PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για προβληματισμο



Hurricane38
18-10-08, 15:37
Και ας υποθεσουμε οτι ειναι ετσι οπως τα λεμε.Δηλ. οτι το 70% ειναι διατροφη και το 30 προπονηση.Συμφωνω κι εγω μαζι σας.
Μα τοτε γιατι οι ξενοι κανουν τα μισα χρονια γυμναστικης απο εμας και ειναι τερατα?Εχω διαβασει εδω μεσα αρθρα διατροφης π.χ. να μετρατε την πρωτεινη με το υποδεκαμετρο και να τα ζυγιζετε ολα και να προσεχουμε το παραμικρο κι απο την αλλη ακους οτι οι γερμανοι εβγαλαν και αλλο αθλητη στα κιλα του Marcus Ruhl με τρομακτικη μαζα και μαλιστα ειναι 25 χρονων σε ηλικια τοτε αναρρωτιεμαι μηπως αυτοι ξερουν κατι που δεν ξερουμε εμεις και γελανε με την παρτυ μας βγαζοντας αθλητες σε επιπεδο Olympia και μαλιστα καρμπον λες και τουσ βγαζει εργοστασιο.Τι διαολο φαρμακα εχουν μου λετε?
Υπαρχουν αξιολογοι ελληνες αθλητες που γυμναζονται 15-20 χρονια η και περισσοτερο και kanoyn χρηση στεροιδων και αυξητικης και ακομη κανειs δεν καθεται διπλα στουs ξενους.Παραδειγμα ο Wolf ειναι 28 χρονων και ητανε να παρει το Οlympia αλλα τον αδικησανε.Ακομα και οι ιδιοι οι Αμερικανοι τους κραξανε αφου ηταν διπλασιος απο τον Cutler.Ποσα χρονια κανει ο Wolf προπονηση απο τα 5 με την πιπιλα στο στομα?
Μεσα σε 5-6 χρονια τους εχουν ετοιμους.Βρες μου εναν Ελληνα αθλητη που κανει 30 χρονια προπονηση.Εχει τετοια αναπτυξη?
Δεν ρωταω απο πονηρια η για να την πω σε κανεναν απλα εχω την αισθηση αυτη και ηθελα να τη μοιραστω με τους φιλους εδω.
Δειτε κι αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=DEKGDVVaSco

Κοιταξτε πως ειναι η Γερμανιδα
http://www.youtube.com/watch?v=aWd9AS-jIOo

Steve KinG STyLe
18-10-08, 15:43
Παντα ειχα την ιδια απορια...μπραβο Καπετανιο!!!! :joker:

peris
18-10-08, 15:54
σωστος προβληματισμος αλλα πιστευω οτι σε αγωνες με το ονομα και την αιγλη του olympia και τοσους χορηγους απο πισω που παιζονται τρελα δισεκατομμυρια μη ξεχνας τους σπονσορες που εχουν αυτοι οι αθλητες ε τοτε φαντασου τι γινεται με τα αναβολικα ποιος ξερει αν υπαρχουν αναβολικα που δε ξερουμε καν παντως αν δεις ενα κυκλο που κανουν σε σχεση με τα αναβολικα θα καταλαβεις

isis
18-10-08, 15:55
Η απάντηση είναι απλή. Τα συμπληρώματα , τα aas και οι εν γένει αυξητικοί παράγοντες είναι πάνω κάτω τα ίδια. Ωστόσο υπάρχει μία τεράστια διαφορά ανάμεσα σε εμάς τους Έλληνες και τους ξένους. Οι Γερμανοί , Αμερικανοί κ.τ.λ αθλητές έχουν από πίσω τους εξαιρετική βιοχημική υποστήριξη και κεφάλαιο. Το bbing είτε παίρνεις φάρμακα είτε μόνο συμπληρώματα είναι εκτός από τη προπόνηση , διατροφή και το τρόπο ζωής , καθαρή βιοχημεία. Κανένας μα κανένας δε γνωρίζει ακριβώς πόσα θρεπτικά συστατικά χρειάζεται ο οργανισμός του και πότε τα χρειάζεται , ούτε κανείς ξέρει με ποια ποσότητα φαρμάκων οι υποδοχείς του φουλάρουν και δεν αναγνωρίζουν την επιπλέον ποσότητα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν χρήματα , που θα σου επιτρέπουν να έχεις και ένα βιοχημικό από πίσω και να δίνεις ένα κάρο χρήματα , για εξετάσεις (σφαιρίνες κ.τ.λ) , πέρα από τα συμπληρώματα και τα φάρμακα. Οπότε χωρίς χρήματα , δεν έχει βιοχημικό και κατά συνέπεια δε μπορείς να φτάσεις τη τελειότητα και να ανταγωνιστείς τους ξένους αθλητές.

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 16:50
είναι και θέμα κουλτούρας και υποδομής για σκεφτείτε, έγινε ενας έλληνας επαγγελματίας έχει καμία πιθανότητα να κάνει καριέρα στην ελλάδα ούτε και οι γερμανοί που είναι καλύτερα απο μάς που έχουν εταιρίες χορηγούς , αλλά και αυτοί την κάνουν πρός αμερικη μεριά.
τα έχω αναλύσει ξεκάθαρα σε άλλο τόπικ που ανέφερα το παράδειγμα του γιάννη του ελευθεριάδη επαγγελματία της ifbb και φίλου παιδικού.

και τι δουλειά έχουν τα χρόνια που λέτε με τα τέρατα σας είπε κανένας ότι με τα χρόνια γίνεσε τέρας με κάτι άλλο γίνεσε και το βασικότερο είναι να το θές η νομίζετε δεν ξέρω τι χρειάζετε να γίνεις τέρας το θέμα είναι αν αξίζει και αν το θές και για τούς λόγους που προανέφερα.
ξέρω άτομα που γυμνάζονται σχεδόν όσα χρόνια και εγώ αλλά δεν στενοχωριούνται που δεν γίναν τεράστιοι γιατί απλά δεν τούς ενδιέφερε δεν ήταν αυτοσκοπός γιατί στα αθλήματα του στίβου και σε άλλα σκίσαμε τις υπερδυνάμεις , γιατί εκεί υπάρχει ενδιαφέρον και κίνητρο , τι κίνητρο υπάρχει στο ββ το χειροκρότημα στην σκηνή η όλα τα αρνητικά που ακούγονται κάποια δικαιολογημένα και κάποια όχι , για σκευτείτε πρίν βγάζετε συμπεράσματα.

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 17:00
επίσης δέστε παλιούς δουλεμένους αθλητές που είναι μεγάλοι αλλά ακόμη φαίνονται οι μύς τους οχι τεράστιοι αλλά ποιοτικοί και ένα παράδειγμα και ο δικός μας ο μπουζιάνας και τα σημερινά τέρατα με το που τα παρατάν λές και δεν είναι αυτοί έχουμε πολλά παραδείγματα που σε χρόνο ρεκόρ πίο γρήγορα απο ότι τα χτίσαν τα χάνουν όλα λές και είναι ψεύτικα που για μένα είναι όταν ενα μεγάλο ποσοστο είναι με συνθολ και εσικλινε παλιότερα για τι μυς μιλάμε όλα είναι για το θεαθηνε αφού υπάρχουν φάρμακα που είναι για ζώα για πάχυνση με εφαρμογή σε ανθρώπους , μήπως θα έπρεπε να θαυμάζουμε και τις αγελάδες που σε λίγο διάστημα αποδίδουν πολλά κιλά σε κρέας γιατί αν το πάρουμε έτσι αυτές εχουν μεγαλύτερο ρεκόρ .

τουλάχιστον τωρα με τις γνώσεις και αυτά που ξέρουμε δεν θα έπρεπε να απορούμε.

RUHL
18-10-08, 18:06
Με την εξης καταταξη γονιδια γνωσεις κινιτρο-α(γιατι αυτα φτιαχνουν τους αθλητες δλδ ατομα που να ασχολουντε)

Γιατι μπορει να εχουμε και εμεις εδω καποιο γενετικο-α τερας κρημενο αλλα δεν ασχολουντε εδω τοσα ατομα οσα στην γερμανια αυστραλια αμερικη επειδη δεν υπαρχει λογος-κινητρο σοβαρος ,αδικουντε απο πανω και εχουμε 50 ομοσπονδιες δραματικες καταστασης

Και ο ελευθεριαδης πηγε μπροστα λογο γερμανιας εδω ειμαστε για κλαματα το ανεφερε και ο ιδιος ο ηλιας οι "δικοι" μας τον αγνοησαν οταν τους χρειαστηκε

Μετα οι γνωσεις οτι ειπε ο ισις δεν ειναι αιντε τα περνουμε και οτι βγει πρεπει να ξερεις που εισαι καλα που σε πειανουν με ελενχους γιατρους για να βγεις και σοως απο αυτα + αλλες γνωσεις σε πολλες πλευρες που δεν νομιζω να διαθετουν εδω οι δικοι μας

υπαρχουν ατομα που εχουν η ειχαν μελον και εμειαζαν με Pro εξωτερικου(απλος δεν παλεψαν αρκετα την πολιτικη) αν και ελληνες
Ελευθεριαδης Γιαννης
Αγαθοκλης Αγαθοκλεους
http://www.imageshack.gr/files/polmmy5qeeh550iogw8j.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=polmmy5qeeh550iogw8j.jpg)

και ο μπουρναζος αν και "μικρος-μεγεθος" αλλα ανταγωνηστικος πατησε την σκηνη με μεγαλα ονοματα εξωτερικου
Ο κεφαλιανος ειναι καλος αλλα ειναι σε λαθος ομοσπονδια wadda δεν θα μπορεσει να παει αμερικα ενω σωματικα μπορει
Μοναδικη ευκαιρια ο καραμανλακης ειναι στην σωστη ομοσπονδια και απο οσα εδηξε στο παρελθον τα πηγε πολυ καλα σωματικα αλλα πρεπει να τα παει πολυ καλυτερα για σιγουρα πραγματα

Mετρημενοι στα δαχτυλα ειναι οι "καλοι" για εξω
Τον στρατο τον αργυρακη δεν τον εβαλα μεσα αν και τον σεβομε αρκετα με την κατασταση που πιανει και τα χρονια που κατεβαινει και νηκαει ο μονος λογος ειναι οτι ειναι "μικρος" για εξω στα 110+ καλα θα τα πηγαινε IMO

Σωματα υπαρχουν και γενετικα ποιος θα ασχοληθει η χωρα αυτη γενικα και ποσο θα φτανουν το τερμα με τις γνωσεις η ιδιοι οι αθλητες ειναι αλλο θεμα

Δεν ειναι περιεργο αλλοστε που βλεπουμε ο χειρωτερος σε ερασητεχνικους αγωνες στην αμερικη να βγαινει πρωτος κατα εδω αν ηθελε να ερθει να παρει μερος εδω με βαση οσα εχω δει αν καταλαβατε και τον τροπο που το ειπα κιολας 8)

Η γερμανια εχει βγαλει πολλους τεραστιους αλλα οι πιο γνωστοι ειναι ο Ruhl :bowdown: :bowdown: btw επεστρεφει :thumbsup: ξανα στο αγωνιστικο τομεα το 2009
Ο gunther shipercam(πολυ δυσκολο ονομα χεχε) 135 κιλα κατεβαινε αν και ψηλος 185
Armin sholts αλλο τερας "νεο" για τον χωρο
και ο wolf ο 28χρονος

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 21:33
όπως το είπες ρουλ είναι τα κίνητρα που υπάρχουν οχι ότι δεν έχουμε ταλέντα.
δεν ξέρω αλλά δεν μου φαίνετε άπιαστο όνειρο να γίνει κάποιος επαγγελματίας και εγω το ξέρω γιατί γνωρίζω τι χρειάζετε απο τον ελευθεριαδη ,αρκεί να έχει κίνητρο για να αξίζει όπως και στην χώρα που ζεί ο καθένας να υπάρχει έστω θετική ανταπόκριση .

σας είχα αναφέρει και για τον στρατο την πρόταση που του έγινε απο τον σαρτσεφ και τον ντενις τζειμς για να πάει στην αμερική αλλά σιγα να μην πήγαινε, όπως παλιοτερα είχα και εγώ τέτοιες ευκαιρίες και ο λόγος σε μένα ήταν οτι μπορούσα να είμαι όλο τον χρόνο σε φόρμα όσα κιλά και να έβαζα και αυτό βολεύει τους χορηγούς που θέλουν να έχουν αθλητές να είναι συνέχεια έτοιμοι για επιδείξεις και σεμινάρια.

ένα παράδειγμα του τι σημαίνει αυτό είναι ο ανδρεας μουνζερ που ήταν όλο τον χρόνο σε χυδαία γράμωση επειδή του το επέβαλαν οι χορηγοί και πάνω στην τρέλα του για δόξα και δημοσιότητα έκανε πράγματα χωρίς να σκεύτετε καθόλου η εθελοτυφλούσε για τους κινδύνους και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό το πλήρωσε με την ζωή του .

εγώ πάντως παραδεχόμουν αθλητές όπως τον λαμπράντα που ενώ δεν ήταν τέρατα έβγαζαν περισσότερα χρήματα λόγω του ότι ήταν αρεστοί στο κοινό και κρατούσαν φόρμα όλο τον χρόνο .

στην περίπτωση του μιχάλη του κεφαλιανού πιστεύω αν κέρδιζε το γιουνιβερς της ναββα την προφέσιοναλ κατηγορία που τον έχω ικανό θα μπορούσε να πάρει το εισητήριο για επαγγελματίας και στην ifbb αυτό γίνετε απο την ναββα λόγω της αρχαιότητας της ομοσπονδίας και υπάρχουν πολλά παραδείγματα αθλητών της ναββα που τους είδαμε στο ολύμπια.

ενώ αν πάς απο την ιφββ έχεις περισσότερο δρόμο να δυανήσεις και υπάρχει ρήξιμο ενω αν κερδίσεις το γιουνιβερς της ναββα , η ψυχολογία μόνο που έχεις σε κάνει να τα δώσεις όλα, αν σε ενδιαφέρει για διάκριση, γιατί το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη , όσο πιό γρήγορα μπείς στην α εθνική τόσο πιο γρήγορα θα φτάσεις ψηλά γιατί ο ανταγωνισμός σε τραβάει ψηλά ενω αν παίζεις στα ερασιτεχνικά για πολύ καιρό θα είσαι εκεί.

ioannis1
18-10-08, 22:14
εγω παλι πιστευω οτι και στην ελλαδα υπαρχουν αθλητες που θελουν ναναι τεραστιοι και να γινουν επαγγελματιες.αλλα το θεμα ειναιοικονομικο.οι ξενοι παιρνουν 10 μοναδες αο ημερησιως, igf1 ,πιος ξερει τι αλλα πεπετιδια βγηκαν,τρωνε σαν ζωα και δεν δουλευουν.ξεκινανε τα φαρμακα κατευθειαν σε μεγαλες ποσοτητες.εδω παιρνουμε 150 μγ γαλατακι εβδομαδιαιως και θελουμε να γινουμε τεραστιοι.

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 23:57
εγώ πιστεύω πως δεν γίνεσε με την ποσότητα είδα και κάποιους με 10 και 15 μονάδες αυξητική που δεν κάναν τίποτε μην αναφερθώ σε προσωπικά παραδείγματα γιατί μπορεί να φανούν απίστευτα αλλά ξέρω καποιον που δεν έχει κατεβεί σε αγώνες ζήτημα να έχει πάρει για 4 μήνες φάρμακα και κάτι ψιλοπράγματα και αν τον δείτε δεν θα πιστεύετε όχι ότι κερδίζει πανελλήνιο αλλά θα μπορούσε άνετα αν το έπαιρνε σοβαρά με ότι παίρνει κάποιος για φιτνες
και ο γιάννης ο ελευθεριάδης είχε δοκιμάσει υπερδοσολογίες και μου λέει ηλία δεν είδα διαφορά.
και τα 150mg γαλατάκι καλά είναι με σωστό συνδιασμό και όλα τα άλλα ενοώ φαγητό προπόνηση σε διάρκεια εγώ αυτην την άποψη έχω και αν δεν με έπιανε αυτό τότε τι να το παιδεύω καλύτερα να παίξω μπάλα .

το έχω ξαναπεί έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα τα ίδια πράγματα να πάρουν 2 αθλητές ο ένας μπορεί να γίνει τέρας και ο άλλος να ψάχνει να δεί διαφορά δεν έχουν όλοι τούς ίδιους αντάπτορες η ο άλλος με λιγότερα κιλά και μύς επειδή έχει ωραίο καλουπι και συμετρία να κερδίσει τον πιό ογκώδη το χρήμα χρειάζετε όπως σε όλα τα αθλήματα αλλά και για να έχεις την άνεση να συγκεντρωθείς σ αυτό που κάνεις

και πιστέψετε άν άξιζε θα βρίσκαμε το χρήμα και θα κάναμε αυτό που θέλουμε αλλά όταν σε καλές εποχές ο πιό αναγνωρίσημος έλληνας ββερ ο σπύρος ο μπουρνάζος ξεχάστηκε (και δεν αναφέρομε σε κάποιους αγώνες την πλακέτα που θα τον δώσουν )και ούτε κάν πήρε απο το ββ αυτό που άξιζε τότε τι μιλάμε .
το ότι έκανε γυμναστήρια αυτό δεν λέει τίποτε και η κουτσή μαρία κάνει γυμναστήριο και αν είναι έξυπνος και έχει καλό μαρκετινκ θα πάει και καλύτερα απο έναν φτασμένο ββερ.

τελικά αξία έχει όταν είτε είσαι 120 κιλά είτε 80 να σε βλέπουν και σε εκτιμούν το ίδιο όχι όλοι βέβαια αλλά τα άτομα που εκτιμάς γιατί όπως έλεγε και ο τσοπουρίδης λιάκο η λεβεντιά του σώματος δεν είναι για πάντα αλλά της ψυχής.αυτός με παρότρυνε να σταματήσω το 97 γιατί έβλεπε πως ήμουν τρελαμένος και θα έπαιρνα και Α.Ο. και έτσι σταμάτησα τους αγώνες για 10 περίπου χρόνια και μου λέει σε θέλω στο ββ αλλά δεν χρειάζετε σαν αθλητής γιατί τι να αποδείξεις έχεις πάθει και το ατύχημα μόνο ζημια στην υγεία θα κάνεις.

όποιος βλέπει προπονήσεις παλιών ββερ θα καταλάβει το πόσο πολύ τους άρεσε αυτό θυμάμε σκευτόμουν απο την προηγούμενη μέρα την προπόνηση της επόμενης και ο ίδιος ο αρνολντ παρομοίαζε το κάψιμο και την υπερτροφία που ένιωθε στην προπόνηση με τον οργασμό .

πολοί φοβούνται την ώρα που δεν θα είναι έτσι με μυς και γράμωση και νιώθουν τρομερή ανασφάλεια γιατί νομίζουν μετά δεν θα ε΄χουν καμία αξία (για αυτό χρειάζετε να είμαστε πολυπλευρικοί και να ασχολούμαστε και με άλλα πράγματα) και συνεχίζουν να είναι μεσα στο φάρμακο όχι γιατί τους αρεσει αλλά γιατί δεν μπορούν να συμβιβαστούν με το γεγονός οτι δεν θα έχουν αυτή την σωματική λεβεντιά και είναι ικανοί να βαράν μέχρι τα βαθειά γεράματα η όσο αντέξει η μηχανή .

ioannis1
19-10-08, 00:40
ηλια καταλαβαινω τι λες και συμφωνω στα περισσοτερααλλα και μενα η απορια μου ειναι πως ειναι τοσο γραμμωμενοι και συναμα ογκωδεις οι ξενοι ενω εμεις σπνια εχουμε τεοιο πρωταθλητη σε αγωνες πανω απο 90 γραμμωμενο.

SOLID
19-10-08, 00:47
εγώ πιστεύω πως δεν γίνεσε με την ποσότητα είδα και κάποιους με 10 και 15 μονάδες αυξητική που δεν κάναν τίποτε μην αναφερθώ σε προσωπικά παραδείγματα γιατί μπορεί να φανούν απίστευτα αλλά ξέρω καποιον που δεν έχει κατεβεί σε αγώνες ζήτημα να έχει πάρει για 4 μήνες φάρμακα και κάτι ψιλοπράγματα και αν τον δείτε δεν θα πιστεύετε όχι ότι κερδίζει πανελλήνιο αλλά θα μπορούσε άνετα αν το έπαιρνε σοβαρά με ότι παίρνει κάποιος για φιτνες
και ο γιάννης ο ελευθεριάδης είχε δοκιμάσει υπερδοσολογίες και μου λέει ηλία δεν είδα διαφορά.
και τα 150mg γαλατάκι καλά είναι με σωστό συνδιασμό και όλα τα άλλα ενοώ φαγητό προπόνηση σε διάρκεια εγώ αυτην την άποψη έχω και αν δεν με έπιανε αυτό τότε τι να το παιδεύω καλύτερα να παίξω μπάλα .

το έχω ξαναπεί έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα τα ίδια πράγματα να πάρουν 2 αθλητές ο ένας μπορεί να γίνει τέρας και ο άλλος να ψάχνει να δεί διαφορά δεν έχουν όλοι τούς ίδιους αντάπτορες η ο άλλος με λιγότερα κιλά και μύς επειδή έχει ωραίο καλουπι και συμετρία να κερδίσει τον πιό ογκώδη το χρήμα χρειάζετε όπως σε όλα τα αθλήματα αλλά και για να έχεις την άνεση να συγκεντρωθείς σ αυτό που κάνεις

και πιστέψετε άν άξιζε θα βρίσκαμε το χρήμα και θα κάναμε αυτό που θέλουμε αλλά όταν σε καλές εποχές ο πιό αναγνωρίσημος έλληνας ββερ ο σπύρος ο μπουρνάζος ξεχάστηκε (και δεν αναφέρομε σε κάποιους αγώνες την πλακέτα που θα τον δώσουν )και ούτε κάν πήρε απο το ββ αυτό που άξιζε τότε τι μιλάμε .
το ότι έκανε γυμναστήρια αυτό δεν λέει τίποτε και η κουτσή μαρία κάνει γυμναστήριο και αν είναι έξυπνος και έχει καλό μαρκετινκ θα πάει και καλύτερα απο έναν φτασμένο ββερ.

τελικά αξία έχει όταν είτε είσαι 120 κιλά είτε 80 να σε βλέπουν και σε εκτιμούν το ίδιο όχι όλοι βέβαια αλλά τα άτομα που εκτιμάς γιατί όπως έλεγε και ο τσοπουρίδης λιάκο η λεβεντιά του σώματος δεν είναι για πάντα αλλά της ψυχής.αυτός με παρότρυνε να σταματήσω το 97 γιατί έβλεπε πως ήμουν τρελαμένος και θα έπαιρνα και Α.Ο. και έτσι σταμάτησα τους αγώνες για 10 περίπου χρόνια και μου λέει σε θέλω στο ββ αλλά δεν χρειάζετε σαν αθλητής γιατί τι να αποδείξεις έχεις πάθει και το ατύχημα μόνο ζημια στην υγεία θα κάνεις.

όποιος βλέπει προπονήσεις παλιών ββερ θα καταλάβει το πόσο πολύ τους άρεσε αυτό θυμάμε σκευτόμουν απο την προηγούμενη μέρα την προπόνηση της επόμενης και ο ίδιος ο αρνολντ παρομοίαζε το κάψιμο και την υπερτροφία που ένιωθε στην προπόνηση με τον οργασμό .

πολοί φοβούνται την ώρα που δεν θα είναι έτσι με μυς και γράμωση και νιώθουν τρομερή ανασφάλεια γιατί νομίζουν μετά δεν θα ε΄χουν καμία αξία (για αυτό χρειάζετε να είμαστε πολυπλευρικοί και να ασχολούμαστε και με άλλα πράγματα) και συνεχίζουν να είναι μεσα στο φάρμακο όχι γιατί τους αρεσει αλλά γιατί δεν μπορούν να συμβιβαστούν με το γεγονός οτι δεν θα έχουν αυτή την σωματική λεβεντιά και είναι ικανοί να βαράν μέχρι τα βαθειά γεράματα η όσο αντέξει η μηχανή .


Τι να πω πραγματικα εχω μεινει αναυδος με τοσο σωστη διατυπωση αποψης αξιολογηση των καταστασεων και των κριτητιων που τις διεπουν και ειναι πολυ σημαντικο που αυτες οι ορθες και σωστες τοποθετησεις κατα τη γνωμη μου Ηλια γινονται απο εναν φτασμενο αθλητη και ανθρωπο με τρομερη εμπειρια στο χωρο,και με φοβερο ηθος και αντικειμενικοτητα η οποια φαινεται πεντακαθαρα μεσω των ποστ σου!!! :awesome: :awesome: :awesome:

TRIANTAFYLLOU
19-10-08, 01:19
έχουμε έλληνες που είναι σε τέτοια επίπεδα για τώρα ο κεφαλιανός στεκετε άνετα σε επαγγελματίες όπως παλιότερα ο γιαννης ελευθεριάδης που τον είχα δεί δίπλα σε ονόματα όπως σαρτσεφ , κοτρέλ , βαν αμστερνταμ, ντεξτερ, τζονι μογια, και ήταν πιο ογκόδης και γραμωμένος αλλά λόγω πολιτικής που είχα κάνει αναφορά σε άλλο τόπικ έμεινε πίσω .

ο κεφαλιανός με την αναλογία μυων και ύψους έχει δυνατότητες τρομερές εκείνο που πρέπει να δώσει βάση είναι η γράμωση και άς είναι και κανένα κιλό λιγότερο απο άλλες φορές αλλά με περισσότερη γράμωση οχι πως δεν ήταν γραμωμένος αλλά λιγο πιό βαθύς αν φαίνετε θα έχει το πλεονέκτημα.
το θεωρώ αδιανόητο να μην είναι καλός έτσι όπως τον είδα στην έκθεση ήταν καλύτερος απο το πανελλήνιο της wabba ενοώ αισθητα πιό ποιοτικός και πιο στρογγυλός και μαζί με τον δαβίδ αν κάνουν σωστό προγραμματισμό θα σκίσει και έχει και οικογένεια και δουλεύει όπως και ο ελευθεριάδης δούλευε μέχρι πρίν τους αγώνες στο εστιατόριο τους στη γερμανία γιατί είχα πάει γερμανία και απο εκεί φυγαμε για νεα υόρκη.

αλλά είπαμε το θέμα δεν είναι αν έχουμε ταλέντα αλλά αν αξίζει .
πολύ καλός αθλητής ήταν και ο συχωρεμένος ο αγαθοκλής ο κύπριος που αν θυμάμε καλά σε ένα μασκλε εντ φιτνες του 88 μας είχαν αθλητές του μήνα.

Steve KinG STyLe
19-10-08, 01:28
Παρα πολλυ ωραια ποστς!!!! :clap: :clap:

tezaman
19-10-08, 11:36
είναι και θέμα κουλτούρας και υποδομής για σκεφτείτε, έγινε ενας έλληνας επαγγελματίας έχει καμία πιθανότητα να κάνει καριέρα στην ελλάδα ούτε και οι γερμανοί που είναι καλύτερα απο μάς που έχουν εταιρίες χορηγούς , αλλά και αυτοί την κάνουν πρός αμερικη μεριά.
τα έχω αναλύσει ξεκάθαρα σε άλλο τόπικ που ανέφερα το παράδειγμα του γιάννη του ελευθεριάδη επαγγελματία της ifbb και φίλου παιδικού.

και τι δουλειά έχουν τα χρόνια που λέτε με τα τέρατα σας είπε κανένας ότι με τα χρόνια γίνεσε τέρας με κάτι άλλο γίνεσε και το βασικότερο είναι να το θές η νομίζετε δεν ξέρω τι χρειάζετε να γίνεις τέρας το θέμα είναι αν αξίζει και αν το θές και για τούς λόγους που προανέφερα.
ξέρω άτομα που γυμνάζονται σχεδόν όσα χρόνια και εγώ αλλά δεν στενοχωριούνται που δεν γίναν τεράστιοι γιατί απλά δεν τούς ενδιέφερε δεν ήταν αυτοσκοπός γιατί στα αθλήματα του στίβου και σε άλλα σκίσαμε τις υπερδυνάμεις , γιατί εκεί υπάρχει ενδιαφέρον και κίνητρο , τι κίνητρο υπάρχει στο ββ το χειροκρότημα στην σκηνή η όλα τα αρνητικά που ακούγονται κάποια δικαιολογημένα και κάποια όχι , για σκευτείτε πρίν βγάζετε συμπεράσματα. :lift2hand:

πολύ ωραία τα είπε ο Ηλίας 8)

RUHL
19-10-08, 12:25
το έχω ξαναπεί έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα τα ίδια πράγματα να πάρουν 2 αθλητές ο ένας μπορεί να γίνει τέρας και ο άλλος να ψάχνει να δεί διαφορά δεν έχουν όλοι τούς ίδιους αντάπτορες η ο άλλος με λιγότερα κιλά και μύς επειδή έχει ωραίο καλουπι και συμετρία να κερδίσει τον πιό ογκώδη το χρήμα χρειάζετε όπως σε όλα τα αθλήματα αλλά και για να έχεις την άνεση να συγκεντρωθείς σ αυτό που κάνεις

Αυτο που ειπε και ο ισις πιο πανω και συμφωνω δεν ειναι αντε να περνεις αβερτα φαρμακο πρεπει να ξερεις ποσο χωρανε στους υποδοχεις σου ωστε να εχεις μεγηστα οφελη
Για αυτο το πραγμα υπαρχουν εξετασεις ελενχοι μπορει να το δει καποιος? στα ποσα τον πιανει καλυτερα η ειναι μεσω trial and error

Muscleboss
19-10-08, 12:38
nice posts :clap: :clap:

ΜΒ

RUHL
19-10-08, 13:11
kαμια nice απαντηση σε αυτο που ρωταω ^^ :unsure: :unsure:

SOLID
19-10-08, 14:25
kαμια nice απαντηση σε αυτο που ρωταω ^^ :unsure: :unsure: :rolf: :rolf: :rolf:

Hurricane38
19-10-08, 20:09
Δυστυχως για αλλη μια φορα η Ελλας τρωει τα παιδια της.
Και οπως αποδεικνυεται αυτοι που συνεχιζουν ειναι οι αφανεις ηρωες.
Σας ευχαριστω για τις κατατοπιστικες σας απαντησεις και τις γνωσεις σας

ioannis1
19-10-08, 21:41
και εγω εχω την απορια του ρουλ.τελικα μονο η ελλειψη κινητρων και απολαβων ειναι και στην ελλαδα ειμαστε πισω;κανεις δεν αποαντησε παντως πως καταφερνουν οι αμερικανοι και γινονται τοσο γρηγορα τερατα;εχουν τα απιστευτα γονιδια που δεν διαθετουμε οι ελληνες;

billys15
19-10-08, 23:45
εχουν τα απιστευτα γονιδια που δεν διαθετουμε οι ελληνες;

Δεν πιστευω να ειναι μονο εκει τα τρελα γονιδια :) .Απλα επειδη εχουν πολυ περισσοτερους κατοικους εκει,και το ποσοστο των προικισμενων ανεβαινει.Περα απ'αυτο,και στην Ελλαδα νομιζω οτι υπαρχουν και αρκετα ατομα με πολυ καλα γονιδια,απλα ειτε δεν το εκμεταλλευονται (δεν τους αρεσει καν το bodybuilding) ειτε δεν εχουν την γνωση,ωστε να την περασουν και στον εαυτο τους,οποτε να περασει η θεωρια στην πραξη,ειτε ειναι κι αυτο που ειπατε,οτι δηλαδη δεν εχουν απο πισω τους κεφαλαιο για να κανουν ειδικες εξετασεις και ισως να δημιουργουν φαρμακα ειδικα για τον καθε ενα.

Hurricane38
20-10-08, 13:42
Δεν γνωριζω παιδια παντως κατι γινεται αυτο ειναι σιγουρο.Ισως εχουν φαρμακα που δεν ξερουμε καν

TRIANTAFYLLOU
20-10-08, 15:51
το έχω ξαναπεί έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα τα ίδια πράγματα να πάρουν 2 αθλητές ο ένας μπορεί να γίνει τέρας και ο άλλος να ψάχνει να δεί διαφορά δεν έχουν όλοι τούς ίδιους αντάπτορες η ο άλλος με λιγότερα κιλά και μύς επειδή έχει ωραίο καλουπι και συμετρία να κερδίσει τον πιό ογκώδη το χρήμα χρειάζετε όπως σε όλα τα αθλήματα αλλά και για να έχεις την άνεση να συγκεντρωθείς σ αυτό που κάνεις

Αυτο που ειπε και ο ισις πιο πανω και συμφωνω δεν ειναι αντε να περνεις αβερτα φαρμακο πρεπει να ξερεις ποσο χωρανε στους υποδοχεις σου ωστε να εχεις μεγηστα οφελη
Για αυτο το πραγμα υπαρχουν εξετασεις ελενχοι μπορει να το δει καποιος? στα ποσα τον πιανει καλυτερα η ειναι μεσω trial and error

αν και αυτό το βρίσκω περιτό γιατί αλλού πονάει το θέμα.
πάνω σ αυτό είναι το οικονομικό έχεις το χρήμα πληρώνεις γιατρούς και κάνεις μια σειρά απο εξετάσεις και βρίσκεις πιό αας σε βοηθάει περισσότερο και σε τι δοσολογία και διάφορα άλλα , τι να τα κάνω εγώ όλα αυτά όταν το έχουμε χιλιοπει δεν υπάρχει κίνητρο μόνο για το χειρικρότημά δεν είμαστε ολυμπιακό αθλημα και εκτός αυτού είμαστε και τα μαύρα πρόβατα στον αθλητισμό αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια .

ενώ βλέπετε επειδή δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα σαν έλληνες σε αυτά που προανέφερα προσέχουμε πάρα πολύ και δεν φορτώνουμε τούς υποδοχείς μας και δεν κάνουμε κατάχρηση, κάνουμε σωστές αποθεραπείες έλέγχουμε το τι πέρνουμε , ειρωνικά βέβαια τα λέω αυτά .

αυτό δεν το έκαναν τα ολυμπιακά αθλήματα και τους κυνηγάν θεοί και δαίμονες θα το κάνουμε εμείς.

σας πληροφορώ οτι αυτά που λέτε ούτε ο γιαννης ο ελευθεριάδης τα έκανε ποτέ ,γιατί απλά δεν είχε την δυνατότητα ούτε και ο αγαθοκλής και αυτό το λέω επειδή το γνωρίζω προσωπικά, επίσης και ο άλλος ο μεγάλος και συχωρεμένος ο ανδρέας μουνζερ που ήταν και φίλοι με τον ελευθεριάδη και έχω και μια φοτο που ήταν μαζι στους αγώνες όταν κερδισε ο γιαννης το γερμανικό και ο ανδρέας ήταν γκέστ και μου έκανε εντύπωση η γράμμωση του ενώ ήταν σε όγκο.

μήν νομίζετε ότι οι γερμανοι είναι σε καλύτερη μοίρα απο μάς μόνο στην αμερική , απλά έχουν κάτι που δεν έχουμε εμείς δεν είναι γκρινιάρηδες.

να γκρινιάξω για κάτι που το γνωρισα αλλιώς και μου βγαίνει διαφορετικό αλλά για μια δεδομένη κατάσταση δεν νομίζω να βοηθάει , αντίθετα θα βοηθούσε με σωστα επιχειρήματα και ενωμένοι να αλλάξουμε την αρνητική εικόνα μας και όχι να μην μας θεωρούν ούτε κάν άθλημα κάποιοι ανίδεοι

και επειδή κάποια δεν τα γνωρίζετε κάποιος πρόεδρος μιλάμε για δεκαετεία του 80 σε εμένα πρωσοπικα και ήταν καποια στελέχη ομοσπονδίας μπροστά είχε την εξης ιδέα ,είχε πει σε ένα βουλγαρο γιατρό και βιοχημικό με γνώσεις πάνω σε φάρμακα έναντι αμοιβής που ήταν ασύμαντη για τότε δεδομένα , με το σκεπτικό τα πέρνετε που τα πέρνετε κάντε το σωστά ,να συμβουλεύει τους αθλητές της ομοσπονδίας ανεπίσημα βέβαια ενοείται ,αλλά ναυάγησε γιατί κάποιοι δεν θέλαν επειδή δεν τους βόλευε γιατί οι ίδιοι έδιναν τα δικά τους πράγματα και ενοείτε αυτά που θέλαν.
αλλιώς ποιός θα το έκανε το ελληνικό κράτος μην τρελαθούμε .

στο τέλος μηπως θα ήταν καλύτερα να μας δίνει το ικα και νοσοκόμα να μας τα χτυπάει;