PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπάρες Πρωτείνης



greekoo
07-06-10, 17:32
Καλισπέρα παιδιά,

Σήμερα αγόρασα 4 μπάρες πρωτεϊνης "QNT 50% Protein Bar".

Πρέπει να τις βάλω στο ψυγείο ή δεν υπάρχει πρόβλημα και αν δεν τις βάλω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

greekoo
07-06-10, 17:38
ΕΠίσης θα με συμβουλέυατε να πάρω την μπάρα πριν η μετά την προπόνηση

Bane
07-06-10, 17:53
Αν τις κρατάς σε δροσερό μέρος δεν υπάρχει πρόβλημα.
Οι μπάρες πρωτείνης γενικά είναι χρησιμότερες ως υποκατάστατο γεύματος παρά ως μεταπροπονητικό κολατσιό.

Mitsen
07-06-10, 18:36
Μπορείς να τις κρατάς και εκτος ψυγείου.
Αλλα δεν αξίζουν πιστεύω τα λεφτά τους... Μπορείς να φτιάξεις και εσύ με δικά σου υλικά

alien.carmania
07-06-10, 19:38
πανε στης συνταγες και δες πως της κανουμε....! ειναι τελειες...!

asdfz0r
29-09-10, 17:39
Καταρχάς καλησπέρίζω την κοινώτητα όπως και όλους. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το τι πλώρη να διαλέξω όσον αφορά μπάρες και συμληρώματα..
Πηγαίνω στο γυμναστήριο 3-4 ίσως και 5 φορές την εβδομάδα, κάνω πρόγραμμα γράμμωσης & τόνωσης και σκέφτομαι το θέμα της whey :P
Έχω αγοράσει 2 φορές για δοκιμή μπορώ να πω μπάρα πρωτείνης συγκεκριμένα τις oh yeah με 26gr πρωτείνης μέσα. Όχι παραπάνω.
Λοιπόν στο κυρίως θέμα μην σας κουράζω.. Σκέφτομαι να πάρω καθαρή πρωτείνη *(για αρχή 500gr να δώ και τι παίζει :P) για μια δόση το πρωί με το γάλα την μια φέτα ψωμί, ένα ποτήρι χυμό φυσικό (power ή power up της refresh) και 1 αυγό, ή μια φέτα ψωμί (πάντα μαύρο σικάλεως) με μια κουταλιά μέλι και μια κουταλιά (γλυκού πάντα) becel light και το γάλα (με hemo συνήθως, σκέτο είναι μούφα :P) , και άλλη μια δόση μετά το γυμναστήριο (1η μέρα στήθος - δικέφαλο , 2η πλάτη τρικέφαλο , 3η πόδια ώμοι). Τις ημέρες που δεν πηγαίνω στο γυμναστήριο, μόνο μια δόση με το πρωινό μου που ανέφερα και ποιο πρίν.
Μου προτείνανε σε ενα κατάστημα συμπληρωμάτων την whey, για καθαρή πάντα μιλάω παίδες.. Η διατροφή μου είναι στα 3 γεύματα ( πρωί - μεσημέρι - βράδυ )
Το βράδυ συνήθως τρώω 1με 2 τόστ μόνο κασέρι ή και κανά γιαούρτι με μέλι μετά το γυμναστήριο. Το μεσημέρι συνήθως μία φέτα ψωμί μαύρο, νορμάλ ποσότητες απο ό,τιδήποτε.. Αν και μέσος όρος θερμιδών που καταναλώνω ημερισίως είναι 1400 με 1600. (1700max.)

Ο γυμναστής μου στο γυμναστήριο μου είπε να μην πάρω τίποτα στο μεταξύ αυτός πέρνει.. :P
Πρίν μου απαντήστε οτιδήποτε να τονίσω οτι είμαι 17 χρονών, και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μείνω στο 1.75 ύψος σχεδόν και ούτε να πάρω κιλά (να παχύνω) (είμαι 63 κιλά). Θέλω γράμμωση σε όλο μου το σώμα χωρίς να σταματήσω καμία ανάπτυξη μου ή να "χαλάσω" τον μεταβολισμό μου με καμία μαλακίτσα αν τυχών κάνουν τίποτα βλαβερό οι πρωτείνες (καθαρές).

υ.γ. Έιδα διάφορα τοπικ για βιταμίνες, και σκέφτηκα να πέρνω αυτές http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1660&category=432 .
Τι λέτε; Είναι μήπως βαριές; αν και πιστεύω βιταμίνα είναι μωρέ..τι κακό μπορεί να κάνει;; ;)

Παρακαλώ όχι βλακώδες απαντήσεις!
- Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, οπως και ευχαριστώ για την ώρα σας διαβάζοντας το.

beefmeup
29-09-10, 17:49
οι θερμιδες σου ειναι λιγες.το σωμα σου μπορει να διαχειριστει καλυτερα περισσοτερες στη ηλικια που εισαι,κ με μια καλη σχετικα διατροφη θα δεις καλα αποτελεσματα.
κ βασικα δεν τρως καθολου σχεδον..βαλε φαι,μαν.

μπορεις να παρεις αφοβα πρωτεινη,κ να την προτιμισεις αντι για τις μπαρες.

κ μαζι κ μια πολυβιταμινη,καλο κανει.

αυτη ειναι μια σοβαρη απαντηση,κ πριν ξεκινησεις να ρωτας τι πρωτεινη να παρεις,για να σε προλαβω ριξε μια ματια στα αναλογα θεματα.

οταν λες καθαρη πρωτεινη φανταζομαι εννοεις χωρις υδαταθρακες ετσι?
υπαρχουν πολλες καλες τετοιες.
ουτε τον μεταβολισμο σου επειρεαζεις ουτε τπτ.

asdfz0r
29-09-10, 18:08
Εννοείς να φάω πρωί - κατά της 11 - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ;
δεν νομίζω να έχω και πολύ καλό μεταβολισμό πάντως.
όσον αφορά την πολυβιταμίνη, έκανα καλή επιλογή επιλέγοντας εκείνη ή υπάρχει άλλη για τα κυβικά μου; (αν και δεν νομίζω βιταμίνη είναι) :)
καθαρή και εγώ αυτό πιστεύω.. Test-αρισμένη απ ό,τι μου είπε κιόλλας για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία νοθείας. ( πάνω σε αυτό να εξηγήσω τι εννοώ, μου εξήγησε ο τύπος του μαγαζιού πως υπάρχουν 2 εταιρίες οι οποίες η μία δοκιμάζει - εξετάζει την μία πρωτείνη και αφού βλέπει οτι είναι καθαρή, βγάζει αλλες 100πχ και τις πουλάει για καθαρές, ενώ η άλλη τις εξετάζει μια - μια και τις πουλάει καθαρές πρωτείνες.
Όσον αφορά αμινοξέα και άλλες ιστορίες, το αφήνω έτσι; δεν θέλω χίλια - δύο πράγματα, πιστεύω η πρωτείνη και η πολυβιταμίνη με καλύπτει απ όλες τις απόψεις..
Και τέλος όσον αφορά τις δόσεις, καλά είμαι σε αυτές που πρωτοανέφερα;

beefmeup
29-09-10, 18:19
μου εξήγησε ο τύπος του μαγαζιού πως υπάρχουν 2 εταιρίες οι οποίες η μία δοκιμάζει - εξετάζει την μία πρωτείνη και αφού βλέπει οτι είναι καθαρή, βγάζει αλλες 100πχ και τις πουλάει για καθαρές, ενώ η άλλη τις εξετάζει μια - μια και τις πουλάει καθαρές πρωτείνες.


οταν ξαναπας απο κει,πες του να σου πει ποιες λεει,γραψτες σε ενα χαρτακι κ ελα ποστερε το για να δουμε κ μεις.

κατα τα αλλα δεν εννοω τπτ.

μην παρεις τπτ,γιατι αποτι φενεται,δεν ξερεις κ τι θες να κανεις η που πας μ το σωμα σου,αν μου μου λες 'σου φενεται οτι δεν εχεις καλο μεταβολισμο"
τι σχεση εχει ο μεταβολισμος,με προγραμματισμενα γευματα μες την μερα?

asdfz0r
29-09-10, 18:27
βρε εγώ σου ξαναλέω, γράμμωση θέλω παντού όχι να είμαι ντουλάπα..
οσο για τον μεταβόλησμό μου, και πάλι δεν είμαι σίγουρος.. 1 κιλό την εβδομάδα έχω καταντίσει να χάνω.. Πρίν 2 ή 3 εβδομάδες 65 πρέπει να ήμουν αν δεν κάνω λάθος..

EDIT: ισχύει ότι λένε εαν αρχίσεις την πρωτείνη και μετά απο κάποια φάση σταματίσεις, κρεμάς, και μπορείς να αποκτίσεις προβλήματα υγείας; οπως σικώτι οπως μου είπε ενα παλικάρι..

Lao
29-09-10, 18:45
asdfz0r, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, δεν τρως καθόλου. Για άνθρωπο που πάει gym οι ποσότητες που ανέφερες δεν είναι τίποτα. Όχι τίποτ'άλλο, αλλά είσαι και στην ανάπτυξη και είναι κρίμα.

Συμφωνώ και στο άλλο, μια πρωτεΐνη μαζί με μια πολυβιταμίνη και θα σαι ΟΚ. Απλά, φάε καλύτερα.

manos_
29-09-10, 18:47
η καλυτερη μπαρα που εχω φαει και αποδοτικη ειναι η ανιμαλ σνακ.Και τι δεν εχει μεσα.Την επαιρνα 1 ωρα πριν την προπονηση και πεταγα μεσα.

asdfz0r
29-09-10, 18:48
Εαν τυχών τελικά, δεν πάρω την πρωτείνη και μείνω στις πολυβιταμίνες που ανέφερα (μια το πρωί) και απλώς τρώω ποιο συχνά γευματα, είμαι καλά;
αα, τώρα που το είδα κιόλας στην πολυβιταμίνη που σας έδειξα.. Δεν κάνω τα τρελά βάρη ούτε την τέρμα σκληρή προπόνηση.. Νορμάλ πράγματα.. Δεν παίζω μέσα ουτε πάω για να περάσει ο χρόνος μου.. απλώς δεν βάζω τα 20κιλα και κάνω.. με 8 πορεύομαι ακόμα..

Manos1989
29-09-10, 19:02
βρε εγώ σου ξαναλέω, γράμμωση θέλω παντού όχι να είμαι ντουλάπα..
οσο για τον μεταβόλησμό μου, και πάλι δεν είμαι σίγουρος.. 1 κιλό την εβδομάδα έχω καταντίσει να χάνω.. Πρίν 2 ή 3 εβδομάδες 65 πρέπει να ήμουν αν δεν κάνω λάθος..

EDIT: ισχύει ότι λένε εαν αρχίσεις την πρωτείνη και μετά απο κάποια φάση σταματίσεις, κρεμάς, και μπορείς να αποκτίσεις προβλήματα υγείας; οπως σικώτι οπως μου είπε ενα παλικάρι..

Ναι ισχύει ότι κρεμάς,ο Giovanni πρωτείνη έπαιρνε,την σταμάτησε και κρέμασε τον τερματοφύλακα της Galata.:turtle:

κάποιος πρέπει να το έχει ξαναπεί εδώ μέσα,μη ζητήσει πνευματικά δικαιώματα:P

Andrikos
29-09-10, 19:19
Στο δίλημμα που θέτεις η απάντηση που ενδεχομένως να καταλήξεις σε λίγα χρόνια είναι το "Δεν έχει σημασία" , το ίδιο και για το ποιά καθαρή πρωτεΐνη να επιλέξεις.
Δώσε βάση στην σωστή εκτέλεση των ασκήσεων , αυτά τα θέματα είναι άνευ ουσίας κατά την ταπεινή μου γνώμη.

tonycub
29-09-10, 21:01
EDIT: ισχύει ότι λένε εαν αρχίσεις την πρωτείνη και μετά απο κάποια φάση σταματίσεις, κρεμάς, και μπορείς να αποκτίσεις προβλήματα υγείας; οπως σικώτι οπως μου είπε ενα παλικάρι..

Ποσες φορες παιζει να το εχω ακουσει αυτο???:turtle:Ερχετε ενας ασχετος και σου λεει φιλε με αυτα θα πεθανεις..ή αν σταθεις τυχερος το πολυ πολυ να κρεμασεις και να βαλεις 50 κιλα λιπους...ασε απο σικωτι..μην σου πω τι μου εχουν πει..και για νεφρα.Ο καθε ασχετος που ερχετε και προσπαθει να σε επηρεασει λεγοντας σου αυτες τις μακακιες σημαινει οτι δεν ξερει απλα τιποτα..εσυ ξερεις και αυτο σου φτανει,μην ακους τι σου λεει καθε τυχοντας..μονο οσους το εχουν ψαξει καλα το θεμα.Και κατι αλλο..ποιοι το λενε δηλαδη ενα παλικαρι?

Αυτα!!:green:

asdfz0r
30-09-10, 16:12
παίδες, έτσι όπως εχω μπερδεφτεί, προς το παρών το μόνο που θα κάνω είναι να μείνω στην μια μπάρα πρωτείνης την εβδομάδα ίσως δύο, και θα πάρω και αυτές τις βιταμίνες κάθε πρωί μαζί με το πρωινό μου.: http://www.vital.gr/greek/
Πιστεύω θα είμαι καλυμένος εαν δεν τρώω σαβούρες απ'έξω, γλυκά και μαλακίες..

tonycub
30-09-10, 16:23
παίδες, έτσι όπως εχω μπερδεφτεί, προς το παρών το μόνο που θα κάνω είναι να μείνω στην μια μπάρα πρωτείνης την εβδομάδα ίσως δύο, και θα πάρω και αυτές τις βιταμίνες κάθε πρωί μαζί με το πρωινό μου.: http://www.vital.gr/greek/
Πιστεύω θα είμαι καλυμένος εαν δεν τρώω σαβούρες απ'έξω, γλυκά και μαλακίες..

Δεαν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις μπερδεφτει.Ειναι απλο γυμναζεσαι,εχεις περισσοτερη αναγκη απο πρωτεινη+καλη διατροφη (5-6 γευματα),τρ για μενα πρωσοπικα οι μπαρες ειναι υποκαταστατα.

asdfz0r
30-09-10, 18:01
Την δουλεία μου για γράμμωση πιστεύω την κάνω.. Τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα, θα μείνω προς το παρών σε αυτές τις βιταμίνες σε καλή διατροφή μη-τρώγοντας απ'έξω και 1 με 2 φορές την εβδομάδα θα τσιμπάω και την oh yeah 26 γραμμαρίων. πιστεύω θα είμαι καλυμένος γιατί ούτε ντουλάπα θέλω να γίνω ούτε Mr.Olympia, γράμμωση γενικώς θέλω και να μην παχύνω

sogoku
30-09-10, 19:17
Την δουλεία μου για γράμμωση πιστεύω την κάνω.. Τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα, θα μείνω προς το παρών σε αυτές τις βιταμίνες σε καλή διατροφή μη-τρώγοντας απ'έξω και 1 με 2 φορές την εβδομάδα θα τσιμπάω και την oh yeah 26 γραμμαρίων. πιστεύω θα είμαι καλυμένος γιατί ούτε ντουλάπα θέλω να γίνω ούτε Mr.Olympia, γράμμωση γενικώς θέλω και να μην παχύνω



Χωρις παρεξηγηση αλλα οσο και να το θες δεν γινεσαι το δευτερο τουλαχιστον.Πολλοι το νομιζουν αυτο αρχαριοι και κυριως γυναικες οτι θα κανουνε κανα 2 εβδομαδες 'βαρια' κιλα η εστω μονο βαρη και θα ξυπνησουν ενα πρωι τεραστιοι και κομμενοι στο βαθρο του ολυμπια.Γυμνασου με ενταση φαε αρκετα και καθαρα κυριως και μην φοβασαι τιποτα.

Φιλικα

tonycub
30-09-10, 20:23
Την δουλεία μου για γράμμωση πιστεύω την κάνω.. Τώρα όσον αφορά τα συμπληρώματα, θα μείνω προς το παρών σε αυτές τις βιταμίνες σε καλή διατροφή μη-τρώγοντας απ'έξω και 1 με 2 φορές την εβδομάδα θα τσιμπάω και την oh yeah 26 γραμμαρίων. πιστεύω θα είμαι καλυμένος γιατί ούτε ντουλάπα θέλω να γίνω ούτε Mr.Olympia, γράμμωση γενικώς θέλω και να μην παχύνω

Πιστεψε με,και 2 χρονια να περνεις πρωτεινες δεν προκειται να γινεις ντουλαπα.Επισης δεν πιστευω οτι οι πρωτεινες παχαινουν.Υπαρχουν 1002 πραγματα στον κοσμο που σε παχαινουν και ολοι κολλανε στα συμπληρωματα.

Η παραπληροφορηση στο απογειο της:banghead:


Επισης κατα την γνωμη μου διαφορα αν μεινεις στα 8κιλα δεν θα δεις..εγω προτιμω να τα δινω ολα στην προπονηση και μεσα σε 3 μηνες εχω δει μεγαλη διαφορα.

asdfz0r
30-09-10, 22:57
Καταρχάς κάτσε πρώτα να μάθεις πως πάει το όλο πράγμα, την τεχνική και άσε τα κιλά κατά μέρους. Δεν είπα ό,τι δεν ξέρεις την τεχνική για την χ΄άσκηση αλλά με τα κιλά δεν γίνεσαι "μάγκας" ή ο δυνατός. Όσο για τις πρωτείνες ακούω απο τα μισά άτομα καλά και θετικά σχόλια και απο τα άλλα μισά ακούω χίλια δυό αρνητικά.. Οπότε το αφήνω προς το παρών, θα πορευτώ με που και που μπάρα πρωτείνης μια πολυβιταμίνη και διατροφή που θα τρώω περισσότερο (οχι σαβούρες πάντα).

Ενα ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου δώσατε όλοι σας και που εκφέρατε την άποψη σας πάνω στο θέμα.

Nick_Matsablokos
01-10-10, 12:11
Καταρχάς κάτσε πρώτα να μάθεις πως πάει το όλο πράγμα, την τεχνική και άσε τα κιλά κατά μέρους. Δεν είπα ό,τι δεν ξέρεις την τεχνική για την χ΄άσκηση αλλά με τα κιλά δεν γίνεσαι "μάγκας" ή ο δυνατός. Όσο για τις πρωτείνες ακούω απο τα μισά άτομα καλά και θετικά σχόλια και απο τα άλλα μισά ακούω χίλια δυό αρνητικά.. Οπότε το αφήνω προς το παρών, θα πορευτώ με που και που μπάρα πρωτείνης μια πολυβιταμίνη και διατροφή που θα τρώω περισσότερο (οχι σαβούρες πάντα).

Ενα ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου δώσατε όλοι σας και που εκφέρατε την άποψη σας πάνω στο θέμα.

αναρωτιέμαι που έχεις ακούσει αρνητικα σχόλια για την πρωτείνη ;)
όπως και να χει, το "που και που" δε δουλέυει , πρεπει να κρατάς ενα πρόγραμμα στη διατροφή σου, τη γυμναστική σου και τα συμπληρώματα σου , άποψη μου είναι οτι αντί για μπάρες πρωτείνης καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια πρωτείνη γρήγορης απορόφησης αμέσως μετα την προπόνηση σου, διορθώστε με αν κανω λάθος, αλλά οι μπάρες παίρνουν πολυ περισότερο χρονο να διασπαστουν και να αποροφηθούν απο τον οργανισμό σου.

beefmeup
01-10-10, 12:51
βρε εγώ σου ξαναλέω, γράμμωση θέλω παντού όχι να είμαι ντουλάπα..


φιλε 63 κιλα που εισαι δεν εχεις τπτ να γραμωσεις.

silk
01-10-10, 20:11
φιλε 63 κιλα που εισαι δεν εχεις τπτ να γραμωσεις.

oh yes!


προφανως το πιο πιθανο αυτοι π σου λενε πως με τις πρωτεινες κρεαμας περνεις λιπος και μπλα μπλα μπλα , για κατσε σκεψου, μηπως ειναι ανιδεοι?
μηπως?
γκουκλαρε μια το ¨ πρωτεινη ορου γαλακτος¨
και δες τι λεει.

οσο τωρα για να πιεις πρωτεινη και να γινεις το τερμα φουσκοτος και λοιπα, βαλε ακυρο γιατι 1)δν κανει αυτη την δουλεια η πρωτεινη
2)αυτη την δουλεια την κανει μονο το φαι και στο τονιζω:ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΑΙ.
σοκολατες δεν θα επερνα.τιγκα ζαχαρη.
και οπως ειπε και ο κυριος απο πανω:
φαε γιατι θα χαθεις σε λιγο με τοσο λιγο φαι!!

asdfz0r
06-10-10, 20:08
Να προσθέσω παίδες ό,τι δεν είμαι 1.90 αλλά 1.73-1.75.. Τα κιλά μου πιστεύω για το ύψος μου είναι φυσιολογικά.. Και τα αρνητικά δεν τα έχω ακούσει ποτέ απο κανέναν που κάνει γυμναστήριο.. Μόνο ενα παλικάρι 30 χρονών που ο αδερφός του πέθανε γιατί έπερνε πολά χρόνια και προφανώς υπερβολικές δόσεις και απο φίλους που δεν ξέρουνε που παν τα 4 στην ουσία.. Ξέρω μόνος μου τα λεω.. αλλα εαν ήταν έτσι γιατί δεν πέρνουνε όλοι ρε παιδιά; λύστε μου αυτή την απορία..

f-panos
06-10-10, 20:37
-Αναφερεσαι σε συμπληρωματα διατροφης ή σε ναρκωτικα;

-Πως πεθανε απο υπερβολικη δοση;

-Μήπως η πρωτεινη ηταν εντελως καθαρη οπως συμβαινει με την ηρωινη κ τον εστειλε...;

Φιλε μην παρεις τιποτα, εχεις μεγαλη αγνοια επι του θεματος!
Κοιτα να μαθεις τα βασικα πρωτα περι διατροφης κ οταν αργοτερα εχεις τις γνωσεις απο εγκυρες πηγες(βιβλια-αθλιατρους κλπ) να κατανοησεις κ το τι ειναι το καθε συμπληρωμα βλεπεις αν θα παρεις κ τι!

gmalamos
06-10-10, 21:00
-Αναφερεσαι σε συμπληρωματα διατροφης ή σε ναρκωτικα;

-Πως πεθανε απο υπερβολικη δοση;

-Μήπως η πρωτεινη ηταν εντελως καθαρη οπως συμβαινει με την ηρωινη κ τον εστειλε...;

Φιλε μην παρεις τιποτα, εχεις μεγαλη αγνοια επι του θεματος!
Κοιτα να μαθεις τα βασικα πρωτα περι διατροφης κ οταν αργοτερα εχεις τις γνωσεις απο εγκυρες πηγες(βιβλια-αθλιατρους κλπ) να κατανοησεις κ το τι ειναι το καθε συμπληρωμα βλεπεις αν θα παρεις κ τι!

Ωραιος καλο ειναι να ενημερωνομαστε πρωτα για να μην πεταμε αρβυλες!!

Saldi
28-06-11, 16:06
Εχει δοκιμάσει κανείς μπάρες??Εχει να προτίνει κάποια?Καλες η άχρηστες??Την άποψη θας θέλω...
Αυτη την στιγμη παίρνω 1 scoup πρωι και 1 μετά την προπόνηση!Σκέφτομαι να παίρνω και μαι μπάρα ακριβως ΠΡΙΝ την προπόνηση...!
Ακούω απόψεις!

gsisr
28-06-11, 16:19
οι μπάρες είναι για καταστάσεις ανάγκης, όπως ας πούμε αν είσαι έξω και δε μπορείς αλλιώς να αναπληρώσεις το γεύμα σου, και δεν είναι ότι καλύτερο να τις βάλεις στο ημερήσιο πλάνο της διατροφής σου. έχουν πολλά συντηρητικά και δεν θα τις προτιμούσα. βέβαια υπάρχουν και μερικές που είναι σχετικά καλές σε σχέση με άλλες.
πριν τη προπο μη βάζεις μπάρα. αν υπάρχει λόγος να βάλεις κτ βάλε πρωτείνη γρήγορης απορρόφησης

Kaloutsikos
28-06-11, 16:25
Εχει δοκιμάσει κανείς μπάρες??Εχει να προτίνει κάποια?Καλες η άχρηστες??Την άποψη θας θέλω...
Αυτη την στιγμη παίρνω 1 scoup πρωι και 1 μετά την προπόνηση!Σκέφτομαι να παίρνω και μαι μπάρα ακριβως ΠΡΙΝ την προπόνηση...!
Ακούω απόψεις!

Kαι όταν θα φας την μπάρα πριν πόση ώρα είχες φάει?

karpoutzidis
28-06-11, 16:30
φίλε μου είναι καλές όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος για έκτακτη ανάγκη!εγω ξεκίνησα να τις περνώ στη σχολή που δεν μπορείς να ανοίξεις ταπερακι να φας για λογούς χρόνου!5-10 λεπτά διάλυμα!το κακο ειναι οτι τσούζουν στην τιμή η καλες και τις σταματησα εντελος!

Saldi
28-06-11, 21:25
Κατάλαβα αρα λέτε να πάρω πχ αν ειναι και να τις εχω μονο για λύση ανάγκης...!Εγω παιρνω 1scoup πρωι και ενα μετην προπόνηση ast VP2 και τώρα θα κάνω 1.5-2 scoup VP2 το πρωι και 1.5-2 scoup μετα την προπόνηση με mhp ISOFAST και έλεγα πριν την προπόνηση να τσιμπάω και μια μπάρα αλαλ ετσι οπως μου τα παρουσιάζετε ειναι ασύμφορες και δν ειναι για κάθε μέρα!Αρα ΙΣΩΣ πάρω μια 12αδα να μου βγάλει κανένα 2-3 μήνες για οταν χρειάζετε!

Bodytlk
29-06-11, 22:28
Φιλε μου συμφωνω με τους αποπανω και εχω να προσθεσω:αν κανεις γραμμωση αποφυγε της με καθε κοστος γιατι χρειαζεσε φυσικες τροφες και αυτες ειναι επεξεργασμενες!Αν τωρα καιγεσε να δοκιμασεις παρε της BSN τις decadence η τις OH YEAH της ISS,τις εχω δοκιμασει και ολες και ειναι απιστευτες λεμεεεε. :P:P

Giannistzn
29-06-11, 22:31
Το ειχα ψιλοκοιταξει το θεμα, απο εμενα οχι δεν αξιζουν. Και απο συσταση, και απο τιμη δεν ειναι καλη επιλογη. Συν του οτι εχουν μεσα πρωτεΐνη σογιας που εχει αρκετες παρενεργειες. Προτιμησε στερεο γευμα.

Kaloutsikos
29-06-11, 22:58
Το ειχα ψιλοκοιταξει το θεμα, απο εμενα οχι δεν αξιζουν. Και απο συσταση, και απο τιμη δεν ειναι καλη επιλογη. Συν του οτι εχουν μεσα πρωτεΐνη σογιας που εχει αρκετες παρενεργειες. Προτιμησε στερεο γευμα.

Tι παρενέργειες δηλαδή θα έχεις?

ANTO1034
07-09-11, 11:28
Καλησπέρα!

Μένω από ότι βλέπετε και στο προφίλ μου στην Θεσσαλονίκη (Σταυρούπολη - Ηλιούπολη). Μήπως ξέρετε από που μπορώ να πάρω αυτές τις μπάρες πρωτεΐνης... και να είναι όσο γίνετε οικονομικές; Αν ξέρετε κανένα οικονομικό site που να πουλάει πείτε μου...γιατί εγώ δεν βρήκα. Θέλω να είναι γύρο στα 15 ευρώ..και να έχει όμως 9-10 κομμάτια.

ΥΓ: Δεν έχω καμία συγκεκριμένη μάρκα κατά νου μου... αρκεί να είναι πρωτεΐνης.

Saldi
07-09-11, 13:46
Καλησπέρα!

Μένω από ότι βλέπετε και στο προφίλ μου στην Θεσσαλονίκη (Σταυρούπολη - Ηλιούπολη). Μήπως ξέρετε από που μπορώ να πάρω αυτές τις μπάρες πρωτεΐνης... και να είναι όσο γίνετε οικονομικές; Αν ξέρετε κανένα οικονομικό site που να πουλάει πείτε μου...γιατί εγώ δεν βρήκα. Θέλω να είναι γύρο στα 15 ευρώ..και να έχει όμως 9-10 κομμάτια.

ΥΓ: Δεν έχω καμία συγκεκριμένη μάρκα κατά νου μου... αρκεί να είναι πρωτεΐνης.

Εξήγησε μας γιατι να είναι μπάρες και δεν παίρνεις σκόνη?Η μπάρα είναι για ώρα ανάγκης...τώρα αν ντε και καλά θέλει...Πάνω στην λαγκαδά οπως κατεβαίνεις απο ωραιόκαστρο9στο προ τελευταιο φανάρι(αν θυμάμαι καλά)έχει ενα γονιακό μαγαζί με συμπληρώματα...¨ονομα δεν θυμάμαι.!

ANTO1034
07-09-11, 16:00
Εξήγησε μας γιατι να είναι μπάρες και δεν παίρνεις σκόνη?Η μπάρα είναι για ώρα ανάγκης...τώρα αν ντε και καλά θέλει...Πάνω στην λαγκαδά οπως κατεβαίνεις απο ωραιόκαστρο9στο προ τελευταιο φανάρι(αν θυμάμαι καλά)έχει ενα γονιακό μαγαζί με συμπληρώματα...¨ονομα δεν θυμάμαι.!

Επειδή οι δικοί μου είναι συντηρητική με τα συμπληρώματα και η "σοκολάτα" πρωτεΐνης τους κάθετε καλύτερα. Όταν τους είπα για σκόνη η απάντηση ήταν "μετά τα 16" ενώ για μπάρες πρωτεΐνης με αφήνουν.

θα πάω να δω το μαγαζί που μου λες, ευχαριστώ πολύ. :)

tolis93
07-09-11, 16:08
αδερφε ποσο χρονων εισαι?ρε συ μηπως δε χρειαζεσαι ακομα συμπληρωματα κ τετοια?εξτριμ στορ δεν εχετε εκει ρ συ?

ANTO1034
07-09-11, 16:29
αδερφε ποσο χρονων εισαι?ρε συ μηπως δε χρειαζεσαι ακομα συμπληρωματα κ τετοια?εξτριμ στορ δεν εχετε εκει ρ συ?

14, 1.83, 77κιλά.... ξέρω 2 παιδιά στην ηλικία μου που την παίρνουν σε σκόνη κιόλας.. και έχουν καλά αποτελέσματα.. ε η μπάρα τώρα δεν νομίζω να είναι επικίνδυνη. Δοκίμασα μία από το γυμναστήριο μου με 3 ευρώ > "x-treme Power Flash" λέγεται και είπα να πάω να πάρω τίποτα ποιο οικονομικές..γιατί το να δίνω 3 ευρώ κάθε μέρα είναι χαζομάρα.

Μόνο έναν ξέρω που πουλάει συμπληρώματα αλλά είναι φωτιά και λαύρα.

tolis93
07-09-11, 16:32
14, 1.83, 77κιλά.... ξέρω 2 παιδιά στην ηλικία μου που την παίρνουν σε σκόνη κιόλας.. και έχουν καλά αποτελέσματα.. ε η μπάρα τώρα δεν νομίζω να είναι επικίνδυνη. Δοκίμασα μία από το γυμναστήριο μου με 3 ευρώ > "x-treme Power Flash" λέγεται και είπα να πάω να πάρω τίποτα ποιο οικονομικές..γιατί το να δίνω 3 ευρώ κάθε μέρα είναι χαζομάρα.

Μόνο έναν ξέρω που πουλάει συμπληρώματα αλλά είναι φωτιά και λαύρα.

κοιτα αλλο σκονιτσα αλλο σοκολατες...δες κ τα συστατικα τους.κ τοσο πανε οι μπαρες.μοτο τα εξτριμ τα χουν 1μισι ευρω 2 ξερω γω

ANTO1034
07-09-11, 16:38
κοιτα αλλο σκονιτσα αλλο σοκολατες...δες κ τα συστατικα τους.κ τοσο πανε οι μπαρες.μοτο τα εξτριμ τα χουν 1μισι ευρω 2 ξερω γω

1,5 είναι μόνο στα εξτριμ στορ? ..μια χαρά μου φαίνεται η τιμή. Θα πάω να κοιτάξω αν είναι. Ξέρεις να μου προτείνης καμία συγκεκριμένη μάρκα;

tolis93
07-09-11, 16:40
1,5 είναι μόνο στα εξτριμ στορ? ..μια χαρά μου φαίνεται η τιμή. Θα πάω να κοιτάξω αν είναι. Ξέρεις να μου προτείνης καμία συγκεκριμένη μάρκα;

τα υπολοιπα π γραφω κανεις πως δε τα διαβαζεις η αρχησε να λειτουργει το νερο σαν lsd και εχω παραισθησεις κ δν ξερω τι γραφω?
φιλε ΑΛΛΟ πρωτεινη σκονη συμπληρωμα ΑΛΛΟ σοκολατες.τιγκα στα οιστρογονα ειναι αυτα τα πραγματα.αν θες πρωτεινη παρε βρωμη ασπραδια αυγων κανα ταχινι η φυστικοβουτηρο κ φτιαξε σπιτικες μπαρες να ξερεις κ τι εχει μεσα.θελεις κ γευση σοκολατα?ε βαλε κ κακαο μεσα...αλλα για μενα στα 14 σου φαγητο χρειαζεσαι.ουτε μπαρες ουτε τπτ...

ANTO1034
07-09-11, 16:44
τα υπολοιπα π γραφω κανεις πως δε τα διαβαζεις η αρχησε να λειτουργει το νερο σαν lsd και εχω παραισθησεις κ δν ξερω τι γραφω?
φιλε ΑΛΛΟ πρωτεινη σκονη συμπληρωμα ΑΛΛΟ σοκολατες.τιγκα στα οιστρογονα ειναι αυτα τα πραγματα.αν θες πρωτεινη παρε βρωμη ασπραδια αυγων κανα ταχινι η φυστικοβουτηρο κ φτιαξε σπιτικες μπαρες να ξερεις κ τι εχει μεσα.θελεις κ γευση σοκολατα?ε βαλε κ κακαο μεσα...αλλα για μενα στα 14 σου φαγητο χρειαζεσαι.ουτε μπαρες ουτε τπτ...

Καλά μην αρπάζεσε ρ σει...θα κοιτάξω τι θα κάνω..αν είναι έτσι...θα δω μήπως μπορώ να φτιάξω σπίτι αν είναι, χρόνο έχω, τα υλικά μόνο πρέπει να πάρω, και όλα οκ. Εσεί φτιάχνεις ή έφτιαχνες σπιτικές μπάρες; μήπως μπορείς να μου πεις πως τις κάνω..

tolis93
07-09-11, 16:49
Καλά μην αρπάζεσε ρ σει...θα κοιτάξω τι θα κάνω..αν είναι έτσι...θα δω μήπως μπορώ να φτιάξω σπίτι αν είναι, χρόνο έχω, τα υλικά μόνο πρέπει να πάρω, και όλα οκ. Εσεί φτιάχνεις ή έφτιαχνες σπιτικές μπάρες; μήπως μπορείς να μου πεις πως τις κάνω..

δεν αρπαζομαι ρ συ απλα κακο στν εαυτο σ θα κανεις.οχι σε μενα...κοιτα μια πολυ απλη συνταγη για μπαρες ειναι 4 κουταλιες κουακερ-βρωμη δλδ.4 ασπραδια αυγων.1 κουταλια σουπας φυστικοβουτηρο.λιγο κακαο για τη γευση και ελαχιστο γαλα.το κανεις μιγμα κ το πλαθεις σε σχημα μπαρας.το βαζεις στο ψυγειο κ σε 20 λεπτα ετοιμο.σοκολατα ειναι καθαρη.αν θες παραπανω πρωτεινη βαλε κ αλλα ασπραδια

ANTO1034
07-09-11, 16:51
δεν αρπαζομαι ρ συ απλα κακο στν εαυτο σ θα κανεις.οχι σε μενα...κοιτα μια πολυ απλη συνταγη για μπαρες ειναι 4 κουταλιες κουακερ-βρωμη δλδ.4 ασπραδια αυγων.1 κουταλια σουπας φυστικοβουτηρο.λιγο κακαο για τη γευση και ελαχιστο γαλα.το κανεις μιγμα κ το πλαθεις σε σχημα μπαρας.το βαζεις στο ψυγειο κ σε 20 λεπτα ετοιμο.σοκολατα ειναι καθαρη.αν θες παραπανω πρωτεινη βαλε κ αλλα ασπραδια

Οκ. Θα πάω να πάρω αν είναι τα υλικά... ευχαριστώ φίλε! :)

beefmeup
07-09-11, 16:52
ANTO1034 αν θες μια γνωμη,oi μπαρες πρωτεινης ειναι καλες μονο σαν cheat meal η σαν περιπτωση αναγκης που δεν εχεις αλλη επιλογη.
τοσο απο πλευρας συστατικων,αλλα κ ποιοτητας..;)
δεν ειναι για να τις κανεις βαση σε διατροφη..καλυτερα παρε σκονη.

ANTO1034
07-09-11, 16:56
ANTO1034 αν θες μια γνωμη,oi μπαρες πρωτεινης ειναι καλες μονο σαν cheat meal η σαν περιπτωση αναγκης που δεν εχεις αλλη επιλογη.
τοσο απο πλευρας συστατικων,αλλα κ ποιοτητας..;)
δεν ειναι για να τις κανεις βαση σε διατροφη..καλυτερα παρε σκονη.

Το είχα πει και πιο "πάνω"...οι γονείς μου είναι συντηρητικοί με τα συμπληρώματα και δεν με αφήνουν σκόνη...ενώ μπάρες με αφήνουν. Για αυτό και είπα μπάρες..αλλιώς φυσικά και θα προτιμούσα σκόνη.

beefmeup
07-09-11, 16:59
ναι το διαβασα κ πιο πανω.
απλα σου τονισα τι να περιμενεις απο τις μπαρες.
οπως εκανε κ ο tolis93 απο πανω..

ANTO1034
07-09-11, 17:01
ναι το διαβασα κ πιο πανω.
απλα σου τονισα τι να περιμενεις απο τις μπαρες.
οπως εκανε κ ο tolis93 απο πανω..

α οκ. Θα κάνω σπιτικές μπάρες με την συνταγή του tolis93...καλούπι που θα βρω για να τις βάλω στο ψυγείο όμως;

tolis93
07-09-11, 17:31
α οκ. Θα κάνω σπιτικές μπάρες με την συνταγή του tolis93...καλούπι που θα βρω για να τις βάλω στο ψυγείο όμως;

αλουμινοχαρτο :green::green:

ANTO1034
07-09-11, 18:30
αλουμινοχαρτο :green::green:

Χεχε...σωστός ο κύριος:P

MusclesOfShadow
07-09-11, 18:41
ANTO1034 αν θες μια γνωμη,oi μπαρες πρωτεινης ειναι καλες μονο σαν cheat meal η σαν περιπτωση αναγκης που δεν εχεις αλλη επιλογη.
τοσο απο πλευρας συστατικων,αλλα κ ποιοτητας..;)
δεν ειναι για να τις κανεις βαση σε διατροφη..καλυτερα παρε σκονη.

Εφαγα για τρεις τεσσερις μερες, απο μια myoplex recovery καθε μερα, και ενιωθα πραγματικα πιο "ολοκληρωμενος" στην διατροφη, ενιωθα πως εφαγα κατι καλο θρεπτικα, ειδα αποτελεσμα και αντοχη (εκανα πολυ σκληρη προπονηση αυτες τις μερες)(!!!) επισης μου ανοιξε περεταιρω η ορεξη, recovery ομως δεν ειδα:green:
Ειναι η πρωτη μου φορα που παιρνω κατι τετοιο πανω απο 2 ημερες και μετα το φαγητο μου εμοιαζε τοσο μα τοσο φτωχο, ενω η μπαρα τοσο πλουσια... Και ηταν και μικρη η ατιμη, πεινουσα κιαλλο. (να προσθεσω οτι εκανα καλη, γεματη διατροφη) Τωρα μου τελειωσαν και αντε να ξαναβγεις τωρα, δευτερα λυκειου..... Anyway, αυτο που μου εμεινε ηταν το αποτελεσμα που ειδα πανω μου και το πως τωρα το φαγητο μου φαινεται φτωχο.... (Φαντασου να επαιρνα και κανονικο συμπληρωμα....)
Συμπερασμα: .....:unsure: δικο σας

ANTO1034
07-09-11, 19:12
Εφαγα για τρεις τεσσερις μερες, απο μια myoplex recovery καθε μερα, και ενιωθα πραγματικα πιο "ολοκληρωμενος" στην διατροφη, ενιωθα πως εφαγα κατι καλο θρεπτικα, ειδα αποτελεσμα και αντοχη (εκανα πολυ σκληρη προπονηση αυτες τις μερες)(!!!) επισης μου ανοιξε περεταιρω η ορεξη, recovery ομως δεν ειδα:green:
Ειναι η πρωτη μου φορα που παιρνω κατι τετοιο πανω απο 2 ημερες και μετα το φαγητο μου εμοιαζε τοσο μα τοσο φτωχο, ενω η μπαρα τοσο πλουσια... Και ηταν και μικρη η ατιμη, πεινουσα κιαλλο. (να προσθεσω οτι εκανα καλη, γεματη διατροφη) Τωρα μου τελειωσαν και αντε να ξαναβγεις τωρα, δευτερα λυκειου..... Anyway, αυτο που μου εμεινε ηταν το αποτελεσμα που ειδα πανω μου και το πως τωρα το φαγητο μου φαινεται φτωχο.... (Φαντασου να επαιρνα και κανονικο συμπληρωμα....)
Συμπερασμα: .....:unsure: δικο σας

Λίγο δύσκολο όμως να βγάλουμε συμπέρασμα:green::green::P:P ...

TheWorst
07-09-11, 19:29
Γνωμη μου - Μη παρεις μπαρες πρωτεϊνης , μη παρεις πρωτεινη σε σκονη , κοιτα τη διατροφη σου , γιατι οπως βλεπω απο αυτα που γραφεις (οτι απο την σκονη οι φιλου σου ειχαν τα "γαματα" αποτελεσματα") ακομα "απεχεις" (πριν 8-10 μηνες κι εγω ετσι ημουνα :green:)

ANTO1034
07-09-11, 23:24
Γνωμη μου - Μη παρεις μπαρες πρωτεϊνης , μη παρεις πρωτεινη σε σκονη , κοιτα τη διατροφη σου , γιατι οπως βλεπω απο αυτα που γραφεις (οτι απο την σκονη οι φιλου σου ειχαν τα "γαματα" αποτελεσματα") ακομα "απεχεις" (πριν 8-10 μηνες κι εγω ετσι ημουνα :green:)

Δεν είπα ότι είχαν και τα γαμάτα αποτελέσματα, απλά σε συνδυασμό με πολύ καλή διατροφή και πολύ καλή γυμναστική (εγώ π.χ. είμαι 2 φορές την ημέρα gym.) βοηθάει στο να έχεις ένα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Και δεν θα πάρω πάντως τπτ...γιατί πήρα πρόσφατα κάτι πολυβιταμίνες και ας κάνουμε λίγο οικονομία. Αργότερα βλέπουμε..

TheWorst
07-09-11, 23:32
Τωρα ανοιγουμε αλλο θεμα και αυτο ειναι γιατι πηγαινεις 2 φορες γυμ. την μερα και τι κανεις εκει περα.. :green: Εγω εδω περα προσπαθω να μειωσω τις προπονησεις μου γιατι βγαζω , δε βγαζω 2500 θερμιδες , ο αλλος 14 φορες την εβδομαδα :D Σιγουρα θα τρως πααααααρα πολυ :shock:

ANTO1034
07-09-11, 23:57
Τωρα ανοιγουμε αλλο θεμα και αυτο ειναι γιατι πηγαινεις 2 φορες γυμ. την μερα και τι κανεις εκει περα.. :green: Εγω εδω περα προσπαθω να μειωσω τις προπονησεις μου γιατι βγαζω , δε βγαζω 2500 θερμιδες , ο αλλος 14 φορες την εβδομαδα :D Σιγουρα θα τρως πααααααρα πολυ :shock:

E ναι ρ σει...τρώω περισσότερες θερμίδες από ότι καίω...είμαι και σε φάση όγκου;). Μην νομίζεις..την 2ρη φορά δεν κάνουμε βάρη...κάνουμε ότι δίποτε άλλο με το βάρος του σώματος. Αλλά πάλι είναι κουραστικά.
Καμία καλή κοπελιά δεν παίζει κιόλας στο gym....άσε...βαρεμάρα χαχααχαχαχα

TheWorst
08-09-11, 00:15
Α ναι αχχααχχα :green: Αυτο που λες οτι κανεις ασκησεις με το βαρος του σωματος σου , εννοεις κατι σαν το street fitness ? (ή δεν το εχεις ακουστα)?

Αα ναι , πεταξτε τη συνταγη με τις μπαρες πρωτεινης γιατι δεν τη βλεπω :turtle::turtle:

ANTO1034
08-09-11, 10:08
Α ναι αχχααχχα :green: Αυτο που λες οτι κανεις ασκησεις με το βαρος του σωματος σου , εννοεις κατι σαν το street fitness ? (ή δεν το εχεις ακουστα)?

Αα ναι , πεταξτε τη συνταγη με τις μπαρες πρωτεινης γιατι δεν τη βλεπω :turtle::turtle:

To street fitness δεν το ξέρω..:( Κάνουμε κυρίως κοιλιακούς. Το πρόγραμμα μου έχει ως εξής:

Δευτέρα
Μεσημέρι > Τρικέφαλο, πλάτη

Βράδυ > Κοιλιακούς

Τρίτη
Μεσημέρι > Ώμους, Πόδια

Βράδυ > Κοιλιακούς

Τετάρτη
Μεσημέρι > Στήθος > Δικέφαλο

Βράδυ > Κοιλιακούς

Πέμπτη
Μεσημέρι > Τρικέφαλο, πλάτη

Βράδυ > Κοιλιακούς

Παρασκευή
Μεσημέρι > Ώμους, πόδια

Βραδύ > Κοιλιακούς

Σάββατο
Μεσημέρι > Στήθος, δικέφαλο, λίγους κοιλιακούς

Κυριακή
FREE TIME WITH FREE GIRLS:P:P:P


Απλά τα βράδια που κάνουμε κοιλιακούς, όταν τελιώνουμε κάνουμε και τίποτα άλλο...κάμψης, βυθείσης, μονόζυγο...τέτοιο πράγματα.;)

Jumaru
08-09-11, 11:11
Να κάνετε και κανένα κοιλιακό ρε συ... :P
Δεν χρειάζεται κάθε μέρα. 2-3 τη βδομάδα είναι μια χαρά

ANTO1034
08-09-11, 11:20
Να κάνετε και κανένα κοιλιακό ρε συ... :P
Δεν χρειάζεται κάθε μέρα. 2-3 τη βδομάδα είναι μια χαρά

:P:P Επειδή πηγαίνω που πηγαίνω...και δεν κάνει να κουράζω τους μύες κάνοντας τα ίδια με το μεσημέρι.. κάνουμε κοιλιακούς

SOSTARAS
08-09-11, 11:41
Καλησπέρα!

Μένω από ότι βλέπετε και στο προφίλ μου στην Θεσσαλονίκη (Σταυρούπολη - Ηλιούπολη). Μήπως ξέρετε από που μπορώ να πάρω αυτές τις μπάρες πρωτεΐνης... και να είναι όσο γίνετε οικονομικές; Αν ξέρετε κανένα οικονομικό site που να πουλάει πείτε μου...γιατί εγώ δεν βρήκα. Θέλω να είναι γύρο στα 15 ευρώ..και να έχει όμως 9-10 κομμάτια.

ΥΓ: Δεν έχω καμία συγκεκριμένη μάρκα κατά νου μου... αρκεί να είναι πρωτεΐνης.

βρεσ pro-plex 1 ευρω η μια 35 γρ!!!

ANTO1034
08-09-11, 12:26
βρεσ pro-plex 1 ευρω η μια 35 γρ!!!

Πόση πρωτεϊνη περιέχει αυτή;

Txc
08-09-11, 12:43
ANTO1034 αν θες μια γνωμη,oi μπαρες πρωτεινης ειναι καλες μονο σαν cheat meal η σαν περιπτωση αναγκης που δεν εχεις αλλη επιλογη.
τοσο απο πλευρας συστατικων,αλλα κ ποιοτητας..;)
δεν ειναι για να τις κανεις βαση σε διατροφη..καλυτερα παρε σκονη.

+1 και εγω που τις χρησημοποιω, τις παιρνω οταν πρεπει να κανω γευμα και ειμαι μακρια απο το σπιτι, εκει καλυτερα η μπαρα πρωτεινης απο σκουπιδια του στυλ τυροπιτες ή goodys...

Η whey ειναι μακραν πιο υγεινη...

Txc
08-09-11, 12:47
Πόση πρωτεϊνη περιέχει αυτή;

Πανε sto BB club στο κεντρο, στο εμπορικο, στο ασσος ξερεις...
Εχει οτι θελεις...

ANTO1034
08-09-11, 12:48
+1 και εγω που τις χρησημοποιω, τις παιρνω οταν πρεπει να κανω γευμα και ειμαι μακρια απο το σπιτι, εκει καλυτερα η μπαρα πρωτεινης απο σκουπιδια του στυλ τυροπιτες ή goodys...

Η whey ειναι μακραν πιο υγεινη...


Παιδιά το έχω πει πολλές φορές: Οι γονείς μου δεν με αφήνουν να πάρω σκόνη μέχρι να γίνω 16. Η μπάρα τους στέκεται πιο καλά...για αυτό άνοιξα και το τόπικ. Αλλιώς θα πήγαινα να πάρω μία optimum 100% whey protein gold που ήθελα κιόλας...

Txc
08-09-11, 13:19
Παιδιά το έχω πει πολλές φορές: Οι γονείς μου δεν με αφήνουν να πάρω σκόνη μέχρι να γίνω 16. Η μπάρα τους στέκεται πιο καλά...για αυτό άνοιξα και το τόπικ. Αλλιώς θα πήγαινα να πάρω μία optimum 100% whey protein gold που ήθελα κιόλας...

Πανε στο ΒΒ club στο ασσος odeon...
Eχει διαφορες...
Η καλυτερη απο οτι ειδα σε στατς ειναι η mutant pro καπως ετσι...
Πανε στο site τους και δες διατροφικα στοιχεια κτλ...
Σοκολατα πρωτεινης ειναι και βγαινει σε διαφορες συσκευασιες...

SOSTARAS
08-09-11, 13:55
Πόση πρωτεϊνη περιέχει αυτή;

10 γραμαρια πρωτεινη!

Kostas95
08-09-11, 14:27
To street fitness δεν το ξέρω..:( Κάνουμε κυρίως κοιλιακούς. Το πρόγραμμα μου έχει ως εξής:

Δευτέρα
Μεσημέρι > Τρικέφαλο, πλάτη

Βραδυ>Κοιλιακοι


Απλά τα βράδια που κάνουμε κοιλιακούς, όταν τελιώνουμε κάνουμε και τίποτα άλλο...κάμψης, βυθείσης, μονόζυγο...τέτοιο πράγματα.;)

Μια ερωτηση λιγο οφφ τοπικ και χωρις παρεξηγηση..Γιατι πας δυο φορες την ημερα γυμναστηριο και δεν κανεις τους κοιλιακους και τις βυθησης σου μολις τελειωσει με το καθημερινο σου προγραμμα?Προσεχε μην καψεις τους μυς,πολλα μου φαινονται αυτα που κανεις για την ηλικια σου..

ANTO1034
08-09-11, 15:44
Μια ερωτηση λιγο οφφ τοπικ και χωρις παρεξηγηση..Γιατι πας δυο φορες την ημερα γυμναστηριο και δεν κανεις τους κοιλιακους και τις βυθησης σου μολις τελειωσει με το καθημερινο σου προγραμμα?Προσεχε μην καψεις τους μυς,πολλα μου φαινονται αυτα που κανεις για την ηλικια σου..

Μόλις γύρισα από το γυμναστήριο και το είπα στον γυμναστή μου αυτό και μου είπε ότι αυτό είναι μία παραπληροφόρηση...το ότι δεν αφήνω τους κοιλιακούς να αναρρώσουν διότι εμείς δεν βάζουμε βάρη στους κοιλιακούς και δεν υπάρχει πρόβλημα..

tolis93
08-09-11, 15:48
Μόλις γύρισα από το γυμναστήριο και το είπα στον γυμναστή μου αυτό και μου είπε ότι αυτό είναι μία παραπληροφόρηση...το ότι δεν αφήνω τους κοιλιακούς να αναρρώσουν διότι εμείς δεν βάζουμε βάρη στους κοιλιακούς και δεν υπάρχει πρόβλημα..

οι κοιλιακοι απο οσο ξερω γυμναζονται η με αντισταση(βαρη) 2-3 φορες τη βδομαδα(και αυτο γιατι ειναι μυικη ομαδα π αναρωνει ταχυτερα απο τις υπολοιπες) η λιγες ασκησεις χωρις αντισταση καθε μερα.αλλα το καθε μερα να ξερεις θα σ κανει μικρους κοιλιακοις γραμμωμενους μεν.αλλα οχι ογκωδεις.η πρωτη περιπτωση ειναι κοιλιακοι αθλητη δυναμης η δευτερη αθλητη αντοχης(δρομεας μαραθωνοδρομος κ τετοια)

Kostas95
08-09-11, 15:52
Μόλις γύρισα από το γυμναστήριο και το είπα στον γυμναστή μου αυτό και μου είπε ότι αυτό είναι μία παραπληροφόρηση...το ότι δεν αφήνω τους κοιλιακούς να αναρρώσουν διότι εμείς δεν βάζουμε βάρη στους κοιλιακούς και δεν υπάρχει πρόβλημα..

Μαλιστα,ωραια τοτε:thumbup:

andreasaxo
09-09-11, 09:17
Μόλις γύρισα από το γυμναστήριο και το είπα στον γυμναστή μου αυτό και μου είπε ότι αυτό είναι μία παραπληροφόρηση...το ότι δεν αφήνω τους κοιλιακούς να αναρρώσουν διότι εμείς δεν βάζουμε βάρη στους κοιλιακούς και δεν υπάρχει πρόβλημα..

Πλάκα μου κάνεις τώρα ε;
Τι να πω;
Κοίτα, αφού γυμνάζεσαι εκεί θα πρέπει να ακούς της συμβουλές του πάνω στης ασκήσεις, ΟΠΟΙΕΣ και αν είναι αυτές.
Γιατί υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι λίγο περίεργοι, όπως ο Ερνεστο Βαλβερδε χαχαχαχαχαχαχα, εγωιστές, χαχαχχαχαχαχα.
Άμα του λες ότι τα παιδιά στο bodybuilding.gr μου λένε αυτό, θα σου λέει εκείνος ‘’όχι’’, είναι λάθος αυτό.

ANTO1034
09-09-11, 12:21
Πλάκα μου κάνεις τώρα ε;
Τι να πω;
Κοίτα, αφού γυμνάζεσαι εκεί θα πρέπει να ακούς της συμβουλές του πάνω στης ασκήσεις, ΟΠΟΙΕΣ και αν είναι αυτές.
Γιατί υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι λίγο περίεργοι, όπως ο Ερνεστο Βαλβερδε χαχαχαχαχαχαχα, εγωιστές, χαχαχχαχαχαχα.
Άμα του λες ότι τα παιδιά στο bodybuilding.gr μου λένε αυτό, θα σου λέει εκείνος ‘’όχι’’, είναι λάθος αυτό.

Δεν ξέρω ρ σει....μπορεί να είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο tolis93

andreasaxo
09-09-11, 12:30
Δεν ξέρω ρ σει....μπορεί να είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο tolis93

Ο Tolis και στης δυο περιπτώσεις, είτε με αντίσταση είτε χωρίς, σου λέει ότι η επαναλήψεις είναι λίγες.
Στα σετακια σου πόσες επαναλήψεις κάνης;

traffic
12-09-11, 20:07
τα υπολοιπα π γραφω κανεις πως δε τα διαβαζεις η αρχησε να λειτουργει το νερο σαν lsd και εχω παραισθησεις κ δν ξερω τι γραφω?
φιλε ΑΛΛΟ πρωτεινη σκονη συμπληρωμα ΑΛΛΟ σοκολατες.τιγκα στα οιστρογονα ειναι αυτα τα πραγματα.αν θες πρωτεινη παρε βρωμη ασπραδια αυγων κανα ταχινι η φυστικοβουτηρο κ φτιαξε σπιτικες μπαρες να ξερεις κ τι εχει μεσα.θελεις κ γευση σοκολατα?ε βαλε κ κακαο μεσα...αλλα για μενα στα 14 σου φαγητο χρειαζεσαι.ουτε μπαρες ουτε τπτ...

wtf??αυτο δεν το είδε κανείς?μην τρομοκρατείς τον κόσμο! :green:

ANTO1034
12-09-11, 20:10
Ο Tolis και στης δυο περιπτώσεις, είτε με αντίσταση είτε χωρίς, σου λέει ότι η επαναλήψεις είναι λίγες.
Στα σετακια σου πόσες επαναλήψεις κάνης;

Κάνω πολλές. Π.χ. 4 σετ των 60 επαναλήψεων είναι τα περισσότερα που έχω κάνει (είναι μία άσκηση που έχεις τα πόδια ψηλά στην μπάρα, εσεί ξάπλα στον πάγκο και φτάνεις τις μύτες τις ποδίων.. Κάνω κακό δηλαδή; Πόσες επαναλήψεις πρέπει να κάνω;

Kaloutsikos
12-09-11, 23:04
wtf??αυτο δεν το είδε κανείς?μην τρομοκρατείς τον κόσμο! :green:

Οντως λιγο ηταν υπερβολες :)

tolis93
12-09-11, 23:09
Κάνω πολλές. Π.χ. 4 σετ των 60 επαναλήψεων είναι τα περισσότερα που έχω κάνει (είναι μία άσκηση που έχεις τα πόδια ψηλά στην μπάρα, εσεί ξάπλα στον πάγκο και φτάνεις τις μύτες τις ποδίων.. Κάνω κακό δηλαδή; Πόσες επαναλήψεις πρέπει να κάνω;

φιλε δε κανει τοσα....σε καμια περιπτωση..θα τους κανεις χουλα χουπ τους κοιλιακους σου στο τελος...χαλαρα...κανε 5-6 15αρια η 20 αρια...αλλα 60αρια?για ποιο λογο? ειναι σα να παιρνεις 2κιλα βαρακια κ να κανεις σφυρια με τετοιο τροπο π θυμιζει τον r2d2 οταν τρελενεται η απλα πλειμομπιλ σε γρηγορη κινηση να κανει τρεξιμο

Kaloutsikos
13-09-11, 00:05
Κάνω πολλές. Π.χ. 4 σετ των 60 επαναλήψεων είναι τα περισσότερα που έχω κάνει (είναι μία άσκηση που έχεις τα πόδια ψηλά στην μπάρα, εσεί ξάπλα στον πάγκο και φτάνεις τις μύτες τις ποδίων.. Κάνω κακό δηλαδή; Πόσες επαναλήψεις πρέπει να κάνω;

Πολυ καψιμο ρε συ...

ANTO1034
13-09-11, 23:21
Ευτυχώς δεν έχω τρέλα με τους κοιλιακούς...Παρόλο αυτά..θα του μιλήσω και θα μειώσουμε τις επαναλήψεις αν είναι.

tolis93
21-11-11, 17:10
https://www.elementbars.com/Checkout-C.aspx για τσεκαρετε κ αυτο εδω για μπαριτσες πρωτεινουλας 100% φυσικες.κ παιζει κ εκπτωση αν γραφτειτε στο health deals αυτες τις μερες

venom1987
23-11-11, 02:34
https://www.elementbars.com/Checkout-C.aspx για τσεκαρετε κ αυτο εδω για μπαριτσες πρωτεινουλας 100% φυσικες.κ παιζει κ εκπτωση αν γραφτειτε στο health deals αυτες τις μερες

τι να τις κανουμε αφου εχουμε εσενα??? ;)

tolis93
23-11-11, 22:53
τι να τις κανουμε αφου εχουμε εσενα??? ;)

ε σε περιπτωση π βαριεσαι να φτιαχνεις:green: ποσταρα κ συνταγη για απιστευτες μπαρες btw

Ariel
01-01-12, 16:46
κυριως μιλω για γευση!!!!........:green:
εμενα:
1)cnp pro flapjack choco orange
2)victory endurance total recovery yoghurt
3)scitec chocopro tiramisu


:thumbup:

TheWorst
01-01-12, 16:58
Και οταν το ειδα νομιζα καμια καλη συνταγη θα'ναι... :(

Ariel
01-01-12, 17:06
υπαρχουν τοοοοσες εδω μεσα!ειπα να πρωτοτυπησω!:)

TheWorst
01-01-12, 17:17
μονο flapjack εχω φαει,ειναι αρκετα νοστιμη..Αλλα παντως δεν αξιζουν τα λεφτα τους :)

Ariel
01-01-12, 17:40
ακριβες...ναι...αλλα δεν υπαρχω χωρις!!!!!!!:unsure:

sofos
01-01-12, 18:17
vpx zero impact...και μακρια απ οσες εχουν sugar alcohol...

tvg5
01-01-12, 18:32
BSN Syntha 6 Bar

Gianna
01-01-12, 20:59
1. weider 32% protein bar
2. carbrite diet bar
πάντα σε γεύση μπανάνα:banana:

Ariel
01-01-12, 21:10
γευσεις δε βλεπω......π.χ...weider 32%>η γευση σοκολατα ειναι μιαμ!:thumbup:
καλα gianna και η μπανανα λεει πολυ!,,,χιχι,,,,:shock:
επισης...προτιμω πρωτεινης παρα κανονικες!!!!καμια σχεση!:toast:

Giannistzn
01-01-12, 21:15
vpx zero impact...και μακρια απ οσες εχουν sugar alcohol...

Εκτος απο το sugar alcohol (που δεν ξερω γιατι τι και πως, δεν το εχω ψαξει) και η soy protein δεν ειναι μικροθεματακι?
Εχει κανεις να προτεινει χωρις soy protein? Γιατι εχω ψαξει μερικες φορες και οποτε κοιταζω στα συστατικα, τσουπ καπου πετιεται και αυτο.

sofos
01-01-12, 21:18
Εκτος απο το sugar alcohol (που δεν ξερω γιατι τι και πως, δεν το εχω ψαξει) και η soy protein δεν ειναι μικροθεματακι?
Εχει κανεις να προτεινει χωρις soy protein? Γιατι εχω ψαξει μερικες φορες και οποτε κοιταζω στα συστατικα, τσουπ καπου πετιεται και αυτο.

εμενα τα sugar alcohol μ ειχαν δημιουργησει τρελο προβλημα με το στομαχι και εχαψνα να δω τι ειναι...οπως και το xanthan gum που χουν μερικες σκονες πρωτεινης...οταν βαζουν μεγαλη ποσοτητα απ αυτο σε μερικους δημιουργει θεματα με το εντερο..

average_joe
01-01-12, 21:19
@giannistzn τσεκαρε αυτες Quest Protein Bar (Quest Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17863-Quest-Protein-Bar-%28Quest-Nutrition%...)
απο γευση δεν ξερω αλλα απο συστατικα μου φανηκαν συμπαθητικες.

Gaspari
02-01-12, 01:44
BSN Syntha 6 Bar

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

beefmeup
02-01-12, 23:23
οι καλυτερες γευστικα μακραν ειναι οι oh!yeah(iss)..
ετσι κ αλλιως σαβουρογευμα ειναι,οποτε αφου ειναι τα φαμε ας φαμε το καλυτερο..:green:

Ariel
02-01-12, 23:37
^^^κατι μεγαλες σα γλυκο???

gym
02-01-12, 23:38
ναι εκεινα τα τερατα λεει...:green:

Ariel
02-01-12, 23:40
πολυ γλυκο...δεν προτιμω!!!:P:Pσαν να εχουν μεσα αλκοολ!

sofos
02-01-12, 23:40
οι καλυτερες γευστικα μακραν ειναι οι oh!yeah(iss)..
ετσι κ αλλιως σαβουρογευμα ειναι,οποτε αφου ειναι τα φαμε ας φαμε το καλυτερο..:green:

καλυτερα να φας κανονικη σοκολατα παρα αυτες,ειναι τιγκα στα λιπαρα+soy protein+sugar alcohol...ουσιαστικα ειναι cheat ισα με το να τρως μια μεγαλη σοκολατα....

beefmeup
02-01-12, 23:45
^^^κατι μεγαλες σα γλυκο???


ναι εκεινα τα τερατα λεει...:green:

οχι δεν ειναι πολυ μεγαλες αυτες..πρεπει να ειναι κατω απο 90γρ η μια..κ ειναι οι μονες που δεν σου αφηνουν επιγευση αλκοολ απο τα ζακχαρα τους,γιαυτο τις προτιμω..με χαλαει η επιγευση αυτη..


καλυτερα να φας κανονικη σοκολατα παρα αυτες,ειναι τιγκα στα λιπαρα+soy protein+sugar alcohol...ουσιαστικα ειναι cheat ισα με το να τρως μια μεγαλη σοκολατα....

διαβασες τι εγραψα η ετσι μου απαντησες..?:unsure:



οι καλυτερες γευστικα μακραν ειναι οι oh!yeah(iss)..
ετσι κ αλλιως σαβουρογευμα ειναι,οποτε αφου ειναι τα φαμε ας φαμε το καλυτερο..:green:

αναφερομαι πουθενα σε συστατικα?

gym
02-01-12, 23:47
βασικα μπιφ να σου πω την αληθεια δεν τις εχω δοκιμασει αλλα αν λεμε τις ιδιες τις ειδα λιγο τερατακια...:green:


κ για να πω τι εχω φαει....γευστικα οι εας φραουλα κ σοκολατα...πανε 5 χρονια απο τοτε...αυτες εχω δοκιμασει μονο ...

τις θεωρω σαβουρα κανονικα που λεει κ ο μπιφ...ειναι ωραιες οι ατιμες!κολαση!:green:

Gianna
02-01-12, 23:53
Και της Atkins έχει κάποιες ωραίες. Καλά, τις oh yeah δεν έχω τολμήσει να τις πάρω, παρότι έχω δοκιμάσει παρά πολλές, κάθε φορά κοιτάω τα συστατικά και τρομάζω:shock: (κυρίως οι θερμίδες από λιπαρά νομίζω είναι πολλές σε σχέση με άλλες). Παλιότερα έπαιρνα τις Nitrotech Hardcore της Muscletech, σχετικά καλές από συστατικά για μπάρες εμπορίου, αρκετά σκληρές βέβαια, αλλά εμένα μ' άρεσαν πολύ!. (Ναι, όλο λέω ότι δεν θα ξαναπάρω, και όλο τις τσιμπάω:P)

Ariel
02-01-12, 23:56
^^ατκινσ ναι!...σοκολατα -πορτοκαλι!!!!μιαμ!:green:

Qlim4X
03-01-12, 00:01
οι καλυτερες γευστικα μακραν ειναι οι oh!yeah(iss)..
ετσι κ αλλιως σαβουρογευμα ειναι,οποτε αφου ειναι τα φαμε ας φαμε το καλυτερο..:green:

oh! yeah

caramel
cookies

the best ever :thumbup:

beefmeup
03-01-12, 00:06
ναι βασικα γευση δεν εγραψα απο δαυτες γιατι τις γουσταρω ολες..:P
κ αυτη με την λευκη επικαλυψη τα σπαει ναουμ..

Ariel
03-01-12, 00:11
βρε παιδια ...με προβληματιζετε...κανενα λινκ να δω ???

Qlim4X
03-01-12, 00:22
ΚΟΛΑΣΗ

Ariel
03-01-12, 00:26
και επιμενω...αλκοολ γευση!...:P:(

GeoDask
03-01-12, 21:33
οι καλυτερες γευστικα μακραν ειναι οι oh!yeah(iss)..
ετσι κ αλλιως σαβουρογευμα ειναι,οποτε αφου ειναι τα φαμε ας φαμε το καλυτερο..:green:

Μακράν ! :thumbup: αν και για αλλαγή τώρα παρήγγειλα reflex pit stop bars.

Gianna
03-01-12, 23:04
Μακράν ! :thumbup: αν και για αλλαγή τώρα παρήγγειλα reflex pit stop bars.

Να μη σε απογοητεύσω, αλλά από γεύση δε λένε και τίποτα :(

Stella
04-01-12, 01:35
Και της Atkins έχει κάποιες ωραίες. Καλά, τις oh yeah δεν έχω τολμήσει να τις πάρω, παρότι έχω δοκιμάσει παρά πολλές, κάθε φορά κοιτάω τα συστατικά και τρομάζω:shock: (κυρίως οι θερμίδες από λιπαρά νομίζω είναι πολλές σε σχέση με άλλες). Παλιότερα έπαιρνα τις Nitrotech Hardcore της Muscletech, σχετικά καλές από συστατικά για μπάρες εμπορίου, αρκετά σκληρές βέβαια, αλλά εμένα μ' άρεσαν πολύ!. (Ναι, όλο λέω ότι δεν θα ξαναπάρω, και όλο τις τσιμπάω:P)

Αχ, ναι αυτές οι Nitrotech είναι πολύ ωραίες και από θερμιδες νορμάλ και βασικά σε καλουτσικη τιμή απ΄οτι θυμάμαι!
Αλλά μπα...μάλλον δε θα ξαναπάρω...πειρασμός!

GeoDask
04-01-12, 04:09
Να μη σε απογοητεύσω, αλλά από γεύση δε λένε και τίποτα :(

Κρίμα αν και πόνταρα στο προφίλ τους σε σχέση με τις Oh Yeah.

ViktwrasDem
21-09-13, 20:50
Καλησπέρα , είμαι καινούριος στο Forum . Είμαι 16 ετών , πρόσφατα ξεκίνησα γυμναστήριο και θέλω να χάσω και λίγο βάρος (4-5 κιλά) , αλλά μιας και έρχεται ο χειμώνας και οι ''λιγούρες'' για σοκολάτες , σκέφτηκα αν μπορώ να συνδυάσω την απόλαυση με την καλή διατροφή.Έτυχε να βρω αυτές εδώ τις σοκολάτες στο net * (http://www.bbclub.gr/energy/gr/products.php?action=search&cat=13)********** και θέλω να ρωτήσω αν ''επιτρέπεται'' να τρώω σοκολάτες-πρωτεΐνης και αν είναι προτιμότερο από τις ΙΟΝ,LACTA κ.τ.λ. ή είναι καλύτερο να κόψω τελείως τισ σοκολάτες ??? Με λίγα λόγια οι μπάρες-προτείνης τι περιέχουν (εκτός απο πρωτεΐνη) ??? αα και τέλος χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ?? Προτείνες και τέτοια σε σκόνη ?? (Δεν θέλω να γίνω bodybuilder ουτε , και βάρη σε μπάρα θα ξεκινήσω πριν τα 18-20 μου , απλά θέλω να φτιάξω το σώμα μου και να μην το ταΐζω με άχρηστα πράγματα όπως και συνήθιζα να κάνω χρόνια τώρα), Τέλος όταν εννοώ σοκολάτες προτείνης , εννοώ 1 κάθε 2-3μέρες, όχι κάθε μέρα ;P...ευχαριστώ...


***Δεν επιτρέπονται λινκ πέραν τον καταστημάτων των χορηγών του φόρουμ. Moderators Team***

SotosTheBoss
22-09-13, 14:14
Καλησπέρα.Για μένα είσαι σε μια ηλικία που δεν σου χρειάζονται συμπλήρωματα με μια καλή διατροφή θα το πετύχεις.Αλλά επειδή οιπερισσότεροι ο λέμε αυτό πρώτοι τρέξαμε στα συμπλήρωματα θα σ πω πως το δουλεύω εγώ.Αυτές οι σοκολάτες λειτουργούν σαν υποκατάστατο γεύματος.Αν δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ενα σωστό γεύμα τρως μια μπάρα..Υπάρχουν και σοκολάτες με ελάχιστους υδατάνθρακες.

ViktwrasDem
22-09-13, 19:39
Καλησπέρα.Για μένα είσαι σε μια ηλικία που δεν σου χρειάζονται συμπλήρωματα με μια καλή διατροφή θα το πετύχεις.Αλλά επειδή οιπερισσότεροι ο λέμε αυτό πρώτοι τρέξαμε στα συμπλήρωματα θα σ πω πως το δουλεύω εγώ.Αυτές οι σοκολάτες λειτουργούν σαν υποκατάστατο γεύματος.Αν δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ενα σωστό γεύμα τρως μια μπάρα..Υπάρχουν και σοκολάτες με ελάχιστους υδατάνθρακες.

οκ..οπότε δεν το χρειάζομαι , μπορώ να φτιάξω και μόνος μου την διατροφή μου ;) !!! Αν πάρω κάποιο συμπλήρωμα προτείνης που ακριβώς θα δω διαφορά
??? π.χ. στην προπόνηση θα έχω μεγαλύτερη αντοχή ??? ή θα κλαίω τα χρήματά μου :) ??? επίσης , τα συμπληρώματα κρύβουν και κινδύνους ??? Και αυτά που έχουνε σφραγίδα από ΕΟΦ είναι ακίνδυνα ??

Andreas C.
23-09-13, 12:37
Καλώς ήρθες στο φόρουμ:welcome:

Δεν επιτρέπονται :iconlink: πέραν τον χορηγών

Φιλε μου μάλλον θα τα κλαις:green:

Οπόταν προπάθησε να τρέφεσαι σωστά και υγιεινά και αν φας και καμια σοκολάτα μέσα μέσα δεν χάθηκε ο κόσμος;):toast:

billy89
23-09-13, 13:27
Είναι προτιμότερο να φας σοκολάτα πρωτείνης από κανονική σοκολάτα, τόσο από άποψη σύστασης όσο και από άποψη θερμίδων. Δεν είναι όμως να το κάνεις και συνήθεια, παραμένουν κι αυτές επεξεργασμένα προιόντα. Επιπλέον γευστικά δεν έχουν καμιά σχέση με τις κανονικές σοκολάτες.


ουτε , και βάρη σε μπάρα θα ξεκινήσω πριν τα 18-20 μου

Αυτό δεν το κατάλαβα, δηλαδή στο γυμναστήριο τι κάνεις?

Αν εξαιρέσουμε την ηλικία σου που δεν ενδείκνυται για συμπληρώματα, γενικά δε θα δεις διαφορά αν δεν κάνεις ήδη διατροφή.

Οπότε καταληκτικά, περιόρισε τα γλυκά και το πρόχειρο φαγητό σε μια φορά την εβδομάδα, ή μια φορά το δεκαπενθήμερο αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με το βάρος σου και φρόντισε να φτιάξεις τη διατροφή και την προπόνησή σου.

ViktwrasDem
23-09-13, 15:24
Είναι προτιμότερο να φας σοκολάτα πρωτείνης από κανονική σοκολάτα, τόσο από άποψη σύστασης όσο και από άποψη θερμίδων. Δεν είναι όμως να το κάνεις και συνήθεια, παραμένουν κι αυτές επεξεργασμένα προιόντα. Επιπλέον γευστικά δεν έχουν καμιά σχέση με τις κανονικές σοκολάτες.



Αυτό δεν το κατάλαβα, δηλαδή στο γυμναστήριο τι κάνεις?

Αν εξαιρέσουμε την ηλικία σου που δεν ενδείκνυται για συμπληρώματα, γενικά δε θα δεις διαφορά αν δεν κάνεις ήδη διατροφή.

Οπότε καταληκτικά, περιόρισε τα γλυκά και το πρόχειρο φαγητό σε μια φορά την εβδομάδα, ή μια φορά το δεκαπενθήμερο αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με το βάρος σου και φρόντισε να φτιάξεις τη διατροφή και την προπόνησή σου.

Όχι σοβαρό πρόβλημα με το βάρος μου δεν έχω , αρκεί να χάσω μερικά κιλά 7-10 κιλά , με καλή διατροφή σε 5 μήνες θα έχω φτάσει πιστεύω , όταν εννοώ βάρη , εννοώ μπάρα , αλτήρες (βαράκια) κάνω κανονικότατα , στην προπόνησή μου έχω τα πάντα σε μηχανήματα και τέτοια, εκτός όμως από μπάρα γιατί φοβάμαι μην χάσω ύψος , εξάλλου πιστεύω έχω χρόνια ακόμα μπροστά μου για τέτοια... Μπορεί αυτό που λένε ότι αν κάνεις πολλά βάρη σε μικρή ηλικία να σταματάει η ανάπτυξη επειδή συμπιέζονται τα κόκαλα να μην ισχύει, αλλά δεν το ρισκάρω ..... αα και έχω ύψος 1.77 και είμαι 78 κιλά , σίγουρα πρέπει να πάω κοντά στα 70kg ...

Ανδρεας
23-09-13, 16:03
Όχι σοβαρό πρόβλημα με το βάρος μου δεν έχω , αρκεί να χάσω μερικά κιλά 7-10 κιλά , με καλή διατροφή σε 5 μήνες θα έχω φτάσει πιστεύω , όταν εννοώ βάρη , εννοώ μπάρα , αλτήρες (βαράκια) κάνω κανονικότατα , στην προπόνησή μου έχω τα πάντα σε μηχανήματα και τέτοια, εκτός όμως από μπάρα γιατί φοβάμαι μην χάσω ύψος , εξάλλου πιστεύω έχω χρόνια ακόμα μπροστά μου για τέτοια... Μπορεί αυτό που λένε ότι αν κάνεις πολλά βάρη σε μικρή ηλικία να σταματάει η ανάπτυξη επειδή συμπιέζονται τα κόκαλα να μην ισχύει, αλλά δεν το ρισκάρω ..... αα και έχω ύψος 1.77 και είμαι 78 κιλά , σίγουρα πρέπει να πάω κοντά στα 70kg ...

και 75 να πας θα εισαι ενταξει εξαρταται απο την μυικη σου μαζα
οσο αυτο για τα βαρη και την αναπτυξη δεν θα το συζητησουμε εδω υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα να κανεις αποριες, αλλιως μπορω να σου το αναλυσω και γω αν θες στειλε πμ (εγω 15 χρονων ειμαι και δεν εχω καποιο προβλημα οπως και πολλοι συνομιλικοι εδω μεσα)
ον τοπικ
προσεχε τα fast foods να τα περιορισεις
πχ αντι για γλυκα το απογευμα/στο σχολειο τρωε φρουτα
για σοκολατες και τετοια μπαρες πρωτεινης οπως σου ειπαν και ποιο πανω μονο οταν λειπεις απο σπιτι να τις χρησιμοποιεις και εννοειται δεν μπορεις να καλυψεις καποιο γευμα
συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι :welcome:

ViktwrasDem
23-09-13, 20:52
και 75 να πας θα εισαι ενταξει εξαρταται απο την μυικη σου μαζα
οσο αυτο για τα βαρη και την αναπτυξη δεν θα το συζητησουμε εδω υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα να κανεις αποριες, αλλιως μπορω να σου το αναλυσω και γω αν θες στειλε πμ (εγω 15 χρονων ειμαι και δεν εχω καποιο προβλημα οπως και πολλοι συνομιλικοι εδω μεσα)
ον τοπικ
προσεχε τα fast foods να τα περιορισεις
πχ αντι για γλυκα το απογευμα/στο σχολειο τρωε φρουτα
για σοκολατες και τετοια μπαρες πρωτεινης οπως σου ειπαν και ποιο πανω μονο οταν λειπεις απο σπιτι να τις χρησιμοποιεις και εννοειται δεν μπορεις να καλυψεις καποιο γευμα
συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι :welcome:
Ναι , για την ακρίβεια θέλω να χάσω λίπος και να πάρω μυική μάζα ;) .... ναι από σήμερα ξεκίνησα διατροφή αλλά μάλλον το παράκανα , πήρα όλο κι όλο 1000 θερμίδες και πήγα και γυμναστήριο ...αν δώ ότι χάνω βάρος και τα καταφέρνω θα συνεχίσω για κανα μήνα να δω τι θα χάσω...και μετά βλέπουμε...περίπου 1500 θερμίδες πρέπει να παίρνω καθημερινά ??? Ντάξει γενικά δεν κοιτάω ποτέ θερμίδες , αλλά μιας και ξεκινάω τώρα μια καλή διατροφή είπα να το ψάξω λίγο...

Ανδρεας
23-09-13, 20:59
Ναι , για την ακρίβεια θέλω να χάσω λίπος και να πάρω μυική μάζα ;) .... ναι από σήμερα ξεκίνησα διατροφή αλλά μάλλον το παράκανα , πήρα όλο κι όλο 1000 θερμίδες και πήγα και γυμναστήριο ...αν δώ ότι χάνω βάρος και τα καταφέρνω θα συνεχίσω για κανα μήνα να δω τι θα χάσω...και μετά βλέπουμε...περίπου 1500 θερμίδες πρέπει να παίρνω καθημερινά ??? Ντάξει γενικά δεν κοιτάω ποτέ θερμίδες , αλλά μιας και ξεκινάω τώρα μια καλή διατροφή είπα να το ψάξω λίγο...

1000 θερμιδες δεν ειναι λιγες αναλογα με τι ωρα πας γυμναστηριο
πολυ λιγες ειναι 1500 θερμιδες για μια μερα μην το παρακανεις τοσο πολυ
θελεις τουλαχιστον 2300 θερμιδες
ομως αν θα μπεις στον κοπο πρεπει να υπολογιζεις μακρος των φαγητων
για να παιρνεις οση πρωτεινη κλπ χρειαζεσαι
θα θελεις πχ 120-150+ γρ πρωτεινης την ημερα
ομως μην συνεχισεις εδω τη συζητηση επειδη ειναι οφφ τοπικ οποτε στειλε πμ αν θες να το συζητησουμε αλλιως μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα για να συμμετεχουν κι αλλα μελη του φορουμ
:welcome: