PDA

Επιστροφή στο Forum : Desiccated Liver (Solgar)



leftis
12-11-13, 10:35
http://www.vitacost.com/Images/Products/1000/Solgar/Solgar-Desiccated-Liver-033984016613.jpg http://www.arnoldsupplements.com/v/vspfiles/assets/images/solgar%20desiccated%20liver%20ingredient%20label.jpg







Πιο φθηνό από το γνωστό uni liver (στο βοτανο τουλαχιστον), και πιο αξιόπιστη μάρκα κατα τη γνώμη μου. Τι λέτε? Υστερεί κάπου?



EDIT: φαίνονται και πιο υποφερτά τα χάπια :turtle:

stone garden
12-11-13, 10:49
solgar αξιοπιστη οσο δε παει σε ολα τα προιοντα της :clap: τωρα κατι παραπανω για το προιον δε ξερω.

leftis
15-11-13, 17:30
Συμφωνώ για την εταιρία.

primordial
21-11-13, 18:48
Το χαλβαδιάζω θέλοντας να δοκιμάσω το ίδιο sup αλλά από άλλη εταιρεία.
Σε σχέση με το ul αλλάζει το serving καθώς επίσης και τα γρ πρωτεΐνης.
Πάντως μάλλον θα το τιμήσω, καθώς ένα πρόσφατο άρθρο στο thread για το ul με επηρέασε στο να ψάξω σε άλλη εταιρεία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

cuntface
22-11-13, 15:15
εγω θα επαιρνα αυτο παρα το Uni γιατι με πειραζη ο περιορισμος που μου βαζει το uni λογο ασβεστιου δεν γινετε να εχει 120μγ αν 2 ταμπλετες ειναι πολυ και δεν το γουσταρω το πολυ ασβεστιο

Lao
22-11-13, 15:38
εγω θα επαιρνα αυτο παρα το Uni γιατι με πειραζη ο περιορισμος που μου βαζει το uni λογο ασβεστιου δεν γινετε να εχει 120μγ αν 2 ταμπλετες ειναι πολυ και δεν το γουσταρω το πολυ ασβεστιο

Και αν έχει και το παρόν; Το συκώτι, από μόνο του, έχει ασβέστιο.

cuntface
22-11-13, 16:15
δεν θα πρεπε να το γραφει καπου? ομως

Lao
22-11-13, 16:20
δεν θα πρεπε να το γραφει καπου? ομως

Εξαρτάται από το πόσο αναλυτική είναι η κάθε εταιρεία με τις ετικέτες της. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό της Solgar έχει ή δεν έχει ασβέστιο. Λέω απλά ότι επειδή έτσι και αλλιώς το συκώτι έχει από φυσικού του ασβέστιο, ίσως να έχει και απλά να μην το γράφουν.

Ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις, να είναι να τους στείλεις ένα mail για να μάθεις.

totis
22-11-13, 20:41
Το εψαξα λιγο και από ότι ειδα της solgar είναι πιο αγνο πιο καθαρο,θελω να πω ότι είναι 100% από συκωτι δεν περιεχει κατι άλλο.Ενω το uni-liver είναι συκωτακι μαζι με μιξη από ορός γάλακτος και σογια......Αν και δεν είμαι πολύ υπερ γενικα σε αυτό το ειδος συμπληρώματος το εψαξα από περιεργια....;)

Lao
28-03-14, 17:09
Το παρήγγειλα :weights:

primordial
31-03-14, 12:50
^^^^
Προδότη....:P:P

Το χρησιμοποιώ εδώ κ δύο εβδομάδες 3*3.
Μάλλον θα το περιορίσω στα 2*3.
Το μόνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι κατεβαίνουν πιο ευκολα από UL.

Lao
31-03-14, 15:46
^^^^
Προδότη....:P:P

Το χρησιμοποιώ εδώ κ δύο εβδομάδες 3*3.
Μάλλον θα το περιορίσω στα 2*3.
Το μόνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι κατεβαίνουν πιο ευκολα από UL.

Εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Αν το παρόν είναι καλύτερο από το UL... γιατί όχι; ;)

Εντυπώσεις μέχρι τώρα; Έχεις δει καμία βελτίωση π.χ. στην αντοχή;

primordial
31-03-14, 15:58
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.
Θεωρώ ότι είναι από τα συμπληρώματα που "δρουν" σε βάθος χρόνου χρήσης.
Έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο για την λήψη?
Πώς το έχεις στο μυαλό σου?

Lao
31-03-14, 23:44
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.
Θεωρώ ότι είναι από τα συμπληρώματα που "δρουν" σε βάθος χρόνου χρήσης.
Έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο για την λήψη?
Πώς το έχεις στο μυαλό σου?

Σχόλιο για την λήψη; Χμ... νομίζω ότι 3x3 είναι πολλά για το συγκεκριμένο, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάθεις κάτι. Εγώ θα παίρνω 3-6 ημερησίως, ανάλογα με τα στακαρίσματα.

Γενικά, το θέμα με τέτοια συμπληρώματα, όπως σωστά είπες, είναι να τα παίρνεις σε μια σταθερή βάση, τα πρωτόκολλα λήψης δεν είναι απόλυτα. Ειδικά το αποξηραμένο συκώτι, είναι εξαιρετική πηγή Β12 και αιματικού σιδήρου, πέραν των αμινοξέων.

Όπως έχουμε ξαναπεί, ουσιαστικά είναι... φαϊ. ;)

Lao
08-04-14, 14:36
Έφτασε και αυτό.

Οι ταμπλέτες είναι αρκετά πιο μικρές από το UL, και η μυρωδιά ίδια.:green:

Lao
09-04-14, 10:41
Σύγκριση με UL.

totis
09-04-14, 13:34
Οι ταμπλετες της solgar εναι πολυ πιο μικρες οι τρεις ταμπλετες ειναι σχεδον σαν να περνεις μια απο το uni-liver,ειναι πολυ ανωτερο για εμενα της solgar και οπως ειπα και πιο πανω της solgar είναι πιο αγνο πιο καθαρο,θελω να πω ότι είναι 100% από συκωτι δεν περιεχει κατι άλλο.Ενω το uni-liver είναι συκωτακι μαζι με μιξη από ορός γάλακτος και σογια......Lao σε τι τιμη το βρηκες και απο που αν μπορεις να πεις......?

Lao
09-04-14, 13:41
Οι ταμπλετες της solgar εναι πολυ πιο μικρες οι τρεις ταμπλετες ειναι σχεδον σαν να περνεις μια απο το uni-liver,ειναι πολυ ανωτερο για εμενα της solgar και οπως ειπα και πιο πανω της solgar είναι πιο αγνο πιο καθαρο,θελω να πω ότι είναι 100% από συκωτι δεν περιεχει κατι άλλο.Ενω το uni-liver είναι συκωτακι μαζι με μιξη από ορός γάλακτος και σογια......Lao σε τι τιμη το βρηκες και απο που αν μπορεις να πεις......?

Χμ, μεταδοτικό είναι; Προσπαθώ να σου στείλω ΠΜ μιας και απαγορεύονται τα links εκτός χορηγών, και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορείς να δεχτείς.

Anyway, σχετικά με την σύγκριση του παρόντος και του UL, μιας και έχω και τα δύο, προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω θέση. Το σίγουρο είναι ότι τα Supplement Facts της Solgar δεν είναι τόσο αναλυτικά όσο της Universal σε ό,τι αφορά το UL, οπότε είναι αδύνατο να κάνω οποιαδήποτε αναγωγή μεταξύ τους.

Όπως και να΄χει, εγώ είμαι fan του αποξηραμένου συκωτιού γενικώς, όπως έχω ξαναπεί, για όλους τους λόγους που έχω πει στο θέμα του UL. Από κει και πέρα, η πράξη είναι για μένα ο καλύτερος οδηγός, με κριτήριο πάντοτε την μακροχρόνια χρήση. :toast:

totis
09-04-14, 14:14
Χμ, μεταδοτικό είναι; Προσπαθώ να σου στείλω ΠΜ μιας και απαγορεύονται τα links εκτός χορηγών, και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορείς να δεχτείς.

Anyway, σχετικά με την σύγκριση του παρόντος και του UL, μιας και έχω και τα δύο, προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω θέση. Το σίγουρο είναι ότι τα Supplement Facts της Solgar δεν είναι τόσο αναλυτικά όσο της Universal σε ό,τι αφορά το UL, οπότε είναι αδύνατο να κάνω οποιαδήποτε αναγωγή μεταξύ τους.

Όπως και να΄χει, εγώ είμαι fan του αποξηραμένου συκωτιού γενικώς, όπως έχω ξαναπεί, για όλους τους λόγους που έχω πει στο θέμα του UL. Από κει και πέρα, η πράξη είναι για μένα ο καλύτερος οδηγός, με κριτήριο πάντοτε την μακροχρόνια χρήση. :toast:


Tα ανοιξα τα μηνυματα lao οποτε βρεις χρονο και μπορεσεις.............:thumbup:

Lao
29-05-14, 14:30
Συνεχίζω και το χρησιμοποιώ, so far so good.

Κάτι έχω προσέξει σε σχέση με το UL, είναι η διαφορετική μυρωδιά η οποία θυμίζει όντως... συκώτι (σε αντίθεση με το UL).