PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΩΤΕΙΝΗ- ΔΕΞΤΡΟΖΗ- ΜΑΛΤΟΔΕΞΤΡΙΝΗ



tezaman
04-11-08, 18:14
Μιας και σταμάτησα την κρεατίνη ( τέλος κύκλου 8) ) και επειδή τόσο καιρό έπαιρνα την κρεατίνη με 500μλ νερό + 70 γραμμάρια ( δεξτρόζη-μαλτο ) αμέσως μετά την προπόνηση... και το shake πρωτεΐνης-νατρίου το έπινα κάνα 10λεπτο τέταρτο μετά ( δεν είμαι σίγουρος αν αυτο που έκανα ειναι κ το βέλτιστο ) μου δημιουργήθηκε τώρα η απορία χεχε :green: 1μιση μήνα μετά δλδ αν την πρωτεΐνη θα πρέπει να την πίνω αμέσως μετά την προπόνηση σε ένα μήγμα με τα 70γραμάρια απλού υδατάνθρακα και νατρίου μιας και δεν παίρνω και bcaa... η να πίνω τον απλό υδατάνθρακα πρώτα και μετα απο κάνα 10λεπτο το σέικ προτείνεις-νατρίου?


σόρυ που τάγραψα όπως νάνε αλλά φεύγα για το τζιμ :green:

RUHL
04-11-08, 21:03
Ηθελα να το δοκημασω μονο στην θεωρια το εχω :chinese:

Επειδη ο ινσουλινικος -γλεικεμικος δεικτης του υδατανθρακα περφτει με την πρωτεινη λογω γλουκαγωνης-glucagon---->ανταγωνηστης της ινσουλινης
Ετσι μειωνετε το GI αλλα αν το παρεις μονο το ειναι οπως στους πινακες για τους διαβητικους 115 πχ μαλτο
θα αναπλυρωσεις πολυ γρηγορα τωρα τι παιζει με την μεταφορα αμινο κτλ αν το κανεις αυτο δεν ξερω ποση διαφορα θα δεις παλι ποιος ξερει :drunken:

tezaman
04-11-08, 21:30
εννοείς πως αν αναμίξεις whey μαζί με δεξτρόζη-μαλτοδεξτρίνη το αποτέλεσμα θα είναι ένας ποιο χαμηλός γλυκεμικός δείκτης?
ο ινσουλινικός δείκτης όμως σε τι επίπεδο θα είναι?

το γλουκαγονο άλεξ τι ακριβός είναι? αν είναι κάτι το περίπλοκο πες μου να το ψάξω να το βρω μόνος μου :green:


EDIT: μήπως γνωρίζει κάποιος τι ινσουλινικό δείκτη έχει η whey? υψηλός είναι σίγουρα αλλά πόσο?

RUHL
04-11-08, 21:38
γλουκαγωνης-glucagon---->ανταγωνηστης της ινσουλινης


το λεω εδω τι δεν καταλαβες εβαλα βελακια

το επομενο ? αφου δεν θα φας κατι με τοσο μεγαλο GI λογικα ποιο κατω



μήπως γνωρίζει κάποιος τι ινσουλινικό δείκτη έχει η whey? υψηλός είναι σίγουρα αλλά πόσο?
Δεν ξερω για την whey η αν παιζει καμια διαφορα στην ινσουλινη αλλα αν θυμαμε καλα της πρωτεινης ειναι 200% κατι τετοιο

tezaman
05-11-08, 03:26
Άλεξ απο ότι διάβασα η έκκριση της γλυκαγόνης διεγείρεται από την πτώση της συγκέντρωσης της γλυκόζης του αίματος και μπορούν να την ενισχύσουν κάποια αμινοξέα, τώρα για να καταλάβω στο πρώτο σου πόστ μιλάς για την γλυκαγόνη που θα έχει εκριθεί στο τέλος της άσκησης λόγο της αυξημένης κατανάλωσης της γλυκόζης του αίματος?

βρήκα και αυτό από μια έρευνα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρη

For example, Zawadzki and associates reported that adding PRO to a post-exercise CHO supplement promoted a greater increase in insulin levels and glycogen restoration.Chandler and colleagues reported that ingesting CHO and CHO/PRO immediately following exercise promoted a greater increase in insulin concentrations than those consuming PRO only or control groups. Additionally, that subjects ingesting the CHO/PRO-supplement following exercise had a greater increase in growth hormone than control subjects and those ingesting PRO alone . The authors suggest that this increase in insulin and growth hormone concentration may facilitate a more favorable environment for recovery than CHO alone
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2206056

κ αυτό εδώ?

In support of this contention, glucose levels were increased to the greatest degree when ingesting honey as the source of CHO rather than sucrose or maltodextrin. As noted previously, the honey powder used in this study contained fructose (31.5%), glucose (26%), wheat starch (25.3%), and maltose (4.7%). These findings suggest that it may be more advantageous to ingest a mixture of CHO's with PRO following exercise in order to promote a more sustained increase in blood glucose response. However, although ingesting CHO with PRO significantly increased insulin levels in comparison to controls, no significant differences were observe among types of CHO ingested in peak insulin levels or AUC values in insulin observed after ingestion of the supplements