PDA

Επιστροφή στο Forum : Χέρια



peris
06-11-08, 13:58
λοιπον θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για την επιλογη ασκησεων για τα χερια

πεμπτη τρικεφαλα

βυθισεις 4*max
γαλλικες εκτασεις με αλτηρες προτιμω ειναι πιο σταθερο το χερι και με πιανουν καλυτερα απο οτι εχω παρατρησει 3*10,8,6
πιεσεις στη τροχαλια 4*10,8,6,6

παρασκευη-δικεφαλα

καμψεις με μπαρα ορθιος 3*10,8,6
σφυρια εναλλαξ3*10,8,6
καμψεις με αλτηρες ορθιος εναλλαξ 3*10,8,6

εννοειται οτι μαζι με τρικεφαλα κανω στηθος και μαζι με δικεφαλα πλατη

τι λετε?

RUHL
06-11-08, 15:27
εννοειται οτι μαζι με τρικεφαλα κανω στηθος και μαζι με δικεφαλα πλατη


Γιατι? :rabbit: :? :? :? το ενοειτε γιατι επειδη δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη ετσι

mantus3
06-11-08, 15:49
εγω ειμαι τις αποψης οτι στα χερια δεν πρεπει να παιζουν τα κλασικα σετακια. δηλαδη, κανεις καποια κλασικα σετ πχ 1χ12 1χ10 1χ8 αλλα μετα απο αυτα κ αφου δεν παει αλλο περνεις ελαχιστα κιλα κ βαρας 30αρια - 50αρια μεχρι να νιοθεις καψιμο. σινιθως δεν πιανεσαι κιολας...

peris
06-11-08, 16:14
εννοειται οτι μαζι με τρικεφαλα κανω στηθος και μαζι με δικεφαλα πλατη


Γιατι? :rabbit: :? :? :? το ενοειτε γιατι επειδη δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη ετσι

εννοειται δεν πηαγαινε για να πω οτι ειναι καλυτερη επιλογη απλα οτι δουλευω μεγαλυτερη μυικη οπαδα με μικροτερη αυτο εννοουσα

απλα προτιμω να γυμναζω ομους ξεχωριστα που θα μπορουσα να κανω στηθος-δικεφαλα η ομους τρικεφαλα η και χερια μονα τους χωρις να εχω καποια λογικη απαντηση σε αυτο απλα μου αρεσει καλυτερα και σε θεμα ψυχολογια γιατι πιστευω οτι αποδιδω καλυτερα

peris
06-11-08, 16:17
εγω ειμαι τις αποψης οτι στα χερια δεν πρεπει να παιζουν τα κλασικα σετακια. δηλαδη, κανεις καποια κλασικα σετ πχ 1χ12 1χ10 1χ8 αλλα μετα απο αυτα κ αφου δεν παει αλλο περνεις ελαχιστα κιλα κ βαρας 30αρια - 50αρια μεχρι να νιοθεις καψιμο. σινιθως δεν πιανεσαι κιολας...

βασικα αυτο δε το καταλαβα τι εννοεις?συνηθως αμα παιζεις με αυξανομενα κιλα το θεωρω καλυτερη επιλογη

Steve KinG STyLe
06-11-08, 16:25
Λοιπον ενα κολπο για μεγαλα χερια ειναι η συχνη εναλαγη!Δηλαδη ενας μεσος-προχορημενος για καλυτερα αποτελεσματα θα πρεπει να εναλασουν το προγραμα τους για χερια ανα 2βδομαδες.Εχω δει πολλους που κανουν πρωτα καμψεις με σταβομπαρα και μετα καθιστος καμψεις.Τι χασιμο χρονου χωρις αποτελεσματα...τα χερια ειδικα οι τρικεφαλοι αποτελουνται απο "μικροτερα κοματια" που αναλογα την ασκηση γυμναζετε διαφορετικη γωνεια του μυ.Και αυτο χρειαζομαστε για καλυτερα αποτελεσματα!!!!!

Βαρια κιλα ή τεχνικη?
Πολλοι που βλεπουμαι και θελουν μεγαλα χερια χτιπιουνται με πολλα κιλα θυσιαζοντας την τεχνικη τους και πιστευουν οτι ετσι θα γινουν τεραστιοι,μεγαλο λαθος αν κανεις λιγο λαθος μια ασκηση χεριων ισως γυμναζεις αλλο μερος του μυ και οχι τον επιθιμιτο και μπορει να τραυματιστεις.

Τρικεφαλοι
οι περισσοτεροι ξερουμε οτι ο τρικεφαλος ειανι το 66% απο το χερι και πρεπει να δινουμε μεγαλυτερη εμφαση απο οτι στον δικεφαλο μπλα μπλα...ομως εχουμε σκεφτει οτι ο τρικεφαλος αποτελειτε απο 3μεροι?Και θα πρεπει και τα 3 να τα γυμναζουμε εξεισου αν θελουμε μεγαλα χερια...

Οι καλυτερες ασκησεις για τρικεφαλα,

Για Long Head,
Γαλικες με σταβομπαρα ξαπλοτος
Εκτασεις πισω απο το κεφαλι με αναποδη λαβη
Pushdown στην τροχαλια(εκτασεις) με ισια μπαρα και μετρια λαβη

Medial Head
Ορθιος γαλικες με αλτηρες
ενα ενα τα χερια(εναλαξ) στην τροχαλια
Πιεσεις παγκου με μετρια λαβη(οπως γινονται και με κλειστη λαβη)
Kick Back με αλτηρα

Lateral Head
Ξαπλοτος εκτασεις με αλτηρες
Γαλικες εκτασεις ορθιος


Για δικεφαλους πρεπει να δινουμε μεγαλυτερη εμφαση στο Long head!!!
καποιες καλες ασκησεις,
Καμψεις οριθιος(με μπαρα ισια,σταβομπαρα,αλτηρες)
Σφυρια(ορθιος καθιστος επικλινη)
Καμψεις στον επικλινη
Καθιστος καμψεις δικεφαλων

επισης μην ξεχνας τον βραχιονιο,δινει ωραιο σχημα...


Κοιτα για να μην λεω κανε αυτο και αυτο τα εγραψα τα παραπανω ειναι απο διαφορα βιβλια,για να μπορεις να κρινεις μονος σου τι πιστευεις.Ξερω και αλλα κολπα αλλα ειπαμε μην τα πουμε και ολα....χαχα




:P

Steve KinG STyLe
06-11-08, 16:29
Α και παντα τα σετ μεχρι κοπωση και οι επανληψεις να ειναι 6-12... :green:

slaine
06-11-08, 16:30
γενικά διαφωνώ όταν κάποις θέλει μέγιστη μυική ανάπτυξη να τα κάνει έτσι. ωστόσο αφού αυτό είναι το σπλιτ σου θα πρότεινα

τρικέφαλα:
πιέσεις ή εκτάσεις στην τροχαλία
γαλλικές με αλτήρα ή εκτάσεις πίσω από το κεφάλι καθιστός με αλτήρα
βυθίσεις

δικέφαλα:
σφυριά(γενικά τα σφυριά καλύτερα να αποφεύγονται σαν πρώτη άσκηση αλλά αφού είσαι ηδη ζεστός από την πλάτη οκ)
μπαρα
αλτήρες στριφτές

RUHL
06-11-08, 19:33
καλα τα λετε για ογκο αλλα πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη δεν ειδα πουθενα


αν ειχα επιλογη 3 ασκησεις απο το καθενα θα πηγαινε ετσι

για τις 3 κεφαλες του δικεφαλου

μπαρα ορθιος η αλτηρες ορθιος
σφυρια
αυτοσυγκεντρωση

τρικεφ
πιεσεις παγκου σκληστη λαβη
γαλλικες
σχοινενια λαβη μια τροποποιηση να πιανει το πεταλο

:inandout:

tezaman
06-11-08, 19:47
ρούλη τι νούμερο πέταλο φοράς? :green:

RUHL
06-11-08, 20:37
οσο ειναι το παπιγιον σου :greenalien:

tezaman
06-11-08, 20:51
πρόστυχε :chinese:

Hurricane38
07-11-08, 17:24
Νομιζω πως τα προγραμματα ΗΙΤ θα σε βοηθησουν.
Επισης αν κανεις βαριες πιεσεις παγκου και μονοζυγο δεν νομιζω πως χρειαζεσαι εξτρα προπονηση για χερια

slaine
07-11-08, 18:05
ρε φωτάρα νομίζω ότι αυτό ισχύει για λίγους ανθρώπους. μην κρίνεις από εσένα που γενικά έπαιρνες εύκολα και που έκανεσ μονόζυγο κλπ συστηματικά από 5 χρονών.

όχι πάντως ότι κάποιος δε θα αναπτυχθεί κι έτσι που λες απλά όχι τό σο καλά στα χέρια πιστεύω.

και επί τη ευκαιρία που χάθηκες ρε? όλα καλά?

Hurricane38
08-11-08, 02:38
Ειμαι καλα φιλαρακι φχαριστω που ρωτας.Δεν μπαινω πολυ τωρα.Τρεχω με σχολεια ωδεια και δουλεια το σ/κ.
Αστα πηξιμο τελειως.Προπονηση κανω κανονικα και διατροφη (οταν δεν κανω παρασπονδιες με μπυρες κλπ) :banghead: :porc:

slaine
08-11-08, 02:55
ελπίζω οι ενοχλήσεις που έιχες να είναι οκ τώρα και να έχεισ χάσει και λίπος! να μπαίνεις να τα λέμε ρε που και που!
καλή συνέχεια! :weights: