειναι αυτο βρασμενο και το κοτοπουλο αυτο σε ενα γευμα τα τροσ?

Steve KinG STyLe
17-10-08, 12:49
μια απορια steve το ρυζι αυτο το τρως σε ενα γευμα?ποσσα γραμμαρια ειναι αυτο βρασμενο και το κοτοπουλο αυτο σε ενα γευμα τα τροσ?

Για τις φωτος αναφερεσε? :lol:
Ειναι γαλοπουλες και ειναι 1,5κιλο ε ειπαμε ογκος αλλα οχι και τοσο φαι... :lol: Συνηθως μαγειρευω μια φορα την μερα ρυζι/μακαρονι/πατατες και κρεας και τρωω σε 2-3γευματα(αναλογως) την μερα καμια φορα μου μενει λιγο και για αλλη μερα...το ρυζι πρπ να ηταν 310γρ...γενικα εχω γινει τρελος ΣΕΦ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Οτι συνταγες θελετε εδω ειναι ο Στιβ!!!! :green:

peris
17-10-08, 12:59
ναι ρε λεω και εγω ενα γευμα αυτα και περνει τοσο λιγο βαρος για αυτο μου εκανε εντυπωση

RUHL
17-10-08, 19:00
ναι

Steve KinG STyLe
17-10-08, 19:09
ναι


:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: slaine παει καηκε και ο αλεξ!!!!

slaine
17-10-08, 19:09
ναι
:eleph:

napstor
17-10-08, 21:21
ναιαεροπλανικο :rolf: :rolf: :rolf:

Steve KinG STyLe
20-10-08, 18:34
Μολις γυρισα απο την προπονηση...μετα απο την ξεκουραση η ενεργεια και καλη ψυχολογεια φανηκαν!!!

Σημερα εφαγα
100γρ βρωμη 2φετες ψωμι με μελι 4 XL ασπραδια και 400μλ γαλα.
2 κλασικα τοστ
3φιλετα μπακαλιαρο στον φουρνο με 100γρ πουρα πατατας
Και τωρα μετα την προπονηση γλυκοζη και μια ομελετα με γαλοπουλα και 5XL ασπραδια και 1 κροκο...

Τελικα οπως ειπα κρατησα το παλιο μου σπλιτ και προσθεσα τεχνικες προπονησης...Παρατηρηση:καλα κανουν και τα λενε συπερ σετ...το στηθος μου πηρε φωτια και οι ομοι μου...και οι δικεφαλοι ενα πρηξημο :bowdown:

Στηθος
Πιεσεις αλτηρων σε επικλινη 4*9 12+12 κιλα super set με ανοιγματα 1*6 10+10κιλα
Πιεσεις επικλινη παγκου 4*12 47κιλα rest pause με 5+2 στα 50
Πιεσεις ισιου παγκου με αλτηρες 4*8 12+12κιλα 2super set το ενα με ανοιγματα 10+10κιλα *6 και βυθησεις *4
Βυθησεις 3*6

Δικεφαλα
Καμψεις μπαρας 4*10 30κιλα super set με καμψεις καθηστος 10+10 *4
Καμψεις αυτοσυγκεντροσης 2*12 8κιλα


Πηγα με παρα πολυ καλη ψυχολογια και η προπονηση πηγε πολυ καλα για τα δεδομενα μου
:D Βεβαια ελιωσαααααα..... :lol:

napstor
20-10-08, 21:51
μπραβο steve για την προπονηση σου.ετσι να ανεβαινει η ψυχολογια να ανεβεις και στα κιλα σιγα-σιγα.καλο ειναι που εκανες τεχνικες υψηλης εντασης.θα σε βοηθησουν αρκετα

Steve KinG STyLe
21-10-08, 18:36
Να πω την αληθεια δεν την ευχαριστηθηκα σημερα την προπονηση,μιας δεν ειχα φαει αρκετους υδατανθρακες,μια οτι ειχα λιγο πονοκεφαλο και ειχα και κατι βλακες στο τζιμ που μου τα επριζαν λιγο να μην κανω σκουοτ απο τωρα θα μεινω κοντος μην βαζω κιλα πολλα,βεβαια τους εγραψα και τελειωσα το προγραμα σε 50λεπτα απο 2 ωρες που με επερνε παλια... :)

Σκουοτ 4*12 55κιλα(εβγαλα κιλα γιατι ειδα οτι δεν με επιανε στα ποδια πολυ!!!Πιο πολυ μεση δουλευε ενω η τεχνηκη ειναι σωστη,με τα 55εβγαιναν πιο ευκολα αλλα πιο προσεγμενα και μεχρι κατω σχεδον...ισως να την αντικαταστησω με front squat)
Εκτασεις Τετρακεφαλων 4*12 65κιλα
Καμψεις δικεφαλων 4*12*8*8*6---40*45*50*55
Προβολες 4*18 30κιλα μπαρα

Τελωσπαντων δεν την χαρηκα αλλα καλουτσικα πηγε...

napstor
22-10-08, 22:04
βαλε καλυτερα μπροστινα σκουοτ.μα ειναι δυνατον να κανεις περισσοτερα κιλα στις εκτασεις απ'οτι στα σκουοτ?ελεος :smash:

Steve KinG STyLe
22-10-08, 22:11
βαλε καλυτερα μπροστινα σκουοτ.μα ειναι δυνατον να κανεις περισσοτερα κιλα στις εκτασεις απ'οτι στα σκουοτ?ελεος :smash:

Οντως ειμαι περιεργος :lol:
Σκουοτ εκανα και με 70κιλα και αν το εβαζα σκοπο εκανα και παραπανω αλλα ηταν ανουσιο διοτι δεν με επιανε στα ποδια ιδιετερα...μονο ενταση...οποτε δοκιμαζω και τα μπροστινα και θα δουμε.Επισης τοσο καιρο εκανα γερη μ***α.Στις προβολες εκανα 12-24 επαναληψεις γιατι το ειχα σκεφτει οτι παει ενα ενα το ποδι :rolf: Ελεος και ελεγα μα γιατι ψοφαω ετσι...

napstor
22-10-08, 22:50
βαλε καλυτερα μπροστινα σκουοτ.μα ειναι δυνατον να κανεις περισσοτερα κιλα στις εκτασεις απ'οτι στα σκουοτ?ελεος :smash:

Οντως ειμαι περιεργος :lol:
Σκουοτ εκανα και με 70κιλα και αν το εβαζα σκοπο εκανα και παραπανω αλλα ηταν ανουσιο διοτι δεν με επιανε στα ποδια ιδιετερα...μονο ενταση...οποτε δοκιμαζω και τα μπροστινα και θα δουμε.Επισης τοσο καιρο εκανα γερη μ***α.Στις προβολες εκανα 12-24 επαναληψεις γιατι το ειχα σκεφτει οτι παει ενα ενα το ποδι :rolf: Ελεος και ελεγα μα γιατι ψοφαω ετσι... :rolf: :rolf: :rolf:

Steve KinG STyLe
23-10-08, 18:41
Πλατη σημερα ε καλη ηταν η προπονηση αλλα αυτη η πλατη στις κωπηλατικες κτλ δεν εχει καθολου pumb και δεν μου αρεσει αυτο,προσπαθησα να κανω μερικα σετ προκωποσης αλλα και παλι τιποτα...

Προς το παρον εχω δωσει λιγο μεγαλυητερη σημασια στο ανοιγμα τις πλατης γι αυτο βαζω πρωτες τις ασκησεις ανοιγματος...

Ζετσαμα ελξεις τροχαλιας
Λειτουργικα σετ ελξεις στην τροχαλια (εμπροθ) 4*12,12,10,8 45,45,50,55κιλα και super set οπισθ ελξεις 7*50κιλα & εμποσθ 5*50
Μονοζυγο με μετρια λαβη 3*5 +5κιλα(με αποδυναμωσε η τροχαλια) και 1 super set μετρια λαβη 1*5 με ανοιχτη λαβη 1*2(η μια μιση )
Σταυρος 4*12 40κιλα
Κωπηλατικη αλτηρα (ενα ενα χερι) 12,12,8,4 12,12,18,25 κιλα
Αρσεις ομων στην σμιθ 4*12 40κιλα
Αρσεις θανατου με τεντομενα ποδια 3*10 50κιλα
Υπερεκτασεις 3*8 5κιλα

1ωρα παρα κατι με πηρε η προπονηση,αρσεις για ακομα μια φορα δεν εκανα μπορεσα να κανω σοβαρα οποτε απο την επομενη φορα πρωτη ασκηση!!! :bbbiceps:

peris
23-10-08, 20:29
σταυρος steven ποια ασκηση ειναι? σε μηχανημα το κανεις πχ ενα που λεει upper back?κσερεις σα διασταυρωσεις περιπου?

Steve KinG STyLe
23-10-08, 21:48
σταυρος steven ποια ασκηση ειναι? σε μηχανημα το κανεις πχ ενα που λεει upper back?κσερεις σα διασταυρωσεις περιπου?

Περιπου αυτη ειναι http://www.exrx.net/WeightExercises/BackGeneral/LVInclineRow.html ...ενα παρομοιο τετοιο μηχανημα,εμενα παντως μου φανηκε δυσκολουτσικη σαν ασκηση,την εκανα για αλλαγη να δω τι λεει... :awesome: Παντως αν και η κωπηλατικη μπαρας ειναι για μενα απο τις πιο ωραιες ασκησεις,παλι δεν με πιανει πλατη...αν και πιστευω σε λιγο καιρο θα βρω την ακρη,γιατι και στο σηθος το ιδιο προβλημα ειχα και βρηκα τι με πιανει τελικα...

peris
23-10-08, 23:21
ναι αυτη λεω ντακσει διαφορετικο μηχανημα ιδια ασκηση ομως καλη ειναι και δυσκολη ποσα κιλα κανεις σε αυτη?

Steve KinG STyLe
24-10-08, 14:12
ναι αυτη λεω ντακσει διαφορετικο μηχανημα ιδια ασκηση ομως καλη ειναι και δυσκολη ποσα κιλα κανεις σε αυτη?

εβαλα 35κιλα σε πλακες ε και το μηχανημα θα ειναι απο μονο του τουλαχιστον 5κιλα,αν και πιστευω αν την κανεις ελευθερη θα ειναι πιο ευκολη γιατι εμενα με ενοχλουσε αυτο το σκατο μαξιλαρι και δεν εφταναν και καλα κατω τα ποδια λολ :oops: :lol:

peris
24-10-08, 14:20
ναι αυτη λεω ντακσει διαφορετικο μηχανημα ιδια ασκηση ομως καλη ειναι και δυσκολη ποσα κιλα κανεις σε αυτη?

εβαλα 35κιλα σε πλακες ε και το μηχανημα θα ειναι απο μονο του τουλαχιστον 5κιλα,αν και πιστευω αν την κανεις ελευθερη θα ειναι πιο ευκολη γιατι εμενα με ενοχλουσε αυτο το σκατο μαξιλαρι και δεν εφταναν και καλα κατω τα ποδια λολ :oops: :lol:


κατσε ρε συ δεν μπορεις να τα ρυθμισεις αυτα? το μαξιλαρακι εννοω που ακουμπας το στηθος και εκει που καθεσε :unsure:

Steve KinG STyLe
24-10-08, 14:37
ναι αυτη λεω ντακσει διαφορετικο μηχανημα ιδια ασκηση ομως καλη ειναι και δυσκολη ποσα κιλα κανεις σε αυτη?

εβαλα 35κιλα σε πλακες ε και το μηχανημα θα ειναι απο μονο του τουλαχιστον 5κιλα,αν και πιστευω αν την κανεις ελευθερη θα ειναι πιο ευκολη γιατι εμενα με ενοχλουσε αυτο το σκατο μαξιλαρι και δεν εφταναν και καλα κατω τα ποδια λολ :oops: :lol:


κατσε ρε συ δεν μπορεις να τα ρυθμισεις αυτα? το μαξιλαρακι εννοω που ακουμπας το στηθος και εκει που καθεσε :unsure:

Το σιγκεκριμενο μηχανιμα οχι,ειναι τυπο ποιημενο!!! :( Ε δεν ειμαστε ολοι 1,85 :lol: Καλα και σκεφτομαι να αλλαξω γυμναστηριο...αν και ειναι καλος σαν χορος μου την σπανε αυτοι που πανε τρελα!!!Μονο 3 παλικαρια π ξερω ειναι σοβαρα,ο αλλος μ εκανε παρατηρηση επειδη εκανα σκουοτ οτι αυτος κανει 10χρονια γυμναστικη και κανει τοσα κιλα και εγω που ειμαι μικρος κανω τοσα(εκανα με 55κιλα παρεπηπτοντως λολ)και θα μεινω κοντος και η μεση μου...η να βλεπω τον αλλον να του τρεχουν τα σαλια,αλλοι να πιανουν 10-20λεπτες συζητησεις για γκομενες και λαλακιες αναμεσα στα "διλαλυματα" των ασκησεων,αλλοι να κανουν με 6κιλα και να κοκκινιζουν και να cheatαρουν τρελα ....ε μετα που εμπνευση να πας Γυμναστηριο :spank: Ε μου βαζει και ο Ρουλ μετα τα αλλα τα ξενα γυμναστηρια με τα hardcoria ε τι να κανω και εγω...

peris
24-10-08, 15:00
τυποποιημενο ε?ε τοτε αμα δε σου βγαινει μη τη κανεις τσαμπα θα παει οσο για αυτον με το σκουοτ ασχολιαστο 55κιλα κανει και κανει απο οτι καταλαβαινω καιρο γυμναστικη εγω τη πρωτη φορα που εκανα σκουοτ εκανα με 40 κιλα ακυρος ο τυπος :1laugh: :banghead: :smash:

RUHL
24-10-08, 18:22
ερε ruhl που τους χρειαζετε σε εκεινο το gym αλλα θα ειχα φαει κανενα βαν απο εκει αχχαχαχαχαχααχ

Μην μασας πετα τους ατακες οπως

<<Γιατι το λες αυτο εχεις διαβασει σχετικη βιβλιογραφια η ερευνες?που να το αποδηκνυει αυτο (για οτι μλκια σου πουν πχ μεση θα μηνεις κοντος σου μικρενει του πουλι κακο στην καρδια και οτι αλλο ακουσεις>> αν σου που οχι και ρωτησουν αν διαβασες εσυ πες ναι (χωρις περετερο σχολιασμο) και πες αν θες σου δεινω το λινκ στον νετ να το δεις και ο ιδιος
<<Αφου κανεις τοσα χρονια προπονηση πρεπει να ξερεις τουλαχιστον τι ηδη μυικων ινων υπαρχουν και ποιες οι διαφορες τους>>
<<Μην με ενοχλεις τωρα(για οποια παρατηρηση η απασχοληση να σου μηλησουν) μου αποσπας την αυτοσυγκεντρωση για το επομενο σετ>>
<<Για τα βαρακια που λες κανε καμια πλακα αχαχχα κανε πως τα ψαχνεις και αν τα εχει εκεινος πες α εδω ειναι εγω νομιζα τα πηρε καποια γυναικα και θελω να κανω και ζεσταμα αχαχαχ)>>

Αν ηδη διαβασες και καταλαβες τα βιβλια που σου ειπα εχεις αρκετες γνωσεις για να την πεις σε ασχετους και να τους μαθεις και κατι ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ το 2ο

Steve KinG STyLe
24-10-08, 19:18
AXAXAXXAXAXAXAA Ερε ΡΟΥΛ που τους χρειαζεται... :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ :bowdown:
Που τα σκεφτηκες ρε αλυταμπουρα....ΑΧΑΧΑΧΑΧ :rolf:


Αν ηδη διαβασες και καταλαβες τα βιβλια που σου ειπα εχεις αρκετες γνωσεις για να την πεις σε ασχετους και να τους μαθεις και κατι ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ το 2ο

Ε ναι το ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ειναι το αγαπημενο μου και το εχω διαβασει τουλαχιστον 3 φορες το μερος της προπονησης ψυχολογιας... :shifty:

Τελωσπαντως σημερα ομοι τρικεφαλοι γαμπες,αρκετα καλη προπονηση και ειχα και πολυ καλη ψυχολογια...(γαμπες την παρακσευη ε γιατι δεν αποδιδω το ιδιο στν μερα των ποδιων...)

Καλο ζεσταμα στην σμιθ
Πιεσεις ομων στην σμιθ 4*12-10-8-8 40-43-45-45 super set πιεσεις αλτηρων 7*8κιλα
Πιεσεις ομων με αλτηρες 4*9 12+12 κιλα super set με πιεσεις αρνολντ 7*8κιλα
Πλαγιες εκτασεις 4*12 8+8 κιλα
Σκυφτα ανοιγματα 4*12 8+8
(σημερα καταλαβα τελικα ΡΟΥΛ πως ακριβως εννοουσες πολυ γρηγορες επαναληψεις,ετσι πιανει πραγματικα μεσεους και πισω ομους...)
Πιεσεις με κλειστη λαβη 2*12-8 40-45κιλα super set με kickbacks
Γαλικες με μπαρα 4*9 25κιλα
Εκτασεις στην τροχαλια 4*9 40κιλα
Βυθισεις 4*10 (βοηθεια 15κιλα)
Γαμπες 4*18 1*14 60κιλα - 70κιλα

55λεπτα πηρε η προπονηση,ξεκουραση τωρα.....

RUHL
24-10-08, 19:25
καλα τοτε σου βαζω στοχο οπως ειπε εκανε αυτος μετα αρχησαν να τον φτανουν οποτε αρχηνα 130 χ 6-7 στον παγκο


α να μην το ξεχασω με την αδερφη τι θα γηνει ρε :smash: :smash: :smash: αληταμπουρα :smash:

Steve KinG STyLe
24-10-08, 19:48
καλα τοτε σου βαζω στοχο οπως ειπε εκανε αυτος μετα αρχησαν να τον φτανουν οποτε αρχηνα 130 χ 6-7 στον παγκο

Αμην και ποτε.... :liftheavy:
Οποτε θα αρχισω να γραφω και στοχος επομενης βδομαδας επομενου μηνα :P Να περασω τον ΡΟΥΛ σε ποστς :rolf:

Παντως αν και δεν εχω κανενα παραπονο απο το σωμα μου,αρχισα με παγκο 20κιλα και κανω τα διπλασια,δικεφαλους με 4κιλα και τωρα με 30κιλα,ομους με 3κιλους αλτηρες και τωρα με 12...αλλα μολις γυρισω απο χριστουγενα ανανεομενος παω για δυναμη!!!!Τωρα που κολλησα το μικροβιο.....

tezaman
24-10-08, 20:13
ίου ο steve έχει μικρόβιο :affraid:

napstor
25-10-08, 23:38
steve πολυ καλα κιλα.μπραβο :awesome:
εχω και εγω το ιδιο μικροβιο.οποιος εχει την αντιβιωση 10 ευρα απο εμενα :rolf: :rolf: :rolf:

tezaman
25-10-08, 23:48
ίου ο ναπστορ έχει μικρόβιο :affraid:

napstor
26-10-08, 00:16
ίου ο ναπστορ έχει μικρόβιο :affraid: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: πεθαινω

Steve KinG STyLe
26-10-08, 14:15
AXAXAXA :rolf: :rolf: Ελεος 2 μερες ελειψα και παει το φορουμ :rolf: :rolf:
Παντως σημερα παλι εχω τον ιδιο πονο στην δεξια γαμπα λοολ :lol: Ναπστορ χιλια ευχαριστω,αντε καλη δυναμη σε ολους :liftheavy:

Υ.Γ εγω δινω 30ευρω για την αντιβιωση... :geek:

Steve KinG STyLe
27-10-08, 21:32
Λοιπον γυρισα πριν κανα 35λεπτο απο την προπονηση ιδιετερα χαρουμενος...

Ειδα καποιες καλες αλλαγες αντοχης και σημαντικοτερο αυξησεις στα κιλα!!!Εντομεταξυ την προηγουμεη βδομαδα δεν ζηγηστηκα ακομα γιατι φοβαμαι μηπως ειμαι ακομα 70 :lol:

Τελως παντως η προπονηση ηταν ως εξεις,

Ζεσταμα πιεσεις αλτηρων
Πιεσεις αλτηρων 5σετς συνολο στην αρχη εκανα ενα 1*12 12 και βγηκαν ολες χωρις κοπωση χαρηκα ιδιετερως και μετα εκανα
4*8 16 αλτηρες(η 8η δεν ηταν ολοκληρη δεν εβγαινε)ενα συπερ σετ με ανοιγματα 1*7 8κιλα αλτηρες rest pause 1*4+2 18 αλτηρες
Ολοι οι παγκοι ηταν πιασμενοι οποτε αναγκαστηκα να κανω δευτερη ασκηση πιεσεις αλτηρων σε ισιο παγκο.Ψωφιος απο τα προηγουμενα σετς εκανα 4/5/12/12 16,16,12,12 κιλα αλτηρες
Πιεσεις επικλινη παγκου με μπαρα το στηθος και τα χερια σακατεμενα καταφερα μονο 2 ρεζιλευτηκα σετς 12/10 40,43 κιλα
Βυθισεις 2*10 -15κιλα(βοηθεια)

Δικεφαλα
Καλα ας μην αναφερω οτι ακομα τιλιγονται στις φλωγες...
Καμψεις μπαρας 3*7 30κιλα συπερ σετ καμψεις αλτηρων 1*8 8κιλα αλτηρες
Σφυρια με αλτηρες 3*6-7 8κιλα

Μπορει ολες οι αλλες ακησεις να πηγαν ψιλο σκ*τα παντως ποροθηκα και μονο απο αυτη την αυξηση,+οτι πριν την προπονηση ειχα δει τον Markus RUHL... :lol:

Steve KinG STyLe
29-10-08, 19:35
ΑΑΑ μετα απο μια σοκαριστικη προπονηση με τρελη ενταση στο τελος της προπονησης σερνομουνα μονο εμετο δεν εκανα ελεος, :lol: Μολις εφαγα την ομελετα μου με ασπραδια και γαλοπουλα και πινω ενα πρασινο τσαι για να συνελθω...
Αντικατεστησα το κανονικο σκουοτ με μπροστινο και οντως τελικα απομονονει πιο πολυ τα ποδια αλλα δεν εκανα φυλλ κιλα μεχρι να μαθω ολα τα κολπα τις ασκησης αλλα την εκανα με τοση ενταση που παλι και με τοσα κιλα εφτανα μεχρι τελικης πτωσης...

Εκτασεις για προκωποση και ζεσταμα εδν θυμαμε νουμερα
Front Squat 5*10 50κιλα αργες επαναληχεις μεχρι κατω
Squat με μεγαλο ανοιγμα 2*10 60κιλα
Προβολες με αλτηρες περπατωντας 4*12/10/10/8 16,18,18,18 (ΨΩΦΙΣΑ!!!)
Καμψεις δικεφαλων 3*7 50κιλα


Αντε να δουμε τωρα καλη δυναμη σε ολους!!!!

slaine
29-10-08, 20:45
ωραίος! κι εγώ στα πόδια πολλές φορές νιώθω ότι ζαλίζομαι κι έχω τάση για εμετό. μετά από λίγο περνάει. ειδικά αν κάτσεις με τα πόδια ψηλά στον πάγκο των κοιλιακών και πάρεις βαθιές ανάσες.

napstor
29-10-08, 22:53
Καμψεις δικεφαλων 3*7 50κιλα :affraid: :shock: αυτο παραπαει
θελω να γινει ban χωρις δευτερη σκεψη :P
πολυ καλη δουλεια :clap:

Steve KinG STyLe
29-10-08, 22:58
αχαχαχα ευχαριστω πολυ ρε Ναπι...
Αντε να δω ποτε θα ρθουν τα αποτελεσματα... :sneaky: :joker:

Αντε ευχομαι και στα δικα σου :liftheavy:

RUHL
29-10-08, 23:12
Καμψεις δικεφαλων 3*7 50κιλα :affraid: :shock: αυτο παραπαει
θελω να γινει ban χωρις δευτερη σκεψη :P
πολυ καλη δουλεια :clap:

Κατσε καλα ρε :lol: :lol: ενταξη υπαμε να λεμε κανενα ψεμα αλλα οχι και ετσι :lol: 50=ενα εικοσαρι απο καθε μερια+μπαρα μερικοι πανε χρονια στο γυμναστηριο μου ακομα να τα σηκωσουν

Εξαλου δεν το πιστευω επειδη σκουωτ κανεις με 55 και στηθος κτλ ουτε 50 οπως και πλατη στις τροχαλιες


πριν πεταχτει καποιος :clown: και πει οτι τα λεω επειδη δεν τα σηκωνω καμια σχεση μεχρι 73 χ 6 εγραψε το κοντερ αλλα ηταν μονο επαναληψεις χωρις κλεψημο αλλα συσπαση και σγυξημο δεν υπηρχαν οποτε δεν με πιανουν

προσεχε μην κλεβεις πιο πολυ απο τον αρνολντ αχαχχα γιατι αν το κανεις μετα τρως τουμπα κατα πησω :lol:

peris
29-10-08, 23:17
κατσε ρε ruhl εννοει μηριαια δικεφαλα εσυ εννοεις χερια

thegravijia
29-10-08, 23:19
χα 73 ωραιος .... ruhl στα τρικεφαλα τι αριθμους εχεις???

Steve KinG STyLe
29-10-08, 23:19
Ρε τι λογο εχω να πω ψεματα? :lol: :lol:
Και μιλαω για καμψεις δικεφαλων μηρεων οχι για δικεφαλων χεριων,ελπιζω να το καταλαβατε αυτο γιατι δεν ξερω που πηγαινε το 20+20 απο καθε πλευρα...
Αν εκανα 50κιλα δικεφαλους χεριων δεν θα μουνα εδω τωρα....αχαχαα :rolf:

peris
29-10-08, 23:23
Ρε τι λογο εχω να πω ψεματα? :lol: :lol:
Και μιλαω για καμψεις δικεφαλων μηρεων οχι για δικεφαλων χεριων,ελπιζω να το καταλαβατε αυτο γιατι δεν ξερω που πηγαινε το 20+20 απο καθε πλευρα...
Αν εκανα 50κιλα δικεφαλους χεριων δεν θα μουνα εδω τωρα....αχαχαα :rolf:

αφου ο ruhl δε κανει για τιποτα βλεπει ενα κατεβατο ποδια και επειδη εγραψες καψεις δικεφαλων σου λεει χερια ειναι καρβουνο καις ρε ruhl? :P :P :green:

napstor
29-10-08, 23:38
και εγω χεριων νομιζα οπως και ο ρουλ γι΄αυτο παθαμε ενα μικρο σοκ

Steve KinG STyLe
30-10-08, 15:04
και εγω χεριων νομιζα οπως και ο ρουλ γι΄αυτο παθαμε ενα μικρο σοκ

χαχα γι αυτο παραξενευτηκα προς τι τοσος ενθουσιασμος...χαχα :lol:
Να δω πως θα κανω σημερα προπονηση πλατης βλεπετε την 3η ηταν κλειστα τα γυμνσατηρια οποτε μου χαλασαν το προγραμα,τα ποδια μου ειναι ακομα σοκαρισμενα :lol: :lol:

Λεω να αλλαξω το σπλιτ σε 5μερες σερι γιατι τελικα τα χερια δεν αρκετα ετσι οπως ειναι χομενα...θα το σκεφτω πειτε καμια γνωμη,ειναι παντα δεκτη!! :joker:

slaine
30-10-08, 15:20
εγώ είμαι φαν των 5 ημερών να μη σου πω 6! ανέβασε μέρες! :chinese:

peris
30-10-08, 15:24
εγώ είμαι φαν των 5 ημερών να μη σου πω 6! ανέβασε μέρες! :chinese:

εσυ μετα λες για μενα :lol: :lol: :lol: :lol: πλακα κανω ρε :green: :green:

RUHL
30-10-08, 15:36
και εγω χεριων νομιζα οπως και ο ρουλ γι΄αυτο παθαμε ενα μικρο σοκ

Οταν γραφει καποιος καμψεις δικεφαλων πια ασκηση ειναι εξυπνακηδες?

αλλο καμψεις μοιριεων δικεφαλων αλλο καμψεις δικεφαλων γιατι να μην κανει δικεφαλα μαζι με ποδια δεν το καταλαβα?

peris
30-10-08, 15:44
και εγω χεριων νομιζα οπως και ο ρουλ γι΄αυτο παθαμε ενα μικρο σοκ

Οταν γραφει καποιος καμψεις δικεφαλων πια ασκηση ειναι εξυπνακηδες?

αλλο καμψεις μοιριεων δικεφαλων αλλο καμψεις δικεφαλων γιατι να μην κανει δικεφαλα μαζι με ποδια δεν το καταλαβα?

σου ζηταμε συγνωμη δασκαλε :P :P :P :P :nana: :lol:

slaine
30-10-08, 15:47
πρώτον εννοούσα μία μυική ομάδα τη φορά και τα πόδια "σπασμένα" σε 2 μέρες.

δεύτερον ρουλ έχεις δίκιο αλλά αφού έλεγε τόσες ασκήσεις για πόδια το να πετάξει μέσα μόνο μία άσκηση για δικέφαλα χεριών δεν πολυκολλάει...

peris
30-10-08, 15:50
πρώτον εννοούσα μία μυική ομάδα τη φορά και τα πόδια "σπασμένα" σε 2 μέρες.

δεύτερον ρουλ έχεις δίκιο αλλά αφού έλεγε τόσες ασκήσεις για πόδια το να πετάξει μέσα μόνο μία άσκηση για δικέφαλα χεριών δεν πολυκολλάει...

καταλαβα ρε τι εννουσες μια πλακα καναμε αμεσως να φορτωσετε:nana:

slaine
30-10-08, 15:53
όχι ρε δε φορτώνω. απλά να γίνω κατανοητός μην πάει κανείς σας και κάνει 6 μέρες την ίδια μυική ομάδα ή όλο το σώμα κάθε μέρα! :turtle:

Steve KinG STyLe
30-10-08, 16:01
Ε δεν εχεις αδικο ενταξει απο κεκτιμενη ταχυτητα το εγραψα ετσι..αχαχαχα μην με κοπανατε :green:

Τα μονα λογικα σπλιτς ειναι
Στηθος,Πλατη,Ποδια,Ομοι,Χερια αλλα αρσεις που βαζεις???
ισως Πλατη,Στηθος,Ποδια,Ομοι,Χερια...?
Ομως για Μυικη Αναπτυξη δεν θα ταν καλο μια μερα κενο αναμεσα?


όχι ρε δε φορτώνω. απλά να γίνω κατανοητός μην πάει κανείς σας και κάνει 6 μέρες την ίδια μυική ομάδα ή όλο το σώμα κάθε μέρα! :turtle:
Το καταλαβα ρεμην ανυσηχεις :)

slaine
30-10-08, 16:11
steve με μπέρδεψες λίγο. τι εννοείς με άρσεις? θανάτου? ώμων? γάμπες?

κοίτα αν κάνεις 5 μέρες πρόγραμμα κάνεις και ένα κενό μεσοβδόμαδα και είσαι οκ.

ένα παράδειγμα
ξεκίνα με πόδια τη δευτέρα πχ που όλοι κάνουν στήθος να μην κολλάς στα όργανα, τρίτη στήθος, τετάρτη κενό, πέμπτη πλάτη, παρασκευή ώμους, σάββατο χέρια

Steve KinG STyLe
30-10-08, 16:17
Ποπο σας εχω γ***σει με τις ασκησεις..αχαχαχα αρσεις θανατου εννοουσα...οκ ευχαριστω νικολι απο την απομενη βδομαδα βλεπουμε...


:liftheavy:

slaine
30-10-08, 16:33
ανάλογα. μπορείς να κάνεις τη μία βδομάδα άρσεις θανάτου στα πόδια και την άλλη στην πλάτη. εγω κάνω και στισ 2 μερικές βδομάδες απλά στα πόδια λυγίζω τα γόνατα ενώ στην πλάτη τα έχω ακίνητα

Steve KinG STyLe
30-10-08, 16:46
αληθεια παντα ειχα την απορια...για ραχη δεν ειναι καλυτερα με τεντομενα ποδια η εστω λιγο λιγισμενα απο την κλασικη αρση θανατου λινκ (http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BBDeadlift.html/) γιατι ολους τους pro που βλεπω(coleman,ruhl κτλ) την κανουν με σχεδον τεντομενα ποδια...Με τεντομενα φαινεται η κινηση να γινετε ολοκληροτικα με την μεση ενω στην αλλη μετρανε πολυ τα ποδια!!!

Τι λετε?

slaine
30-10-08, 16:58
δεν κάνω με τεντωμένα πόδια λόγω τραυματισμού στο γόνατο. με τεντωμένα δε δουλεύουν οι τετρακέφαλοι αλλά συνεργαζονται αρκετα και οι γλουτοί-μηριαίοι δικέφαλοι (όχι ότι στις άλλες δε δουλεύουν) με την πλάτη.

τον παν πιστεύω ότι είναι θέμα αυτοσυγκέντρωσης και να ξέρεις να δίνεις έμφαση εκεί που πρέπει-θέλεις.

από κει και πέρα όταν την κάνω στα πόδια την κάνω σαν σκουώτ δηλαδή λυγίζω πόδια καθως κατεβαίνω και το αντίθετο. βέβαια έτσι νιώθω ότι χάνεται η πολλή ένταση απο τους μηριαίους δικεφάλους.

στην πλάτη τα έχω λίγο λυγισμένα και τη γωνία στα γόνατα την κρατάω σταθερή.

ανοίγεις μεγάλη κουβέντα καλύτερα σε άλλο τόπικ.

Steve KinG STyLe
30-10-08, 23:02
Αφου τελειωσα το διαβασμα ετρεξα να μπω στο φορουμ,η προπονηση δεν βγηκε καλα στην τροχαλια και το μονοζυγο κατι επαθα και τα πηγα πολυ σκ*τα δεν ξερω γιατι...αλλα εκανα μια φορα σχετικα σοβαρα αρσεις... :)

Ελξεις στην τροχαλια ζεσταμα
Υπερεκτασεις ζετσαμα
Αρσεις θανατου (με ημιτεντομενα ποδια οπως τις κανει ο ΡΟΥΛ στο XXXL :P )12/12/12/8 60.65.65.70κιλα
Ελξεις στην τροχαλια εμπροστθολεμιες 10/7/7/5 45/50/50/55 κιλα και ενα συπερ σετ οπισθολεμιες 1*7 και εμπροσθολεμιες 1*5 50κιλα
Μονοζυγο 5/6/6 5,0,0κιλα
Κωπιλατικη αλτηρα 6*12/12/12/5 18/18/18/25(εδω ευτυχως ανεβηκα λιγο!!!)

Αντε καλο σας βραδυ!!!!
Αυριο θα κανω μαλλον edit για την επομενη προπονηση!!!

slaine
31-10-08, 00:22
keep pumpin 8)

Steve KinG STyLe
31-10-08, 19:20
Καλη προπονηση ελιωσα ολιγον αλλα ανεβηκα λιγα κιλα :)

Ομοι
Πιεσεις ομων στην σμιθ ζεσταμα
Πιεσεις ομων στην σμιθ 5*12/10/10/7/5 40,45,45,45,48,50(ΓΕΑ 50αρισαμε και εδω εστω στις 5)και 2συπερσετ πιεσεις με αλτηρες 8κιλοι αλτηρες 1*9
Πιεσεις ομων με αλτηρες 4*11 12κιλα
Πλαγια ανοιγματα 4*12/12/8/8 8,8,10,10 κιλα
Σκυφτος ανοιγματα 4*12 8κιλα

Τρικεφαλα εβγαλα πιεσεις κλειστη λαβη δεν με επιανε τρικεφαλους στηθος επιανε κυριως και ας ηταν τα χερια διπλα διπλα...τεσπα στο μελλον ισως την ξανα προσθεσω!!!Αντιθετα παρατηρησα οτι οι βυθισεις ειναι η ασκηση που πιανει πιο καλα τρικεφαλους,και ειναι και απο τις αγαπιμενες οποτε...

Βυθισεις 4*8/8/4/4 βοηθεια 10,10,0,0κιλα (πριν αρχισω την ακηση δεν μπορουσα να βγαλω ουτε μια επαναληψη ελεφθερα και επιτελους εκανα εστω 4...)
Εκτασεις στην τροχαλια 4*8/7/7/7 40,45,45,45κιλα
Γαλικες 4*9 25κιλα


Εχω μερικες γενικες αποριες,
στις ασκησεις πλατης τα κιλα τα τραβαμε με την πλατη και ο αγκονας κανει την κηνηση και η πλατη δινει την οθηση?Η μονο ο αγκωνας κινειτε???Εγω το πρωτο κανω αλλα εχω την απορια...επισης ποτε να μπω για δυναμη?Εχουμε μπροστα ακομα 3βδομαδες καθαρες,και θελω πριν απο τα χριστουγενα να μπω οπως δηποτε σε προγραμα δυναμης...ποσο καιρο ομως πρπ να κρατησει το προγραμα δυναμης για να εχει αποτελεσματα?Να το αφησω για μετα?Τελος στις πιεσεις ομων η κινηση πρεπει αν ειναι μεχρι οι αγκονες να ερθουν σε ευθεια η μεχρι κατω?Τελος,εκανα πιεσεις ομων 5*50κιλα και αλλη επαναληψη δεν εβγαινε με την καμια,αλλα pump δεν ειχα...γιατι???

Ευχαριστω και καλη δυναμη σε ολους!!!!!! :liftheavy:

RUHL
31-10-08, 20:32
διαβασες το τελευταιο βιβλιο που σου εδωσα?

Steve KinG STyLe
31-10-08, 20:36
διαβασες το τελευταιο βιβλιο που σου εδωσα?

:oops: :oops: :oops: Το καινουργειο οχι ακομα... :oops: :oops: :oops: Αρχιζω τωρα δεν εχω τιποτα να κανω!!! :oops: :oops: :oops:

RUHL
31-10-08, 21:08
Διαβασε το και μετα πεσμου αν θα εκανες ποτε heavy duty :1laugh: :1laugh: παταει ενα κραξιμο τον μετζερ εκει αχχαχαχααχαχ

καπως ετσι παει οι ββερς κανανε πολες μ**** αλλα η χειρωτερη ειναι το ^^ :rolf: :rolf: τεσπα διαβασε


ομως ειναι δυσκολο στην κατανοηση προσεχε :green:

slaine
31-10-08, 21:27
Εχω μερικες γενικες αποριες,
στις ασκησεις πλατης τα κιλα τα τραβαμε με την πλατη και ο αγκονας κανει την κηνηση και η πλατη δινει την οθηση?Η μονο ο αγκωνας κινειτε???Εγω το πρωτο κανω αλλα εχω την απορια...επισης ποτε να μπω για δυναμη?Εχουμε μπροστα ακομα 3βδομαδες καθαρες,και θελω πριν απο τα χριστουγενα να μπω οπως δηποτε σε προγραμα δυναμης...ποσο καιρο ομως πρπ να κρατησει το προγραμα δυναμης για να εχει αποτελεσματα?Να το αφησω για μετα?Τελος στις πιεσεις ομων η κινηση πρεπει αν ειναι μεχρι οι αγκονες να ερθουν σε ευθεια η μεχρι κατω?Τελος,εκανα πιεσεις ομων 5*50κιλα και αλλη επαναληψη δεν εβγαινε με την καμια,αλλα pump δεν ειχα...γιατι???

δεν κατάλαβα την ερώτηση για την πλάτη. εννοείς αν κινούμε την πλάτη για να μας δώσει ώθηση να σηκώσουμε τα κιλά? δηλαδή αν κλέβουμε? σε μερικά σετ ναι. όχι σε όλα. προσοχή μην τραυματίσεις τη μέση. αυτό που κάνεις είναι να κουνας τις "φτερούγες" ανάλογα με την άσκηση και όταν μαζεύεις τα χέρια κάνεις σύσπαση.

το άλλο που λες για δύναμη εξαρτάται. επειδή εισαι μικρός ακόμα και δεν ξέρω κατά πόσο έχεις καλή τεχνική υπομονή λίγό ακόμα. μη βιάζεσαι. αφού αι τώρα ανεβαίνεις. ωστόσο ενα κανονικό πρόγραμμα δύναμης είναι πολύ σκληρό και γι'αυτό επικίνδυνο και συνήθως για τους μη αθλητές του πάουερ λίφτινγκ γίνεται 4-6 εβδομάδες και μετά αλλαγή πάλι στο πρόγραμμα αλλά εσύ που παίρνεις φάρμακα το κάνεις και συνέχεια άμα λάχει! :nana:

στις πιέσεις ώμων με μπάρα μέχρι να έρθουν τα μπράτσα παράλληλα με το έδαφος και στο ίδιο σημείο οι πήχεις να σχηματίζουν ορθή γωνία με το έδαφος. ωστόσο αν δε φορτώνεις πολλά μπορείς και πιο κάτω μέχρι να ακουμπήσει η μπάρα στον αυχένα στο περίπου αλλά ενέχονται κίνδυνοι έτσι τραυματισμού άμα δεν προσέχεις.

αν τις κάνεις με αλτήρες δεν παίζει ρόλο αρκεί οι πήχεις να είναι πάντα κατακόρυφα.

pump δεν είχες γιατί:
1)τα είχες φτύσει
2)δεν έκανες πλήρη κίνηση
3)πάρα πολλά κιλά
4)δεν έχεις αρκετούς υδατάνθρακες στή διατροφή σου
5) δεν έχω ιδέα :green:

γενικά με 5 επαναλήψεις τι περίμενες ρε? αλήθεια γιατί τόσο λίγες? αυτές είχες σαν στόχο ή απλά τόσες βγήκανε?

napstor
31-10-08, 22:31
αρκετα καλη η προπονηση σου.οσο για τους ωμους εκτος απο πρηξιμο μηπως θελεια να δεις και τιποτα φλεβες?ακου εκει pump στους ωμους.εχω παντως δεν εχω δει ποτε :geek:

Steve KinG STyLe
01-11-08, 00:14
Ας τα παρουμε απο την αρχη λοιπον... :green:
Για την πλατη χεστο δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως...αν ειχες δει το gaspari videos off season exrc θα εβλεπες οτι ο τυπας τραβαγε τον αλτηρα με την πλατη ας πουμε και ο ΡΟΥΛ επισης το ιδιο εκανε!!!Γενιακ το θεμα πλατη πρεπει να το ψαξω και αλλο....και γμτ σου ειπα μην πεις και στους αλλους για τα φαρμακα!!! :cursing:
Ε κοιτα εκανα 48κιλα στις 7οποτε ηθελα να το στογκιλεψω το νουμερο αλλα βγηκαν μονο 5 ε δεν πειραζει την επομενη ισως παμε στις 6 ε ηταν και 5ο σετ οποτε οσο και να το κανεις ζορικο,
Οσο για την δυναμη αστο δεν πειραζει εχω καιρο ακομα μπροστα μου!!!

Ναπστορ ας καταφερω να παρω κανα μυικο κιλο και σε 2-3 χρονακια μιλαμε και για φλεβες.... :lol: Οχι αρκουμε στα πριξιματα... :P

Αλεξ μολις γυρισα οπτε πιανω αμεσως το βιβλιο...ε και οσο για το HD ναι το καλο σκεφτηκα μλκα θα εκανα αν αρχιζα... :green:


Gyz σας ευχαριστω ολους :thumbup:

Steve KinG STyLe
01-11-08, 10:02
Η Ζυγαρια εδειξε σημερα 71,200!!!!! :turtle:
πο μεχρι τα 110εχουμε μελλον ακομα... :lol: Και ναποστορ με μπερδεψες,pump ειναι οταν μετα η κατα την διαρκεια μιας σκληρης ασκησης εχει το αγαπητο μας "καψιμο" μα κλ δεν εχεις δει το Pumping Iron? :1laugh: :P

RUHL
01-11-08, 11:54
Εχω μερικες γενικες αποριες,
1 στις ασκησεις πλατης τα κιλα τα τραβαμε με την πλατη και ο αγκονας κανει την κηνηση και η πλατη δινει την οθηση?Η μονο ο αγκωνας κινειτε???Εγω το πρωτο κανω αλλα εχω την απορια...2 επισης ποτε να μπω για δυναμη?Εχουμε μπροστα ακομα 3βδομαδες καθαρες,και θελω πριν απο τα χριστουγενα να μπω οπως δηποτε σε προγραμα δυναμης...ποσο καιρο ομως πρπ να κρατησει το προγραμα δυναμης για να εχει αποτελεσματα?Να το αφησω για μετα?
3 Τελος στις πιεσεις ομων η κινηση πρεπει αν ειναι μεχρι οι αγκονες να ερθουν σε ευθεια η μεχρι κατω?Τελος,εκανα πιεσεις ομων 5*50κιλα και αλλη επαναληψη δεν εβγαινε με την καμια,αλλα pump δεν ειχα...γιατι???
1 αν κανεις κοπηλατικη τοτε ο αγκονας ειναι μοχλος παραμενει ακινητος και τραβας οσο μπορεις με την πλατη πληρη συσπαση
αν κανεις τροχαλια μηχανημα σαν μονοζυγο που ειναι τοτε το ιδιο απλος με μερικες διαφορες αγωρασε στραπς και δεστα πανω η παλαμη δεν θα σφηγκει με τα δακτυλα θα κρατας ετσι βγαινει ο δικεφαλος απο την κινηση και σε καθε επαναληψη εγω κανω το εξης οι ομοι ακουμπανε το σαγωνι σου και παλι πησω επειδη ετσι συσπας με τα φτερα περισσοτερο
Αν καταλαβες καταλαβες

2 μπορεις να μπεις σε 3-4 εβδομαδες κανε το προγραμμα δυναμης που προτηνει το βιβλιο που διαβασες διαρκεια θα ειναι στο χερι σου 1 εως 2 μηνες αγωρασε και ρεγκα(0,9% κρεατινη) και να δεις ποσο θα ανεβεις παντου υπαρχουν αντοιστηχες λυσεις ακομα και στην κρεατινη δεν χρειαζετε να περνεις συμπληρωματα

3 δεν ξερω για ευθειες κτλ αλλα εν κανεις οπισθολαιμιες στο σμιθ τοτε στα αυτια απο πανω εκει ερχετε αν κανεις μπροστα τοτε λιγο πιο κατω απο το σαγονι
αν κανεις καθιστος με αλτηρες τοτε ακουμπανε τους δελτοειδης στην κατω κινηση

4 για να βγαλεις pump στους ομους αρκετα δυσκολο χρονια δεν ειχα εγω αλλα κατι κανω τωρα τελευταια αχχααχ
διαβασε το αλλο το βιβλιο για το τεμπο τον ρυθμο της επαναληψεις και θα εχεις το παμπ εφοσον η διατροφη σου ειναι πληρης απο υδατανθρακα




καπου στην πτολεμαιδα
Napstor : ρε βασιλη οι παουερ λιφτερς μπορουν να δηρουν εναν ββερ και οποιον αλλο θελεις.
billys15 : :sneaky: :angry: τοτε να πας να κανεις παουερ λιφτινγκ εγω ηδη γραφτικα στο advance τμημα του chuck noris 8)

Steve KinG STyLe
01-11-08, 12:13
ruhl thanks bro!!! :awesome:
μονο 2 διευκρινισεις ρεγκα και στραπς που θα βρω? :lol:
Το Poliquin εχει πραγμα μεσα,ειμαι τωρα στο 2ο κεφαλεο για τα τεμπο αλλα θελει και 2 και 3 φορες διαβασμα,πφφφ

RUHL
01-11-08, 12:17
ρεγκα εκει που αγωραζεις ψαρια στραπς στο γυμναστηριο σου θα πουλαει αυτος αν οχι οταν εισαι ετοιμος για ον λινε αγωρες πες εγω απο εξω περνω δεν ειναι ακρηβα στο γυμναστ περιπου 9-10 ευρω απο εξω 4-5

Steve KinG STyLe
01-11-08, 19:55
αυτο ειναι το στραπς? http://i37.tinypic.com/15efz93.jpg
περνουσα απο τα ιντερσπορτ και ειπα μπας και εχει,και το πηρα 5ευρω εκανε αλλα δεν εχω ιδεα αν ειναι αυτο,οι κεφτεδες εκει ελεγαν δεν ξερω τι ειναι...

:chinese:

RUHL
01-11-08, 20:08
οχι αυτο ειναι για τα γονατα οταν κανεις σκουωτ ΑΛΛΑ δεν σου χρειαζετε δωστο πησω δεν θα χρειαστει ποτε αυτο

Κατι τετοιο βρες

http://www.fractionalplates.com/images/Straps.jpg

τυχαια εικονα απο γοογλε
http://www.itsaboutsport.co.uk/pub/files/image/.thumbnails/1204110108_Lifting%20Straps_w450_h400.jpg
http://www.criticalbench.com/images/weight-lifting-straps2.jpg

Steve KinG STyLe
01-11-08, 20:24
Pfff,τσαμπα χαρηκα,οκ ευχαριστω γι ακομα μια φορα!!! :joker:

napstor
02-11-08, 00:32
ρε steve το pump ειναι το λεγομενο πρηξιμο και οχι το καψιμο οπως λες.
ελπιζω να εγινα κατανοητος 8)

Steve KinG STyLe
02-11-08, 10:57
Nαι τωρα το καταλαβα...απλα εγω εχω δει το Pump Iron και λεει οτι ειναι το υποροχο αισθημα κτλ κτλ..... :green: Ζητω σορρυ τοτε... :^^: Ε ναι pump στους ομους τοτε και εγω ποτε δεν ειχα... :lol: :lol:

RUHL
02-11-08, 14:36
Bρηκα μια Photo του μικρου steve στο σχολειο..............................





































http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/Scan10011.jpg
:rolf:

Steve KinG STyLe
03-11-08, 18:39
OOXAOXOAOXAOOXAOOXA,δεν το ειχα δει αυτο...ΑΧΟΟΑΧΟΧΟΑ :rolf: :rolf:

Μου εφτιαξε την διαθεση...στραπς οπως περιμενα δεν ειχαν στο γυμναστηριο,και ειχα εκανα πλατη σημερα και πηγε λιγο για τον πο***τσο...

Εμπροσθολεμια τροχαλια 12/8/8/8 50/55/55/55κιλα
Μονοζυγο 3*4
προσπαθεια για προκωποση πλατης στην τροαχλια με κλειστη λαβη,τι αργες επαναληψεις εκανα τι γρηγορες τι με πολλα τι με λιγα κιλα τιποτα...

Κωπιλατικη αλτηρα
8*(εναλαξ δηλαδη 4)12/12/12/10 20,20,20,25 κιλα
Αρσεις ομων σμιθ 4*12 45κιλα

Steve KinG STyLe
03-11-08, 19:47
Απο αυριο θα αλλαζω γενικα σκεπτικο προπονησης,θα εκμεταλευτω την αρνητικη κινηση και θα δουμε αυριο πως θα παει....για περετερο λεπτομεριες αυριο μετα την προπονηση,ευχαριστω τον ρουλ για την βοηθεια :turtle:


:toast:

Steve KinG STyLe
04-11-08, 19:27
Τα χερια μου τρεμουν ακομα,με το ζορι γραφω... :lol:
Αλλαξα τεχνικη προπονησης και κανω 4-5sec αρνητικη 1secεκριξη και 1secδυαλιμα,οπως ηταν λογικο τα κιλα τα εριξα λιγο πολυ,αλλα νομιζω οτι ηταν απο τις πιο ποιοτητκες προπονησεις στηθους που εχω κανει ποτε..και βασανιστικες για να λεμε την αληθεια,τελειωνε το σετ και ετρεμα ολοκλρηρος και πηγαινε για το αλλο σετ και ελεγα θεε μου οχι αλλο...χαχαχα ας μην τα πολληλογω,

Πισεις επικλινη με αλτηρες 5*6-8reps 16κιλοι αλτηρες(εχανα λιγο το μετρημα αλλα ηταν 6-8 πρπ οι επαναληψεις)
Πιεσεις μπαρας επικλινη 4*7-8 40κιλα
Πιεσεις αλτηρων οριζοντια 4*9-10 12κιλοι
Βυθισεις 2*7-8 25κιλα βοηθεια

Γενικα τα κιλα μειωθηκαν αλλα δεν με νοιαζει,λογικο ειναι εξαλου το στηθος μετα απο 40λεπτα και ακομα φλεγετε...χεχε οποτε λογικα θα συνεχισω ετσι και στο υπολοιπο προγραμα...Οχ θεε μου αυριο σκουοτ???!!!!!!! :shock: :shock:

RUHL
04-11-08, 20:13
μην φας 1,5 ωρα πριν κατι βαρυ παιζει εμετος :lol: :lol:

Steve KinG STyLe
05-11-08, 18:44
:shock:
Νομιζω ξεπερασα λιγο τον ευαυτο μου σημερα,συνεχισα με το ιδιο μοτιβο προπονησης 4-5σεκ αρνιτικη 1σεκ pause 1σεκ Εκρηξη,να μην τα ποληλογω εκανα 6σετς σκουατ και μετα ημουνα 5λεπτα ζαλισμενος,αλλα μετα συνηλθα και συνεχισα την προπονηση...
Εφτιαξα και λιγο την διατροφη απο σημερα,πανω κατω ιδια μονο που αυξησα λιγο υδατανθρακα ειδικα τωρα που εχω πιο σκληρη προπονηση,και πρωτεινη στο πρωινο και μεταπροπονιακο και γενικα...

Η προπονηση ποδιων,

Back Squat 6σετς 8/8/8/7/7/6 40/45/50/60/65/70 κιλα ολα με την ιδια τεχνικη(θα μου πειτε πως γινετε με τις ιδιες επαναληψεις να κανεις περισσοτερα κιλα ουτε εγω ξερω,απλα εβαλα πραγματικα πισμα,να βγαλω 70κιλα και οσες εβγαιναν,και λεω η θα το κανεις η μην ξανα ρθεις γυμναστηριο...τελικα τα καταφερα...αν και για 5λεπτα μετα ζαλιζομουνα λολ)
Προβολες 3*8 18κιλοι αλτηρες
Αρσεις γαμπων 3*8-10 70-80κιλα (ειναι μια νεα τεχνικη για γαμπες που δοκιμαζω)
Καμψεις δικεφαλων ποδιγων 3*6-7 45κιλα

Steve KinG STyLe
06-11-08, 19:55
Χερια σημερα,ε τελικα δεν λεει μονο χερια ρε παιδια μετρια ενταση ειχε ολη η προπονηση...οποτε γυρναω στο παλιο αγαπητο σπλιτ...και σημερα ιδια τεχνικη
Και σημερα ολος ο οροφος με τα βαρη ηταν αδειος ΕΛΕΟΣ και δεν εκανα πιεσεις με κλειστη λαβη... :banghead:

Τρικεφαλα
Πιεσεις με κλειστη λαβη 2*8 40κιλα(χωρις κοπωση οποτε δεν το μετραμε)
Βυθισεις ελεφθερο 3*6-7
Εκτασεις με αλτηρα πισω απο το κεφαλι 3*7-8 16κιλα
Εκτασεις στην τροχαλια(τελικα αυτη η ασκηση με πιανει τρελα)5*7-9 40,45 κιλα

Δικεφαλα
Καμψεις δικεφαλων με σταβομπαρα 4*6-7 25κιλα
Καμψεις δικφαλων στην τροχαλα με ισια λαβη 2*7 35κιλα


Γενικα ηταν πολυ μετρια προπονηση αλλα με τρελα ππριξιματα!!!! :bbbiceps:

Steve KinG STyLe
07-11-08, 22:11
Ελεγα να μην την ποσταρω την σημερινη προπονηση αλλα τεσπα...ετσι να θυμαμε τι εκανα,ηταν πολυ χαλια γιατι τα τρικεφαλα και βραχιονας και οι ομοι ειναι σκατο πιασμενα...χαχα και μου ελεγε ο ΡΟΥΛ μην κανεις ρε 5μερες σερι,κανε κανα διαλλυμα αναμεσα πολυ καλυτερα ε εγω ηθελα 5σερι...χεχε

Πλαγιες εκτασεις σε επικληνη 4*10-12 10κιλοι αλτηρες
Ορθια κωπιλατικη 3*10/10/8 30/35 κιλα
Πλαγιες εκτασεις 4*10 8κιλοι αλτηρες
Αρσεις ομων 5*16/12/12/12/10 50/60/60/60/70
Αρσεις γαμπων

Οποτε γυρναω στο παλιο τετραημερο ισως,στηθος,πλατη,κενο,ποδια,ομοι χερια...

Ελπιζω ποτε ξανα να μην εχω τετοια πρπονηση.... :greenalien:

slaine
07-11-08, 23:08
Οποτε γυρναω στο παλιο τετραημερο ισως,στηθος,πλατη,κενο,ποδια,ομοι χερια...


:eleph:

κι εμένα χθες χέρια σκατά. με πόναγε και ο αγκώνας.... σαν λαλάκας αντί ναφ ύγω και να κάνω σήμερα μί ακαλή προπόνα έκατσα και πήγε τσάμπα η μέρα... :(

Steve KinG STyLe
08-11-08, 11:26
Οποτε γυρναω στο παλιο τετραημερο ισως,στηθος,πλατη,κενο,ποδια,ομοι χερια...


:eleph:

κι εμένα χθες χέρια σκατά. με πόναγε και ο αγκώνας.... σαν λαλάκας αντί ναφ ύγω και να κάνω σήμερα μί ακαλή προπόνα έκατσα και πήγε τσάμπα η μέρα... :(

αυτο λεω και εγω ρε γαμωτο...αν και οπως το κοβω ουτε σημερα θα μπορουσα να παω....χαχαχα :lol:

Παιδες μετρηθηκα μετα απο μια βδομαδα πηρα 1κιλο λεει η ζυγαρια,72,200 κατα ποσο παιζει να ειναι μυικα αυτα που περνω??? :clown2: (η μηπως ειναι επειδη χτες ετρωγα πιτσα???xD)

napstor
09-11-08, 00:12
σιγουρα δεν ειναι ολα μυϊκα αλλα μην νομιζεις οτι λιπωσες επειδη μια φορα εφαγες πιτσα.τα εχουμε πει για τα κιλα.στην ηλικια που ειμαστε παιρνουμε ευκολα 8)

RUHL
09-11-08, 00:19
τα εχουμε πει για τα κιλα.στην ηλικια που ειμαστε παιρνουμε ευκολα
@@



αν δεν βλεπεις πανω σου διαφορες η με μεζουρα τουλαχιστον τοτε πηρες νερακι συνχαρητηρια κατακρατηση

Steve KinG STyLe
09-11-08, 00:25
η αυξηση των κιλων(που σηκωνουμε) δεν ειανι ενα δειγμα απο μυικη απαντηξη???

napstor
09-11-08, 00:35
η αυξηση των κιλων(που σηκωνουμε) δεν ειανι ενα δειγμα απο μυικη απαντηξη???δεν ειναι απαραιτητο
και εννοειται οτι λεω με μεζουρα.μπορει καποιος να παρει 10 κιλα και να ανεβει 1 εκατοστο παντου και ενας αλλος να παρει τα ιδια κιλα χωρις να παρει εκατοστο

peris
09-11-08, 00:44
μια απορια πως γινεται ρε napstor να αυξανεις σταδιακα τα κιλα που σικωνεις και να πηγαινεις εννοοειται μεχρι failure τα σετ και να μη βαζεις μαζα αυτο δε το εχω ξανακουσει εκτοσ αν κανεις προγραμμα δυναμης αλλα και παλι

τωρα αυτο το δευτερα εννοειτει οτι αμα βαλεις 10 κιλα και σικονεις τα ιδια κιλα στο γυμναστηριο οτι μονο μυικα δεν θα ειναι αυτα τα κιλα

αν δουλευεις με ενταση και πας μεχρι αποτυχιας τα σετ εννοειται οτι αν βαλεις 10 κιλα ενα μεγαλο ποσοστο θα ειναι μυικα και λιπος θα βαλεις αλλα λιγο

napstor
09-11-08, 22:15
μια χαρα γινεται.εγω εδω και 1,5 μηνα δεν εχω παρει καθολου μυς αλλα εχω ανεβει στα κιλα.συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες :rolf: :rolf:

Steve KinG STyLe
10-11-08, 18:58
Παλια το στηθος ηταν απο τις χειροτερες προπονησεις μου τωρα πλεον ειναι η αγαπημενη μου :lol:
Αρνιτικη 4 1 διαλυμα 1εκρηξη συνεχιζετε το προγραμα...

Πιεσεις Επικλινη Παγκου με αλτηρες 5*11-12 16κιλα(μερικες φορες οι 1-2επαν ηταν με λιγη βοηθεια στους αγκωνες γιατι τα ειχαν παιξει,και για μεγιστη κοπωση)
Πιεσεις επικλινη Παγκου Smith 3*11,11,7 45,45,50κιλα(smith οχι γι καποιο λογο,για αλλαγη και ασφαλεια)
Βυθισεις 3*5-6 ελεφθερο
Πιεσεις ισιου παγκου με αλτηρες 3*12,11,11 12,16,16κιλα(παλι μερικες επαναληψεις ηταν με βοηθεια αλλα πολυ λιγη)

:bbbiceps:

RUHL
10-11-08, 20:11
παρατηρησα κατι προσφατα οταν επεστρεψα απο το 4-1-Χ σε κανονικο ξερεις πανω κατω επειδη ειχα κουραστει :green: δεν ενιωσα καθολου πονο-πιασημο απο αυτη την προπονηση :idea: για αυτο ανοιξα το αλλο το τοπικ αλλα τελικα απο αυτο θα ειανι δεν δεχεται τοση μεγαλη ζημια απο το κανονικο προγραμμα οπως βλεπω

Steve KinG STyLe
10-11-08, 23:06
αλεξ,δεν το πιασα,λες οτι το 4,1,χ η οτι το απλο πανω κατω,δεν στρεσαρει αρκετα? :clown2:


σρυ π γραφω ετσι χαλασα τ πληκτολογιο κ γραφω με onscreen keyboard lol!

Steve KinG STyLe
11-11-08, 18:54
Ηταν μια τρομερη προπονηση πηχεων :cursing:
Μετα απο τις αρσεις οι πηχεις μου ειχαν πριστει και σε καθε ασκηση γυμναζα πηχεις οχι πλατη λολ,οποτε θα γυρισω τον κοσμο αναποδα μεχρι να παρω στραπς...
(η ιδια τεχνικη συνεχιζετε)

Αρσεις θανατου 2*12,7 70,80(δεν την παω μεχρι κατω κατω 5εκ απο το εδαφος πρπ)
Μονοζυγο στην τροχαλια 4*7-11 45-50 κιλα
Κωπιλατικη σε χαμηλη τροχαλια 3*10,12,7 45,40,50 κιλα
Κωπιλατικη με μπαρα 3*12 40κιλα(εβαλα λιγα κιλα και με επιασε λιγο στον μεσειο τραπεζοειδη)
Αρσεις ομων 3*12 60κιλα


:bbbiceps:

napstor
13-11-08, 00:09
ετσι συνεχισε δυνατα :bowdown:

Steve KinG STyLe
13-11-08, 19:19
Πηγα προπονηση με σιναχη,βηχα και πονοκεφαλο!!!Ε ετνταξει αναμενομενο ηταν ειδικα σε προπονηση ποδιων να γ**μιθω αλλα ενταξει...και μονο που πατησα τα 73στο σκουοτ :eleph:


Back Smith Squat 4*7,8,7,6 70,70,70,73 κιλα
Εκτασεις στο μηχανημα 3*8-11 65-70κιλα
Καμψεις μηραιων 3*7-8,5 45,50κιλα

Περαστηκα μου... :(

RUHL
13-11-08, 20:32
λοιπον μεχρι την δευτερα δεν εχει αλλη προπονηση συνχαρητηρια επαθες υπερκοπωση χαχαχαχα 1 εβδομαδα αντεξες τις αρνιτικες?
παει και αυτος

Κανε για λιγο καιρο κανονικο προγραμμα το πανω μεχρι να γηνεις καλα ασυζητητη δεν εχει αλλη προπονηση

συνχαρητηρια πικολο3 :clap:

Steve KinG STyLe
13-11-08, 20:40
λοιπον μεχρι την δευτερα δεν εχει αλλη προπονηση συνχαρητηρια επαθες υπερκοπωση χαχαχαχα 1 εβδομαδα αντεξες τις αρνιτικες?
παει και αυτος

Κανε για λιγο καιρο κανονικο προγραμμα το πανω μεχρι να γηνεις καλα ασυζητητη δεν εχει αλλη προπονηση

συνχαρητηρια πικολο3 :clap:

............. :roll: :roll:

napstor
13-11-08, 23:28
συνχαρητηρια πικολο3 :clap:τα μισα να μου 'λεγε :P
μπραβο,μπραβο ανεβαινεις σιγα-σιγα.καποια στιγμη μπορει να με φτασεις :P

slaine
14-11-08, 03:25
pikolo 2 = ?

Steve KinG STyLe
18-11-08, 22:32
Μετα απο 4μερες ξεκουρασης σημερα ξανα εκανα προπονηση...
Βρηκα ενα μηχανιματακι στο γυμναστηριο επικλινης πιεσεις στηθους και σκεφτηκα να κανω ζεσταμα εκει και ηταν και γαμω τα μηχανηματα διοτι η κινηση θυμιζει πιεσεις με αλτηρες εχει μια κληση στο τελος και απομονονει τρελα το ανω στηθος ΛΟΛ,οποτε μιας και τωρα ειμαι ακομα σε αναρωση ειπα να αλλαξω λιγο :green:
Σημερα καμια τεχνικη απλα γρηγορα σετακια.

Πιεσεις επικλινη μηχανημα 5*10,8,8,8,4 55,60,60,60,65
Βυθισεις 5*12 χωρις καμια βοηθεια :turtle:
Ανοιγματα στον επικληνη

Κοιλιακους
Ροκανισματα 4*15-25 +10κιλα
Αρσεις ποδιων στο μονοζιγο 4*10-15 5,8κιλα

Αεροβια 10λεπτα στο τελος γρηγορο τρεξιμο

slaine
18-11-08, 22:41
ωραίος! αντε και καλή "επάνοδο" :thumbup:

Steve KinG STyLe
19-11-08, 19:19
Κανουν δουλεια τα στραπς τελικα... :lol: Καλα τα ελεγα αναβολικα...γενικα καλουτσικα ηταν αλλα χωρις τεχνικες δεν λεει τοσο απο την επομενη βδομαδα αρχιζω κανονικα παλι,η και σε δυναμη θα δειξει...φυσικα ομως ολα τα σετ μεχρι κοπωση.


Μονοζυγο στην τροχαλια 5*12,10,10,8 50,55,55,60κιλα
Κωπιλατικη σε χαμηλη τροχαλια 4*10,12,10,10 50,45,50,50
Αρσεις θανατου ρωμανικες 4*10,10,8,6 50,60,65,70 (πλεον την κανω μεχρι το πατωμα)
Αρσεις ομων

Ζυγυσμα μετα απο ελαφρα υπερπροπονηση 71,5 εχασα νερα φαινεται :lol:

RUHL
19-11-08, 19:44
Αρσεις θανατου ρωμανικες 4*10,10,8,6 50,60,65,70 (πλεον την κανω μεχρι το πατωμα)
Μονοζυγο στην τροχαλια 5*12,10,10,8 50,55,55,60κιλα
Κωπηλατικη με μπαρα !!! http://www.youtube.com/watch?v=m4KuduKDYc4 4*10,12,10,10 50,45,50,50




:banghead:

Steve KinG STyLe
21-11-08, 19:02
Ουφ αυτα τα ποδια καθε φορα μετα την προπονηση κανεις 1ωρα να συλελθεις...80αρησα στα σκουοτ και χερομαι πολυ που το εβαλα στοχο και το πετυχα αλλα δεν μου αρεσει να κανω σκουοτ στην smith να παρει,δεν ειναι το ιδιο....αλλα τι να κανουμε... :roll:
Επισης πρεσα μας εβαλαν μια καινουργια οποτε σημερα την δοκιμασα να δω τι λεει,αρκετα καλη και πολυ πολυ πιο δυσκολη ευτυχως απο την αλλη που εκανα 130*15 και δεν ειχα κοπωση :lol:

Back Smith Squat 3*15.12.8.8 65.70.80.80
Πρεσα 4*11 65κιλα (επιτελους πρεσα με πληρης κοπωση!!!)
Προβολες 3*8,12,12 36,32,32 κιλα
Αρσεις γαμπων 2*9-11 60κιλα


Squat till you die!!!!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=vmXtOuvIqzY/)

Steve KinG STyLe
21-11-08, 22:57
Λοιπον σκεφτηκα να μπω σε ενα ιδιετερο προγραμα δυναμης...θα το ποσταρω εδω οπως ειναι το προτοτειπω και θα δω πως θα το κανω εγω...

Splits
http://i34.tinypic.com/2dqf0p.jpg



Exrc/Sets/Reps
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/1-1.jpg
http://i34.tinypic.com/zxse1w.jpg

RUHL
21-11-08, 23:30
εμενα μου αρεσει το 3ο σπλιτ απλος αναποδα τα χερια αντι για τρικε δικεφαλο να βαλεις και το αναποδο αλλα 4 μερες την εβδομαδα ειναι αναρωση στο μαξιμουμ εγω ισως εβαζα και 5η μερα

απο ασκησεις ας πω για το στηθος πρωτα ισιος παγκος οτι πρωτηνει και μετα επικληνη με αλτηρες καλη επιλογη αλλα μον στα σετ για αλτηρες διαφωνω λιγο(7 σε συνολο λιγα μου φενοντε τελος παντων) αντε 8 να το κανουμε :green: 4+4 και βιθησεις για το τελος καλο ακουγετε δουλευεις ολο το στηθος μεσεο πανω και κατω ετσι 11 σετακια καλα ειναι

πλατη
αρσεις θανατου
μετα μονοζυγο με σωματικο βαρος αλλα πρεπει να εισαι δυνατος να βγαλεις καμια 12-15 απο μονος για να βαλεις και εξτρα κιλα μετα αλλιως στο μηχανιμα στην παρομοια ασκηση αν και ειναι κατωτερη
και κοπηλατικη με μπαρα-Bent Rows ειναι καλη ενω σαν 2η θα επελεγα αυτο με την χαμηλη που προτηνει απο τις ιδιες επειδη σηκωνω πολλα κιλα εκει :lol:

Ποδια σκουωτ
και hack squat με μπαρα
το cage squate μονο στους strong man υπαρχει :lol: σιγα μην εχει καποιο γυμναστηριο τετοιο
http://www.youtube.com/watch?v=NMhGgIaTU6Q

slaine
21-11-08, 23:52
χακ σκουώτ με μπάρα εννοείς στο σμιθ?

RUHL
21-11-08, 23:54
οχι ψαξε στο youtube barbell hack squat για οσους δεν εχουν το κανονικο

slaine
21-11-08, 23:58
το κανονικό το ξέρω, αυτό εννοείς με το "χακ με μπάρα"?

Steve KinG STyLe
22-11-08, 00:05
το κανονικό το ξέρω, αυτό εννοείς με το "χακ με μπάρα"?

Αυτο ειναι νικο http://www.youtube.com/watch?v=Kd_PopWSUWM&feature=related
http://www.imageshack.gr/files/w08h0kpyo18p51h13ud3.pnghttp://www.imageshack.gr/files/w08h0kpyo18p51h13ud3.pnghttp://www.imageshack.gr/files/w08h0kpyo18p51h13ud3.png


Αλεξ ωραιος ρε φιλε απο δευτερα σε δραση και οποιος αντεξει !!!! :lol:

slaine
22-11-08, 00:13
ρε σεις αφού δε μπορώ να δω βιντεάκια πόσες φορές θα σας το πω....

Steve KinG STyLe
22-11-08, 00:24
αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
τα κλασικα hack squat εννοει ρε συ...που μοιαζουν με τις αρσεις θανατου/squat αλλα η μπαρα απο πισω!!!!!Ξερεις εσυ,απο πισω.... χαχαχαχαχα πλακα κανω αχαχαχαχ :lol: :lol:

slaine
22-11-08, 00:26
έτσι ε? καλά πήγαινε στο πάρτυ και θα σε περιποιηθούν καλά

Steve KinG STyLe
22-11-08, 00:32
έτσι ε? καλά πήγαινε στο πάρτυ και θα σε περιποιηθούν καλά

ΑχαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :lol: :lol: :lol: :lol: :bowdown:

slaine
22-11-08, 00:36
πες τους στο πάρτυ να σου αφιερώσουν το it is raining men να το χορέψεις μόνος σου με τους φίλους σου
:eleph: :lol: :lol: :lol: :lol:

Steve KinG STyLe
22-11-08, 15:12
:turtle: :turtle: :turtle:

Πιεσεις ομων 3*16,8,6 45,50,55
Κωπιλατικη ορθιος στην τροχαλια 4*8-9 50κιλα
Κωπιλατικη μεχρι τον λεμο σε επικλινη με αλτηρες 4*15,12,10 8,10,12 κιλα αλτηρες

Πιεσεις με κληστη λαβη(smith) 4*18,12,9,5 40,45,50,60κιλα :turtle: :turtle: (φυσικα στις 2 τελευταιες reps επεσε λιγη βοηθεια αλλα απο κοπελα ηταν οποτε δεν πειραζει :lol: )
Βυθισεις σε δυζιγο 4*16,7,7,7 με σωματικο βαρος,6,6,6 κιλα :turtle:
Εκτασεις στην τροχαλια 4*6-7 50κιλα

Καμψεις δικεφαλων με μπαρα 3*18,8,6 25,30,33


Απο δευτερα μπαινουμε στα σοβαρα παλι, καλη δυναμη σε ολους σας!!!! :bbbiceps:

Steve KinG STyLe
24-11-08, 15:16
Ολα καλα και ολα ωραια αλλα κολησα σε μερικα πραγματα για το προγραμα.
Ακομα δεν αποφασισα ποιο σπλιτ να κανω γιατι ειμαι ανωμαλος και σε ολα βρισκω μειονεκτιματα!!!Δηλαδη το τριτο ειναι οκ αλλα δεν ειναι δυνατον να αποδοσεις 100% σε τρικεφαλα π.χ μετα απο πιεσεις και τεταρτη μερα μονο ομοι ε δεν λεει τοσο γιατι ειναι μονο 8σετ περιπου οι ομοι.
Ποιο λετε εσεις γιατι θωλοσα τωρα :P

Επισης παγκο smith ή ελεφθερο?Ξερω ελεφθερο θα μου πειτε αλλα για ασφαλεια δεν θα ταν καλυτερα σμιθ γιατι με τα καμαρια που εχουμε στο γυμνναστηριο αι καλα...ενω στην σμιθ κλειδωνω.επισης καθολου κλειψιμο???Καλα καλα μην βαρατε πλακα εκανα :lol:

RUHL
24-11-08, 17:44
το 3 αν βαριεσε η νομηζεις ειναι λιγο που δεν ειναι κανε το 6 (βαλε χερια μονο μια εξρα μετα πχ σαβατο)
εγω προτηνω το 3 παντως δεν εχει αδυναμιες








χτες δεν ειδα το μηνυμα ηταν αργα και την επεσα :green:

Steve KinG STyLe
24-11-08, 22:40
Πρωτη μερα σε δυναμη... :turtle:

Στηθος
Πιεσεις σε ισιο παγκο 5σετ *11,8,5,3,2 50,55,65,70,75 κιλα
Πιεσεις επικλινη με αλτηρες 4σετς * 16,4,4 16,20,20 κιλα
Βυθισεις στο δυζιγο 4*18,6,4,4 σωματικο βαρος,8,12,12 κιλα

Τρικεφαλα
Εκτασεις στην τροχαλια για τρικεφαλα 3*9,7,4 50,55,60κιλα

Κοιλιακοι
Ροκανισματα 5*15 12κιλα
Αρσεις ποδιων στο μονοζυγο 3*10 8κιλα


Απο την πρωτη επαφη φαινεται πολυ ωραιο προγραμα... :^^: Deadlift day αυριο...

napstor
24-11-08, 22:59
ρε,δεν εμαθες τοσο καιρο ακομα οτι δεν βαζουμε το στηθος με τα τρικεφαλα μαζι?και γιατι μονο μια ασκηση στα τρικεφαλα?δεν αρχισες καλα μου φαινεται :spank: :spank:

Steve KinG STyLe
24-11-08, 23:53
δεν αρχισες καλα μου φαινεται :spank: :spank:

Εσυ Mr O με την καλη κουβεντα στο στομα :lol: :lol:
1 ασκηση τρικεφαλα επειδη σαν δευτερη επιλογη ειχα βυθισεις τις οποιες ειχα κανει και αρκετα βαρια μαλιστα.Το θεμα μου δεν ειναι να ανεβασω κιλα στις γαλικες εκτασεις αλλα στις βασικες.Οποτε δεν θα σκασω επειδη κανω ητν ιδια μερα τρικεφαλα με στηθος εξαλου βγαινει απλα πεφτεις λιγο σε αποδοση.Εξαλου πρωτη βδομαδα ειναι ακομα κατσε να παρει πρωτα καλα μπρος η μηχανη να δουμε πως παει και αν χρηαστει μπορω να κανω 5η μερα χερια...

Εξαλου αυτο το σπλιτ λεει και ο RUHL... :nana:

Rise above
25-11-08, 00:55
steve ποσα κιλά είσαι ρε si ? :turtle:

Steve KinG STyLe
25-11-08, 01:03
steve ποσα κιλά είσαι ρε si ? :turtle:


ε,72κιλακια περιπου bro,1,76 υψος 14ετων!!!Θα ποσταρω συντομα και την τωρινη διατροφη αν ειναι... :geek:

Rise above
25-11-08, 01:11
ψιλό offtopic αλλα το ρωτάω :rabbit:
δεν σε ενοχλούν καθόλου οι καρποί σου ? εγώ έχω κολλήσει 2 μήνες στα 75 κιλά επειδή με g@m@νe οι καρποί μου όταν κάνω πάγκο :cry: :cursing:

Steve KinG STyLe
25-11-08, 01:22
ψιλό offtopic αλλα το ρωτάω :rabbit:
δεν σε ενοχλούν καθόλου οι καρποί σου ? εγώ έχω κολλήσει 2 μήνες στα 75 κιλά επειδή με g@m@νe οι καρποί μου όταν κάνω πάγκο :cry: :cursing:

Οχι ευτυχως φιλε μου,ισως σε βοηθησει το παρακατω δες την φωτο τα αγορασα γιατι νοιμζα οτι ειναι στραπς,αυτα ειναι για τα γονατα αλλα κανουν και για τους καρπους πιστευω.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=42569#42569

Παντως να εισαι κολημενος τοσο καιρο στα ιδια κιλα δεν νομιζω να φταινε μονο οι καρποι :chinese:

Αληθεια απο ανθρωπινη περιεργια το ποσα κιλα ειμαι που κολαει με τους καρπους?ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol:

Rise above
25-11-08, 01:42
:rolf: :rolf: :rolf: για άλλο λόγο ρώτησα τα κιλά άσχετο με τους καρπούς :rabbit: χρησιμοποιώ ήδη straps για πάγκο και δικέφαλους με μπάρα ( στους δικέφαλους με βοηθησε πολύ) στη μπάρα πάλι @@ tnx anyway :toast:

slaine
25-11-08, 01:55
rise κάνε ασκήσεις για τους καρπούς πήχεις

Steve KinG STyLe
25-11-08, 15:48
DEADLIFT DAY

Στο πεδιο επαναληψεων δεν υπαρχουν μονες επαναληψεις για ευνοητους λογους αλλα νομιζα οτι τα ειχα τα 90για επαναληψεις,εκανα λαθος :green:


Romanian Deadlift 6*15.8.6.4.3.1 50.70.75.80.85.90
Pulldown 4*11.7.5.3 60.65.70.75(με λιγη βοηθεια στο τελος)
Barbel Row 3*9.6.3 50.60.70


Δεν ξερω την γνωμη σας παντως εμενα μου αρεσει παρα πολυ σαν προγραμα και για πρωτη βδομαδα ειμαι ικανοποιημενος :) :bbbiceps:

peris
25-11-08, 15:51
:clap: :clap: :clap:

ετσι συνεχισε δυνατα καλη προπονηση φαινεται οτι εκανες και με ενταση ωραιος :awesome:

Steve KinG STyLe
25-11-08, 17:25
Η αναβολικη μου διατροφη...ειμαι 72κιλα 1,76 14χρονων για οσους δεν το ξερουν :P

Γευμα 1(8,00)
70-80γρ Corn Flakes,Γαλα 1,5% 400ml,3ασπραδια 2κροκους,20γρ σταφιδες,Πολυβιταμινη
Γευμα 2(11,30)
Κοτοπουλο βραστο(80-100γρ),4φετες ψωμι ολικης,2φυλλα μαρουλιου
Γευμα 3(2,00)
Κρεας ή Ψαρι(150γρ/250γρ),Ρυζι ή πατατες σπανια μακαρονια,σαλατα με 1κουταλια ελεολαδο
Κρεατα:Γαλοπουλα φιλετο,κοτοπουλο φιλετο,σπανια μπουτια φιλετο κοτοπουλου,μοσχαρι απαχο,μπιφτεκια στο φουρνο,παρα πολυ σπανια 1τον μηνα π.χ χοιρινο απαχο σνιτσελ.
Ψαρια:Μπακαλιαρος φιλετο,Τσιπουρα
Σαλατα:πολλες παραλαγες σπανακι,ροκα,μαρουλι,λαχανο,αγγουρι,ντοματα,αρακα κτλ

Πριν την προπονηση 3ριζογκοφρετες
Γευμα 4 Post Workout(5,00)
Γλυκοζη,5-7ασπραδια XL
Γευμα 5(6,00)
Κρεας ή ψαρι(αναβολικη ρεγκα συνηθως),50γρ κρητικο παξιμαδι,σαλατα 1κουταλια ελεολαδο
Γευμα 6(9,00)
Κρεας ή ψαρι και σαλατα με ελεολαδο
Γευμα 7-προ υπνου
200γρ cottage και καρυδια 30γρ

Γενικα βγαζει περιπου 30γρ πρωτεινης ανα γευμα,υδατανθρακας80,70 γρ πρωινο/μεταπροπονιακο 50στα μεσεα γευματα και 10-15στα τελευταια γευματα.

Συνολο Υδατανθρακες 321 Πρωτεινη 200 Λιπος 105 Θερμιδες 3000 ενω θερμιδες σηντηρησης ειναι 2500.Το τειρω σε μεγαλο βαθμο,τα γευματα δεν τα χανω βεβαια καμια φορα μπορει να τυχει στο γευμα 2 να φαω κατι πιο απλο καμια τυροπιτα π.χ :P γιατι στο σχολειο δεν προλαβαινω παντα ή δεν εχω παντα τα υλικα.Γενικα παντως την βελτιωσα αρκετα και στην πραξη...


Τι λετε???

slaine
25-11-08, 17:31
ωραίος ο τζούνιορ!!!
τελικά με το γκομενάκι τι έγινε? :green:

napstor
26-11-08, 23:58
αρκετα καλη η διατροφη σου.αμα την τηρεις κιολας ακομα καλυτερα.
ενταξει μπορει να μην ειναι ουτε το 1/4 απο της δικης μου αλλα καλα πας :P
καποια στιγμη με πολλη προσπαθεια ισως με φτασειςσυνεχισε δυνατα,μπραβο :clap:

Steve KinG STyLe
27-11-08, 19:37
Γκαντεμικη μερα.... :cursing:
1)Εκει που ειχα κανει 3σετ γερο ζεσταμα και 2λειτοργικα σετ κανονικα νιωθω μια μικρη ενοχλησει στον δεξι ομο,ηταν παρα πολυ μικρο το ενοχλημα και δεν εδωσα σημασια και πηγα να κανω το 3ο σετ.Ελα ομως που δεν μετακινησω ουτε ενα εκατοστο τη μπαρα.Βγαζω 5κιλα να δω τι παιζει παλι δεν μπορουσα (φυσικα εκανα στην σμιθ πιεσεις και εννοω οτι δεν μπορουσα ουτε καν να ξεκληδωσω ελεος)οποτε οπως ειμαι φευγω γιατι ενταξει με τραυματισμους δεν παιζω!!!
2)εκει που εκανα ωραια το 2ο σετ στην ορθια κωπιλατικη σε τροχαλια ΜΠΑΜ σπαει ολη η τροχαλια κοβονται τα σχηνια πεταγονται τα εξαρτιματα ****** μετα.
3)αφου γυρναω σπιτι λεω παλι ασπραδια??? :puke: Ας να κανω νουα πουα πως σκ*τα λεγονται στο τηγανι αλλα με νερο.Βραζει το νερο και βαζω τα αυγα ε και να αρχιζουν να πεταγονται ασπροι αυφροι γεμισαν ολη την κουζινα

Ουυφφφ...

Πιεσεις ομων 12,9,7 50,55,60 (τουλαχιστον ανεβηκα φαινεται απο τις πιεσεις παγκου)
Κωπιλατικη μεχρι τον λεμο με αλτηρες 10,8,6 16,18,20κιλα αλτηρες
Κωπιλατικη ορθιος στην (χαλασμενη :P )τροχαλια 10,8,5,4 60,65,70,75


Πειτε οτι θελετε παντως εγω δεν συνεχιζα αλλο... :green:

Tani Mc'Roth
27-11-08, 19:56
Δεν πειραζει συμβανουν και αυτα!!
Keep up the good work!!! :D

Steve KinG STyLe
27-11-08, 20:48
Δεν πειραζει συμβανουν και αυτα!!
Keep up the good work!!! :D

Really thanks Tani!!!!! :) Επισης... :thumbup:

Steve KinG STyLe
28-11-08, 20:23
Yeah Baby!!!!!!!!!

Παιζει να ηταην η ποιο γαματη προπονηση που ειχα κανει ποτε.Με ψυχολογια στα υψη ουτε ο colemann ετσι(λεμε τωρα :lol: ) ευτυχως ειχα και γαματο παρτενερ ενα παιδι που τον ειχα γνωρισει οταν πρωτο αρχισα και τα επαιξε με την προοδο μου λεει(επειδη με εβλεπε με τα 6κιλα και τωρα με 130κιλα) και μου ανεβασε τρελααα αυτο την ψυχολογια...για ακομα μια φορα εφτασα στα προθηρα για εμετο αλλα γουσταρω!!!!Επισης μας εφαραν μια γ*ματη πρεσα αυτες τις old school ε και αντι για hack squat εκανα αυτη τρελα πρηξηματα δεν μπορω να περπατησω τωρα...

Squat
3σετ εβζαλα τα 70 και τα 80νερακι οποτε αρχισα να κοπαναω...
5λειτουργικα σετ
15,12,10,6,4 95,110,125,130(βγηκα λιγο απο το πεδιο αλλα επρεπε να φτασω για να φτασω μεχρι πληρη πληρη κωποση ηθελε και αλλο)

Πρεσσα με μεγαλο ανοιγμα
4σετ
10,8,5,3
140,160,220,240

Καμψεις μηραιων
4σετ
8,6,5,5
55,60,65,65




:liftheavy:

Steve KinG STyLe
28-11-08, 22:13
Και επειδη ως γνωστων η σκληρη προπονηση θελει και καλο φαγητο οριστε μια δικια μου τρελη "συνταγη" για σαλατα...

Υλικα
Πρασινου μαρουλι
Μοβ μαρουλι
Κριτικο παξιμαδι
Ντοματα
Ανθροτυρο
Αγγουρι
Ελεολαδο
Κοματια πορτοκαλια (μαγικο της συνταγης)

Επισης παει φοβερα αν βαλεις μεσα τονο και πολυ καυτερες πιπεριες.Οι ποσοτητες αναλογα τον καθενα αλλα απο οτι βλεπετε εγω κοπαναω ανελεητα ποσοτητες χαχαχα...

μαζι με το κρεατακι μου θειοκος συνδιασμος!!!

http://i33.tinypic.com/5fm26c.jpg

:bowdown:

Tani Mc'Roth
29-11-08, 00:17
Ετσιιιιι!!!!
Αυτα ειναι!!Αντε μπραβοοο!!! :awesome: :D :bbbiceps:

Muscleboss
29-11-08, 01:15
^ ωραίο πιάτο! :thumbup:

πόσα γραμμάρια και τι κρέας έχεις ρίξει μέσα; :roll:

ΜΒ

Steve KinG STyLe
29-11-08, 01:24
^ ωραίο πιάτο! :thumbup:

πόσα γραμμάρια και τι κρέας έχεις ρίξει μέσα; :roll:

ΜΒ

Ναι εχει απο ολα τα χρωματα χεχε
Οχι κρεας δεν εχω βαλει μεσα εννουσα γενικα οτι παει πολυ με ενα φιλετο γαλοπουλα ή κοτοπουλο ξεχωριστα!!!

Μεσα εχω 1,5κριτικο παξιμαδι,50-60γρ τυρι,6φυλλα μαρουλιου πρασινου και 3μοβ,150γρ ντοματα,50γρ αγγουρι και μισο πορτοκαλι...ΚΟΛΑΣΗ γευσεων αν και εχω βαλει πολυ μεγαλες ποσοτητες μου φαινεται :green: :roll:

Καλο Σαβατοκυριακο σε ολους!!!! :bbbiceps:

Steve KinG STyLe
29-11-08, 16:38
Παλι πατατες βραστες? :puke:

Μολις εφυβρα μια συνταγη για πατατες...αρκετα καλη!!!
(σορρυ για τις φωτος ειναι απο το κινητο μου)

Υλικα:
Πατατες καλα βρασμενες
καπαρη
λεμονι
ελεολαδο
μαιντανος
κρεμυδακι
αλατοπιπερο

Οι ποσοτητες ειναι αναλογες με τις πατατες εγω εβαλα 1,5πατατα,μισο λεμονι,μισο κρεμιδακι,μια κουταλια καπαρι,λιγα φυλλαρακια μαιντανου,3κουταλακια ελεολαδο.

http://i33.tinypic.com/214xoxz.jpg

http://i37.tinypic.com/2rmxt3k.jpg


Βαζετε τα υλικα(εκτος απο της πατατες φυσικα)στο μπλεντερ και τα χτυπατε μεχρι να γινει σαν σαλτσα.Μετα περιλουετε και ανακετευετε τις πατατες και...

http://i34.tinypic.com/2s66f6g.jpg

Καλη σας ορεξη προσωπικα μου αρεσε πολυ...

RUHL
29-11-08, 17:19
με τονο πολυ καλα παει ^^^^^^^^^

Steve KinG STyLe
29-11-08, 17:21
100% agreeded!!!!^^^ μην το δοκιμασετε παντως με ξερο κρεας π.χ μπιφτεκια 2ημερων κατεβαινουν πολυ δυσκολα και τα 2 :lol: :lol:

slaine
29-11-08, 17:23
γενικά με ψάρι αλλά και με γιαούρτι
(το γιαούρτι και για να σου μαλακώσει τα σκληρά μπιφτέκια... φλώρε!!! :1laugh: )

RUHL
29-11-08, 17:36
ρε αντε απο εκει meat ball ^^^

goutsos
29-11-08, 21:17
:moderator: χααχαχααχααχαχα

Steve KinG STyLe
01-12-08, 19:39
:clown2: Ασχημη προπονηση,δεν ειχα παρτενερ,μετα ειχα αποσηντονηστει δεν ειχα χορτασει και υπνο το βραδυ 10φορες ξυπνησα γενικα...παντως ανεβηκα 1-3επαναληψεις απο την προηγουμενη φορα αλλα δεν την εφχαρηστηθηκα...

Παγκο 12,9,4,3 50,60,70,75κιλα
Πιεσεις επικλινη με αλτηρες 10,7 18,20κιλα αλτηρες
Βυθισεις στο δυζιγο 8,5,5 8,12,12κιλα επιπλεον

Εκτασεις τρικεφαλων
Κοιλιακοι αρσεις ποδιων,ροκανισματα

:wave:

Steve KinG STyLe
02-12-08, 16:29
Ας ξεφυγουμε λιγο απο ρυζι με κοτοπουλο ε?

Λαζανια με τονο,πεντανοστιμη συνταγη!!!

Υλικα
Λαζανια
Σλατσα ντοματας
Τονο
Κρεμιδακι
Ελεολαδο
Αλατοπιπερο

Εκτελεση
Βαζουμε τα λαζανια να βρασουν για 10-12λεπτα
και για την σαλτσα,σε ενα μικρο κατσαρολακι ελαχιστο ελεολαδο ωστε να τσιγαρισουμε λιγο το κρεαμυδακι(1/2 μικρου κρεαμιδιου),αφου τσιγαριστει λιγο το κρεμιδακι βαζουμε στο κατσαρολακι την σαλτσα ντοματας μαζι με λιγο αλατι και λιγο πιπερι,εγω εβαλα και ελαχιστη καπαρη,και μετα αφου γινει η σαλστα και ροδισει βαζουμε το τονο (1-2κεσεδακια αναλογα ποσα μακαρονια βαλουμε)
Και σερβιριζουμε...

http://i38.tinypic.com/2nizl9z.jpg


Καλη σας ορεξη!!!!

Steve KinG STyLe
02-12-08, 19:05
Καλη προπονηση την ευχαριστηθηκα. :bbbiceps:


Romanian Deadlift 10.8.5.2 reps 70.80.85.90kg
Chin Up 11.8.5.2reps 0.5.8.12 kg(χωρις straps)
Low cable row 12.5.3reps 50.60.70kg

Alternate Curls

Steve KinG STyLe
04-12-08, 19:58
Αχ αυτές οι προπονησεις ωμων δεν πανε πολυ καλα :roll: Σημερα τελικα αποφάσισα να μην ξανα κανω πιέσεις ωμων στην smith εξαλου σε δυναμη ειμαι τωρα αλλα δεν ειχα σποτερ οποτε το ανεβαλα για μια μερα.Μετα εγινε και γενικη διακοπη ρευματος οτι να ναι...

Smith Shoulder Press 14.8.5 50.60.65
Row to the Neck 12.8.4 16.20.25Κιλα αλτηρες
Upright Cable Row 10.8.6 55.65.70

Αρσεις ποδιων 3*15

Steve KinG STyLe
05-12-08, 20:51
Φοβερή προπόνηση ποδιών :turtle:


Ελευθερο Full Squat 20.10.8.6.4reps 50.70.80.90.100kg(στα 100 οι 2 δεν ηταν full)
Hack Squat 10.5.3reps 70.80.85kg
Lying Leg Curl 8.6.4 55.65.70

Αρσεις γαμπων 10,6reps 80,110


Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!!!! :bbbiceps:

slaine
05-12-08, 20:57
μπράβο ρε στιβ, ανέβηκες! ωραίος!
καλή συνέχεια :army2:

napstor
05-12-08, 23:02
ε,αμα 100σταρισε στο σκουοτ ο steve ειναι ιστορικο γεγονος.μπραβο :clapping:

RUHL
05-12-08, 23:12
ε,αμα 100σταρισε στο σκουοτ ο steve ειναι ιστορικο γεγονος.μπραβο :clapping:

τιποτα δεν ειναι τυχαιο 8) 8)

μικρε θυμησε μου να σου πω που μπορεις να βρεις τσαμπα ΑΑ=x factor να δουμε αν θα σε πιασει

Steve KinG STyLe
06-12-08, 00:23
χεχε :green: Ευχαριστω παιδες
Αλεξ αντε να δουμε τωρα με τα εντοσθια και τις καρδιες... :thumbup: :rolf:

:wave:

Steve KinG STyLe
08-12-08, 20:12
Τρομερη προπονηση τελικα ο σποτερ παιζει μεγαλο ρολο στην ψυχολογια :bbbiceps:
Μεχρι τωρα εκανα στην smith γιατ ασφαλεια αλλα το πηρα χαμπαρι οτι εκανα χαζομαρα οποτε βουρ στο ελεφθερο ειδικα τωρα που κανω δυναμη,και ενω νομιζα οτι θα κανω λιγοτερα κιλα εκανα πολυ περισσοτερα... :turtle:

Πιέσεις ισιου πάγκου 6sets 20,10,7,5,3,1 50,60,75,80,90(πολυ λιγη βοηθεια σε μερικες τελευταιες)
Πιεσεις επικλινη με αλτηρες 3 14,10,6 18,20,25κιλοι αλτηρες
Βυθισεις στο δυζιγο 2 12,5 0,12 κιλα (δεν αποδωσα καλα με πονουσε λιγο ο αγκωνας)

Γαλικες εκτασεις 2set
Βυθισεις σε 2 παγκους 2set

BRaWNy
08-12-08, 20:43
Να σου προτείνω κάτι να δοκιμάσεις την επόμενη φορά που θα κάνεις πάγκο ας πούμε?
Δεν θα χαλάσει το πρόγραμμά σου, μια δοκιμή θα είναι με διαφορετικό τρόπο, και μετα επανέρχεσε όπως κάνεις.

slaine
08-12-08, 20:47
για πες να μαθαίνουμε κι εμείς

BRaWNy
08-12-08, 21:04
Δεν είναι ακριβως για να μάθετε κάτι, θα δεις, ειναι περισσότερο για να βγουν συμπεράσματα ή και θεμα ψυχολογίας.
Ας μας πει πρωτα ο Steve αν θέλει και αν θα το δοκιμάσει κλπ, γιατι θα έχει ενδιαφέρον και το αποτέλεσμα και όχι απλά η πρόταση.
Και καλύτερα να περιμένουμε κιόλας και την μέρα που θα κάνει ξανα πάγκο.

Απο την άλλη, ας μας πει τι έχει στην αμέσως επόμενη προπόνηση, μήπως και κολλάει και εκει να γίνει με άλλη άσκηση.
Θα προτιμούσα πάγκο πάντως, γιατι εκει μποει να φανει πιό καθαρά.

Steve KinG STyLe
08-12-08, 22:35
Φυσικα Μιχαλλη ειμαι ολος αφτοια!!!Παγκο εχω την ερχομενη δευτερα παλι και αυριο εχω deadlift και chin up... :)

BRaWNy
08-12-08, 22:58
Αρχικά θα μπορουσες να το δοκιμάσεις και με chin-ups, καθότι βλέπω ότι στις άρσεις είσαι συντηρητικός για αυτό και έχεις χαμηλά κιλά.
Αλλά επειδή θέλω στην όλη δοκιμή να συμμετέχουν και τα σετ προθέρμανσης, και επειδή ο πάγκος είναι πιό "καθαρή" άσκηση για να δεις και τις δυνάμεις σου (στο μονόζυγο παίζει ρόλο και το σωματικό σου βάρος που μπορει να αλλάζει απο προπόνηση σε προπόνηση) και θα είναι και πρωτη άσκηση, θα προτιμούσα σε αυτόν.
Αν θες το κάνουμε και με τα δύο.

Αρχικά πες μου πως σκοπεύεις να κάνεις τα σετ σου στο μονόζυγο, όσων αφορά το βάρος που θα χρησιμοποιήσεις και με ποιά σειρά.
Φαντάζομαι ότι όλα τα σετ που κάνεις στο μονόζυγο (όπως ειδα και απο την προηγούμενη φορά) είναι και λειτουργικά και πας μεχρι κόπωσης, και ότι δεν έχουν σκοπό την προθέμανση, μιας και ηδη με το σωματικό βάρος το φορτίο είναι μεγάλο.

Steve KinG STyLe
08-12-08, 23:18
Ναι τα κιλα στις αρσεις ειναι εξεφτελιστικα σχετικα αλλα η εξηγηση δεν ειναι οτι φοβαμαι αλλα φοβομουνα...και ενω εκανα squat και τις αλλες βασικες ασκησεις κανονικα δεν εκανα αρσεις θανατου και ειχα μεινει αρκετα πίσω :banghead: Και τωρα προσφατα αρχισα να κανω σοβαρα και οπως ειναι λογικο εχω μενει πισω αλλα πιστευω θα το διορθωσω με τον καιρο...
Οπως επισης και στο μονοζυγο για πολυ καιρο δεν εκανα και την υποτιμουσα σαν ασκηση μονο και μονο επειδη δεν ημουν αρκετα δυνατος :banghead:
Πλεον εχω βαλει σκοπο να ανεβω σε καποιες συγκεκριμενες ασκησεις.Παγκο,σκουοτ,αρσεις θανατου,μονοζυγο αυτα κατα κυριο λογο..


Αλλά επειδή θέλω στην όλη δοκιμή να συμμετέχουν και τα σετ προθέρμανσης, και επειδή ο πάγκος είναι πιό "καθαρή" άσκηση για να δεις και τις δυνάμεις σου (στο μονόζυγο παίζει ρόλο και το σωματικό σου βάρος που μπορει να αλλάζει απο προπόνηση σε προπόνηση) και θα είναι και πρωτη άσκηση, θα προτιμούσα σε αυτόν.
Αν θες το κάνουμε και με τα δύο.

Και οπως ειπα παραπανω δεν ειμαι αρκετα δυνατος στο μονοζυγο και γενικα σε καποιες Pull ασκησεις αλλα δεν θα εχανα κατι να δοκιμαζα και σε αυτες νομιζω...

Το μονοζυγο γινετε ως εξεις 12/8/4-5/1-4 ολα τα σετ πανε μεχρι κωποση αλλα τα 2 πρωτα σετ ειναι πιο πολυ για προετημασια για τα βαρια σετ αλλα παλι μεχρι κωποση τα παω ολα αλλα ζεσταμα φυσικα και κανω συνηθως στην τροχαλια.Τα κιλα που θα κανω θα ειναι μαλλον ιδια με την προηγουμενη φορα απλα θα ανεβω επαναληψεις δεν νομιζω μεσα σε μια προπονση να δυναμωσα τοσο πια χεχε δηλαδη 1ο σετ χωρις βαρος 2ο 5-6κιλα 3ο 8-10 4ο 12.

BRaWNy
08-12-08, 23:35
Κάνε 1 σετ στην τροχαλία για προθέρμανση όχι πάνω απο 8 reps και όχι πολύ ζόρικα τα κιλά, θα είσαι ήδη ζεστός και απο τις άρσεις, και μετα μπες στο μονόζυγο "ανάποδα" και κάνε το πρωτο σου σετ κατευθείαν με επιπλέον βαρος τα 12 κιλά και πάνε για όσες reps μπορεις μεχρι κόπωσης.
Μετα για το δευτερο μείωσε σε +5 κιλά επιπλέον βάρος ή μόνο με το σωματικό σου βάρος και πάνε και εδω μεχρι όσες μπορεις μεχρι κόπωση.
Μην κάνεις άλλο σετ μετά (θα έλεγα ήδη κάνεις πολλά περιττά).
Κάντο αν θες, (δεν θα σου χαλάσει την προπόνηση), και μετα το δοκιμάζουμε και με πάγκο κάπως διαφορετικά.
Θα τα πούμε και θα σχολιάσουμε μετα την προπόνησή σου με μονόζυγο και τη δοκιμή αυτή.

Steve KinG STyLe
08-12-08, 23:59
Μιχαλλη οκ θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω για εντυπωσεις/αποτελεσματα!!!! :thumbup:


EDIT:Ξεχασα να πω οτι πλεον αρχισα να γυμναζω σε προπονησεις ωμων και στηθους περιστοφεις!!!!

pikolo
09-12-08, 00:59
steve δουλευεις και δυναμη στο προγραμμα σου?Γιατι αν καταλαβα καλα κανεις στα δυο τελευταια λειτουργικα σου 4-5 και 1-4 καθαρα επαναληψεις για δυνα,η εφ οσον ειναι και μεχρι failure.δηλαδη φανταζομαι κανεις στα δυο πρωτα σετ(το πρωτο δημιουργει το μεγιστο αιρεθισμα για μυικη αναπτυξη) 6-12 για μυικη υπερτροφια και μετα στα αλλα δυο δουλευεις δυναμη ε?Θα μπορουσες στα δυο τελευταια να κανεις η αντι για τα δυο τελευταια ενα rest pause η δυο rest pause(εξαρταται και απο το πως αναρωνεις). :bodybuilder2:

RUHL
09-12-08, 01:36
για οσους δεν ξερουν ο μικρος κανει το προγραμμα δυναμης οπως το προτηνει ο aceto μονο καποιες ασκησεις του προτηνα να αλαξει και λιγο το σπλιτ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3625&postdays=0&postorder=asc&start=125

ξαναλεω κανει δυναμη οχι τοσο για υπετροφεια για να μπει μετα ποιο δυνατος στο κανονικο προγραμμα υπετροφειας και να εχει ποιο πολλα οφελη

Γιατι χρειαζετε καποιο διαστημα μεσα στον χρονο να φευγεις απο την προπονηση ββινγκ
σε αυτο advance τεχνικες δεν μπαινουν μονο πανω κατω




αυτα ετσι μια διευκρηνηση :wave:

pikolo
09-12-08, 02:42
α οκ οπως το φανταστηκα..

Steve KinG STyLe
09-12-08, 15:11
Αρκετα καλη η σημερινη προπονηση ηταν και πρωινη...Μιχαλλη εκανα αυτο που μου ειπες στο μονοζυγο. :)

Αρσεις θανατου 15,8,5,1reps 70,80,90,100kg
Chin Up 3,7reps 12,0 kg (ολοκληρες επαναληψεις,καθαρες)
Κωπιλατικη με μπαρα 15,8,6reps 50,60,70 kg

Καμψεις μπαρας 10,3reps 30,33kg

BRaWNy
09-12-08, 15:47
Τι συμπεράσματα βγάζεις?
Σύγκρινε τις 2 προπονήσεις κλπ.

Εγω περίμενα πάντως να δω διαφορετικά πράγματα.
Μάλλον με τον πάγκο θα φανούν, αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.

Και την άλλη φορά πρωί έκανες?

pikolo
09-12-08, 16:05
στις αρσεις θανατου δινεις σημασια στην τεχνικη?Η την κανεις οπως να ναι?

RUHL
09-12-08, 16:27
στις αρσεις θανατου δινεις σημασια στην τεχνικη?Η την κανεις οπως να ναι?

Eλα μην μηλας εσυ μην ερθω στο γυμνστηριο που τρωτε μηλα και τα σπασω ολα :lol: :lol: :lol: :rolf:

Steve KinG STyLe
09-12-08, 16:28
Οχι ετυχε σημερα γιατι δεν ειχαμε σχολειο.
Εγω αυτο που παρατηρησα ηταν οτι ημουν πιο δυνατος γιατι δεν ειχε προηγηθει πριν αλλο σετ η διαφορα με την προηγουμενη ειναι οτι ναι μεν εκανα 12κιλα στην αλλη αλλα μισες επαναληψεις ενω σημερα ηταν οι 2 ολοκληρες και η αλλη ενταξει με το ζορι στο πανω μισο τησ κινησης...

Ε και το μονοζυγο δεν ειανι δυστηχως δυνατο μου σημειο δλδ μου εχει τυχει μια προπονηση να βγαλω 8επαναληψεις και την αλλη 6 οποτε ισως να μην φαινεται αυτο που ηθελες...αληθεια για ποιο λογο το προτινες αυτο απο περιεργια :)

pikolo
09-12-08, 16:36
οχι ρε απλα μου φανηκαν καπως πολλατα κιλα.γι αυτο..

Steve KinG STyLe
09-12-08, 16:46
στις αρσεις θανατου δινεις σημασια στην τεχνικη?Η την κανεις οπως να ναι?

Ναι,μεγαλη σημασια,ενταξει στα πολλα κιλα η τενχικη δεν μπορει να ειναι στο 100% αλλα ειδικα στις αρσεις θανατου δεν κλεβω ξερεις ουτε λιγισμα της μεσης!!!

Και μια σημερινη φωτογραφια απο συκωτι...Αυριο θα φαω εγκεφαλο κοτας. χαχαχα πλακα κανω.

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00425.jpg

BRaWNy
09-12-08, 16:50
Έτσι πες μου, γιατι εγω περίμενα να κάνεις τουλάχιστον 5 reps (με την προϋποθεση να είναι ολόιδιες οι συνθήκες με την προηγούμενη προπόνηση).
Για αυτό σου πρότεινα να δοκιμάσεις έτσι, γιατι να μην μπαίνεις δηλαδή στο πρωτο σετ με τα μέγιστα κιλά οπου θα χρησιμοποιήσεις, και να βγάζεις με αυτά περισσότερες επαναλήψεις, και μετα αν θες και ακόμη πιό πολλές για πρήξιμο, να μειώσεις και να τις βγαλεις στα λιγότερα κιλά?
Δηλαδή όπως κάνεις, αλλά ανάποδα, μόνο που ανάποδα θα κάνεις είτε περισσότερες reps στο μέγιστο σετ σου, ειτε περισσότερο βάρος για τις ίδιες reps με τον άλλο τρόπο.
Με λίγα λόγια θα είσαι "πιό πάνω" απο ότι αλλιως όχι μόνο "θεωρητικά" αλλά και στην "πραξη" αν με πιάνεις, όπως το είπες και εσυ, αισθάνθηκες πιό δυνατός επειδή είσουν ξεκούραστος (στην πραγματικότητα είσουν και πιό δυνατός απο ότι έδειχναν οι αριθμοί στην προηγούμενη προπόνηση) και έκανες και ολόκληρες τις reps.
Πιστεύω είναι καλύτερα στο σετ σου με τα μέγιστα και κατα κάποιον τρόπο βασικότερο, να είσαι ξεκούραστος και να πάρεις απο αυτό "περισσότερα", αν με πιάνεις, και παίζει και ρόλο και στην ψυχολογία, που και αυτη με την σειρά της παίζει θετικό ρόλο και στην προπόνηση, π.χ. πέρα απο τα βαρη και τις reps, μπορει να βοηθήσει και σε καλύτερο πρήξιμο, κι αν φαίνεται παράξενο και δεν μπορει να εξηγηθεί αυτό, μου έχει τυχει εμενα πολλές φορές και μάλιστα μια φορά πρηστηκα μόνο περπατώντας μεσα σε ενα gym, και μόνο που ηξερα ότι με κοιτούν και κάποια βλέμματα ηταν στραμμένα πάνω μου.

Βεβαια εδω ηταν το μονόζυγο, ηταν δευτερο σαν ασκηση και μπορει να έπαιξε ρόλο και το ότι πηρες και περισσότερα κιλά στις άρσεις, έκανες και διαφορετικά τις reps σου.
Στον πάγκο θα είναι πιό καθαρά, βεβαια εκει θα πρότεινα να αλλάξεις σε μεγάλο βαθμό κάποια πράγματα στα σετ προθέρμανσης, πέρα απο το να ξεκινήσεις στα λειτουργικά με το βαρυτερο σετ.
Αν θες να δοκιμάσεις και στον πάγκο, πες μου.
Πες μου επίσης κι αν τα κιλά της προηγούμενης προπόνησης στον πάγκο στο τελευταίο σετ, είναι και τα περισσότερα που έχεις κάνει ποτέ σε αυτη την άσκηση και για τόσες reps.

Οι δοκιμές αυτές, δεν σου αλλάζουν το πρόγραμμα/πλάνο, απλά προτείνουν/βοηθούν στο να γίνουν αποτελεσματικότερα τα σετ σου, αρχικά.

BRaWNy
09-12-08, 16:57
δλδ μου εχει τυχει μια προπονηση να βγαλω 8επαναληψεις και την αλλη 6Κατα την γνωμη μου, αυτό σημαίνει ότι θέλουν μείωση τα λειτουργικά σετ σου ειδικά αν γίνεται ατακτα διαστήματα, σε σημείο μέχρι να βρεις το sweet spot, ωστε να μην υπάρχουν σκαμπανεβάσματα, αλλά σταθερότητα και άνοδο.
Ή μπορει να σημαίνει, ότι είναι καιρός για μια εβδομάδα πιό χαλαρή για ενεργητική ξεκούραση, αν συμβαίνουν τελευταία και με σταθερή κάθοδο ή σταθερά μένουν στα ίδια.

pikolo
09-12-08, 17:51
οκ steve εισαι δυνατος λοιπον..χεεχ keep going!

Muscleboss
09-12-08, 19:28
steve, συμφωνώ με brawny, η αστάθεια αυτή ίσως πρέπει να σε προβληματίσει.

ΜΒ

Steve KinG STyLe
09-12-08, 19:49
Σορρυ που δεν απαντησα νωριτερα...
Τον τελευταιο καιρο δεν παρατηρησα ομως καποια ασταθεια μιλουσα γενικα για πιο παλιες προπονησεις αναφερομουνα σορρυ δεν το διευκρινισα.
Μιχαλλη θα λαβω σοβαρα υποψεις μου αυτα που μου ειπες, και θα κατσω να τα σκεφτω :thumbup:


Ευχαριστω :wink:

BRaWNy
09-12-08, 20:33
Δεν μου είπες αν θες να δοκιμάσεις και με τον πάγκο κάτι παρόμοιο, και αν τα κιλά και reps στην προηγούμενη προπόνησή σου με πάγκο, είναι τα μέγιστα που έχεις κάνει ποτέ σε αυτη την άσκηση.

Επίσης, αν είσαι κάτω απο παρακολούθηση απο κάποιο μέλος και σε βοηθάει, σου εδωσε το πρόγραμμα κλπ, και έχετε μια "γραμμή" σε αυτό που κάνεις, και σε βαζω σε δυσκολη θέση με διάφορες προτάσεις, καθως και αυτόν, να σταματήσω αν είναι, γιατι αισθάνομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται.

Μπορεις να το κάνεις (να μου το πεις) και με pm.

Steve KinG STyLe
09-12-08, 21:03
Ναι λεω να το δοκιμασω και στον παγκο να δω τις διαφορες.Τα 80 και τα 90 κιλα πρωτη φορα τα εκανα γενικα οχι μονο για τις συγκεκριμενες ρεπς.Ποσα σετ γενικα λες να εκτελεσω μονο 2 "βαρια" οπως και στο μονοζυγο?

Το προβλημα ειναι οτι ο καιρος "τελειωνει" και συντομα ερχονται οι διακοπες που θα χρηαστει να φυγω οποτε οτιδηποτε και να δοκιμασω δεν θα εχω αρκετο καιρο να δω τα αποτελεσματα δηλαδη απομενουν ακομα 1-2 προπονιτικοι κυκλοι μεχρι τις διακοπες και αυτο με προβλιματιζει αν θα επρεπε να το κανω τωρα η μετα.Διαφορετικα σαν λογικη αυτο που λες στεκει απολυτα!!!Το προγραμα βεβαιως θα το συνεχισω και μετα τις διακοπες μεχρι να φτασω τους στοχους μου...


Επίσης, αν είσαι κάτω απο παρακολούθηση απο κάποιο μέλος και σε βοηθάει, σου εδωσε το πρόγραμμα κλπ, και έχετε μια "γραμμή" σε αυτό που κάνεις, και σε βαζω σε δυσκολη θέση με διάφορες προτάσεις, καθως και αυτόν, να σταματήσω αν είναι, γιατι αισθάνομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται.

Οχι δεν τιθετε τετοιο θεμα :green: Μονο ο RUHL ειναι ο πρωσοπικος μου προπονητης αλλα δεν τιθετε κατι τετοιο που λες,εξαλου με ενδιαφερουν αμεσα οι προτασεις σου!!!

Επισης το προγραμα αυτο ειναι του cris aceto, και το εχω προσαρμωσει αναλογα σε μενα αν θες να ριξεις μια ματια >> http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=45143#45143


:wink:

BRaWNy
09-12-08, 21:38
Ναι λεω να το δοκιμασω και στον παγκο να δω τις διαφορες.Τα 80 και τα 90 κιλα πρωτη φορα τα εκανα γενικα οχι μονο για τις συγκεκριμενες ρεπς.Ποσα σετ γενικα λες να εκτελεσω μονο 2 "βαρια" οπως και στο μονοζυγο?Nα κάνεις τις πιέσεις πάγκου με τον παρακάτω τρόπο:
Ζέσταμα/Προεπιβάρυνση -
30 κιλά Χ 10
55 κιλά Χ 4
70 κιλά Χ 2
και μετα λειτουργικά -
90 κιλά Χ όσες βγάλεις μεχρι κόπωσης
75-80 κιλά Χ όσες βγάλεις μεχρι κόπωσης


δεν θα εχω αρκετο καιρο να δω τα αποτελεσματα Η δοκιμή δεν είναι για να δεις αποτελέσματα στην εμφάνιση κλπ, είναι απλά δοκιμή για να δεις κάποια πράγματα σε αυτη αποκλειστικά την προπόνηση.
Αν κάνεις με τις ίδιες συνθήκες της προηγούμενης προπόνησης πάγκου, περιμένω να βγάλεις με τα 90 τουλάχιστον 4 reps.


με προβλιματιζει αν θα επρεπε να το κανω τωρα η μεταΕννοείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο (απο τις δοκιμές) για τη συνέχεια και σε όλες τις ασκήσεις φαντάζομαι.
Aν όπως λες σου φαίνεται καλό κλπ, κάντο απο τωρα.


Μονο ο RUHL ειναι ο πρωσοπικος μου προπονητης Αυτό κατάλαβα, και βλέπω γενικά ότι είναι προσωπικός προπονητής και με άλλους.

Μη με βάζεις λινκς για τον Aceto, τον γνωρίζω και τον έχω διαβάσει απο το 1991, εξάλλου το πρόγραμμα το βλέπω εδω με σένα, και με ενδιαφέρει όπως το κάνεις εσυ στην τελική.

Steve KinG STyLe
09-12-08, 21:55
Στον παγκο θα το δοκιμασω σιγουρα... :drunken:

Η δοκιμή δεν είναι για να δεις αποτελέσματα στην εμφάνιση κλπ, είναι απλά δοκιμή για να δεις κάποια πράγματα σε αυτη αποκλειστικά την προπόνηση.

Αχα καταλαβα,αλλα αναφερομουνα στα αποτελεσματα δυναμης στις επομενες προπονησεις εξαλου η δυναμη ειναι καθαρα ο στοχος μου αλλα δεν εχει σημασια...


Ευχαριστω Μιχαλλη :awesome: :bbbiceps:

BRaWNy
09-12-08, 22:12
Αχα καταλαβα,αλλα αναφερομουνα στα αποτελεσματα δυναμης στις επομενες προπονησεις εξαλου η δυναμη ειναι καθαρα ο στοχος μου αλλα δεν εχει σημασια...Αν κάνεις την δοκιμή και μπεις ανάποδα, ξεκινώντας με το πιό βαρύ σετ και κάνεις παραπάνω reps σε αυτό απο ότι με τον άλλο τρόπο, τότε κι αν γυρίσεις στην επόμενη προπόνηση πάλι στον αρχικό τρόπο, θα πέσουν oι reps σου απο ότι με το ανάποδο, αλλά σιγουρα θα είναι ανεβασμένες απο ότι την τελευταια προπόνηση με τον αρχικό τρόπο, γιατι και με εκεινο είχες πρόοδο.
Απλά με τον ανάποδο τρόπο, έχεις την ευκαρία, πέρα απο την πρόοδο απο μόνη της, να προοδεύεις με περισσότερες reps ή και κιλά, δηλαδή να βγάζεις απο το βαρυτερο σετ τα καλύτερα που μπορεις, ενω με τον άλλο τρόπο δεν μπορεις επειδή θα είσαι κουρασμένος απο τα προηγούμενα σετ.
Απλά θεωρώ, ότι είναι καλύτερο να προτιμάμε για οδηγό προόδου το πρωτο σετ απο τα λειτουργικά, και αυτό να είναι και το βαρύτερο.
Έτσι δέχεσε και στην περιοχή αριθμητικά περισσότερο έργο με αυτό το σετ, κατα κάποιον τρόπο, και είναι και θέμα ψυχολογίας, αν τωρα π.χ. εσυ το δοκιμάσεις και βγάλεις 4-5 reps αντι για 2 που θα εβγαζες με τον αρχικό τρόπο, με τα 90 κιλά, δεν θα νοιώθεις και πιό όμορφα?
Θα ξαναγυρνούσες πάλι στον άλλο τρόπο, ωστε να φτάνεις κουρασμένος στο βαρυ σετ και να μη αποδίσεις όπως αν το χρησιμοποιούσες πρωτο?
Απο αυτές τις πλευρές το προτείνω περισσότερο, δεν λεω ότι είναι λάθος το άλλο.

RUHL
09-12-08, 22:59
Μονο ο RUHL ειναι ο πρωσοπικος μου προπονητης
Ε οχι ακριβως υπο αυτη την ενοια απλος δηνω προτασεις απο εκει και περα ο καθενας οτι θελει κανει καπως ετσι δεν σε πηγαινα βημα βημα μονος σου ειχες διαβασει το βιβλιο



τον γνωρίζω και τον έχω διαβάσει απο το 1991,
Περιεργο το βιβλιο που αναφερουμε ^ πρωτη εκδοση εχει το 1996 και τελευταια το 2005
ποιο βιβλιο λες?

BRaWNy
10-12-08, 10:45
Περιεργο το βιβλιο που αναφερουμε ^ πρωτη εκδοση εχει το 1996 και τελευταια το 2005
ποιο βιβλιο λες?Ruhl, διαβάζεις τι γράφω?
Για διάβασε ξανά.
Δεν αναφέρθηκα στο βιβλίο το συγκεκριμένο, ουτε και σε κάποιο άλλο, αλλά απλά είπα ότι ΤΟΝ* διαβάζω (τον Aceto) απο το 1991 σε ότι γραφει και ότι προτείνει κλπ, ή αν θες, τοτε πρωτοδιάβασα (σε περιοδικό) κάτι που είχε γραψει-προτεινει κλπ (που δεν θυμάμαι ακριβως) και απο τοτε ξερω ποιος είναι.
Φυσικά πλέον δεν τον "διαβάζω" δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτά που έλεγε ή λέει, παρα μόνο εν μερει σε θεματα διατροφής, για αυτό και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα και το λινκ του με το πρόγραμμα που είναι θεμα προπονησης.

*ΤΟΝ με "Ν" όχι σκέτο "Το"

BRaWNy
10-12-08, 10:57
Περιεργο το βιβλιο που αναφερουμε ^ πρωτη εκδοση εχει το 1996 και τελευταια το 2005
ποιο βιβλιο λες?Ruhl, διαβάζεις τι γράφω?
Για διάβασε ξανά.
Δεν αναφέρθηκα στο βιβλίο το συγκεκριμένο, ουτε και σε κάποιο άλλο, αλλά απλά είπα ότι ΤΟΝ* διαβάζω (τον Aceto) απο το 1991 σε ότι γραφει και ότι προτείνει κλπ, ή αν θες, τοτε πρωτοδιάβασα (σε περιοδικό) κάτι που είχε γραψει-προτεινει κλπ (που δεν θυμάμαι ακριβως) και απο τοτε ξερω ποιος είναι.
Φυσικά πλέον δεν τον "διαβάζω" δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτά που έλεγε ή λέει, παρα μόνο εν μερει σε θεματα διατροφής, για αυτό και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα και το λινκ του με το πρόγραμμα που είναι θεμα προπονησης.

*ΤΟΝ με "Ν" όχι σκέτο "Το"Eπίσης, αλλιώς είναι όταν κανείς έχει διαβάσει 5 άτομα ή και σχετικά λίγο, και αλλιως είναι όταν έχει διαβάσει 35 άτομα και περισσότερο, διότι έτσι παει σε ευρύτερο πεδίο και συγχρόνως μεσα απο αυτά μαθαίνει και επιπλέον πτυχές του εαυτού του και των κλίσεων του μεσα απο αυτό.
Για αυτό και κάποιον απο αυτούς (ή απο αυτά) που τους/τα διαβάζουμε, και που αρχικά μπορει να "θαυμάζαμε" ή ότι άλλο αντίστοιχο, κάποια στιγμή μπορει να τον/τα "θαυμάζουμε" λιγότερο ή και καθόλου, βασει τον παραπάνω αλλά και λόγω του ότι μεγαλώνουμε και λόγω του αποκτούμε και περισσότερες εμπειρίες.

Οπότε, καταλαβαίνετε ότι με αυτό, δεν κατηγορώ κάτι ή κάποιον, αλλά εκφράζω τις προσωπικές μου αντιλήψεις, προτιμήσεις, πεποιθήσεις κλπ κλπ

Υ.Γ.Πολλές φορές και αυτά που διαβάζουμε, κάποια στιγμή τα βλέπουμε και διαφορετικά απο ότι τις πρωτες φορές, και βγάζουμε διαφορετικά νοήματα.

π.χ.Δεν έχω διαβάσει πολυ Αριστοτέλη, σκοπεύω όμως να το κάνω στη συνέχεια, γιατι κατάλαβα τι έχασα.
Διότι αφου τον διάβασα έστω και λίγο ή συζήτησα για αυτόν τωρα κάπως αργά (δεν σπούδασα, και στο σχολείο είχα άλλα κατα νού), όταν μετα ξαναδιάβασα κάτι που είχα διαβάσει πριν απο αυτόν, το είδα και το αντιλήφθηκα εντελώς διαφορετικά.
Για να καταλάβετε τι εννοώ και πως μπορουν να διαφοροποιηθούν κλπ σχετικά με το θέμα του διαβάσματος κλπ, κάποια πράγματα όσο πορευόμαστε στη ζωή μας.

Θα έλεγα φτάνει όμως με το θεμα, διότι αρχίσαμε ή πάμε να ξεφύγουμε και θα βγουμε off-topic.
Αυτα είναι αρκετά, για να "βάλουν και το χεράκι τους" απο πλευράς on-topic και να παιξουν κάποιο ρόλο και σε αυτό.

Steve KinG STyLe
10-12-08, 15:58
Ναι οντως τι personal trainer απλα με βοηθαει καμια φορα και μου λεινει καμια απορια... :lol:

Μιχαλλη συμφωνω με αυτη την λογικη για τα βαρια σετ και σιγουρα θα το δοκιμασω στον παγκο να δω τι γινετε οπως σου ειπα αλλα κολαω καπου γενικα...το πρωτο σετ λεμε να ειναι το βαρυ, εγω βαρ δηλαδη θεωρω 1-3 επαναληψεις οποτε με τα 90 υποθετικα αν βγουν 4 μετα ισως θα μπορω να κανω και 95 για 1,ενω αν το κανω αναποδα και πανε σταδιακα τα κιλα θα ξερω οτι σχεδον σιγουρα αφου εβγαλα στο προηγουμενο σετ 100 για επαναληψεις τα 105 θα τα εχω εστω για μια.Παραδειγμα φερνω αν με καταλαβες...δηλαδη απο τα προηγουμενα σετ που πανε σταδιακα ξερεις σχεδον στα σιγουρα ποσα κιλα θα κανεις στο επομενο... :roll:
Τελος παντως αυτα ειναι θερωριτηκα στον παγκο ή και στα squat την παρασκευη θα το δοκιμασω :)


Σημερα ειμαι αφανταστα πιασμενος ειδικα στους πανω τραπεζοειδης,φτερα,στηθος το πιασιμο ειναι παρα πολυ μεγαλο,καποια αλλη αλλαγη σε διατροφη/προπονηση δεν εγινε,αρα ισως το Arachinoidic Acid με επιασε :affraid: :lol: :green:

pikolo
10-12-08, 16:03
μπορει....μηπως εκανες περισσοτερα κιλα ημικροτερο διαλειμα μεταξυ των σετ?

BRaWNy
10-12-08, 16:51
Ναι οντως τι personal trainer απλα με βοηθαει καμια φορα και μου λεινει καμια απορια... Nαι, εγω δεν το είπα για κακό πάντως.


το πρωτο σετ λεμε να ειναι το βαρυ, εγω βαρ δηλαδη θεωρω 1-3 επαναληψεις οποτε με τα 90 υποθετικα αν βγουν 4 μετα ισως θα μπορω να κανω και 95 για 1Οπότε, αν θες να κάνεις 1-3 επαναλήψεις με το βαρυτερο σετ σου, ανάλογα το πόσες θα βγάλεις με τα 90, θα αναπροσαρμόσεις τα κιλά σου για την επόμενη φορά, ετσι ωστε να πέφτεις μεσα στο πεδίο των 1-3 επαναλήψεων.
Αυτό θα κάνεις κάθε φορά, αν θες να είσαι στο πεδίο των 1-3 επαναλήψεων στο βαρυτερο σετ, μόλις πιάνεις το ανωτερο αριθμό του πεδίου ή και τον ξεπεράσεις π.χ βγαλεις 4, τοτε στην επόμενη προπόνηση θα χρησιμοποιήσεις βάρος ανάλογο για να πέσεις πάλι μεσα στο πεδίο, δηλαδή θα αυξήσεις βάρος.
Η δοκιμή είναι για να δουμε και δεις και εσυ, ότι με τα 90 μπορεις παραπάνω επαναλήψεις αν το κάνεις ανάποδα, απο ότι όπως αρχικά, και όχι για να μεινεις στη συνέχεια των προπονήσεων με τις παραπάνω επαναλήψεις, εφόσων θα θες χαμηλότερο πεδίο.
Οπότε μετα την δοκιμή, την επόμενη φορά, θα αναπροσαρμόσεις τα κιλά για να βγαζεις στο βαρυτερο και πρωτο σετ, επαναλήψεις 1 εως 3.
Για να καταλάβεις καλύτερα, με τον αρχικό τρόπο, για πεδίο 1-3 επαναλήψεων, φτανεις μεχρι τα 90 κιλά, ενω με τον ανάποδο με την δοκιμή αν θα δεις ότι με αυτά τα 90 κιλά που εβγαζες 1 επαναλήψη, μπορεις να κανεις πλέον 4, τότε σημαίνει ότι για πεδιο 1-3 επαναλήψεων χρειάζεσαι μεγαλύτερο βάρος, π.χ. 95 ή και 100 πιθανόν (για 1).
Αντι να φτασεις με τον αρχικό τρόπο, μετα απο κάποιο διάστημα να τελειώνεις τα σετ με 95-100 κιλά και τις επαναλήψεις που θες, γιατι να μην ξεκινήσεις απο τωρα με αυτα τα 95-100 για τις επαναλήψεις που θες, και να πηγαίνεις για ανωτερα με τον καιρό πλέον απο νέο σημείο αναφοράς, και μεγαλύτερο βάρος.
Αν το βαρυτερο σετ το χρησιμοποιείς πρωτο και σαν οδηγό προόδου, "βλέπεις" καλύτερα τι κάνεις με αυτα τα κιλά του, απο ότι όταν φτάνεις σε αυτό κουρασμένος απο τα άλλα σετ, που στα οποία αν και εκει υπάρχουν αλλαγές (ανοδος επαναλήψεων), μπορουν να επιρρεάσουν τον "πραγματικό" αριθμό του τελευταίου σετ.
Πάντα το πρωτο λειτουργικό σετ είναι η "καθαρή" ένδειξη των δυνάμεών σου, αφου δεν έχει προηγηθεί fatigue.
Οπότε, ειδικότερα όταν αυτό αφορά και την απόλυτη δύναμη, που την βλέπεις περισσότερο (πιό ενδεικτικά) όταν έρχεσε σε κόπωση στις χαμηλές επαναλήψεις 1-3, για να ξέρεις και που βρίσκεσαι σε αυτη, θα πρέπει να το κάνεις όταν δεν υπάρχει ακόμη fatigue, γιατι με τον αρχικό τρόπο βλέπεις ότι βγάζεις 1-3 με κάποιο βαρος μετα απο fatigue, ενω στην πραγματικότητα θα μπορουσες να τις βγάλεις με περισσότερο βάρος.
Για αυτό το πρωτο σετ είναι και οδηγός για το που βρισκεσε εκεινη τη στιγμή, και θα μπορεις π.χ. να λες ότι για 1 ή 2 ή 3 επαναλήψεις μπορω με τοσο βάρος.
Βένβαια όλα αυτά κι αν σε ενδιαφέρουν και απο αυτη την πλευρά.
Απο την άλλη όπως σου είπα, πιστευω είναι καλύτερα να χρησμοποιούμε μεγαλύτερο βαρος για επαναλήψεις που μας ενδιαφέρουν και απο πελυράς ψυχολογίας κλπ, ότι σου ειχα οπει στα προηγούμενα πόστς.
Και με τους δυο μπορεις να έχεις πρόοδο.

Ελπίζω να σε κάλυψα

Υ.Γ.Στα squat σε αυτη την φαση μπορει και να μην φανεί, μιας και απο ότι κατάλαβα τωρα μπηκες για τα καλά σε αυτά και συντηρητικά.


Σημερα ειμαι αφανταστα πιασμενος ειδικα στους πανω τραπεζοειδης,φτερα,στηθος το πιασιμο ειναι παρα πολυ μεγαλο,καποια αλλη αλλαγη σε διατροφη/προπονηση δεν εγινεΕγω βλέπω ότι έγινε αλαλγή στην προπόνηση, και όχι μόνο με την δοκιμή, αλλά και ότι χρησιμοποίησες και διαφορετικά κιλά απο την προηγούμενη κλπ.
Βέβαια δεν μπορουμε να πουμε ότι το soreness οφείλεται αποκλειστικά σε αυτές τις αλλαγές και στην δοκιμή, πιθανότα σε άλλους παράγοντες.
Όμως θεωρώ και πιστευω ότι το muscle soreness, έχει να κάνει μόνο με την προπόνηση (και απο αυτην πηγάζει) και όχι με/απο την διατροφή.

Steve KinG STyLe
11-12-08, 19:17
Επηξηματικοτατος, με καλυψες πληρως :wink:
Αυριο squat day, θα κανω αυτο που λες τελικα, και ας μην φανει καθαρα οπως λες εγω εχω καλο προεσθημα χεχε :)

Σημερα δεν μπορω να παω προπονηση. Βρεχει καταρακτοδος και δεν μπορω να παω με το ποδηλατο...πρωτη φορα χανω προπονηση :(


Βαζω ετσι τωρα και δυο τωρινες πλατης δεν φαινονται καλα...αυτο που παρατηρω μονος μου ειναι οτι εχω κανει μια σχετικη προοδο,παντως το σιγουρο ειναι οτι εχω παρα πολυ καιρο ακομα μπροστα μου..... :)

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00429.jpg http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00426.jpg

slaine
11-12-08, 19:19
στέφανε δεν έχω δει άλλη φωτό σου διπλή δικεφάλων-πλάτης αλλά αυτή είναι πολύ καλή :wink: έτσι συνέχισε! :awesome: η δεύετρη δε μας βοηθάει

pikolo
11-12-08, 20:37
ΠΟΛΥ καλος! :clapping:

BRaWNy
11-12-08, 21:25
Nice Delts, απο όσο μπορω να δω και να καταλάβω απο τις φωτό.
Πρέπει να "φτιάξεις" την πόζα φτερών, για να τα δειχνεις καλύτερα.

Επίσης, (off-topic) ωραίο δωμάτιο (σαν χωρος αλλά και απο πλευράς περιεχομένων).
Είναι το δωμάτιό σου ή κάποιος άλλος χωρος του σπιτιού?

Steve KinG STyLe
11-12-08, 23:23
Nice Delts, απο όσο μπορω να δω και να καταλάβω απο τις φωτό.
Πρέπει να "φτιάξεις" την πόζα φτερών, για να τα δειχνεις καλύτερα.

Επίσης, (off-topic) ωραίο δωμάτιο (σαν χωρος αλλά και απο πλευράς περιεχομένων).
Είναι το δωμάτιό σου ή κάποιος άλλος χωρος του σπιτιού?

Καλη παρατηρητηκοτητα :idea:
Ειναι η σοφιτα τους σπιτιου μου,βεβαια οχι με την κλασικη σημασια ειανι δευτερος οροφος δεν τον χρησιμοποιουμε και παρα πολυ 1γραφειο πολλες πολλες βιβλιοηθηκες και πολλαα βιβλια,μια κουιστη καρεκλα της γιαγιας μου και γενικα αλλο πραμα....χεχεχε :)

Thanks παιδες...στο μελλον ισως ξανα βαλω καμια :P

thegravijia
11-12-08, 23:26
καλος εχεις χρονια μπροστα σου να βελτιωθεις μην αγχωνεσαι..
αλλα απο οτι παρατηρησα σηκωνεις πολλα κιλα ..
προσεχε μην γινει καμια στραβη κ την μαμησεις μετα
προσοχη.................

thegravijia
11-12-08, 23:29
ετσι απο περιεργια εχεις κανει εξετασεις αιματος ? θελω να δω ποσο τεστο εχεις στο σωμα σου επειδη εισαι μικρος να την συγκρηνω με τη δικια μου..
γιατι λενε πως σε μικρες ηλικιες το σωμα εχει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τους ενηλικους..

slaine
11-12-08, 23:39
ετσι απο περιεργια εχεις κανει εξετασεις αιματος ? θελω να δω ποσο τεστο εχεις στο σωμα σου επειδη εισαι μικρος να την συγκρηνω με τη δικια μου..
γιατι λενε πως σε μικρες ηλικιες το σωμα εχει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τους ενηλικους..

έχεις κάνει εξετάσεις τεστο? :shifty:

thegravijia
11-12-08, 23:41
να ρε.. γιατι εσυ οχι ?
κ ολες τις ορμονικες..εχω κανει..
μου πιασαν τον κολο στα λεφτα..

slaine
11-12-08, 23:45
ασυνήθιστο... δεν ποστάρεις τις εξετάσεις έτσι να υπάρχουν μαζί με ηλικία? έτσι να υπάρχει

thegravijia
11-12-08, 23:49
νομιζω τις εχω στο αλλο σπιτι αλλα αμα τις βρω θα το κανω καποια στιγμη συντομα..
παντως αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι οτι κ να εχει καποιος ανεπαρκεια στην εκριση αυξητικης ορμονης στο σωμα του δεν γινεται να το μαθει,.. (αυτο μου ειχαν πει οι γιατροι)

RUHL
12-12-08, 00:00
AA 8)

Steve KinG STyLe
12-12-08, 20:23
Δεν την ευχαρηστηθηκα κααθολου την προπονηση επειδη ειχα 2 πολυ χαζους σποτερ και σε μια στιγμη ειχα νευριασει πολυ και μου χαλασε ολοκληρη την διαθεση...
Στα squat εβαλα απο το πρωτο σετ 100κιλα που ηταν το προηγουμενο μου MAX!Οπως μου ειπε ο brawny και βγηκαν αρκετες επαναληψεις οποτε μετα επρεπε να ανεβασω κιλα οποτε με λιγα λογια εκανα οτι και τις αλλες προπονησεις,οποτε θα περιμενουμε τον παγκο να δουμε...

Ζεσταμα squat 40*10,60*5,80*2.
Full Squat 100*7 (4+3parallel),120 failed,110*3,90*10
Hack squat 90*3,85*6
Leg Curl 60*7,65*4
Αρσεις γαμπων(smith) 90*12,115*7

Καλο ΣΚ σε ολους :bbbiceps:

slaine
12-12-08, 20:26
έτσι αυτά είναι :rocking:
μπράβο :awesome:

BRaWNy
12-12-08, 21:03
οποτε μετα επρεπε να ανεβασω κιλα Όχι ότι έπρεπε να ανεβάσεις κιλά στην ίδια προπόνηση, απλά βασει το πόσες reps έβγαλες με το πείραμα/δοκιμή, να ρύθμιζες, δηλαδή να επέλεγες για την επόμενη προπόνηση για το πρωτο και πιό βαρύ σετ σου τα ανάλογα κιλά (που θα ηταν αυξημένα) για να πέσεις στο όριο των reps που θες (1-3), και μετα να μειώσεις και να κάνεις τις περισσότερες reps στα άλλα σετ.
Αυτό για το πως σου πρότεινα να κάνεις με την δοκιμή.
Βαση αυτού, εγω προτείνω την επόμενη φορά να βάλεις για πρωτο σετ τα 115** και μετα να μειώσεις στα επόμενα σετ.
Θα πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις και τις reps σου, ή θα γίνονται ολόκληρες ή σε παράλληλο κλπ, κι ανάλογα αυτού να κρίνεις πόσα θα βάλεις και θα μπορεις.
Και να φροντίζεις να μην τα κάνεις μπερδεμένα μεσα στο σετ ta range των reps, μια έτσι και μια αλλιώς κλπ, αλλά να ολοκληρωσεις με ένα range, κι αν είναι full και θες να επεκτείνεις το σετ, να προσθέσεις στο τέλος τις parallel.
Αν κάνεις π.χ. ένα σετ με 4 ολοκληρες + 2 παράλληλες, μπορεις να γραφεις δίπλα στα κιλά τις reps έτσι:
κιλά Χ 4+2 παράληλες

**Λεω 115 χωρις να ξερω τι ζεσταμα έκανες, και γιατι δεν μας το γράφεις.
Παίζει ρόλο, αν έκανες ως συνήθως με 20αρες στην αρχή και σε υψηλό σχετικά ποσοστό απο το λειτουργικό σου σετ, αλλάζουν τα πράγματα, δηλαδή με ένα διαφορετικό πλάνο στο ζέσταμα, μπορει να σου έλεγα να βαλεις τα 120 κιλά.

Steve KinG STyLe
12-12-08, 21:18
Και να φροντίζεις να μην τα κάνεις μπερδεμένα μεσα στο σετ ta range των reps, μια έτσι και μια αλλιώς κλπ, αλλά να ολοκληρωσεις με ένα range, κι αν είναι full και θες να επεκτείνεις το σετ, να προσθέσεις στο τέλος τις parallel.
Αν κάνεις π.χ. ένα σετ με 4 ολοκληρες + 2 παράλληλες, μπορεις να γραφεις δίπλα στα κιλά τις reps έτσι:
κιλά Χ 4+2 παράληλες

**Λεω 115 χωρις να ξερω τι ζεσταμα έκανες, και γιατι δεν μας το γράφεις.
Παίζει ρόλο, αν έκανες ως συνήθως με 20αρες στην αρχή και σε υψηλό σχετικά ποσοστό απο το λειτουργικό σου σετ, αλλάζουν τα πράγματα, δηλαδή με ένα διαφορετικό πλάνο στο ζέσταμα, μπορει να σου έλεγα να βαλεις τα 120 κιλά.

Ναι οντως εχεις δικιο σε αυτο πρεπει να το προσεξω,σιγκεκριμενα σημερα εκανα 4full +3 paralel επειδη ειχα στοχο να κανω αυτα τα κιλα τουλαχιστον για 6 αλλα με ολοκληρη την κινηση δυσκολα θα εβγαζα 1-2 επαναληψεις ακομα,παντως απο εδω και περα θα το προσεχω αυτο το θεμα :wink:
Ζεσταμα εκανα 3σετ με αυξανομενο βαρος 40*10,60*5,80*2 και μπηκα στα λειτουργικα.
Και Μιχαλλη ευχαριστω για την προταση :thumbup:

----Επίσης κατάλαβα ότι έχω μία οικανοποιητική πρόοδο στο θέμα προπόνηση,οχι στα κιλά,αλλά στην εφαρμογή.Τα είχα διαβάσει τα είχα καταλάβει αλλα δεν καταλάβαινα πως έπρεπε να τα εφαρμόσω και βλέπω οτι άρχισα να "σοβαρεύομαι", παράδειγμα ήξερα τη είναι η κόπωση αλλα δεν έφτανα μέχρι την κόπωση σταματούσα στην προηγούμενη επανάληψη που βγαίνει με ζόρι(μιλάω για 2-3μήνες πριν π.χ),ή επίσης ενώ ήξερα τι είναι προοδευτηκότητα δεν το εφάρμοζα ακριβώς ενστικτοδός αύξανα τα κιλά/επαναλήψεις και δεν προσπαθούσα σε κάθε προπόνηση να το κάνω αυτό και άλλα πολλά που πλέον βλέπω οτι τα έχω καταλάβει πως λειτουργούν και χέρομαι γι αυτό,αν και είμαι σίγουρος οτι έχω ακόμα να μάθω χίλια δυό πράγματα είτε απο διάβασμα είτε εμπειρικά αλλά αυτο παρατήρησα...και έχω δεί αρκετές αλλαγές σωματικές και σε θέμα δύναμης και σκέφτομαι:καλές οι γνώσεις αλλά το θέμα είναι να τις χρησιμοποιείς σωστά!!!

:welcome:

billys15
13-12-08, 04:22
Πω πω στα ποδια εχεις πολλους της ηλικιας μου,και μεγαλυτερους,ποσο μαλλον της ηλικιας σου :lol:

Δοκιμασε να κανεις ζεσταμα με τον τροπο του Max-OT.Για να μην το ψαχνεις γραφω εδω...

50% για 12
50% για 10
65% για 6
80% για 3
90% για 1

Δεν παει χαμενος ο κοπος,δες αν σε βολευει :wink:

BRaWNy
13-12-08, 10:10
Πω πω στα ποδια εχεις πολλους της ηλικιας μου,και μεγαλυτερους,ποσο μαλλον της ηλικιας σου :lol:

Δοκιμασε να κανεις ζεσταμα με τον τροπο του Max-OT.Για να μην το ψαχνεις γραφω εδω...

50% για 12
50% για 10
65% για 6
80% για 3
90% για 1

Δεν παει χαμενος ο κοπος,δες αν σε βολευει :wink:Τα ποσοστά που γράφεις, αντιστοιχούν στο % του πρωτου λειτουργικού σετ ή στο % του ΜΑΧ 1 επανάληψης?
Θα έλεγα τα δυο ακριανά σετ είναι περιττά, ειδικά όταν πρόκειται για λειτουργικά κιλά 100-150.
Αν ήταν να πάει για πιό πάνω, θα σήκωνε κι άλλο σετ.

BRaWNy
13-12-08, 10:15
ήξερα τη είναι η κόπωση αλλα δεν έφτανα μέχρι την κόπωση σταματούσα στην προηγούμενη επανάληψη που βγαίνει με ζόριΑυτό δεν είναι λάθος, και καμμιά φορά χρειάζεται.
Δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις συνέχεια στις προπονήσεις σε failure, ή αν θες σε όλες τις ασκήσεις.
Αρκει να είναι short of failure με βαριά κιλά, δηλαδή 1-2 επαναλήψεις πριν.
Ειδικότερα σε Άρσεις θανάτου και κάποιες άλλες παρόμοιες πολύ βαριές ασκήσεις, πολυαρθρικές και με μεγάλο range, αλλά και αντίκτυπο στο νευρικό σύστημα.
Και σε Σκουωτ πολλές φορές είναι καλό.
Θα πρέπει να πηγαίνεις σε failure, beyond failure κλπ, αλλά όχι μονίμως.

billys15
13-12-08, 20:08
Τα ποσοστά που γράφεις, αντιστοιχούν στο % του πρωτου λειτουργικού σετ ή στο % του ΜΑΧ 1 επανάληψης?
Θα έλεγα τα δυο ακριανά σετ είναι περιττά, ειδικά όταν πρόκειται για λειτουργικά κιλά 100-150.
Αν ήταν να πάει για πιό πάνω, θα σήκωνε κι άλλο σετ.

Αναφερονται στα κιλα του λειτουργικου.

Τι εννοεις οτι ειναι περιττα? Και επισης τι εννοεις οτι σε περιπτωση περισσοτερων κιλων,τι ακριβως σετ χρειαζεται? Με ποσα κιλα δηλαδη?

BRaWNy
13-12-08, 20:47
Τα ποσοστά που γράφεις, αντιστοιχούν στο % του πρωτου λειτουργικού σετ ή στο % του ΜΑΧ 1 επανάληψης?
Θα έλεγα τα δυο ακριανά σετ είναι περιττά, ειδικά όταν πρόκειται για λειτουργικά κιλά 100-150.
Αν ήταν να πάει για πιό πάνω, θα σήκωνε κι άλλο σετ.

Αναφερονται στα κιλα του λειτουργικου.

Τι εννοεις οτι ειναι περιττα? Και επισης τι εννοεις οτι σε περιπτωση περισσοτερων κιλων,τι ακριβως σετ χρειαζεται? Με ποσα κιλα δηλαδη?εννοώ ότι δεν χρειάζονται τόσα πολλά σετ για ζεσταμα και ότι "ξοδεύεις" ενέργεια και δυνάμεις, ειδικά όταν τα κιλά των λειτουργικών είναι σχετικά χαμηλά π.χ. μεχρι 100 και ανάλογα τις ασκήσεις και 150 (μην χρησιμοποιείτε τους αριθμούς όπως αναφέρονται, απλά σαν ένδειξη και ποιά έννοια βγαίνει απο τα γραφόμενα), αλλά και αν είναι κανείς να χρησιμοποιήσει 3-4 ή και 5 λειτουργικά, όπως π.χ. ο Steve.
Aν επρόκειτο να είναι 1 το λειτουργικό σετ και με ένταση, τότε θα μπορουσαν να υπάρχουν και παραπάνω σετ για ζεσταμα ή και αν θες για προεπιβάρυνση και αυτό ανάλογα και τα τελικά κιλά που θα σηκωθούν και το volume κ.α.
Αν είναι να κάνεις μια ασκηση με 30-40 κιλά, π.χ. καμψεις δικεφάλων, και είναι η πρώτη σου, τοτε και 1 σετ ζεσταμα είναι αρκετό.
Ενω αν είναι να κάνεις π.χ. Άρσεις με 200-250 κιλά, τότε λογικό είναι να κάνεις περισσότερα (παντα με χαμηλές επαναλήψεις εκτος ισως απο το πρωτο) για να μην έχεις και "μεγάλα" άλματα στο βαρος των σετ.
Βέβαια σε όλα παιζει ρόλο και πόσο volume θες να έχεις κλπ.
Ελπίζω να σε κάλυψα τι εννοω.
Πάντως στην περίπτωση του Steve, αυτό που του πρότεινες με το ζέσταμα είναι περιττό, δεν θα αλλάξει τίποτε στο αν θα ζεσταθει περισσότερο ή λιγότερο, ουτε στο να προλάβει τραυματισμούς, εκεινοι περισσότερο σε άλλα οφείλονται, και πιθανόν καμμιά φορά και σε κούραση που προκλήθηκε απο το υπερβολικό ζέσταμα (και εννοώ με σετς και ιδιαίτερα με υψηλές reps), προκαλώντας στο λειτουργικό σετ απώλεια ή μείωση καλής τεχνικής.
Μην αναλώνεστε σε αχρείαστα πράγματα, δωστε όλη την ενέργεια σας εκει που πρέπει.
Προσοχή, δε λεω να μην κάνετε προθέρμανση κλπ, για να μην το παρεξηγήσετε.

Υ.Γ.Για αυτό και καμμιά φορά λεω, δεν αποτυγχάνει το πρόγραμμα, αλλά αποτυγχάνει κανείς στην εφαρμογή του, χρησιμοποίησή του κλπ κλπ, βασει των ανάλογων συνθηκών για την περίπτωσή του.
Οπότε απο τα πλάνα και προγράμματα, θα πρέπει να αντιλαμβλάνεστε τη λειτουργία τους κλπ, και όχι να παιρνετε απλά τους αριθμούς, ονομασίες κλπ, αν με πιάνετε τι εννοώ.

RUHL
13-12-08, 21:03
Επηξηματικοτατος, με καλυψες πληρως :wink:
Αυριο squat day, θα κανω αυτο που λες τελικα, και ας μην φανει καθαρα οπως λες εγω εχω καλο προεσθημα χεχε :)

Σημερα δεν μπορω να παω προπονηση. Βρεχει καταρακτοδος και δεν μπορω να παω με το ποδηλατο...πρωτη φορα χανω προπονηση :(


Βαζω ετσι τωρα και δυο τωρινες πλατης δεν φαινονται καλα...αυτο που παρατηρω μονος μου ειναι οτι εχω κανει μια σχετικη προοδο,παντως το σιγουρο ειναι οτι εχω παρα πολυ καιρο ακομα μπροστα μου..... :)

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00429.jpg http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00426.jpg

Tην αδερφη σου δεν βλεπω :cyclops: :cyclops: ποτε ερχεται :cyclops: :cyclops: :idea:

slaine
13-12-08, 22:24
Επηξηματικοτατος, με καλυψες πληρως :wink:
Αυριο squat day, θα κανω αυτο που λες τελικα, και ας μην φανει καθαρα οπως λες εγω εχω καλο προεσθημα χεχε :)

Σημερα δεν μπορω να παω προπονηση. Βρεχει καταρακτοδος και δεν μπορω να παω με το ποδηλατο...πρωτη φορα χανω προπονηση :(


Βαζω ετσι τωρα και δυο τωρινες πλατης δεν φαινονται καλα...αυτο που παρατηρω μονος μου ειναι οτι εχω κανει μια σχετικη προοδο,παντως το σιγουρο ειναι οτι εχω παρα πολυ καιρο ακομα μπροστα μου..... :)

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00429.jpg http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC00426.jpg

Tην αδερφη σου δεν βλεπω :cyclops: :cyclops: ποτε ερχεται :cyclops: :cyclops: :idea:
++++++++++++++++ :sneaky:

Steve KinG STyLe
15-12-08, 22:43
Ημουν αρκετα κουρασμενος δεν ειχα κοιμηθει και πολυ και η προπονηση δεν πηγε καλα μετα απο 1-2σετ στον παγκο εξουθενοθηκα και ουτε μπορουσα να σηγκεντρωθω και δεν θυμαμε και τα σετ ακριβως...

Ζεσταμα 30*10,50*6,70*2
Πιεσεις παγκου 4σετ 95*3(1+2με βοηθεια),60*12 (τα αλλα σετ δεν θα θυμαμε)
Πιεσεις με αλτηρες επικλινη
Βυθισεις σε 2 παγκους 17,12,7 20,40,50κιλα

Παντως αν και η προπονηση ηταν ψιλο χαλια για μενα ειμαι σχετικα ικανοποιημενος.

Brawny θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ασχετο τι γνωμη εχεις για το προγραμα 5χ5??? :roll:

BRaWNy
16-12-08, 13:20
Brawny θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ασχετο τι γνωμη εχεις για το προγραμα 5χ5??? Έχω καλή γνώμη, αρκει να χρησιμοποιηθεί σωστά και όπως προτείνεται, επειδή έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, ή να διαφοροποιηθεί ανάλογα εν μέρει, κρατώντας την φιλοσοφία του.