PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάγγλιο στον καρπό



Αποστολος1992
08-10-13, 00:02
Γεια σας. Έπειτα από διάφορους πόνους στον καρπό του χεριού ο ορθοπαιδικός μου διέγνωσε μια γαγγλιακή κύστη στο πάνω μέρος του καρπού ανάμεσα στα οστά και τους τένοντες και επειδή χρόνισε το πρόβλημα η κύστη αυτή σκλήρυνε και έτσι την αφαιρέσαμε με μικροεπέμβαση στην περιοχή. Ο γιατρός μου συνέστησε να αποφύγω την γυμναστική για 3-4 εβδομάδες. ήδη διαβαίνω την τρίτη εβδομάδα, αλλά πάλι νιώθω ενοχλήσεις στην περιοχή παρόμοιους με εκείνους από το προ της εγχείρησης καθεστώς. 1) Είναι φυσιολογικό? 2)χρειάζομαι περισσότερο χρόνο ανάρρωσης? Ήδη έκανα εγγραφή στο γυμναστήριο αφού το εγκατέλειψα επί ένα μήνα. 3) Τι μπορώ να κάνω τουλάχιστον στο γυμναστήριο?

SotosTheBoss
08-10-13, 11:44
Καλημέρα και περαστικά σου.Τώρα από ότι θα φαντάζεσαι και εσύ στο γυμναστήριο λογικά μόνο κάποιες ασκήσεις ποδιών και διάδρομο θα μπορείς να κάνεις αφού στις περισσότερες ασκήσεις χρησιμοποιείς τα χέρια σου.

herculas
08-10-13, 16:32
Έχω εδώ και πολλά χρόνια (τουλάχιστον 15 ) γάγγλια και στους 2 καρπούς.
Πέραν από πους απς που κάνω μόνο με γροθιά αφού με τις παλάμες με ενοχλούν πολύ , δε μου έχουν δημιουργήσει άλλο θέμα .
Πονάνε που και που αλλά στο γυμναστήριο φοράω περικάρπια (κυρίως στο δεξί που είναι πιο μεγάλο γάγγλιο ) και πάω μια χαρά.
Εμαθα που λένε να ζω με το εγκέλαδο.
Για επέμβαση θείος μου γιατρός χειρούργος με είχε αποτρέψει, λόγω του σημείου και του γεγονότος ότι μια στραβή σημαίνει ένα άχρηστο χέρι.

Πάρε ένα καλό περικάρπιο και δως του. Είναι θεωρώ συνηθισμένη βλάβη τα γάγγλια και αν δε σε πεθαίνουν στον πόνο μάθε να ζεις μ αυτά.

Αποστολος1992
08-10-13, 17:30
ήδη έκανα την εγχείρηση οπότε αυτό πλέον δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Πρός το παρόν το αποτέλεσμα δεν παρουσίασε καμία επιπλοκή αφού έχω πλήρη κινητικότητα του χεριού, απλά μετά από 18 μέρες από την εγχείρηση παρατηρώ πως κουράζεται στο γράψιμο αλλά και υπάρχουν περιοδικοί αμυδροί πόνοι στο εν λόγω σημείο, απλά ελπίζω να περάσει σύντομα για να επανέλθω στις δραστηριότητές μου και πως ο πόνος στην παρούσα φάση δεν είναι ανησυχητικός αλλά αναμενόμενος λόγω της πρόσφατης εγχείρησης.

ippokratis
08-10-13, 18:45
Έχω εδώ και πολλά χρόνια (τουλάχιστον 15 ) γάγγλια και στους 2 καρπούς.
Πέραν από πους απς που κάνω μόνο με γροθιά αφού με τις παλάμες με ενοχλούν πολύ , δε μου έχουν δημιουργήσει άλλο θέμα .
Πονάνε που και που αλλά στο γυμναστήριο φοράω περικάρπια (κυρίως στο δεξί που είναι πιο μεγάλο γάγγλιο ) και πάω μια χαρά.
Εμαθα που λένε να ζω με το εγκέλαδο.
Για επέμβαση θείος μου γιατρός χειρούργος με είχε αποτρέψει, λόγω του σημείου και του γεγονότος ότι μια στραβή σημαίνει ένα άχρηστο χέρι.

Πάρε ένα καλό περικάρπιο και δως του. Είναι θεωρώ συνηθισμένη βλάβη τα γάγγλια και αν δε σε πεθαίνουν στον πόνο μάθε να ζεις μ αυτά.

Έχω κι εγώ γάγγλιο στον δεξί καρπό εδώ και 4 χρόνια σχεδόν (έχω γράψει αναλυτικά σε αντίστοιχο θέμα που είχε ανοιχτεί στο site).
Με πονάει σε ασκήσεις πιέσεων,αλλά με σφιχτό περικάρπιο ώστε να μην λυγίζει ο καρπός μετριάζεται,στην ουσία όταν λυγίζει ο καρπός είναι το θέμα.
Αυτό που θέλω σε ρωτήσω μιας και τα έχεις τόσα χρόνια είναι εάν με την πάροδο του χρόνου μεγαλώνουν γιατί στο δικό μου έχω παρατηρήσει να μεγαλώνει λίγο τον τελευταίο καιρό.
Για επέμβαση έχω ακούσει κι εγώ αντικρουόμενες απόψεις και προς το παρόν τουλάχιστον δεν το παίρνω απόφαση να πάω να το βγάλω.

herculas
09-10-13, 01:41
Σε μέγεθος δεν έχουν μεγαλώσει. Στο δεξί χέρι όταν σπάω τον καρπό φαίνεται αρκετά σα βουναλάκι και σε εμβαδό είναι σαν το νύχι του αντίχειρα.
Επειδή σταμάτησα για 3 χρόνια να γυμνάζομαι μάλλον ηρέμησαν αν και δεν μειώθηκαν σε μέγεθος.Εδώ και κανά εξάμηνο που ξαναξεκίνησα δε με ενοχλούν σχεδόν καθόλου , αλλά περικάρπια φοράω.
Κάποτε με το που τα ζούλαγα με το δάχτυλο με πόναγαν.Τώρα ελάχιστα .
Μάλλον γέρασαν και αυτά μαζί με μένα και βαρέθηκαν να ενοχλούν.

leechinspree
12-10-13, 08:48
Ειχα και εγω μια 3ετια στο αριστερο μου χερι , δεν με ενοχλουσε ποτε ουτε με πονουσε .. για λογους αισθητικους και μονο πηγα σε γιατρο ο οποιος μου το εσπασε εκεινη την στιγμη.. Μου ξαναβγηκε μετα απο 3-4 μηνες και προχωρησα σε εγχειρηση (παλι για λογους αισθητικους γιατι ηταν μεγαλο αρκετα) αλλα και παλι μου ξαναβγηκε..Με τα λιγα και τα πολλα συνηθησα στην ιδεα και εμαθα να ζω με αυτο , μεχρι που μια μερα μου σπασε απο μονο του - πονουσα καμια βδομαδα αρκετα , εκανα ενα διαλυματακι απο το τζιμ μιας και δεν μπορουσα καλα καλα να κουνησω τον καρπο και απο τοτε δεν μου ξαναβγηκε.