PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στην σπονδυλική στήλη



dReik0
20-10-08, 00:33
Γεια σας , προχθές μου συνέβη κάτι στο γυμναστήριο και με προβλημάτισε παρα πολύ γιατί ήταν ο πρώτος μεγάλος πόνος που ένιωσα στον κορμό του σώματος.αυτό συνέβη όταν έκανα πιέσεις στον πάγκο με αρκετά κιλά και στην τελευταία επανάληψη ζορίστηκα παρα πολύ για να την βγάλω ένιωσα ότι το σώμα μου δεν μπορούσε να την βγάλει,αλλα με πολύ ζόρι την έβγαλα.έπειτα σηκώθηκα και μετά από 1 λεπτό που κρύωσα λίγο , ένιωσα ένα αφόρητο βάθη τσίμπημα και έμεινα κάγκελο , έκατσα κανένα τεταρτάκι και στην συνεχεια τελειωσα το πρόγραμμα μου αλλα με πολύ λίγα κιλά.τώρα αυτές της 2 μέρες . έχω έναν έντονο μικρό πόνο , αλλα όταν στρίβω το κεφάλι μου , πονάει όλη η πλάτη.
http://img392.imageshack.us/img392/2368/anatomy1123112hf5.th.gif
ο πόνος είναι εκεί που έχω σημαδέψει με κόκκινο στην φωτογραφία

slaine
20-10-08, 13:54
συνήθως εκεί σπάνια γίνεται ζημιά στην σπονδυλική στήλη και τα προβλήματα είναι μυικά. οπότε στρώνουν με τον καιρό αν αντιμετςπιστούν σωστά.

λογικά στό ζόρι λύγισες τη μέση και την έπαθες... παίζει να είχες και από πριν πάθει κανα μικροτραυματισμό και να μην το είχες πάρει πρέφα.

ξεκούρασέ το και αν δεν υποχωρήσει ο πόνος σε λίγες μέρες πήγαινε σε έναν ειδικό

περαστικα! :thumbup: