PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτω φτερά



mathiteuomenos
21-10-08, 20:16
με ποια ασκηση αναπτυσουμε το κατω μερος των φτερων?? θελω να φαινονται απο μπροστα τα φτερα ετσι ωστε να καλυψω το γεγονος οτι εχω πιο φαρδια λεκανη απο αλλους.

RUHL
21-10-08, 20:37
Λαθος διατυπωση δεν θελεις κατω φτερα λαθος τα σκεφτηκες ξερω τι περιπου θελεις να πεις αλλα οταν λεμε κατω φτερα αλλο ενοουμε--------> βλεπε χρηστουγενιατικο δεντρο του κολεμαν αυτο ειναι κατω φτερα

Εσυ θελεις ευρως πλατης πανω να ανοιγει αποτομα για V
κανε την δεξια http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=29870#29870 πιο πολυ

TRIANTAFYLLOU
21-10-08, 22:24
κάποτε στην καβάλα το 86-87 έκανα προπόνηση με ένα φοιτητή απο κοζάνη και επειδή κάναμε μαζί ήξερα και τις δυνατότητες του και τα αδύνατα σημεία του δεν είχα τότε τις τρελές γνώσεις στην προπόνηση όταν έκλεισε η σχολή και έφυγε το καλοκαίρι όταν ξαναγύρισε με την καινούρια σαιζόν είδα οτι το αδύνατο σημείο του που ήταν η κάτω πλάτη δεν ήταν και έκανε μπάμ το πόσο είχε γεμίσει χαμηλά και όταν τον ρώτησα μου είπε πώς επειδή έκανε στο σπίτι και δεν είχε τροχαλία έκανε μόνο κωπηλατική και μονόζυγο ήταν τόσο εμφανές που έβγαζε μάτι και απο τότε κατάλαβα την σημασία της κοπηλατικής και που πιάνει αργότερα με τον γιάννη τον ελευθεριάδη όταν κάναμε πειραματιζόμασταν και με τις λαβές και είδαμε μεγάλη διαφορά χαμηλά ειδικά την άσκηση του ντόριαν με ανάποδη λαβή μόνο που τότε που την κάναμε ο ντόριαν ακόμη δεν ήταν γνωστός η τουλάχιστον δεν είχε κατέβει στο ολύμπια .εμείς απλα πειραματιζόμασταν.

αν πραγματικά εντοπίζεις οτι χάνεις στην κάτω πλάτη με αυστηρη εκτέλεση κωπηλατική αλλά δεν σημαίνει αφήνουμε το επάνω μέρος .
αυτή πραγματικά στρογγυλεύει χαμηλά τα φτερά.

RUHL
21-10-08, 23:01
καλυτερα ποσταρε μια φωτο και τραβα μια γραμη με ζωγραφικη τι θελεις γιατι εχουμε μπλεχτει

Billy
31-10-08, 22:19
Ηλία,

μήπως υπάρχει τρόπος να μας δείξεις πώς ακριβώς είναι η άσκηση του Ντόριαν; Ξέρεις εγώ έχω ειδικό λόγο που θέλω να γυμνάσω τα "φτερά".

slaine
31-10-08, 22:26
μία επίσης άσκηση που βοηθάει για το άνοιγμα της κάτω πλάτης είναι οι έλξεις στο μονόζυγο με κλειστή λαβή (ακόμα καλύτερα αν έχετε ειδική λαβή V για το μονόζυγο) αλλά να φέρνετε το μονόζυγο στον αφαλό.

πολύ δύσκολη αλλά δουλεύει :^^:

TRIANTAFYLLOU
01-11-08, 00:00
Ηλία,

μήπως υπάρχει τρόπος να μας δείξεις πώς ακριβώς είναι η άσκηση του Ντόριαν; Ξέρεις εγώ έχω ειδικό λόγο που θέλω να γυμνάσω τα "φτερά".

αυτή βέβαια όταν την έκανα ακόμη ο ντόριαν δεν ήταν γνωστός ήταν την δεκαετεία προς τέλος του 80 .
είναι κωπηλατική με μπάρα τα πόδια λυγισμένα κανονικά όπως κάνουμε την άσκηση , τα χέρια είναι στο άνοιγμα των ώμων και η λαβή είναι αντίστροφη δηλαδή οι παλάμες κοιτάνε μπροστά , η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό .

αν γίνετε σωστά προσφέρει φοβερό πιάσιμο και απομόνωση στην πλάτη αυτός είναι και ο λόγος που την κάνουμε απλά βάζουμε λίγο λιγότερα κιλά γιατί γίνετε πιό αυστηρά εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ μου βγαίνει άνετα και θεωρώ οτι την κάνω πολύ σωστά γιατί και κάποιο πρόβλημα να έχω στη μέση χωρίς ζωνη να είμαι δεν νιώθω την παραμικρή ενόχληση ούτε στην διάρκεια αλλά ούτε μετά .

thegravijia
01-11-08, 00:22
αλλες ασκησεις για φτερα...??

για να υπαρχει ποικιλια στο προγραμμα

slaine
01-11-08, 14:41
πάνω κάτω όλες οι ασκήσεις πλάτης και το pull-over πιάνουν λίγο έως πολύ τα φταρά αρκεί να γυμνλαζεσαι σωστά :^^:

Steve KinG STyLe
01-11-08, 15:30
Ολα τα μονοζυγα (ανοιχτη κλειστη λαβη,1η 2η λαβη,οπισθλεμ εμπροθ),pull over με μπαρα,τροχαλια(και αυτο σαν το μονοζυγο,ανοιχτεσ κλειστες μπρος πισω,λαβες) ειναι ασκησεις που πιανουν κατα κυριο μερος φτερα,και αναλογα την τεχνικη καθεμιας και τις διαφοροποιησεις πιανει διαφορετικα σημεια παντως ειναι κατα κυριο λογο για φτερα....
μετα οι ολες σχεδον οι κωπιλατικης(μπαρα,αλτηρες,σταυρος,τροχαλια,μηχανηματα) πιανουν ολη την ανω κυριως πλατη(ολους τους τραπεζιους,ρομβοειδης,)αλλα και φτερα!!!Και παλι αναλογα λαβη κλειση παγκου κτλ πιανει διαφορετικα σημεια...


Ε ποσες να υπαρχουν πλεον... :green:

RUHL
01-11-08, 15:40
Ε ποσες να υπαρχουν πλεον..
Δεν μπορεις να φανταστεις την εφευριτηκοτητα μερικων

Steve KinG STyLe
02-11-08, 19:32
αυτή βέβαια όταν την έκανα ακόμη ο ντόριαν δεν ήταν γνωστός ήταν την δεκαετεία προς τέλος του 80 .
είναι κωπηλατική με μπάρα τα πόδια λυγισμένα κανονικά όπως κάνουμε την άσκηση , τα χέρια είναι στο άνοιγμα των ώμων και η λαβή είναι αντίστροφη δηλαδή οι παλάμες κοιτάνε μπροστά , η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό

Σιγουρα θα την δοκιμασω!!!!Απο εδνιαφερον,τι πιανει πιο πολυ?Φτερα η ανω πλατη(τραπεζοειδης ρομβοειδης κτλ)???

ΡΟΥΛ εχεις καποια αλλη καλη υποψην σου??? :)

RUHL
02-11-08, 19:37
εχω αλλα δεν λεω :chinese:

Steve KinG STyLe
02-11-08, 19:40
Καλα, :chinese: Εγω θα κανω αυτη που ειπε ο ηλιας!!!!

RUHL
02-11-08, 20:02
κανε εσυ καμια γενικη προπονηση πλατης οπως αρσεις θανατου και μονοζυγο και μετα απο Χ χρονια που θα βαλεις κρεας πανω βλεπουμε που εχεις λιγοτερο και κανουμε ασκησεις που θα πιανουν ανα τετραγωνικο εκατοστο της πλατης :bounce:

Billy
04-11-08, 20:30
, η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό .



δηλαδή ο κορμός γέρνει λίγο πρός τα μπροστά ή πρός τα πίσω;;

Επίσης τίς ωμοπλάτες προσπαθούμε να τις κρατήσουμε σφιγμένες κοντά στήν σπονδηλική στήλη καθ'όλη την διάρκεια της άσκησης ή τίς αφήνουμε ελεύθερες να κινούνται μπρός-πίσω ανάλογα με τό άν αφήνουμε ή τραβάμε την μπάρα;; Εντάξει, οταν τραβάμε σίγουρα θα τις σφίγγουμε αλλά όταν αφήνουμε την μπάρα τί γίνεται;; καί από ποιό σημείο καί μετά θα πρέπει να τίς σφίξουμε;; Μερικοί λένε την στιγμή που ο αγκώνας πλησιάζει στον κορμό, άλλοι λένε λίγο νωρίτερα. Τελικά τί ισχύει;

Επίσης νομίζω σέ όλη την κίνηση αλλά ειδικά εκεί που τερματίζει πρός τα πίσω η κίνηση θα πρέπει να κρατάμε τις ωμοπλάτες χαμηλά δηλαδή να μην μας βγαίνει μία κίνηση τύπου shrug σαν να κάνουμε όρθια κωπηλατική στο τελείωμα. Ετσι δέν είναι;

thegravijia
22-12-08, 01:48
επειδη θελω να αρχισουν να φαινονται τα φτερα πιστευεται οτι ενα προγραμμα πλατης με ασκησεις μονο
μονοζυγο κ κωπηλατικη ειναι αρκετο ???
ισως κ pull over..


προτεινεται κανενα προγραμμα πλατης για να αρχισουν να φαινονται τα φτερα...!

slaine
22-12-08, 01:53
με τον καιρό θα ανοίξεις. είναι και τα γονίδια στη μέση. το τόπικ το διάβασες? δεν πήρες καμια ιδέα?

βάλε και άρσεις

RUHL
22-12-08, 01:58
επειδη θελω να αρχισουν να φαινονται τα φτερα πιστευεται οτι ενα προγραμμα πλατης με ασκησεις μονο
μονοζυγο κ κωπηλατικη ειναι αρκετο ???
ισως κ pull over..


προτεινεται κανενα προγραμμα πλατης για να αρχισουν να φαινονται τα φτερα...!

Ο ακυρος της παρεας? αληθεια πως νιωθεις?

thegravijia
22-12-08, 02:02
ολο μαλακιες ο ruhl...
για πες ρε slaine προγραμμα πλατης μονο με μονοζυγο κ κωπηλατικη ειναι αρκετο?
τι ασκησεις πρεπει να προσθεσω για φτερα?

peris
22-12-08, 02:04
επειδη θελω να αρχισουν να φαινονται τα φτερα πιστευεται οτι ενα προγραμμα πλατης με ασκησεις μονο
μονοζυγο κ κωπηλατικη ειναι αρκετο ???
ισως κ pull over..


προτεινεται κανενα προγραμμα πλατης για να αρχισουν να φαινονται τα φτερα...!

Ο ακυρος της παρεας? αληθεια πως νιωθεις? :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

thegravijia καλη χρονια και σε σενα :lol: :lol: :lol:

κοιτα ρε τι γραψανε πιο πανω διαβασε και βγαλε συμπερασματα :green:

το επομενο τοπικ που θα ξεθαφτει οποιος το κανει ας ειναι απο το 2003 :P :P

slaine
22-12-08, 02:13
δεν υπήρχε το φόρουμ το 2003 νομίζω

peris
22-12-08, 02:14
δεν υπήρχε το φόρουμ το 2003 νομίζω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εκει κολλησες ρε? :green:

slaine
22-12-08, 02:16
ναι 8)

TRIANTAFYLLOU
22-12-08, 03:26
, η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό .



δηλαδή ο κορμός γέρνει λίγο πρός τα μπροστά ή πρός τα πίσω;;

Επίσης τίς ωμοπλάτες προσπαθούμε να τις κρατήσουμε σφιγμένες κοντά στήν σπονδηλική στήλη καθ'όλη την διάρκεια της άσκησης ή τίς αφήνουμε ελεύθερες να κινούνται μπρός-πίσω ανάλογα με τό άν αφήνουμε ή τραβάμε την μπάρα;; Εντάξει, οταν τραβάμε σίγουρα θα τις σφίγγουμε αλλά όταν αφήνουμε την μπάρα τί γίνεται;; καί από ποιό σημείο καί μετά θα πρέπει να τίς σφίξουμε;; Μερικοί λένε την στιγμή που ο αγκώνας πλησιάζει στον κορμό, άλλοι λένε λίγο νωρίτερα. Τελικά τί ισχύει;

Επίσης νομίζω σέ όλη την κίνηση αλλά ειδικά εκεί που τερματίζει πρός τα πίσω η κίνηση θα πρέπει να κρατάμε τις ωμοπλάτες χαμηλά δηλαδή να μην μας βγαίνει μία κίνηση τύπου shrug σαν να κάνουμε όρθια κωπηλατική στο τελείωμα. Ετσι δέν είναι;

αυτό το τόπικ δεν το είχα δεί καμία φορα χάνω πόστ επειδή χάνετε τό κοκκίνισμα και δεν βλέπω να απαντήσω .

το σώμα ενοείτε γέρνει μπροστα απλά κρατάμε λυγισμένα τα γόνατα να ζυγίζουμε , προσέξτε την λεπτομέρεια αυτών που λέω γιατί αλλιώς είναι να δείξω στην πράξη και αλλιώς γραπτά , γιατί στην πράξη θα δείξω ακριβώς την γωνία για να είμαστε στο κέντρο βάρους να μην επιβαρύνουμε την μέση και να απομονώσουμε την χαμηλή πλάτη οι λαβές είναι στο άνοιγμα των ώμων όπως προανέφερα και όπως στην κανονική κωπηλατική .

απλά έχοντα αντεστραμένες τις παλάμες είναι δύσκολο να ανοίγουν οι αγκώνες πρός τα έξω και προσφέρει αυστηρή κίνηση και καλύτερη απομόνωση στην πλάτη .

σε όλη την διάρκεια της κίνησης έχουμε τον έλεγχο των μυών έχοντας τον θώρακα πρός τα έξω και νιώθουμε την σύσπαση των πλευρικών και κοιτάμε μπροστά.

Steve KinG STyLe
22-12-08, 15:22
Μια αλλη πολυ καλη εκτελεση της κωπιλατικης με μπαρα ειναι με ανοιχτη λαβη μεχρι το κατω στηθος περιπου πολυ καλη και για φτερα δεν την εχω δοκιμασει...

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/barbelrow.jpg


ολο μαλακιες ο ruhl...
για πες ρε slaine προγραμμα πλατης μονο με μονοζυγο κ κωπηλατικη ειναι αρκετο?
τι ασκησεις πρεπει να προσθεσω για φτερα?

Μονοζυγο ολες οι εκτελεσεις καλες ειναι ειδικα το lean away δεν θυμαμε ακριβως ονομα αν βρω φωτο θα τις ποσταρω πολυ καλη εκτελεση ειδικα για φτερα...μετα κωπιλατικη με μπαρα ή και αλτηρα, ισως και ελαχιστα σετ πυλλ οβερ αλλα σε κατακλινη παγκο σαν τελευταια ασκηση και μια χαρα

:)

slaine
22-12-08, 15:31
steve αν κατάλαβα καλά την άσκηση που περιγράφεις δίνεις έμφαση στους ώμους θα έλεγα και όχι τόσο στα φτερά (αν και δουλεύουν και αυτά)

Steve KinG STyLe
22-12-08, 15:54
steve αν κατάλαβα καλά την άσκηση που περιγράφεις δίνεις έμφαση στους ώμους θα έλεγα και όχι τόσο στα φτερά (αν και δουλεύουν και αυτά)

Μπα δεν πιστευω οτι ειναι ετσι ακριβως...
Το σιγουρο ειναι οτι πιανει πολυ ολους πανω μεσεους κατω τραπεζοειδης ο poliquin λεει οτι πιανει παρα πολυ και τα φτερα, δεν ξερω σημερα ισως την κανω γι πρωτη φορα... :green:

slaine
22-12-08, 15:58
εγώ όταν την κάνω αυτή την άσκηση την κάνω με όσο πιο ανοιχτά χέρια γίνεται και νίωθω τους δελτοειδείς πιο πολύ.

τεσπα δοκίμασε και πες

thegravijia
22-12-08, 16:02
προτεινεται ενα προγραμμα πλατης με 3 ασκησεις που να δουλευει κυριως φτερα...

slaine
22-12-08, 16:06
δεν υπάρχουν μυστικά ρε (δηλάδη υπάρχουν αλλά άλλο θέλω να πω)
με τον καιρό θα μεγαλώσουν.

κάνε μονόζυγο, κωπηλατική με μπάρα/αλτήρα, αρσεις θανάτου 8)

Steve KinG STyLe
22-12-08, 16:15
Σου απαντησα λιγο παραπανω :roll: :roll: :roll:

Αρσεις θανατου(αν θες η στην αρχη η στο τελος)
Και ειπα μονοζυγο 3-4σετ(η αγαπημενη μου εκτελεση ειναι μεχρι το στηθος με μετρια λαβη και τα χερια να κοιτανε προς τα εμενα) * MAX
Κωπιλατικη με μπαρα ή αλτηρα 2-4σετ * 6-12
Πυλλ οβερ σε κατακλινη 2-3σετ προτειμω υψηλοτερες επαναληψεις στο πυλλοβερ.

Γιατι δεν χρησιμοποιεις και καποια τεχνικη υψηλης εντασης???Αληθεια τι κιλα εχεις στις ασκησεις πλατης...

thegravijia
22-12-08, 16:34
κωπιλατικη περιπου 80 κιλα ...
κ με αλτηρα 37 κιλα περιπου
κ λαβες βαζω περιπου 60 κιλα
οπιισθολεμιες δεν ξερω ειναι σε μηχανημα ..

επισης γενικα χρησιμοποιω πολλα drop sets!
εγω πιο πολυ νιωθω τα φτερα μου να δουλευουν οταν κανω οπιισθολεμιες

RUHL
22-12-08, 17:25
προτεινεται ενα προγραμμα πλατης με 3 ασκησεις που να δουλευει κυριως φτερα...

Πως σας αρεσει να μαματε τοπικ :green: ειναι γεγονος

ας απαντησω να μην λες μετα

Μονοζυγο εμπροσθολεμιες ετσι για αρχη που δηνουν ευρως και μετα εχει καμια 10 λαβες και τροπους για παραλαγες σε μονοζυγο
με κλειστη λαβη στο μηχανημα-τροχαλια για πλατη
και κωπηλατικη μπαρας παλι 2 λαβες διαφορετικα τμηματα πιανουν η με αλτηρα παλι αναλογα την κληση


επισης γενικα χρησιμοποιω πολλα drop sets!
Να τα κοψεις κανε κατι αλλο αρκετα 2α γυμνασες

Billy
22-12-08, 19:54
προτεινεται ενα προγραμμα πλατης με 3 ασκησεις που να δουλευει κυριως φτερα...

μονόζυγο, τροχαλία οπισθολαίμιες καί ιδίως το μονόζυγο με τα πόδια λίγο λυγισμένα αλλά να ανεβαίνεις κατακόρυφα γιά να δουλεύει πιό πολύ ο Πλατύς Ραχιαίος όλες οι άλλες που λένε τα παιδιά εξασκούν την άνω μοίρα καί άλλους μύς

Billy
22-12-08, 19:56
Μια αλλη πολυ καλη εκτελεση της κωπιλατικης με μπαρα ειναι με ανοιχτη λαβη μεχρι το κατω στηθος περιπου πολυ καλη και για φτερα δεν την εχω δοκιμασει...

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/barbelrow.jpg


:)

αυτή φτερά με τίποτα, αφού όλη η κίνηση γίνεται από τον πίσω δελτοειδή

mathiteuomenos
22-12-08, 19:57
εχω ακουσει οτι το μονοζυγο με τις παλαμες να κοιτανε προς τα μεσα γυμναζει καλυτερα τα φτερα παρολο που χρησιμοποιειται και ο δικεφαλος. απλα θελει καλη τεχνικη. αληθευει?

Billy
22-12-08, 20:59
εχω ακουσει οτι το μονοζυγο με τις παλαμες να κοιτανε προς τα μεσα γυμναζει καλυτερα τα φτερα παρολο που χρησιμοποιειται και ο δικεφαλος. απλα θελει καλη τεχνικη. αληθευει?

λάθος, γυμνάζει τον πάχος της πλάτης καί συγκεκριμένα τους μύς υπακάνθιο καί μείζονα στρογγυλο.
επίσης ποτέ δέν τραβάς με τον δικέφαλο ασχετα που έχει συμμετοχή πάντα συγκεντρώνεσαι στό να κατεβαίνουν οι αγκώνες προς τα κάτω, έτσι γυμναζεις την πλάτη

mathiteuomenos
23-12-08, 15:10
[quote=mathiteuomenos]
επίσης ποτέ δέν τραβάς με τον δικέφαλο ασχετα που έχει συμμετοχή πάντα συγκεντρώνεσαι στό να κατεβαίνουν οι αγκώνες προς τα κάτω, έτσι γυμναζεις την πλάτη

οταν ομως κανεις ελευθερο μονοζυγο με αυτη τη λαβη ειναι φυσιολογικα μη δυνατο να κατεβαινουν απλα οι αγκωνες κατω γιατι η κινηση ειναι διαφορετικη λογω βαρυτητας. σωστο? στην τροχαλια ισχυει αυτο.. και κατι αλλο.. μηπως μπορεις να γραψεις την αγγλικη ονομασα του υποκανθιου γιατι δεν τους ξερω στα ελληνικα?? μειζων στογγυλος ειναι ο teres major να φανταστω ε?

Billy
23-12-08, 16:42
εσύ θα επικεντρώνεσαι στο να φέρνεις τους αγκώνες κοντά στο σώμα, άσχετα με το αν γέρνεις λίγο πίσω όπως ανεβαίνεις σιγά-σιγά, δέν θα επικεντρώνεις στό να λυγίσεις τα χέρια από τους αγκώνες ασχετα που αυτό θα γίνει λόγω της κίνησης.
Θεωρητικά θα πρέπει ο δικέφαλος να είναι εντελώς χαλαρός αλλά αυτό δέν είναι δυνατόν αλλά μπορεί να συμβεί μέχρι κάποιου σημείου.

Υπακάνθιος=infraspinatus

slaine
23-12-08, 16:45
χρησιμοποίησε στραπς για λιγότερη συμμετοχή των πήχεων-δικεφάλων

mathiteuomenos
23-12-08, 17:40
χρησιμοποίησε στραπς για λιγότερη συμμετοχή των πήχεων-δικεφάλων
εχω την εντυπωση οτι τα στραπς δεν μειωνουν την συμμετοχη του δικεφαλου αλλα μονο του πηχη.. αν κανω λαθος διαψευστε με.

RUHL
23-12-08, 20:49
χρησιμοποίησε στραπς για λιγότερη συμμετοχή των πήχεων-δικεφάλων
εχω την εντυπωση οτι τα στραπς δεν μειωνουν την συμμετοχη του δικεφαλου αλλα μονο του πηχη.. αν κανω λαθος διαψευστε με.
Σε διαψευδω συνχωρεμενος δεν πηραζει :^^: :^^:

mathiteuomenos
24-12-08, 17:36
δεν πειραζει το μαθαμε και αυτο! :rabbit: :greenalien:

Hurricane38
24-12-08, 18:32
Δοκιμασε τα εξης
Υates Row (αναποδη λαβη)
Τροχαλια κλειστη λαβη
ελξεις Gironda στο μονοζυγο
και pull-over (ειδικα αυτο )

slaine
24-12-08, 18:37
Φωτάρα η κωπηλατική που λες τι διαφορά έχει από την κανονική? είδα βιντεάκι και απλά ήταν πιο όρθια. σωστά?

οι έλξεις gironda είναι με λαβή τρίγωνο στο μονόζυγο?

Steve KinG STyLe
24-12-08, 18:38
ελξεις Gironda στο μονοζυγο

Χτες εκανα :bowdown: Η πλατη μου σημερα εχει τρελαθει απο τους πονους :green:

Hurricane38
25-12-08, 13:20
Φυσικα και θα ελιωνες απο τους πονους μιας και ειναι η καλυτερη ασκηση που υπαρχει για πλατη.
Η κωπηλατικη του Dorian Yates ειναι αυτη με αναποδη λαβη δλδ πιανεις αναστροφα την μπαρα.
Γενικα επειδη το τοπικ ειναι για τα κατω φτερα η κωπηλατικη με μπαρα εχει καποιες θεσεις δλδ οταν ανεβαζεις την μπαρα στη μεστη του στηθους πιανει ψηλοτερα στην πλατη
Οταν κατεβαζεις στο στερνο δουλευεις το μεσαιο τμημα.
Αν θες τα κατω φτερα ανεβαζεις την μπαρα 5 εκ. πανω απο τον ομφαλο :idea:
Οι ελξεις Gironda ειναι γνωστες και σαν sternum chins.Δες σχετικα διοτι μια εικονα =1000 λεξεις :wink:

RUHL
25-12-08, 15:40
Huricane πες λιγο ποια ακριβως ειναι η κινηση sternum chins γιατι ο καθενας τα δικα του κανει

http://www.youtube.com/results?search_query=sternum+chins&search_type=

Steve KinG STyLe
25-12-08, 17:00
Ναι Αλεξ τα sternum ειναι... :bowdown:

Hurricane38
26-12-08, 01:13
COKlK8CtByY


Αυτα
Μεχρι τη μεση της κινησης ανεβαινεις κανονικα μετα γερνεις το κεφαλι πισω ενω τραβας το σωμα σου μακρυα απο την μπαρα.Το σιδερο της μπαρας πρεπει να αγγιξει το κατω στηθος.
Ειναι παρα πολυ δυσκολη ασκηση.Εγω βγαζω 1-2 τετοιες αλλα υπαρχει τροπος να τις κανεις ετσι

GURzxDAsN_k&feature=related

το σμιθ ακοθμπω τα ποδια μου σε εναν παγκο και κρεμομαι απο το σμιθ.το σωμα μου δεν ειναι οπως στο βιντεο αλλα με τα ποδια στον παγκο σχηματιζει ορθη γωνια.μεχρι τη μεση τραβαω κανονικα και μετα στην κορυφη της κινησης προσπαθω να ακουμπαω το στηθος στην μπαρα του σμιθ.Κατοπιν μολις εξαντληθω ανεβαζω την μπαρα του σμιθ στο υψος των ματιων μου κι απο κει κραταω αρνητικες με λυγισμενα γονατα μεχρι να φτασω στην εξαντληση.
Κανε 3 τετοια σουπερ σετ και αμα εχεις ορεξη για τιποτα αλλο τηλεφωνα μου

SiCkOheL
23-01-09, 02:00
το πολύ μονόζυγο δεν προκαλεί κύφωση? :|

slaine
23-01-09, 02:01
το πολύ μονόζυγο δεν προκαλεί κύφωση? :|
:evilno:

SiCkOheL
23-01-09, 02:06
τι κάνει αυτός ο tarzan εδώ πέρα? :P
http://uk.youtube.com/watch?v=MilIFqNPm1E&NR=1

SiCkOheL
23-01-09, 02:07
το πολύ μονόζυγο δεν προκαλεί κύφωση? :|
:evilno:

ok απλά ρώτησα επειδή μου το είπε ένας γυμναστής :wink:

skrwz21
07-02-09, 23:20
αρσεις θανατου γιατι να γινεται στην αρχη η στο τελος ?
δεν πιανει πισω ποδια περισσοτερο αυτη η ασκηση ?
γιατι να μην την αντικαταστησουμε με μια πιο συγκεκριμενη ασκηση για πλατη, ειδικα οταν κανουμε προγραμμα 2 μυικων ομαδων, ετσι ωστε να εκμεταλευτουμε πληρως τα σημεια της πλατης

slaine
08-02-09, 00:11
δουλεύει σχεδόν όλο το σώμα. και αυτό βοηθάει σε πολλά θέματα
.
ανάλογα με το πως την κάνεις δίνεις έμφαση και σε άλλο σημείο.
το πότε δηλαδή αρχή ή τέλος δεν είναι μονόδρομος.

γενικα όλοι αλλά ειδικά οι αρχάριοι καλό έιναι να κάνουν βασικές ασκήσεις όπως αυτή. δε θα το αναλυσω περεταίρω κάνε μία αναζήτηση και θα καταλάβεις.

Steve KinG STyLe
08-02-09, 00:35
Ναι καλα τα λεει ο Νικος.Το αν θα την κανεις για πλατη η για ποδια ειναι δικη σου επιλογη και ποια εκτελεση θα κανεις.Και εκτος απο το οτι δουλευει πολλες μυικες ομαδες απο γαμπες,ποδια μεχρι φτερα και ανω τραπεζοειδης ειναι πολυ αποτελεσματικη επειδη εχει μεγαλο range of motion και ερεθιζει το γενικο ΚΝΣ.Και αλλα πολλα θετικα...
Διαβασε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Deadlift
http://www.bodybuilding.com/fun/casi4.htm
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=57767#57767

skrwz21
08-02-09, 00:59
ειδικά οι αρχάριοι καλό έιναι να κάνουν βασικές ασκήσεις όπως αυτή. δε θα το αναλυσω περεταίρω κάνε μία αναζήτηση και θα καταλάβεις.

οποτε δεν κανει για μας ! :liftheavy:

περα απτη πλακα θυμαμαι οταν την εκανα παλια, ειδικα τις πρωτες βδομαδες ειχα τρελα πιασιματα στα ποδια (πισω). το ξερω οτι πιανει και φτερα αλλα δε μπορω να καταλαβω για να βασανιζομαι, να ριψοκινδυνευω για προβλημα στη μεση και να μην κανω κατι πιο εποικοδομητικο !

slaine
08-02-09, 01:16
αλλα δε μπορω να καταλαβω για να βασανιζομαι, να ριψοκινδυνευω για προβλημα στη μεση και να μην κανω κατι πιο εποικοδομητικο ! :banghead: :banghead: :banghead:

Steve KinG STyLe
08-02-09, 01:22
Δηλαδη εννοεις επειδη δεν εισαι αρχαριος ειναι λογος να μην κανεις αρσεις θανατου???Και για να μην θετεις σε κινδυνο την μεση σου??? :roll: :roll:
Ποιος ειπε οτι δεν κανεις κατι επικοδομιτικο κανοντας "king the dead".
Αν θες να μαθεις διαβασε τα 3παραπανω Links που εγραψα.
Ειμαστε οφ τοπικ ομως ρε παιδια παλι :banghead: :banghead:

_kwstas_
08-02-09, 01:46
ο skrwz21 εχει ενα δικιο.. αν ειναι καποιος αρχαριος ας δωσει εμφαση καπου αλλου η αρση θανατου ειναι μια απο τις ποιο απυστευτες κ καλες ασκησεις που γυμναζει σχεδον ολο το σωμα! αλλα τοσο καταστροφικη μπορει να αποδιχθει σε καποιον που δεν την κανει σωστα!! δικη μ γνωμη ας κατσει καποιος να γυμνασει την μεση με ραχαιους ας μαθει την τεχνικη και ας προχορισει μετα στην ασκησκη!! τα εχω αναφερει κ σε αλλο ποστ μ!

skrwz21
08-02-09, 02:39
ενταξει και γω την εχω στο προγραμμα μου τωρα επειδη ειχα πολυ καιρο να την κανω, αλλα θα την σταματησω παλι, δε μου καθεται τι να πω.. ισως και να γερασα !! :affraid:

_kwstas_
08-02-09, 09:15
δεν σημαινει οτι γερασες ειναι μια απο τις ποιο δυσκολες ασκησεις!! απλα γυμνασε το σωμα σου και μετα προχορα σε αυτην.. η απλα μιωσε κιλα και ανεβαζε παρα πολυ προοδευτικα κ αργα!!

BRaWNy
08-02-09, 12:01
Deadlift makes the difference between the boys and the men

slaine
08-02-09, 15:37
Deadlift makes the difference between the boys and the men++++++ 8)
:lol:

Hurricane38
09-02-09, 16:27
Αν θελεις να δουλεψει η πλατη με την αρση θανατου την κανεις απο ρακ δλδ 20 ποντου η μπαρα πανω απο το εδαφος η αλλιως τερμα κατω στο σμιθ η μπαρα η πανω σε ορθοστατες

leangains
25-04-09, 11:32
Η κωπηλατικη του Dorian Yates ειναι αυτη με αναποδη λαβη δλδ πιανεις αναστροφα την μπαρα.


Using an underhand grip Dorian Yates tore his bicep in 1994 while doing underhand grip barbell rows. He now advocates using an overhand grip and so do I.

Τα συμπεράσματα δικά σας


Εάν θέλετε να πιάσει "πιο μέσα" πλάτη, κατά τη θετική κίνηση οι αγκώνες ανεβαίνουν ξυστά στα πλευρά, εάν ανοίγουν προς τα έξω δουλεύουν πίσω (μάλλον πιο πίσω) δελτοειδείς.

billys15
25-04-09, 15:36
Ναι αλλα οταν παιρνεις φαρμακα δυναμωνουν πιο γρηγορα οι μυες απο τους τενωντες και τις αρθρωσεις,αρα ισως να οφειλεται σε αυτο.Αν και θα μου πεις οτι τοσα χρονια ας πουμε και δεν θα δυναμωσαν κι αυτα? Δεν ξερω να σου απαντησω απολυτα.

Levrone
25-04-09, 17:52
Εάν θέλετε να πιάσει "πιο μέσα" πλάτη, κατά τη θετική κίνηση οι αγκώνες ανεβαίνουν ξυστά στα πλευρά, εάν ανοίγουν προς τα έξω δουλεύουν πίσω (μάλλον πιο πίσω) δελτοειδείς.[/QUOTE]

σωστο. η ασκηση ετσι πιανει μεσα πλατη..τωρα οταν γυμναζεις μεσα πλατη και παρει και φτερο πλατη ειναι και αυτο..αλλα η κωπηλατικη με τοσο κλειστη λαβη ειναι για μεσα πλατη..οπως και γενικα κωπηλατικες..

εγω την κωπηλατικη την κανω στο σμιθ (και ελευθερα καποιες φορες αλλα στο σμιθ ειναι καλυτερα) , φροντιζω ο κορμος να ειναι σχεδον παραλληλα στο εδαφος, δηλαδη να σχηματιζει ορθη γωνια με τα (λιγο λυγισμενα) ποδια...αν τη φερω στο στηθος με πιανει μεσα πλατη και ψηλα..αν τη φερω ομφαλο ή βουβωνικη περιοχη με πιανει πιο χαμηλα καπως αλλα παλι μεσα πλατη (το κακο ειναι ισως εκει να ενοχλη8ει η μεση)..

για κατω φτερα, (το χουμε μπερδεψει βεβαια στο τοπικ και δεν ξερω τι εννοει ο κα8ενας) κανω σε τροχαλια εμπροσθολαιμιες με αναποδη λαβη (παλαμες βλεπουν πισω) σε ανοιγμα στο υψος των ωμων..καικατεβαζω μεχρι το στηθος.

leangains
26-04-09, 23:48
^^ σε παρακαλώ εάν θες να απομακρυνθείς από τη σμιθ όσο πιο μακρυά γίνεται.
βασικά δεν είναι ελεύθερα βάρη και χάνεις αρκετά σε ό,τι κ εάν κάνεις στη σμιθ για πολλούς κ διάφορους λόγους .
για μένα άχρηστο μηχάνημα εντελώς. Δεν είναι καλύτερα, νομίζεις ότι είναι και εγώ έτσι νόμιζα όταν άρχισα να την κάνω.


εάν θες να πιάσει έτσι όπως την περιγράφεις, θα πρότεινα καθιστή κωπηλατική, σταυρό και πολύ περισσότερο κωπηλατική με αλτήρες (και τα 2 χέρια) καβάλα σε επικλινή πάγκο.

δεν υπάρχουν κάτω φτερά, ο πλατής ραχιαίος είναι ο μυς, εάν θα ξεκινάει από τη μέση έχει να κάνει με τις ασκήσεις κ εάν στις κωπηλατικές τραβάς χαμηλά στον αφαλό η ψηλά κ με το ποιες ασκήσεις κάνεις