PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα εβδομάδας



apos
12-09-06, 16:39
tha ithela na mou peite an to programma pou efarmozo einai apodotiko kai an kano kati lathos i prepei na prostheso kiales askhseis? kano sistimatika 4 mines alla kano vari arketa xronia alla me megala diastimata paysis! dimaneis eho arketes.... :hantel: loipon.. kano:
1mera stithos (pagko 1-orizontio, 2-epiklini, 3-pieseis altiron se epiklini, 4-ektaseis altiron orizontia,5-peck deck, 6- pul over, 7-anigmata stis troxalies polles fores liga kila) dikefala (arseis altiron enalax 2-stavmpara sto maxilari 3-orthios arseis mparas me anaponti lavi 4- travigmata stis troxalies 5-aftosigkentrosh) skwot stin presa logo miniskou elafra)
2mera plati(1-troxalia empros 2-trohalia piso 3-kopilatiki xamili 4-kopilatiki dorsal<mhxanh> 5-kopiltatiki altira omous 1-pieseis sthn mihani 2-ektseis empros altiron 3-ektaseis plagia 4- ektseis stin mihani 5-anasikoseis omon me para elafra 6-anasikoseis omon me mpara mexri to lemo)
3mera podia logo provlimatos elafra tetrakefala dikefala 2-presa liga kila 3- gampes trela kila.. trikefala (1-pieseis trohalia 2- pieseis trohalia orizontia enalax ta heria 3-kampseis mparas mexri to metopo 4-pieseis pagkou)
oles oi askiseis einai 4*8 kai kathimerina 1 ora s nolika eliptiko. kai kilakous raxeous panta
**** xehasa 4 mera kaino i mpasket 5 sinexia programatos
5 proponiseis tin evdomada dld..
i diatrofi mou einai giro stis 1500 thermides horis ta simpliromata eimai 1.87 kai 86 kila enas theos xerei pos vgazo ayto to programa xoris fai as einai kala h mhey kai oi polivitamines.

Gasturb
12-09-06, 18:09
Auto oti vlepw gia paradeigma kaneis 7 askhseis gia to sththos se mia hmera?? An nai na tis 'spaseis' tis mises thn prwth evdomada k tis alles mises thn allh evdomada. Kalo einai genika to swma sou na mhn synhthhsei sygkekrimenes askhseis kathe evdomada. Na valeis sto programma sou poikilia oso to dynaton perissotero (akomh k tin pio aplh pou tyxon borei na diavaseis kapou - exei ton logo ths yparxhs ths) giati kathe askhsh borei na exei ena kentriko my na gymnasei alla yparxoun polyarithmes ines kai mikromys pou gymnazonte kathe fora k se kathe askhsh. Opote me thn poikilia gymnaseis k tous polyarithmous autoys mikromys mazi fysika me ton kentriko - sthmos deltoeidh podia ktl.

Oso gia thn diatrofh sou prospathhse na dynamwseis to prwino sou k ta endeiamsa mikrogeumata sou k na ftaseis toulaxiston tis 2000 thermides. Kai vale xymo laxanika k frouta sta geumata sou gia na mhn exeis tosh anagkh tis polyvitamines - an den to exeis kanei hdh.

sprinter60
12-09-06, 18:36
Φίλε apos έχω τις εξής απορίες και παρατηρήσεις:

1. Έχεις ρήξη μηνίσκου και πρόβλημα στο χιαστό εδώ και ένα χρόνο, δεν πηγαίνεις για αρθοσκόπηση ή ότι άλλο σου προτείνει ο γιατρός και παίζεις μπάσκετ; Παράλληλα αναζητάς ιατρικές συμβουλες σε Forums.

2. Έχεις ύψος 1.87, ζυγίζεις 86 κιλά και τρως 1500 θερμίδες την ημέρα (εδώ και 4 μήνες αν κατάλαβα καλά). Αντε 1900 θερμίδες αν υποθέσουμε ότι παίρνεις καμιά 100 gr whey την ημέρα (λέμε τώρα...). Τόσο τρώει η αδερφή μου που ζυγίζει 52 kg και είναι 15 χρονών για να διατηρήσει το βάρος της, χωρίς να γυμνάζεται.

3. Κάνεις 7 διαφορετικές ασκήσεις για το στήθος, από 4 set την καθεμία και 8 επαναλήψεις ανά set. Σύνολο 224 επαναλήψεις για μία μυική ομάδα και πανω κάτω τα ίδια και στις άλλες. Αυτό το κάνεις 5 φορές την εβδομάδα και επίσης στο τέλος της κάθε προπόνησης κάνεις 1 ώρα ελλειπτικό. Μην ξεχάσω τους κοιλιακούς και ραχιαίους. Μήπως μετά το γυμναστήριο δουλεύεις και κανά 2ωρο σε οικοδομή για να σε πιάσει καλύτερα; Η προπόνησή σου λογικά διαρκεί περίπου 3 ώρες, όταν μία αποτελεσματική προπόνηση δεν πρέπει να ξεπερνάει την 1 ώρα. Με τόσο προπονητικό όγκο και παρά τα κιλά από φάρμακα που χρησιμοποιεί, ο Coleman θα είχε γίνει σε 1 μήνα σαν τον Στάθη Ψάλτη σε περίοδο γράμμωσης (άντε σαν τον Γαρδέλη).

Άν καταφέρεις να ζήσεις με όλα αυτά που κάνεις, εγω θα ξεκινήσω γράμμωση τρώγωντας έξι πίτσες κάθε δύο ώρες.

Για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα: Ότι κάνεις είναι λάθος και πρέπει να το σταματήσεις άμεσα γιατί κινδυνεύεις να σακατευτείς. Αφού μου πεις τους στόχους σου μπορούμε να συζητήσουμε τι θα μπορούσες να κάνεις.

Nick3
14-09-06, 00:28
Φίλε πες μου ότι κάνεις πλάκα.... :evilno:
Στα πε πολύ καλά ο σπριντερ60.Ξαναπόσταρε και πες τους στόχους σου να σου προτείνουμε πρόγραμμα.

Duke-Nukem
14-09-06, 03:58
me tosa polles askiseis kai set oi mis katastrefode se tetion vathmo pou den prolavenoune na anarosoune.o traumatismos einai idietera eukolos.boreis na miraseis tis askiseis se 2 proponisis.

apos
14-09-06, 15:38
sory pou argisa alla i exetastiki exei protereotita.. kano ayto to programma poli kairo tora alla den me kourazei katholou! ta kano kai me hrono sosto 1 lepto kathe set diafora arga kai stathera. prin4 mines imoun 98 kila kai tora eimai 86 den ehasa katholou myiki maza. skopos mou einai na ftaso 88-90 kathari myiki maza mexri tou xronou to maio. leo na sinexiso pleon ayto to programma alla na ayxiso ligo tis thermides se analogia 20% lipos 40% ydatathraka kai 40%proteini kai 2200 thermides sinolika me ta simpliromata 6 geymata.

Nick3
14-09-06, 21:06
Αν δε σε κουράζει αυτό το πρόγραμμα τότε δε κάνεις σωστή προπόνηση,δηλαδή η προπόνηση που κάνεις είναι χαβαλεδιάρικη.
Κιλά αυξάνεις?

apos
16-09-06, 21:29
kila anevazo oso prepei den kano ypervoles protereotita dino stis afstires epanalipseis kai stous hronous.

Nick3
16-09-06, 23:03
Ο χρόνος είναι κάτι σχετικό.Όσο πιο πολλά σηκώνεις τόσο μεγαλύτερο διάλειμμα θα κάνεις.Μη το δένεις σκοινί κορδόνι ότι πρέπει να κάνεις 1 λεπτό διάλειμμα.Υπάρχουν ασκήσεις που θες 3-5 λεπτά να επανέλθεις.
Πόσα κιλά κάνεις πάγκο,αν επιτρέπεται?

billys15
17-09-06, 16:25
skopos mou einai na ftaso 88-90 kathari myiki maza mexri tou xronou to maio. leo na sinexiso pleon ayto to programma

Φιλε μου οπως λεει και ο Coleman "Αν κανεις παντα αυτο που εκανες,θα εισαι παντα οπως ησουν".Φροντιζε να αλλαζεις το προγραμμα σου ανα 2 με 4 (και πολυ βαζω) μηνες,για να μην συνιθησει το σωμα σου σε συγκεκριμενες ασκησεις,επαναληψεις και σετ.Παραδειγμα κανε 2 μηνες 8 επαναληψεις-4 σετ,τους επομενους 3 κανε αλλες ασκησεις με π.χ. 12-10-8-8 κτλ.Διαμορφωσε εσυ το προγραμμα σου οπως θες.Ελπιζω να σε βοηθησα

apos
17-09-06, 16:25
70 monos mou horis voithia katholou eimai poli ayxaristimenos apo ta kila pou sikono pantos! i proponisi me pianei mono an kano me hronous allios einai adikos kopos dokimase na sikoseis ligotera kila arga kai stathera me 1 xrono piesi kai 2 kateyasma me arnitikes dld kai me mikrotera dialimata, ASE XERO POSOI LENE KANO 3 LEPTA KAI KANOUN 10 DIALIMA.

sprinter60
17-09-06, 17:20
Φίλε apos,

δεν καταλαβαίνω πως κάποιος που ζυγίζει 86 kg μπορεί να είναι ευχαριστημένος από 70 kg στις πιέσεις πάγκου...

Όμως για να είμαι δίκαιος μαζί σου η προπόνηση για bodybuilding δεν έχει καμία σχέση με το πόσα κιλά σηκώνεις. Έξάλλου ο καθένας μπορεί μέσα από το Internet να ισχυρίζεται ότι του κατέβει και επίσης σημαντικό ρόλο παίζει η τεχνική. Εχω δεί άτομα να ισχυρίζονται ότι πιέζουν 140 kg και να κοπανάνε τη μπάρα στο στήθος τους λες και κάνουν τραμπολίνο. Μια τέτοια προσπάθεια σε αγώνες powerlifting μόνο γέλια θα προκαλούσε. Οι ίδιοι αν αναγκαστούν να κάνουν παύση για 2 sec στο κάτω μέρος της προσπάθειας και να ακινητοποιήσουν τα πόδια τους δεν θα μπορούν να πιέσουν ούτε 110 kg.

Εξάλλου το κριτήριο του "πόσα κιλά σηκώνεις στο πάγκο" είναι για μένα τελείως λάθος. Υπάρχουν πιο σημαντικές ή εξίσου σημαντικές ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου, squat, έλξεις στο μονόζυγο κ.λ.π.

Αυτό που έχει σημασία σε ένα πρόγραμμα bodybuilding είναι:

1) Να σε βοηθάει να χτίσεις ένα συμμετρικό σώμα. Αυτό σημαίνει ότι τεράστια δικέφαλα και πόδια οδοντογλυφίδες δεν είναι bodybuilding αλλά σώμα παραλίας. Η επιλογή λοιπόν των ασκήσεων είναι προσωπική υπόθεση και πρέπει να στοχεύει στις αδυναμίες του καθενός για να επιτευχθει η ζητούμενη συμμετρία. Πάντα βέβαια οι πολυαρθρικές ασκήσεις αποτελούν τον κορμό κάθε προγράμματος.

2) Να επιτρέπει την πρόοδο. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει κανείς να βελτιώνεται τουλάχιστον μακροπρόθεσμα. Η βελτίωση αυτή μπορεί να σχετίζεται με διάφορες παραμέτρους όπως είναι τα προπονητικά κιλά, οι χρόνοι μέσα στα set, η μείωση των διαλλειμάτων κ.λ.π.

3) Να μην οδηγεί σε τραυματισμούς και υπερπροπόνηση. Καμία άλλη εξήγηση.

Αν λοιπόν ένα πρόγραμμα ασκήσεων περιλαμβάνει τα παραπάνω στοιχεία τότε είναι κατάλληλο. Η διαφωνία μου με εσένα είναι ότι το πρόγραμμα που παρουσίασες

1) Δεν σε βοηθάει να χτίσεις συμμετρικό σώμα. Που είναι οι πολυαρθρικές ασκήσεις για πόδια; Σύγκρινε τον προπονητικό όγκο για τα πόδια και για τα υπόλοιπα και θα δεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

2) Δεν επιτρέπει καμία πρόοδο, πέρα από τα κέρδη που βλέπει κάθε αρχάριος με την έναρξη ενός προγράμματος. Σκέφτεσαι να κάνεις 4 set x 8 reps για την υπόλοιπη ζωή σου;

3) Με τόση πολύ δουλειά και τόσο λίγο φαγητό έχεις εξασφαλισμένο τον τραυματισμό και την υπερπροπόνηση.

Κοίταξε αυτά τα θέματα πιο σοβαρά.

Nick3
17-09-06, 18:09
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον φίλο sprinter60.Δεν τον ρώτησα για σκουώτ,άρσεις θανάτου και μονόζυγο γιατί είδα ότι δεν κάνει.
Εννοείται η τεχνική παίζει το σπουδαιότερο ρόλο,όμως πιστεύω ότι αυξάνοντας τη δυναμη σου από προπόνηση σε προπόνηση-και με ανάλογη διατροφή-αυξάνεις και τα μυικά κιλά.Δηλαδή πρόοδος+μαμ+ξεκούραση=μυς.
Ποιος ο λόγος να μειώσεις το διάλειμμα σου?Δηλαδή αν κάνει κάποιος 190 κιλά άρσεις θα νάτου θα μπει σε ένα λεπτό στο επόμενο σετ?Το σώμα σου θα σου πει πότε θα μπεις στο επόμενο σετ και όχι το ρολόι.

sprinter60
17-09-06, 19:05
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον φίλο sprinter60.Δεν τον ρώτησα για σκουώτ,άρσεις θανάτου και μονόζυγο γιατί είδα ότι δεν κάνει.
Εννοείται η τεχνική παίζει το σπουδαιότερο ρόλο,όμως πιστεύω ότι αυξάνοντας τη δυναμη σου από προπόνηση σε προπόνηση-και με ανάλογη διατροφή-αυξάνεις και τα μυικά κιλά.Δηλαδή πρόοδος+μαμ+ξεκούραση=μυς.
Ποιος ο λόγος να μειώσεις το διάλειμμα σου?Δηλαδή αν κάνει κάποιος 190 κιλά άρσεις θα νάτου θα μπει σε ένα λεπτό στο επόμενο σετ?Το σώμα σου θα σου πει πότε θα μπεις στο επόμενο σετ και όχι το ρολόι.
Φίλε Nick3,

αυτό που έγραψα είναι ότι υπάρχουν διάφορες παράμετροι με τις οποίες αξιολογεί κανείς την πρόοδο σε ένα πρόγραμμα bodybuilding. Αντίθετα σε προγράμματα και αθλήματα δύναμης η μοναδική παράμετρος είναι τα προπονητικά κιλά. Αν είσαι powerlifter και κάνεις άρσεις θανάτου με περισσότερα κιλα απ' ότι πριν από δύο μήνες τότε αυτό ονομάζεται πρόοδος.

Σε προγράμματα υπερτροφίας το προπονητικό βάρος εξακολουθεί να είναι μία σημαντική παράμετρος. Όμως υπάρχουν και άλλες: Αριθμός επαναλήψεων και set, πυκνότητα της προπόνησης, ρυθμός στις επαναλήψεις, ακολουθία ασκήσεων, επιλογή ασκήσεων και η λίστα συνεχίζεται. Η δεύτερη από αυτές είναι ιδιαίτερα σημαντική: Αν κρατήσεις όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές και μειώσεις τον χρόνο ανάμεσα στα set τότε πιστεύεις ότι μιλάμε για την ίδια προπόνηση; Ας πάρουμε το παράδειγμά σου και ας κάνω διάφορες φανταστικές υποθέσεις. Έστω ότι η προπόνηση ενός τύπου αποτελείται από 5 set x 3 reps στα 190 Kg και αντιστοιχεί στο 85% του 1 rep max ή σε αυτά τα κιλά μπορεί να κάνει maximum 6 επαναλήψεις. Επίσης ξεκινάει από διαλλείματα 3 λεπτών και σταδιακά τα μειώνει:

Προπόνηση 1: 5 set x 3 reps με 3 λεπτά διάλλειμα / set
Προπόνηση 2: 5 set x 3 reps με 2 λεπτά διάλλειμα / set
Προπόνηση 3: 5 set x 3 reps με 1 λεπτό διάλλειμα / set
Προπόνηση 4: 5 set x 3 reps με 30 sec διάλλειμα / set
Προπόνηση 5: 5 set x 3 reps με 10 sec διάλλειμα / set

Πιστεύεις ότι μετά την πέμπτη προπόνηση δεν υπάρχει πρόοδος; Και όμως στην πέμπτη προπόνηση είναι σαν έχει κάνει 15 συνεχόμενες επαναλήψεις και μάλιστα με το 85% του παλιού 1 rep max. Αυτό όμως δεν ήταν προηγουμένως εφικτό αφού μπορούσε να κάνει μόνο 6 επαναλήψεις. Είναι επίσης σημαντικό ότι μία τέτοια πρόοδος δεν οφείλεται σε νευρομυικού τύπου προσαρμογές (δηλαδή σε ενεργοποίηση μεγαλύτερου ποσοστού κινητικών μονάδων) όπως μπορεί να συμβεί αν κανείς ακολουθεί ένα καλά σχεδιασμένο πρόγραμμα δύναμης αλλά κυρίως σε μυική υπερτροφία. Με άλλα λόγια οι μυς παράγουν το ίδιο έργο σε λιγότερο χρόνο, δηλαδή μεγαλύτερη ισχύς = μυική υπερτροφία. Σκέψου και το εξής: Τί θα έκανες αν ήθελες να αναπτύξεις τα πόδια σου sprint ή περπάτημα; To φορτίο είναι το ίδιο (το σωματικό σου βάρος) και έστω ότι η απόσταση είναι η ίδια π.χ. 1 km συνολικά. Τι θα προτιμούσες;

(Το παράδειγμα με τον τύπο που μειώνει τους χρόνους είναι τελείως παιδαγωγικό και δεν μπορει να εφαρμοστεί με αυτόν τον τρόπο - για όσους σκέφτηκαν να κάνουν κάτι τέτοιο)

Gasturb
17-09-06, 19:05
Εξάλλου το κριτήριο του "πόσα κιλά σηκώνεις στο πάγκο" είναι για μένα τελείως λάθος. Υπάρχουν πιο σημαντικές ή εξίσου σημαντικές ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου, squat, έλξεις στο μονόζυγο κ.λ.π.

Θεωρείτε μια απο τις σημαντικότερες ασκήσεις ένδειξης σωστου γυμνασμένου (μαζί με αυτές τις ασκήσεις που αναφέρεις) κ άν σηκώνουμε ισα με το βάρος μας (με σωστή τεχνική κ όχι σχηματισμό 'γέφυρας' στη μέση) είναι καλό σημάδι βελτίωσης.

sprinter60
17-09-06, 19:39
Εξάλλου το κριτήριο του "πόσα κιλά σηκώνεις στο πάγκο" είναι για μένα τελείως λάθος. Υπάρχουν πιο σημαντικές ή εξίσου σημαντικές ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου, squat, έλξεις στο μονόζυγο κ.λ.π.

Θεωρείτε μια απο τις σημαντικότερες ασκήσεις ένδειξης σωστου γυμνασμένου (μαζί με αυτές τις ασκήσεις που αναφέρεις) κ άν σηκώνουμε ισα με το βάρος μας (με σωστή τεχνική κ όχι σχηματισμό 'γέφυρας' στη μέση) είναι καλό σημάδι βελτίωσης.

Ας μην έχουμε 'κάθετες' απόψεις pls.

Άρα σε τι διαφωνείς μαζί μου;;;; Είπα ότι υπάρχουν πιό σημαντικές ή ΕΞΙΣΟΥ σημαντικές ασκήσεις.

Δεν νομίζω ότι οι πιέσεις στον πάγκο αποτελούν την παραμικρή ένδειξη για το πόσο σωστά γυμνασμένος είναι κάποιος, αν έχει νόημα ένας τέτοιος όρος. Δηλαδή τι ακριβώς σημαίνει για τα πόδια του, την πλάτη του ή τους ώμους του αν κάποιος σηκώνει μία φορά το σωματικό του βάρος; "Σωστά γυμασμένος" δεν είναι αυτός που έχει δουλέψει ολόκληρο το σώμα; Όλος ο κόσμος κάνει πιέσεις στον πάγκο, ελάχιστοι όμως είναι "σωστα γυμασμένοι". Άπλά είναι η πιο τουριστική άσκηση και όταν εκτελείται σωστα (που σπάνια γίνεται) αποτελεί ΜΙΑ ένδειξη για την δύναμη στο πάνω μέρος του σώματος και όχι ένδειξη για την υπερτροφία, την συμμετρία, τις αθλητικές επιδόσεις, την μέγιστη δύναμη συνολικά ή πόσο σωστά γυμνασμένος είναι κάποιος.

Επίσης η σωστή τεχνική για τον powerlifter ΕΙΝΑΙ ο σχηματισμός γέφυρας γιατί έτσι μειώνει το εύρος κίνησης της μπάρας και τοποθετεί τα τρικέφαλα σε πλεονεκτικότερη θέση για να παράγουν έργο. Αν διαφωνείς πρέπει να το πεις σε μερικές δεκάδες χιλιάδες αθλητές που εκτελούν πιέσεις στον πάγκο με ακριβώς αυτό τον τρόπο και σηκώνουν 3-4 φορές το σωματικό τους βάρος...

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένας bodybuilder πρέπει να εκτελεί με αυτό τον τρόπο τις πιέσεις. Σκοπός του bodybuilding είναι να ενεργοποιήσει τις ζητούμενες μυικές ομάδες (κυρίως στήθος εν προκειμένω) και όχι αυτές που θα του εξασφαλίσουν την καλύτερη απόδοση (τρικέφαλα για τον powerlifter).

Muscleboss
17-09-06, 20:52
"Bench press is the most overrated exercise in the sport of bodybuilding"

Shawn Ray (IFBB Pro)

sprinter60
17-09-06, 21:11
"Bench press is the most overrated exercise in the sport of bodybuilding"

Shawn Ray (IFBB Pro)

Και για όσους δεν τον ξέρουν...

http://www.fitplus.cz/allpic/mf/f_85.jpg

Nick3
18-09-06, 00:01
φίλε sprinter60,
δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να μπω σε σετ,σε πιο συντομο χρονικό διάστημα απ όσο αντέχω.Γιατί να προσπαθήσω?Εκτός αν κάνω πρόγραμμα αντοχής.Εγώ την πρόοδο μου την κοιτάω σε κιλά ή επαναλήψεις.
Αυτή την γέφυρα στις πιέσεις πάγκου θα μου την εξηγήσει κανείς? :D
Εμένα οι επικλινείς πιέσεις μ αρέσουν πιο πολύ! :bounce:

Gasturb
18-09-06, 00:43
Αυτή την γέφυρα στις πιέσεις πάγκου θα μου την εξηγήσει κανείς?
Nick3 είναι η κλίση που κάνει η μέση σου προς τα πάνω όταν σηκώνεις μεγάλο βάρος στον επικληνή πάγκο και δημιουργεί ένα είδος 'γέφυρας' μεταξύ των ποδιών και του πάνω μέρους του σώματος.



Εξάλλου το κριτήριο του "πόσα κιλά σηκώνεις στο πάγκο" είναι για μένα τελείως λάθος. Υπάρχουν πιο σημαντικές ή εξίσου σημαντικές ασκήσεις..
Τελικά είναι 'τελείως λάθος' ή 'εξίσου σημαντικές'? Δεν λες μερικές φορές ξεκάθαρα τι εννοείς κ προκαλείτε σύγχιση. Στο δεύτερο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο μιας κ δεν είναι η μοναδίκή άσκηση ένδειξης δύναμης αλλα σίγουρα μία απο τις σημαντικές αφού όπως λες κ δεν διαφωνώ υπάρχουν κ τα πόδια πλάτη κτλ.



Επίσης η σωστή τεχνική για τον powerlifter ΕΙΝΑΙ ο σχηματισμός γέφυρας γιατί έτσι μειώνει το εύρος κίνησης της μπάρας και τοποθετεί τα τρικέφαλα σε πλεονεκτικότερη θέση για να παράγουν έργο.
Έδω διαφωνώ γιατί επιβαρύνει το κάτω μέρος της πλάτη που είναι τόσο ευαίσθητη σε μικροτραυματισμόυς πέρα απο τα όποια οφέλη προσφέρει κ με βρίσκεις σύμφωνο (κ πάλι!). Άλλα προτιμώ να προτρέπω να την αποφεύγουν για την αποφυγή τυχόν μελλοντικών προβλημάτων.

Gasturb
18-09-06, 01:11
Shawn Ray

http://forum.bodybuilding.gr/upload/ray16.jpg

Επιτυχίες του Shawn Ray στο Mr Olympia

1988 Mr. Olympia -- 13th
1990 Mr. Olympia -- 3rd
1991 Mr. Olympia -- 5th
1992 Mr. Olympia -- 4th
1993 Mr. Olympia -- 3rd
1994 Mr. Olympia -- 2nd
1995 Mr. Olympia -- 4th
1996 Mr. Olympia -- 2nd
1997 Mr. Olympia -- 3rd
1998 Mr. Olympia -- 5th
1999 Mr. Olympia -- 6th
2000 Mr. Olympia -- 4th
2001 Mr. Olympia -- 4th

sprinter60
18-09-06, 01:30
Εξάλλου το κριτήριο του "πόσα κιλά σηκώνεις στο πάγκο" είναι για μένα τελείως λάθος. Υπάρχουν πιο σημαντικές ή εξίσου σημαντικές ασκήσεις..
Τελικά είναι 'τελείως λάθος' ή 'εξίσου σημαντικές'? Δεν λες μερικές φορές ξεκάθαρα τι εννοείς κ προκαλείτε σύγχιση. Στο δεύτερο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο μιας κ δεν είναι η μοναδίκή άσκηση ένδειξης δύναμης αλλα σίγουρα μία απο τις σημαντικές αφού όπως λες κ δεν διαφωνώ υπάρχουν κ τα πόδια πλάτη κτλ.

Φιλέ Gasturb,

Νομίζω ότι είναι εντελώς ξεκάθαρο αυτό που λέω:

Το ΚΡΙΤΗΡΙΟ είναι λάθος για το αν κάνει κάποιος αποτελεσματική προπόνηση.
Η ΑΣΚΗΣΗ είναι εξίσου σημαντική με άλλες.

Δηλαδή πάντα ρωτάμε "πόσα σηκώνεις πάγκο" λες και αυτό αποτελεί την υπέρτατη ένδειξη για την φυσική κατάσταση, την αποτελεσματικότητα του προγράμματος ή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο φαντάζεται ο καθένας. Από την άλλη η ίδια η άσκηση είναι λιγότερο ή εξ'ίσου σημαντική με άλλες όπως οι άρσεις θανάτου, το squat κ.λ.π. Για αυτό o Shawn Ray λέει ότι είναι υπερτιμημένη όπως και για έναν άλλο, πολύ σημαντικό για το bodybuilding, λόγο: ΔEN EINAI για όλους τους σωματότυπους η καλύτερη άσκηση στήθους.




Επίσης η σωστή τεχνική για τον powerlifter ΕΙΝΑΙ ο σχηματισμός γέφυρας γιατί έτσι μειώνει το εύρος κίνησης της μπάρας και τοποθετεί τα τρικέφαλα σε πλεονεκτικότερη θέση για να παράγουν έργο.

Έδω διαφωνώ γιατί επιβαρύνει το κάτω μέρος της πλάτη που είναι τόσο ευαίσθητη σε μικροτραυματισμόυς πέρα απο τα όποια οφέλη έχει που δεν διαφωνω ότι έχει. Άλλα προτιμώ να προτρέπω να μην την κάνουν για το κάλό τους κ την αποφυγή τυχόν μελλοντικών προβλημάτων.

Ok διαφώνησε όσο θέλεις. Εγώ πάντως δεν έχω σκοπό να εξηγήσω στον Πύρρο Δήμα πως να κάνει αρασέ για να μην επιβαρύνει τη μέση του.

Επίσης δεν είπα ότι έχει οφέλη για τον Bodybuilder, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που κάνει είναι να τοποθετεί τα τρικέφαλα σε ευνοικότερη, από πλευράς βιομηχανικής, θέση έτσι ώστε να μπορεί κανείς να πιέσει περισσότερα κιλά (σαν να κάνεις κατακλινή πάγκο). Αυτό αφορά τον powerlifter και όχι τον bodybuilder. Και επειδή την συγκεκριμένη τεχνική την χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι powerlifters (και εγώ την έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια), χωρίς κανένα τραυματισμό στη μέση, το να την χαρακτηρίζεις επικίνδυνη για την μέση είναι τουλάχιστον άστοχο...

Όπως σου είπα και στο προηγούμενο post προτιμώ απόψε να μην δώσω οδηγίες σε κάποιον που σηκώνει 400 κιλά πάγκο για το πως πρέπει να το κάνει. Κάτι ξέρει παραπάνω απο εμένα και εσένα...

sprinter60
18-09-06, 01:38
φίλε sprinter60,
δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να μπω σε σετ,σε πιο συντομο χρονικό διάστημα απ όσο αντέχω.Γιατί να προσπαθήσω?Εκτός αν κάνω πρόγραμμα αντοχής.Εγώ την πρόοδο μου την κοιτάω σε κιλά ή επαναλήψεις
Φίλε Nick3,

το προηγούμενο post μου και το παράδειγμα το διάβασες; Τι σχέση έχουν οι 15 επαναλήψεις με το αρχικό 85% του 1 rep max με την αντοχή; Αυτό είναι ουσιαστική πρόοδος και μπορεί να επιτευχθεί "παίζοντας" κανείς με τους χρόνους ανάμεσα στα set και όχι με το βάρος. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι οι επαναλήψεις και το βάρος είναι από τα πιό σημαντικά κριτήρια για την πρόοδο αλλά προσπαθούσα να εξηγήσω ότι και η πυκνότητα της προπόνησης είναι ένα ακόμα. Που διαφωνείς;

apos
19-09-06, 22:33
eyxaristo olous sas para poli gia tin tin voithia alla ligo to paratravixame to pragma to periplexame poli to thema kai ta mperdepsa ligo. telika ti einai kalitero na kanw eimai arxarios kata tin gnomi mou panta.. na doulepso me hronous i oxi?

sprinter60
19-09-06, 22:51
eyxaristo olous sas para poli gia tin tin voithia alla ligo to paratravixame to pragma to periplexame poli to thema kai ta mperdepsa ligo. telika ti einai kalitero na kanw eimai arxarios kata tin gnomi mou panta.. na doulepso me hronous i oxi?

Κιλά, επαναλήψεις, χρόνοι, επιλογή ασκήσεων, ακολουθία ασκήσεων, τεχνική, ρυθμός επαναλήψεων, χρόνος μέσα στο set... όλα έχουν σημασία.

Ξεκίνησε μειώνοντας τον προπονητικό όγκο και τον συνολικό χρόνο προπόνησης. Επίσης αύξησε τα κιλά. Θα δείς καλύτερα αποτελέσματα.

apos
19-09-06, 23:11
gia ayto kano me hrono gia na perioriso tin diarkia tis proponisis mias kai kano aerovia poli. oso gia ta kila mporo na sikoso perisotera alla panta afino ton eayto mou na exei mia avanta para pano.

billys15
20-09-06, 14:19
καλα αφου μπορεις περισσοτερα γιατι δεν το κανεις;προσπαθησε το μεγιστο που μπορεις και δεν πειραζει αν δεν τα κανεις χωρις βοηθεια.προσπαθησε να πολεμας το "αρνητικο",δλδ οταν δεις π.χ. στον παγκο οτι με το ζορι μπορεις να κανεις αλλη μια επαναληψη,δωσε πιεση,
ενταση και οσο παει.ας σου δωσει και μια βοηθεια ο διπλανος σου.αν,ομως,δεις οτι με
καποια κιλα δεν μπορεις να κανεις σωστα την κινηση σε μια ασκηση,τοτε παρε λιγοτερα.καπου διαβασα οτι αν κανεις π.χ. 8 μισες επαναληψεις,για παραδειγμα,στην κωπηλατικη,με 40 κιλα,τοτε αν κανεις 8 κανονικες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα,θα δεις το διπλασιο αποτελεσμα απ'οτι αν εκανες με τα 40

apos
20-09-06, 19:00
den nomizo na eipa oti kano mises tis epanalipseis kanonika tis kano malon lathos katalaves... :wink:

billys15
20-09-06, 21:01
δεν ειπα αυτο.απλα σου ειπα τι γινεται με τις επαναληψεις.δεν ειπα οτι τις κανεις ετσι.μαλλον λαθος καταλαβες εσυ :)