PDA

Επιστροφή στο Forum : κολύμβση vs τρέξιμο



amateurbodybuilder
24-10-13, 18:51
λοιπόν ποιο από τα δύο πιστεύετε πως βοηθάει περισσότερο στην αύξηση της αντοχής????(μιλάω για ίσες αποστάσεις:πχ 2km τρέξιμο-2km κολύμβηση):liftheavy::liftheavy::liftheavy::liftheavy:
επίσης τα σπριντ στη κολύμβηση ή στο τρέξιμο συμβάλλει στην αύξηση της ταχυδύναμης????

DeepBreath
20-11-13, 11:26
Σίγουρα εάν μιλάς για ίδιες αποστάσεις θα δαπανήσεις περισσότερο έργο στην κολύμβηση παρά στο τρέξιμο, γιατί ενεργοποιούνται περισσότεροι μύες.
Άρα πιο απαιτητικό είναι το κολύμπι.
Από εκεί και πέρα προσπάθησε να έρθεις σε επαφή και με τους δύο τύπους ασκήσεων, έτσι ώστε να μπορείς να εκφράσεις μια προσωπική γνώμη. Και ύστερα ότι σου έρχεται στα μέτρα σου, να το ακολουθήσεις.

Όσο αναφορά την ταχυδύναμη που ανέφερες, υπάρχουν μερικών ειδών ασκήσεις που μπορείς να βρεις και για το τρέξιμο που θα σου προσφέρουν δύναμη, εκρηκτικότητα κ.λ.π.

TRIANTAFYLLOU
20-11-13, 19:10
είναι και ψιλοάκυρο να συγκρίνουμε τόσο ανόμοια πράγματα , δηλαδη διαφορετική προσέγγιση μυων έχουμε στο τρέξιμο απο ότι στο κολύμπι
και τα δυο συμβάλουν στην αντοχή γυμνάζουν κάποιες μυικές ομάδες με το κολύμπι να έχει τα γνωστα οφέλη στην σωματοδομή και ασφάλεια του σκελετου λόγω της άνωσης του νερού
αλλα θα πώ και κάτι πρακτικό , πόσο εφικτο είναι για κάποιον να κάνει κολύμπι και πόσο τρέξιμο , επίσης παίζει ρόλο η τεχνική , αν με πούν εμένα το κολύμπι είναι καλύτερο απο το τρέξιμο μην ασχολείσε καθόλου με το τρέξιμο , εγω που ούτε ξέρω καλό κολύμπι τεχνικό ούτε έχει κολυμβητήριο κοντα η τουλάχιστον εύκολα προσβάσιμο πως θα κάνω πχ αν είναι χειμώνας και η θάλασσα παγωμένη

όλα καλα είναι εξαρτατε τι θέλουμε να πετύχουμε και ότι κάνουμε να το κάνουμε σωστα με σωστη τεχνική

είναι σαν να λέμε τι είναι πιο δύσκολο το περπάτημα το τρέξιμο ή το ποδήλατο αν τα κάνουμε όλα αυτα για τον ίδιο χρόνο , εκεί εξαρτατε απο την ένταση που δίνουμε στο καθένα άσχετα απο την απόσταση που θα διανύσουμε , άλλος περπαταει σαν περίπατο και άλλος γρήγορο βάδην , άλλος κάνει βόλτα ποδηλατάδα και άλλος τα δίνει όλα στο φούλ , έχει να κάνει με την ένταση και σε ΄.ολες τις περιπτώσεις μπορούμε να ανεβάσουμε σφυγμούς και να γυμνάσουμε καρδιά και πνευμόνια

και το πιο σημαντικό είναι το τι μας αρέσει και είναι εύκολο να το κάνουμε σε σταθερη βάση , γιατι τα όποια αποτελέσματα έρχονται μεσα απο διάρκεια και σωστη προπονητική

TRIANTAFYLLOU
20-11-13, 19:16
επίσης το θεμα των αποστάσεων και του χρόνου κάλυψης εκει υπάρχει διαφοροποίηση αλλα το θεμα είναι οτι είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει , γιατι απλα την απόσταση στο νερο την διανύουμε κολυμπώντας , ενω στην ξηρα περπατώντας και αν το ζόρι μας είναι η κάλυψη απόστασης τότε απλα στη θάλασσα πέρνουμε βάρκα και στην ξηρα ποδήλατο η μηχανή η αμάξι , οπότε ποιόν να τον ενδιαφέρει το θέμα της απόστασης αφου είναι διαφορετικοί παραγοντες , απλα σαν άθληση το καλύτερο είναι να γίνετε συνδιασμός και των δυο ανάλογα με την δυνατότητα που έχουμε

εγω έχω φιλο που καθημερινα τρέχει κανει ποδήλατο και κολυμπάει για ενα τεταρτο στο ποτάμι αλλα κόντρα στο νερό που σημαίνει ότι για ενα τέταρτο βρίσκετε στο ίδιο μέρος , αλλα δεν τον ενδιαφέρει γιατι δεν το κάνει για να φτάσει κάπου

RAMBO
21-11-13, 14:39
Κολυμβηση εκανα παλιοτερα 4 χρονια,τρεξιμο καθως δεν το γουσταρω εκανα στο στρατο αναγκαστικα...θεωρω οτι σαν το κολυμπι δεν υπαρχει αλλη ασκηση,κανεις τελεια φυσικη κατασταση,δεν αρρωσταινα ποτε και παραλληλα ενα ωραιο σωμα,ο λογος που σταματησα ηταν γιατι ηθελα το κατι παραπανω και μαρεσε το bbing αλλιως δεν θα το αλλαζα για κανενα και οπως εχω πει αν καποτε παρατησω τα βαρη θα γυρισω το κολυμπι την επομενη μερα