PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick boxing για κοριτσι



vanessa99beauty
29-01-14, 19:08
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν ενα κοριτσι 15 χρονων μπορει να ξεκινησει kick boxing.... απο μικρη το ηθελα αλλα... τι πιστευετε?? Δεκτες ολες οι γνωμες!!

Nikolas_mk2
30-01-14, 16:58
Εννοείται,τοσο τα Μαχητικά Αθλήματα οσο και οι Πολεμικές Τέχνες αφομιώνονται εξίσου ικανοποιητικά απο αγορια κ κορίτσια,ορεξη για προπονήσεις να χεις....! :P

vanessa99beauty
30-01-14, 22:35
Ευχαριστω! Πιστευεις οτι παιζοτν ρολο τα κιλα? Γιατι ειμαι πολυ αδυνατη...

MindOverMatter
30-01-14, 22:46
Για ένα "κορίτσι 15 χρονών" ισχύει ότι και για ένα αγόρι αντίστοιχης ηλικίας.

Το άθλημα είναι ωραίο και για αρχάριους είναι ασφαλές αν διδαχτεί σωστά. Όπως σε κάθε άλλο άθλημα, αν ο προπονητής/δάσκαλος δεν είναι ικανός να το διδάξει σωστά, αυξάνεται ο κίνδυνος τραυματισμών. Όπως σε κάθε άλλο άθλημα, υπάρχουν λίγοι πολύ καλοί προπονητές, πολλοί μέτριοι και αρκετοί άσχετοι ή με άσχημη νοοτροπία, γι'αυτό η επιλογή δασκάλου/σχολής είναι σημαντική.

Όπως για κάθε άλλη αθλητική δραστηριότητα που μπορεί να ήθελες να ξεκινήσεις, αν ανησυχείς ότι είσαι "πολύ αδύνατη" ή ότι δεν έχεις το απαραίτητο αθλητικό υπόβαθρο, είναι ωφέλιμο να βρεις κάποιον καλό γυμναστή/φυσιοθεραπευτή να αξιολογήσει τα κινητικά σου πρότυπα και να σου δώσει κατευθύνσεις για σωστή κίνηση και σωστή ενδυνάμωση.


Κατά τα άλλα το kick boxing είναι πολύ ωραίο και δυναμικό άθλημα.

vanessa99beauty
30-01-14, 23:34
Ευχαριστω!! Βασικα στη πολη μου υπαρχουν 2 γυμναστες... ο ενας κανει αδικιες απο οτι ξερω και ο αλλος δεν ξερω ακομα αν ειναι καλος.... δηλαδη βαση κιλων θα ηταν δυσκολο να ξεκινησω? Το θελω πολυ η αληθεια ειναι...

MindOverMatter
30-01-14, 23:41
Ευχαριστω!! Βασικα στη πολη μου υπαρχουν 2 γυμναστες... ο ενας κανει αδικιες απο οτι ξερω και ο αλλος δεν ξερω ακομα αν ειναι καλος.... δηλαδη βαση κιλων θα ηταν δυσκολο να ξεκινησω? Το θελω πολυ η αληθεια ειναι...

Το να είσαι αδύνατη δεν είναι πρόβλημα, ειδικά ότα είσαι αρχάρια στο άθλημα. Υπάρχουν και αθλητές υψηλού επιπέδου που είναι αρκετά αδύνατοι.

Το να είσαι ιδιαίτερα αδύναμη, σε σημείο που να μην μπορείς να κάνεις αποτελεσματική σταθεροποίηση των αρθρώσεων, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, γι'αυτό και σου ανέφερα τα παραπάνω. Ένας καλός προπονητής θα πρέπει να είναι σε θέση να τα διαγνώσει και να τα χειριστεί κατάλληλα ώστε να μην υπάρχει θέμα κινδύνου. Αν ο προπονητής δεν είναι αρκετά καλός και δεν δείχνει το απαραίτητο ενδιαφέρον αυτό είναι άλλο θέμα και είναι πρόβλημα σε όλα τα αθλήματα.

Σε κάθε περίπτωση, ως αρχάρια δεν είναι ιδιαίτερα πιθανό να πάθεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Μπορείς απλά να δοκιμάσεις μερικούς μήνες και να δεις αν μένεις ευχαριστημένη από την προσοχή και την γενικότερη αντιμετώπιση.

vanessa99beauty
31-01-14, 00:00
Ευχαριστω!! Δηλαδη να ξεκινησω και οτι βγει... η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο για την αντιδραση των αγοριων γιατι στο δασκαλο που απο οτι ξερω δεν κανει αδικιες και εκει λογικα θα παω ειναι μονο αγορια... 8-10 αγορια νομιζω...

just chris
31-01-14, 08:29
τι εννοεις αδικιες? κ συνηθως να ξερεις δεν υπαρχει δασκαλος αλλα προπονητης νεος σε ηλικια κ ειναι απλα ο καλος μαθητης του δασκαλου που εχει κατεβει κ σε καναν αγωνα,ο δασκαλος θα κανει κανα δυο μαθηματα συγκεκριμενες ωρες κ μερες(αυτο που λεω δεν ειναι κανονας απλα το συναντας πιο συχνα σε σχολες).θα σε μαθει δυο πραματα δε λεω αλλα δε μπορεις να τον πεις κ δασκαλο.δεν υπαρχουν αδικιες,οταν θα κανεις με ζευγαρι χτυπηματα,θα κανεις ή με κοριτσι ή με αγορι στην ηλικια σου ή με καποιον τελοσπαντων που θα ειναι πιο ''μαλακος'' μαζι σου.εχω κανει προπονηση thai box κ με κοριτσια οχι στην ηλικια σου βεβαια αλλα εχω κανει κ ξερω.κ γενικως μην ακους ιστοριες απο 'δω κ απο'κει,πηγαινε γραψου κ κρινε μονη σου.αμα δεν σ'αρεσει κατι,πολυ απλα σηκωνεσαι κ φευγεις.μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο κ γενικως μη μασας....

morgoth
31-01-14, 09:46
σε ποια πόλη εισαι??

γενικα το κικ μποξινγκ ειναι μια πολυ καλή μορφή ασκησης. και ξεκινας σε καλη ηλικια.

vanessa99beauty
31-01-14, 16:31
Οταν λεω αδικιες εννοω οτι καποια παιδια κατεβηκαν σε αγωνες τα οποια ειχαν ματρες ζωνες και αυτος για να μην χασει τα μεταλλια και οτι τα παιδια αυτου του γυμναστηριου πηραν μεταλλια, εβαλε τα παιδια σε πολυ παρακατω ζωνη για να ειναι σιγουρος πως θα κερδισουν!! Ευχαριστω παντως! Οσο για τη πολη θα ηθελες να σου τη στειλω σε προσωπικο μηνυμα καλυτερα??

morgoth
07-02-14, 14:24
ναι στειλε πμ καθως και το ονομα του δασκαλου

babygirl
24-02-18, 22:48
Γεια σας ,
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον είναι δυνατόν ένα κορίτσι με κάποια παραπανίσια κιλά να ξεκινήσει μια πολεμική τέχνη .
Είμαι 15 χρονών και έχω κάποια κιλά παραπάνω
άρχισα να κάνω γυμναστική στο σπίτι αλλά θα ήθελα να ξεκινήσω και κάτι άλλο .

Polyneikos
25-02-18, 00:02
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φορουμ.:thumbup:
Δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μπορείς να ασχοληθείς.

Δημητρης 1924
25-02-18, 13:10
Καλημέρα. Δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο για να ξεκίνησης kick boxing η οτι αλλο θελεις έστω και αν εχεις λιγα κιλά παραπάνω,εχω δει πολλούς ανθρώπους που ηταν υπέρβαροι η ηταν σε πιο μεγαλη ηλικια που πήραν την απόφαση να ξεκινήσουν απο το μηδέν και μεσα σε ενα χρονο είχαν γινει άλλοι άνθρωποι,οχι μονο στην εμφάνιση αλλα κυριος στην ψυχολογία.
Αν εχεις θελήσει και το πιστέψεις μπορεις να το κανεις :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
26-02-18, 00:41
Αυτη η μορφή άσκησης σε συνδιασμό με διατροφή θα σε βοηθήσει να έχεις απώλεια κιλών και λίπους , ώστε και οι επιδόσεις θα βελτιωθούν αλλα και η εικόνα του σώματος
Επίσης η ηλικία είναι σημαντικός παράγων να χάσεις πιο εύκολα , αρκεί να παίρνεις σωστη επάρκεια συστατικών , πρωτείνες, βιταμίνες , καλούς υδατάνθρακες κτλ και λόγω μεταβολισμού που βοηθάει γιατι ακόμη βρίσκεσαι στην ανάπτυξη , θα ξεχάσεις ότι κάποτε είχες κιλά
Βασική προυπόθεση να μη βιάζεσαι και να προπονείσαι σωστα και χωρίς υπερβολές
Πάντα καλό ζέσταμα και αποθεραπεία απο τις προπονήσεις και να μην υπάρχει απογοήτευση αν στην αρχή δεν βγαίνει το πρόγραμμα εύκολα , γιατι όλα εξελίσονται εκτός απο τα ατυχή γεγονότα τραυματισμών που μας πάνε πίσω
Και επειδη δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία χρειάζεται χρόνος προσαρμογής και δίαιτα να ξέρεις δεν σημαίνει λιμοκτονία και μη παροχή θρεπτικών συστατικών στο σώμα μας