PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπώδης διήθηση



ioannis1
17-10-08, 20:54
Καποιος φιλος μου που δεν ασχολειται καν με γυμναστικη,ειναι αδυνατος και χωρις καταχρησεις εχει λιπωδη διηθηση στο συκωτι.τι ακριβως ειναι αυτο και αν υπαρχουν φαρμακα γιατι εδω οι γιατροι ισχυριζονται δεν θεραπευεται.ειναι αληθεια;τι μπορει να βοηθησει;

slaine
17-10-08, 21:09
ΛΙΠΩΔΗΣ ΔΙΗΘΗΣΗ ΗΠΑΤΟΣ
Ένα από τα πρώτα ανησυχητικά και ύπουλα σημάδια του μεταβολικού συνδρόμου φαίνεται να είναι και η λιπώδης διήθηση του ήπατος, η οποία αποτελεί την πιο συχνή αιτία –μη αλκοολικής– κίρρωσης.

Η λιπώδης διήθηση του ήπατος δρα «υπογείως», δε δίνει συμπτώματα και συνήθως εντοπίζεται τυχαία στη διάρκεια ενός υπερηχογραφήματος. Οι επιστήμονες θεωρούν ότι η λιπώδης διήθηση του ήπατος είναι η έναρξη του μεταβολικού συνδρόμου.

Η αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης είναι ίδια με την αντίστοιχη του μεταβολικού συνδρόμου, δηλαδή απώλεια σωματικού βάρους, μείωση της χοληστερίνης και καλή ρύθμιση του σακχαρώδη διαβήτη. Θετικά αποτελέσματα εμφανίζει και η χορήγηση της ουσίας ροσιγλιταζόνη.

και

Το Ηπαρ
Το καθήκον του Μία από τις πιο κοινές παρανοήσεις είναι ότι η μόνη δουλειά του ήπατός μας είναι να διυλίζει το αλκοόλ. «Ουσιαστικά διαθέτεις έναν αδένα βάρους περίπου 1,3 κιλών, ο οποίος επιτελεί περισσότερες από 500 διαφορετικές λειτουργίες» αναφέρει ο Ρόμπερτ Λεφέβερ, ειδικός σε θέματα εξαρτήσεων στα βρετανικά κέντρα συμβουλευτικής και αποκατάστασης σε θέματα εξαρτήσεων από αλκοόλ και ναρκωτικά καθώς και διατροφικών διαταραχών Promis. «Στην πραγματικότητα, το ήπαρ είναι τόσο πολύπλοκο, ώστε σε αντίθεση με την καρδιά, τους πνεύμονες ή τους νεφρούς, η λειτουργία του δεν μπορεί να αντικατασταθεί από ένα μηχάνημα». Μπορείς να καταλάβεις μόνο από αυτά πόσο σημαντικό είναι να προσέχεις το συκώτι σου. Οταν δεν λειτουργεί σωστά, τότε δεν είναι σε θέση να απομακρύνει τα προϊόντα που πρέπει να αποβληθούν από τον οργανισμό, όπως τη χολερυθρίνη, την πορτοκαλί χρωστική που εκκρίνεται στη χολή. Το αποτέλεσμα είναι να αποκτάς ίκτερο, μία κιτρινωπή απόχρωση στο δέρμα και τα μάτια. Οσο καλό σώμα κι αν έχεις, μάλλον δεν φαίνεται και τόσο ωραίο όταν έχει την απόχρωση της ώχρας.

Βοήθησέ το Σαν ένα πλυντήριο πιάτων, το ήπαρ σου είναι ευάλωτο στη συσσώρευση υπολειμμάτων μετά από τόση απομάκρυνση τοξινών. «Τα κορεσμένα λίπη και η χοληστερόλη κυρίως σχηματίζουν στρώματα πέτρας στη χολή, ώσπου τελικώς προκαλείται μπλοκάρισμα. Στη συνέχεια, όλα αυτά σε αφήνουν ευάλωτο σε λοιμώξεις και αυξάνουν τον κίνδυνο δυσλειτουργιών του ήπατος» προειδοποιεί ο Μάικλ βαν Στράτεν, φυσιοπαθολόγος και συγγραφέας του βιβλίου Superjuice: Juicing for Health and Healing. «Ορισμένα άτομα καταναλώνουν τονωτικά του ήπατος για να προλάβουν τη δημιουργία πετρών, αλλά δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη σχετικά με το ότι αυτές οι προσεγγίσεις έχουν αποτέλεσμα. Στην πραγματικότητα, αυτά τα σκευάσματα περιέχουν πολύ συχνά μεγάλες δόσεις ελαιόλαδου, οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν κρίση χολής».

Από την πλευρά του, ο Βαν Στράτεν προτείνει κατανάλωση αγκινάρας για την αποφυγή σχηματισμών πετρών στη χολή. «Προέρχονται από την ίδια οικογένεια με το γάλα του γαϊδουράγκαθου, το οποίο κάνει παρόμοια δουλειά προλαμβάνοντας τη συσσώρευση χοληστερόλης. Παράλληλα προκαλούν την παραγωγή χολής προκειμένου να διευκολυνθεί η χώνεψη, άρα είναι καλό να τρως ένα γεμάτο πιάτο αγκινάρες πριν από την κατανάλωση ενός πλούσιου γεύματος με κρέας».

Αλλες χρήσιμες διατροφικές συμβουλές ώστε να κρατάς υγιές το ήπαρ σου περιλαμβάνουν καθημερινή κατανάλωση ενός γιαουρτιού με 0% λιπαρά μετά τα γεύματα. «Το γιαούρτι έχει αποδειχθεί μετά από πειράματα σε ζώα ότι έχει αντιβακτηριακή δράση και μπορεί να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες που έχει ένα άτομο να αναπτύξει λιπώδη διήθηση του ήπατος» σύμφωνα με τον ΜακΝτίελ, καθηγητή ιατρικής του πανεπιστημίου Τζονς Χόπκινς στη Βαλτιμόρη.

Καλό θα ήταν επίσης να καταναλώνεις πλούσια σε πρωτεΐνες ροφήματα πριν και μετά την άσκησή σου στο γυμναστήριο: έρευνα που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Nutrition και η οποία διεξήχθη σε ποντίκια έδειξε ότι όσα από τα πειραματόζωα έλαβαν πρωτεϊνούχο συμπλήρωμα εμφάνισαν ταχύτερη αναγέννηση του κατεστραμμένου ήπατός τους σε σύγκριση με εκείνα που δεν είχαν λάβει συμπλήρωμα. «Πιστεύουμε ότι το ίδιο ισχύει και στους ανθρώπους» υποστηρίζει ο Χαριχάρα Μεχεντέιλ, καθηγητής τοξικολογίας στο Πανεπιστήμιο της Λουιζιάνα. Βρες σκόνη που να περιέχει πρωτεΐνη ορού γάλακτος, η οποία θα περιλαμβάνει στα συστατικά της το σημαντικό αμινοξύ γλουταμίνη.


επίσης ρίξε και μία ματιά εδώ:
http://www.iatrikionline.gr/ellia_9/2.htm

ioannis1
17-10-08, 21:56
ευχαριστω slaine.poly ωραια απαντηση αν και δεν διαφωτιστηκα στο θεμα θεραπεια.περιμενω και αλλες απαντησεις.

slaine
18-10-08, 02:22
Η αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης είναι ίδια με την αντίστοιχη του μεταβολικού συνδρόμου, δηλαδή απώλεια σωματικού βάρους, μείωση της χοληστερίνης και καλή ρύθμιση του σακχαρώδη διαβήτη. Θετικά αποτελέσματα εμφανίζει και η χορήγηση της ουσίας ροσιγλιταζόνη.


«Το γιαούρτι έχει αποδειχθεί μετά από πειράματα σε ζώα ότι έχει αντιβακτηριακή δράση και μπορεί να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες που έχει ένα άτομο να αναπτύξει λιπώδη διήθηση του ήπατος» σύμφωνα με τον ΜακΝτίελ, καθηγητή ιατρικής του πανεπιστημίου Τζονς Χόπκινς στη Βαλτιμόρη.

Καλό θα ήταν επίσης να καταναλώνεις πλούσια σε πρωτεΐνες ροφήματα πριν και μετά την άσκησή σου στο γυμναστήριο..... Βρες σκόνη που να περιέχει πρωτεΐνη ορού γάλακτος, η οποία θα περιλαμβάνει στα συστατικά της το σημαντικό αμινοξύ γλουταμίνη.


θα ρωτήσω έναν πολύ καλό γιατρό που ξέρω στη σουηδία και μόλις έχω νέα θα ποστάρω!

περαστικά στο φίλο σου! :^^:

slaine
18-10-08, 03:41
Χαρακτηρισμός εστιακών υποηχογενών ηπατικών αλλοιώσεων σε ασθενείς με λιπώδες ήπαρ διαγνωστική επίδοση και αξιοπιστία της υπερηχοτομογραφίας με σκιαγραφικό
Characterization of hypoechoic focal hepatic lesions in patients with fatty liver: diagnostic performance and confidence of contrast-enhanced ultrasound

Bartolotta T, Taibbi A, Galia M, et al.
Eur Radiology (2007) 17: 650-661

Η παρουσία λιπώδους εκφυλίσεως μεταβάλλει τις ακουστικές ιδιότητες του ηπατικού παρεγχύματος και καθιστά δυσχερή την ανίχνευση και ερμηνεία εστιακών ηπατικών βλαβών.
Η παρούσα μελέτη αφορά 105 ασθενείς με διάχυτη λιπώδη διήθηση του ήπατος καθώς και παρουσία μίας τουλάχιστον εστιακής βλάβης, διαπιστωμένης με συμβατική υπερηχοτομογραφία.
Ως σκιαγραφικό μέσο χρησιμοποιήθηκε το SonoVue (Bracco) και πραγματοποιήθηκε δυναμική σάρωση σε τρεις φάσεις μετά την ενδοφλέβιο έγχυση (αρτηριακή, πυλαία, καθυστερημένη). Το πρότυπο ενίσχυσης περιγράφηκε για κάθε βλάβη (απουσία ενίσχυσης, περιφερική οζώδης, ακτινοειδής, κοκκώδης, διάχυτη) και δύο ανεξάρτητοι μελετητές χαρακτήρισαν τις βλάβες με κλίμακα διαγνωστικής αξιοπιστίας 1-5. Η οριστική διάγνωση επιτεύχθηκε είτε με ιστοπαθολογική αξιολόγηση χειρουργικού παρασκεύασματος ή τεμαχιδίου βιοψίας είτε με απεικονιστικά κριτήρια στη δυναμική ΥΤ/ΜΣ. Η ιστολογική κατανομή των 105 αλλοιώσεων ήταν χολαγγειοκαρκίνωμα (1), μετάσταση (51), αιμαγγείωμα (26), εστιακή οζώδης υπερπλασία (16), αδένωμα (2), φυσιολογικό παρέγχυμα σε λιπώδες ήπαρ (7), φλεγμονώδης ψευδοόγκος (1), μονήρης νεκρωτικός όζος (1). Η στατιστική ανάλυση έδειξε ότι συγκριτικά με τη συμβατική υπερηχοτομογραφία, η χορήγηση σκιαγραφικού αύξησε το ποσοστό σωστής διάγνωσης τόσο για τις καλοήθεις όσο και για τις κακοήθεις βλάβες και για τους δύο μελετητές από 18-26% σε 87-90% με βαθμό στατιστικής σημαντικότητας p<0,0001.

AITIOΛΟΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΑΡΘΡΟΥ
Η εφαρμογή σκιαγραφικών υπερήχων μπορεί να συμβάλλει στην ακριβή διάγνωση των εστιακών αλλοιώσεων σε ασθενείς με διάχυτη λιπώδη εκφύλιση του ήπατος και να περιορίσει την αναγκαιότητα εκτέλεσης επεμβατικών διαγνωστικών πράξεων (βιοψία, χειρουργική εξαίρεση).

slaine
18-10-08, 03:44
Τι φταίει
Η γενετική προδιάθεση φαίνεται ότι παίζει κυρίαρχο ρόλο στην εκδήλωση της πάθησης, ωστόσο ευθύνονται επίσης:
• Το μεταβολικό σύνδρομο (συνύπαρξη παχυσαρκίας, υπέρτασης, διαβήτη, υπερλιπιδαιμίας).
• Διατροφικές διαταραχές.
• Ταχεία απώλεια βάρους.
• Διάφορες περιβαλλοντικές τοξίνες.
• Συγκεκριμένα φάρμακα όπως η αμιοδαρόνη (αντι-αρρυθμικό), η κορτιζόνη, τα οιστρογόνα κ.ά.
• Σπάνιες κληρονομικές μεταβολικές διαταραχές.

Πώς διαγιγνώσκεται
Η πάθηση δεν προειδοποιεί με συμπτώματα. Μια απλή αιματολογική εξέταση όμως αρκεί για να έχουμε σαφή εικόνα της υγείας του ήπατος. Αυξημένες τρανσαμινάσες και λιπίδια αποτελούν ένδειξη για περαιτέρω διερεύνηση ενώ η εξέταση που συστήνεται για τη διάγνωση είναι το υπερηχογράφημα.

Η θεραπεία
Μελέτες αναφέρουν ότι η μείωση –όχι απότομη όμως– του σωματικού βάρους κατά 10% συμβάλλει ουσιαστικά στη θεραπεία. Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται είναι στατίνες, αντιοξειδωτικά (βιταμίνη Ε), αντιδιαβητικά και φάρμακα που εμποδίζουν την απορρόφηση λιπαρών ουσιών από το έντερο.

Τι λένε οι αριθμοί
Έχουν λιπώδη διήθηση:
• σχεδόν 2 στους 10 ανθρώπους παγκοσμίως.
• το 65% των ατόμων με ΔΜΣ (Δείκτης Μάζας Σώματος) άνω του 30.
• πάνω από το 90% των ατόμων με ΔΜΣ άνω του 40.
• το 100% των παχύσαρκων διαβητικών.
• το 23-53% των παχύσαρκων παιδιών.
• Υπολογίζεται διαιρώντας το βάρος (σε κιλά) με το τετράγωνο του ύψους (σε εκατοστά).

Tip
Η λιπώδης διήθηση του ήπατος μπορεί να αντιμετωπιστεί, εφόσον διαγνωστεί εγκαίρως. Γι’ αυτό, αν έχετε προδιάθεση ή ισχύει κάποιος από τους παράγοντες που την προκαλούν, μην αμελήσετε την επίσκεψη στον γιατρό.

slaine
18-10-08, 03:53
ΦYΣIKH ΦOPMOYΛA ΠPOΣTAΣIAΣ THΣ HΠATIKHΣ YΓEIAΣ

Τιτλοδοτημένο Βοτανικό Εκχύλισμα από σπόρους
Γαϊδουράγκαθου (Silibum Marianum) εμπλουτισμένο
με εκχυλίσματα ρίζας Πικραλίδας και φύλλων Αγκινάρας

Προστατεύει το ήπαρ από τις βλάβες που προκαλούνται από:
αλκοόλ, φάρμακα, περιβαλλοντικές τοξίνες, βαρέα μέταλλα και ιούς.
Βοηθά στην αναπαραγωγή νέων, υγιών ηπατικών κυττάρων.

Οι 3 προστάτες-σύμμαχοι της ηπατικής υγείας:

Γαϊδουράγκαθο + Πικραλίδα + Αγκινάρα

http://www.medmelon.gr/medmelon/store/product_info.php?products_id=15&cat=1&language=gr
http://www.sseh.gr/Journal/pdfs/2008/2008_70_5_201.pdf

isis
18-10-08, 10:32
Καποιος φιλος μου που δεν ασχολειται καν με γυμναστικη,ειναι αδυνατος και χωρις καταχρησεις εχει λιπωδη διηθηση στο συκωτι.τι ακριβως ειναι αυτο και αν υπαρχουν φαρμακα γιατι εδω οι γιατροι ισχυριζονται δεν θεραπευεται.ειναι αληθεια;τι μπορει να βοηθησει;

πες στους καραγκιόζηδες τους γιατρούς να πάνε να κάνουν τούμπες , ακόμη και ο καρκίνος του ήπατος θεραπεύεται χωρίς εγχείριση. Θα ρωτήσω το βιοχημικό μου τη δευτέρα και θα σου στείλω οδηγίες για το φίλο σου! :lol: Τα ίδια λένε και για τα σηπτικά αποστήματα , είναι καραγκιόζηδες οι άνθρωποι και πρέπει να μάθουν βιοχημεία! :banghead: :banghead:

slaine
18-10-08, 12:57
Καποιος φιλος μου που δεν ασχολειται καν με γυμναστικη,ειναι αδυνατος και χωρις καταχρησεις εχει λιπωδη διηθηση στο συκωτι.τι ακριβως ειναι αυτο και αν υπαρχουν φαρμακα γιατι εδω οι γιατροι ισχυριζονται δεν θεραπευεται.ειναι αληθεια;τι μπορει να βοηθησει;

πες στους καραγκιόζηδες τους γιατρούς να πάνε να κάνουν τούμπες , ακόμη και ο καρκίνος του ήπατος θεραπεύεται χωρίς εγχείριση. Θα ρωτήσω το βιοχημικό μου τη δευτέρα και θα σου στείλω οδηγίες για το φίλο σου! :lol: Τα ίδια λένε και για τα σηπτικά αποστήματα , είναι καραγκιόζηδες οι άνθρωποι και πρέπει να μάθουν βιοχημεία! :banghead: :banghead:
:clap:

ioannis1
18-10-08, 22:19
μπραβο ισις.δεν θα ξεχασω τι τραβηξα με την εγχειρηση που θα απεφευγα αν μουδιναν τα καταλληλα φαρμακα.θα περιμενω φιλε μου.

isis
20-10-08, 14:28
μπραβο ισις.δεν θα ξεχασω τι τραβηξα με την εγχειρηση που θα απεφευγα αν μουδιναν τα καταλληλα φαρμακα.θα περιμενω φιλε μου.

Γιάννη σου έστειλα οδηγίες σε πρώτη φάση , πες στο φίλο σου να τις ακολουθήσει πιστά και θα πρέπει να τον βοηθήσει κάποιος λίγο με τα ενέσιμα.
Ό,τι χρειαστείς , πες μου. :D

slaine
20-10-08, 14:52
ίσις δεν τα βάζεις κι εδώ να δούμε τι παίζει?

αν είναι πράγματα που δε μπορείς να τα ποστάρεις εδώ άνοιξε ένα τόπικ στο κατάλληλο υποφόρουμ σχετικά με το θέμα και πες τα εκεί.

isis
20-10-08, 19:00
ίσις δεν τα βάζεις κι εδώ να δούμε τι παίζει?

αν είναι πράγματα που δε μπορείς να τα ποστάρεις εδώ άνοιξε ένα τόπικ στο κατάλληλο υποφόρουμ σχετικά με το θέμα και πες τα εκεί.

ok ! :lol:

Tuff
15-11-08, 15:31
Βοηθάει και το αμινοξύ θρεονίνη

isis
15-11-08, 15:43
Βοηθάει και το αμινοξύ θρεονίνη

Ένα από τα πολλά , αλλά όχι μόνο του!

sunny_th
14-12-13, 20:52
Το ξέρω ότι είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά μήπως τελικά δόθηκε κάπου η απάντηση του Isis? Έψαξα το φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι αναφορικά.. εάν μπορεί κάποιος από τους συμμετέχοντες ας απαντήσει… ευχαριστώ…

beefmeup
14-12-13, 21:07
ρωτας γενικα κ θα σου απαντησω γενικα ελπιζοντας να σε καλυψω καπως..
αν εχεις θεμα με τα υπατικα σου ενζυμα κ θες να τα ριξεις παρε αυτο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22716-Bile-Acid-Factors-(Jarrow-Formulas)) κ μαζι NAC ( N acetyl - cysteine)

κανα 2 καπς την μερα απο το πρωτο κ καπου 1 γρ απο το δευτερο κ θα πεσουν μετα απο ενα διαστημα..αυτο βεβαια εξαρταται απο το που ειναι τωρα,διατροφη κλπ,αλλα αυτα τα 2 συμπληρωματα δινονται σε περιπτωσεις σοβαρες οσον αφορα τα υπατικα ενζυμα,κ δουλευουν αποδεδειγμενα.

αν δεν μπορεις να τα βρεις,γιατι το πρωτο μονο απο εξωτερικο μπορεις να το παρεις,(το 2ο υπαρχει κ στην ελλαδα κ μπορεις να το βρεις κ σε καποια φαρμακεια),τοτε απο φαρμακειο περνεις ursofalk,ειναι κατι αντιστοιχο καπου 15 ευρω κανει κ κανεις την δουλεια σου..
θες νομιζω 3 καπς ανα μερα απο αυτο γιατι οι περιεκτικοτητα ειναι μικροτερη ανα καπ σε σχεση με αυτο που σου ποσταρα απο πανω..

η NAC ειναι φτηνη,κ βγαινει κ απο εταιριες τυπου solgar κλπ...να παρεις αυτη με την μεγαλυτερη περιεκτικοτητα αν καπ,αν βρεις διαφορες στις ιδιες τιμες..
εναλλακτικα παλι απο φαρμακειο ζητας trebon των 600 σε φακελακια..καπου 6 ευρω εχουν τα 20..περνεις κανα 2 την μερα.

γαιδουραγκαθα κ λοιπες μουφες μην μπεις στο κοπο καν.αυτα που σου γραψα δουλευουν κ τα χρησιμοποιουν κ στην ιατρικη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 23:57
Για τη λιπώδη διήθηση στο ήπαρ,οι λιποτροπικοί παράγοντες χολίνη και ινοσιτόλη οδηγούν σε αποβολή του λίπους.
Η σιλιμαρίνη,η γλουταθειόνη,το ουρσουλικό οξύ δρουν αντιοξειδωτικά και αποτρέπουν την κυτταρική φλεγμονή που οδηγεί σε υπερπλασία των ηπατοκυττάρων.
Λιπώδη διήθηση έχουμε και σε παχυσαρκία,όπως και σε στεάτωση του ήπατος ως επιπλοκή της κίρρωσης από αλκοολισμό.Τα ηπατικά ένζυμα είναι αυξημένα και στον υπέρηχο ήπατος φαίνεται χαρακτηριστικά η εναπόθεση λίπους.

tzenh
20-11-16, 06:31
Καλημέρα σας. Ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά ελπίζω να μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος. Έψαξα αν ανέβασε κάπου αλλού ο ISIS την απάντηση αλλά δεν βρήκα κάτι. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια. Έπειτα από μακροχρόνια αδιάγνωστη σπανια ορμονική διαταραχή και μεγάλη αύξηση κιλών, εμφάνισα όπως ήταν αναμενόμενο και λιπώδη διήθηση στο συκώτι. Για να μπορέσω να ξεκινήσω την αγωγή για το πρόβλημα μου πρέπει οπωσδήποτε να μειωθεί το λίπος για να μην καταστραφεί τελείως από τα φάρμακα που πρέπει να πάρω. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει :)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-16, 11:57
Καλημέρα σας. Ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά ελπίζω να μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος. Έψαξα αν ανέβασε κάπου αλλού ο ISIS την απάντηση αλλά δεν βρήκα κάτι. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια. Έπειτα από μακροχρόνια αδιάγνωστη σπανια ορμονική διαταραχή και μεγάλη αύξηση κιλών, εμφάνισα όπως ήταν αναμενόμενο και λιπώδη διήθηση στο συκώτι. Για να μπορέσω να ξεκινήσω την αγωγή για το πρόβλημα μου πρέπει οπωσδήποτε να μειωθεί το λίπος για να μην καταστραφεί τελείως από τα φάρμακα που πρέπει να πάρω. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει :)

'Ελα από το ιατρείο μου με τις εξετάσεις σου,ιατρική από εδώ δεν υφίσταται.Οι ιστοσελίδες δεν προσφέρονται για ιατρική γνωμάτευση από μη ειδικούς

tzenh
21-11-16, 10:49
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας αλλά δεν μένω στην Αθήνα για να μπορέσω να έρθω. Και μιας που είμαι και άνεργη, είναι αδύνατον. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι εαν υπάρχει κάτι που θα με βοηθούσε στην προσπάθεια μου να μειώσω το λίπος στο συκώτι. Να αναφέρω ότι δεν πίνω καθόλου αλκοολ και ούτε έπινα ποτε. Αυτά που αναφέρατε για ινοσιτόλη, χολίνη κτλ μπορούν να βοηθήσουν?

beefmeup
21-11-16, 10:57
η ασκηση σιγουρα θα ηταν μια καλη αρχη:thumbup:
κ μετα προφανως θα πρεπει να προσεξεις τι τρως..το λιπος δεν ειναι κατι που απλα εξαφανιζεται οταν υπαρχει..

beegee
21-11-16, 12:15
πρεπει δυστυχως να κανεις πολυ αυστηρη διαιτα και να ασκεισαι σε εντονους ρυθμους . αλκοολ ειπες δεν πινεις αλλα δεν ξερω εαν πινεις αναψυκτικα, σε περιπτωση που το κανεις κοψτα μαχαιρι .
οσο μπορεις επισης απεφυγε φαρμακα εστω και αν αυτα ειναι αναλγητικα . οσο μπορεις...και οσο επιτρεπεται .
καλο θα ηταν να συμβουλευτεις εναν κλινικο διατροφολογο για να σου δωσει και την σωστη διατροφη . δεν χρειαζεται να πας σε ιδιωτη .
σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια υπαρχει η ειδικοτητα .
επισης βοηθαει και το ροφημα απο γαιδουραγκαθο. θα πρεπει ομως παλι να συμβουλευτεις ειδικο για την ποσοτητα που επιτρεπεται να λαμβανεις

tzenh
21-11-16, 18:19
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :). Αναψυκτικά δεν πίνω, τα έχω κόψει και κάνω την διατροφή που μου έχει δώσει η γιατρός. Κυρίως πίνω νερό και κάποιες φορές χυμό. Γυμναστική τώρα προσπαθώ σιγά σιγά να μπώ ξανά στον ρυθμό. Για το γιαδουράγκαθο το είχα διαβάσει ότι βοηθάει, ρώτησα και την γιατρό και το πήρα. Λόγω των ορμονικών μου η απώλεια κιλών είναι ένα δύσκολο θέμα και απίστευτα εκνευριστικό. Κάθε βοήθεια και πρόταση είναι καλοδεχούμενη :)

beegee
21-11-16, 22:19
εχω περασει απο σταδια που ηταν πολυ δυσκολο να χαθουν κιλα και σε καταλαβαινω.. χρειαζεται πολυ επιμονη, υπομονη, πεισμα και δυναμη ...
μη φοβασαι θα τα καταφερεις μια χαρα :welcome:

TRIANTAFYLLOU
22-11-16, 00:26
μη σε πιάνει πανικός δεν είναι κατι ασυνήθιστο και είναι κάτι που περνάει , άσχετα αν χάνεις η όχι κιλά , επιβάλετε μια διατροφή εξειδικευμένη , άσκηση σωματική οπωσδήποτε και δεν μιλάμε μόνο βάρη η κάτι εξτρίμ αλλα κάθε μορφή άσκησης ακόμη και περπάτημα βοηθάει πάρα πολυ
Είχε και ενας φίλος μου ο παπάς του χωριού μου και τωρα είναι όλα κομπλέ αλλα γυμναζόταν ανελλιπώς χωρίς υπερβολές είναι κάπου 55 χρονων και τωρα είναι μια χαρα , αλλα απο ότι με είπε ένας γιατρός του έδωσε διατροφή συγκεκρημένη με τι να αποφεύγει και τι να τρώει και την ακολουθησε κατα γράμμα
Πάντως είναι καταστάσεις αναστρέψιμες και διάφορα φυτικά σκευάσματα όπως και το γαιδουράγκαθο βοηθάνε πολύ