PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτο άμυνα



elixir
03-11-08, 18:34
--------------------------------------------------------------------------------

ιασας παιδια ψαχνω ια καμια αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη ια αυτοαμυνα δρομου,τελευτεα λογο το οτι δουλευω και βραδυ αλλα μου ετυχε και 1 ασχημο περιστατικο νιωθω ανασφαλεις.
Εκανα παλια πιγμαχια και παγκρατιο παιδια να σας πω αληθεια δεν εχω ιδεα απο πολεμηκες τεχνες δεν ξερω τη σκοπο εχει το καθενα,και δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με φιλοσοφιες η χορευτικα κομματια ειμε 25 χρονων δεν εχω χρονο ια τετοια αυτο που με ενδειαφερει εινε να μαθω αυτοαμυνα αμεσα, την αυτοαμυνα θελω να την μαθω ια παρτη μου και οχι ια τσαμπουκα,ψαχνω μια πολεμηκη τεχνη ευκολη στην πρακτικη χρηση και να μιν εινε πολι χρονοβορα στη μαθηση, ακουασα ια kravga manga,hapkido,hung fou,das streetfighting kai αλλες εσεις τι μου προτεινετε και, πειτε μου και καμια διυθηνση αθηνα

RUHL
03-11-08, 18:55
μεγαλο πιστολι :2guns:

slaine
03-11-08, 19:12
ωραίο θεματάκι.... :green:

ασχολούμαι πολύ με αυτά τα θέματα αλλά δυστυχώς είμαι με λαπ τοπ και η μπαταρία πεθαίνει όπου να'ναι. το βράδυ θα στείλω εκτενή απάντηση.

με λίγα λόγια όμως για να μάθεις κάτι γρήγορα και αποτελεσματικα πρέπει να βρεις ένα δάσκαλο που ξέρει και επίσης έχει κέφι και τρόπο να σε μάθει άσχετα με το στυλ που κάνει.

από κει και πέρα θέλεις κάτι που να έχει κυρίως χτυπήματα, απλά και δυνατά όπως το μποξ πχ αν και λόγω γαντιών υπάρχουν άλλα προβλήματα εκει. κυρίως χέρια λοιπόν αλλά και μερικά βασικά χτυπήματα με πόδια και όχι σύνθετα αεροπλανικά.

επίσης λίγες απλές και "χοντροκομμένες" λαβές και θεωρία-εφαρμογή για μάχη με πολλούς αντιπάλους και 1-2 βασικά πράγματα όταν πέσεις στο έδαφος..

αυτά ως προς το τεχνικό κομμάτι. να ξέρεις ότι αν δε ζοριστείς, στην προκειμένη περίπτωση αυτό μεταφράζεται και σε ξύλο στην προπόνηση, δε θα κάνεις τίποτα.

όλα αυτά που είπα με βάση αυτά που θέλεις οδηγούν στις εξής επιλογές:
μποξ
κικ μποξ
κιόκουσιν κάι καράτε
μουάι τάι
και ίσως μερικά παλαιστινιακά συστήματα τα οποία στηρίζονται σε άλλες αρχές από τις συνηθισμένες τέχνες-αθλήματα.

φυσικά τα καλύτερα είναι τα παραδοσιακά συστήματα αλλά είναι πολύ πιο αργά γι'αυτο αν και διδάσκω ένα από αυτά (aikido) δε στα συνιστώ.

η συνέχεια το βράδυ.
:chinese:

SOLID
03-11-08, 19:30
Ελα ρε Σλειν διδασκεις αικιντο????Που????Ασχολουμαι πολλα χρονια με πολ τεχνες και χαιρομαι που αλλος ενας απο το φορουμ ασχολειται.
Αυτα που ειπε ο σλειν ειναι σωστα και ισως θα προσθετα brazilian jiu jitsu και judo.Αλλα ολα θελουν υπομονη και σκληρη προπονηση μην περιμενεις απο την πρωτη εβδομαδα να ξερεις πραγματα φιλε μου.Να ξερεις ομως οτι το ξυλο στο δρομο ειναι οτι χειροτερο οτι και να ξερεις ποτε μα ποτε δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος και πολλα αλλα πραγματα που θα τα συζητησουμε μεσω του φορουμ διοτι τωρα και εγω πρεπει να την κανω.

Καλως ηρθες!!!!!!! :welcome:

RUHL
03-11-08, 20:34
μεγαλο πιστολι :2guns:

Σλαινε και ολα αυτα μαζι να τα ξερεις και αλλα τοσα εγω με το πανω ^^ σε εχω χαλαρα κιολας

elixir
03-11-08, 21:01
thanks παιδια που με βοηθατε θελω να αρχιζω καποια τεχνη αμεσα , η αληθεια εινε ομος οτι στο δρομο ειναι διαφορετικα οσο καλος πιγμαχος αν εισε , στο δρομο δεν υπαρχουν κανονες , επισης το brazilian jiu jitsu και καποια αλλα αθληματα ια να δεις προοδο θελει πολι καιρο ασε που στην ελλαδα δεν υπαρχει η μορφη που διδασκουν στην βραζιλια μονο κανα 2 λαβες σου μαθαινουνε κα τιπτ αλλο εγω ψαχνω κατι που σε μικρο χρονικο διαστημα θα μου δοσει αποτελεσματα δεν προκειτε να κατεβω σε αγωνες η να το κανω φιλοσοφια της ζωης μου απλα θελω να μαθω να αμυνομε

tezaman
03-11-08, 21:11
μεγαλο πιστολι :2guns:

Σλαινε και ολα αυτα μαζι να τα ξερεις και αλλα τοσα εγω με το πανω ^^ σε εχω χαλαρα κιολας
χαχαχαχ
χαχαχαχ
αχαχαχα
χαχαχαχα
χαχαχαχαχ
αχαχαχ
αχαχαχαχ

μου θύμησες μια ταινία του ιντιάνα τζόουνς! σε μια φάση του βγαίνει ενας καρατέγκας και αρχίζει τις καρατιες στον αέρα!! κάνει έναν μορφασμό ο ιντιάνα.. τραβάει το κουμπούρι έξω μια μπουμ και τάβλα ο μάγκας αχαχαχα :green: :green: :green:

TRIANTAFYLLOU
03-11-08, 22:18
όλες οι πολεμικές τέχνες αν τις ξέρεις είναι αποτελεσματικές αλλά για πολεμικές τέχνες μιλάμε όχι για αθλήματα όπως έγινε το ταεκβοντο.

απο τις πιό αποτελεσματικές γρήγορες και χωρίς σωματικά προσοντα είναι το γουιν τσανκ κουνκ φου διάβασε την ιστορία και θα καταλάβεις βγήκε για γυναίκα πού δεν έχει ιδιαίτερη μυική δύναμη γιατί εκμεταλεύεσαι την δύναμη του αντιπάλου είναι πολύ αποτελεσματικό και κάνει και για κάποιον που συγχρόνως κάνει ββ γιατί δεν σε κουράζει ιδιαίτερα .

slaine
04-11-08, 00:37
είμαι κομμάτια από την προπόνηση και το ταξίδι από αθήνα οπότε οι λεπτομέρειες αύριο.

έτσι στα γρήγορα όμως:

άν έχει όπλο ο άλλος (πυροβόλο ή μη) οι πιθανότητες αυξάνονται δρματικά υπέρ του αντιπάλου. ωστόσο ρουλ πιο πολύ φοβάμαι ένα μαχαίρι σε κοντινή απόσταση από ένα πιστόλι σε απόσταση που να μπορώ να το πιάσω(από μακριά μάματα με κεφαλαία γράμματα)

judo και brazilian δεν είναι καλές τέχνες για αυτοάμυνα επειδή η πρώτη έχει γίνει άθλημα πια και δεν έχει καθόλου χτυπήματα και οι λαβές γίνονται μόνο στα ρούχα και όχι στο σώμα ή πόδια και η δεύτερη δε χειρίζεται καλά το χώρο και είναι πιο αποτελεσματική σε κλουβί.

τέλος γενικά οι πολεμικές τέχνες δυστυχώς δεν είναι σε καλό επίπεδο στην ελλάδα

Niiick
04-11-08, 00:49
Εγω εχω κανει das και krav maga ομορφα και τα δυο με το δευτερο το πιο φονικο απ τα δυο.Προσοπικα μου αρεσαν γιατι εκανα grappling δηλαδη γουσταρω λαβες ψαξου λιγο υπαρχουν καποιες σχολες που θα μαθεις σταδιακα καλα πραγματα.Υπαρχουν και 3 σχολες στην αττικη η μια ηξερα που βρισκεται που κανουνε "μαθημα" μετα τις 11 το βραδυ σ ενα υπογειο εκει να δεις φιλε απλα αν χωθεις σ ενα σημειο κ επειτα και δε ξερεις τελεια τον εαυτο σου παιζει να γινεις επιθετικος προσεχε δε μαθαινεις για να σκοτονεις κοσμο. βεβαια οπως ειπωθηκε δε πα να σαι 2 μετρα 140 κιλα να τρεμει το εδαφος πυγμαχος και δε ξερω τι,μια πιστολια εισαι χαχαχαχ :green:

elixir
04-11-08, 14:06
niiick που βρησκετε η συγκεριμενη σχολη? που λες. σημερα θα παω σε μια σχολη krava manga να δω τι παιζει μιλησα με τον προπονητη και μου ειπε να παω να παρακουλουθησω ρωτησα ια το προγραμμα και μου ειπε οτι εινε 3 φορες την εβδομαδα και 60 ευρο το μηνα και 40 εγραφη, ρε παιδεια αξιζει λετε επιδη βλεπω 3 φορες την εβδομαδα θα μαθω κατι ι θα με κλεψουνε κανονικα, μενω ζωγραφου και θα πρεπει να πεταγομε και περιστερη καθε φορα που θα εχω

Niiick
04-11-08, 20:11
ητανε μπουρναζι-πετρουπολη αλλα εχω καιρο να πατησω μαλλον τη κλεισανε εξ αλλου δε θα σε εστελνα εκει με τη καμια.Για krav ειναι πολλα τα λεφτα ναι αλλα πηγαινε δες ενα μηνα και αμα δεν σ ικανοποιησει παρατα το αλλα θα σαι 100 ευρο πλην.Αρκετα λεφτα και μονο 3 φορες τη βδομαδα αλλα ειναι περισοτερο τεχνικη παρα προπονηση και θα μαθεις πραγματα.

RUHL
04-11-08, 21:45
Στην καβαλα ολο φασαριες γηνοντε :inandout: σε νυχτερικα κεντρα προς το divas μερια για κατι σπασμενα ποτηρια :inandout:

πολυ οξυθημοι ειναι εκει περα στην καβαλα :rabbit:

μηπως να παω να μαθω και εγω τιποτα :box:
αλλα ακομα μια πολυ καλη πολεμικη τεχνη εκτος απο την σκοποβολη :lol: :lol: ειναι και το τρεξιμο στα 200 μετρα :green: :lol:

tezaman
04-11-08, 21:55
ειναι και το τρεξιμο στα 200 μετρα :green: :lol:

του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ 8)

RUHL
04-11-08, 22:00
ακριβως :bowdown: :bowdown: αλλα ολη η καβαλα ενα βουνο ειναι που να τρεξεις εκει μαλον κατι σε σκαρφαλωμα να μαθουμε :lol: :lol: εχει κατι ανηφορες :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit:

tezaman
04-11-08, 22:19
χαχχα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: άκουσα πως το πικράγγουρο της μάσκλτεκ από την κατερίνη σου δίνει μέχρι και φτερά...

κανονικά φτερά όχι όπως τα κομπογιαννίτικα του redbull που έχω πιει 5 καφάσια και ούτε πούπουλο δεν είδα :sneaky:

stavro
04-11-08, 23:50
[quote="RUHL"]

πολυ οξυθημοι ειναι εκει περα στην καβαλα :rabbit:



ειπες τιποτα????

slaine
05-11-08, 02:23
Ανοίγω νέο τόπικ γιατί κάποιοι το μάμησαν το προηγούμενο :sneaky: :spank:


Η αυτοάμυνα λοιπόν είναι ένα στοιχείο μόνο από τις πολεμικές τέχνες αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι είναι βιαστικοί και δε θέλουν να "χάσουν" χρόνο με την εκμάθηση μίας πολεμικής τέχνης. κατ'εμέ τραγικό λάθος μιας και τα λεγόμενα συστήματα αυτοάμυνας έχουν περιορισμένες δυνατότητες και ύλη.Επίσης κυκλοφορούν πολλοί αγύρτες που κοροιδεύουν τον κοσμάκη λέγοντας ότι έχουν ανακαλύψει ένα κορυφαίο σύστημα αυτοάμυνας που δίνει ψευδή άισθηση ασφάλεις που μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα.


Να τονίσω ότι δεν τα απαξιώνω απλά όταν κάποιος προπονείται για ένα συγκεκριμένο λόγο χάνει άλλες πλευρές που απαρτίζουν μία πλήρη παραδοσιακή τέχνη. τα πάντα έχουν τη χρησιμότητά τους.


Όλα εξαρτώνται από το δάσκαλο, δηλαδή αυτός πρέπει να ξέρει σε βάθος, να έχει τον τρόπο και το κέφι να σου μάθει πράγματα και φυσικά ο εκάστοτε μαθητής να είναι αποφασισμένος να μάθει, να είναι συνεπής και να μη φοβάται να κοπιάσει.


Γιατί δε δουλεύουν οι παραδοσιακές τέχνες στην αυτοάμυνα?
1)ο μαθητής κοινώς κωλοβαράει
2)ο δάσκαλος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του
3)λάθος επιλογή τέχνης(πχ αν θέλεις να μάθεις να αμύνεσαι δε θα κάνεις μπαλέτο :clown: )


συγκεκριμένα οι παραδοσιακές τέχνες έχουν εκφυλιστεί αρκετά.
όταν ασκούνται χιλιάδες άτομα για δεκαετίες-αιώνες, τι νομίζετε ότι γίνεται? στους 100 γιατρούς, δικηγόρους, οικοδόμους κλπ πόσοι είναι πραγματικά καλοί?
άσε που πολλοί δασκάλοι για να βγάλουν τα έξοδά τους και να μπορέσουν να επιβιώσουν "κόβουν" από την τέχνη τους.
Αν κάποιος δεν είναι καλός τον διώχνουν? όχι! τον αφήνουν να συνεχίσει, να πάρει μαύρη ζώνη (να λέει "γειά σου έχω και μαύρη ζώνη, πάμε μια βόλτα??? :nana: ), να ανοίξει σχολή υπό την ομοσπονδία του δασκάλου έτσι ώστε να πληρώνει λεφτά για τη συμμετοχή εκεί, να εξετάζει ο δάσκαλός του τους μαθητές για να είναι επικυρωμένες οι εξετάσεις φυσικά με το αζημείωτο κ.ο.κ.


επίσης κάποιες τέχνες δίνουν έμφαση στην υγεία ή στο αθλητικό/αγωνιστικό κομμάτι της τέχνης ή στις επιδείξεις με εντυπωσιακά ακροβατικά με αποτέλεσμα να χάνεται η ουσία της αυτοάμυνας.
για να προπονείσαι σωστά πρέπει να χύνεις ποτάμι ιδρώτα, να δουλεύεις τις σωστές τεχνικές (άλλο μεγάλο θέμα αυτό), να ζορίζεσαι, να προσομειώνονται πραγματικές καταστάσεις-σενάρια, να υπάρχει επαφη κλπ.


Συγκεκριμένα η αυτοάμυνα έχει ουσιαστικά 3 στάδια:
1) εντοπισμός πιθανού κινδύνου
Έχει να κάνει με την κατάσταση του μυαλού(να είμαστε σε εγρήγορση και παρατηρητικοί).
Παράδειγμα:
Μπαίνετε σε ένα κλαμπ. Κάποιες κινήσεις που πρέπει να γίνονται αυτόματα είναι:
Α)να ξέρετε ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται η είσοδος/εξοδος, η μπάρα/μπάρες, οι τουαλέτες
Β)να εντοπίσετε πιθανούς κινδύνους (δεν είμαι ρατσιστής απλά μιλάω βάσει στατιστικών στοιχείων) όπως
-μεγάλες αντρικές παρέες πχ φαντάρους/αλλοδαπούς κλπ
-μεθυσμένους
-ογκώδη άτομα
-σπασμένα γυαλιά κλπ


2)αποφυγή εμπλοκής
Συνεχίζω με το προηγούμενο παράδειγμα
Όταν κάποιος σας καρφώνει δεν ανταποδίδετε κι εσείς με άγριο βλέμμα ούτε τον βρίζετε. Όταν βλέπετε κοντά σας να ανεβαίνουν οι τόνοι και να γίνεται τσαμπουκάς απομακρυνθείτε. Δε χρειάζετε ούτε να συμμετάσχετε ούτε να μείνετε σε απόσταση "βολής". Αν κάποιος σας προσβάλει αγνοήστε τον ή πείτε κάτι του στυλ «είμαι εδώ για να διασκεδάσω» κλπ χωρίς όμως να δείξετε φόβο. Πρέπει να είστε σίγουροι για τον εαυτό σας και να το δείχνετε. Η ευγένεια πάντα βοηθάει.


3)απεμπλοκή σε περίπτωση εμπλοκής (σώοι και αβλαβείς).
Άν εμπλακείτε πρέπει να τελειώνετε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και ασφαλείς. Το χειρότερο σενάριο μπορεί να συμβεί. Το άλλο άτομο να έχει παρέα, να είναι οπλισμένοι κλπ
Δε μπορώ να δώσω συμβουλές εδώ γιατί είναι πολύ σύνθετο και περίπλοκο θέμα.


Ωστόσο γενικά να ξέρετε τα εξής:
1)αν εμπλακείτε σε καυγά να ξέρετε ότι μπορείτε να καταλήξετε στα δικαστήρια με τραγικές συνέπεις για εσάς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια πολ. τέχνη και τη χρησιμοποιήσει θεωρείται οπλοκατοχή και οπλοχρησία. εκτός του ότι αναγνωρίζεται από τους γιατρούς-ιατροδικαστές ένα «μετρημένο» χτύπημα που δεν έγινε στην τύχη. Θα πρέπει να αποδείξετε ότι βρισκόσασταν σε νόμιμη άμυνα


2) μία πολύ απλή συμβουλή αυτοάμυνας ως προς το τεχνικό-μαχητικό κομμάτι είναι:
Μάθετε να χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε σημείο του σώματός σας και να χτυπάτε με αυτό από οποιαδήποτε στάση/θεση βρεθείτε (πχ απο αρπαγή από πίσω, στα χέρια κλπ) τα ευαίσθητα σημεία του αντιπάλου όπως βουβωνική χώρα, μάτια, λαιμό κλπ.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αυτά τα σημεία είναι υπερβολικά ευαίσθητα και υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσετε ανεπανόρθωτη ζημιά μέχρι και θάνατο!!!!!!!!!


3)του τρεχάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ


4)στο δρόμο δεν υπάρχουν κανόνες, προστατευτικά, διαιτητής κλπ...
Να περιμένετε το χειρότερο. Ο αντίπαλος θα σας χτυπήσει ανελέητα, με παρέα, με οτιδήποτε μπορεί να βρεθεί στα χέρια του και δε θα τον σταματήσει ούτε θα σας βοηθήσει κανείς


5)πάρτε γρήγορα μία απόφαση!!!
Θα εμπλακώ ή όχι? Αν ναι (κακώς το τονίζω) οπλιστείτε με ό,τι βρείτε και χτυπήστε πρώτοι και χτυπήστε γερά. Δε θα σας δοθεί δεύτερη ευκαιρία. Μόλις σας χτυπήσουν δε θα σταματήσουν μέχρι να σας σκοτώσουν που λέει ο λόγος. Χτυπήστε πρώτοι μέχρι να έχετε κάποια υπεροχή και μετά απομακρυνθείτε τρέχοντας.
Γι’αυτο ποτέ δεν μπλέκουμε σε καυγά!!!!!!


6) αν μπλέξετε ζητήστε βοήθεια είτε απά την αστυνομία είτε από κάποιον άλλο.
Αν σας ενοχλεί κάποιος σε μαγαζί ή στο τρένο πχ απευθυνθείτε σε ένα άτομο αξιόπιστο που δε θα σας «γράψει» ούτε θα είναι εναντίον σας. Δηλαδή το μπάρμαν, τον ελεγκτή, τον οδηγό του λεωφορείου κλπ. Κάποιος που στη χειρότερη αναγκαστικά και μόνο λόγω θέσης θα βοηθήσει και θα είναι και εύκολο σε περίπτωση ανάγκης να τον ξαναβρείτε σε αντίθεση με έναν περαστικό (πχ για δικαστήριο).


7) οι περίπλοκες και όμορφες τεχνικές είναι καλές μόνο για την προπόνηση. Όλα γίνονται πολύ γρήγορα και συνήθως σε ελάχιστα δευτερόλεπτα καταλήγουν στο έδαφος. Αν πέσετε σηκώνεστε αμέσως και δεν κάθεστε κάτω νιώθοντας σίγουροι επειδή έχετε κάνει τεχνικές εδάφους. Επίσης κλωτσιές ξεχάστε τες! Ειδικά τις ψηλές. Άντε καμία στα γεννητικά και αν. Άσε που συνήθως δεν υπάρχει ο χώρος πχ μάχη σε ασανσέρ, κλαμπ, παρκιν κλπ. Τα χτυπήματα πρέπει να έιναι απλά, γρήγορα και δυνατά. Οι λαβές πολύ απλά δε δουλεύουν.
Φανταστείτε να σας αρπάξει κάποιος-πανω στη μάχη θα είναι με δύναμη πάνω στις τσίτες (πχ πορτιέρης) κι εσείς να προσπαθείτε να στρίψετε τον καρπό του ενώ η παρέα του σας μοιράζει με περισσό ζήλο χτυπήματα σε όλο σας το σώμα. Οι στάσεις και οι αποστάσεις σπάνε.
Συμπέρασμα: δεν μπλέκουμε ποτέ σε καυγά!!!!



Ποιά είναι η κατάλληλη τέχνη για αυτοάμυνα?

Δεν υπάρχει ουσιαστιά κατάλληλότερη τέχνη πάρα κατάλληλος δάσκαλος.
Από εκεί και πέρα ορισμένες τέχνες δίνουν έμφαση σε τεχνικές και τρόπο προπόνησης που είναι πιο χρήσιμα σε περίπτωση πραγματικής εμπλοκής στο δρόμο.

Τι εννοώ
Θα χρειαστείτε κάτι με απλά και δυνατά χτυπήματα. Επίσης να υπάρχει επαφή-«ψήσιμο» και γενικά ζόρι.
Αυτό θα το βρείτε σε αθλήματα όπως το μποξ, κικ μποξ, μουάι τάι, τάε κβον ντο κλπ
Το μποξ είναι πολύ καλό γιατι δουλέυει τρελά τα χέρια, την επαφή και την αντοχή, ωστόσο δε θα το συνιστούσα γιατί δεν περιέχει ύλη για λαβές, μάχη στο έδαφος κλπ αλλά κυρίως γιατί οι μπουνίες δίνονται με γάντια κάτι που σημαίνει ότι μαθαίνει να μπλοκάρεις με γάντια τα γάντια δηλαδή να έχεις μεγάλο όγκο σχετικά να σε προστατεύει από ένα μεγάλο όγκο σχετικά και οι άμυνες δε θα δουλέψουν το ίδιο καλά σε πραγματική μάχη.

Επίσης τα χέρια επειδή είναι δεμένα και χρησιμοποιούνται γάντια οι γωνίες του καρπού είναι λίγο λάθος και δεν ψήνεται καλά το χέρι με αποτέλεσμα πολλοί μποξέρ να σπάνε τα χέρια τους στο δρόμο.


Όλα έχουν να προσφέρουν κάτι ωστόσο από αυτά που ανέφερα πιστεύω ότι το μουάι τάι είναι κάπως καλύτερο για πραγματική κατάσταση λόγω της ύλης και του στυλ του. Μετά το κικ μποξ και το μποξ. Το αθλητικό ταε κβον ντο προσωπικά δεν το βρίσκω καλή λύση(αναφέρομαι πάντα για αυτοάμυνα και όχι για άθλημα που είναι)


Από τις παραδοσιακές τέχνες όλες είναι καλές αλλά κάπως πιο αργές αφού σκοπός είναι η αυτοβελτίωση. Ειδικά όταν δεν προπονείσαι για αγώνα η ένταση/επαφή κλπ πολλές φορές λείπει.

Κάποιες τέχνες που συνδοιάζουν καλά στοιχεία για αυτοάμυνα είναι κατά την άποψή μου οι:
Κιόκουσιν κάι καράτε
Φιλιπινέζικα και ισραηλινά στυλ.


Να τονίσω ότι δεν απαξιώνω κανένα στύλ/άθλημα/τέχνη απλά για όρισμένους που κακώς θέλουν κάτι πιο άμεσο και μόνο αυτό θα πρότεινα κάτι από τα πάραπάνω


Τι γίνεται στην περίπτωση που ο αντίπαλος είναι οπλισμένος?

Απλά τρέχετε. Αν δε μπορείτε πείτε μία προσευχή(μόνο να είναι σύντομη!)

Ρόπαλο-ραβδί:
Αυξάνεται τραγικά η δύναμη και η εμβέλεια του χτυπήματος. Μοναδική λύση (αν δε μπορείτε να απομακρυνθείτε τονίζω) να πλησιάσετε τον αντίπαλο έτσι ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιήσει τη φυγόκεντρο δύναμη στο χτύπημα. Αγκαλιάστε τον που λέει ο λόγος και πιάστε το όπλο/χέρι που κρατάει το όπλο. Με το άλλο χέρι και τα πόδια χτυπάτε με δύναμη μεχρι να τον αφοπλίσετε και μετά έχετε κάποιες πιθανότητες.


Μαχαίρια:
Στην περίπτωση που ο άλλος έχει μαχαίρι και είναι αποφασισμένος να το χρησιμοποιήσει..... γονατίζεις και ζητάς συγγνώμη με κατεβασμένα τα παντελόνια....
Σε αυτή την περίπτωση έχουμε 3 πιθανότητες
-πεθαίνεις
-πεθαίνει ο άλλος
-πεθαίνετε και οι 2

Αυτό για να καταλάβετε την επικινδυνότητα να εμπλακείτε με κάποιον στο δρόμο που είναι οπλισμένος με μαχαίρι. ποτέ δεν ξέρεις τι κουβαλάει ο άλλος μαζί του.

Σε περίπτωση εμπλοκής δε δίνετε κανένα σημείο που να εξέχει και να μπορέσει να το κόψει. Δηλαδή η στάση σας είναι με όλο το σώμα να κοιτάει τον αντίπαλο και τα χέρια στο ίδιο επίπεδο στο ύψος των αυτιών περίπου. Μόλις βρεθεί άνοιγμα αρπάζετε το χέρι που κρατάει το μαχαίρι στην παλάμη έτσι ώστε να μη μπορεί να σας κόψει (όχι χαμηλά στο χέρι ούτε πάνω στη λεπίδα) και χτυπάτε όσο μπορείτε μέχρι να αφοπλίσετε. Αν τα καταφέρετε πετάξτε το μακριά καλύτερα γιατί αν το χρησιμοποιήσετε εσείς θα μπλέξετε, άσε που μπορεί να σας αφοπλίσει και να το ξαναπάρει κλπ.


Πυροβόλα όπλα.
Πάλι κλάφτα χαράλαμπε. Κάνουμε ότι μας πουν. Μοναδική περίπτωση που αντιδράτε αλλιώς είναι όταν βρίσκεστε σε απόσταση που μπορείτε να το αρπάξετε. Ταυτόχρονα κινείτε το σώμα εκτός απο την γραμμή πυρός και τα χέρια στο όπλο το πηγαίνουν από την άλλη. Παλι χτυπάτε και προσπαθείτε να αφοπλίσετε κλπ


ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ. ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.

ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΥΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ-ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΕΞΩ!!!

slaine
05-11-08, 15:34
κάτι που ξέχασα να αναφέρω:


πολύ σημαντικό είναι να ξέρουμε να πέφτουμε. οι πτώσεις υπάρχουν σε πολλές παραδοσιακές τέχνες -κυρίως σε ιαπωνέζικες αλλά όχι μόνο.
αν κάποιος πέσει άτσαλα και πχ στιριχτεί στο χέρι του, το πιο πιθανό είναι να το σπάσει ή αν χτυπήσει άσχημα το κεφάλι του προφανώς καταλαβαίνετε την κατάληξη...


οι πτώσεις και οι κυβισθήσεις λοιπόν είναι πολύ σημαντικές. όχι μόνο γιατί κατ'εμέ είναι ίσως το μόνο πράγμα που θα χρησιμοποιήσουμε στην πραγματική ζωή από την προπόνηση (πχ αν πέσουμε με τη μηχανή ή γλυστρήσουμε κλπ-άλλωστε πόσοι άνθρωπου καυγαδίζουν έξω?) αλλά και γιατί μέσα σε αυτά αν προσθέσουμε χτυπήματα και λαβές η μάχη στο έδαφος είναι υπέρ μας! επιπλέον η κυβίσθηση είναι μερικές φορές η πιο γρήγορη "λύση"... :wink:

TRIANTAFYLLOU
05-11-08, 18:12
είπα και γώ μια φορά να μαλώσω στη θεσσαλονίκη για να εφαρμώσω καμια τεχνική με έναν που με είχε κλείσει στο δρόμο και του είπα να φύγει για να βγώ και αυτός όχι μόνο δεν έφυγε αλλά ήρθε και να με δείρει και μόλις βγήκα απο το αμάξι μου λέει ντάξει ρε φιλαράκι δεν έγινε και τίποτε, του είπα και γω πώς νόμισα οτι ήρθες να με δείρεις και ξαφνικά απέκτησα ένα φίλο πάνω που είπα να εξασκηθώ στις μπουνιές και κλωτσιές. :box1:

tezaman
05-11-08, 19:17
χαχαχαχαχαχαχα :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1:

slaine
05-11-08, 19:38
Ηλία απλά :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bodybuilder2:

SOLID
05-11-08, 21:13
Συμφωνω Σλειν σε ολα οσα ειπες.Αλλα κατα τη γνωμη μου το τζοθντο ειναι (καλο) για μαχη στο δρομο το μπραζιλιαν οκ ειναι περιεργη περιπτωση.Ενας καλος συνδυασμος θα μπορουσε να ειναι τζουντο με σοτοκαν η κιοκουσιν.Αλλα γενικοτερα το ξυλο στο δρομο πρεπει να αποφευγεται με καθε τροπο!!!!!!!!!

KATERINI 144
06-11-08, 01:46
είπα και γώ μια φορά να μαλώσω στη θεσσαλονίκη για να εφαρμώσω καμια τεχνική με έναν που με είχε κλείσει στο δρόμο και του είπα να φύγει για να βγώ και αυτός όχι μόνο δεν έφυγε αλλά ήρθε και να με δείρει και μόλις βγήκα απο το αμάξι μου λέει ντάξει ρε φιλαράκι δεν έγινε και τίποτε, του είπα και γω πώς νόμισα οτι ήρθες να με δείρεις και ξαφνικά απέκτησα ένα φίλο πάνω που είπα να εξασκηθώ στις μπουνιές και κλωτσιές. :box1:

χαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχ

slaine
06-11-08, 02:01
ένας συνδοιασμός είναι πολύ χρήσιμος αν και πρέπει να μάθεις να τα συνδοιάζεις σωστά και αβίαστα, κάτι κάπως δύσκολο.

το τζούντο όπως είπα πλέον έχει λαβές στα ρούχα και όχι χτυπήματα και δεν έιναι τόσο καλό για δρόμο.

το μπραζίλιαν δεν είναι ακριβώς πολεμική τέχνη γιατί δεν περιέχει το "tae sabaki" την κίνηση στο χώρο. δηλαδή την έχει αλλά αλλιώς. λειτουργεί πολύ καλά στο κλουβί αλλά για δρόμο δε θα το συνιστούσα σαν πρώτη επιλογή.

ο συνδοιασμός που είπες είναι καλός. έχουν και πολλά κοινά σοιχεία σε νοοτροπία και στάσεις.

αν πρέπει για κάποιο λόγο να επιλέξεις ανάμεσα σε λαβές, χτυπήματα, ανατροπές, μάχη στο έδαφος κλπ το πρώτο που πρέπει να μάθεις είναι τα χτυπήματα :chinese: (θεωρώ ότι ήδη ξέρεις να στέκεσαι και να κινείσαι στο χώρο)

NewBuilder
16-11-08, 17:01
File mou grapsou se sxolei wing chun i yong chun (to idio einai to onoma alazi)

p.s signomi gia ta greeklish to pliktrologio.. kati epathe kai grafi nomizw rosika anti gia ellinika.

slaine
16-11-08, 20:57
ρώσσικα? :rolf: :thumbup:

κάπως υπερκτιμημένο το γουινγκ τσαν, τουλάχιστον για το σκοπό/χρονικό στόχο που το θέλει ο ελιξήρ

NewBuilder
17-11-08, 00:08
Nai rossika... o aderfos mou kati to ekane kai ante geia twra:!

:banghead:

Ok ama dn mporei :(
Aplos iparxoun sxoles mou exoun taxitati ekpedeusi.
Telos panton mia gnomi:)



Signomi gia ta greeklish.

slaine
17-11-08, 00:33
ταχύτατη εκπαίδευση???????
:shifty:

Steve KinG STyLe
30-11-08, 01:11
Νικο μπραβο ρε ωραιο και χρησιμο αρθρακι :shifty: :shifty:

:box1: :box1:

slaine
30-11-08, 01:25
Νικο μπραβο ρε ωραιο και χρησιμο αρθρακι :shifty: :shifty:

:box1: :box1:

αλήτη! :geek:

να ξαναπώ ότι αυτά που έγραψα είναι κάποιες κατευθυντήριες γραμμές που δε σημαίνει ότι πρέπει να τις ακολουθήσετε. άλλωστε αυτό που μετράει πάνω απ'όλα στο δρόμο είναι το αποτέλεσμα δηλαδή να βγούμε "ατσαλάκωτοι" :wink:

προσοχή στις ταινίες ε! μην παρασυρόμεθα... :drunken:

kutsup
02-12-08, 16:21
...να προσομειώνονται πραγματικές καταστάσεις-σενάρια, να υπάρχει επαφη κλπ.


Βασικό στοιχείο η επαφή. Μόνο όταν χτυπάς πραγματικά καταλαβαίνεις πόση ζημιά μπορείς να κάνεις αλλά και να πάθεις αν τη ρίξεις στραβά. Ράγισα το μικρό δάχτυλο έτσι γιατί έπιασε στραβά.

slaine
02-12-08, 16:38
ακριβώς! και αν γίνει κάτι τέτοιο τη στιγμή της μάχης (και όχι σε προπόνηση) τη γαμ##σες!!!! (καλά παίζει στην έξψη να μην το νιώθεις αλλά και πάλι άμα πας να ξαναχτυπήσεις με το ίδιο χέρι θα το διαλύσεις τελείως)

slaine
13-12-08, 04:44
http://www.youtube.com/watch?v=aVgseI4Pyx8

ένα παράδειγμα για να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει τίποτα ωραίο στο ξύλο όυτε αυτ'α που βλέπετε στις ταινίες παίζουν

Rise above
13-12-08, 04:54
e ναι μονο κακό μπορείς να πάθεις ...καλο είναι να αποφεύγετε αλλα δυστυχώς υπάρχουν πολλοί m...es σε αυτό το κόσμο οποτε καλο είναι να έχεις γνώσης αυτοάμυνας :|

slaine
13-12-08, 05:11
http://www.youtube.com/watch?v=MoDG3k5cPZw
http://www.youtube.com/watch?v=XAx5cLTJ3Ek&feature=related

στο επόμενο βίντεο βλέπετε τι μετράει στην ουσία και όχι οι φαντασμαγορικές κινήσεις και λοιπές παραριές(με το μπαρδόν κιόλας)
http://www.youtube.com/watch?v=f-GFn-ghyoY&feature=related

πόσοι τέτοιοι υπάρχουν....
http://www.youtube.com/watch?v=dGZCQd2P5_g

slaine
13-12-08, 05:53
τα πράγματα εύκολα μπορεί να ξεφύγουν:
http://www.youtube.com/watch?v=wP8g3Yvth9Y&feature=related

η διαφορά σε έναν που ξέρει και έναν άσχετο:
http://www.youtube.com/watch?v=_sAEQRjNPRM&feature=related

τα μαλλιά είναι μεγάλο μειονέκτημα
http://www.youtube.com/watch?v=sAAb9Hfz9Rs&feature=related

mitsakos
13-12-08, 12:03
κατα τη γνωμη μου το τεραστιο συν στο να ξερεις πολεμικες τεχνες δεν ειναι τοσο το ευρως κηνησεων που σου ερχεται αυτοματα στο μυαλο οσο το οτι εχεις φαει και εχεις δωσει αρκετες ωστε να μην σου κανει τοσο εντυπωση

οταν ας πουμε εκανα κick boxing και εφευγα με αιματα καθε φορα και χωρις να μπορω να καταλαβω που ποναγα περισσοτερο ή οταν σε καποια φαση εισαι στριμογμενος και βλεπεις γαντια συνεχεια και συνεχεια μες τα ματια σου τοτε τι να σου κανουν δυο και τρεις μπουνιες ενος ασχετου στον δρομο?

κατα την γνωμη μου ο καλυτερος συνδιασμος ειναι αυτος που ακολουθησα
μικρος καρατε 1 χρονο okinawa που ειχε οντως ξυλο οχι αστεια και μετα λιγο shito ryu που ειχαν αλλαξει τα πραγματα και ηταν πιο χαλαρα.αυτες ηταν οι βασεις μου
μετα πηγα κικ μποξ 1 χρονο που εκει απλα μαθαινεις ξυλο τουλαχιστον με τον δασκαλο που ειχα.μονο τα ψησηματα που καναμε φταναν να μην νιωθεις τιποτα μετα
και αφου κατι εμαθα απο μπουνιες-κλωτσιες το γυρισα σε παλεστικο συστημα για να εχω και μια ιδεα σε τετοια επαφη.

εκανα 1 χρονο ju jitsu.το ju jitsu αποτελειται τουλαχιστον απ οσα μας ελεγε και εκανε ο δασκαλος απο βραζιλιανικο jujitsu,judo,wado ryu karate,okinawa karate και παγκρατιο

βοηθαγε αρκετα σε συνδιασμο με το κικ μποξ αλλα γενικα μονο του δεν ειχε καθολου επαφη εκτος του παλεστικου σημειου

ενας καλος συνδιασμος ομως ju jitsu και κικ μποξ ή μαι ται ειναι νομιζω οτι καλυτερο.βεβαια 16 ειμαι ακομα εχω μελλον να δοκιμασω και αλλα:P

slaine
13-12-08, 18:29
σε τόσο μικρή ηλικία κι έχει ςκάνει τόσα πολλά? αυτό μπορέι να έιναι και καλό και κακό, εύχομαι το πρώτο :^^:

mathiteuomenos
13-12-08, 18:48
φιλε μιτσακο η μπουνια με γαντι διαφερει απο τη μπουνια με γυμνο χερι.. με γυμνο χερι μια μονο μπουνια μπορει να σε ξαπλωσει κατω λιποθυμο.. οπως και οταν ριχνεις εσυ μπουνια με γυμνο χερι το χερι σου δεχεται ιση δυναμη με το προσωπο του αλλου και ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο να σπασουν τα δαχτυλα και οι καρποι.

slaine
13-12-08, 22:39
τα λέω αυτά στο άρθρο :green:

napstor
14-12-08, 01:56
το αρθρο ηταν πολυ καλο και τα λεει ολα. :bowdown:
ποιο ειναι το καλυτερο για τον δρομο ή και συνδυασμους καποιων μαζι?
αν ο αλλος εχει οπλα τοτε πρεπει να ξερουμε καποια συγκεκριμενη τεχνη για να τον αντιμετωπισουμε?αυτα για τωρα.μετα οτι μου ερθει :idea:

slaine
14-12-08, 02:06
το θέμα νομίζω έχει ήδη απαντηθεί. με λίγα λόγια όμως προσωπικά πιστεύω(με την προυπόθεση ότι έχεις καλό δάσκαλο σε όλες τις τέχνες)

1)για ξύλο ένας εναντίον ενός:
μουάι τάι
κιόκουσιν κάι καράτε
κικ μποξ

2)για πολλούς αντιπάλους:
αικίντο
νινζούτσου

3)για αντιμετώπιση αντιπάλου με όπλο:
αικίντο
νινζούτσου
ισραηλινά στυλ
φιλιπινέζικα στυλ

4)για πάλη:
μπραζίλιαν ζίου-ζίτσου
ρωσσικες τέχνες

5)μπαλέτο

καλοί συνδοιασμοί:
1+3

για γκομενάκια:
5 8)

slaine
14-12-08, 02:20
πολλοί αναρωτιούνται τι είναι καλύτερο για την αυτοάμυνα, παραδοσιακές πολεμικές τέχνες ή μοντέρνες?

κατ'αρχάς με τον όρο παραδοσιακές πολεμικές τέχνες εννούμε αυτές που είναι αφενός παλαιότερες ως προς την καταγωγή τους αφετέρου δε ένα πιο σύνθετο στυλ το οποίο είναι πολύ δύσκολο να αναλύσω εδώ οπότε ας κρατήσουμε την "αρχαιότητα".

μοντέρνα στυλ είναι τα αγωνιστικά τύπου κικ μποξ, μποξ, και κάποιες αγωνιστικές μορφές παραδοσιακών στυλ.

βασικό χαρακτηριστικό των πιο νέων στυλ είναι η στάση του σώματος.
δεν είναι κάποια περίεργη στάση σαν αυτές που έχουν κάποια ανατολίτικα στυλ ούτε έχουν ακροβατικά κλπ αλλά σχεδόν όρθιος με τα χέρια να καλύπτουν το πρόσωπο και το σώμα ελαφρώς στραμμένο στο πλάι.

αυτή η στάση έχει:

θετικά:
-είναι μία φυσική στάση για το ανθρώπινο σώμα και δε χρειάζεται τρελή προπόνηση και φυσική κατάσταση για να μπορείς να την κάνεις
-χρησιμοπιείται γρήγορα και χωρίς να την πάρει κάποιος έυκολα χαμπάρι μέσω κάποιων παραλλαγών
-ευκολία αλλαγής στάσης ή να σηκωθείς να τρέξεις
-πιο γρήγορα χτυπήματα


αρνητικά:
-μικρή βάση στήριξης με μεγαλύτερο κίνδυνο ανατροπής κυρίως όταν αντιμετώπιζουμε πιο δυνατό-μεγάλο αντίπαλο.
-λιγότερο δυνατά χτυπήματα


μία πιο παραδοσιακή στάση πχ σαν του αναβάτη ενός αλόγου (γνωστή ως horse stance σε μερικά στυλ) έχει

θετικά:
-μεγαλύτερη βάση στήριξης και ειδικά σε μάχη με έναν βαρύτερο δυνατότερο
-πιο δυνατά χτυπήματα

αρνητικά:
-θέλει καλύτερη φυσική κατάσταση και απαιτεί περισσότερο χρόνο για να τη συνηθίσεις
-πιο αργά τα χτυπήματα(πρέπει να κάνεις επιπλεόν βηματισμούς και σωστή μετατόπιση βάρους-σώματος)
-πιο αργή μετάβαση σε άλλες στάσεις (αυτό είναι σχετικό βέβαια γιατί με λυγισμένα γόνατα έχεις τάση να κάνεις κάτι)

εκτός από τις στάσεις όπως ήδη έχω πει μία παραδοσιακή τέχνη έχει πολύ μεγαλύτερη ύλη σε σχέση με ένα πιο μοντέρνο στυλ, το οποίο όμως συνήθως λειτουργεί στην εκπαίδευση με πιο έντονους ρυθμούς και επαφή κάτι που λείπει σε πολλές παραδοσιακές τέχνες.

το καλύτερο λοιπόν είναι να μάθετε να χρησιμοποιείτε τα πάντα αφού σε μία πραγματική συμπλοκή δεν ξέρετε τι θα σας τύχει.

slaine
14-12-08, 02:24
επίσης να προσθέσω ότι σε μία συμπλοκή με αντίπαλο οπλισμένο με μαχαίρι το να μπλοκάρει κάποιος το μαχαίρι είναι αν όχι αδύνατο πάρα πολύ δύσκολο. και αυτό γιατί ακόμα και αν αποφύγουμε ένα κόψιμο και ακινητοποιήσουμε τη λεπίδα με ένα τράβηγμα του αντιπάλου για να οπλίσει μπορεί να πάθουμε μεγάλη ζημιά.

το καλύτερο είναι να αλλάξεις την πορεία του μαχαιριού χωρίς σύγκρουση κάτι που επίσης είναι πολύ δύσκολο αλλά εφικτό.

γι'αυτό και πρότεινω στο αρχικό ποστ πιάσιμο του οπλισμένου χεριού στο σημείο που λέω και προσπάθεια αφοπλισμού όπως περιγράφω.

mitsakos
14-12-08, 21:30
φιλε μιτσακο η μπουνια με γαντι διαφερει απο τη μπουνια με γυμνο χερι.. με γυμνο χερι μια μονο μπουνια μπορει να σε ξαπλωσει κατω λιποθυμο.. οπως και οταν ριχνεις εσυ μπουνια με γυμνο χερι το χερι σου δεχεται ιση δυναμη με το προσωπο του αλλου και ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο να σπασουν τα δαχτυλα και οι καρποι.

σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αλλα εχω φαει μπουνιες με γυμνο χερι προ κικ μποξ και μετα και εχω δωσει επισεις και οι διαφορες ηταν μεγαλες..στις μετα απλα τις εβλεπες να ερχοντουσαν..ουτε καν εντυπωση

@Slaine δεν θα ελεγα οτι εχω κανει και παρα πολλα βασικα αλλα ενταξει τωρα το καλο και το κακο αναλογα πως το οριζει ο καθενας

slaine
14-12-08, 22:15
βασικά για να είμαι ειλικρινής σε μικρή ηλικία οι περισσότεροι απλά χάνουν την ώρα τους γιατί αντιμετωπίζονται απλά ως φράγκα ούτε καν σαν αθλητές.

πολλά είναι αν υποθέσουμε ότι έχεις κάνει κάτι σε αυτά και δεν πήγαινες έτσι απλά αλλά υπάρχουν και κάποιοι που έχουν κάνει πολλά περισσότερα.

σε σχέση με κάποιους της ηλικίας σου που είναι όλο σε καναπέ και νετ πολλά είναι. εγώ στα 16 είχα κάνει/έκανα 2 τέχνες στη μία ωστόσο προπονιόμουν της προκοπής

mitsakos
14-12-08, 22:32
εγω ειχα την τυχη να εχω πολυ καλους δασκαλους και ετσι απο προπονηση ημουνα ικανοποιημενος..απλα παντα θεωρουσα οτι εχω αργησει πολυ να τις ξεκινησω...για αυτο τα θεωρω λιγα...αλλα τουλαχιστον σωστα

slaine
17-12-08, 03:39
http://www.youtube.com/watch?v=eLO5fNCaH3A&feature=related

εδώ βλέπετε πως παλεύουν οι περισσότεροι που δεν έχουν ιδέα απο πολεμικές τέχνες (ή έστω δεν έχουν εμπειρία στο ξύλο). και να σκεφτείτε ότι έχω δει στα μάτι αμου χειρότεα και πι αστεία πράγματα...

slaine
17-12-08, 03:46
ή κάπως έτσι

gV-DSeCy6Kc&NR=1

embrance
17-12-08, 04:46
Καλα ιδιως στο 2ο βιντεο εκει που παει και του κανει ενα αναποδογυρισμα,ποιο πολυ χτυπησε αυτος που το εκανε,λολ.Βασικα καλυερα να μην ξερουν οι πιο πολοι.Δυστυχως υπαρχει μια ταση...νταηλικισμου στην εποχη και δεν πολυλεει η ολη φαση.Μερικοι θελουν πολυυυ ξυλο.

slaine
17-12-08, 04:55
ναι. το ωραίο είναι ότι όλοι νομίζουν πως δέρνουν και ότι έιναι ρόκυ ή δεν ξέρω κι εγώ ποιος....

τεσπα. προσοχή μακριά παο καυγάδες γαιτί στο δρόμο δεν ξέρεις ποτέ πως θα εξελιχθεί....

napstor
18-12-08, 14:46
εδω βλεπουμε ενα βιντεο με τη διαφορα του aikido και kick-boxing
αν και δεν ειναι κανονικος αγωνας φαινεται καθαρα οτι το αικιντο υπερτερει του κικ-μποξιν
http://www.youtube.com/watch?v=Bn59zha-uAQ&NR=1

slaine
18-12-08, 16:39
κοίτα μαν, η αλήθεια είναι ότι εγώ διδάσκω αικίντο και το γουστάρω. άρα θα έπρεπε να το εξυμνώ.

ωστόσο εδώ φαίνονται τεχνικές αικίντο κατά λακτισμάτων, τα οποία όμως δε γίνονται όπως πρέπει και δε γίνονται από κικ μπόξερ.

εννοώ ότι ενώ είναι καλές αυτές οι τεχνικές το συγκερικιμένο ωιδεακί έχει γίνει κατ'εμέ πολύ ψεύτικα και ο δάσκλος που επιδεικνύει τις τεχνικές είναι άχρηστος.

