PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση Pre-Workout



Mikekan
04-12-13, 16:59
Ανοίγω αυτό το θέμα-δημοσκόπηση με αφορμή μία συζήτησης στις φωτογραφίες με τα συμπληρώματα περί pre-workout!

Κάθε πότε κάνετε χρήση ενός Preworkout? Αισθάνεστε εθισμένοι σε αυτά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητα πλέον για να κάνετε προπόνηση?

Να σας δω!

ArgoSixna
04-12-13, 17:04
Μονο όταν έχω στήθος-push workout. Κυριως για το pump για να γουστάρω προπονηση μετα!

Ψηφισα ποτε γιατι τα αλλα δεν με καλυπτουν :Ρ

Mikekan
04-12-13, 17:10
Για ψηφίστε κιόλας να δούμε τι θα βγει στο τέλος! ;)

Με ειλικρίνεια!

Χριστοφορος123
04-12-13, 17:11
Ποτέ :green:

billy89
04-12-13, 17:13
Όταν έχω προιόν σε κάθε προπόνηση εννοείται. Όταν όμως μου τελειώσει δε θα τρέξω να ξαναπάρω οπότε μετά και για ένα διάστημα "ποτέ"!

Ψήφισα το πρώτο αλλά δεν είναι ακριβές:green:

Mikekan
04-12-13, 17:14
Εγώ εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ σε κάθε προπόνηση, χωρίς υπερβολές σε ποσότητα αλλά σε κάθε προπόνηση.

spartan77
04-12-13, 17:21
75971 :P

όποτε παίρνω το χρησιμοποιώ στις περισσότερες προπονήσεις , βέβαια υπάρχουν περίοδοι που ή θα παίρνω μόνο κανά intra bcaa η και τίποτα , σερί δεν το πάω το πάω πάντως.....

Mikekan
04-12-13, 19:01
Βέβαια πρεπει να διευκρινίσουμε τι εννοούμε preworkout, γιατι για μένα ενα αυτοσχέδιο ρόφημα με κιτρούλινη, αργινινη και β-αλανίνη ας πούμε ειναι και αυτο pre! Δεν μιλάμε απαραίτητα για τα έτοιμα!

Mikekan
06-12-13, 08:48
Τι έγινε μόνο 14 άτομα χρησιμοποιούν? :unsure:

Δεν θέλω ντροπές!

Το κακό που έχω παρατηρήσει προσωπικά με τα Pre είναι ότι μερικές φορές αισθάνεσαι σαν το Hulk και αυτό είναι επικίνδυνο για τραυματισμούς. Μία φορά πήγα να τη πάθω στη μέση έτσι.

Δεν ξέρω παιδιά για μένα είναι αναγκαία κακό πλέον. Όταν ξυπνάω στις 6, δουλεύω όλη μέρα και πρέπει να κάνω προπόνηση στις 8 το βράδυ, δύσκολα βγαίνει χωρίς Pre. Θα μου πεις "Μη πας τότε". Ε ξέρετε οι περισσότεροι ότι αυτό δεν γίνεται. Έτσι ξεσκάω, έτσι ηρεμώ, έτσι ξεχνάω όλα τα προβλήματα μου! ;)

iovas
06-12-13, 12:21
Ψήφισα,μόνο όταν αισθάνομαι κουρασμένος!Κι αυτό γιατί(σωστά τα λές mikekan) το πρώτο μου shock therapy με ''έβγαλε'' off δύο μήνες λόγω αγκώνα...όντως πολύ καλό συμπλήρωμα αλλά είχα κ ένα placebo τότε:bbbiceps:!
Τώρα στις περισσότερες προπονήσεις μου μιάμιση κ.γ neskafe, ανακάτεμα με το κουτάλι κι έτοιμος!
Σημ.(δεν πολυπίνω καφέδες γενικότερα,και γι αυτό με πιάνει)

Mikekan
06-12-13, 12:38
Εσείς που δεν πίνετε καφέδες είστε τυχεροί.

Εγώ που πίνω 4-5 τη μέρα, σαν νερό τους βλέπω πλέον! :unsure:

dio32
06-12-13, 12:44
εγω πινω μονο οταν αισθανομε κουρασμενος,απο την δουλεια η αμα δεν εχω κοιμηθει καλα.

δεν θελω να εξαρτιεμε απο αυτο για να βγαλω προπονηση,γιαυτο και το βαζω μονο τοτε που ειπα ποιο πανω.

herculas
06-12-13, 14:09
Πάντα πριν από προπόνηση .
Στα 39 έτη πλέον ότι βοήθεια και να μπορεί να δοθεί από βοήθημα καλοδεχούμενη.
Τέλος του μήνα θα σταματήσω γιατί θα βάλω ένα μίνι πρόγραμμα γράμμωσης για κανά μήνα με πολύ αεροβικό και μετά βλέπουμε.

Mikekan
06-12-13, 19:12
Βλέπω μία απίστευτη ισορροπία στις απαντήσεις! :P

Lainus
17-02-14, 16:17
Όταν έχω, σε κάθε προπόνηση.

Τις περιόδους που έχω χρόνο και κάνω διπλές (πρωί αερόβιο-βράδυ βάρη), το πρωί σκάω νηστικός με 1 κάψουλα καφείνης μόνο (200μγ) κι αυτό γιατί δε θέλω να τελειώσει το νιτρικό σε 2 βδομάδες... Το νιτρικό το παίρνω το βράδυ πριν τα βάρη...

cuntface
17-02-14, 19:40
εγω εριξα την ψηφο μου στο στης περισσοτερες προπονησης διοτι οταν περνω ενα pre work απλα το χρησημοποιο μεχρι να τελειωση 1 μηνα? 1 μηνα φουλ μετα αραζω 2-3 μηνες και μετα παλι τα ιδια ;)

k_kost
17-02-14, 20:30
Μιχάλη τι εννοείς ως pre workout? Πχ εγώ όταν έχω αερόβια, επειδή δεν πίνω ποτέ καφέ, βάζω στο shaker μια κουταλιά του γλυκού nescafe μισή ώρα πριν. Όταν έχω βάρη μια μπανανίτσα και ένα scoop whey. Πιάνεται και η μπανάνα ή μόνο το scoop? :P

Mikekan
17-02-14, 20:36
Κυρίως προϊόντα αυτής της κατηγορίας:

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?50-Preworkouts-%CE%9D%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9F%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1

Και η μπανάνα ένα είδος pre είναι όμως. :green:

k_kost
17-02-14, 20:43
Κυρίως προϊόντα αυτής της κατηγορίας:

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?50-Preworkouts-%CE%9D%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9F%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1

Και η μπανάνα ένα είδος pre είναι όμως. :green:

:)

Σοβαρά τώρα, μόνο τον καφέ θεωρώ ως pre ότι χρησιμοποιώ γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ένα είδος διεγερτικού! Όποτε απάντησα, τις περισσότερες φορές!

Mpozos
17-02-14, 22:21
Πίνω φραπέ δυνατό (5-7 κουτ γλυκού ) 20-30 λεπτά πριν την προπόνηση . δεν πίνω πάντα γιατί κάποιες φορές ξεχνάω. Το βασικότερο είναι οτι δεν είμαι εθισμένος και μπορω να τον κόψω ανα πάσα στιγμή , όπως και κάνω οταν αρχίζει να μην με πιάνει μετα τα 7-8 κουταλάκια του γλυκού.

alexk
17-02-14, 22:38
2 μπανάνες 3 κουταλιές νεσκαφέ πάντα.

sTeLaKoS
18-02-14, 10:33
Πίνω φραπέ δυνατό (5-7 κουτ γλυκού ) 20-30 λεπτά πριν την προπόνηση . δεν πίνω πάντα γιατί κάποιες φορές ξεχνάω. Το βασικότερο είναι οτι δεν είμαι εθισμένος και μπορω να τον κόψω ανα πάσα στιγμή , όπως και κάνω οταν αρχίζει να μην με πιάνει μετα τα 7-8 κουταλάκια του γλυκού.

Μπόζος φίλε είσαι εθισμένος και δε το ξέρεις :green:

Μου θύμισες μια ψυχή εδώ μέσα (καλή του ώρα:P) που έφτανε το 1 γραμμάριο καφεΐνης και αναρωτιόταν αν είναι πολύ.

COBRA_STYLE
18-02-14, 14:04
Μία=καμια δε λενε ρε Στελιο?:turtle:

shazam
18-02-14, 17:19
Μεχρι και τον περασμενο Αυγουστο χρησιμοποιουσα pre σε ολες τις προπονησεις.Μετά απο το καλοκαιρινό break και απο σεπτεμβριο επαψα να χρησιμοποιω.Δεν το σκεφτομαι καθολου πλεον.Αν ειμαι πολυ κουρασμενος αντε κανα εσπρεσακι.

Mikekan
05-06-14, 07:35
Τα έκοψα πλέον από τις απογευματινές μου μεσοβδόμαδες προπονήσεις γιατί μου δημιουργούσαν πρόβλημα στον ύπνο. Πλέον χρησιμοποιώ καμιά φορά στις πρωινές του Σαββατοκύριακου.

sobral
05-06-14, 09:21
Για διάφορους λόγους τα έχω κόψει κ εγώ σχεδόν 1 χρόνο τώρα. Προβλήματα στον ύπνο κ στρεσσάρισμα του οργανισμού μερικές φορές χωρίς λόγο. Καλά είναι αλλά μην σας γίνονται εμμονή. Αν δουλεύεις πολλές ώρες, κουράζεσαι πολύ κ κάνεις προπόνηση έως απογευματινή ώρα (νωρίς απόγευμα) είναι οκ. Αλλιώς είναι στο μυαλό η χρησιμότητά τους.

liveris
05-06-14, 10:11
μιχαλη εσυ επαιρνες με full stim προεξασκητικα..εχει πολλα που δεν εχουν τοσα stim η καθολου μπορεις να παρεις κανενα τετοιο η να φτιαξεις δικο σου στακ..

Mikekan
05-06-14, 10:12
Είναι αλήθεια αυτό φίλε. Προς το παρών βλέπω ότι οι προπονήσεις βγαίνουν μια χαρά και χωρίς τίποτα οπότε θα το πάω έτσι για κάποιο καιρό και θα το δω μετά αυτό που λες.