PDA

Επιστροφή στο Forum : Greg Kovacs



ελμερ
26-11-13, 00:46
Με αφορμη το θανατο του Greg Kovacs στα 44 του απο καρδιακο ανοιγω ενα αφιερωμα....R.I.P :(

75690


75691


75692

Χρήστος Τριανταφύλλου
26-11-13, 11:09
Τι γινεται ρε γμτ ,ολα τα θηρια σε αυτην κοντα την ηλικια ''πεφτουν'' σαν τα σταχυα απο καρδια. Κριμα!

ΠανοςΒ
26-11-13, 11:31
RIP.

'Επεσα πάνω σε μία χειμαρρώδης συνεντευξη του El Sonbaty και έλεγε για τον Κovacs οτι λόγω μεγέθους και δυσκαμψίας υπεφερε. Ουτε τουαλέτα δεν μπορούσε να παέι μόνος του, εκτός των άλλων προβλημάτων. Κρίμα να φτάνει ο άνθρωπος τον εαυτό του σε αυτό το σημείο...

SotosTheBoss
26-11-13, 12:18
Σιγουρα σημαντικό ρόλο στο θάνατο θα έπαιξε και αυτό που έπαιρνε.

billy89
26-11-13, 15:15
Διάβασα κάπου ότι ήταν 190 κιλά στην εξωαγωνιστική περίοδο :shock:

TRIANTAFYLLOU
26-11-13, 16:06
μεγάλο κρίμα να φεύγει ένας νέος άνθρωπος και ακόμη πιο κρίμα όταν προέρχεται απο τον χωρο του αθλητισμού , ειδικα όσοι τον γνωρίζαμε και τον θαυμάζαμε μας έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη στενοχώρια ,ο θεός ας τον συχωρέσει

και με αφορμή αυτο το περιστατικό να πώ ότι τα πολλα κιλα δεν είναι καλό πράγμα είτε προέρχονται απο λίπος είτε απο μύς , βέβαια το λίπος είναι χειρότερα αλλα και οι υπερβολικά μεγάλοι μύς δημιουργούν πολλα προβλήματα και μειώνουν το προσδόκιμο ζωής

βέβαια το τι είναι υπερβολή πλέον είναι υποκειμενικό , γιατι οι υπερβολικοι ββερ του παρελθόντος σε σχέση με τούς σημερινούς , είναι απλα ββερ στο ξεκίνημά τους , γι αυτο βλέπουμε πολλους απο τούς παλιούς να έχουν φτάσει όχι απλα στα βαθεια γεράματα αλλα να διατηρούνται και σε αξιοπρεπή και αξιοζήλευτη κατάσταση

θα πεί τωρα κανείς δηλαδή να μην ασχολούμαστε με το αγωνιστικό ββ σε επίπεδο πρωταθλητισμού? όχι βέβαια , απλα με σύνεση και κάθε πράμα στον καιρό του γιατι όταν κάποιος είναι νέος αλλες αντοχές έχει , ειδικα όργανα όπως καρδια συκώτι αρτηρίες νεφρα και άλλες όταν περάσουν τα χρόνια και υπάρχει επιβάρυνση

όλοι ξεγελιούνται απο την εικόνα του σώματος σε σχέση με τούς μυς σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας , αλλα να μην ξεχνάμε ότι αυτο είναι το περιτύλιγμα και οι μυς με την κατάλληλη φαρμακοδιέγερση συντηρούνται και σε μεγαλύτερες ηλικίες , ενω αντίθετα η καρδιά η επιβάρυνσή της έχει συσωρευτικη δράση όταν υπάρχει μεγάλος μυικός όγκος να στείλει αίμα και σχεδόν ποτε δεν ξεκουράζετε

και όλο μιλάμε για την σημαντικότητα της ξεκούρασης του μυικού συστήματος για το θέμα ανάπτυξης , ενω η τραγική ειρωνεία είναι ότι και την καρδιά που είναι μύς και ο πιο σημαντικός την αγνοούμε

Mikekan
26-11-13, 16:09
και όλο μιλάμε για την σημαντικότητα της ξεκούρασης του μυικού συστήματος για το θέμα ανάπτυξης , ενω η τραγική ειρωνεία είναι ότι και την καρδιά που είναι μύς και ο πιο σημαντικός την αγνοούμε

Mεγάλη αλήθεια αυτό,

Ας αναπαυθεί η ψυχή του.

Polyneikos
26-11-13, 17:16
Αθλητής που μεσουρανούσε στα μέσα της δεκαετίας του 90, τον γνώρισα μέσα απο τα περιοδικά Musclemag,των οποίων ημουν τακτικός αναγνώστης.
Τον σπονσοράριζε η Muscletech,όχι τόσο θεωρώ για τις αγωνιστικές του επιτυχίες,καθώς γενικά δεν έκανε και πολλούς αγώνες,αλλα για τις θηριώδεις του διαστάσεις.

75699


Αληθευει ότι έφτανε 170 κιλά εξωαγωνιστικά (όχι 190 που γράφτηκε )και γύρω στα 145 αγωνιστικά,καθως ήταν και αρκετά ψηλός.
Τον είδα από κοντά το 98 ή 99 στην Athletica, Εκθεση με αθλητικές εταιρίες,στο ΣΕΦ, όταν τον είχε φερει η Muscletech,εποχές που μεσορανούσαν συμπληρώματα όπως η Meso-Tech πρωτεινη στα φακελάκια,η Cell Tech κρεατίνη κτλ...

Eδω έχει φωτογραφηθεί με τον Νίκο Σιγάλα στην Athletica

75702


Φημιζόταν ότι έκανε πολλα κιλά στο γυμναστήριο και πως έτρωγε πολλες ποσότητες φαγητου, πως να μην το κάνει άλλωστε.

75701

Καποια στιγμή , πιθανόν όταν δεν είχε και τα αγωνιστικά αποτελέσματα που ίσως περίμενε η MUscletech,σταμάτησε η συνεργασία του.

Αυτη η φωτογραφία του υπήρχε τότε στον τοίχο μου, κομμένη από περιοδικο MuscleMag.
R.I.P.+

75700


H αγωνιστική του πορεία :


1996- Canadian National Championships, 1st
1997- IFBB Night of Champions, 16th
1998- IFBB Ironman Pro Invitational, 16th
2001- IFBB Night of Champions, Did not place
2004- Arnold Classic, 13th
2005- Toronto Pro Invitational, Did not place

goldenera
26-11-13, 17:53
Τί μου θύμισες Κώστα? Ήμουν και εγώ στην έκθεση Athletica, ήταν το 1999. Ακόμα θυμάμαι ότι όταν τον είδα από κοντά μου φάνηκε θηριώδης, ψηλός και τεράστιος:shock: Εμπειρία που δε θα ξεχάσω ποτέ.
Όντος το musclemag τότε τον είχε κεντρικό θέμα σε όλα τα τεύχη του, και φυσικά στις διαφημίσεις των προιόντων της muscletech. Θυμαμαι να διαβάζω τη διατροφή του η οποία περιελάμβανε 10.000 θερμίδες την ημέρα καθαρής τροφής, και εγώ να προσπαθώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό ή ήταν υπερβολή.
Τότε παρουσιαζόταν ως ο επόμενος Μρ.Ολύμπια (όπως βέβαια συμβαίνει συχνά για εμπορικούς κυρίως λόγους), όμως δεν κατάφερε να κάνει καλή καριέρα. Μάλιστα είχε κυκλοφορήσει και μία βιντεοκασέτα (τί σας λέω τώρα ε?) με την προπόνηση του που μιλούσε για τον δυνατότερο αθλητή του κόσμου και είχε διαφημιστεί πολύ.
Όλοι μιλούν για έναν 'αγαθό' γίγαντα, ήπιων τόνων που τα τελευταία χρόνια προπονούσαι αθλητές αλλά και απλό κόσμο που ήθελε να γυμναστεί. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.


http://www.youtube.com/watch?v=ngq0pxexKSw

Billys51
26-11-13, 18:11
RIP και μακρια απο "χυμους"..Καλο το σωμα , καλο τα πολλα κιλα αλλα μεχρι καποιο σημειο;)

DIMITROS
27-11-13, 00:02
R.I.P. Τραγικο χαθηκαν μεσα σε λιγους μηνες και οι 2!!!!!!!
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=75714&stc=1

Muscleboss
27-11-13, 00:07
Aντίο Greg...


75715

Λυπηρό γεγονός...

Ο Greg Kovacs αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τη δικιά μου γενιά των bodybuilders. Μέσα προς τέλη δεκαετίας του '90 όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, οι εικόνες του είχαν γεμίσει όλα τα περιοδικά Musclemag. Όλα τα νέα προϊόντα της Muscletech λανσάρονταν στην αγορά με φωτογραφίες του Kovacs. Αναφορές και φήμες για το "νέο φαινόμενο" της μυικής ανάπτυξης, άφηναν να εννοηθεί ότι η Muscletech πειραματιζόταν πάνω του με τα νέα της προϊόντα.

Πραγματικός γίγαντας με σπάνια γενετικά προσόντα, είχε ακουστεί ότι ανακαλύφθηκε εν μια νυκτί, όταν σε ένα διαγωνισμό δύναμης που παραβρέθηκε ως θεατής αποφάσισε να συμμετέχει στο τέλος του διαγωνισμού ξεπερνώντας κατά πολύ τον πρώτο ως τότε νικητή.

Το σχήμα του ωστόσο δεν ήταν αρκετά καλό για να μπορέσει να κατακτήσει καλές θέσεις σε αγώνες. Μάλιστα οι τελευταίες του εμφανίσεις ήταν αποκαρδιωτικές, εμφανιζόμενος με μαλακούς και σπασμένους μυς, μεγάλη κοιλιά ενώ σε κάποια του εμφάνιση δεν αισθάνθηκε καλά και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τα προκριματικά. Ήταν φανερό ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Κάποιο καρδιακό επεισόδιο που εμφάνισε σηματοδότησε και το τέλος της καριέρας του ως αθλητή. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια είχε κάνει εμφάνιση σε κάποιες expo δείχνοντας υγιής και σε μια αξιοπρεπή κατάσταση, μακρυά ωστόσο από τις διαφημίσεις καθώς η εικόνα του είχε σταματήσει να πουλάει.

Ο Kovacs είχε εμπλακεί σε διάφορες ιστορίες στο χώρο του Bodybuilding, και φήμες είχαν δημιουργηθεί γύρα από το όνομά του. Ο επίσης μακαρίτης Nasser El Sonbaty τον είχε αναφέρει επανειλημμένα σε συνεντεύξεις του με καθόλου κολακευτικά σχόλια.

Από όσο γνωρίζω τα τελευταία χρόνια εργαζόταν σε κατάστημα συμπληρωμάτων στην πατρίδα του, τον Καναδά. Κριτικές έγραψαν ότι δεν είχε την εμπορική ευφυία να εκμεταλλευτεί την επιτυχία του και δεν άντεξε στο χώρο.

Όπως και να 'χει ο Kovacs ήταν ένα φαινόμενο, μια γενετική εξαίρεση που ενέπνευσε μια ολόκληρη γενιά η οπόια θα τον θυμάται πάντα.

Ας είναι αναπαυμένη η ψυχή του.

vaggan
27-11-13, 02:14
θυμαμαι πως ο νικητης ειχε κανει με μεγαλη δυσκολια 197 κιλα και ξαφνικα εμφανιστηκε ο κοβακς και πειρε 17 επαναληψεις με αυτα τα κιλα:shock: και τοτε δεν ηταν στα φορτε του παντα θα τον θυμαμαι λογω περιοδικων και της βιντεοκασετας του κολοσσος την ελεγαν αιωνια του η μνημη

Polyneikos
30-11-13, 02:43
75785


75786

75787



75788

Kntrns_MD
01-12-13, 05:37
μεγάλο κρίμα να φεύγει ένας νέος άνθρωπος και ακόμη πιο κρίμα όταν προέρχεται απο τον χωρο του αθλητισμού , ειδικα όσοι τον γνωρίζαμε και τον θαυμάζαμε μας έχει δημιουργήσει μεγαλύτερη στενοχώρια ,ο θεός ας τον συχωρέσει και με αφορμή αυτο το περιστατικό να πώ ότι τα πολλα κιλα δεν είναι καλό πράγμα είτε προέρχονται απο λίπος είτε απο μύς , βέβαια το λίπος είναι χειρότερα αλλα και οι υπερβολικά μεγάλοι μύς δημιουργούν πολλα προβλήματα και μειώνουν το προσδόκιμο ζωής βέβαια το τι είναι υπερβολή πλέον είναι υποκειμενικό , γιατι οι υπερβολικοι ββερ του παρελθόντος σε σχέση με τούς σημερινούς , είναι απλα ββερ στο ξεκίνημά τους , γι αυτο βλέπουμε πολλους απο τούς παλιούς να έχουν φτάσει όχι απλα στα βαθεια γεράματα αλλα να διατηρούνται και σε αξιοπρεπή και αξιοζήλευτη κατάσταση θα πεί τωρα κανείς δηλαδή να μην ασχολούμαστε με το αγωνιστικό ββ σε επίπεδο πρωταθλητισμού? όχι βέβαια , απλα με σύνεση και κάθε πράμα στον καιρό του γιατι όταν κάποιος είναι νέος αλλες αντοχές έχει , ειδικα όργανα όπως καρδια συκώτι αρτηρίες νεφρα και άλλες όταν περάσουν τα χρόνια και υπάρχει επιβάρυνση όλοι ξεγελιούνται απο την εικόνα του σώματος σε σχέση με τούς μυς σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας , αλλα να μην ξεχνάμε ότι αυτο είναι το περιτύλιγμα και οι μυς με την κατάλληλη φαρμακοδιέγερση συντηρούνται και σε μεγαλύτερες ηλικίες , ενω αντίθετα η καρδιά η επιβάρυνσή της έχει συσωρευτικη δράση όταν υπάρχει μεγάλος μυικός όγκος να στείλει αίμα και σχεδόν ποτε δεν ξεκουράζετε και όλο μιλάμε για την σημαντικότητα της ξεκούρασης του μυικού συστήματος για το θέμα ανάπτυξης , ενω η τραγική ειρωνεία είναι ότι και την καρδιά που είναι μύς και ο πιο σημαντικός την αγνοούμε Θα συμφώνησε σε όλα με τον Ηλία και θέλω να εκφράσω την λύπη μου για έναν μεγάλο αθλητή που με "μύησε" στο ΒΒ πριν 16 χρόνια που δέσποζε στα εξώφυλλα του musclemag . νομίζω πως εδώ και σε άλλες συζητήσεις έχει ειπωθεί πόσο σημαντικό είναι το μέτρο στο άθλημα του ΒΒ σε συνδιασμό με την άρτια κατάρτηση και την διαρκή ιατρική παρακολούθηση για να έχουμε τα βελτιστα αποτελέσματα με την ελάχιστη ζημιά.

RAMBO
01-12-13, 05:42
Δυστυχως Κοντορινη στις μερες μας αυτο απουσιαζει ειτε ειναι η αμαθια,ειτε η πονυρια καποιον να δινουν κακης ποιοτητα πραματα εις βαρος της υγειας των αλλων με σκοπο το κερδος,αλλα κυριως οτι στα γυμναστηρια ο κοσμος που μπαινει ειναι ολο κι πιο πολυ οι γνωστοι ''παραλιες'' που δεν εχουν ιδεα ολων αυτων,θελουν ενα αποτελεσμα και κοιτανε πως θα το εχουν,ετσι ακουμε συνεχεια για θανατους και χιλια 2...αλλα μεγαλο θεμα και ατελειωτο ανοιγω,οποτε το αφηνω στην ακρη

Polyneikos
03-12-13, 09:15
75902

75903

75904


75905


75906

morbit_killer
06-12-13, 12:26
Θα συμφώνησε σε όλα με τον Ηλία και θέλω να εκφράσω την λύπη μου για έναν μεγάλο αθλητή που με "μύησε" στο ΒΒ πριν 16 χρόνια που δέσποζε στα εξώφυλλα του musclemag . νομίζω πως εδώ και σε άλλες συζητήσεις έχει ειπωθεί πόσο σημαντικό είναι το μέτρο στο άθλημα του ΒΒ σε συνδιασμό με την άρτια κατάρτηση και την διαρκή ιατρική παρακολούθηση για να έχουμε τα βελτιστα αποτελέσματα με την ελάχιστη ζημιά.

όση ιατρική παρακολούθηση και να έχει ενας bodybuilder αμα το παρακάνει με τα στεροείδη θα την πάθει δεν υπάρχει περίπτωση !! ο nasser έφυγε απο πρόβλημα στα νεφρά του , το ίδιο και ο ένας απο τους αδελφούς mentzer !!

NASSER
07-12-13, 13:14
Ανήκω και εγώ στη μερίδα αθλητών που έβλεπε στα περιοδικά τον Kovacs και απορούσα κατά πόσο είναι εφικτό να σηκώνεις τόσο πολλά κιλά, να τρως τόσο πολύ και να είσαι τόσο βαρύς. Φυσικά όλη η παρουσίαση ήταν εμπορικό τέχνασμα εταιρείας και περιοδικού, χωρίς όμως να αποκλείουν την αλήθεια για τον αθλητή. Αν και δεν κατάφερε να κάνει αγωνιστικές επιτυχίες, ωστόσο το όνομα του γράφτηκε στην ιστορία του αθλήματος.
R.I.P. Kovacs

Polyneikos
17-01-17, 23:42
Ενα ωραίο βιντεάκι του Kovacs.
Είναι ο πρώτος επαγγελματίας που είδα από κοντα, σε κάποια έκθεση της Athletica στο ΣΕΦ, κάπου στα 90s


http://www.youtube.com/watch?v=14wIIKVokX8

goldenera
18-01-17, 23:08
Κώστα εκεί ήμουν και εγώ, ήταν το 1999.....η φωτό πρέπει να είνα λίγο πειραγμένη ε?;)

Polyneikos
19-01-17, 09:38
Γιάννη αν θεωρείς το screenshot του βιντεο, ναι , κάτι έχουν κάνει στα χέρια του:green:

goldenera
21-01-17, 20:12
Ναι Κώστα αυτό εννοώ, όλη η δεξιά του πλευρά (όπως κοιτάμε εμείς) είναι.......τραβηγμένη;) Συμπαθέστατος ο Καναδός, δεν μπορώ να καταλάβω τί τροπή μπορεί να πάρει η ζωή και για ποιό λόγο και άτομα που φαίνονται νορμάλ και έχουν μια καλή πορεία στη ζωή τους -με ότι καταπιάνονται-καταλήγουν σε τέτοια αποτελέσματα......βέβαια θα μου πείτε άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου δε μπορούμε να ξέρουμε 'τί κουβαλάει' ο άλλος μέσα του:(

Polyneikos
04-04-17, 19:29
Βιντεάκι του Κοvacs με καποιες σπάνιες φωτογραφιες, από την μικρή του ηλικία.


https://www.youtube.com/watch?v=VvH3XbpGFCw

Polyneikos
28-08-21, 19:17
Mια φωτογραφία που έχει "πειραχτεί" και κυκλοφορούσε στο νετ, με τον Κovacs δίπλα στον Cutler.

Bάζω την πειραγμένη και την κανονική!

135465135466

Polyneikos
12-01-22, 12:44
137208

137209

137210

137211


137212

137213

137214

137215

137216

137217

137218

137219

137220

137221

137222

Polyneikos
12-01-22, 12:45
Στο τελευταίο του αγώνα, το Toronto Pro 2005, που φαινόταν έντονα τα σημάδια της πτώσης!

137226137225137224137223137227

TRIANTAFYLLOU
15-01-22, 04:25
κρίμα βλέποντας αυτες τις φωτο και την πορεία αυτού του ανθρώπου είναι σαν να τον "έφαγαν" , γιατι ένα σώμα που δεν ήταν ιδανικό για ΒΒ και μοναδικό ατού είχε την μάζα , οι εταιρία η οι εταιρίες τον προέβαλαν και τον ωθούσαν να είναι συνέχεια σε τερατώδη κατάσταση και ένα πράμα που δεν το είχε την γράμωση και συμμετρία που μόνιμα τον φωτογράφιζαν για διαφημιστικούς σκοπούς , είχε σαν αποτέλεσμα να έχει αυτη την πτώση και εν τελει να χάσει την ζωή του νεότατος

Ενα αλλο παράδειγμα που γνωρίζω καλα και έχω στο μυαλό μου , ήταν ο Ανδρέας Μούνζερ που και αυτον τον ωθούσαν λόγω της εξωφρενικής του γράμμωσης οι χορηγοί να είναι συνέχεια σε δαιμονιώδη φόρμα γράμμωσης , σε διαφημίσεις σε περίπτερα και εκδηλώσεις και αυτός παρασυρόμενος προσπαθούσε να φτάνει τον εαυτό του στα όρια προκειμένου να βρίσκετε η να είναι κοντα στην τέλεια φόρμα που έβγαζε
Εχω παραδείγματα και μπορω να στηρίξω αυτα που λέω όταν ο δικός μου φίλος ο Γιάννης Ελευθεριάδης είχε ενα σοβαρό πρόβλημα υγείας με την καρδιά του και έχασε εκείνο το διάστημα την φόρμα του λόγω προβληματων υγείας , (η οποία αργότερα επανήλθε) είχα ακούσει οτι έλεγαν μεταξυ τους οι παράγοντες του μεγάλου χορηγού του , ότι τωρα πάει αυτός , δύσκολα να επανέλθει δεν αξίζει να ασχολούμαστε και δεν έγινε ουτε το ανθρώπινο , ενα απλό ενδιαφέρον για την πορεία της υγείας του , ενα τηλέφωνο για το τι κάνεις πως είσαι αν χρειάζεσαι κάτι

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-01-22, 15:49
Στο τελευταίο του αγώνα, το Toronto Pro 2005, που φαινόταν έντονα τα σημάδια της πτώσης!

137226137225137224137223137227

Πια πτωση;; Εδω τουλαχιστον ειναι τραγικος :(
Palumpoism στο τερμα.

* Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος Ηλιας πανω ,αλλα αυτη η "εκμεταλευση" ...να παρουμε τωρα οτι μπορουμε απ τον αλλον στα ακρα αδιαφορωντας για το μετα... μπορει να συμβαινει παντου. Γι αυτο θα πρεπει ,καθαρο μυαλο ,ματια ,λογικη κ ακουγοντας μονο ανθρωπους που νοιαζονται πραγματικα κ λενε αληθειες....οσο κ αν δε μας αρεσουν καμια φορα.

Polyneikos
09-02-24, 15:47
Ο Καναδός γίγαντας Greg Kovacs!

144483

Muscleboss
10-02-24, 00:57
Ο Καναδός γίγαντας Greg Kovacs!

144483


Το "προβλημα" που είχε ο Κόβακς, ήταν ότι όταν τον έβλεπες μόνον του στις φωτογραφίες των περιοδικών, ήταν δύσκολο να καταλάβεις πόσο πραγματικά τεράστιος ήταν! Μέχρι που τον έβλεπες δίπλα σε κάποιον άλλο γνωστό bodybuilder και συνειδητοποιούσες τις εξωπραγματικές διστάσεις του! :shock:

Polyneikos
18-03-24, 22:05
Ενα ωραίο βιντεάκι που έπεσα πάνω για τον Καναδό γίγαντα!


http://youtu.be/-AUUwbxnJPY