PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάκης Τσιβιλής



Dinosaure
17-07-11, 20:55
Αυτόν τον νεαρό, που κέρδισε το 1985 την Junior κατηγορία του στο Μρ Ελλάς, καθώς και τον γενικό τίτλο των Junior στο Μρ. Οδύσσεια της ίδιας χρονιάς, τον θυμάται κανείς;;
Θυμάμαι, πως εργαζόταν στο κατάστημα του ΑΘΛΗΤΗ, στην Πανεπιστημίου. Στο τελευταίο τρίτο της δεκαετίας του '80...
Την προηγούμενη εργασία του την εγκατέλειψε, επειδή δεν του έδιναν ανά τρίωρο άδεια αποχώρησης, για το απαραίτητο γεύμα. Bodybuilders.....Αυτό τα λέει όλα...:):):)
Στις φωτογραφίες, στον πρώτο από τους προαναφερθέντες αγώνες.


28584


28585


28586

Polyneikos
17-07-11, 21:08
Φοβερες οι φωτογραφιες αυτου του χαρισματικου αθλητη,ας μην πω όνομα,αλλα θα βαλω μια φωτογραφία συνδεσης του παρελθόντος με το παρον και θα καταλάβεις ότι ξερω την απαντηση :green::green:
Απο αριστερα προς τα δεξια λοιπον,σε πολυ πρόσφατο αγωνα,Κασκανη Κων/να,Σπύρος Μπουρναζος,ο αθλητης που αναφερεις,Γιαννης Κουκος και ο Ηλιας Τριανταφυλλου.
Πολλα κιλα μυώνων και κυπελλων εχουν χωρεσει σε αυτη την φωτογραφία :bowdown::bowdown:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=18791&stc=1&d=1291123123

Dinosaure
17-07-11, 21:26
Χαχαχαχαχα.... Φίλε μου, καμιά αμφιβολία δεν είχα, πως γνωρίζεις εσύ την απάντηση.... Και όλοι όσοι βρίσκονται στον "σκληρό πυρήνα". Του αθλήματος και του forum.....
Πάντως, ευχαριστώ για την φωτογραφία. Βρίσκομαι μακριά από το ... θέατρο των εξελίξεων και, βλέπω πρόσωπα σε αυτή, που έχω χρόνια να τα δω από κοντά....
Γλυκόπικρη η αίσθηση...
Βλέπω στα πρόσωπά τους το χρόνο που πέρασε και, συνειδητοποιώ, πόσο θα τον βλέπουν και στο δικό μου πρόσωπο, όσοι με ξέρουν από τα παλιά και, κυρίως, όσοι έχουν χρόνια να με δούνε. Όσο κι αν είναι ευγενικοί και μου λένε άλλα..... Καλοσύνη τους μεγάλη, αλλά... πουθενά και σε κανέναν μας δε χαρίζεται!!!

kutsup
18-07-11, 08:00
Μήπως Τσιβιλής? Άς είναι καλά τα περιοδικά της εποχής. Αν κι εγώ είμαι "μικρός" σχετικά με τους δεινόσαυρους.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&d=1294342259


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19946&d=1294342240

Polyneikos
18-07-11, 08:10
:clap::clap:

Δημητρη και εγω σιγουρα δεν ζουσα την εποχη των δεινοσαυρων,για την ακρίβεια ήμουν αρκετα μικρος τις περιοδους που περιγραφουμε ή ακομα δεν ειχα γεννηθεί,όλα αυτα είναι ενα κραμα αρχείου-περιοδικων-συζητησεων με παλαιοτερους,καπως έτσι εχουμε συμπληρωσει το παζλ :thumbup::thumbup:

kutsup
18-07-11, 09:11
Είμαι μάλλον ο τελευταίος των "παλαιών" ;) Από τις αρχές του 87 που ξεκίνησα κάποιους τους πρόλαβα και κάποιους όχι. Τους παλιούς τους πέτυχα είτε από αγώνες είτε από γυμναστήρια, αλλά κυρίως από τον τύπο της εποχής. Τους ενδιάμεσους δεν ξέρω. Βασικά "έχασα" μια περίοδο μεταξύ του 96 - 02.

