PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick boxing - Προπόνηση με βάρη



NIKOLAKIS
03-11-08, 01:32
PEDES THELO VOITHIA.LOGIKA THA XRIAZOME ASKISEIS POU EINAI GIA AFTES TIS TEXNIKES POU XRISIMOPIOUME (P.X MPOUNIES DIRECT,CROSSE,UPPERCUT) ALA MEGALI SIMASIA THA EXOUNE OI EPANALIPSEIS,TA SET KAI OI MERES PROPONISEIS...EPISIS EKRIKSI,DINAMI,TAXITITA.....ZITAO POLA?HAHA :banghead: [/b]

NASSER
03-11-08, 01:36
Σε παρακαλω γραφε με ελληνικους χαρακτηρες! Επειτα θα εχεις τις απαντησεις που χριαζεσαι.
Ετσι οπως ειναι γραμμενα δεν μπαινω καν στον κοπο να τα διαβασω.

slaine
03-11-08, 02:50
με λίγα λόγια δώσε έμφαση σε ασκήσεις που σπρώχνεις δηλαδή στήθους, ώμοι, τρικέφαλοι. επίσης μέση. θα κάνεις όλο το σώμα αλλά εκεί θα δώσεις λίγη έμφαση παραπάνω. α! και κάμψεις!!!! γενικά μη φορώνεις πολλά κιλά και να κάνεις πολλές επαναλήψεις. κάνε τα σετ σου και στο τέλος να βάζεις ελάχιστα κιλά και να κάνεις άλλο ένα σετάκι με πολύ εκρηκτική κίνηση. σάκος επίσης και σκοινάκι βοηθάνε πολύ.

ο φωτάρας τα ξέρει καλά μια και είναι μποξέρ. επίσης διάβασε λίγο υπάρχουν ήδη τόπικ με αυτά που ρωτάς...

billys15
03-11-08, 15:45
Συνηθως για εκρηκτικοτητα κανεις γρηγορες επαναληψεις.Γρηγορη θετικη κινηση δηλαδη,και με προσοχη την αρνητικη.

P.S.: Μηπως εισαι απο βορειοδυτικη Ελλαδα..?? :shifty: :shifty:

NIKOLAKIS
03-11-08, 18:21
ψαχνω για αυτο το θεμα γιατι ασχολουμε αλλα δεν βρισκω τιποτα.παντος ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια.

οχι δεν ειμαι απο βδ ελλαδα... :chinese: :rifle:

tezaman
03-11-08, 21:18
θα σου πρωτινό να χρησιμοποιήσεις μπάρα βιδωτή και όχι με σφιγκτήρα, είναι καλύτερες για αυτούς που ασχολούνται με την πυγμαχία 8)

peris
03-11-08, 21:31
θα σου πρωτινό να χρησιμοποιήσεις μπάρα βιδωτή και όχι με σφιγκτήρα, είναι καλύτερες για αυτούς που ασχολούνται με την πυγμαχία 8) :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: ξεκολα ρε εχεις γαμηθ**ι στα off πλακα κανω χααααχαχαχαχ καλο παντως :lol: :lol: :lol: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

tezaman
03-11-08, 21:58
εγώ σοβαρά μιλάω 8)

peris
03-11-08, 22:02
εγώ σοβαρά μιλάω 8)

οοοοοps :oops: :oops: καλα τοτε χρηστο δηλαδη εγω που χρησιμοποιω με σφυχτηρα εχω προβλημα ε?:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :P

χαχαχαχαχαχαχ :rolf: :rolf:

tezaman
03-11-08, 22:11
αν δεν κάνεις πυγμαχία καλά είσαι 8)

NIKOLAKIS
06-01-09, 05:07
αν δεν κάνεις πυγμαχία καλά είσαι 8)

για πες ρε μεγαλε γιατι βιδωτη?.... :box1:

slaine
06-01-09, 05:11
είναι ένα μεταξύ μας αστείο αλλά γενικά να ξέρεις ο τέζα ό,τι πει είναι νόμος :chinese: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

mantus3
06-01-09, 17:07
αν δεν κάνεις πυγμαχία καλά είσαι 8)

για πες ρε μεγαλε γιατι βιδωτη?.... :box1:

πολες φορες οταν αρχισει κ τρογετε ο σφυχτιρας σε αποτομες επαναλιψεις χαλαρωνουν κ πεφτουν. ενω με βιδοτη δεν παιζει κατι τετοιο.. κ δεν νομιζω κανενα γυμναστιριο να εχει καινουριες ασφαλιες..... :jason:

Steve KinG STyLe
06-01-09, 18:11
Γεια σου φιλε,εγω παντως προτεινω καλυτερα να δουλεψεις ολο το σωμα και να μην δωσεις βαση μονο στις ασκησεις push.Ενα παραδειγμα,για να εχεις μεγαλο παγκο χρειαζεται να εχεις και δυνατη πλατη/pull και φυσικα τα ποδια θα αυξησουν και την δυναμη σου σιγουρα...
Εκρηκτηκοτητα δεν σημαινει απλα γρηγορα,σημαινει as fast as possible,οσο πιο γρηγορα σου επιτρεπετε.Στην θεση σου θα χωριζα την εβδομαδα σε 3μερες για προπονηση με βαρη σε push/pull/legs μονο βασικες ασκησεις και επισης να χρησημοποιουσες tempo με φυσικα εκρηκτικη θετικη κινηση αλλα αργη αρνιτικη χωρις pause ουτε στην πανω ουτε κατω κινηση π.χ 40Χ0 ή 30Χ0 (το 1ο ψηφιο ειναι η αρνιτικη/κατεβασμα του βαρους,το 2ο ειναι η παυση στην κατω κινηση,το 3ο ειναι η θετκη οπου Χ σημαινει εκρηκτηκοτητα,και το 4ο ειναι παυση στην πανω κινηση).
Ασκησεις βασικες:Push,πιεσεις παγκου,στρατιωτικες πιεσεις κ.α.Pull:μονοζυγο,κωπιλατικη μπαρας κτλ.Legs:squat,αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια,αρσεις θανατου κτλ. Επισης ισως χρησιμοποιουσα και Olympic lifts με χαμηλες επαναληψεις φυσικα αλλα αν δεν ξερεις σωστη τεχνικη αστο καλυτερα!!!!Γενικα κοιτα πρωτα να μαθεις απο ολες τις ασκησεις σε τελεια τεχνικη και απεφευγε τα κλεψιματα.
Τωρα οι επαναληψεις ειναι αναλογα με τους στοχους σου...αν θες να αυξησεις την δυναμη σου χρησιμοποιησε χαμηλες επαναληψεις(1-6),και προσπαθησε καθε σετ να διαρκει κατω απο 20δευτερολεπτα και μετα χρησιμοποιησε πολυ μεγαλα διαλλυματα αναμεσα στα σετ,αλλιως αν θες μυικη αναπτηξη χρησιμοποιησε μετριες προς υψηλες επαναληψεις(6-12) και καθε σετ να διαρκει απο 20 μεχρι 70δευτερολεπτα(χωρις να ειναι αναγκαστηκο αυτο) και για αντοχη ακομα υψηλοτερες.Τωρα ποσα set θα κανεις εξαρτατε απο πολλα, κυριως απο τις επαναληψεις οσο λιγοτερες ειναι οι επαναληψεις τοσα περισσοτερα σετ κανεις και το αντιθετο αν κανεις πολλες επαναληψεις τα σετ ειναι λιγοτερα
π.χ αν κανεις 4αρες επαναληψεις ισως χρειαστουν 5-6set ενω αν κανεις 20αρες επαναληψεις κανεις 2set...

Ελπιζω να καταλυψα μερικα θεματα...καλο :box:

slaine
06-01-09, 18:20
στιβ δεν είπε κανείς να κάνει μόνο push.

επίσης μία πιο μπιλντέρικη προπόνηση δε βοηθάει για το άθλημα τόσο πολύ.

όταν λέω εκρηκτική κίνηση εννοώ πολύ λίγα κιλά (1/3 περίπου από αυτά που μπορεί να σηκώσει στο τελευταίο σετ) και εκρηκτική κίνηση ώστε να γίνεται ουσιαστικά κάτι σαν αναπήδηση.

slaine
06-01-09, 18:22
η εκρηκτικότητα έχει να κάνει με πολλά όπως κατάσταση μυαλού, "οπλισμός"-επαναφορά του άλλου χεριού, αναπνοές, στάση σώματος και πάει λέγοντας....

Steve KinG STyLe
06-01-09, 18:37
Δεν ελεγα νικο σε σενα ουτε διαφωνησα μαζι σου,απλα ειπα και εγω το κατιτης μου στο παλικαρι :)

Μου ηρθε και μια αλλη ιδεα για ασκησεις βασισμενες στην εκρηκτηκοτητα που ισως βοηθησουν οπως clap push ups,Power Straight,depth push ups και για κατω σωμα ψηλα πηδηματα...

slaine
06-01-09, 18:39
ναι αυτές οι ασκήσεις μαμάνε. και τα λάστιχα "μετράνε" :wink: