PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για προγραμμα διατροφης



nick990
23-10-08, 21:15
Γεια χαρα σε ολους...Ψαχνοντας στο ιντερνετ για διαφορα θεματα γυμναστικης βρηκα το συγκεκριμενο φορου και οπως ειδα απο τα διαφορα τοπικσ που διαβασα το επιπεδο των περισσοτερων εδω μεσα ειναι τοσο υψηλο που δυσκολευομαι ακομα και να καταλαβω για πιο θεμα μιλαμε ορισμενες φορες... :oops:

Δεδομενου λοιπον οτι εχω πααααααρα πολλα να μαθω απο σας θα ηθελα τις προτασεις σας για προγραμμα διατροφης και ασκησης...
Γενικα πηγαινω γυμναστηριο 1-2 φορες τη βδομαδα,οχι οσο θα ηθελα δλδ(αλλα αυτο θα το αλλαξω) ειμαι 28 χρονων και 1.76 και 77 κιλα...
Θα ηθελα να εστιασω σε γραμμωση και καψημο του περιττου λιπους.
Οτι αλλο θελετε με ρωτατε...Ευχαριστω....

ps: παρακαλω οσο πιο απλα γινεται μεχρι να εξικιωθω με τις δαφορες ορολογιες που χρησηοποιειται γενικοτερα και να μπω στο πνευμα του φορουμ... :oops:

NASSER
23-10-08, 21:24
nick990 καλωσορισες στο φορουμ και ελπιζω να προσαρμοστεις γρηγορα. :wave:
Καλο θα ηταν να διαβασεις οσο γινεται τα τοπικ σχετικα με τη διατροφη και την προπονηση απο το ξεκινημα.
Οσςο για τις συμβουλες μας θα τις εχεις οσο το δυνατον πιο λυτες, αρκει να μας πεις πως γυμναζεσαι και πως τρεφεσαι.

ps: εισαι στο σωστο φορουμ :awesome:
Πες τα σχετικα με σενα στην ενοτητα νεα μελη!

slaine
23-10-08, 21:27
Καλώς ήρθες μαν!

ρίξε αρκετό διάβασμα να σχηματίσεις δική σου άποψη, μετά φτιάξε μια διατροφή όπως νομίζεις από αυτά που θα διαβάσεις και μετά εμείς θα σου πούμε τι πρέπει να βάλεις/βγάλεις...

καλή συνέχεια! :^^:

nick990
23-10-08, 21:53
Οσςο για τις συμβουλες μας θα τις εχεις οσο το δυνατον πιο λυτες, αρκει να μας πεις πως γυμναζεσαι και πως τρεφεσαι.


Ναι φυσικα...
Οπως ειπα η γυμναστικη μου ειναι υποτυποδης αυτη τη στιγμη...1-2 φορες τη βδομαδα απ'ολα μεσα...Κανα 20λεπτο διαδρομο κλιακους σε παγκο,και μετα οργανα με βαρη (οχι ελευθερα)...Αλλα πλεον θα το αυξησω στις 4 φορες τη βδομαδα και θελω κατι οργανωμενο και σωστο που θα εχει αποτελεσματα.

Οσων αφορα τη διατροφη κανω 3 γευματα τη μερα.πρωινο, συνηθως ενα τοστο με γαλοπουλα και καφε,μεσημερι παλι κατι ελαφρρ οπως φρουτα,σαλατα και βραδυ ενα κανονικο γευμα απ'οτι υπαρχει στο σπιτι μου...Τρωω και αρκετη σαβουρα βεβαια αντι για βραδινο περιπου 2 φορες τη βδομαδα (πιτσες,σουβλακια,και φαγητο εξω γενικα)

Ελπιζω να βοηθησα να σχηματισετε μια πρωτη αποψη.Βασικα θελω να αλλαξω αυτες τις συνθηκες οσο το δυνατον πιο ομαλα βεβαια και να προπονηθω πιο σωστα γιατι μεχρι τωρα απλως δεν ειμαι χοντρος...

RUHL
23-10-08, 22:03
Mην αλαξεις τιποτα ακομα κατσε διαβασε μερικους μηνες μετα αποφασηζεις αν αξηζει τον κωπο να ασχοληθεις και ποσο γιατι ο δρομος δεν ειναι ευκολος και δεν ειναι για ολους

Steve KinG STyLe
23-10-08, 22:05
Αντε Νικολι καλη αρχη,διαβασμα και κουραγιο!!!
Οτι απορια εχεις απλα ρωτας :thumbup: Και οσο αναφορα το προγραμα η γνωμη μου ειναι να αρχισεις με το προγραμα με βαση επιπεδων του brawny που θα το βρεις στην αρχικη σελιδα στο μερος προπονηση!!!Ειναι οτι καλυτερο για αρχαριους για μενα...καλα θα ηταν αν ειχα αρχισει και εγω με αυτο!!! :clown2:

nick990
23-10-08, 22:12
Mην αλαξεις τιποτα ακομα κατσε διαβασε μερικους μηνες μετα αποφασηζεις αν αξηζει τον κωπο να ασχοληθεις και ποσο γιατι ο δρομος δεν ειναι ευκολος και δεν ειναι για ολους

Οχι δεν ειναι ετσι για μενα...
Θελω να ασχοληθω στο επιπεδο που μπορω...Ενα καλογυμνασμενο σωμα με καλη ασκηση και καλη διατροφη ειναι κατι που μπορω να κανω σιγουρα...
Να κατεβω σε αγωνες ΒΒ πχ και να κανω εξαντλτικες διετες,πολλα συμπληρωματα και τετοια οχι δεν το μπορω προσωπικα...ειναι αλλο επιπεδο και συμφωνω μαζι σου οτι δεν ειναι για ολους...αλλα το να ασχοληθεις με το σωμα σου και τη διατροφη σου ειναι κατι που επιβαλλεται για ολους...

slaine
23-10-08, 22:20
πωπω ρε συνονόματε τα'χεις μαμήσει όλα!!! :P

με λίγα λόγια προσπάθησε να κάνεις πολλά (6) γεύματα δηλαδή κάθε 3 ώρες στο περίπου. κομμένα τα τηγανητά, τα γλυκά, η ζάχαρη, τα αναψυκτικά, τα φρούτα-γαλακτοκομικά το βράδυ, τα ποτά, οι μαγιονέζες, οι πολλοί υδατάνθρακεσ ειδικά όσο βραδιάζει κλπ.

κάθε γεύμα να έχει πρωτείνη (δηλαδή κάτι από γαλακτοκομικά/αυγά/κρέας/συμπληρώματα πρωτείνης) + λίγους υδατάνθρακες (από πατάτες/ρύζι πχ) + φρούτα ή/και σαλάτα με λίγο ωμό ελαιόλαδο.

αν θες να φας σαβούρα μία φορά την εβδομάδα και όχι βράδυ οκ, δε θα πεθάνεις κιολάς. αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.

πρόγραμμα 4 ημερών θα μπορούσε να ήταν κάπως έτσι (υπάρχουν άπειρα):
1)πρώτη μέρα: στήθος δελτοειδείς
2)δεύτερη μέρα: πλάτη-τραπεζοειδείς
3)τρίτη μέρα: πόδια
4)τέταρτη μέρα: χέρια
με κενό ανάμεσα ανάλογα με το πρόγραμμά σου.

όσον αφορά τισ ασκήσεις να υπολογίζεις 4-5 για κάθε μεγάλη μυική ομάδα
και 3 για τις μικρές. σετ 3-4 των 8-12 επαναλήψεων. αλλά υπάρχουν άπειρα στυλ και προτάσεις. εξαρτάται και από την ένταση που προπονείσαι.

αεροβική μετά τα βάρη σε σχετικα χαλαρό ρυθμό και κοιλιακούς ραχαίους 2 φορές την εβδομάδα το πολύ 3.

επαναλαμβάνω: διάβασε τα σχετικά θέματα που ήδη υπάρχουν γι'αυτά που ρωτάς γιατι αν δεν το ψάξεις μόνος σου κανένας δεν πρόκειται να το κάνει για σένα.

