PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιστασεις για βελτιωση αντοχης και δυναμης



Ntenis
06-08-13, 17:55
Καλησπερα.. Δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα στο foroum (αν υπαρχει μετακινηστε το). Ασχολουμε με καρατε kyokushin και θα ηθελα να μαθω πως μπορω να προπονουμε καλα με αντιστασεις για να βελτιωση την δυναμη και την αντοχη μου.. Καθε γνωμη ειναι δεχτη..;)

Lao
07-08-13, 13:35
Κάνε ισομετρικές και βάρη.

Αλέξανδροςς
13-08-13, 19:09
κανε γυμναστικγ με βαρη,τις μερες που δεν κανεις καρατε
αλλα και παλι πρεπει να βρεις χρονο ωστε να ξεκουραζεσαι
πες μου το προγραμμα σου

Ntenis
02-11-13, 20:15
Προπονουμε καθε μερα οποτε μονο μετα την προπονηση μπορω να κανω βαρη

Lao
04-11-13, 14:00
Προπονουμε καθε μερα οποτε μονο μετα την προπονηση μπορω να κανω βαρη

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα...

Δύο φορές την εβδομάδα, κάνω ένα μεικτό πρόγραμμα που αποτελείται από ένα σετ ισομετρικών ασκήσεων, πους απς με διάφορες παραλλαγές, μονόζυγο κτλ, το οποίο συνολικά έχει κάπου 60 ασκήσεις. Για να το βγάλει κανείς αυτό, μέσα σε συγκεκριμένη ώρα και τηρώντας τους προβλεπόμενους χρόνους και επαναλήψεις σε κάθε άσκηση, πρέπει να έχει μια Χ υποδομή, που έχει χτιστεί με προσπάθεια ετών.

Επιπροσθέτως, κάνω προπονήσεις με βάρη που αποσκοπούν στο να δυναμώσουν συγκεκριμένες μυικές ομάδες.

Φυσικά, αυτές οι προπονήσεις είναι επιπλέον των «νορμάλ» μου, στις οποίες κάνω ό,τι κάνω και παράλληλα διδάσκω το σύστημα που κατέχω.

Που θέλω να καταλήξω; Στο ότι για να κάνει κανείς τέτοιες προπονήσεις, απαιτείται χρόνος και καλή φυσική κατάσταση, μεταξύ άλλων παραγόντων.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι αδύνατο μέσα από ένα forum να δώσω σε κάποιον ένα τέτοιο πρόγραμμα, διότι απαιτείται live παρακολούθηση ώστε να αποφευχθούν τυχόν τραυματισμοί, χώρια το ότι - όπως είπα - απαιτείται σωστή υποδομή.

Εν τέλει, αυτό που έχω να προτείνω σε όποιον ασχολείται με ΠΤ, ΜΑ κτλ και θέλει βελτίωση αντοχής, δύναμης, ευλυγισίας κ.ο.κ., είναι να απευθύνεται στον Δάσκαλο / Εκπαιδευτή του. Μέσα από forums, τέτοια προγράμματα ΔΕΝ μαθαίνονται.