Dinosaure
18-07-11, 15:53
Και, βέβαια, στις φωτογραφίες απεικονίζεται ο εξαιρετικός αθλητής και πραγματικά καλό και πάντοτε χαμογελαστό παιδί, ο Τάκης ο Τσιβιλής....:)
Μπράβο σε όλους.......!!!:clap::clap::clap:

Φίλε Kutsup, όχι μόνο εσύ, αλλά όλοι είναι μικροί ηλικιακά, σε σχέση με τους δεινόσαυρους!!! :):)
Χαίρομαι, πάντως, που έγινε ευρέως αποδεκτή η .... ορολογία!!!!!:thumbup: ;) :)

TRIANTAFYLLOU
18-07-11, 20:08
ο τσιβιλής ήταν απο τα τζούνιορ που είχαν κάνει τρομερή αίσθηση αφού όπως και ο τζινίδης άνετα στεκόταν και κέρδιζαν κατηγορίες ανδρών .
αλλα ο παναγιώτης δεν πρέπει να είναι και πολυ μεγάλος ηλικιακά μπορεί και μικρότερος μου η συνομίληκος να είναι , απλα είχε χαθεί ξαφνηκα απο το προσκήνιο και επι σειρα ετών δεν τον βλέπαμε σε αγώνες και χάρηκα πραγματικα εκείνη την μέρα που τον είδα στούς αγώνες της βαμπα και βγήκαμε φωτο .
πραγματικα πόρωση για τούς παλιούς να βλέπουμε τετοιες φωτο :clap::clap::clap::clap::toast::toast:

Polyneikos
08-05-14, 20:23
Ξανατοποθετώ ένα βίντεο που έχει ανεβάσει ο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 και το είχε ποστάρει, του Τάκη Τσιβιλή!!


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fH4xhrmi_wA

Spiros Maragakis
06-07-15, 16:19
Στην φωτογραφία βλέπετε τον Τάκη Τσιβιλή πριν λίγες μέρες στον ΑΘΛΗΤΗ.
Με τον Τάκη γνωρίστηκα πρώτη φορά το 1984 όπου είχα κερδίσει τον γενικό τίτλο του Junior Mr. Hellas.
Ο Τάκης την επόμενη χρονιά σάρωσε τα πάντα ως Junior κερδίζοντας τόσο στο Mr. Hellas όσο και στο πρώτο Mr. Οδύσεια.

Να διορθώσω μόνο κάτι που γράφτηκε στην αρχή. Ο Τάκης δεν δούλευε ποτέ στον ΑΘΛΗΤΗ. Απλώς ήταν θαμώνας εκεί όπως ήμουν κι εγώ!
Εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν κινητά, ίντερνετ κλπ.
Περνάγαμε λοιπόν συχνά από τον ΑΘΛΗΤΗ για να μάθουμε τα νέα και να συναντήσουμε φίλους του αθλήματος.

Για κάποια χρόνια ο Τάκης υπήρξε ιδιοκτήτης γυμναστηρίου αρχικά στην Ηλιούπολη και κατόπιν στην περιοχή που διαμένει, στον Πειραιά.
Σήμερα ο Τάκης εξακολουθεί να γυμνάζεται, όμως επαγγελματικά τον κέρδισε κάτι τελείως διαφορετικό.
Ασχολείται με την εναλλακτική Ιατρική και συγκεκριμένα με την Ρεφλεξολογία.
Και κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλός σε αυτό που κάνει…

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96549&stc=1

Μία ακόμα φωτογραφία του Τάκη από τις εκδόσεις ΑΘΛΗΤΗ.
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96292&stc=1

Polyneikos
06-07-15, 18:33
Πολύ καλός αθλητής ο Τάκης Τσιβιλής , ειχε κάνει αίσθηση ως έφηβος, αν και νομίζω δεν εξάντλησε τα περιθώρια αργότερα στις αντρικές κατηγορίες, καθώς ασχολούταν με διάφορες δραστηριότητες και δεν ήθελα να αφιερωθεί, πιθανόν.

Οι πρώτες 2 φωτογραφίες, όταν και κέρδισε τον Γενικό Τίτλο Εφηβων στο Μr Oδύσσεια 1985 (Τρεις κατηγορίες )

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96298&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96299&stc=1

WABBA Mr Ηellas 1985, επίσης πρώτος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96300&stc=1

WABBA Mr Ηellas 1989 , με αθλητές όπως ο Κρυστάλλης, Ζωης, Αναστασοπουλος, Παντελίδης, βγήκε 3ος στην -75 μετά από Κρυστάλλη και Αναστασόπουλο

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96301&stc=1

WABBA Mr Ηellas 1991, με τον Γιώργο Κατσιβέλο, 1ος στην κατηγορία -85κ

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96302&stc=1

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-07-15, 22:05
Τακης Τσιβιλης ,Μανωλης Τζινιδης κ Θοδωρης Κοσυφιδης εμειναν στην ιστορια σαν οι χρυσοι τζουνιορ κ οχι αδικα μια κ τα σωματικα τους προσοντα ηταν τετοια που ελεγες ,ναι ειναι πραγματικα ταλεντα!

vaggan
06-07-15, 22:14
τον πηγαινα με χιλια :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:πλαταρα φουλ αισθητικος

TRIANTAFYLLOU
07-07-15, 01:16
Ο Τάκης ήταν πάρα πολυ καλός και μπροστα για την εποχή του ώς τζούνιορ !!απλα όπως πάρα πολλοι δεν ήταν στόχος η εξέλιξη στο ββ και να γίνει πχ επαγγελματίας , γιατί όπως όλοι μας είχαμε άλλες υποχρεώσεις και προτεραιότητες; και δεν ήταν αυτοσκοπός το αγωνιστικό ββ
σημασία έχει που χαίρομαι όταν βλέπω τον Τάκη και είναι καλά και απο ότι ακούω είναι και πολυ καλός σ αυτο που κάνει :thumbup:

Spiros Maragakis
08-07-15, 17:17
Όπως αναφέρθηκε, πράγματι ο Τάκης θα μπορούσε με το καλούπι που έχει, να γίνει μέχρι και επαγγελματίας.
Όμως οι συνθήκες της ζωής και το κυνήγι άλλων στόχων πολλές φορές αναγκάζουν ταλαντούχους αθλητές
να αποσυρθούν νωρίς από την ενεργό δράση.

Να είμαστε καλά να γυμναζόμαστε τουλάχιστον και να είμαστε κοντά στο άθλημα!

Takis Tsivilis
09-07-15, 03:15
λοιπον...ευχαριστω για τα καλα λογια....θελω να πω δυο λογια.πρωτο,το 1991 [ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;],ο αθλητης που ειναι διπλα μου ειναι ο Γιωργος Κατσιβελος.ετσι ειναι το ονομα του.Η κατηγορια ειναι τα μειον 90 κ οχι τα μειον 85 ουτε τα μειον 80 που λεει στο βιντεο.Το 1989 ειχα κανει προετοιμασια [αν μπορει να το πει κανεις ετσι],τριων μηνων μετα απο αποχη λογω στρατευσης πανω απο δυο ετη.απλως γυμναστηκα λιγο κ εκανα καπως σωστη διατροφη για ενα τριμηνο.ειναι κατι που ηθελα παντα να πω...οπως κ το επομενο:καποτε ειχα διαβασει οτι απο καποιους αθλητες δεν ειδε ο κοσμος αυτα που περιμενε για τον ενα η τον αλλο λογο που υποθετει ο καθενας.η αληθεια ειναι αυτη που αναφερει ο Σπυρος Μαραγκακης κ ο Ηλιας,καθως επισης κ οτι ΠΟΤΕ δεν πηραν καποιοι [κ εγω] αυτα που 'επρεπε'.δεν θελαμε,δεν ξεραμε ισως [γιατι δεν θελαμε να μαθουμε] δεν 'κολλησαμε' με αυτο.ισως κ να πιστευα οτι μεχρι εκει ηταν.περασε ο καιρος μετα και τελειωσε.Ποτε δεν ειχα σκεφτει εκεινο τον καιρο οτι αν εχανα σε καποιους αγωνες [μετα τις νικες μου] με μικρες διαφορες απο τον πρωτο πχ,ηταν επειδη ΔΕΝ ειχα παρει σχεδον τιποτα.νομιζα οτι δεν παει αλλο....προσφατα καποιος μαθητης μου μου ειπε οτι φυσικο ηταν να χασω αφου 'δεν',κ τοτε το καταλαβα...πολυ αργα...αλλα ισως για καλο.προσωπικα στηριζα τα αποτελεσματα μου στην προπονηση.ειναι πιθανον καποιοι να μην πιστευουν αυτα που λεω αλλα δεν πειραζει.τα λεω γιατι τα ειχα μεσα μου κ οχι για να κερδισω εντυπωσεις η για να κομπασω.αλλωστε ποτε δεν μ ενδιεφερε κατι τετοιο.τελος,Ηλια κ εγω χαρηκα που σε ειδα κ θα χαρω να βρεθουμε απο κοντα.να ειστε ολοι καλα.υγιεις στο μυαλο στη ψυχη κ στο σωμα.

vaggan
09-07-15, 10:55
ελα μεγαλε τακη να θυμηθεις απο τις παλιες δοξες:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:σε αυτη την κατηγορια παιζει και ενα γνωστο μελος του gr ο χρηστος τριανταφυλλου δυνατοι αθλητες φοβερος συναγωνισμος:weights::welcome:


https://www.youtube.com/watch?v=3CcdYRyCTqo

Nive
09-07-15, 11:10
Λόγια σταράτα, απλά και κατανοητά!!! :clap:

TRIANTAFYLLOU
09-07-15, 15:34
λοιπον...ευχαριστω για τα καλα λογια....θελω να πω δυο λογια.πρωτο,το 1991 [ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;],ο αθλητης που ειναι διπλα μου ειναι ο Γιωργος Κατσιβελος.ετσι ειναι το ονομα του.Η κατηγορια ειναι τα μειον 90 κ οχι τα μειον 85 ουτε τα μειον 80 που λεει στο βιντεο.Το 1989 ειχα κανει προετοιμασια [αν μπορει να το πει κανεις ετσι],τριων μηνων μετα απο αποχη λογω στρατευσης πανω απο δυο ετη.απλως γυμναστηκα λιγο κ εκανα καπως σωστη διατροφη για ενα τριμηνο.ειναι κατι που ηθελα παντα να πω...οπως κ το επομενο:καποτε ειχα διαβασει οτι απο καποιους αθλητες δεν ειδε ο κοσμος αυτα που περιμενε για τον ενα η τον αλλο λογο που υποθετει ο καθενας.η αληθεια ειναι αυτη που αναφερει ο Σπυρος Μαραγκακης κ ο Ηλιας,καθως επισης κ οτι ΠΟΤΕ δεν πηραν καποιοι [κ εγω] αυτα που 'επρεπε'.δεν θελαμε,δεν ξεραμε ισως [γιατι δεν θελαμε να μαθουμε] δεν 'κολλησαμε' με αυτο.ισως κ να πιστευα οτι μεχρι εκει ηταν.περασε ο καιρος μετα και τελειωσε.Ποτε δεν ειχα σκεφτει εκεινο τον καιρο οτι αν εχανα σε καποιους αγωνες [μετα τις νικες μου] με μικρες διαφορες απο τον πρωτο πχ,ηταν επειδη ΔΕΝ ειχα παρει σχεδον τιποτα.νομιζα οτι δεν παει αλλο....προσφατα καποιος μαθητης μου μου ειπε οτι φυσικο ηταν να χασω αφου 'δεν',κ τοτε το καταλαβα...πολυ αργα...αλλα ισως για καλο.προσωπικα στηριζα τα αποτελεσματα μου στην προπονηση.ειναι πιθανον καποιοι να μην πιστευουν αυτα που λεω αλλα δεν πειραζει.τα λεω γιατι τα ειχα μεσα μου κ οχι για να κερδισω εντυπωσεις η για να κομπασω.αλλωστε ποτε δεν μ ενδιεφερε κατι τετοιο.τελος,Ηλια κ εγω χαρηκα που σε ειδα κ θα χαρω να βρεθουμε απο κοντα.να ειστε ολοι καλα.υγιεις στο μυαλο στη ψυχη κ στο σωμα.


έτσι είναι Τάκη γι αυτο και γω έγραψα και έδωσα κάποιες εξηγήσεις επειδη ξέρω και καταλαβαίνω τις τότε καταστάσεις αλλα και την νοοτροπία που είχαμε πάνω σε κάποια θέματα
μας άρεσε το αγαπούσαμε αυτό που κάναμε αλλα δεν είμασταν διαθετημένοι να γίνει αυτοσκοπός και ξέραμε επίσης πως όσο λιγότερο σκέφτεσαι σε θέματα ρίσκων και οικονομικά τόσο πιο ψηλά μπορείς να πάς
Η ζωή δεν είναι μόνο αγωνιστικό ββ , αλλα σαν ενασχόληση αθλητική είναι μια ωραία και υγιή δραστηριότητα , όπως και ο τρόπος ζωής χωρίς υπερβολές όμως

και θα χαρω να βρεθούμε σε κάποια συνάντηση απο κοντα όλοι μαζί :toast:

goldenera
09-07-15, 18:04
Καλησπέρα Κε Τσιβιλή!
Αν θέλετε και έχετε το χρόνο θα με ενδιέφερε πολύ να μας λέγατε λίγα λόγια για την φιλοσοφία προπόνησης που είχατε την παλαιά εποχή καθώς και της διατροφής σας και αν σήμερα έχετε αναθεωρήσει κάποια πράγματα σε σύγκριση με το τότε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vaggan
09-07-15, 18:42
τακη θελουμε το προγραμμα της πλατης σου κιλα σετ επαναληψεις διαλλειματα και γενικα την φιλοσοφια εκγυμνασης σου:toast::toast::bbbiceps:

DIMITROS
09-07-15, 21:09
:clap::clap::clap::clap::clap:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96423&stc=1

Takis Tsivilis
21-07-15, 22:35
θα απαντησω στο ερωτημα που τεθηκε σχετικα με την πλατη κ καποια στιγμη θα απαντησω κ στο αλλο ερωτημα.η απαντηση ειναι οτι δεν εχω κανει κατι ξεχωριστο ποτε.επεμενα σε ελξεις στο μονοζυγο [με ανοιχτη λαβη κ πληρους εκτασης] η ελξεις στη τροχαλια.επισης κωπηλατικη με μπαρα κ καποιες φορες με αλτηρα.αυτες οι ασκησεις εκτελουνταν σε μονιμη βαση.η τριτη ασκηση,οποτε υπηρξε,ηταν κωπηλατικη απο καθιστη θεση με κλειστη λαβη στην τροχαλια η απο ψηλα παλι με κλειστη λαβη.κ βεβαια καποια ασκηση για την χαμηλη περιοχη,συνηθως αρση θανατου.τα βαρη ηταν παντα μεγαλα,οι επαναληψεις ηταν παντα λιγες [εκτος απο την αγωνιστικη περιοδο που αυξανονταν λιγο] δηλαδη γυρω στις 6-8 κ τα διαλειμματα περιπου εναμιση με δυο λεπτα.αν το σετ ηταν πολυ βαρυ ημουν στα δυο λεπτα.αυτα που παιζουν ρολο ειναι τα βαρεια κιλα,η σωστη εκτελεση κ κυριως ο αριθμος των κυτταρων που εχει κανεις απο την γεννηση του καθως κ η τοποθετηση των μυων στο σωμα,το σχημα τους κ τα σημεια που προσφυονται στα οστα.επισης η κατασκευη του σκελετου.αυτα δινουν το σχημα,το μεγεθος κ την εμφανιση τελικα.[Ηλια θα περιμενω με χαρα].

goldenera
21-07-15, 22:40
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θεωρείτε λοιπόν ότι για οποιοδήποτε σωματότυπο ο συγκεκριμένος αριθμός επαναλήψεων και τα βαριά κιλά είναι ο τρόπος με τον οποίο θα έχουμε μακροχρόνια τα καλύτερα αποτελέσματα?

Takis Tsivilis
21-07-15, 23:12
ειπα αυτα που εκανα εγω....υπηρχε ενα ερωτημα για την πλατη.δεν απαντησα στο αλλο που εχει τεθει σχετικα με την προπονηση.δεν θεωρω οτι για καθε σωματοτυπο ειναι καλα τα ιδια.απολυτως ομως,η αναπτυξη ερχεται μεσα απο βαρεια προπονηση με βαση τις βασικες ασκησεις.κ οπωσδηποτε απολυτως παιζουν ρολο αυτα που ειπα για τα κυτταρα κτλ για ολους .αυτα ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενα περα απο τις προσωπικες αποψεις.σε ο,τι αφορα τους σωματοτυπους,οι διαφορες στη προπονηση βρισκονται αλλου κ οχι στην αρχη.αργοτερα.

TRIANTAFYLLOU
21-07-15, 23:52
α ρε Τάκη παλιοσειρα αν και μικρότερος απο πιο μικρός πήρες το βάπτισμα του πυρός στο κουρμπέτι που λέμε , στο αγωνιστικό ββ:thumbup::thumbup:

και όντως σ αυτο που λέει ο Τάκης έχει δίκιο , ότι ο καθένας έχει τις προδιαγραφές του και δεν αλλάζει το σχήμα γενικότερα με ασκήσεις , απλα ο καθένας αναπτύσει αυτό που έχει και δεν σημαίνει όποιοι κάνουν ίδιες ασκήσεις θα βγούν και φωτοτυπία , αυτό είναι μέγας μύθος και μην τρώτε παπά

είναι φανερό άλλωστε ότι πλάτη χέρια και γενικά ο κορμός ήταν δυνατά σημεία , άλλος μπορεί να έχει μόνο χέρια ώμους , άλλος στήθος κτλ δεν είναι θέμα ασκήσεων αλλα σωματότυπου και προδιαγραφών

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-07-15, 23:54
Τακη μολις τωρα ειδα οτι εισαι μαζι μας κ χαρηκα ιδιαιτερα.;)
Ενα θα πω ,πρεπει να ηταν το 84; 85; 86; που ερχεται ο κολητος μου φιλος κ ανερχομενος τζουνιορ κ αυτος κ πολυ καλος ΒΒερ με ενα χαμογελο:) να! κ μου λεει <<Γνωρισα εναν τζουνιορ αλλο πραγμα! Αμα τον δεις θα παθεις πλακα!>>
Τιτος το ονομα του ,νομιζω κατι θα σου θυμιζει.;)

Takis Tsivilis
22-07-15, 01:32
:) Χρηστο,Τιτος Ιερωνυμακης μηπως;[φημιζομαι για την μνημη μου.τι να κανει αυτος ο ανθρωπος;].Ηλια,παντα απολαυστικος ο τροπος που τα λες... :)

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-07-15, 15:30
:thumbup:Καλα ειναι;) Σταματησε ηθελημενα πολυ νωρις χωρις να εξαντλησει τις μεγαλες δυνατοτητες του.

goldenera
23-07-15, 21:01
ειπα αυτα που εκανα εγω....υπηρχε ενα ερωτημα για την πλατη.δεν απαντησα στο αλλο που εχει τεθει σχετικα με την προπονηση.δεν θεωρω οτι για καθε σωματοτυπο ειναι καλα τα ιδια.απολυτως ομως,η αναπτυξη ερχεται μεσα απο βαρεια προπονηση με βαση τις βασικες ασκησεις.κ οπωσδηποτε απολυτως παιζουν ρολο αυτα που ειπα για τα κυτταρα κτλ για ολους .αυτα ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενα περα απο τις προσωπικες αποψεις.σε ο,τι αφορα τους σωματοτυπους,οι διαφορες στη προπονηση βρισκονται αλλου κ οχι στην αρχη.αργοτερα.


Eυχαριστούμε! Αναμένουμε και τη συνέχεια.

Polyneikos
02-09-16, 13:51
WABBA ΠΕΣΔ Πρωτάθλημα 1989

Tάκης Τσιβιλής - Σωκράτης Κρυστάλλης - Παναγιώτης Αναστασόπουλος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108788&stc=1

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-08-21, 10:07
Μετα απο 30 χρονια ακριβως;)....Με τον Χρυσο Junior των 80 κ απ τα μεγαλυτερα ταλεντα που περασαν απ το Ελληνικο ΒΒing.
Κ Πρωταθλητη του 1991 . Εγραψε Ιστορια.
.....ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΙΒΙΛΗΣ

135482

135483


135484


135485


135486

Polyneikos
30-08-21, 15:52
Ωραίος ο Τσιβιλής, έκανε το μπαμ ως Junior το 1984 και 1985 και επανήλθε το 1989 στους αγώνες ως senior.

ΠΕΣΔ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 1989


135493

135494

ΠΕΣΔ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 1990

135495

135496

ΠΕΣΔ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 1991

135497

Μια συνέντευξή του μετά τις εμφανίσεις του το 1985

135498


135499

Polyneikos
30-08-21, 16:10
Πρώτη του συμμετοχή καταγράφεται το 1984, στον πρώτο αγώνα της IFBB που διοργανώθηκε υπό την προεδρεία του Θύμιου Περσίδη που διαδέχθηκε τον Σταύρο Τριανταφυλλίδη στα διοικητικά της IFBB.
Είχε γίνει στις 7 Οκτωβρίου το 1984 στο θέατρο Μπουρνέλη και ο Τσιβιλής είχε αγωνιστεί στην κατηγορία Eφηβων , -80κιλά. Πρέπει να ήταν 18 χρονών.

135501


135502


135500