PDA

Επιστροφή στο Forum : Gainer 737 (Megabol)



Μιχαήλ
15-01-14, 23:44
Χαιρετώ όλη την παρέα του φόρουμ! Είμαι ο Μιχάλης, καινούργιο μέλος εδώ, μόλις μιας μέρας..
Πριν λίγο καιρό αγόρασα μια πρωτεϊνη με υδατάνθρακα, με σκοπό να αυξήσω σταδιακά το βάρος μου. Το όνομα αυτής "Magabol Gainer 737" και βρίσκεται σε συσκευασία σακούλας (3kg). Για το λόγο αυτό, επειδή φοβήθηκα τη συντήρησή της, την έβαλα μέσα σε ένα κουβά που είχα από τελειωμένη πρωτεϊνη του παρελθόντος. Το θέμα είναι ότι έδρασα εντελώς βιαστικά, με αποτέλεσμα να πετάξω κατευθείαν τη σακούλα και μαζί το σκουπ που είχε.
Για αυτό και σας ρωτώ: πως μπορώ να υπολογίσω τη δοσολογία του ενός σκουπ, με τη χρήση κουταλιού της σούπας; Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να δείτε τα θρεπτικά συστατικά στα 100 γρ. προϊόντος.

79596


79597

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ :unsure:

Source Of Energy
16-01-14, 00:27
To serving με κουταλιες τις σουπας ειναι 4-5 αναλογος βαρος υψος δραστηριοτητα χρηση υπολοιπον συμπληρωματων μεσα στην μερα το ρυθμιζεις ακριβος οπως σου αναλογει:)


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Source Of Energy
16-01-14, 00:27
Καλος ηρθες κιολας:P


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Μιχαήλ
16-01-14, 00:46
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την άμεση απάντησή σου φίλε μου!
Δεν κατάλαβα και πάλι.. Δηλαδή έστω ότι θέλω να έχω ένα σκουπ για μεταπροπονητικό, θα βάζω 4-5 κουταλιές; Πολλές δεν είναι; Για να καταλάβω, τα 100 g που λέει στα συστατικά, αντιστοιχεί στο ένα σκουπ της συγκεκριμένης πρωτεϊνης; Και πόσα γραμμάρια περίπου είναι μια γεμάτη κουταλιά της σούπας; :?

Μιχαήλ
16-01-14, 01:16
ή μήπως τα 100 γραμμάρια αντιστοιχούν στη συνιστώμενη καθημερινή δόση;

jimaras22
16-01-14, 01:31
καλησπερα

αρχικα δεν χρειαζοταν αυτο που πηρες γιατι πολυ απλα θα μπορουσες να φας περισοτερο που ειναι και πιοιο φυσικο κ καλυτερο

μια κουταλια της σουπας ειναι 15 γραμμαρια αρα αμα θες να παρεις 5 κουταλιες μετα την προπονηση πας στα 75 γραμμαρια
αμα θες 100 γρ π ειναι κ ειναι κ η ημερισια δοση απ οτι φενεται βαλε 7 κουταλιες.

Δεν εχει σημασια ποτε θα το παρεις , μπορεις να παρεςι 3,5 κουταλιες το πρωι και 3,5 το μεσημερι π.χ λολ :)

επισης μιαας και κανεις ογκο μην παρεις πανω απο 2 κιλα βαρος κιλα το μηνα γιατι θα ειναι σιγουρο λιπος:) [+500 απο την συντηρηση σε θερμιδες]

Μιχαήλ
16-01-14, 01:46
Σε υπερευχαριστώ Τζιμάρα!
Ήσουν πλήρως διαφωτιστικός.. Τώρα όσον αφορά γιατί αγόρασα το προϊόν, είναι λόγω του ότι είμαι φοιτητής και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να μαγειρεύω όλη μέρα.. Δηλαδή τη χρησιμοποιώ για δεκατιανό, 2-3 ώρες μετά το βασικό πρωινό και ύστερα από την προπόνηση. Παράλληλα, χρησιμοποιώ και καζεϊνη πριν τον ύπνο! Για το λίπος που λες, πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις, καθώς και γω στο παρελθόν την είχα πατήσει. Τώρα ελπίζω με 1-2 φορές αεροβική τη βδομάδα και μέσα από τα πρακτικά που κάνουμε στη σχολή (ΤΕΦΑΑ) να καταφέρω και να αποκτήσω ποιοτικό βάρος! :)

Metalhead|T|
16-01-14, 01:55
για να μην παιδέυεσαι με κουταλια και κουταλακια,πηγαινε σε ενα μαγαζι με μαγειρικά σκευη ή εξοπλισμό μαγειρικης ή εστω κανα ικεα,αγόρασε δοσομετρητες-σκουπ και εισαι κομπλε :welcome:

η χρηση τους γινεται ΑΦΟΥ ξερουμε την συνιστώμενη δοσολογια του προιόντος

Μιχαήλ
16-01-14, 02:06
Δηλαδή η κατασκευή του σκουπ είναι ίδια για όλα τα συμπληρώματα, αλλά με διαφορετική ημερήσια δόση;

Metalhead|T|
16-01-14, 02:27
ναι,καπως ετσι..καθε εταιρία μπορεί να εχει διαφορετικο,διοτι μπορεί να εχει διαφορετική πυκνότητα-ογκο η σκονη της...πχ σε ενα σκουπ που γραφει 100γρ,και ειναι για πρωτείνη σε μορφη σκόνης..θα μετρήσεις σκονη,και οχι ρύζι ;) ελπίζω να καταλαβες πως το λεω

η ημερισια δόση(που προτεινει η εταιρια) στα γκεινερ ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι στις απλες whey.ομως εσυ μπορείς να παίρνεις και 4 σκουπ τι μερα..εγω σου ειπα απλα για την χωρητικοτητα των δοσομετρητων

Μιχαήλ
16-01-14, 02:33
Κατανοητό!
Τώρα που σε βρήκα θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.. Την καζεϊνη να την παίρνω το βράδυ πριν τον ύπνο μόνο τις μέρες που έχω προπόνηση ή και τις υπόλοιπες; Ποια είναι η γνώμη σου;

Andreas C.
17-01-14, 11:30
Φίλε μου Μιχάλη να την παίρνεις καθημερινός, η συνολική ποσότητα πρωτεΐνης που θέλεις να παίρνεις σε μια μέρα δεν αλλάζει αν πας η δεν πας γυμναστήριο :toast:

kazos_GR
17-01-14, 13:04
καλως ηρθες φιλε για να μην μπερδευεσε με κουταλακια και δοσομετριτες δωσε 15-20ευρο (αν μπορεις) και παρε μια αξιοπρεπη ζυγαρια ..
εκτος απο αυτο θα σε βοηθειση και στο μελλον και στο φαγητο και σε οτιδηποτε αλλο, ειναι γενικα ενα απαραιτητο εργαλειο..