φιλικά
slaine

nick990
23-10-08, 22:20
Και οσο αναφορα το προγραμα η γνωμη μου ειναι να αρχισεις με το προγραμα με βαση επιπεδων του brawny που θα το βρεις στην αρχικη σελιδα στο μερος προπονηση!!!Ειναι οτι καλυτερο για αρχαριους για μενα...καλα θα ηταν αν ειχα αρχισει και εγω με αυτο!!! :clown2:

Αυτο βοηθαει πολυ...Να ρωτησω πως περιπου προσδιοριζονται τα κιλα σε καθε ασκηση και πως μπορω να δω ακριβως σε ποιο οργανο αναφερεται (τι ειναι Σκουώτ,Στρατιωτικές πιέσεις,Άρσεις θανάτου, και τα διαφορα αλλα)???

Σχετικα με τη διατροφη τι κανω (με προλαβε ο slaine)???

nick990
23-10-08, 22:29
πωπω ρε συνονόματε τα'χεις μαμήσει όλα!!! :P

με λίγα λόγια προσπάθησε να κάνεις πολλά (6) γεύματα δηλαδή κάθε 3 ώρες στο περίπου. κομμένα τα τηγανητά, τα γλυκά, η ζάχαρη, τα αναψυκτικά, τα φρούτα-γαλακτοκομικά το βράδυ, τα ποτά, οι μαγιονέζες, οι πολλοί υδατάνθρακεσ ειδικά όσο βραδιάζει κλπ.

κάθε γεύμα να έχει πρωτείνη (δηλαδή κάτι από γαλακτοκομικά/αυγά/κρέας/συμπληρώματα πρωτείνης) + λίγους υδατάνθρακες (από πατάτες/ρύζι πχ) + φρούτα ή/και σαλάτα με λίγο ωμό ελαιόλαδο.

αν θες να φας σαβούρα μία φορά την εβδομάδα και όχι βράδυ οκ, δε θα πεθάνεις κιολάς. αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.



Χαιρομαι γιατι αρχιζουμε να επικοινωνουμε και να συνεννοουμαστε...Οταν λες 6 γευματα πως περιπου κατανεμονται αυτα???Ειναι ολα ιδιου μεγεθους γευματα? φορτωνεις καποιο περισσοτερο???
Και ενα αλλο βασικο προβλημα που εχω και νομιζω οτι ειναι θεμα διατροφης.Γυμναστηριο πηγαινω αργα το απογευμα μετα τη δουλεια...Τις περισσοτερες μερες ομως νιωθω κομματια εκεινη την ωρα...Εξανλημενος...Εχει σχεση με τα γευματα???Πως θα μπορουσαν να ειναι τα γευματα μου δεδομενου οτι σε εναν εργασιακο χωρο δεν εχεις οτι φαγητο θα ηθελες ουτε χρονο...

slaine
23-10-08, 22:29
θα ανοίξω ένα τόπικ σχετικό με ονομασίες και ασκήσεις. ρίξε μία ματιά.
κοίτα τώρα που είσαι σε αρχικό στάδιο βάζεις τόσα κιλά ώστε να βγαίνουν με μικρή δυσκολία οι τελευταίες επαναλήψεις από αυτές που έχεις καθορίσει από πριν στο σετ.

Steve KinG STyLe
23-10-08, 22:38
Και οσο αναφορα το προγραμα η γνωμη μου ειναι να αρχισεις με το προγραμα με βαση επιπεδων του brawny που θα το βρεις στην αρχικη σελιδα στο μερος προπονηση!!!Ειναι οτι καλυτερο για αρχαριους για μενα...καλα θα ηταν αν ειχα αρχισει και εγω με αυτο!!! :clown2:

Αυτο βοηθαει πολυ...Να ρωτησω πως περιπου προσδιοριζονται τα κιλα σε καθε ασκηση και πως μπορω να δω ακριβως σε ποιο οργανο αναφερεται (τι ειναι Σκουώτ,Στρατιωτικές πιέσεις,Άρσεις θανάτου, και τα διαφορα αλλα)???

Σχετικα με τη διατροφη τι κανω (με προλαβε ο slaine)???

Αυτα ειναι οι πιο βασικες ασκησεις που λες :)
Αν οτνως ακολουθησεις διατορφη γραμωσης παρε και μια ζυγαρια γιατι αν παιζεις στην τυχη το χανεις το παιχνιδι,διαβασε γενικα ολο το φορουμ απο την αρχικη σελιδα το αρθρο Διατροφης Γραμωση να παρεις μια ιδεα, Λινκ1 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=39243#39243/) Λινκ 2 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3438/) Λινκ 3 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879/) οπως δηποτα αυτο Λινκ 4 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2620/) Λινκ 5 (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2601/)
Κυριως τα ποστ απο τα παιδια κατω απο τα τοπικς...αντε καλη επιτιχεις!!!

Και αρσεις θανατου dead lift
squat σκουοτ
Military Press στρατιοτικες πιεσεις

Γενικα για την σωστη τεχνικη εκτελεσης ασκησεων ψαξε www.google.gr www.youtube.com με το αγγλικο ονομα καθε ασκησεις η καλυτερα http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Αντε τα λεμε :)

Steve KinG STyLe
23-10-08, 22:46
θα ανοίξω ένα τόπικ σχετικό με ονομασίες και ασκήσεις. ρίξε μία ματιά.
κοίτα τώρα που είσαι σε αρχικό στάδιο βάζεις τόσα κιλά ώστε να βγαίνουν με μικρή δυσκολία οι τελευταίες επαναλήψεις από αυτές που έχεις καθορίσει από πριν στο σετ.

Ακριβως!!!Και να ξερεις οτι στα πρωτα πρωτα σου βηματα δεν ειανι το θεμα να ανεβασεις μονο τα κιλα που σηκωνεις τα κιλα θα ερθουν με τον καιρο πιστεψε με το θεμα ειναι να μαθεις την τεχνικη απο καθε ασκηση ΤΕΛΕΙΑ,και κυριως τις βασικες ασκησεις μια χαρα και τα μηχανιματα φιλε μου αλλα καποιες ασκησεις ελεφθερες οπως τις λες δεν σιγκρινονται,επισης οταν κανεις μια ασκηση θα πρεπει να νιωθεις τους μυς που γυμναζεις!!!

RUHL
23-10-08, 23:10
ποιος μηλησε για αγωνες? εδω μηλαμε για αποτελεσματα ποσο γρηγορα τα θελεις και αν εισαι διατεθημενος να πληρωσεις γιατι καλο και υγηει σωμα εχει και ο ΛΕΠΑ (πανταζης) ετσι λεει αυτος αλλα αλλο ενοει ο καθενας

peris
23-10-08, 23:17
εγω ενα θα πω 1.76 77 κιλα και γραμμωση? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τι θα γραμμωσεις ρε φιλε ?

nick990
23-10-08, 23:40
εγω ενα θα πω 1.76 77 κιλα και γραμμωση? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τι θα γραμμωσεις ρε φιλε ?

?????????????


ποιος μηλησε για αγωνες? εδω μηλαμε για αποτελεσματα ποσο γρηγορα τα θελεις και αν εισαι διατεθημενος να πληρωσεις γιατι καλο και υγηει σωμα εχει και ο ΛΕΠΑ (πανταζης) ετσι λεει αυτος αλλα αλλο ενοει ο καθενας

Ναι αυτο λεμε....Αν δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις και πως πρεπει να το κανεις, δε μπορεις να απαντησεις στο ερωτημα αν ειναι η οχι για σενα...Αλλωστε καποιος που ψαχνει και βρισκει φορουμ πχ σημαινει οτι θελει να μαθει κατι παραπανω.... :wink:

peris
23-10-08, 23:48
απλα λεω να βαλεις μερικα καθαρα κιλα πανω σου και μετα να γραμμωσεις παντως αυτη η διατροφη που κανεις ειναι για νευρικη ανορεξια οχι για γυμναστικη κανε 6 γευματα και φροντισε σε αυτα να υπαρχουν προτεινη υδατανθρακας και λιπος

peris
23-10-08, 23:50
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3195 κοιτα εδω το αρθρο του ruhl για σωστη κατανομη γευματων

αν επιμενεις τοσο ομως να πας για γραμμωση δες καποια τοπικ που υπαρχουν αλλα αποψη μου ειναι να μη πας για γραμμωση οχι ακομα μαλλον ποσο ποσοστο λιπους εχεις?

nick990
23-10-08, 23:57
ακομα μαλλον ποσο ποσοστο λιπους εχεις?


Δεν ξερω...Υπαρχει τροπος να το μαθω αυτο???

nick990
24-10-08, 00:10
αυτη η διατροφη που κανεις ειναι για νευρικη ανορεξια οχι για γυμναστικη κανε 6 γευματα και φροντισε σε αυτα να υπαρχουν προτεινη υδατανθρακας και λιπος

Αυτα ακριβως ειναιπου θελω να μαθω...Δλδ εγω μ'αυτη τη διατροφη (και γενικα προσεχω να μην τρωω γλυκα,ανψυκτικα,αλκοολ,να τρωω κανονικες προς μικρες ποσοτητες κτλ) παχαινω!!!Κι εσυ λες οτι ειναι για νευρικη ανορεξια...παει να πει δλδ οτι τα κανω πααααρα πολυ λαθος τα πραγματα...
Αυτα ακριβως θελω να διορθωσω σε πρωτη φαση.Να εχω μια σωστη και ποιοτικη διατροφη που θα με βοηθαει να μην παχαινω και να χανω λιπος και ενα σωστο και πληρες προγραμμα γυμναστικης....

peris
24-10-08, 00:15
κατσε ρε φιλε με 1 τοστ το προι το μεσημερι φρουτα σαλατα και το βραδι ενα γευμα εσυ παχαινεις θα με τρελανεις τωρα?εγο με 3000+++ θερμιδες δε μπορουσα να βαλο βαρος και εσυ με 1000 το πολυ παχαινεις εισαι το θαυμα της φυσης η μας δουλευεις και τρως πολλη σαβουρα

nick990
24-10-08, 00:21
κατσε ρε φιλε με 1 τοστ το προι το μεσημερι φρουτα σαλατα και το βραδι ενα γευμα εσυ παχαινεις θα με τρελανεις τωρα?εγο με 3000+++ θερμιδες δε μπορουσα να βαλο βαρος και εσυ με 1000 το πολυ παχαινεις εισαι το θαυμα της φυσης η μας δουλευεις και τρως πολλη σαβουρα

Κι ομως ρε φιλε...Κι ομως...Σαβουρα σου ειπα τρωω 2 φορες τη βδομαδα αντι για βραδινο και πολλες φορες βεβαια οχι σαβουρα τυπου πιτσες και σουβλακια,αλλα φαγητο εξω σε ταβερνες,εστιατορια κτλ...
Γενικα κανω αυτο που σου λεω και παχαινω.Μη φανταστεις δλδ οτι παιρνω τα κιλα 10-10 αλλα παιρνω 3-4 μολι το ψιλοπροσεξω χανω 1-2 κοβοντας τη σαβουρα και παει λεγοντας.

peris
24-10-08, 00:27
βαζεις με αυτη τη διατροφη 3-4 κιλα? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εκτος αν τρως ενα αρνι στη ταβερνα μονο τοτε ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του για μενα με 1 τοστ 2 φρουτα και βραδινο δε γινεται αυτο που λες εκτος αν το βραδυνο ειναι μισο αρνι τοτε γινεται

peris
24-10-08, 00:31
δηλαδη εσυ για να κανεις γραμμωση δε πρεπει να τρως τιποτα?αν με αυτα βαζεις και 3-4 κιλα στη γραμμωση τι θα τρως μισο μηλο? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tezaman
24-10-08, 00:36
φτιάξε μια καλή διατροφή με μικρά γεύματα ανα 4 ωρες, πλούσια σε θρεπτικά συστατικά και εφάρμοσε την για λίγο καιρό με καλή-μέτρια άσκηση και θα δείς μεγάλη διαφορά.. γιατι γενικός ο τρόπος ζωής σου όπως το περιγράφεις είναι ψιλό οτι νανε :cyclops: βάλτα σε μια τάξη και θα δεις την διαφορά γρήγορα :awesome:

nick990
24-10-08, 00:38
Φιλε πραγματικα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα...Ετσι ειναι.Θες το ειδος του φαγητου (γιατι τρωω τα παντα,μακαροναδες,κρεμες γαλακτος,χοιρινο,σαλτσες,τηγανιτα,οτι υπαρχει μαγειρεμενο σπιτι μου δλδ),θες το οτι τρωω κυριως βραδυ,θες η σαβουρα,παντως ετσι γινεται...
Εγω δλδ πιστευω οτι ειναι 100% θεμα ποιοτητας φαγητου και κατανομης του...

peris
24-10-08, 00:40
φτιάξε μια καλή διατροφή με μικρά γεύματα ανα 4 ωρες, πλούσια σε θρεπτικά συστατικά και εφάρμοσε την για λίγο καιρό με καλή-μέτρια άσκηση και θα δείς μεγάλη διαφορά.. γιατι γενικός ο τρόπος ζωής σου όπως το περιγράφεις είναι ψιλό οτι νανε :cyclops: βάλτα σε μια τάξη και θα δεις την διαφορά γρήγορα :awesome:

εδω σου έει οτι με 1τοστ 2 φρουτα σαλατα και βραδινο βαζει 3-4 κιλα σορρυ που το λεω συνεχεια αλλα αυτο δεν το εχω ξανακουσει :bounce:

peris
24-10-08, 00:41
Φιλε πραγματικα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα...Ετσι ειναι.Θες το ειδος του φαγητου (γιατι τρωω τα παντα,μακαροναδες,κρεμες γαλακτος,χοιρινο,σαλτσες,τηγανιτα,οτι υπαρχει μαγειρεμενο σπιτι μου δλδ),θες το οτι τρωω κυριως βραδυ,θες η σαβουρα,παντως ετσι γινεται...
Εγω δλδ πιστευω οτι ειναι 100% θεμα ποιοτητας φαγητου και κατανομης του...
α τωρα καταλαβα πας το βραδυ σπιτι και τρως οτι βρικσεις μπροστα γιατι δε το λες αυτο απο την αρχη?

peris
24-10-08, 00:41
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3195 κοιτα εδω το αρθρο του ruhl για σωστη κατανομη γευματων

αν επιμενεις τοσο ομως να πας για γραμμωση δες καποια τοπικ που υπαρχουν αλλα αποψη μου ειναι να μη πας για γραμμωση οχι ακομα μαλλον ποσο ποσοστο λιπους εχεις?

κοιτα εδω να βρεις μια ακρη

tezaman
24-10-08, 00:46
εμένα δεν μου φαίνεται παράξενο πάντως :green:

βάλε λίγο τα γονίδια, λίγο τον μεταβολισμό που κοιμάται όλη μέρα με τέτοια διατροφή... λίγο τα θρεπτικά συστατικά που σίγουρα δεν παίρνει στο 100% που χρειάζεται το σώμα του για να λειτουργήσει σωστά... έρχεται και το τελειωτικό χτύπημα στο βραδυνό και τσουπ τραβάνε τα λυποκύτταρα σαν τρελά :clown2:

nick990
24-10-08, 00:46
Φιλε πραγματικα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα...Ετσι ειναι.Θες το ειδος του φαγητου (γιατι τρωω τα παντα,μακαροναδες,κρεμες γαλακτος,χοιρινο,σαλτσες,τηγανιτα,οτι υπαρχει μαγειρεμενο σπιτι μου δλδ),θες το οτι τρωω κυριως βραδυ,θες η σαβουρα,παντως ετσι γινεται...
Εγω δλδ πιστευω οτι ειναι 100% θεμα ποιοτητας φαγητου και κατανομης του...
α τωρα καταλαβα πας το βραδυ σπιτι και τρως οτι βρικσεις μπροστα γιατι δε το λες αυτο απο την αρχη?


Αυτο λεω εδω.Ισως δεν ηταν πολυ ξεκαθαρο


Οσων αφορα τη διατροφη κανω 3 γευματα τη μερα.πρωινο, συνηθως ενα τοστο με γαλοπουλα και καφε,μεσημερι παλι κατι ελαφρρ οπως φρουτα,σαλατα και βραδυ ενα κανονικο γευμα απ'οτι υπαρχει στο σπιτι μου...Τρωω και αρκετη σαβουρα βεβαια αντι για βραδινο περιπου 2 φορες τη βδομαδα (πιτσες,σουβλακια,και φαγητο εξω γενικα)

Για να τα συμαζεψουμε τωρα,ενα προγραμμα διατροφης που θα μου προτειναται τη δομη θα ειχε περιπου με σκοπο να χασω λιπος αλλα και να ειμαι σε καλη κατασταση το απογευμα για να μπορω να κανω προπονηση????

peris
24-10-08, 00:48
ελα ρε χρηστο τωρα αμα πας υο βραδυ και φας ολο το ψυγειο ναι αμα κανεις ενε κανονικο γευμα το βραδυ και εχεις φαει 300 θερμιδες ολη μερα πας για αυτοκτονια

peris
24-10-08, 00:50
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57 κοιτα εδω αν επιμενεις για γραμμωση

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57 και εδω για ογκο

επιλεγεις και παιρνεις

tezaman
24-10-08, 00:54
απλά ο οργανισμός μπαίνει σε κόκκινο συναγερμό λόγο της απόλιας τροφής στις τόσες ώρες που έχουν μεσολαβήσει μέχρι το βράδυ... και έτσι αν είναι και μεγάλο το βραδινό ειδικά σε επεξεργασμένους υδατάνθρακες και λίπη αρχίζει αποθηκεύει πολύ λίπος :banghead: απλό ένστικτο επιβίωσης

peris
24-10-08, 00:55
απλά ο οργανισμός μπαίνει σε κόκκινο συναγερμό λόγο της απόλιας τροφής στις τόσες ώρες που έχουν μεσολαβήσει μέχρι το βράδυ... και έτσι αν είναι και μεγάλο το βραδινό ειδικά σε επεξεργασμένους υδατάνθρακες και λίπη αρχίζει αποθηκεύει πολύ λίπος :banghead: απλό ένστικτο επιβίωσης

:inandout: :dooreek:

tezaman
24-10-08, 00:58
:eleph: αν έχει όρεξη το παλικάρι να ψάξει το φόρουμ πάντως θα βρει πολλά χρήσιμα πράγματα :army2:

nick990
24-10-08, 01:17
:eleph: αν έχει όρεξη το παλικάρι να ψάξει το φόρουμ πάντως θα βρει πολλά χρήσιμα πράγματα :army2:

Πραγματικα...Διαβασα το θεμα που εδωσε πριν στο λινκ ο peris (διαβασα οχι καταλαβα)και βλεπω ποσα πραγματα πρεπει να προσεχεις στη διατροφη...

Με λιγα λογια και αν καταλαβαινω καλα, θα πρεπει σε πρωτη φαση να αυξησω τα γευματα μου να μοιρασω τις ποσοτητες σε αυτα και βασικα να καταναλωνω πρωτεϊνουχα και ''στεγνα'' φαγητα (κοτοπουλο,κρεας,ψαρι) σε συνδιασμο με σαλατες,γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα,και αυγα (ασπραδια διαβαζω σχεδον σε ολα τα τοπικς)???
Σχετικα με την κατανομη διαβαζω στα διαφορα τοπικς και παιρνω μια ιδεα απο διατροφες αλλων μελων του φορουμ.
Και απ'οτι καταλαβαινω ειναι σημαντικο να τρως συχνα (ανα 3 ωρες ας πουμε)???