γι'αυτό λέω ρεαλισμό και ένταση στην προπόνηση πάντα!!!
θα πάει αυτός με τα 700000000 νταν κάπου με σιγουριά ότι ξέρει και όταν θα βρεθεί μπροστά του κάποιος που ξέρει να βαράει καλά θα φάει πολύ ξύλο...μα πάρα πολύ ξύλο!

οι τεχνικές ωστόσο είναι σωστές.

και κάτι άλλο, μη συγκρίνεις μία τέχνη όπως το αικίντο με ένα άθλημα όπως είναι το κικ μποξ. άλλο το ένα άλλο το άλλο :wink:

στην πράξη μετράνε και άλλα πράγματα που δε διδάσκονται! :chinese:

Fotis_Patra
19-12-08, 01:17
στην πραξη φιλε διδασκω ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα. μεγαλο ρολο παιζει για εμενα ο αλλος τι σου εβρισε :wink:

slaine
19-12-08, 01:24
:lol: :lol: :lol:

StathisSs
29-04-09, 01:18
Slaine μιας και ξέρεις απο πολέμικες τέχνες και διδάσκεις μήπως μπορείς να μου πείς, αν ξέρεις βέβαια :green:, αν υπάρχει κάποιο μέρος στο Ηράκλειο που μπορώ να μάθω aikido η τελος παντων αν υπαρχει καποιος καλος "δάσκαλος" που έχεις να προτείνεις γιατί με έχουν προκαλέσει πολλές φορές εδώ αλλα δεν δίνω σημασία αλλα ανθρωπός ειμαι ίσως "σκάσω" καποια στιγμη... παλια πήγαινα okinawa θυμάμα λίγα πράγματα γενικώς αλλα πολλά σε θέματα αυτοαμύνας και δεν θέλω να χτυπηθώ με κάποιον στον δρόμο δεν είναι το γεγονός οτι φοβάμαι για εμένα αλλα γιαυτόν γιατι παλιότερα δεν έλεγχα και πολυ τον εαυτό μου:( και μου έχουν τύχει κάποια περιστατικα να χτυπήσει αρκετα ο "αντιπαλος" και μετα να το μετανιώνω για 10 μερες....
Τέσπα και να μην μπορείς να βοηθησεις ευχαριστω που το διαβασες :thumbup:

vagg
29-04-09, 14:19
δεν μπορει να σε βοη8ησει γιατι την εκανε απο το φορουμ για δικους του λογους...

Zuki1000k6
29-04-09, 14:28
Φιλε StathiSS κοιτα να δεις...Εκανα χρονια kick boxing και σταματησα πριν κανα 4μηνο λογω ενος τροχαιου που ειχα με την μηχανη και και τωρα τα δινω ολα 100% στο gym...Τεσπα ξεφυγα λιγο...Αν θες να ξεκινησεις μια πολεμικη τεχνη απλα για να πας να παιξεις ξυλο στον δρομο τοτε ξεχνατο.Θα βαρεθεις συντομα και θα την κανεις...Αλλωστε να ξερεις οτι η καλυτερη αμυνα ειναι να αποφευγεις τους καβγαδες γενικοτερα....

Απ κει και περα αν εσυ επιμενεις να ασχοληθεις με καποια πολεμικη τεχνη θα σου προτεινα το kick boxing:green: για ευνοητους λογους...Ειναι εκρηκτικο και χρειαζεται πολυ αντοχη...Βεβαια να ξερεις οτι ουσιαστικα στο kick boxing δεν μαθαινεις τιποτα ειδιαιτερες τεχνικες αμυνας οπως σε αλλα αθλημα,εκει απλα μαθαινεις καλη επιθεση...


Εγω παντως στο ξαναλεω,η καλυτερη αμυνα ειναι να αποφευγεις τους καβγαδες...


Φιλικα Γιαννης

StathisSs
29-04-09, 23:02
Γιαννη δεν καταλαβες καλα... απλα θελω να μαθω μια πολεμικη για αυτο αμυνα οχι για να ξεκιναω καβγάδες στον δρόμο γιατι έτσι μου αρέσει...
ισως να μην το εξήγησα καλα...
ευχαριστώ πάντως που έκανες τον κόπο να γράψεις :toast:

Εχετλαίος
30-04-09, 12:33
StathisSs, έχεις pm.

Και επιτρέψτε μου να προσθέσω στα παραπάνω, που σίγουρα πολύ σοφά αναφέρθηκε από κάποιους, ότι Ο,ΤΙ πολεμική τέχνη και αν ξέρεις, ΟΣΟ καλά και αν την ξέρεις (ή νομίζεις ότι την ξέρεις) να θυμάσαι πάντα ότι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ!
Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει ο απέναντί του τι μπορεί να κουβαλάει πάνω του, από μαχαίρι δίστομο ή karambit μέχρι κουμπούρι ή και taser!
Μην τσακώνεστε, δώστε τόπο στην οργή και φευγάτε! Δε λέω να μην βοηθήσετε σε μια κατάσταση που κάποιος κινδυνεύει (πχ βιασμός) αλλά μην αρχίζεται εσείς καυγάδες, ειδικά για χαζούς λόγους. Και αν κάποιος τους αρχίσει, φροντίστε να είστε εσείς αυτός που θα τους τελειώσει ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ!
Τώρα αν κινδυνεύει η ζωή σας...εκεί τώρα κάνει κανείς ότι μπορεί με ότι διαθέτει, προφανώς...

Zuki1000k6
01-05-09, 15:09
απο τις πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα που αναφερθηκαν ποια μαθαινεται πιο γρηγορα?



ΚΑΜΙΑ...:cool:

Niiick
01-05-09, 15:28
απλα ρε παιδια ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις τον εαυτο σου..εγω απεχω εδω και δυο χρονια εντελως γιατι απλα ειχα γινει επιθετικος δηλαδη θα μπλεκομουνα καπου και θα τον σκοτωνα τον αλλον..οποτε σταματησα και ηρεμησα..και τωρα γινονται σκηνικα που παλαιοτερα ειλικρινα θα του εκανα τη μεγαλυτερη δυνατη ζημια που θα μπορουσα(και πραγματικα μπορουσα και πιστευω μπορω ακομα να κανω τεραστια) αλλα τωρα ουτε καν το σκεφτομαι..with great power comes great respοnsibility ε? ε εγω δε την ειχα και σταματησα..

kyriakos23
06-05-09, 04:50
η ερωτηση μου.
πως καταλαμβενεις αν ενας δασκαλος ειναι καλος η ειναι φαφλατας?

isis
06-05-09, 19:17
απο τις πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα που αναφερθηκαν ποια μαθαινεται πιο γρηγορα?

η τέχνη του αυτόφωρου , τον περνάς ένα αυτόφωρο και ησυχάζεις μία και καλή! :green::green:

Fuhrer
09-05-09, 03:30
Δεν ξερω για εσας αλλα εγω λατρευα μια ζωη οτι τεχνη εχει λαβες.Το kick box δεν το παω μια γιατι ειναι ψωμοτυρι κ εχει κ πολλα ποζερια...Οχι οτι ειναι αυτος λογος για να απορριψεις μια τεχνη αλλα αν εισαι κ προκατηλημενος απτην αρχη...Θα ηθελα παντως να μου πει καποιος αν ξερει πληροφοριες για το hapkido κ για krav maga.Ειδικα το hapkido το λατρευω σε απιστευτο βαθμο αν κ δεν εχω κανει ποτε αλλα μονο κ μονο η ιδεα οτι μπορεις να κλειδωσεις το σωμα ειναι τελειοτητα κατ εμε.Αλλα κ τον τελευταιο καιρο αρχιζει κ με γυριζει κ το krav maga.Any suggestions? :D

Zuki1000k6
09-05-09, 09:08
Το kick box δεν το παω μια γιατι ειναι ψωμοτυρι κ εχει κ πολλα ποζερια...Οχι οτι ειναι αυτος λογος για να απορριψεις μια τεχνη αλλα αν εισαι κ προκατηλημενος απτην αρχη...



Τι εννοεις λεγοντας οτι εχει πολυ ψωμοτυρι???Ποζερια???:unsure:

Eimai_fetes
09-05-09, 16:25
Θα σταθω στο κομματι, του φευγατου κ μανα δεν εκλαψε ποτε...
Ο κοσμος εχει γινει περιεργος, κ εχει τρελαθει...ακομα κ ο πιο χαζος, κ ο πιο ηλιθιος, κ ο πιο ηρεμος, μπορει να κουβαλαει κατι πανω του κ να ειναι ετοιμος για ολα (βλεπε προ λιγων εβδομαδων στον ΟΑΕΔ με τον 19χρονο)...

Συγνωμη που το λεω αλλα αν πας σε ενα γυμνασιο, θα βρεις πολλους μαθητες που να κουβαλανε απο ενα μικρο σουγιαδακι μαζι τους, κ οι πιο ¨αντρες¨ πεταλουδα... καποτε, ηταν της μοδας... ησουν ¨μαγκας¨αν ειχες μαζι σου πεταλουδα 10-12 δαχτυλων....

Τσακωνομουν πολυ... ισως κ περισσοτερο απο οσο επρεπε-αντεχα...
ειδικα οταν ξεκινησα kick box νομιζα οτι ημουν ο αρχων των δρομων κ πως ολα μου ανηκαν. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑ... απλα αν καποιος κοιταγε εμενα η καποιον απο την παρεα μου επιμονα, πιγαινα για τσαμπουκα.
Αφηστε τοτε οτι επινα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πολυ ποτο, κ γινομουν γκολ...κ τοτε το να τσακωθεις, ηταν ευκολο για τον παραμικρο λογο...ακομα κ επειδη ο αλλος φοραει ηδιο παλτο με σενα... Δεν θα ξεχασω το τελευταιο καλοκαιρι (2004) που μεσα σε 1,5 μηνες, ειχα τσακωθει 6 φορες... κ μιλαμε για ξυλο ετσι...
Οχι απλα μπουνιες... μιλαμε για 15 λεπτα ξυλο... (ειδικα με το ποτο δεν καταλαβαινες τι εκανες...)

Ξερετε πως κ γιατι το εκοψα ; Πανω σε ενα πιωμα, μια παρεα εβρισε τον ξαδερφο μου... Πηγαμε να ζητησουμε τον λογο, κ αυτος που εβρισε προτειμησε
να βγει μονος του κ να μας προτεινει να παμε κατω. Πηγαμε, κ οταν ξεκινησαμε
τον τσακωμο μετα απο λιγο καταλαβα οτι ειμασταν 5 ατομα, κ δερναμε 1 ....
Οι δικοι του ειχαν φυγει γιατι φοβηθηκαν.... Αποτελεσμα ;
5 ραμματα στο ματι...3 σπασμενα δοντια, αιματωμα στο ματι, κ καταγμα στο ποδι.... Μυνηση για ξυλοδαρμο απο τους γονεις του μιας κ ηταν 17 χρονων, κ ακομα τρεχω κυριοι για μαλακιες της χαζης εφηβιας μου...
Κ θα τρεχω για καμποσα χρονια ακομα... Στην θεση του θα μπορουσα να ημουν εγω. Απλα φανηκα τυχερος. Απο τοτε, μου εφυγε κ μαγκια, μου εφυγαν ολα, γιατι το μετανιωσα.
Οποτε, αν γινει κατι, φυγετε. δωστε τοπο στην οργη... ειδικα αν ο αλλος εχει πιει λιγο παραπανω, μπορει να σας πει κατι χοντρο πανω στο πιωμα του.
Μην δωσετε σημασια.

_kwstas_
09-05-09, 20:25
eimai fetes θα σου πω κατι ... αν τυχενε να περναγα και να εβλεπα αυτο το σκινικο φιλε πραγματικα σου μιλαω θα σας ειχα ανοιξει τα κεφαλια και στους 5 και θα ειχε χυθει το (μυαλο σας) στο πεζοδρομιο ρε φιλε.. οποτε να και κατι χειροτερο που μπορουσες να παθεις εκτος απο την μινιση.. οποτε καλα εκανας και σταματησες τους τσαμπουκαδες... γιατι μπορει να περασει καμια μερα κανενας κωστας.. και να γινει μπερδεμα...

υ.γ 2 φορες ετυχε να δω πολλα ατομα να χτυπανε ενα την μια φορα ενα πιτσιρικα και την αλλη ενα μεταναστη.. και στις 2 τα τυπακια που τις τρογανε ητανε τυχεροι πανω στην ατυχια τους γιατι ετυχε να περναω.. και στις 2 περιπτοσεις παντως αυτοι που δερνανε απο εδω και περα θα προσεχουνε παρα πολυ τις κινισεις τους αφου απο εκει που δερνανε βρεθηκανε να τους κοπαναω τα κεφαλια στο τοιχο..

slaine
10-05-09, 06:33
απο τις πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα που αναφερθηκαν ποια μαθαινεται πιο γρηγορα?
για να ισχυριστείς επάξια ότι την κατέχεις θέλεις πολλά χρόνια κατάλληλης προπόνησης σωματικής και μη. κατά πάσα πιθανότητα δε θα γίνει ποτέ ακόμα κι αν ασχολείσαι όλη σου τη ζωή. αν εννοείς πότε θα μάθεις να δέρνεις....


η ερωτηση μου.
πως καταλαμβενεις αν ενας δασκαλος ειναι καλος η ειναι φαφλατας?
κάθε δάσκαλος έχει κάτι να δώσει. ακόμα κι αν είναι χάλια. αρκεί εσύ να είσαι "σωστός". δες προπόνηση προχωρημένων για να δεις τι παίζει και κάνε και μερικά δοκιμαστικά μαθήματα δωρεάν. αν είναι, απλά το "νιώθεις". αν χρειαστεί στην πορεία αλλάζεις. μην αναλώνεστε στο ψάξιμο της ιδανικής τέχνης/σχολής. ξεκινήστε και στην πορεία θα τη βρείτε την άκρη αν έχετε το σωστό τρόπο σκέψης...


Δεν ξερω για εσας αλλα εγω λατρευα μια ζωη οτι τεχνη εχει λαβες.Το kick box δεν το παω μια γιατι ειναι ψωμοτυρι κ εχει κ πολλα ποζερια...Οχι οτι ειναι αυτος λογος για να απορριψεις μια τεχνη αλλα αν εισαι κ προκατηλημενος απτην αρχη...Θα ηθελα παντως να μου πει καποιος αν ξερει πληροφοριες για το hapkido κ για krav maga.Ειδικα το hapkido το λατρευω σε απιστευτο βαθμο αν κ δεν εχω κανει ποτε αλλα μονο κ μονο η ιδεα οτι μπορεις να κλειδωσεις το σωμα ειναι τελειοτητα κατ εμε.Αλλα κ τον τελευταιο καιρο αρχιζει κ με γυριζει κ το krav maga.Any suggestions? :D
χίτλερ πρώτα δες τι θέλεις και γιατί. μετά πας στα υπόλοιπα. αν θέλεις αποτελεσματικότητα ξέχνα τις λαβές. ίσως μετά απο μερικές πενταετίες...

StathisSs δυστυχώς πλέον έχω χάσει τις επαφές μου με το νησί και δ εμπορώ να σε βοηθήσω.


ΫΓ: πολλά μέλη με ρωτάτε για διατροφή/γυμναστική κλπ. πλέον μπαίνω αραία και που στο φόρουμ. αν κάποιος/κάποια θέλει κάτι ας πάρει τα στοιχεία μου από το προφίλ μου για να επικοινωνήσει μαζι μου.

Niiick
10-05-09, 14:44
φφφφφφφ αλλα ενα τσαμπουκαλεμενο παιδι που θελει να μαθει να δερνει παρε ενα μαδερι και πηγαινε στα ξαφνικα και σκοτωσε τον αυτον που θες, πληρωσε δυο αλβανους να τον αιφνιδιασουν και να τον σαπισουν παρε πιστολι υπαρχουν πολλοι τροποι γιατι θελεις τον κουραστικο,τι ασχολεισε μωρε με πολεμικες τεχνες φφφφφφ

Fuhrer
10-05-09, 19:48
φφφφφφφ αλλα ενα τσαμπουκαλεμενο παιδι που θελει να μαθει να δερνει παρε ενα μαδερι και πηγαινε στα ξαφνικα και σκοτωσε τον αυτον που θες, πληρωσε δυο αλβανους να τον αιφνιδιασουν και να τον σαπισουν παρε πιστολι υπαρχουν πολλοι τροποι γιατι θελεις τον κουραστικο,τι ασχολεισε μωρε με πολεμικες τεχνες φφφφφφ


Σωστος.Κ εγω αυτης της αποψης ειμαι.Ανθρωποι ειμαστε οχι ζωα,πρεπει να μαθεις να βασιζεσαι κ σε αλλους παραγοντες για να κανεις κακο αν θες κ οχι μονο στην σωματικη υπεροχη :p .Μπορει να μην εχω κανει ποτε τεχνη κ μαλλον δεν νομιζω οτι θα αρχισω ποτε αλλα να αυτο εννοουσα με τον ορο ποζερια.Παιδακια που εχουν αποθημενα για το χ,ψ λογο κ πανε να μαθουν kick box κ μετα "μαμανε".Δεν ξερουν ομως οτι ο αλλος απτην αλλη μερια μπορει να ειναι βαρεμενος κ να σου χωσει το κατσαβιδι τοσο βαθια που ουτε κραυγη δεν θα εχεις κουραγιο να βγαλεις.Οποτε ασε τις ορμονες σου,καλμαρε λιγακι κ ακου κ τους αλλους που εχουν κανει τεχνες κ ξερουν κατι παραπανω οπως κ να εχει μεσιε mad51234.

Fuhrer
10-05-09, 20:54
Ειναι τροπος ζωης.Η ζεις με αυτο η αρχιζεις κατι αλλο.Ψαρεμα,tetris,shopping therapy κοκ.Δν μπορεις να πεις θα παω να κανω 5 χρονια αυτο κ μετα ειμαστε ολοι οκ.Εγω ετσι το βλεπω κ για αυτο δεν το αρχιζω γιατι ξερω οτι δεν θα εχω την δυνατοτητα να αφιερωθω 100%.Τωρα απο εκει κ περα για το πια θα αρχισεις θα σου πουν οι παλικαροι εδω :D

Niiick
11-05-09, 00:04
:welcome:

Svein
31-05-09, 19:48
Sleine φαίνεται να το κατέχεις το θέμα εγώ κάνω Hapkido(για περισσότερες info στο http://en.wikipedia.org/wiki/Hapkido και www.hapkido.gr (http://www.hapkido.gr)) ωραία πολεμική τέχνη άμυνας που την θεωρώ την πληρέστερη που υπάρχει....έχει κλοτσιές μπουνιές λαβές και πολεμικά όπλα p.x. σπαθί glop κλπ....την συνιστώ σε όλους......!!!!!!


Μια γεύση :

fN7yn0XOSMQ

Υστερόγραφο

Το Ακίντο από το Hapkido διαφέρει στο ότι το Ακίντο είναι πιο απλό με λιγότερες λαβές και όπλα !!!!!

Billy
31-05-09, 20:54
παίδες αυτά τα πράγματα που λέτε ή φαντάζεστε είναι επικίνδυνα περισσότερο για εσάς παρά για αυτόν που θα φάει το ξύλο.
Αν κάνεις μία λαβή ή δώσεις μία κλωτσιά και προκαλέσεις σωματική βλάβη σε κάποιον και πας αυτόφωρο ή ακόμα και σε τακτική δικάσιμη δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν θα σου καταλογίσει κανένα ελαφρυντικό το Δικαστήριο.
Για να μην καταδικαστείς θα πρέπει να αποδείξεις ότι η ζωή σου ήταν σε κίνδυνο και δεν είχες άλλη επιλογή και ότι χρησιμοποίησες την ελάχιστη απαιτούμενη βία γιά να απαλαγείς από την απειλή.
δηλαή άν έρθει ένα καχεκτικό παιδάκι, λίγο πιωμένο και σου πάρει το πορτοφόλι και εσύ το πιάσεις και το σακατέψεις στο ξύλο δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι απλά πάς κατηγορούμενος και καλά ξεμπερδέματα.

Αυτός που ξέρει ΠΤ έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπηση στο δικαστήριο/αστυνομία από τον άσχετο. Κάποτε μίλαγα με Ελληνα καρατέκα και μου είπε: "άν γίνει φασαρία σηκώνομαι και φεύγω χωρίς να κοιτάξω πίσω και χωρίς να ακούω, έτσι στην ψύχρα. Το θέμα είναι ότι εγώ ξέρω να χτυπάω με έναν συγκεκριμένο τρόπο που είναι επικίνδυνος για την σωματική ακεραιότητα, δεν μπορώ να χτυπήσω αλλιώς".

Οπότε μην σκέφτεστε "το ξύλο". Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα μια ΠΤ περισσότερο για την ευθύνη που σου δίνει αυτή η γνώση και την ορημότητα που θα πρέπει να έχεις όταν στα χέρια σου κρατάς ένα "φονικό όπλο". Οπως επίσης θαυμάζω αφάνταστα άτομα που ξέρουν και δεν μπλέκουν και άτομα που ξέρουν ΠΤ και δεν στο λένε και τελικά το μαθαίνεις όχι λόγο τυχαίου τσαμπουκά αλλά τυχαία από κάποιον φίλο, γνωστό, τους γονείς του κλπ.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μια ΠΤ είναι πολύ μεγάλο "σχολίο" όταν γίνεται γιά να τελειοποιηθείς σε αυτήν και όχι γιά να την εξασκείς στο πρώτο τυχαίο βλάκα.

Svein
01-06-09, 20:43
παίδες αυτά τα πράγματα που λέτε ή φαντάζεστε είναι επικίνδυνα περισσότερο για εσάς παρά για αυτόν που θα φάει το ξύλο.
Αν κάνεις μία λαβή ή δώσεις μία κλωτσιά και προκαλέσεις σωματική βλάβη σε κάποιον και πας αυτόφωρο ή ακόμα και σε τακτική δικάσιμη δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δεν θα σου καταλογίσει κανένα ελαφρυντικό το Δικαστήριο.


Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!

Niiick
01-06-09, 21:46
Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!


λαθος.

Billy
02-06-09, 22:27
Μεταξύ του αυτοφωρου και του ...νεκροταφείου δεν θέλει και πολύ σκέψη να σκεφτείς...άμα ο άλλος σου την μπει με μαχαίρι και του σπάσει το χέρι δεν θα σε πάει κανεις φυλακή....!!!!!!!!

άμα όπως λές κι' εσύ,
αλλά τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει αυτό,
τις περισσότερες φορές γίνεται φασαρία γιά γκόμενες ή κάποιος σου πήρε την θέση πάρκινγκ, γενικά καταστάσεις που δεν κινδυνεύει η ζωή κανενός αλλά έχουν συγκρουστεί οι Εγωϊσμοί κάποιων, αυτό συμβαίνει!

Επίσης ο σωστός ο αθλητής ΠΤ δεν θα σπάσει κανένα χέρι απλά θα αφοπλίσει με ΤΕΧΝΗ χωρίς να προκαλέσει ζημιά. Εκείνος που θα χτυπήσει και θα σακατέψει είναι αυτός που χτυπάει τον "Aνθρωπο" και όχι τον "Κίνδυνο", υπάρχει τεράστια διαφορά, αν με πιάνεις, που λέει καί ο brawny.

slaine
02-06-09, 22:45
σωστός ο Βασίλης. το hapkido είναι πολύ ωραία τέχνη και αρκετά αποτελεσματική αλλά ελάχιστα διαδεδομένη στην ελλάδα (σε σχέση με άλλες) και όπως όλες οι πολ τέχνες στην ελλάδα έτσι και αυτή δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο (με λίγες εξαιρέσεις)

Billy
02-06-09, 23:01
μπά, μπά Καλώς τα Δεχτήκαμε,
τι βλέπουν τα ματάκια μου, ο Slaine το πατριωτάκι μου είναι πάλι εδώ.

Πάντως σε βλέπω "πεσμένο", για ανέβασε στροφές . . .

Svein
03-06-09, 12:39
άμα όπως λές κι' εσύ,
αλλά τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει αυτό,
τις περισσότερες φορές γίνεται φασαρία γιά γκόμενες ή κάποιος σου πήρε την θέση πάρκινγκ, γενικά καταστάσεις που δεν κινδυνεύει η ζωή κανενός αλλά έχουν συγκρουστεί οι Εγωϊσμοί κάποιων, αυτό συμβαίνει!

Επίσης ο σωστός ο αθλητής ΠΤ δεν θα σπάσει κανένα χέρι απλά θα αφοπλίσει με ΤΕΧΝΗ χωρίς να προκαλέσει ζημιά. Εκείνος που θα χτυπήσει και θα σακατέψει είναι αυτός που χτυπάει τον "Aνθρωπο" και όχι τον "Κίνδυνο", υπάρχει τεράστια διαφορά, αν με πιάνεις, που λέει καί ο brawny.

Εδώ έχεις και δίκιο και άδικο....γνωρίζω τεχνικές που θα σε ακινητοποιήσουν και άλλες που θα σε τραυματίσουν και άλλες που ....τώρα το θέμα είναι εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι καμια τεχνική αλλα δουλεύεις με το ένστικτο κιόλας γιαυτο επαναλαμβάνουμε μια τεχνική έως και 500 φορες(!!!!!!!) για να που ότι μας έμεινε και την κατέχουμε.....ΔΕΝ έχω τραυματίσει ποτε κανέναν και δεν σκοπεύω να το κάνω εκτος και παίζεται η ζωή μου κορόνα γράμματα.....!!!!!!!


σωστός ο Βασίλης. το hapkido είναι πολύ ωραία τέχνη και αρκετά αποτελεσματική αλλά ελάχιστα διαδεδομένη στην ελλάδα (σε σχέση με άλλες) και όπως όλες οι πολ τέχνες στην ελλάδα έτσι και αυτή δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο (με λίγες εξαιρέσεις)

Διαφωνώ εγώ πιστεύω ότι μπορεί να μην είναι το ίδιο διαδεδομένη όπως το Karate και το Μάη Ται αλλα είναι αρκετά γνωστη στην ελλάδα....έχουμε δικια μας ομοσπονδία και το προηγούμενο σαββατοκύριακο είχε και συνέδριο όπου ήρθαν κορεάτες να δώσουν σεμινάρια....την συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα....!!!!!!:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

mantus3
04-06-09, 01:08
αυτος που θα σου μαθει να βαρας, πρωτα θα σου μαθει να φερεσαι, να κρινεις κ να σεβεσαι τον αλλον.

οσο για τις φασαριες για γκομενες παρκιν κτλ, εγω το λεω ανοικτα, ας ερθει οποιος θελει να την πεσει στην δικια μου, αμα ειναι ενταξη εκεινη θα τον διοξει μονη της... αλλο ομο ξυλο, κ αλλο πολεμικη τεχνη, εχει διαφορα

Svein
04-06-09, 23:37
αυτος που θα σου μαθει να βαρας, πρωτα θα σου μαθει να φερεσαι, να κρινεις κ να σεβεσαι τον αλλον.
οσο για τις φασαριες για γκομενες παρκιν κτλ, εγω το λεω ανοικτα, ας ερθει οποιος θελει να την πεσει στην δικια μου, αμα ειναι ενταξη εκεινη θα τον διοξει μονη της... αλλο ομο ξυλο, κ αλλο πολεμικη τεχνη, εχει διαφορα



+1 :clap::clap::clap::clap:!!!!!!!!!!!!


Όσο αυτό για τον σεβασμό ταυτόχρονα εκπαίδευσε σε πειθαρχία και τεχνικές !!!!!!!!!!

slaine
13-06-09, 21:06
μπά, μπά Καλώς τα Δεχτήκαμε,
τι βλέπουν τα ματάκια μου, ο Slaine το πατριωτάκι μου είναι πάλι εδώ.

Πάντως σε βλέπω "πεσμένο", για ανέβασε στροφές . . .
τι λέει μαν? δε σε πετυχαίνω ον λάιν ποτέ. όλα γκουντ? στέι χέβι (άι σπικ ίνγκλις βέρυ γουέλ :p )

Billy
13-06-09, 21:21
ναί μιλάς, σου μεινε από το χταπόδι κι'αυτό,
μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα για την αφεντομουτσουνάδα σου στο τόπικ με τα Zώδια.


ρε είμαι online πολύ συχνά αλλά ξεχνάω να μπώ στο msn, μλκια το ξέρω

eyestral
02-02-12, 17:51
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο eyestral@yahoo.gr να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.Επισης αυτο ισχυει για ολες τις πολεμικες τεχνες:Πολλοι ξεκινανε μια πολεμικη τεχνη και μετα απο 3-4 χρονια τα παρατανε θεωρωντας οτι ειναι ετοιμοι.Μεχρι και την στιγμη που σταματανε ειναι ετοιμοι απο κει και περα ξεκιναει η φθινουσα πορεια αν τα παρατησεις.Οι πολεμικες τεχνες ειναι τροπος ζωης και δεν σταματουν ποτε,αφορουν την εσωτερικη μας πειθαρχια,αυτοσυγκεντρωση,ηρεμια,ακριβεια στα χτυπηματα..Ενας αεναος κυκλος να γινεις καλυτερος γιατι ακομα και αν τους νικησεις ολους παντα θα εχεις αντιπαλο τον εαυτο σου..Κοιτα το νερο δεν σταματαει ποτε τη ροη του..Επισης μακρυα απο δασκαλους που εχουν κανει 2 χρονια εδω,1 χρονο εκει,3 χρονια παραπερα,δειχνουν οτι δεν ειχαν υπομονη ως μαθητες και περασαν επιδερμικα απο το καθε συστημα ψαχνοντας για να λενε οτι ξερουν πολλα..Δεν ξερουν τπτ γιατι δεν διδαχτηκαν την υπομονη.Μπες στο youtube κοιτα τι σαρεσει,παρακολουθα καποιες προπονησεις και ξεκινα.Ενδεικτικα αναφερω:Οι πολεμικες τεχνες και τα αθληματα χωριζονται σε 2 μεγαλες κατηγοριες αμυντικα και επιθετικα.Οποτε εχουμε και λεμε:Επιθετικα:Boxing(αθλημα),kick boxing,muai thai,wing chun,πανκρατιον,karate (ολες οι υποομαδες του okinawa,kyokoushin κτλ),tae kwon do,ninjutsu,jeet kune do,capoeira(πιο πολυ σαν χορος ειναι αυτο)mma(εχει τις ριζες του στο jeet kune do),tang soo do.Αμυντικα :judo,jiu jitsu,aikido,hapkido,escrima kali,krav manga,ελληνορωμαικη και γενικα οτιδηποτε εχει κυριως λαβες πιασιματα κτλ.Μακρυα απο το tai nui που ειναι η υπερτατη σαχλαμαρα και ειναι ενα τιποτα ουσιαστικα και εχει μεσα ενα σωρο σαχλαμαρες.Ελπιζω να σε βοηθησα.

TheWorst
02-02-12, 17:54
Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.

Dimitrios
02-02-12, 18:04
Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.

:thumbup::bowdown:

Ηλαπ
02-02-12, 18:38
Φιλε μου eyestral .. Το τοπικ εχει πανω απο 3 χρονια..Ο τοπικ σταρτερ ισως εχει βρει o,τι εψαχνε.

παρ' ολα αυτα ειμαστε ενα ζωντανο φορουμ με τοσα μελη και αλλους τοσους επισκεπτες που καποιος μπορει να εχει την ιδια απορια....

Alex D
21-03-12, 01:24
--------------------------------------------------------------------------------

ιασας παιδια ψαχνω ια καμια αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη ια αυτοαμυνα δρομου,τελευτεα λογο το οτι δουλευω και βραδυ αλλα μου ετυχε και 1 ασχημο περιστατικο νιωθω ανασφαλεις.
Εκανα παλια πιγμαχια και παγκρατιο παιδια να σας πω αληθεια δεν εχω ιδεα απο πολεμηκες τεχνες δεν ξερω τη σκοπο εχει το καθενα,και δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με φιλοσοφιες η χορευτικα κομματια ειμε 25 χρονων δεν εχω χρονο ια τετοια αυτο που με ενδειαφερει εινε να μαθω αυτοαμυνα αμεσα, την αυτοαμυνα θελω να την μαθω ια παρτη μου και οχι ια τσαμπουκα,ψαχνω μια πολεμηκη τεχνη ευκολη στην πρακτικη χρηση και να μιν εινε πολι χρονοβορα στη μαθηση, ακουασα ια kravga manga,hapkido,hung fou,das streetfighting kai αλλες εσεις τι μου προτεινετε και, πειτε μου και καμια διυθηνση αθηνα

Χωρίς πλάκα δοκίμασε το Hap Ki Do

Έλα στην σχολή μας για δωρεάν προπόνηση, ο δάσκαλος είναι πολύ εντάξει και ενδιαφέρεται να κυρίως να διδάξει.

Χτύπα στο*********και δες δ/νση

jojosmj
21-03-12, 23:17
απο μενα φιλε που ψαχνεσε για πολεμικες τεχνες επειδη ειδα στα ποιο πανω Post κ αμα σου την πεσει ο αλος με μαιχερι του σπας το χερι ...
αμα ο αλος ξερει απο μαιχερια δεν τα το δεις το μαχαιρι αλα μονο θα το νιωσεις μεσα σου.
+κατι δασκαλοι που δειδασκουν τι να κανεις στα γυμνα χερια ενατιον μαχαιριων αυτα ειναι @@@@ θελει πολλα χρονια κ πολυ κοπο για να κανεις κατι τετοιο κ παλι μιλαμε για το 5-10% αυτον που ασχολιουντε πραγματικα.
δοκημασε
wing chun
hapkido
jiu jitsu
grav maga
κ δες μονο σου τι σε εκφραζει ...

Tolis 1989
04-06-12, 18:15
Αυτο άμυνα!

http://www.youtube.com/watch?v=rae6j9Ayl7E

Lao
06-06-12, 12:43
Αυτο άμυνα!


Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι αυτοάμυνα ή τραμπουκισμός;

vaggan
06-06-12, 12:54
Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι αυτοάμυνα ή τραμπουκισμός;τι τραμπουκισμος? του πηραξαν την κοπελα τους γ@μησε. τελος

Lao
06-06-12, 12:56
τι τραμπουκισμος? του πηραξαν την κοπελα τους γ@μησε. τελος

Εγώ από το video κατάλαβα ότι οι 2 τύποι τα έλεγαν και ο ένας κατά λάθος χτύπησε την κοπέλα.

Κάνω λάθος; :unsure:

vaggan
06-06-12, 13:03
Εγώ από το video κατάλαβα ότι οι 2 τύποι τα έλεγαν και ο ένας κατά λάθος χτύπησε την κοπέλα.

Κάνω λάθος; :unsure:μπορει να εγινε καταλαθος αλλα ο τυπος να μην το καταλαβε και να αντεδρασε αμμεσα μπορει και το ολο θεμα να ειναι και μουφα εγω δεν καταλαβαινω γιατι στο ξεκαρφωτο καποιος τραβαει τους δυο τυπους καμερα στην αρχη?:unsure:

Lao
06-06-12, 13:10
μπορει να εγινε καταλαθος αλλα ο τυπος να μην το καταλαβε και να αντεδρασε αμμεσα μπορει και το ολο θεμα να ειναι και μουφα εγω δεν καταλαβαινω γιατι στο ξεκαρφωτο καποιος τραβαει τους δυο τυπους καμερα στην αρχη?:unsure:

Ότι παίζει το video να είναι μούφα είναι πιθανό. Αν προσέξεις τα χτυπήματα που ρίχνει, είναι «αεράτα» και οι τύποι που τις τρώνε αμέσως ξανασηκώνονται. Όποιος έχει φάει καλό χτύπημα στο πρόσωπο, ξέρει τι εννοώ. ;)

Ακόμα και αν δεν είναι μούφα πάντως, εγώ επιμένω ότι είναι τραμπουκισμός.

Ηλαπ
06-06-12, 13:14
Εγω εχω την εμτυπωση οτι ειναι και λιγο μαστουρωμνεοι/πιωμενοι οποτε μπορει να μην το ενιωσαν και τοσο καλαα....
Παντως φανηκε λιγο στημενο....Ξαφνικα με το που περναει η κοπελα γυρναει αυτος την κοιταει και την χτυπαει/?? χμμμ

vaggan
06-06-12, 13:19
Ότι παίζει το video να είναι μούφα είναι πιθανό. Αν προσέξεις τα χτυπήματα που ρίχνει, είναι «αεράτα» και οι τύποι που τις τρώνε αμέσως ξανασηκώνονται. Όποιος έχει φάει καλό χτύπημα στο πρόσωπο, ξέρει τι εννοώ. ;)

Ακόμα και αν δεν είναι μούφα πάντως, εγώ επιμένω ότι είναι τραμπουκισμός.καλα εννοειται δεν ειναι πυγμαχος με μεγαλη εμπειρια αλλιως θα ηταν γροθια και υπνος:thumbup:τωρα το τραμπουκισμος υποθετω οτι εννοεις οτι αμεσως τους επιτεθηκε ατακτα χωρις καποια περιτεχνη ριψη?η δεν προσπαθησε να ερθει σε διαλογο με τους δυο τυπους πριν καταφυγει στις γροθιες?τι εννοεις?

Lao
06-06-12, 13:33
καλα εννοειται δεν ειναι πυγμαχος με μεγαλη εμπειρια αλλιως θα ηταν γροθια και υπνος:thumbup:τωρα το τραμπουκισμος υποθετω οτι εννοεις οτι αμεσως τους επιτεθηκε ατακτα χωρις καποια περιτεχνη ριψη?η δεν προσπαθησε να ερθει σε διαλογο με τους δυο τυπους πριν καταφυγει στις γροθιες?τι εννοεις?

Λέγοντας «τραμπουκισμός» εννοώ απλά ότι τους πλακώνει στα μπουνίδια (fake ή όχι, άτεχνα ή όχι) απλά και μόνο επειδή ο ένας από αυτούς κατά λάθος απλώνει το χέρι του και βρίσκει την κοπέλα.

Άμα είναι επειδή μας χτυπάνε κατά λάθος, μας πατάνε το πόδι στο λεωφορείο, μας σπρώχνουν ή οτιδήποτε άλλο, να αντιδρούμε έτσι... κλάφτα Χαράλαμπε.

Αυτοάμυνα (το λέει και η λέξη, αυτοάμυνα) σημαίνει ότι κάποιος απειλεί την σωματική σου ακεραιότητα και αμύνεσαι προσπαθώντας να την διαφυλάξεις. Δεν σημαίνει ότι ρίχνεις 20 μπουνιές επειδή ο άλλος σε έβρισε / έσπρωξε / χτύπησε κατά λάθος...

vaggan
06-06-12, 13:42
Λέγοντας «τραμπουκισμός» εννοώ απλά ότι τους πλακώνει στα μπουνίδια (fake ή όχι, άτεχνα ή όχι) απλά και μόνο επειδή ο ένας από αυτούς κατά λάθος απλώνει το χέρι του και βρίσκει την κοπέλα.

Άμα είναι επειδή μας χτυπάνε κατά λάθος, μας πατάνε το πόδι στο λεωφορείο, μας σπρώχνουν ή οτιδήποτε άλλο, να αντιδρούμε έτσι... κλάφτα Χαράλαμπε.

Αυτοάμυνα (το λέει και η λέξη, αυτοάμυνα) σημαίνει ότι κάποιος απειλεί την σωματική σου ακεραιότητα και αμύνεσαι προσπαθώντας να την διαφυλάξεις. Δεν σημαίνει ότι ρίχνεις 20 μπουνιές επειδή ο άλλος σε έβρισε / έσπρωξε / χτύπησε κατά λάθος...ναι συμφωνω με το ποστ σου απλα οπως ειπα πριν ισως αυτος πιστεψε οτι πηγε να την χτυπησει να την χουφτωσει δεν ξερω και γω τι και εκανε εσφαλμενη εκτιμηση...

Lao
06-06-12, 13:55
ναι συμφωνω με το ποστ σου απλα οπως ειπα πριν ισως αυτος πιστεψε οτι πηγε να την χτυπησει να την χουφτωσει δεν ξερω και γω τι και εκανε εσφαλμενη εκτιμηση...

Κοίτα, εάν πίστεψε ότι ο άλλος την χτύπησε επίτηδες, και πάλι αντιδράει κάπως... υπερβολικά.

Ας ζητούσε τον λόγο και αν οι άλλοι προσπαθούσαν να τον χτυπήσουν, τότε ναι, να αντιδράσει αναλόγως.

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα αξιοπρέπειας και εγωισμού, καταλαβαίνω ότι σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να θέλει να αποδείξει στην κοπέλα του ότι δεν φοβάται και ότι την προστατεύει και ό,τι άλλο θέλεις.

Αλλά, αναφερόμενος και μόνο σε ό,τι βλέπω στο βίντεο, αντιδράει υπερβολικά. Μάλιστα, αν δεις, όταν ξεκινάει τα μπουνίδια η κοπέλα προσπαθεί να τον σταματήσει. Άρα, η ίδια δεν το θεώρησε ως κάτι το σοβαρό ή κάτι που έγινε επίτηδες. ;)

Tolis 1989
06-06-12, 16:06
Δεν νομιζω να ειναι fake.Ο τυπος που τραβουσε το βιντεο θα ηταν συνεργατης τους προφανώς όμως ήρθαν τα πανω κατω με τον τυπο!....

vaggan
06-06-12, 18:05
Κοίτα, εάν πίστεψε ότι ο άλλος την χτύπησε επίτηδες, και πάλι αντιδράει κάπως... υπερβολικά.

Ας ζητούσε τον λόγο και αν οι άλλοι προσπαθούσαν να τον χτυπήσουν, τότε ναι, να αντιδράσει αναλόγως.

Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα αξιοπρέπειας και εγωισμού, καταλαβαίνω ότι σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να θέλει να αποδείξει στην κοπέλα του ότι δεν φοβάται και ότι την προστατεύει και ό,τι άλλο θέλεις.

Αλλά, αναφερόμενος και μόνο σε ό,τι βλέπω στο βίντεο, αντιδράει υπερβολικά. Μάλιστα, αν δεις, όταν ξεκινάει τα μπουνίδια η κοπέλα προσπαθεί να τον σταματήσει. Άρα, η ίδια δεν το θεώρησε ως κάτι το σοβαρό ή κάτι που έγινε επίτηδες. ;)με αυτο το ποστ θα διαφωνησω.σε περιπτωση που οντως ο αλλος πηγε να την χτυπησει (το παιρνουμε σαν δεδομενο αυτη τη στιγμη)πολυ καλα εκανε και αντεδρασε ακαριαια (χτυπα πρωτος και δυνατα cobra kai:green:)αμα τωρα ζητουσε εξηγησεις, εχανε το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου οι αλλοι θα την ψιλιαζοντουσαν θα ηταν πιο επιφυλακτικοι και σε μεγαλυτερη ετοιμοτητα και η εκβαση της μαχης μπορει να ηταν και διαφορετικη. αφου οι αλλοι δυο θα ηταν σε εγρηγορση.αλλωστε ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι ναι μεν ο τυπος ξερει να δουλευει τα χερια απο την αλλη δε δεν ειναι και απο αυτους που τρως μια και σε αφηνουν ξερο.βεβαια θεωρω οτι τα καταφερε θαυμασια αν κρινω οτι και οι αλλοι δυο ηταν γομαρακια.(σε περιπτωση που το βιντεο ειναι αληθινο παντα):welcome::welcome:

COBRA_STYLE
06-06-12, 20:53
Mε φωναξε κανεις?:unsure:

Καλα τους εκανα:thumbup::green:

vaggan
06-06-12, 21:43
Mε φωναξε κανεις?:unsure:

Καλα τους εκανα:thumbup::green:a6Lq3THQFwAαπο ταινια ειναι:green::green:

exkaliber
07-06-12, 14:28
εγω λεω οτι ειναι στημενο
κυκλοφορει και ενα ακριβως ιδιο,
δυο τυποι καθονται στην ακρξ του δροπμου σε παρκο,ενα ζευγαρι τρεχει στον δρομο,και μολις περναν διπλα τους χτυπαει ο ενας την γυναικα
και ο αλλος τους σπαει στο ξυλο

jojosmj
12-06-12, 13:53
επειδη αυτο ειναι κοματι της δουλιας μου ..
σας λεω ξεκαθαρα πως το video ειναι fake
1)ο τυπος πρωτα κοιταει κ μετα βαραει την κοπελα
2) ο φιλος -αγορι της κοπελας φενετε οτι το περημενει κ αντιδραει αμεσως
3) ο μποξερ βαραει τον εναν κ ο αλος κοιταει κ μετα της τρωτει κ αυτος
4) η κοπελα δν πηγε ουτε βημα πησω
5) ο μποξερ ακομα κ κακος εναντιον ανηδεων οπως ειναι στο video τους εχει ξαπλωσει σε χρονο τετε
6)απο τις μπουνεις δν σηκωνεσε οταν ο αλος ξερει να βαραει ,σαγονι κ κατω

aisxos
02-09-12, 15:55
Επειδή το θέμα είναι πάντοτε φλέγον και επίκαιρο, επιτρέψτε μου να πω δυο πραγματάκια από τη δική μου εμπειρία.

Δάσκαλος... το ουσιαστικότερο κομμάτι, όχι μόνο στις ΠΤ. Αν ξέρει κι έχει όρεξη καλώς. Σίγουρα ζώνες, εμπόριο σχετικών ειδών, γάντια, στολές παίζουν αλλά κάπως πρέπει να επιβιώσουν κι αυτοί οι άνθρωποι. Αλλά όταν βλέπεις προπόνηση σε προχωρημένους και ο δάσκαλος είναι στο τηλέφωνο ή λείπει ή δεν υπάρχει "ενέργεια", κλάφτα.

Αυτοάμυνα... Πρέπει να είναι ενταγμένη στο πρόγραμμα, ακόμη καλύτερα να έχει δικά της 2ωρα μέσα στην βδομάδα. Είναι μια επιπλέον ένδειξη ότι γίνεται δουλειά και είναι η καλύτερη ευκαιρία να παρακολουθήσεις πριν ξεκινήσεις σε οποιοδήποτε γυμναστήριο.

Διδασκαλία αυτοάμυνας... Δεν είναι οι άμυνες, οι λαβές και οι τεχνικές μόνο. Αν παρακολουθήσετε μάθημα αυτοάμυνας και δεν έχει μέσα 3 εναντίον ενός, τεχνικές "κολλημένες" στον τοίχο ή σε στενό χώρο, σενάρια αποφυγών αλλά και θεωρητικά πράγματα (τι βλέπω, σε μια κατάσταση 3-1 με ποιόν "μπλέκομαι" πρώτα, κτλ.) νομίζω ότι δεν μιλάμε για αυτοάμυνα. ΒΑΣΙΚΟ πράγμα: ΕΝΤΑΣΗ-ΤΡΙΒΗ-ΠΟΝΟΣ(εντός λογικών πλαισίων)

Στυλ ή είδος... Εδώ θα παραπέμψω στο κομμάτι Δάσκαλος ξανά... Το μόνο σημείο που χρήζει ίσως αναφοράς είναι το ότι δεν πας πχ. να ξεκινήσεις Tae Kwon Do αν είσαι 1,60 και 110 κιλά... Πρέπει να δεις λίγο τον εαυτό σου και να καταλάβεις ποιό κομμάτι σου μπορείς να αξιοποιήσεις καλύτερα και που δεν μπορείς να αλλάξεις και πολλά (ιδιαίτερα σε μεγαλύτερες ηλικίες).

Κανένα από τα video που κυκλοφορούν, είτε είναι promo από σχολές ή και καλά από αγώνες στο δρόμο δεν απεικονίζει σωστά τι συμβαίνει σε μια δύσκολη κατάσταση. Πως μεταφέρεται το συναίσθημα που έχεις όταν έχεις φάει μια στο πρόσωπο, η μύτη και τα μάτια σου τρέχουν και σε τσούζουν απίστευτα και τη στιγμή που ετοιμάζεσαι για spinning round house kick στο κεφάλι του άλλου πατάς μια μικρή πέτρα και βγάζεις τον αστράγαλό σου;

Η καλύτερη αυτοάμυνα που ξέρω είναι η μή-εμπλοκή και οι καλές επιδόσεις στα 400μ με εμπόδια ;) Από κει και πέρα, σε αναγκαστικές καταστάσεις, η ενασχόληση με τις ΠΤ με έναν σωστό δάσκαλο, με δύσκολη και κοπιαστική προπόνηση, μπορεί να αυξήσει την αντίληψη, την ταχύτητα των αντανακλαστικών και τις αντοχές του σώματος - είτε για να αντέχει σε χτυπήματα ή για να μπορέσει να βγάλει 1 το πολύ 2 χτυπήματα που θα δώσουν ένα χρονικό περιθώριο για να φύγεις τρέχοντας.

jojosmj
15-09-12, 09:57
στον δρομο παιζουν ρολο
1 αντιληψη της παρουσας καταστασης
2 ΨΥΧΗ αν ειναι κοτα ,κοτα κ θα παραμηνεις
3 αποφασιστηκοτητα
4 πολυ εκπαιδευση κ sparing με οσο το δυνατον λιγοτερα προστατευτικα
5 απλες κινησεις κ λειτουργικες

GeoDask
17-09-12, 16:39
Έκανα κικ μποξ παλιότερα για 4 χρόνια. Μετά απο αρκετά χρόνια αποχής με βλέπω να πηγαίνω για krav maga. Είδωμεν...