PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονόζυγο



Σελίδες : [1] 2

greekhaker
30-10-08, 22:37
Πριν ενα χρονο αρχισα μονοζυγο και μπορω να πο οτι εχει πολύ καλα αποτελεσματα,εκανα σαν τρελος καθε αλλα πριν λιγες μερες το σταματησα γιατι διαβαζα σε αλλα post οτι μπορει να μακρυνουν αποτομα τα χερια.......κατι που μαλλον επαθα και εγω.σκεφτομαι λοιπον να παρω βαρακια και να κανω οχι ομως ορθιος(ειμαι 1,61 .....πολυ κοντος για βαρη).
ακουω προτασεις για να σσυνεχισω να ειμαι οπως ειμαι κα να μην γινω λαπας

thegravijia
30-10-08, 22:38
ποσο χρονων εισαι ρε αρχηγε...??

tezaman
30-10-08, 22:48
14 τον κόβω 8)

thegravijia
30-10-08, 23:00
κ εγω καπου εκει..

Steve KinG STyLe
30-10-08, 23:09
1,61 κοντος για βαρη τι εννοεις?Οι αρσηβαριστες ποσο υψος εχουν?Γιατι κανον βαρη τοτε? :P Και μην φοβασε οτι θα μεινεις κοντος αν κανεις βαρη μην φοβασαι δεν παιζει κατι τετοιο!!!Ε και αν εισαι 14-15 ετων μην φοβασαι για το υψος ξερω πολλα παιδια που ηταν 1,50 και τωρα ειναι 1,80 οποτε μην σε απασχολει αυτο...

Οσο για το μονοζυγο ειναι φοβερη ασκηση και δεν γινετε να σου δημιουργησει τετοια προβληματα για τα χερια πιστευω,εγω θα σου λεγα να συνεχισεις να κανεις μονοζυγο αλλα και αλλες ασκησουλες με βαρακια η μπαρα αν θες...η καλυτερα πανε γυμναστηριο...

Stay Heavy :P

greekhaker
30-10-08, 23:31
14 ειμαι..οσο για το μονοζυγο ειναι απο τα καλυτερα και δεν μου αρεσε καθολου που το εκοψα αλλα αυτο με τα χερια που ειπα πιο πανω υσχυει.
ΓΙα τα βαρη........δεν ξερω,ο πιο ψηλος της οικογενειας ειναι 1,63 οποτε δνε νομιζω οτι εχω να παρω πολύυ υψος,για αυτο ειχα αρχισει μονοζυγο....αλλα μετα μου αρεσε το γεγονος οτι.......τουμπανιασα
**Για το δύζυγο τι λετε? :bodybuilder1:

greekhaker
30-10-08, 23:32
αα.........πειτε καμια τιμουλα.ποσο κανει ενα δυζζυγο,μπαρα κτλ. :)

edit:και τα βαρακια σκεφτομαι να μην τα κανω ορθιος.....αλλα να τα σηκωνω σαν μπαρα.

Steve KinG STyLe
30-10-08, 23:41
Ιδεα δεν εχω να πω την αληθεια ριξε μια ματια στους χορηγους του φορουμ μας!!!!! :wink:

Ακριβα παντως δεν πρεπει να ειναι...πολυ καλη ιδεα για το δυζιγο φοβερη ασκηση για τρικεφαλους και στηθος,και απο τις πιο βασικες και ειδικα τετοιες ελεφθερες ασκησεις ειανι οτι πρεπει για την ηλικια μας...αν γουσταρεις παρε μια μπαρα αλτηρες και βαρη πολλα για να βαζεις στην μπαρα και κανε βασικες ασκησεις σκουοτ,πιεσεις παγκου,πιεσεις ομων,αρσεις θανατου,κωπηλατικη μπαρας κτλ..... :) Για να "τουμπανιασεις" γερα οπως λες :rolf:


Αντε καλη συνεχεια!

slaine
31-10-08, 00:04
κάνε μονόζυγο 8)

billys15
31-10-08, 15:12
Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω.

peris
31-10-08, 15:36
Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω. :awesome: :awesome: :awesome:

θα συμφωνησω με το billy απολυτα ΠΡΟΣΟΧΗ στο διζυγο πιο παλια ειχα τραυματιστει απο αυτο στουσ ομους ευτυχως ελαφρια κατεβαινα πολυ κατω νομιζα σα πιτσιρικας που ημουν και πορωμενος οτι ειναι καλυτερο

tezaman
31-10-08, 16:51
κάνε μονόζυγο 8)
8)

panagiotisf
31-10-08, 17:20
για σου φιλε
και εγω στην ηλικια σου ειχα αρχισει να κανω περιπου μονοζυγο
μαλιστα εχω ακουσει πως βοηθαει στο να ψιλοσεις το μονοζυγο
βεβαια δεν εχω δει καποια ερευνα που να το αποδεικνύει
ενας φιλος νομιζω δεν θυμαμαι καλα μου ειχε πει πριν αρκετα χρονια πως ειχε καπου διαβασει μια συνεντευξη του μαικλ τζορνταν
και ελεγε νομιζω πως εκανε μονοζυγο για να ψιλοσεις μιας και ηταν σχετικα κοντος για το nba

τελος παντων ,, δεν εχει και τοσο σημασια πλεον σαν ιστοριουλα στο ειπα
υπαρχει μια σελιδα που γραφει τι μπορεις να κανεις για να ψιλοσεις οσο δυνατον γενετικα πιο πολυ google it

λοιπον για την ηλικια σου να αποφευγεις ασκησεις οπως το σκουοτ και οι αρσεις θανατου και γενικα οτι επιβαρθνει την σπονδυλικη σου
τετοιες ασκησεις καλο ειναι να τις κανεις μερα την ηλικια των 18 ισως και λιγο παραπανω ωστε να υπαρχει πληρες αναπτξη στπ σωμα σου

καλη συνεχεια και οτι καλυτερο σου ευχομαι
και με χαροποιει ιδιαιτερα να ακουω τετοιες ηλικιες να ασχολουνται γενικα με τον αθλιτισμο

αντι να αρχιζουν το καπνισμα και τα ποτα σε τετοιοες ηλικιες
ευγε

greekhaker
31-10-08, 19:32
εγω θα κανω ασκησεις σε "καθιστη" σταση......οποτε το μονο που θα πιεζω ειναι τα χερια..........μπορει να επιβραδύνει την αναπτυξη του σωματος αυτο?



τσιγαρο?φανατικος αντικαπνιστης............γυμναστικη και τσιγαρο δεν πανε. :sneaky:

Steve KinG STyLe
31-10-08, 19:34
+100 με το τελευταιο που ειπες!!!!

Αλλα οσο για το σκουοτ και τις αρσεις θανατου εχει συζητηθει αρκετες φορες οτι δεν εμποδιζει την αναπτυξη ουτε θα παθεις ζημια στην μεση,Φυσικα πρπ να τις κανεις σωστα αλλιως ολοι και ο 25χρονως μπορει αν παθει ζημεια!!!Ειδικα οι αρσεις γυμναζει ολη την ραχη και αναπτυσει μυικη μαζα στην μεση οποτε μετα δεν παιζει να παθεις κατι στην μεση(by RUHL xD)και στο σκουοτ αν θες κανε μπροστινο σκουοτ που δεν πιανει τοσο την ραχη!!!!!

greekhaker
31-10-08, 19:36
Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω.
το μονο που με ανυσυχει ειναι να μην αναπτυχθουν υπερβολικα τα χερια........και εγω πορομενοσ ειμαι με τον μονοζυγο,και δεν σταματαω ευκολα,σε λιγο καιρο θα αρχισω παλι. :D

tezaman
31-10-08, 19:37
δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποια σοβαρή έρευνα που να λέει πως τα βάρη σε μικρές ηλικίες μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη του σώματος

βέβαια επειδή το σώμα στης ηλικία των 14 χρονών είναι ακόμα σαν πηλός καλό θα ήταν να μην φορτώνεις πολλά κιλά και να αποσκοπείς στην ανάπτυξη ποιο πολύ της δύναμης κ φυσικής κατάστασης του μυικού σου ιστού, γύμνασε καλά το καρδιαγγειακό σου σύστημα μίας και θα το βρεις μπροστά σου στην συνέχεια.
συνέχισε το μονόζυγο και μην σε νοιάζει τίποτα 8)

greekhaker
31-10-08, 19:41
+100 με το τελευταιο που ειπες!!!!

Αλλα οσο για το σκουοτ και τις αρσεις θανατου εχει συζητηθει αρκετες φορες οτι δεν εμποδιζει την αναπτυξη ουτε θα παθεις ζημια στην μεση,Φυσικα πρπ να τις κανεις σωστα αλλιως ολοι και ο 25χρονως μπορει αν παθει ζημεια!!!Ειδικα οι αρσεις γυμναζει ολη την ραχη και αναπτυσει μυικη μαζα στην μεση οποτε μετα δεν παιζει να παθεις κατι στην μεση(by RUHL xD)και στο σκουοτ αν θες κανε μπροστινο σκουοτ που δεν πιανει τοσο την ραχη!!!!!
ναι και εγω το εχω ακουσει αλλα σιγουρα ασκεις καποια πιεση στην σπονδυλικη στηλη..........αν ημουν 16-17 θα εκανα,αλλα τωρα θέλω να παρω ακομα 5-6 ποντους υψος,οποτε δεν θέλω να ρισκαρω.


edit:οπως ειπε ο tesaman πιο πανω.........σε τεοια ηλικια το σωμα ειναι σαν πηλος.

RUHL
31-10-08, 20:26
Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω.
το μονο που με ανυσυχει ειναι να μην αναπτυχθουν υπερβολικα τα χερια........και εγω πορομενοσ ειμαι με τον μονοζυγο,και δεν σταματαω ευκολα,σε λιγο καιρο θα αρχισω παλι. :D

Ασε σαν γοριλας θα γηνεις μετα τοσο μακρια χερια μηλαμε μπορει να το εχω δει σε 50 ατομα που εκαναν μονοζυγο ιδια χερια με γοριλα εχουν σε μηκος :lol: :lol:

τα βαρη κοντενουν το μονοζυγο σε κανει γοριλα σε μηκος χεριων τι αλλο θα ακουσουμε :lol: :lol: :lol:

Εγω που κανω βαρη απο τα 13 γιατι βγηκα κανονικος παντα ειχα αυτη την περιεργεια :lol:

Α ναι και το σωμα το δικο μου απο την πρωτη μερα απο ατσαλι ηταν ποτε δεν καθησα να ασχοληθω με πηλους ζωγραφικη γλυπτικη χειροτεχνιες καλιτεχνικη αυτο το αφηνα στους καλιτεχνες :lol:

tezaman
31-10-08, 21:06
χαχαχαχαχα γειάσου Άλεξ Ironman
http://www.millardbaker.com/wp-content/uploads/2008/02/2008-ironman-108.jpg

RUHL
31-10-08, 21:15
ο ισπανος ειναι ο silvio samouel :bowdown:





τεζα εσυ εκανες καλιτεχνικη μικρος :green: :P

tezaman
31-10-08, 21:23
δεν τον ξέρω τον κύριο αλλά που θα μου πάει.. νάνε καλά η μάσκλτεκ και θα τον φτάσω σύντομα 8)

όσο για το τι έκανα μικρός ουδέν σχόλιο :shifty:

greekhaker
31-10-08, 22:42
δεν ξερω ...μπορει να εχεις δικιο.........
Αυριο θα παω να δω για μπαρα και διζυγο...το προβλημα ειναι οτι εδω στην επαρχια δεν εχουμε και παρα πολλα μαγαζια. :lol: :lol:

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παντος:bodybuilder1:

TRIANTAFYLLOU
31-10-08, 23:10
το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.

peris
01-11-08, 01:05
το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.

συμφωνω με τον κ Τριανταφυλου και εγω προχτες πηγα να κανω μονοζυγο με ενα μονο ζεσταμα 20 επαναληψεων στη τροχαλια και εκανα και 5 σετ βαρια και νοιωθω ηδη τους ομους βαριους δε με πονανε αλλα τους νοιωθω με ενα βαρος αν καταλαβαινεται τη εννοω

μια ερωτηση για να μην ανοιξω αλλο τοπικ αυριο εχω ομους τι κανω παιζω κανονικα επειδη τους νοιωθω καπως τους ομους στο σημειο που ειναι πιο πανω απο τον εμπροσθιο δελτοειδη υπαρχει περιπτωση τραυματισμου?

και 2 ερωτηση ζεσταμα πριν το μονοζυγο κανουμε πχ ενα σετ για πλατη ενα για ομουε ενα για χαρια με αλτηρες ειναι καλο ζεσταμα?

greekhaker
01-11-08, 01:21
το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.
καλα....ισως ειναι αυτο που λενε....οτι το σωμα αναπτυσετε ανωμαλα σε τετοιες ηλικιες......χερια-ποδια και μετα σωμα.......αλλα δεν ξερω αν ισχυει.

slaine
01-11-08, 01:23
δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. πάντως καλύτερα κάνε συντηρητικά και αν βλέπεις κάποια ενόχληση άσε την συγκεκριμένη άσκηση. δε χάθηκε και ο κόσμος για μία προπόνηση... άσε το σώμα σου να σε οδηγήσει.

όσον αφορά το ζέσταμα πάλι είναι σχετικό.
εγώ πχ κάνω εκτός από αεροβική-κοιλιακούς-ρακχιαίους για ζέσταμα και 2 σετ πιεσεων για ώμους, 2 σετ κάμψεις δικεφάλων, πολλές περιφορές ώμων αργά και σιγα σιγά πιο γρήγορα + 2 σετ ανάλογα με το τι θα γυμνάσω στηθος-πιέσεις στήθους, πλάτη-τροχαλία μπροστά/πίσω ώμους πιέσεις+περιστροφικούς ζέσταμα +ήπιες διατάσεις.

επίσης μερικές φορές κάνω όταν έχω πλάτη 1 σετ στήθος με τη μπάρα σκέτη και όταν έχω στήθος 1 σετ τροχαλία πλάτης.

όταν δεν έχω χρονο κάνω άλλες σύνθετες ασκήσεις με έμφαση στην αναπνοή από τις πολεμικές τέχνες τις οποίες είναι πολύ δύσκολο να τις περιγράψω μόνο να τις δείξω μπορώ...

stavro
01-11-08, 07:29
αυτο νομιζω θα σε βοηθησει φιλε μου
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2463

greekhaker
16-11-08, 17:40
χθες πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα 2 αλτηρακια,μπαρα δεν πηρα γιατι ημουν με τα ποδια :)
αλλα δεν εχω δει πουθενα αυτα τα 'καθισματα'....αυτα που εχουν στα και γυμναστηρια....ξαπλωνεις και συκωνεις μπαρα,βαρακια κ.α.
μπορω να βρω πουθενα τετοιο? :hantel:

NASSER
16-11-08, 18:41
χθες πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα 2 αλτηρακια,μπαρα δεν πηρα γιατι ημουν με τα ποδια :)
αλλα δεν εχω δει πουθενα αυτα τα 'καθισματα'....αυτα που εχουν στα και γυμναστηρια....ξαπλωνεις και συκωνεις μπαρα,βαρακια κ.α.
μπορω να βρω πουθενα τετοιο? :hantel:

Αμα ψαξεις θα βρεις! Παλι σε μαγαζια μεοργανα και συμπληρωματα !
Κοιτα στους χορηγους του :bodybuildinggr: ολοι τους εχουν οτι αναζητας.

greekhaker
16-11-08, 20:24
χθες πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα 2 αλτηρακια,μπαρα δεν πηρα γιατι ημουν με τα ποδια :)
αλλα δεν εχω δει πουθενα αυτα τα 'καθισματα'....αυτα που εχουν στα και γυμναστηρια....ξαπλωνεις και συκωνεις μπαρα,βαρακια κ.α.
μπορω να βρω πουθενα τετοιο? :hantel:

Αμα ψαξεις θα βρεις! Παλι σε μαγαζια μεοργανα και συμπληρωματα !
Κοιτα στους χορηγους του :bodybuildinggr: ολοι τους εχουν οτι αναζητας.
οσα βρεικα ειναι απο 100 ? και πανω.
τοσο κοστιζουν? :?

RUHL
16-11-08, 20:28
με τοσα λεφτα θα φυτευα καλυτερα εναν δεντρο και θα περιμενα να μεγαλωσει για να κανω μονοζυγο στα κλαδια :lol: :lol:

δεν αξηζει

greekhaker
16-11-08, 20:59
με τοσα λεφτα θα φυτευα καλυτερα εναν δεντρο και θα περιμενα να μεγαλωσει για να κανω μονοζυγο στα κλαδια :lol: :lol:

δεν αξηζει
χαχα ,καλα στο μυαλο μου εισαι?εδω και καιρο σκευτομαι να φτιαξω ενα αυτοσχεδιο ξυλινο(μιας και ο πατερας μουε χει πολλα ξυλα εδω) και να βαλω ενα απλο στρωμα γυμναστικης απο πανω.
λες?
βεβεα εγω το θελω για βαρη :D :D

RUHL
16-11-08, 22:07
μια σιδερενια μπαρα ποσο κανει η ενα σηδερο σωληνας να μην φας τα μουτρα σου προσαρμοσε το καπου στην αναγκη ανοιξε καμια τρυπα και κανε την δουλεια σου τωρα αν μενεις σε διαμερησμα λολ πηγαινε σε καμια παιδικη χαρα :lol: :lol:

Steve KinG STyLe
16-11-08, 22:09
μια σιδερενια μπαρα ποσο κανει η ενα σηδερο σωληνας να μην φας τα μουτρα σου προσαρμοσε το καπου στην αναγκη ανοιξε καμια τρυπα και κανε την δουλεια σου τωρα αν μενεις σε διαμερησμα λολ πηγαινε σε καμια παιδικη χαρα :lol: :lol:


εεεε...για παγκο λεει ο ανρθωπος :P 100ευρω καλα ειναι για παγκο αν γινετε επικλινηες κατακλινης και γενικα μπορεις να διαμορφωσεις τις μοιρες παρτον

RUHL
16-11-08, 22:19
οτι νανε μην δηνετε σημασια στα ποστ εγω ειδα τιτλο τοπικ μονοζυγο και μετα τιμη 100 ευρω τι να υποθεσω δεν διαβασα ολα τα επομενα ποστς :lol: :lol:

greekhaker
26-12-08, 18:45
Ποιες ειναι οι καλυτερες ασκησεις με αλτηρες?επισεις, η κλασικη ασκηση με αλτηρες...αυτη που ακουμπαμε το ενα χερι στο ποδι και σηκωνουμε τον αλτηρα βοηθαει καθολου? :squat:

slaine
26-12-08, 22:22
τι εννοείς, κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης? υπάρχουν άπειρες ασκήσεις! γενικά οι αλτήρες είναι καλύτεροι. εδώ το θέμα είναι μονόζυγο.

Billy
28-12-08, 12:36
Πριν ενα χρονο αρχισα μονοζυγο και μπορω να πο οτι εχει πολύ καλα αποτελεσματα,εκανα σαν τρελος καθε αλλα πριν λιγες μερες το σταματησα γιατι διαβαζα σε αλλα post οτι μπορει να μακρυνουν αποτομα τα χερια.......κατι που μαλλον επαθα και εγω.σκεφτομαι λοιπον να παρω βαρακια και να κανω οχι ομως ορθιος(ειμαι 1,61 .....πολυ κοντος για βαρη).
ακουω προτασεις για να σσυνεχισω να ειμαι οπως ειμαι κα να μην γινω λαπας

Για να μακρύνουν τα χέρια πρέπει πρώτα από όλα να μακρύνουν τα κόκαλα πράγμα που είναι φύση αδύνατον να συμβεί με το τράβηγμα.
Έχω διαβάσει, σχετικά με το ύψος, ότι δεν είναι μόνο το μονόζυγο που μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη αλλά γενικά όλες οι ασκήσεις που αποσκοπούν στην ανάπτυξη του μυικού συστήματος. Ο λόγος είναι απλός αντί να πηγαίνει η τροφή στην ανάπτυξη του σκελετού για πηγαίνει στην ανάπτυξη του μυικού συστήματος.
Γι' αυτό βλέπεις πολλούς αθλητές της ενόργανης γυμναστικής, πχ Μάρας, να έχουν αρκετά μικρό ύψος σε αντίθεση με τον Μελησανίδη ο οποίος δεν έχει κάποιο ιδιαίτερα ανεπτυγμένο μυικό σύστημα.

Κατά την γνώμη μου καλύτερα θα είναι να περιμένει κάποιος μέχρι τα 18-20 όπυ και σταματά η ανάπτυξη καί μετά να κάνει ΒΒ.
Θα μου πείς τί να κάνει μέχρι τότε, ας κάνει πολεμικές τέχνες.

RUHL
28-12-08, 13:51
ελεος δεν μακρηνουν τα χερια απο τιποτα μονο με ενχυρηση και σπασιμο κοκαλων

Billy
28-12-08, 14:23
Πάντως κάποια steroids μεταβάλλουν καί το σχήμα των κοκάλων δεν ξέρω αν τα μακραίνουν αλλά νομίζω ότι αλλάζει το σχήμα της διατομής από κυκλικό σε οβάλ. Νομίζω το dianabol έχει τέτοιες παρενέργειες.

slaine
28-12-08, 15:37
συγγνώμη Βασίλη διαφωνώ σε αυτό που λες για τους αθλητές της ενόργανης.

πρώτον αυτοί που ανέφερες είναι οι καλύτεροι (υποτίθεται δεν έχω δει και όλους τους έλληνες αθλητές του χώρου και φαντάζομαι θα είχαν και καλές δημόσιες σχέσεις) και καλύτεροι είναι οι κοντοί για να μπορούν να "διαχειρίζονται" το σώμα τους καλύτερα και δεν έμειναν κοντοί από αυτό. δηλαδή οι ψηλοί δεν είναι δυνατόν να φτάσουν στα ίδια επίπεδα.

βέβαια αν χρησιμοποιούν αναβολικά από μικρή ηλικία λόγω πρωταθλητισμού δεν ξέρω αν και πόσο επιρεάζεται η διάπλαση-ύψος.

δεύτερον ο μελισσανίδης είναι πιο ψηλός γι'αυτό και δεν είναι τόσο ογκώδης αλλά όχι και τόσο ψηλός. επίσης δεν ξέρουμε αυτ΄ςο αν έχει άρει φάρμακα και τι φάρμακα και από τι ηλικία για να δούμε αν έχει επιρεαστεί η ανάπτυξή του.

με λίγα λόγια δεν έμειναν κοντοί λόγω προπόνησης αλλά μάλλον ήταν γεννετικά προκαθορισμένο. άντε ίσως να έχασαν λίγους πόντους λόγω της υπερβολικής καταπόνησης από πολύ μικρή ηλικία. αν και τα οστά λόγω έντονης γυμναστικής θα είναι φαντάζομαι "χοντρά".

Billy
28-12-08, 20:27
μια στιγμή,
εγώ δεν υπαινίχθηκα ότι αν παίρνεις αναβολικά θα μείνεις κοντός, ούτε κατά διάνοια έκανα σύνδεση με κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο.

Σχετικά με το αν υπάρχει γενετικά κάποια επίδραση δεν μένει παρά να δούμε και τους γονείς, αδέλφια κλπ.
Στο σχολείο είχα έναν συμμαθητή πού έκανε ενόργανη από μικρός και ήταν κοντούλης σε σχέση με τα άλλα παιδιά και οι γονείς του είχαν κανονικό ύψος.

slaine
28-12-08, 20:36
όχι δεν έκανες κάτι τέτοιο. απλά είπα ότι οι αθλητές που είπες ότι είναι πιό κοντοί ας πούμε, δε σημαίνει ότι απαραίτητα "έχασαν" ύψος από την προπόνηση αλλά ότι μάλλον επειδή ακριβώς δεν ήτν πχ 1.90 έγιναν πρωταθλητές σε αυτό το άθλημα.

και πρόσθεσα ότι επειδή στον πρωταθλητισμό συνήθως παίρνουν φάρμακα μπορεί (αν πήραν σε μικρή ηλικία) να επιρεάστηκε η ανάπτυξή τους. αλλά αυτό είναι μία σκέψη μου απλά και τίποτ'άλλο.

Polyneikos
28-12-08, 21:18
βρε παιδια μην τρελαινεστε,για το καθε αθλήμα υπαρχει και ο ιδανικος σωματοτυπος,αυτοι που κανουν πρωταθλητισμο δεν τους ελαχε απλα,είχαν και τις προδιαφραφες,μην ψαχνομαστε αν καποιος είναι κοντος ότι κατι του έχει συμβει.
Ένα παραδειγμα σε αυτο που λέω, δεν θα δειτε ποτε αναβατες αλογων ψηλούς,στον ιππόδρομο είναι όλοι μικροσωμοι και αυτό για να μην επιβαρυνεται το άλογο για θεματα ταχυτητας,δηλαδη οποιος τους δει πρεπει να πει ότι μαλλον κατι πρεπει να εχουν παρει οταν ηταν μικροι άρα για αυτο έμειναν κοντοί;

Billy
28-12-08, 22:36
καταλαβαίνω τι λέτε αλλά νομίζω ότι η συζήτηση έχει πάρει λάθος τροπή.
Η ερώτηση είναι:
"Επηρεάζει η Ενόργανη ή ΒΒ σε μικρές ηλικίες την ανάπτυξη ή όχι";
και αν ναι σε ποίο βαθμό;

Αυτό που είπα για τα αναβολικά δεν έχει σχέση με την συζήτηση αλλά απλά είπα ότι ένας άλλος παράγοντας που επηρεάζει τα κόκαλα είναι τα αναβολικά.

Polyneikos
28-12-08, 22:55
δεν είμαι ο πιο αρμόδιος να απαντησω αλλά ειδικά για το bb καλο θα ηταν σε τρυφερες ηλικιες δηλαδή 15-16 να μην μπει καποιος σκληροπηρυνικα ειδικα με καποιες ελευθερες ασκησεις μπορει να φορτιστουν οι αρθρωσεις και να επηρεαστεί το μυοσκελετικο συστημα και δεν είναι ότι καλυτερο όσο ακόμα υπάρχει αναπτυξη,αλλά προσεγμενα και light προγράμματα μετα από 16 νομίζω δεν διακινδευει καποιος.

slaine
28-12-08, 23:36
παρεξηγήσατε αυτά που είπα. τεσπα το τόπικ αφορά το μονόζυγο και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βοηθήσει.

RUHL
29-12-08, 17:56
δεν είμαι ο πιο αρμόδιος να απαντησω αλλά ειδικά για το bb καλο θα ηταν σε τρυφερες ηλικιες δηλαδή 15-16 να μην μπει καποιος σκληροπηρυνικα ειδικα με καποιες ελευθερες ασκησεις μπορει να φορτιστουν οι αρθρωσεις και να επηρεαστεί το μυοσκελετικο συστημα και δεν είναι ότι καλυτερο όσο ακόμα υπάρχει αναπτυξη,αλλά προσεγμενα και light προγράμματα μετα από 16 νομίζω δεν διακινδευει καποιος.
Οχι το αντιθετο απο οσα λες δηλαδη δεν υπαρχουν δεδομενα που υποστηρηζουν οτι επηρεαζουν τις πλακες αναπτυξης ενω αντιθετα υπαρχουν στοιχεια που λενε οτι τα βαρη βοηθανε στην αναπτυξη και δεν μηλανε για βολτα στο παρκο αλλα κανονικη βαρια προπονηση

Polyneikos
29-12-08, 18:13
δεν είμαι ο πιο αρμόδιος να απαντησω αλλά ειδικά για το bb καλο θα ηταν σε τρυφερες ηλικιες δηλαδή 15-16 να μην μπει καποιος σκληροπηρυνικα ειδικα με καποιες ελευθερες ασκησεις μπορει να φορτιστουν οι αρθρωσεις και να επηρεαστεί το μυοσκελετικο συστημα και δεν είναι ότι καλυτερο όσο ακόμα υπάρχει αναπτυξη,αλλά προσεγμενα και light προγράμματα μετα από 16 νομίζω δεν διακινδευει καποιος.
Οχι το αντιθετο απο οσα λες δηλαδη δεν υπαρχουν δεδομενα που υποστηρηζουν οτι επηρεαζουν τις πλακες αναπτυξης ενω αντιθετα υπαρχουν στοιχεια που λενε οτι τα βαρη βοηθανε στην αναπτυξη και δεν μηλανε για βολτα στο παρκο αλλα κανονικη βαρια προπονηση

θα συμφωνησω μαζί σου μονο όταν μου εξασφαλίσεις ότι οι 16χρονοι θα ακολουθουν ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ των ασκήσεων,ορθό στήσιμο του κορμιού στις ασκησεις και μια λογικη χρήση των κιλών γιατί οι περισσότεροι που εχω δει λειτουργούν σαν τα κοκκόρια.Και δεν φταινε τα παιδια αλλα το οτι δεν υπάρχει κανεις να τους δείξει σε συνδυασμό με την επιπολαιοτητα και τον ενθουσιασμο της ηλικιας μπορεί να τους αποβεί μοιραία.Και μην ξεχνας ότι οι αρθρωσεις δεν είναι αμεσως προετοιμασμενες για βαριες προπονησεις,αν μιλαμε ότι τα παιζεις τα κιλα σωστα,δεν μπορω να δεχτώ ότι ένας 16χρ. μπορεί να κανεΙ HEAVY DUTY προπόνηση,με συνεπεια και συνεχεια εννοείται.

RUHL
29-12-08, 19:34
Kαλα για την τεχνικη ενοειτε και ειναι αμαρτια σε γυμναστηρια να βλεπεις να εχουν κακη τεχνικη οχι μονο 16 χρονοι αλλα ολες οι ηλικιες ολοι μπορουν να παθουν ζημια απο κακη τεχνικη


Και μην ξεχνας ότι οι αρθρωσεις δεν είναι αμεσως προετοιμασμενες για βαριες προπονησεις,αν μιλαμε ότι τα παιζεις τα κιλα σωστα,δεν μπορω να δεχτώ ότι ένας 16χρ. μπορεί να κανεΙ HEAVY DUTY προπόνηση,με συνεπεια και συνεχεια εννοείται.
Καλα HD εγω σε καμια ηλικα δεν προτηνω :lol: :lol: αν με πιανεις αλλα σκεψου τους αρσηβαριστες που προπονουντε για δυναμη τι πιεση ασκητε
βασικα η μια η ερευνα η ρωσικη στα παιδια σε κατι τετοιο εγηνε αν δεν με απατα η μνημη μου

Polyneikos
29-12-08, 19:44
Η θεωρία ότι η προπόνηση με βάρη αναστέλλει την ανάπτυξη του ύψους βασίζεται στην άποψη ότι πιθανόν η βαριά καταπόνηση να δημιουργήσει βλάβες στις πλάκες των αρθρικών επιφύσεων με αποτέλεσμα την πρόωρη οστέωση και κατά συνέπεια την αναστολή του ύψους.
Έρευνες που έγιναν στο Children's Hospital Medical Center in Boston και στο Human Performance Research Center in Newcastle απέδειξαν ότι η προπόνηση με βάρη δεν επηρεάζει αρνητικά την αύξηση του ύψους στις ηλικίες μεταξύ 13 και 19 ετών.
Εδώ πρέπει να επισημάνουμε την ανάγκη επίβλεψης σε όλη τη διάρκεια της προπόνησης από κάποιο πεπειραμένο γυμναστή, έτσι ώστε οι ασκήσεις με βάρη να γίνονται από ασφαλή θέση χωρίς να επιβαρύνουν τις αρθρώσεις. Ακόμη η επίβλεψη είναι απαραίτητη για τη διατήρηση της σωστής έντασης κατά την προπόνηση, καθώς οι περισσότεροι έφηβοι έχουν την τάση να θέλουν να χρησιμοποιούν όλο και μεγαλύτερη αντίσταση κατά την προπόνηση.
Το μαμησα τελειως το θεμα του μονοζυγου αλλά είχε ξεφγει έτσι κι αλλιως ,το ποσταρησα για να συμφωνησω με το τελευταιο σου πόστ και την αναφορα για την έρευνα.

RUHL
29-12-08, 23:03
Θα τα μεταφερεις στο καταληλο τοπικ μετα που εχουμε ββ και εφηβια θα βαλω και τα δικα μου εκει :wink:

Polyneikos
29-12-08, 23:07
:thumbsup: :thumbsup:

kappadee
09-02-09, 03:04
ρε παιδια εχω μια απορια με το μονοζυγο.. μπορω να κανω 3 σετ των 7 επαναληψεων η 1 των 10 και 2 των 6 η ενα των 10 το 2ο 8 και το 3ο 5, και παει μπροστα αρκετους μηνες αυτη η ιστορια.. πως μπορω να ξεκολισω? ευχαριστω

slaine
09-02-09, 03:09
κάνοντας αναζήτηση θα βρεις διάφορα που προτέινονται ήδη. :cyclops: :smash:

βάλε μία καρέκλα από κάτω και ακούμπα τα πόδια και όταν κουραστείς σπρώχνε με τα πόδια. ή βάλε κάποιον να σε βοηθήσει. αν είσαι σε γυμναστήριο μπορείς να βάλεις το σμιθ ποιο χαμηλά και να ακουμπάς πόδια. η να πατάς σε ένα ύψωμα(πάλι πχ καρέκλα) να και να κάνεις μόνο αρνητικές

_kwstas_
09-02-09, 07:00
λοιπον ποσο καιρο κανεις μονοζυγο, ποσα κιλα εισαι και ποσο ασχολισε με τα βαροι??? θα σου πω ποια ειναι η καλυτερη λυση... υπαρχει ενα μιχανημα που κανεις ελξης στο μονοζυγο και το ρυθμιζεις ποσα κιλα να σου βαζει βοηθεια δηλαδη αν εσυ εισαι 100 κιλα αυτο αμα το βαλεις 30 κιλα θα σου σπροχνει 30 κιλα στην ελξη δηλαδη στην ουσια θα σηκωνεις 70 αντι για 100 που ειναι το βαρος σου κ παει λεγοντας!!!μεχρι να φτασεις σε ενα σημειο να χτυπας τις διπλασιες χωρις καμια βοηθεια!! εγω σκεψου ο ΜΕΓΑΣ ΛΑΠΑΣ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ εφτασα να κανω γυρω στις 30-35 επαναληψεις με βαρος 92,93 κιλα π ειμαι χωρις βοηθεια!

Steve KinG STyLe
12-02-09, 15:58
Υπαρχει το μονοζυγο στην προπονηση σας?Αν ναι με ποια μορφη,ποια ειναι τα rekor σας?
Προσωπικα την θεωρω αναντικαταστατη ασκηση για πλατη πιστευω μακραν καλυτερο απο την τροχαλια αν βεβαια γινετε σωστα.
Προσωπικα reckor σε:
pullups για 11full reps
1 hand chins μονο για 5full reps
(υπαρχουν και σε βιντεακια χαχαχαχα)
Θελω να φτασω τα 15-20full wide pullups :green:

Υ.Γ pullup ειναι η εκτελεση που οι παλαμες κοιτανε μακρια απο μας και συνηθως ειναι με λαβη πιο ανοιχτη απο το ανοιγμα των ωμων και chin up με τις παλαμες να κοιτανε εμας.

Για πεστε γνωμες κουβεντα να γινετε :geek:

BRaWNy
12-02-09, 16:06
Πιστεύω ότι είναι απαραίτητα σε ένα πρόγραμμα.

Στην ουσία πάντως όπως και να τα κάνεις, είναι ΚΑΙ Pull-Ups (έλξεις προς τα πάνω) ΚΑΙ Chin-Up (Σαγωνι προς τα πάνω)

Eγω προτιμώ να τα λέω πάντα Pull-Ups (μιας και η παραλλαγή τους στην τροχαλία λέγεται Pull-Downs), αλλά να διευκρινίζω με συνοδευτική λέξη, σε τι γωνία, άνοιγμα λαβής κλπ είναι.
π.χ.
Reversegrip Pull-Up
Closegrip Pull-Up
Widegrip Pull-Up
V-Grip Pull-Up
etc

Polyneikos
12-02-09, 17:35
Βασικότατη άσκηση και την κανω πολλές φορες και πλην προπόνηση πλάτης,ή στην αρχή ή στο τέλος. :awesome:

blackgym
15-02-09, 05:48
wide grip kanw

4*8 στοχος 4*12

και widegrip οπισθολεμιες

3*8 1*6

βαζω και στην αεροβια ελξεις και καμψεις αλλα οσες μπορω ενα σετ διλαδι..περιπου 12 καλες με το ζορι και 70 καμψεις

goutsos
15-02-09, 11:17
στηβ να σε ρωτησω κανεις πιο πολλα πουλ απς απ οτι τσιν απς?καλα διαβασα?

kyriakos23
15-02-09, 12:05
το μονοζυγο μαρεσει πολυ.
να καταλαβετε μου την εβγαλε ο γυμναστης για αλλαγη προγραματος κ κα8ε μερα τον επριζα να το ξαναβαλουμε :geek:

Steve KinG STyLe
15-02-09, 12:15
στηβ να σε ρωτησω κανεις πιο πολλα πουλ απς απ οτι τσιν απς?καλα διαβασα?
Οχι δεν νομιζω,και ισως διαβασες λαθος ελεγα Ελξεις με ενα χερι χεχε.Δεν εχω δοκιμασει το reckor μου σε chins εδω και καιρο οποτε δεν μπορω να πω...αν και συνηθως πιο πολλα εβγαζα. :roll:

goutsos
15-02-09, 14:27
α λεω κ γω .....θηριο εισαι μπραβο :army2:

vAnY
11-08-09, 15:31
:turtle: σημερα αγορασα ενα μονοζυγο για το σπιτι το εβαλα στη εισοδο του μπανιου.. ετσι καθε φορα που θα περναω θα κανω και επαναληψη.:toast:

Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε ασκησεις για μονοζυγο???

Ευχαριστω!:thumbup:

Polyneikos
11-08-09, 16:07
Eλξεις μπροστα με ανοιχτη λάβη,έλξεις πισω με ανοιχτη λάβη,ελξεις με κλειστη λαβη και τους καρπους να κοιτανε προς τα εσενα.....

vAnY
11-08-09, 16:42
:toast:
θα μπορουσες να μου πεις ποιυς μυς γυμναζω με καθεμια απο αυτες τις ασκησεις?
Ευχαριστω:bbbiceps:

TRIANTAFYLLOU
11-08-09, 17:42
το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή βασική άσκηση αλλα επειδή κατευθείαν σηκώνουμε το βάρος του σώματος , θέλει λίγο ζέσταμα για αποφυγή τραυματισμών είναι σαν να πηγαίνουμε στην τροχαλία και να βάζουμε το μέγιστο βάρος κατευθείαν , για αυτό καλό είναι έστω χωρίς βάρος ζέσταμα και περιστροφές ώμων πρίν τις έλξεις.

οι εμπροσθολαίμιες και οπισθολαίμιες γυμναζουν το πάνω μέρος της πλάτης και κυρίως το άνοιγμα των φτερών , οι οπισθολαίμιες πιάνουν λίγο περισσότερο και τους οδοντωτούς , η κλειστή λαβή πιάνει πιο χαμηλά και δίνει πάχος στα φτερά .

όλες οι ασκήσεις με περισσότερο την κλειστή πιάνουν και δικεφάλους , καθώς και πίσω ώμους

tolismann
11-08-09, 17:44
:toast:
θα μπορουσες να μου πεις ποιυς μυς γυμναζω με καθεμια απο αυτες τις ασκησεις?
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtPullup.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtPullupN.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtRearPullup.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtUnderhandChinup.html

Στα δεξιά της κάθε σελίδας βλέπεις ποιοι μυς εμπλέκονται.

GeoGlx
11-08-09, 17:46
Χαλαρά θέλει ζέσταμα. επίσης μικρός είχα βάλει στην κάσα της πόρτας μου. κ με το που ξύπναγα γραπωνόμουν από εκεί. Ώσπου γνώρισα την Κα. κράμπα :P

Polyneikos
11-08-09, 18:11
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtPullup.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtPullupN.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtRearPullup.html

http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/WtUnderhandChinup.html

Στα δεξιά της κάθε σελίδας βλέπεις ποιοι μυς εμπλέκονται.

Νice job man !!:clap::thumbup:

vAnY
11-08-09, 18:14
:turtle:ωω ευχαριστω παιδια!

Θα κανω οπως μου ειπες Ηλια...ζεσταμα πρωτα...:)

anjelica
11-08-09, 18:38
και εγω το εχω στην πορτα μου,μολις περναω κανω κανα 2-3 επαναληψεις))))χωρις ζεσταμα,αλλα ειναι μια χαζη συνηθεια που μου αρεσει

NASSER
12-08-09, 00:30
Το μονοζυγο δεν θα πρεπει να λειπει απο την προπονηση κανενος, ειδικα αμα ειναι αρχαριος. Γιαυτους που δυσταζουν και φοβουνταο πως δεν θα τα καταφερνουν, αρκει να κανουν μια αρχη, σετ=μια επαναληψη. Με λιγο πισμα θα τα καταφερετε :thumbup:

PAPA_JOHN
12-08-09, 01:21
μου αρεσει πολυ το μονοζυγο οταν κανω πλατη κανω 1χμεγιστο και μετα 9 σετ απο 5 επανληπσεις με ενα βαρακι στα ποδια.....και παντα χρησιμοποιω stripes ωστε να δινω ποιο πολυ εμφαση στους αγκονες

vAnY
12-08-09, 08:19
:weights:ναι μου φαινεται και μενα σουπερ-εργαλειο για ασκησεις!!! ..και σιγα-σιγα ειμαι σιγουρη πως θα προοδευσω με τη καθημερινη χρηση του... εχω για να πορωνομαι τις ταινιες του Rocky, milllion dollar baby, GI Jane...:rolf:

κι απο τις 5 επαναλυψεις θα παω στις 105! χαχα:rolf:

StathisSs
15-08-09, 18:29
Εγώ κάνω μονόζυγο με τις επαναληψεις σε μορφη πυραμιδας και μπορω να πω οτι εχει αριστα αποτελεσματα!
Δηλαδη ξεκινας με 1 επανάληψη, κανεις διαλειμμα 30 sec
μετα κανεις 2 παλι 30 sec διαλειμμα....
ε αυτο συνεχιζεται μεχρι να μην μπορω να κανω σωστα τις ελξεις, ειτε να μην μπορω να σηκωθω μεχρι πανω η απλα να τραβαω με την μια μερια πιο πολυ!
ολα αυτα παντα δινοντας και εμφαση στο αρνητικο μερος...

τωρα αυτο ειναι μια προταση που σε εμενα εχει δουλεψει πολυ καλα δεν ξερω για εσενα, αν και ακομα ειναι νωρις για να το δοκιμασεις(νομιζω :))

vAnY
16-08-09, 08:09
βρηκα 2 βιντεακια για ασκησεις πλατης δικεφαλων, και για τους κοιλιακους...η κοπελα ειναι τρομερη!!
:shock:

kJ5rxkwsXo4&feature=channel_page


aBPt7pmwOHE&feature=channel

πορωθηκα!! χ α χα...:P

Exci
20-08-09, 15:12
Το μονοζυγο τα σπαει για ασκησεις κοιλιακων!

Για πλατη τωρα στην ανοιχτη λαβη, αν παρακολουθησεις, κανει την πρωτη επαναληψη με ανοιχτους αγκωνες, και επειτα συνεχιζει με πιο κλειστους οπου χρησιμοποιει λιγοτερο την πλατη και περισσοτερο δικεφαλους.

Δεν ξερω αν το κανει ασυναισθητα η επιτηδες, αλλα κανει τη θετικη κινηση με κλειστους αγκωνες, και τους ανοιγει λιγο στην αρνητικη (οπου γενικα αντεχεις περισσοτερα κιλα ). Οποτε αν δυσκολευεσαι με την ανοιχτη λαβη, καντο ετσι.

George22
20-08-09, 18:39
Εγω παλι πιστευω πως το μονοζυγο στο σπιτι δεν ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις. Μιας και εγω ειμαι Gymholic καθε φορα που θα περνουσα θα εκανα καμαι 10αρια επαναληψης, ετσι χωρις λογο.

Παρολα αυτα ξερουμε οτι οι μυς θελουν ξεκουραση . Για αυτο και κανουμε μια φορα τη βδομαδα στηθος , μια φορα χερια , μια φορα πλατη , μια φορα ωμους ( οκ ποδια 2 μερικοι αλλα ειναι μεγαλοι μυς ) .
Το να κανεις καθε μερα δεν θα σε βοηθησει ουτε να ανοιξεις παραπανω ουτε να μεγαλωσουν οι μυς σου .Ισα ισα την μερα που θα πας γυμναστηριο και θα εχεις πλατη δεν θα αποδωσεις οσο μπορεις γιατι θα ειναι κουρασμενη .

Αποψη μου φυσικα ολα αυτα . Οι πιο εμπιροι και οι επαγγελματιες ασ με διωρθωσουν αν κανω λαθος.

KATERINI 144
20-08-09, 18:57
^^δεν εχεις και αδικο,

υσ: αυτο καινουργιο ειναι ?! ''Gymholic'' :green:

vAnY
20-08-09, 19:37
Εγω παλι πιστευω πως το μονοζυγο στο σπιτι δεν ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις. Μιας και εγω ειμαι Gymholic καθε φορα που θα περνουσα θα εκανα καμαι 10αρια επαναληψης, ετσι χωρις λογο.

Παρολα αυτα ξερουμε οτι οι μυς θελουν ξεκουραση . Για αυτο και κανουμε μια φορα τη βδομαδα στηθος , μια φορα χερια , μια φορα πλατη , μια φορα ωμους ( οκ ποδια 2 μερικοι αλλα ειναι μεγαλοι μυς ) .
Το να κανεις καθε μερα δεν θα σε βοηθησει ουτε να ανοιξεις παραπανω ουτε να μεγαλωσουν οι μυς σου .Ισα ισα την μερα που θα πας γυμναστηριο και θα εχεις πλατη δεν θα αποδωσεις οσο μπορεις γιατι θα ειναι κουρασμενη .

Αποψη μου φυσικα ολα αυτα . Οι πιο εμπιροι και οι επαγγελματιες ασ με διωρθωσουν αν κανω λαθος.

οχι εγω πιστευω πως ειναι χρησιμοτατο!:weights:
;)εννοειται οι δεν πλακονεσαι στις επαναλυψεις καθε μερα ομως ....θελει λιγη πειθαρχεια, εγω πχ αναλογως την ορεξη μπορει τη μια μερα να κανω μονο ελξεις για δικεφαλους, αλλη μερα με ανοιχτη λαβη για πλατη,...αλλη φορα κοιλιακους...αναλογως...γιατι αλλιως εχεις και κραμπες οχι τιποτα αλλο... ξυπνας την επομενη κι εισαι ααααουυυτς:green:

willy
28-08-09, 13:38
Το μονοζυγο δεν θα πρεπει να λειπει απο την προπονηση κανενος, ειδικα αμα ειναι αρχαριος. Γιαυτους που δυσταζουν και φοβουνταο πως δεν θα τα καταφερνουν, αρκει να κανουν μια αρχη, σετ=μια επαναληψη. Με λιγο πισμα θα τα καταφερετε :thumbup:


Nasser με τα λεγόμενα σου κυριολεκτικά με δείνεις κουράγιο.
Τhanks a lot!!! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Μαρία
28-08-09, 15:14
Το μονοζυγο δεν θα πρεπει να λειπει απο την προπονηση κανενος, ειδικα αμα ειναι αρχαριος. Γιαυτους που δυσταζουν και φοβουνταο πως δεν θα τα καταφερνουν, αρκει να κανουν μια αρχη, σετ=μια επαναληψη. Με λιγο πισμα θα τα καταφερετε :thumbup:


Προσωπικα περσι όπως κρεμιόμουνα στο μονόζυγο ετσι καθόμουνα κιόλας,οχι μια αλλα ούτε μιση επανάληψη δεν έκανα!!!!Χάλια!!!!
Σιγά σιγα με τον καιρό κατάφερα μια,αργοτερα δύο,πιο μετα τρεις(πολύ χαρα)και μετα όλα πήραν το δρόμο τους!!!!!Υπομονή-προσπάθεια και όλα γίνονται!!!:)

anjelica
28-08-09, 23:22
Προσωπικα περσι όπως κρεμιόμουνα στο μονόζυγο ετσι καθόμουνα κιόλας,οχι μια αλλα ούτε μιση επανάληψη δεν έκανα!!!!Χάλια!!!!
Σιγά σιγα με τον καιρό κατάφερα μια,αργοτερα δύο,πιο μετα τρεις(πολύ χαρα)και μετα όλα πήραν το δρόμο τους!!!!!Υπομονή-προσπάθεια και όλα γίνονται!!!:)

ετσι!!!:thumbup:

vbatsigr
29-08-09, 00:01
Το κακο ειναι οτι αν εχεις καινουρια κουφωματα στο σπιτι δε μπορεις να το στερεωσεις σε καμια πορτα γιατι θα αφησει τα σημαδια του.. κριμα :(

anjelica
29-08-09, 00:06
δεν αφηνει τπτ,μπαινει χωρις βιδες.

NASSER
29-08-09, 02:53
Το κακο ειναι οτι αν εχεις καινουρια κουφωματα στο σπιτι δε μπορεις να το στερεωσεις σε καμια πορτα γιατι θα αφησει τα σημαδια του.. κριμα :(

απο τηλεμαρκετινγκ μπορεις να αγορασεις ενα τυπο μονοζυγου που στεραιωνεται ανα πασα στιγμης στην κασα της πορτας χωρις να κανει ζημιες και φυλασεται μετα το τελος της προπονησης. Επισης μπορεις να το χρησημοποιησεις και για βαση καμψεων. Ειναι πολυ καλη επιλογη. Την τιμη του δεν την θυμαμαι, μη με ρωτησεις :green:

anjelica
29-08-09, 09:45
εγω το πηρα στο jumbo:turtle: μια χαρα ειναι

kyriakos23
30-08-09, 20:52
κανει καλη δουλεια το μονοζυγο.
πρωτη φωρα που εκανα ουτε 2 επαναληψεις δεν μπορουσα κ ετσι μου εμεινε αγχος καπως..
τωρα κανω 7-8 επαναληψεις.φυσικα υπαρχει κ το μονοζυγο στα γυμναστηρια που διαλεγεις ποσα κιλα θες κ ειναι ποιο ευκολο

ΣΙΑΜΙ
23-11-09, 13:41
καλησπερα ειμαι νεος στο γρουπ και θα ηθελα να κανο μια ερωτησει...σχετικα με το μονοζυγο....κανο τεσερα σετ των 10(καμια φωρα μ βγενει και 8 το τελευτεω)και προσφατα τα εχω χωρισει σε 2 σετ ασκησεων....2 σετ με ανηχτει λαβη και αλα 2 με οπισθολεμια ελξη(ετσι λεγετε αν δεν απατομε)οπου μ βγαινουν ενα 10 αρι στο καθενα και ενα 8 αρι....μηπως ειναι καλητερα να τα χωριζω σε μερες και οχι σε σετ;:bowdown:

NASSER
24-11-09, 18:49
Καταρχην συστησου μας στα νεα μελη και ενημερωσε μας τη σχεση σου με τη γυμναστικη και τον αθλητισμο.
Επειτα θα πρεπει να ξερεις πως οταν γυμναζεις συστηματικα το σωμα σου δεν μπορεις να κανεις πανω απο δυο φορες τη βδομαδα την ιδια μυικη ομαδα... Αν αυτο σε βοηθαει θα βγαλεις τα συμπερασματα σου.

albertob30
24-11-09, 19:35
καλησπερα ειμαι νεος στο γρουπ και θα ηθελα να κανο μια ερωτησει...σχετικα με το μονοζυγο....κανο τεσερα σετ των 10(καμια φωρα μ βγενει και 8 το τελευτεω)και προσφατα τα εχω χωρισει σε 2 σετ ασκησεων....2 σετ με ανηχτει λαβη και αλα 2 με οπισθολεμια ελξη(ετσι λεγετε αν δεν απατομε)οπου μ βγαινουν ενα 10 αρι στο καθενα και ενα 8 αρι....μηπως ειναι καλητερα να τα χωριζω σε μερες και οχι σε σετ;:bowdown:


ρε παιδια χωρις παρεξηγηση...
ΟΡ8ΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΑ8ΕΙ? στην πρωτη δημοτικου μα8ενουν τα παιδακια! δλδ ελεος δεν διαβαζετε αυτο το απο πανω

KATERINI 144
24-11-09, 19:40
ρε παιδια χωρις παρεξηγηση...
ΟΡ8ΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΑ8ΕΙ? στην πρωτη δημοτικου μα8ενουν τα παιδακια! δλδ ελεος δεν διαβαζετε αυτο το απο πανω
δλδ αν καποιος δεν ξερει ορθογραφια τη πρεπει να γινει να μη γραφει καθολου ρε albertob30?!
αν δε διαβαζεται μη το διαβάζεις, δεν ειναι τροπος αυτός, και αν δεχτω πως σε ενοχλεί τοσο πολυ και αφου εσυ εισαι μορφωμενος και ξερεις ορθογραφια μπορεις να το διατυπωσεις ποιο ομορφα νομιζω......................................

scal
24-11-09, 19:46
χααχ και σιγουρα στο Post που κράζεις τον άλλο για ορθογραφικα δεν θα επρεπε να κάνεις εσυ

TRIANTAFYLLOU
24-11-09, 20:46
το θέμα είναι να βγαίνει νόημα αυτών που γραφονται και να καταλαβαίνει ο αλλος , δεν είμαστε και φιλολογική κοινότητα εδω ο καθενας όπως μπορεί η ουσία είναι πως αυτός που θα κάνει λάθη δεν το κανει κακοπροαίρετα

No Cash
24-11-09, 21:41
χααχ και σιγουρα στο Post που κράζεις τον άλλο για ορθογραφικα δεν θα επρεπε να κάνεις εσυ



:rolf: :rolf:



ακομη μαθ ΑΙ νεις κι εσυ alberto... ξεκολλα...

Polyneikos
24-11-09, 22:11
Φιλε Σιαμι ,καλως ηρθες στο φόρουμ μας.Προσπερνω καποια σχολια για τα ορθογραφικα γιατί δεν είναι το μείζων θεμα σε αυτό το φόρουμ και πιο συγκεκριμενα στην ερωτηση σου.Το μονοζυγο είναι μια δυναμικη,φυσικη ασκηση και απαιτεί ειδικες προπονησεις αν θες βελτιωσεις.Κανονικα αν εισαι σε καλό επίπεδο 4 σετ βγαινουν σε μια μερα,δεν χρειαζεται να τα σπασεις.Είμια γενικα της αποψης ότι το μονοζυγο δεν πρεπει να το κανουμε αποκλειστικα και μονο την ημερα της πλατης αλλα και αλλες ημερες ,στην αρχή ή στο τελειωμα μιας προπόνησης.
Μια μεθοδο που με εχει βοηθησει στο παρελθον είναι η μεθοδος της "σκαλας".Ετσι εφτασα να βελτιωσω πολύ την αντοχή μου και τον αριθμο επαναλήψεων στην συγκεκριμενη ασκηση.
Κανεις το 1ο σετ με τις μισες επαναλήψεις από όσες μπορείς να κανεις κανονικα συνεχόμενες.Δηλαδή αν εσυ φτανεις τις 10,κανεις στο 1ο σετ 5 επαναλήψεις.
Ξεκουραζεσαι για 30'' και κανεις το 2ο σετ με μια παραπανω,6 επ.
Συνεχίζεις να ξεκουραζεσαι και να κανεις και άλλα σετ με μια επαναληψη περισσότυερη καθε φορα,ωσπου να φτασεις στο σημείο να μην μπορείς να εκτελεσεις την άσκηση αυστηρα.
Αρχίζεις πλεον να κατεβαινεις (μεθοδος "σκαλας") εκτελωντας μια επαναληψη λιγότερη από το τελευταίο σωστό και λειτουργικο σετ,δηλαδη αν είχες φτασει στις 8 επ, τωρα κανεις 7 επ. ώσπου να φτασεις στις επαναλήψεις που ξεκίνησες ,στο συγκεκριμενο μου παραδειγμα τις 5 επαναλήψεις,ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 30΄΄.Δοκίμασε να κανεις αυτη την ρουτίνα 2 φορες την εβδομαδα για 4 εβδομαδες.Καθε εβδομαδα προσπάθησε να κανεις μια επαναληψη παραπανω στο σετ με τις περισσότερες επαναλήψεις.
Όταν φτασεις στο μαξιμουμ των επαναλήψεων,προσπαθησε να βαλεις στα πόδια σου ένα αλτηρα των 5kg.
Τα αποτελέσματα που θα δεις θα σε εκπλήξουν !!

ΣΙΑΜΙ
25-11-09, 00:03
λοιπον ο μονος που απαντησε χωρις να με κριτικαρει ηταν ο Polyneikos...σε ευχαριστω πολυ και θα ακολουθησω την συμβουλη σου:thumbup:οσον αφορα τον albertob30 δεν το σχολιαζω...οταν ωριμασης και βγης απο την φουσκα που ζης τοτε μιλαμε...

vAnY
25-11-09, 00:45
Καλως ηρθες Σιαμι :welcome:

συγγνωμη που επεμβαινω να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου αλλα κακα τα ψεματα δεν ειναι και πολυ ωραιο να εχει ενα κειμενο 100 λαθη εκ των οποιων τα περισσοτερα ειναι βασικα λαθη (π.χ. να "ωριμασης¨) κι εμενα μου χτυπαει πολυ ασχημα στο ματι... οκ δεν ειμαστε φορουμ γραμματικης αλλα, λιγη προσοχη, λιγη πιστευω δεν βλαπτει, κι ας καταλαβαινομαστε :green:.

Αλλο να εχει 1-2 λαθη(ολοι μας κανουμε, αλιμονο) αλλο το 50 % του κειμενου που γραφει καποιος να εχει λαθη, και τετοιου ειδους (δημοτικου).
Συγγνωμη για το οφ τοπικ:unsure:

Καλη συνεχεια στο φορουμ και καλες προπονησεις:toast:

albertob30
25-11-09, 02:41
αυτο ακριβως λεω και εγω..δεν σου την ειπα τοσο πολυ για να τσαντιστεις..απλα ειναι τοσο πολλα τα ορ8ογραφικα σου που δεν διαβαζετε ευκολα..ειναι φορουμ και το διαβαζουν πολλοι αν8ρωποι για αυτο το λεω..τελοσπαντων αν νομιζεις οτι ζω στην φουσκα μου μην το λαβεις καν υποψη σου..

ΣΙΑΜΙ
25-11-09, 11:37
δεν θα ασχοληθω.......:weights: εχω καλυτερα πραγματα να κανω

Polyneikos
25-11-09, 12:19
Και καλα θα κανεις.Εγω θα παρακουσα τα μελη που μπήκαν και ασχολήθηκαν με το τόπικ και τη νορθογραφία να πουν την γνωμη τους στην ερωτηση για το μονόζυγο.Αυτο είναι το ζητούμενο.Οτιδήποτε άλλο θα σβηστεί από εμενα.

ΣΙΑΜΙ
25-11-09, 14:47
σε ευχαριστω πολυ, κυριως για την συμβουλη περι μονοζυγου

KATERINI 144
25-11-09, 16:47
Καλως ηρθες Σιαμι :welcome:

συγγνωμη που επεμβαινω να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου αλλα κακα τα ψεματα δεν ειναι και πολυ ωραιο να εχει ενα κειμενο 100 λαθη εκ των οποιων τα περισσοτερα ειναι βασικα λαθη (π.χ. να "ωριμασης¨) κι εμενα μου χτυπαει πολυ ασχημα στο ματι... οκ δεν ειμαστε φορουμ γραμματικης αλλα, λιγη προσοχη, λιγη πιστευω δεν βλαπτει, κι ας καταλαβαινομαστε :green:.

Αλλο να εχει 1-2 λαθη(ολοι μας κανουμε, αλιμονο) αλλο το 50 % του κειμενου που γραφει καποιος να εχει λαθη, και τετοιου ειδους (δημοτικου).
Συγγνωμη για το οφ τοπικ:unsure:

Καλη συνεχεια στο φορουμ και καλες προπονησεις:toast:και η λυση ποια ειναι βανεσα να τον κανουμε μπαν ?! η να κατσουμε να του μαθουμε ορθογραφια?!


δεν θα ασχοληθω.......:weights: εχω καλυτερα πραγματα να κανω
τωρα μη θες να την ακουσεις εσυ.................. ευγενικα απαντησε............................

το θεμα με την ορθογραφία θεωρείτε λήξαν!!!!!!

JasonGR
25-11-09, 20:07
************************************************
Το θεμα του τοπικ ειναι το μονόζυγο. Ολα τα ασχετα θα σβήνονται *** Mod team***

stelios17
09-01-10, 22:12
Λοιπον .... Επειτα απο αρκετο καιρο που ειχα να μπω στο φορουμ αλλα και αποχης απο τη γυμναστικη (προβληματα βλεπετε ... :unsure: ) , αποφασισα να κανω μια καινουργια αρχη , και να αγορασω ενα μονοζυγο , μιας και ειναι must !
Λοιπον .... το προβλημα μου ειναι οτι η κασα της πορτας μου ειναι 75-76 εκατοστα ...
Μου φαινεται λιγο μικρο το μηκος , και δεν ξερω εαν θα βολευει για να κανω ελξης , (ειδικα με ανοιχτη λαβη ) ....! Τι λετε εσεις ?
Εσας ποσα εκατοστα ειναι :shock: .... Η αποσταση της κασας ... :thumbup:???


Υ.Γ Το μονοζυγο ειναι αυτο εδω : http://www.lidl.gr/C1256C790050C7BC/images/DK.09_43215/$file/09_43215_b.jpg

(Το ειδα σημερα σε εντυπο γνωστης αλυσιδας σουπερ μαρκετ , και φαγωθηκα να το παρω ... )

KATERINI 144
10-01-10, 12:24
ολες οι πορτες το ιδια ανοιγμα εχουν, δε βολεύει για ανοιχτή λαβη.

GEORGEXX1
10-01-10, 13:21
αν σε εξυπηρετει παρτο.
τα περισοτερα ειναι ρυθμειζομενα στο μακρος
δηλ. τηλεσκοπικα.

promitheas25
17-01-10, 02:44
γιατι δεν δοκιμαζεις το iron gym?λογο τις κατασκευης του βγαινει εξω απο τη κασα κ η λαβη ειναι πιο ανοιχτη

-beba-
17-01-10, 19:12
Δοκίμασες σε πόρτα μπάνιου ή σε πόρτα υπνοδωματίου?
Το standard είναι να είναι οι πόρτες των υπνοδωματίων 10 εκατοστά μεγαλύτερες από τις πόρτες των μπάνιων. Οπότε αν δοκίμασες σε πόρτα μπάνιου, δοκίμασε τώρα και σε υπνοδωματίου.

Exosouler
27-02-10, 13:45
Παιδία εγω δεν μπορώ να ανεβώ στο μονόζυγο ουτε ο μισός!!(πριν ενα μήνα πρώτου αρχήσω γυμναστήριο δεν μπορούσα καν να κρατήσω το βάρος μου) τι μπορω να κάνω για να δυναμώσω πιο γρηγορά?

sTeLaKoS
27-02-10, 14:00
Πολλά γυμναστήρια έχουνε μονόζυγο που αφαιρείς βάρος. Βάζεις δλδ κάποιες πλάκες ως αντίβαρο και μειώνεις το σωματικό σου βάρος.
Οι εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας θα σε βοηθήσουν.

Exosouler
27-02-10, 14:09
ευχαριστώ Στέλιο!! θα ρωτήσω τον γυμναστή μου αν εχούμε την δυνατότητα να το κανουμε αυτό!Εμπροσθολαίμιες κάνω εδω και πολυ καιρό(με 25kg το μέγιστο)

giannis64
27-02-10, 14:09
Πολλά γυμναστήρια έχουνε μονόζυγο που αφαιρείς βάρος. Βάζεις δλδ κάποιες πλάκες ως αντίβαρο και μειώνεις το σωματικό σου βάρος.
Οι εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας θα σε βοηθήσουν.

:thumbup: + οτι πρεπει να δυναμωσουν οι ομοι και τα χερια για να σηκωθεις στο μονοζυγο!!!!!:weights:

sTeLaKoS
27-02-10, 14:24
ευχαριστώ Στέλιο!! θα ρωτήσω τον γυμναστή μου αν εχούμε την δυνατότητα να το κανουμε αυτό!Εμπροσθολαίμιες κάνω εδω και πολυ καιρό(με 25kg το μέγιστο)

Όταν ανεβάσεις τα κιλά που κάνεις στις εμπροσθολαίμιες και τα φτάσεις κοντά στο σωματικό σου βάρος θα είσαι σε θέση να κάνεις κάμποσες επαναλήψεις στο μονόζυγο.

Exosouler
27-02-10, 19:03
είμαι 85 κιλά σχεδον αρα έχω πολυ καιρό ακόμα!!!

giannis64
27-02-10, 20:12
κανε υπομονη και μην απελπιζεσε!!!!!

beteranos
10-03-10, 23:52
Μπορει καποιος να μου πει με τις ελξεις στο μονοζυγο(καλες,αναποδες,ανοιχτες,κλειστες) ποιους μυες του σωματος μας γυμναζουμε με καθε μια απο αυτες.


Συγνωμη εαν σας φανει αστειο το ερωτημα μου αλλα δεν γνωριζω και πολλα.


***Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση για να δεις αν προϋπάρχει ανάλογο τόπικ. Mods Team***

stelios17
11-03-10, 00:02
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/BWPullup.html

paulakos
22-03-10, 17:25
Να μαι παλι:P,κανω 3 φορες την εβδομαδα μονοζυγο στην πορτα του δωματιου μου οπου εχω αγορασει τον μηχανισμο που ολοι γνωριζετε,θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ανοιγμα τον χεριων,καταρχας θελω να σας πω πως σκοπος μου ειναι να γυμναζω τα λεγομενα "φτερα" δηλαδη την εξωτερικη μερια της πλατης.Τοποθετω τα χερια μου περιπου στο ανοιγμα τον ωμων μου ισως και λιγο περισσοτερο και βεβαια τα χερια μου πιανουν το μονοζυγο απο την μεσα μερια σαν να μουτζονουν καποιον απεναντη(δεν ξερω πως αλλιως να το πω).Θελω να ρωτησω,ειναι σωστο το ανοιγμα των χεριων μου η πρεπει να βρω τροπο να ανοιγω περισσοτερο τα χερια ωστε να γυμναζω το σημειο που θελω?

Polyneikos
22-03-10, 20:08
Θεωρω ότι πρεπει να κανεις το μεγιστο ανοιγμα που σου επιτρεπει η κασα της πόρτας,εκτός αν το έχεις βαλει σε καμια επάλληλη μπαλκονόπορτα !!:P

paulakos
23-03-10, 01:47
Οκ dude να σαι καλα...

sTeLaKoS
23-03-10, 02:06
Μεγάλη(ανοιχτή) λαβή, μεγάλη πλάτη ;)

beteranos
27-03-10, 00:44
Αν μπορεσει καποιος ας μου απαντησει σε σχεση με την εκγυμναση των μυικων ομαδων σε τι διαφερουν οι καλες με τις αναποδες( οι παλαμες να κοιτουν προς εμας) ελξεις.

sTeLaKoS
27-03-10, 13:58
Οι παλάμες προς τα έξω και ανοιχτή λαβή δίνεις έμφαση στο άνοιγμα της πλάτης.
Οι παλάμες προς τα έξω με κλειστή λαβή δίνεις έμφαση στη πυκνότητα της πλάτης.
Με τις παλάμες να κοιτούνε εμάς "κλέβουμε" πολύ με δικέφαλο και στήθος.

The Rock
27-03-10, 14:32
Μεγάλη(ανοιχτή) λαβή, μεγάλη πλάτη ;)
Andreas Munzer.

Που το άκουσες αυτό ?

beteranos
27-03-10, 23:19
Οι παλάμες προς τα έξω και ανοιχτή λαβή δίνεις έμφαση στο άνοιγμα της πλάτης.
Οι παλάμες προς τα έξω με κλειστή λαβή δίνεις έμφαση στη πυκνότητα της πλάτης.
Με τις παλάμες να κοιτούνε εμάς "κλέβουμε" πολύ με δικέφαλο και στήθος.


Eυχαριστω η απαντηση σου θα με βοηθησει αρκετα.

kafros gate 7
24-04-10, 20:14
παιδια εχω προβλημα με το μονοζυγο.δν μπορω με τιποτα να βγαλω πανω απο 3-4 επαναληψεις τελειες ομως.τι μπορω να κανω?

μου ειπε καποιος να κανω και τις τρεις μερες που παω γυμναστηριο 3 σετ απο 3 επαναηψεις και σιγα σιγα θα ανεβω.ειναι σωστο αυτο?

ακομα κανω για πλατη 3 ασκησεις απο 3 σετ και κανω και 3 σετ απο 3-4 επαναληψεις στο μονοζυγο.αυτα τα 3 σετ στο μονοζυγο να τα μετραω ή ειναι πολυ λιγες οι 3-4 επαναληψεις για να τα μετρησω ως επιπλεον ασκηση??

giannis64
24-04-10, 20:30
παιδια εχω προβλημα με το μονοζυγο.δν μπορω με τιποτα να βγαλω πανω απο 3-4 επαναληψεις τελειες ομως.τι μπορω να κανω?

μου ειπε καποιος να κανω και τις τρεις μερες που παω γυμναστηριο 3 σετ απο 3 επαναηψεις και σιγα σιγα θα ανεβω.ειναι σωστο αυτο?

ακομα κανω για πλατη 3 ασκησεις απο 3 σετ και κανω και 3 σετ απο 3-4 επαναληψεις στο μονοζυγο.αυτα τα 3 σετ στο μονοζυγο να τα μετραω ή ειναι πολυ λιγες οι 3-4 επαναληψεις για να τα μετρησω ως επιπλεον ασκηση??

κανε οσες επαναληψεις μπορεις με 4-5 σετ. καποια στιγμη θα πας 1 πανω, μετα αλλη μια και θα φτασεις καποια στιγμη να κανεις αρκετες. τωρα που μπορεις μονο 3-4 κανε και εμπροσθολαιμιες.
και οχι και τις 3 φορες που πας στο γυμ.

superman79
25-04-10, 15:26
Εγω να πω την αληθεια οταν ηθελα να αυξησω τισ επαναληψεις στο μονοζυγο , την εκανα καθημεριν 8 σετ μεχρι κοπωση σε καθε σετ κ μετα εκανα 3-4 μισες. Σωστο λαθος αυτο με βοησησε.

kafros gate 7
25-04-10, 20:34
αυτες τις 3-4 επαναληψεις απο 4 σετ να τα μετραω για επιπλεον ασκηση για την πλατη ή να μην τη μετραω και να προσθεσω αλλη μια?

lila_1
27-04-10, 11:22
Στις εμπροσθολαιμιες με ανοιχτη λαβη,στην τροχαλια....Πρεπει να φτανει η μπαρα μεχρι κατω απο το σαγονι ή μεχρι πανω απο το στηθος?
Γιατι στο μεσοδιαστημα σαγονι-στηθος πονανε οι ωμοι μου..:unsure:

πανος
29-05-10, 14:42
καταρχας καλημερες

εχω παρει ενα μονοζυγο πορτας energizer το οποιο ειναι απο αυτα που προσαρμοζονται, και καλα ανοιγουν και κλεινουνε κτλ- νομιζω καταλαβαινετε τι εννοω

γενικα με την γυμναστικη δεν εχω μεγαλη σχεση οποτε δεν ξερω την τυφλα μου

το προβλημα μου ειναι οτι οσο και να το προσαρμοζω στην πορτα, σε σημειο που να μην βιδωνει αλλο στις ακρες της πορτας, παντα οταν παω να πιαστω αυτο πεφτει. δεν υπαρχει τροπος να το χωσω πιο μεσα γτ οι ακρες του εχουν λαστιχο γυρω γυρω οποτε δεν "τρυπαει" τον τοιχο.

κανω κατι λαθος? και αν ναι, παιζει να μου εξηγησετε πως να το προσαρμοσω?

(σορρυ αν αυτη η ερωτηση ειναι χαζη ξερω γω, απλα δεν ξερω την τυφλα μου και το παραδεχομαι)

gym
29-05-10, 16:19
καταρχας καλημερες

εχω παρει ενα μονοζυγο πορτας energizer το οποιο ειναι απο αυτα που προσαρμοζονται, και καλα ανοιγουν και κλεινουνε κτλ- νομιζω καταλαβαινετε τι εννοω

γενικα με την γυμναστικη δεν εχω μεγαλη σχεση οποτε δεν ξερω την τυφλα μου

το προβλημα μου ειναι οτι οσο και να το προσαρμοζω στην πορτα, σε σημειο που να μην βιδωνει αλλο στις ακρες της πορτας, παντα οταν παω να πιαστω αυτο πεφτει. δεν υπαρχει τροπος να το χωσω πιο μεσα γτ οι ακρες του εχουν λαστιχο γυρω γυρω οποτε δεν "τρυπαει" τον τοιχο.

κανω κατι λαθος? και αν ναι, παιζει να μου εξηγησετε πως να το προσαρμοσω?

(σορρυ αν αυτη η ερωτηση ειναι χαζη ξερω γω, απλα δεν ξερω την τυφλα μου και το παραδεχομαι)

καταρχας...γεια σου...περνα απο νεα μελη να σε καλωσορισουμε κιολας....

κατα δευτερον....εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το μονοζυγο της πορτας γιατι το θεωρω πολυ επικινδυνο....εχω δει ατομο να πεφετι να χτυπαει μεση και να μην μπορει να περπατησει...οποτε δεν το προτεινω.....μακαρι να μπορουσες να φτιαξεις,να παρεις δυο σιδερα να τα στερεωσεις στο εδαφος και να εχεις και αλλο ενα στη μεση...να φτιαξεις εσυ ενα....(οκ...υπερβολικη θα με πεις αλλα καυτερο απο το να κανω και να φοβαμαι ποτε θα πεσει)....το θεμα ειναι να στερεωθει καπου!να μην εχεις τον φοβο οτι θα πεσεις....
αυτααααααααααα..... και δεν ειναι χαζη ερωτηση...(εχω ρωτησει εγωωωωωωω......)

και καλως τον!!!!!:welcome::welcome:

kostas00
02-06-10, 20:20
καλησπέρα..
θέλω να με λύσετε μια απορία...τελικά το μονόζυγο γυμνάζει στήθος ναι ή οχι?
ευχαριστώ......

thegravijia
02-06-10, 20:22
mονο πλατη

GEORGEXX1
02-06-10, 20:30
ανοικτη λαβη εξω απο τους ωμους για πλατη
κλειστη αναποδη λαβη στο υψος τον ομων για στηθος.

Manos1989
02-06-10, 20:33
ανοικτη λαβη εξω απο τους ωμους για πλατη
κλειστη αναποδη λαβη στο υψος τον ομων για στηθος.

Δεν πιάνει καθόλου πλάτη η κλειστή ανάποδη λαβή?
Ποιο από τα 2 θεωρείται πιο έυκολο?

thegravijia
02-06-10, 20:38
ανοικτη λαβη εξω απο τους ωμους για πλατη
κλειστη αναποδη λαβη στο υψος τον ομων για στηθος.
τι?:shock:

GEORGEXX1
02-06-10, 20:38
Δεν πιάνει καθόλου πλάτη η κλειστή ανάποδη λαβή?
Ποιο από τα 2 θεωρείται πιο έυκολο?

παντα σε καθε ασκηση η δυναμη μεταφερετε και σε αλες ομαδες αλα πολυ λιγοτερο,
ετσι και σε αυτην πιστευω πως ενα 20% παει και στην πλατη.
Ευκολο σε τι;;;

GEORGEXX1
02-06-10, 20:40
τι?:shock:

κλειστη λαβη που τα δαχτυλα κοιτανε στο προσωπο.

thegravijia
02-06-10, 20:52
κλειστη λαβη που τα δαχτυλα κοιτανε στο προσωπο.
και αυτό πιάνει στήθος?είσαι σίγουρος??ξανασκέψου το....

GEORGEXX1
02-06-10, 20:56
και αυτό πιάνει στήθος?είσαι σίγουρος??ξανασκέψου το....

ανω στηθος.

giannis64
02-06-10, 21:00
αν μιλαμε για τροχαλια γιωργο, τοτε πιανει το πισω μερος της πλατης. αν πιανει και λιγο στηθος δεν ξερω, δεν το εχω νιωσει ποτε!!;)

για να πιασει στηθος πρεπει να εχεις τα χερια τεντομενα, και να τα κατεβαζεις απο πανω ως τους επανω κοιλιακους, αν κατεβεις προς τα κατω ( ως τον αφαλο) παλι πλατι πιανεις!!

GEORGEXX1
02-06-10, 21:10
αν μιλαμε για τροχαλια γιωργο, τοτε πιανει το πισω μερος της πλατης. αν πιανει και λιγο στηθος δεν ξερω, δεν το εχω νιωσει ποτε!!;)

για να πιασει στηθος πρεπει να εχεις τα χερια τεντομενα, και να τα κατεβαζεις απο πανω ως τους επανω κοιλιακους, αν κατεβεις προς τα κατω ( ως τον αφαλο) παλι πλατι πιανεις!!

Για μονοζυγο μιλαμε γιαννη, οπου εισαι κρεμασμενος και με κλειστη αναποδη λαβη περιπου 20 ποντους τραβας να ανεβεις προς τα πανω ωσπου να φτασει το προσωπο στην μπαρα(ΜΟΝΟΖΥΓΟ).

GEORGEXX1
02-06-10, 21:15
3-1 αρα παω πασο.

ioannis1
02-06-10, 21:21
Το μονοζυγο πιανει πλατη κατα κυριο λογο.
Δευτερευοντως πιανει ωμους,δικεφαλους βραχιονες και αν κλεβεις στη θετικη επαναληψη,λυγιζοντας τα γονατα,τοτε πιανει και κοιλιακους.
Στηθος δεν πιανει καθολου.
Αποψη μου

αυτο ειναι το σωστο.:thumbup:

giannis64
02-06-10, 21:25
αν μιλαμε για τροχαλια γιωργο, τοτε πιανει το πισω μερος της πλατης. αν πιανει και λιγο στηθος δεν ξερω, δεν το εχω νιωσει ποτε!!;)

για να πιασει στηθος πρεπει να εχεις τα χερια τεντομενα, και να τα κατεβαζεις απο πανω ως τους επανω κοιλιακους, αν κατεβεις προς τα κατω ( ως τον αφαλο) παλι πλατι πιανεις!!


Το μονοζυγο πιανει πλατη κατα κυριο λογο.
Δευτερευοντως πιανει ωμους,δικεφαλους βραχιονες και αν κλεβεις στη θετικη επαναληψη,λυγιζοντας τα γονατα,τοτε πιανει και κοιλιακους.
Στηθος δεν πιανει καθολου.
Αποψη μου


αυτο ειναι το σωστο.:thumbup:


στην αναποδη λαβη πιανει ομους? δεν μιλαμε για κανονικη λαβη!!
δικεφαλους - πισω πλατη ναι.

εεε Γιαννη???? για πες!!!!

Manos1989
02-06-10, 21:31
μα μου κανε και μένα εντύπωση....γενικά και χοντρικά εγώ ήξερα ότι τραβάς πιάνει πλάτη!:P

ioannis1
02-06-10, 22:15
πισω δελτοειδεις:thumbup:

και παλι σωστο.:green:

γενικα πιανει πλατη και η μια λαβη και η αλλη.σε μικροτερο ποσοστο χερια ωμους.

lef
02-06-10, 22:30
και παλι σωστο.:green:

γενικα πιανει πλατη και η μια λαβη και η αλλη.σε μικροτερο ποσοστο χερια ωμους.

Γιαννη στο προγραμμα γραμμωσης 2 που εχεις ελξεις,με τι λαβη?ρωταω γιατι εχεις και εμπροσθολαιμιες σε τροχαλια..ευχαριστω:)

ioannis1
02-06-10, 23:10
παλαμες προς τα εξω οχι προς το προσωπο.ανοιγμα οσο των ωμων αν και μπορεις να πειραματιστεις λιγο πιο μικρο η πιο μεγαλο γιατι πιανουν διαφορετικα.

GEORGEXX1
03-06-10, 19:49
Επειδη ειναι δικαιο να αναγνωριζουμε τα λαθη μας.
Δηλωνω οτι εκανα λαθος,για το οτι το μονοζυγο πιανει και στηθος.
Επειδη το δοκιμασα σημερα για να μου φυγει η απορια.

μονοζυγο εχω να κανω απο τα 25 μου.

thanosman
09-06-10, 11:44
κατα την γνωμη μου το μονοζυγο βοηθαει (εστω και λιγο) στην εκγυμναση του στηθους

giannisrethymno
21-09-10, 16:53
Καλησπερα στα τουμπανα.Θελω να ρωτησω κατι.Τον Νοεβρη μπαινω φανταρος αλλα επειδη τωρα εχω ξαναμπει στα κολπα θελω να μου πειτε αν μπορω να ανοιξω την πλατη μου μονο με μονοζυγο εστω και λιγο μεχρι τοτε χωρις να παω gym γιατι δεν μου μενει χρονος.Τροω οτι βρω μπροστα μου απο φαγητο δεν εχω προβλημα.Τωρα μπορω και κανω 5-6 επαναληψεις ανοιχτης λαβης των 6 σετ αλλα αρκετα σιγα για να με πιανει και 7 κλειστης λαβης των 3 σετ.Ειμαι 1.82 και ειμαι 70 κιλα.Γινεται?Αν ναι τι ασκησεις προτεινετε?Ευχαριστω εκ των προτερων.

paulakos
21-09-10, 16:58
Eγω δεν ειμαι τουμπανο μπορω να πω την γνωμη μου?
ΟΧΙ!!!!

giannisrethymno
21-09-10, 17:02
Eγω δεν ειμαι τουμπανο μπορω να πω την γνωμη μου?
ΟΧΙ!!!!

Δηλαδη ακυρο.Δεν πειραζει θα συνεχισω το προγραμα και οτι γινει.Σε ευχαριστω παντως

Titanium
21-09-10, 17:10
Σε πριπου 1,5 μηνα που μπορεις να δεις διαφορα με αυτες τις ασκισεις αρκη να ζοριζεσε.......Το οχι παραπανο νομιζο πως πιγενε στο αν μπορει να πει την γνομη του.....:unsure:

giannisrethymno
21-09-10, 17:17
Σε πριπου 1,5 μηνα που μπορεις να δεις διαφορα με αυτες τις ασκισεις αρκη να ζοριζεσε.......Το οχι παραπανο νομιζο πως πιγενε στο αν μπορει να πει την γνομη του.....:unsure:
Αυτο ακριβως θελω τωρα.Να δω διαφορα.Ειναι η ωθηση πιστευω που δινει σε καποιον να συνεχισει οποια και αν ειναι.Οσο για το οχι παραπανο αν το ενουσε επειδη ειπα καλησπερα στα τουμπανα και οχι σε ολους ειναι ενας δικος μου ορος που τον χρησιμοποιω σε ολους ακομα και αν δεν ειναι τουμπανο.Του ζηταω συγνωμη εχει δικιο παντως.

giannis64
21-09-10, 19:34
σε 1.5 μενα ειναι........
την εβδομαδα με 1 μυικη εβδομαδα 6 προπονησεις πλατης!

αντε 12 αμα την κανεις 2 φορες την εβδομαδα!!

αν σε τοσο θα μπορουσες να δεις διαφορα, οι υπολοιποι που γυμναζοντε 2-3 χρονια και πανω θα ηταν τουμπανα!!;)

paulakos
21-09-10, 19:55
Παιδια το "ΟΧΙ" πηγαινε στο οτι ΔΕΝ μπορεις να εχεις το αποτελεσμα που θες σε 1,5μηνα.Αν ολα γινοντουσαν τοσο γρηγορα δεν θα μιλαγε κανεις για υπομονη και επομονη....:weights:

Titanium
21-09-10, 20:31
Ρε παιδια οταν λεμε διαφορα δεν μηλαμε να μη χοραει να περασει απο την πορτα.....απλα δεν θα ειναι και σαν να μην εκανε τιποτα....βεβεα πεζει ρολο και η κατασταση που βρισκετε τορα.....αν εχει ιδι εν τριγονο σχιμα η πλατη σου μπορει να μην καταλαβεις και τιποτα αλλα αν εισαι τελιος αγυμναστος μια εστο και μικρι διαφορα θα την δεις......

Eddie
21-09-10, 20:33
Aμα ανοιξει η πλατη σου σε εναμιση μηνα εγω θα τα παρατησω...

giannisrethymno
21-09-10, 20:34
σε 1.5 μενα ειναι........
την εβδομαδα με 1 μυικη εβδομαδα 6 προπονησεις πλατης!

αντε 12 αμα την κανεις 2 φορες την εβδομαδα!!

αν σε τοσο θα μπορουσες να δεις διαφορα, οι υπολοιποι που γυμναζοντε 2-3 χρονια και πανω θα ηταν τουμπανα!!;)

Εχεις δικιο και το ξερω αλλα εχω τοση τρελα που κανω μονοζυγο μεχρι να λυποθιμισω και την μερα προσπαθω να εχω τουλαχιστον 100-120 γρ πρωτεινης χωρις κουβαδακια(οχι οτι δεν εχω παρει ποτε :))και επειδη ξερεις και καποια πραγματα παραπανω με τα σωστα προιοντα πχ οπως ***** σε συνδιασμο με καποια αλλα συμπλιρωματα μπορεις να γινεις τουμπανο σε πολυ λιγοτερο χρονικο διαστημα απλα τωρα δεν με παιρνει επειδη θα ειναι ανωφελο λογω του οτι φευγω φανταρος.Τελος παντων το θεμα πιστευω εληξε και λυθηκε η αποροια μου συνεχιζω την προσπαθεια και οτι κατσει.Να σε καλα

Manos1989
21-09-10, 20:37
Εχεις δικιο και το ξερω αλλα εχω τοση τρελα που κανω μονοζυγο μεχρι να λυποθιμισω και την μερα προσπαθω να εχω τουλαχιστον 100-120 γρ πρωτεινης χωρις κουβαδακια(οχι οτι δεν εχω παρει ποτε :))και επειδη ξερεις και καποια πραγματα παραπανω με τα σωστα προιοντα πχ οπως *******σε συνδιασμο με καποια αλλα συμπλιρωματα μπορεις να γινεις τουμπανο σε πολυ λιγοτερο χρονικο διαστημα απλα τωρα δεν με παιρνει επειδη θα ειναι ανωφελο λογω του οτι φευγω φανταρος.Τελος παντων το θεμα πιστευω εληξε και λυθηκε η αποροια μου συνεχιζω την προσπαθεια και οτι κατσει.Να σε καλα

Ε άμα είναι με απλά συμπληρωματάκια σαν αυτό,οκ.....

giannisrethymno
21-09-10, 20:37
Ρε παιδια οταν λεμε διαφορα δεν μηλαμε να μη χοραει να περασει απο την πορτα.....απλα δεν θα ειναι και σαν να μην εκανε τιποτα....βεβεα πεζει ρολο και η κατασταση που βρισκετε τορα.....αν εχει ιδι εν τριγονο σχιμα η πλατη σου μπορει να μην καταλαβεις και τιποτα αλλα αν εισαι τελιος αγυμναστος μια εστο και μικρι διαφορα θα την δεις......

μονο εσυ καταλαβες τι θελω να πω ακριβως:thumbup:

Titanium
21-09-10, 20:44
Εχεις δικιο και το ξερω αλλα εχω τοση τρελα που κανω μονοζυγο μεχρι να λυποθιμισω και την μερα προσπαθω να εχω τουλαχιστον 100-120 γρ πρωτεινης χωρις κουβαδακια(οχι οτι δεν εχω παρει ποτε :))και επειδη ξερεις και καποια πραγματα παραπανω με τα σωστα προιοντα πχ οπως *******l σε συνδιασμο με καποια αλλα συμπλιρωματα μπορεις να γινεις τουμπανο σε πολυ λιγοτερο χρονικο διαστημα απλα τωρα δεν με παιρνει επειδη θα ειναι ανωφελο λογω του οτι φευγω φανταρος.Τελος παντων το θεμα πιστευω εληξε και λυθηκε η αποροια μου συνεχιζω την προσπαθεια και οτι κατσει.Να σε καλα

Αμα μηλας για να γηνεις τουμπανο και να παρεις και 20 εκ. στο ανηγμα της πλατης τοτε δεν το σηζηταμε.......Επισεις δεν εχει σχεση αν κανεις ελξεις μεχρι να λιποθιμισεις και για να ανπτιχθει η πλατη σου πρεπει να ξεκουραζεσε κιολας οχι να κανεις καθε μερα 200 ελξεις(λεμε τωρα).......

giannis64
21-09-10, 20:44
καλά ξέρεις αυτό το d............ol και δεν ξέρεις αν θα έχεις αποτελέσματα μετά από 1.5 μήνα μονόζυγο?

πολύ προχωρημένο σε βρίσκω!!

giannisrethymno
21-09-10, 20:49
καλά ξέρεις αυτό το d............ol και δεν ξέρεις αν θα έχεις αποτελέσματα μετά από 1.5 μήνα μονόζυγο?

πολύ προχωρημένο σε βρίσκω!!


(Μην νομιζεις ξερω και αλλα) :) ασχολιομουνα καποια εποχη πολυ σοβαρα και εμαθα καποια πραγματα.Απλα ειναι το αδυναμο μου σημειο και ποτε δεν ασχοληθικα τοσο με αυτο,ειμαι τελειομανης και θελω να ρωταω παντα ατομα που ξερουν κατι παραπανω απο εμενα.

giannis64
21-09-10, 20:53
ειμαι πολύ περίεργος να μάθω τι άλλα ξέρεις αλλά δυστυχώς η ευτυχώς δεν επιτρέπετε!!:rolf::rolf::rolf:

αλλά εγώ ξαναλέγω.....:green:

και αυτό το δ....ολ να πάρεις σε 1.5 μήνα τον ποπό σου στο τσιμέντο να χτυπάς, η πλάτη δεν ανοίγει!!!;);););)

Titanium
21-09-10, 20:55
(Μην νομιζεις ξερω και αλλα) :) ασχολιομουνα καποια εποχη πολυ σοβαρα και εμαθα καποια πραγματα.Απλα ειναι το αδυναμο μου σημειο και ποτε δεν ασχοληθικα τοσο με αυτο,ειμαι τελειομανης και θελω να ρωταω παντα ατομα που ξερουν κατι παραπανω απο εμενα.

Παντος αφτο που ανεφερες παραπανο δεν ειναι για μονοζιγο:P:P:Pκαι δεν ειναι συμπληρομα......:P:P

giannisrethymno
21-09-10, 20:56
ειμαι πολύ περίεργος να μάθω τι άλλα ξέρεις αλλά δυστυχώς η ευτυχώς δεν επιτρέπετε!!:rolf::rolf::rolf:

αλλά εγώ ξαναλέγω.....:green:

και αυτό το δ....ολ να πάρεις σε 1.5 μήνα τον ποπό σου στο τσιμέντο να χτυπάς, η πλάτη δεν ανοίγει!!!;);););)


Σιγουρα απλα ειναι αυτες οι ανοητες ερωτησεις που κανουν οι αρχαριοι παντα αλλα ειναι και αυτες που τον βοηθανε να κανει σωστη γυμναστκη με επιμονη και υπομονη.

giannis64
21-09-10, 20:57
Σιγουρα απλα ειναι αυτες οι ανοητες ερωτησεις που κανουν οι αρχαριοι παντα αλλα ειναι και αυτες που τον βοηθανε να κανει σωστη γυμναστκη με επιμονη και υπομονη.

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

giannisrethymno
21-09-10, 21:00
Παντος αφτο που ανεφερες παραπανο δεν ειναι για μονοζιγο:P:P:Pκαι δεν ειναι συμπληρομα......:P:P

Το ξερω αλλα οτι και να ειναι αμα μπεις σε ενα προγραματακι κανεις τρομερη δουλεια.Αλλα το συγκεκριμενο δεν θα το επελεγα για τωρα επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ τοξικο.

Titanium
21-09-10, 21:27
Το ξερω αλλα οτι και να ειναι αμα μπεις σε ενα προγραματακι κανεις τρομερη δουλεια.Αλλα το συγκεκριμενο δεν θα το επελεγα για τωρα επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ τοξικο.

Αφου ειναι φαρμακο.....

Hellenic_Torque
27-09-10, 20:46
Να εκτελείς συνεχώς και ανηλεώς έλξεις. Καλό είναι να τρως και αρκετά. Πως θα αυξήσεις τα kg που σηκώνεις? Απλά με το να πάρεις σωματικό βάρος. Φυσικά δεν θα αποκτήσεις και διαστάσεις πολυκατοικίας αλλά εάν είσαι σχετικά αρχάριος, θα φανεί διαφορά.

Qlim4X
27-09-10, 22:39
Aμα ανοιξει η πλατη σου σε εναμιση μηνα εγω θα τα παρατησω...


ρε συ δεν ειναι υπερβολικος. ηρεμισε:toast:

σαν μια κοπελα το καλοκαιρι στο γυμναστηριο. ερχετε και κανει γεια σας σε 10 μερες παω διακοπες και θελω τελειους κοιλιακους και γλουτους:rolf:


:green:

Eddie
27-09-10, 22:56
ρε συ δεν ειναι υπερβολικος. ηρεμισε:toast:

σαν μια κοπελα το καλοκαιρι στο γυμναστηριο. ερχετε και κανει γεια σας σε 10 μερες παω διακοπες και θελω τελειους κοιλιακους και γλουτους:rolf:


:green:

χαχαχχ καλο καλο:turtle:

Dreiko
27-09-10, 23:09
δεν ξερω για πλατη αλλα εγω αμα θελω μπορω να κανω διπλασια τη μεση μου σε 1.5 μηνα........:rolf::turtle::rolf::turtle:

Υ.Γ.Σορυ για το off....

alexandros91
26-11-10, 15:48
καταρχας...γεια σου...περνα απο νεα μελη να σε καλωσορισουμε κιολας....

κατα δευτερον....εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το μονοζυγο της πορτας γιατι το θεωρω πολυ επικινδυνο....εχω δει ατομο να πεφετι να χτυπαει μεση και να μην μπορει να περπατησει...οποτε δεν το προτεινω.....μακαρι να μπορουσες να φτιαξεις,να παρεις δυο σιδερα να τα στερεωσεις στο εδαφος και να εχεις και αλλο ενα στη μεση...να φτιαξεις εσυ ενα....(οκ...υπερβολικη θα με πεις αλλα καυτερο απο το να κανω και να φοβαμαι ποτε θα πεσει)....το θεμα ειναι να στερεωθει καπου!να μην εχεις τον φοβο οτι θα πεσεις....
αυτααααααααααα..... και δεν ειναι χαζη ερωτηση...(εχω ρωτησει εγωωωωωωω......)

και καλως τον!!!!!:welcome::welcome:


παιδια κατι αλλο..το καλυτερο δωρο που θα μπορουσατε να κανετε σε ενα παιδακι γυμνασιου ειναι ενα μονοζυγο.απλα δωστετ του κ ολο και κατι θα κανει..μ πηρε ο αδερφος μου στο γυμνασιο και μου λεει"σε λιγα χρονια θα μ ευχαροιστεις"..στα 17-18 ειχα πλατη,στηθος δικεφαλους,τρικεφαλους,παπια,κοιλιακους,φτερα...το χω παρατησει εδω και 2 χρονια κ δν ειμαι ετσι πλεον,οποτε δεν τιθεται θεμα ψωνισματος:P

pan0z
26-11-10, 17:58
παιδια κατι αλλο..το καλυτερο δωρο που θα μπορουσατε να κανετε σε ενα παιδακι γυμνασιου ειναι ενα μονοζυγο.απλα δωστετ του κ ολο και κατι θα κανει..μ πηρε ο αδερφος μου στο γυμνασιο και μου λεει"σε λιγα χρονια θα μ ευχαροιστεις"..στα 17-18 ειχα πλατη,στηθος δικεφαλους,τρικεφαλους,παπια,κοιλιακους,φτερα...το χω παρατησει εδω και 2 χρονια κ δν ειμαι ετσι πλεον,οποτε δεν τιθεται θεμα ψωνισματος:P

στηθος και τρικεφαλα στο μονοζυγο πως εκανες:???::banghead:

chaniotis.manos
20-01-11, 20:01
το μονοζυγο οπως ειπε και ο ηλιας ειναι απο τις βασικοτερες ασκησεις,και γυμναζει οπως παλι ειπε δικεφαλους,πισω δελτοειδεις,και πλατη.τωρα ακομα για προθερμασνη προτεινω να κανεις δυο σετ που θα κρεμεσαι με τεντωμενα τα χερια για οσο αντεχεις χωρις να κανεις επαναληψεις.ετσι θα κυκλοφορησει πολυ καλα το αιμα και στους μυες.αν συνδιαστει και με ενα διζυγο(βυθισεις)τοτε γυμναζεις και ολοκληρο το υπολοιπο σωμα.στηθος,τρικεφαλους,και εμπροσθιους δελτοειδεις.ειναι και αυτη μια ακομα βασικη ασκηση.τωρα με τον καιρο που θα συνηθισεις τις ασκησεις αυτες και θα κανεις πολλες επαναληψεις μπορεις να παρεις και ζωνη προσθετων βαρων,αλλα δεν νομιζω να το τραβηξεις μεχρι εκει vany γιατι γυμναζεσαι σε γυμναστηριο κανονικοτατα απο οτι ξερω.

racingman
20-01-11, 20:34
στηθος και τρικεφαλα στο μονοζυγο πως εκανες:???::banghead:
kai omos auto pou leei to paidi apo pano ginete.kai ego sto gymnasio pou ekana kathe mera fainomoun pio gimnasmenos

jimmy007
26-01-11, 21:04
στηθος και τρικεφαλα στο μονοζυγο πως εκανες:???::banghead:

Γυμνάζονται ισομετρικά προφανώς.

chaniotis.manos
06-02-11, 00:15
δεν γυμναζονται ισομετρικα.μαλλον αλλο θα ηθελες να πεις.αλλο ειναι η ισομετρικη γυμναστικη.και ακομα να προσθεσω οτι μπορεις να κανεις και αυτες τις δυο ασκησεις σε σουπερ σετ.ετσι γυμναζεις ολο το σωμα με ενα σουπερ σετ.ειναι ολες αυτες οι μυικες ομαδες ανταγωνιστικες μεταξυ τους.

steg
06-02-11, 18:18
Ενα εγγυημένο πρόγραμμα "διαπλάτυνσης" της πλάτης, με έλξεις στο μονόζυγο, ανοιχτή λαβή:

i. Κάνουμε 30 επαναλήψεις συνολικά, με όσα σετ βγουν αυτές οι επαναλήψεις. Δηλαδή σε κάθε σετ φτάνουμε στην κόπωση και προσθέτουμε τις επαναλήψεις που βγάλαμε στο συνολικό αριθμό, μέχρι να φτάσουμε τις 30. Στη 2η φάση κάνουμε το ίδιο αλλά με στόχο τις 40 επαναλήψεις συνολικά. (Οι τολμηροί μπορούν να προχωρήσουν και σε τρίτη φάση το ίδιο, με στόχο τις 50 επαναλήψεις.)
Οι αγύμναστοι θα φτάνουν τον εκάστοτε αριθμό-στόχο με πάρα πολλά σετ (πολλά από τα τελευταία θα είναι της 1 επανάληψης), αλλά όσο δυναμώνει η πλάτη τα σετ θα μειώνονται. Ολες οι επαναλήψεις πρέπει να είναι "καθαρές" (το κεφάλι να περνάει πάνω από το οριζόντιο σίδερο), αλλιώς δεν προσμετρώνται στο σύνολο. Μόλις φτάσουμε να βγάζουμε 40 επαναλήψεις με 4 ή 5 σετ, περνάμε στο δεύτερο στάδιο.

ii. Κάνουμε 2-3 σετ "ζεστάματος" των 8 επαναλήψεων και μετά 3 σετ των 6, 3 και 1 επανάληψης, φορώντας ζώνη από την οποία έχουμε κρεμάσει έξτρα βάρος (πλάκες). Και πάλι τα σετ είναι RM, δηλαδή μέχρι κόπωση. Ανεβάζουμε το βάρος όσο ανεβαίνει η δύναμή μας.

Οσοι δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος τους, κάνουν τις έλξεις του 1ου σταδίου στο βοηθητικό μηχάνημα, μετά περνάνε στις κανονικές χωρίς το μηχάνημα και τέλος στο 2ο στάδιο.

exkaliber
28-04-11, 00:53
αναρωτιεμαι
μιας και εχω μονοζυγο στο σπιτι,βασικα εκει το βρηκα,δεν ειναι δικο μου:green:
μπορω να κανω μερικες επαναληψεις ξεχωρα απο το γυμναστηριο που πηγαινω 4 φορες την εβδομαδα ή θα εχω προβλημα??

Orc
28-04-11, 02:39
Ας καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Άρχισα να κάνω μονόζυγο σε κάθε προπόνηση πλάτης πριν 18 μήνες. Την πρώτη φορά έκανα 2 επαναλήψεις. Δεν τα παράτησα όμως και αυτή τη στιγμη και συγκεκριμένα χθες έβγαλα 5 σετ των 12 επαναλήψεων με πλήρη κίνηση (1 λεπτό ξεκούραση σε κάθε σέτ). Μετά ακολουθώ το υπόλοιπο πρόγραμμα με πολλές δυνάμεις ακόμη. Απο εκεί που δεν ήθελα να βλέπω το μονόζυγο έγινε η αγαπημένη μου άσκηση πλάτης.:thumbup:

lila_1
28-04-11, 11:08
αναρωτιεμαι
μιας και εχω μονοζυγο στο σπιτι,βασικα εκει το βρηκα,δεν ειναι δικο μου:green:
μπορω να κανω μερικες επαναληψεις ξεχωρα απο το γυμναστηριο που πηγαινω 4 φορες την εβδομαδα ή θα εχω προβλημα??

Σαν τί πρόβλημα να χεις??

exkaliber
28-04-11, 14:43
Σαν τί πρόβλημα να χεις??

ξερω γω :unsure::unsure:
ενεκα που δεν κανει ναγυμναζεις μια μυικη ομαδα πανω απο 2 φορες την ομαδα

hlias102
29-04-11, 01:36
Ας καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Άρχισα να κάνω μονόζυγο σε κάθε προπόνηση πλάτης πριν 18 μήνες. Την πρώτη φορά έκανα 2 επαναλήψεις. Δεν τα παράτησα όμως και αυτή τη στιγμη και συγκεκριμένα χθες έβγαλα 5 σετ των 12 επαναλήψεων με πλήρη κίνηση (1 λεπτό ξεκούραση σε κάθε σέτ). Μετά ακολουθώ το υπόλοιπο πρόγραμμα με πολλές δυνάμεις ακόμη. Απο εκεί που δεν ήθελα να βλέπω το μονόζυγο έγινε η αγαπημένη μου άσκηση πλάτης.:thumbup:


Σε ζηλεύω φίλε,εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε μία:(
Σκέφτομαι να πάρω στο σπίτι ένα μονόζυγο γιατί το έχω βάλει πείσμα να τα καταφέρω και να κάνω έλξεις:unsure:

Orc
29-04-11, 02:01
Σε ζηλεύω φίλε,εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε μία:(
Σκέφτομαι να πάρω στο σπίτι ένα μονόζυγο γιατί το έχω βάλει πείσμα να τα καταφέρω και να κάνω έλξεις:unsure:

Αφού μπορώ εγώ μπορείς και εσύ. Το βαλες πείσμα? Θα τα καταφέρεις. Αν θες ένα tip κάνε πλήρη κίνηση και ας είναι πιο δύσκολο και χρησιμοποίησε ιμάντες.

lila_1
29-04-11, 10:46
ξερω γω :unsure::unsure:
ενεκα που δεν κανει ναγυμναζεις μια μυικη ομαδα πανω απο 2 φορες την ομαδα
Ναι δεν κάνει, θα καταβολίσεις..:green:

Έλεος ρε
Κάνε άφοβα:turtle:
Εκτός αν ξεσκιστείς στα σετ
(που και παλι δεν...λεμε...)

tasos2
29-04-11, 11:32
αναρωτιεμαι
μιας και εχω μονοζυγο στο σπιτι,βασικα εκει το βρηκα,δεν ειναι δικο μου:green:
μπορω να κανω μερικες επαναληψεις ξεχωρα απο το γυμναστηριο που πηγαινω 4 φορες την εβδομαδα ή θα εχω προβλημα??

Τα φτερα γυμναζονται ελαχιστα με τις καθημερινες μας κινησεις επομενως δυσκολα παθαινεις υπερπρονηση. Εκτος και αν κανεις καμια 10ρια σετ κανονικη προπονηση δηλαδη

sTeLaKoS
29-04-11, 11:46
Όσοι κάνετε μονόζυγο στο σπίτι, προσέξτε να κάνετε καλό ζέσταμα.
Οι τραυματισμοί καραδοκούν. Θέλει ζέσταμα για να σηκώσεις κατευθείαν το σωματικό σου βάρος. :thumbup:

exkaliber
29-04-11, 14:43
με πεισατε
θα κανω καθε μερα το πρωι
καμια 10 επαναληψεις :green:

hlias102
14-05-11, 02:45
Αφού μπορώ εγώ μπορείς και εσύ. Το βαλες πείσμα? Θα τα καταφέρεις. Αν θες ένα tip κάνε πλήρη κίνηση και ας είναι πιο δύσκολο και χρησιμοποίησε ιμάντες.


Το πήρα το μονόζυγο:)
Οταν λές να κάνω πλήρη κίνηση τί ενννοείς,όταν δε μπορώ να κάνω ούτε μία έλξη?

Αντωνης
14-05-11, 03:03
Το πήρα το μονόζυγο:)
Οταν λές να κάνω πλήρη κίνηση τί ενννοείς,όταν δε μπορώ να κάνω ούτε μία έλξη?

Eγω θα σου ελεγα,μετα απο μια καλη προθερμανση,πιασε το μονοζυγο και με ενα αλμα φτασε το κεφαλι σου πανω απ αυτο,δηλαδη στο τελος της θετικης κινησης.Μετα κανε μια σχετικα αργη αρνητικη και στην θετικη βαλε καποιον στο σπιτι να σε βοηθησει(οσο λιγοτερο γινεται)να βγαλεις μια επαναληψη.Κανε 3-4 τετοια σετ.Σε λιγο καιρο θα δυναμωσεις και θα μπορεις να βγαλεις μια επαναληψη μονος σου.

lila_1
14-05-11, 12:01
Eγω θα σου ελεγα,μετα απο μια καλη προθερμανση,πιασε το μονοζυγο και με ενα αλμα φτασε το κεφαλι σου πανω απ αυτο,δηλαδη στο τελος της θετικης κινησης.Μετα κανε μια σχετικα αργη αρνητικη και στην θετικη βαλε καποιον στο σπιτι να σε βοηθησει(οσο λιγοτερο γινεται)να βγαλεις μια επαναληψη.Κανε 3-4 τετοια σετ.Σε λιγο καιρο θα δυναμωσεις και θα μπορεις να βγαλεις μια επαναληψη μονος σου.
Μια καρέκλα θες να στηρίζεις τα πόδια στην θετική κίνηση......στο τέλος της κίνησης αφήνεις τα πόδια ελέυθερα και κάνεις μόνος σου μία αργή αρνητική...

Fuhrer
23-05-11, 13:31
Να ρωτησω ρε παιδια κ γω κατι.Στο μονοζυγο η και στο μηχανημα οταν πιανετε την λαβη πατε τερμα ανοιχτα η οχι?Συνηθως εκτεινω τα χερια μου οσο παει η λαβη αλλα οταν βαζω πολλα κιλα ανυσηχω για τους ωμους.Δεν νιωθω ενοχλησεις αλλα δεν ξερω αν κανει καλο.

Stamer
30-05-11, 10:13
μονοζυγο η καλυτερη γυμναστικη για εμενα!!:):)

hlias102
30-05-11, 10:52
Πλέον καταφέρνω να κάνω 2 έλξεις:thumbup::green:

Fuhrer
30-05-11, 10:55
Αχαχαχαχαχα.Ναι ειναι πακετο ασκηση αλλα ειναι απτις καλυτερες.Το θεμα ειναι να πιανω την λαβη οσο πια ακρη γινεται η οχι?

hlias102
30-05-11, 13:05
Οπως είχε πει κάποιο μέλος στο forum,όσο πιο ανοιχτή λαβή τόσο πιο ανοιχτή πλάτη:thumbup:

terataki
30-05-11, 13:08
Οπως είχε πει κάποιο μέλος στο forum,όσο πιο ανοιχτή λαβή τόσο πιο ανοιχτή πλάτη:thumbup:

αυτο απο που προκυπτει?

hlias102
30-05-11, 13:16
αυτο απο που προκυπτει?

Από αυτό που είχε πει κάποιο μέλος παλιότερα

hlias102
30-05-11, 13:19
Μεγάλη(ανοιχτή) λαβή, μεγάλη πλάτη ;)


Ευρηκα

Fuhrer
30-05-11, 13:45
Κ γω κατι τετιο ειχα ακουσει αλλα δεν θυμαμαι απο που.Εχει καποια λογικη γιατι ειναι κ πιο δυσκολα αν ειναι τερμα ανοιχτα η λαβη αλλα δεν ξερω τι παιζει με την καταπονηση των ωμων...

t.s.t
30-05-11, 18:59
απο τηλεμαρκετινγκ μπορεις να αγορασεις ενα τυπο μονοζυγου που στεραιωνεται ανα πασα στιγμης στην κασα της πορτας χωρις να κανει ζημιες και φυλασεται μετα το τελος της προπονησης. Επισης μπορεις να το χρησημοποιησεις και για βαση καμψεων. Ειναι πολυ καλη επιλογη. Την τιμη του δεν την θυμαμαι, μη με ρωτησεις :green:

IRON GYM Λεγεται..γυρω στα 40 εχει,το εχω παρει..αν εχεις παλια κουφωματα την πατησες δεν φτανουν οι ακρες,εγω εχω κανει πατεντα προσωπικα..

terataki
30-05-11, 19:02
δεν εχει σχεση το μεγαλο ανοιγμα,με το πολυ μεγαλο ανοιγμα...οπως και να το κανεις τα latisimus dorsis θα γεμισουν...οσο για το ανοιγμα,η πλατη δεν ειναι μπαλκονοπορτα για να ανοιξει.μυς βαζεις και φενεται μεγαλυτερη

t.s.t
30-05-11, 19:05
Εγω ανοιγω χερια στην ανοιχτη λαβη,οσο μου επιτρεπει η κασα...:green:

DrNio
30-05-11, 19:07
Ξεκινάς με όσο ανοιχτή λαβή μπορείς.Προπόνηση-προπόνηση αυξάνεις επαναλήψεις και το άνοιγμα των χεριών,σιγά σιγά.

Όμως,δεν μετράει μόνο το άνοιγμα των χεριών.Μετράνε οι σωστές αναπνοές,οι επαναλήψεις,να κάνεις την άσκηση σε πλήρη κίνηση και γενικότερα η τεχνική(όπως σε κάθε άσκηση).Σιγά σιγά βελτιώνεσαι.Το τελικό αποτέλεσμα όμως είναι φοβερό.;)

t.s.t
30-05-11, 19:11
καταρχας...γεια σου...περνα απο νεα μελη να σε καλωσορισουμε κιολας....

κατα δευτερον....εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το μονοζυγο της πορτας γιατι το θεωρω πολυ επικινδυνο....εχω δει ατομο να πεφετι να χτυπαει μεση και να μην μπορει να περπατησει...οποτε δεν το προτεινω.....μακαρι να μπορουσες να φτιαξεις,να παρεις δυο σιδερα να τα στερεωσεις στο εδαφος και να εχεις και αλλο ενα στη μεση...να φτιαξεις εσυ ενα....(οκ...υπερβολικη θα με πεις αλλα καυτερο απο το να κανω και να φοβαμαι ποτε θα πεσει)....το θεμα ειναι να στερεωθει καπου!να μην εχεις τον φοβο οτι θα πεσεις....
αυτααααααααααα..... και δεν ειναι χαζη ερωτηση...(εχω ρωτησει εγωωωωωωω......)

και καλως τον!!!!!:welcome::welcome:

Πριν παρω το iron gym που ειχα το κλασσικο ειχα φυγει πανω στην ελξη,ευτυχως προλαβα στηριχτηκα με τα ποδια αν και τα τρανταξα αρκετα,γλυτωσα κατι χειροτερο τουλαχιστων.

t.s.t
30-05-11, 19:12
Ξεκινάς με όσο ανοιχτή λαβή μπορείς.Προπόνηση-προπόνηση αυξάνεις επαναλήψεις και το άνοιγμα των χεριών,σιγά σιγά.

Όμως,δεν μετράει μόνο το άνοιγμα των χεριών.Μετράνε οι σωστές αναπνοές,οι επαναλήψεις,να κάνεις την άσκηση σε πλήρη κίνηση και γενικότερα η τεχνική(όπως σε κάθε άσκηση).Σιγά σιγά βελτιώνεσαι.Το τελικό αποτέλεσμα όμως είναι φοβερό.;)

Σαφως ειναι.σημαντικο το μονοζυγο σκαει η πλατη τρελα...για το ανοιγμα αναθερφηκα επειδη διαβασα σε προηγουμενες σελιδες για το ανοιγμα.ουσιαστικα πιανω ολο το ευρος του μονοζυγου..:thumbup:

beatshooter
07-06-11, 21:05
Ayto το iron gym einai kalo?αξιζει?

deluxe
08-06-11, 23:43
Προσπαθω να μη βοηθαω με τα ποδια. Ετσι δεν ειναι πιο σωστες;

Παντως παρατηρω οτι παρολλο που εχασα ορισμενα κιλα, παλι στις ελξεις μενω στα ιδια.. Γενικα στη πλατη δε εχω δει και μεγαλες διαφορες τοσο καιρο..

Απο ελξεις παιρνω 3χ(10-8-[6-8]) αν και στο πρωτο σετ μπορω να παρω και 12-13 αλλα μετα θα ειμαι πιο κουρασμενος.

t.s.t
08-06-11, 23:46
Ayto το iron gym einai kalo?αξιζει?

Πολυ καλο,κανε search στο google εχει και βιντεο:thumbup:
Αρκει να σε χωραει στην κασα,γιατι εγω εκανα πατεντα επεφτε μεγαλη η κασα..

t.s.t
08-06-11, 23:47
Προσπαθω να μη βοηθαω με τα ποδια. Ετσι δεν ειναι πιο σωστες;

Παντως παρατηρω οτι παρολλο που εχασα ορισμενα κιλα, παλι στις ελξεις μενω στα ιδια.. Γενικα στη πλατη δε εχω δει και μεγαλες διαφορες τοσο καιρο..

Απο ελξεις παιρνω 3χ(10-8-[6-8]) αν και στο πρωτο σετ μπορω να παρω και 12-13 αλλα μετα θα ειμαι πιο κουρασμενος.

Αν βαζεις ποδια χανεις την μπαλα,παιζε της λαβες ανοιχτη,κλειστη,grip,και λοιπα..το θεμα ειναι να κανεις σωστα την κινηση...

beatshooter
09-06-11, 00:09
http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=2498 :shock::shock::shock:

καλη τιμη δεν ειναι?

ΥΓ:Με αυτο συν 2 αλτηρες μπορω να κανω δουλεια για κανα διμηνο που θα λειπω "εκτος εδρας''?

t.s.t
09-06-11, 00:13
http://www.healthy2day.gr/product.asp?catid=2498 :shock::shock::shock:

καλη τιμη δεν ειναι?

ΥΓ:Με αυτο συν 2 αλτηρες μπορω να κανω δουλεια για κανα διμηνο που θα λειπω "εκτος εδρας''?

Ανετα φιλαρακι κανεις δουλεια,η τιμη ειναι σουπερ,το ριξανε πολυ...αρχοντας:thumbup:

deluxe
09-06-11, 00:19
Αυτο το iron gym ενδιαφερει και εμενα. Τοποθετειται σε ολες τις πορτες; Δεν υπαρχει κινδυνος για να πεσει κατω, και εγω μαζι του; :unsure:

t.s.t
09-06-11, 00:21
Αυτο το iron gym ενδιαφερει και εμενα. Τοποθετειται σε ολες τις πορτες; Δεν υπαρχει κινδυνος για να πεσει κατω, και εγω μαζι του; :unsure:

Αν εχεις της παλιες πορτες της μεγαλες δεν θα σου κανει,ειναι καλο και ασφαλης αν ακολουθεις σωστη χρηση,ειναι καλο εργαλειο,γνωμη μου.

beatshooter
09-06-11, 00:26
Ανετα φιλαρακι κανεις δουλεια,η τιμη ειναι σουπερ,το ριξανε πολυ...αρχοντας:thumbup:

Αυριο το πρωι θα το παρω,εχω τετοιο μαγαζι ενα τετραγωνο απ το σπιτι μου.

Στο αλλο σπιτι το πατρικο μου τα εσωτερικα κουφωματα ειναι ξυλινα μιας δεκαετιας(το 2000 φτιαχτηκε),λες να εχω προβλημα?

Ποσο πλατος χρειαζετε να εχει η κασα(η "κορνιζα" πανω)?Γιατι βλεπω στο εδω σπιτι που ειναι 25ετιας τα ξυλινα κουφωματα δεν "προεξεχει" πολυ η κορνιζα.Αρα για εδω δεν νομιζω να στηριζεται.

t.s.t
09-06-11, 00:30
Αυριο το πρωι θα το παρω,εχω τετοιο μαγαζι ενα τετραγωνο απ το σπιτι μου.

Στο αλλο σπιτι το πατρικο μου τα εσωτερικα κουφωματα ειναι ξυλινα μιας δεκαετιας(το 2000 φτιαχτηκε),λες να εχω προβλημα?

Ποσο πλατος χρειαζετε να εχει η κασα(η "κορνιζα" πανω)?Γιατι βλεπω στο εδω σπιτι που ειναι 25ετιας τα ξυλινα κουφωματα δεν "προεξεχει" πολυ η κορνιζα.Αρα για εδω δεν νομιζω να στηριζεται.

94,αν ειναι μεγαλυτερη ξεχνατο.
και η κορνιζα αν ειναι 2 ποντακια εξω,καλα ειναι αν ειναι μεγαλυτερο ακομα καλυτερα η κορνιζα ομως.οχι η αποσταση απο κασα σε κασα..

beatshooter
09-06-11, 00:33
το ανοιγμα της πορτας λες

εφω λεω η κορνιζα πανω ποσο θελει να προεξεχει ωστε να "θυληκωσει" αυτο πανω?

t.s.t
09-06-11, 00:36
το ανοιγμα της πορτας λες

εφω λεω η κορνιζα πανω ποσο θελει να προεξεχει ωστε να "θυληκωσει" αυτο πανω?

Την κοντρα που κανει λες.εμενα 2 ποντους εξεχει,στεκετε μια χαρα,αν ειναι πανω απο δυο ακομα καλυτερα..

beatshooter
09-06-11, 00:40
Την κοντρα που κανει λες.εμενα 2 ποντους εξεχει,στεκετε μια χαρα,αν ειναι πανω απο δυο ακομα καλυτερα..

Μπραβο αυτο λεω,εκει που κανει "πατουρα" το μονοζυγο.Σαφεστατα οσο μεγαλυτερη επιφανεια για πατουρα τοσο πιο καλα.;)

Thanks για τις info mate!!!!

t.s.t
09-06-11, 00:41
Μπραβο αυτο λεω,εκει που κανει "πατουρα" το μονοζυγο.Σαφεστατα οσο μεγαλυτερη επιφανεια για πατουρα τοσο πιο καλα.;)

Thanks για τις info mate!!!!

Any time φιλε μου:thumbup:

beatshooter
09-06-11, 13:09
Με το ζορι εκανα 3 επαναληψεις μονοζυγο σημερα στο γυμναστηριο....Και σκεφτομαι να αγορασω η τσαμπα λεφτα αφου δεν μπορω να κανω καλα?ΑΛΛΑ απ την αλλη με πεισμα και υπομονη θα αρχισω να κανω πιο πολλες επαναληψεις :)

deluxe
09-06-11, 14:49
Συνηθεια ειναι. Αν κανεις μερα παρα μερα και ανεβαζεις κατα μιση με μια επαναληψη, θα τα πας μια χαρα!

t.s.t
09-06-11, 16:03
Με το ζορι εκανα 3 επαναληψεις μονοζυγο σημερα στο γυμναστηριο....Και σκεφτομαι να αγορασω η τσαμπα λεφτα αφου δεν μπορω να κανω καλα?ΑΛΛΑ απ την αλλη με πεισμα και υπομονη θα αρχισω να κανω πιο πολλες επαναληψεις :)

οταν ξεκινησα ουτε μια δεν εκανα.τωρα βγαζω 15αρια με σετ.

hlias102
09-06-11, 19:34
Και γω δεν εκανα καμοία και τώρα κάνω 4:)

t.s.t
09-06-11, 19:38
Και γω δεν εκανα καμοία και τώρα κάνω 4:)

χαχαχαχα:green:

hlias102
09-06-11, 19:44
Ναι ρε φίλε,εδώ και μερικές εβδομάδες έχω πάρει το μονόζυγο και προσπαθώ να ανεβαίνω κάθε φορά.Για μένα είναι πολύ καλά που κάνω 4 επαναλήψεις;)
Που θα πάει,κάποτε θα κάνω σετ των 15:P

t.s.t
09-06-11, 19:47
Ναι ρε φίλε,εδώ και μερικές εβδομάδες έχω πάρει το μονόζυγο και προσπαθώ να ανεβαίνω κάθε φορά.Για μένα είναι πολύ καλά που κάνω 4 επαναλήψεις;)
Που θα πάει,κάποτε θα κάνω σετ των 15:P

χαχαχαχαχα..πλακα κανω μην παρεξηγεις επειδη εβαλα φατσα πρασινη.

t.s.t
09-06-11, 19:52
Το iron gym πηρες?

hlias102
10-06-11, 01:01
Οχι ρε δε σε παρεξήγησα.
Πήρα μια κατασκευή που είναι μονόζυγο,κάνεις κοιλιακούς όρθιος μαζεύοντας τα πόδια,βυθίσεις για στήθος και έχει και 2 λαβές για κάμψεις:weights:

t.s.t
10-06-11, 01:08
Οχι ρε δε σε παρεξήγησα.
Πήρα μια κατασκευή που είναι μονόζυγο,κάνεις κοιλιακούς όρθιος μαζεύοντας τα πόδια,βυθίσεις για στήθος και έχει και 2 λαβές για κάμψεις:weights:

Καλο ακουγετε.

vasilhs25
12-06-11, 20:25
ρε παιδια εχω και εγω μονοζυγο στο δωματιο μου αλλα μετα απο ενα χρονο υπερβολικου κρεμασματος(ισως και λογω πανελληνιων για να ξεδινω απο το διαβασμα) τωρα δεν πολυκανω...αυτο που με ανησυχει ειναι οτι οταν παω να αρχισω κανω ενα σετ και μετα το παραταω...κριμα και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα...:bbbiceps:

teo18480
17-06-11, 00:45
Παιδια θελω να ξεκινησω κι εγω μονοζυγο γιατι νιωθω πως θα με πιασει περισσοτερο απο τα ελευθερα βαρη. Ποιο λετε να παρω ;;να ειναι και ασφαλες. Μην σκοτωθουμε κιολας!!

COBRA_STYLE
17-06-11, 01:22
Παιδια θελω να ξεκινησω κι εγω μονοζυγο γιατι νιωθω πως θα με πιασει περισσοτερο απο τα ελευθερα βαρη. Ποιο λετε να παρω ;;να ειναι και ασφαλες. Μην σκοτωθουμε κιολας!!

μα "ελευθερο" ειναι το μονοζυγο...ελευθερο δεν ειναι οι ελξεις απο ψηλη τροχαλια

thanos col
17-06-11, 03:13
παιδια η πορτα μου δεν ειναι κανονικη τατραγωνη αλλα στο πανω μερος εχει ενα τοξο,οταν εβαλα μονοζυγο αναγκαστηκα να το βαλω τοσο χαμηλα που εβρισκα με τα γονατα κατω.υπαρχει καποια αλλη εκδοχη μονοζυγο εκτος απο την απλη μπαρα που γυριζεις και σφηνωνει στο κουφωμα?γιατι με αυτο ξηλωσα τα κουφωματα :(

teo18480
17-06-11, 15:38
μα "ελευθερο" ειναι το μονοζυγο...ελευθερο δεν ειναι οι ελξεις απο ψηλη τροχαλια

ΤΟ ξερω βρε!απλα ρωταω τι μαρκα και πιο να παρΩ??

COBRA_STYLE
17-06-11, 16:09
ΤΟ ξερω βρε!απλα ρωταω τι μαρκα και πιο να παρΩ??

ναι απο αυτο που ειπες οτι να σε πιασει καλυτερα απο τα ελευθερα βαρη δεν εδειξες να το ξερεις;)

για μαρκα δεν ξερω

teo18480
17-06-11, 16:32
ααα παρεξηγηση :P
Το ηξερα κι αυτο ;)

No Cash
20-06-11, 06:17
παιδια η πορτα μου δεν ειναι κανονικη τατραγωνη αλλα στο πανω μερος εχει ενα τοξο,οταν εβαλα μονοζυγο αναγκαστηκα να το βαλω τοσο χαμηλα που εβρισκα με τα γονατα κατω.υπαρχει καποια αλλη εκδοχη μονοζυγο εκτος απο την απλη μπαρα που γυριζεις και σφηνωνει στο κουφωμα?γιατι με αυτο ξηλωσα τα κουφωματα :(


υπαρχουν κι αυτα τα οποια βιδωνουν στον τοιχο...

ειναι και καλυτερα.. μιας και μπορεις να κανεις κ με ανοιχτη λαβη..

SOSTARAS
20-06-11, 08:32
EGW EXW AYTO POU EINAI SAN TO IRON GYM APLA TO PHRA APO TA LIDL 16 EYRW XAXAXAXAXA.......ALLA TELIKA DEN MOU EKANE GIATI O TOIXOS HTAN STENOS LOL KAI KRATHSA AYTO POU EIXA TO CLASICO MONOZYGO POU SFINWNEI BIDONONTAS TO !!!!!MIA XARA TOU EKATSE TOU FILOU MOU TOU TO XARISA!!!!

****Γραφε με ελληνικους πεζους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team***

thanos col
23-06-11, 19:54
υπαρχουν κι αυτα τα οποια βιδωνουν στον τοιχο...

ειναι και καλυτερα.. μιας και μπορεις να κανεις κ με ανοιχτη λαβη..

θενξ αλλα και παλι δεν γινεται αφου μενω σε ενοικιο και δεν μπορω να τρυπησω τοιχο(ηδη εχω σπασει μια πορτα και ο ιδιοκτητης θα σπαγε δευτερη πορτα με το κεφαλι μου):(