PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμο σημειο το ανω στηθος???



Steve KinG STyLe
06-11-08, 15:58
Εχετε αδυναμο σημειο το ανψ στηθος,και δεν μπορειτε να το "γεμισετε" με τιποτα????Δεν εχετε σκεφτει ποτε..."σε τι υψος να βαλω τον παγκο?Αναλογα το υψος δουλευω και διαφορετικα σημεια του στηθους"?Το ανω στηθος?Η μηπως πιανει απλα ομους????Και αλλα πολλα...

Μια τεχνικη προπονησης του μεγαλου προπονητη Poliquin,για να δειχνει εντυποσιακο το ανω στηθος...

Και ξανα ρωταω εγω τωρα,τι κλειση πρεπει να εχει ο παγκος για να πιανει το ανω στηθος???25-30?Μπα φαινεται πολυ λιγο,90?Μπα παρα πολυ....ο Poliquin θεωρει καλυτερο να υπαρχει μια εναλαγη στην κλειση του παγκου για μεγιστα αποτελεσματα,να σημειωθει οτι η καλυτερη ασκηση για ανω στηθος κατα τον Policuin ειναι οι πεισεις επικλινη με αλτηρες(και συμφωνω μαζι του,ασφαλεια πρωτον και απολιτο πιασιμο στο στηθος!!!!)στο παρακατω προγραμα βοηθησε και ο Duchaine(ετσι πληροφοριακα)

Λοιπον:
1-Σε παγκο με 60μοιρες επιλεγετε ενα βαρος ωστε να βγουν απο 6 μεχρι 8επαναληψεις RM(δηλαδη μεχρι κοπωση,) με 302 τεμπο
2-Κανετε διαλυμα για 10δευτερολεπτα μετρημενα και ριχνετε τον παγκο αλλες 5-10 μοιρες
3-50-55 μοιρες επικλινης πιεσεις με αλτηρες επιλεγετε ενα βαρος ωστε να βγουν 6-8 RM επαναληψεις με 302τεμπο
4-Διαλυμα μονο 10δευτερολεπτα και ριχνετε τον παγκο αλλα 5-10 μοιρες
5-Οποτε σε επικλινη παγκο με 40-45 μοιρες κανετε 6-8επαναληψεις μεχρι κωποση σε 302 τεμπο
Κανετε διαλυμα 3λεπτα περιπου
7επαναλαμβαναιτε τον κυκλο(απο 1-6) αλλες 2 φορες!!!!


Λογικα αν εχετε μια καλη/με αντοχη μυικοτητα δεν θα χρειαστει να μειωσετε το βαρος,παρολα αυτα αν δεν μπορειτε δεν πειραζει απλα μειωστε το βαρος λιγο οποτε χρειαστει,και μην παρετε κανενα μυρογνομονιο να μετρατε μοιρες προς θεου χαχα...

Σκεφτομαι να το ακολουθησω σε 3βδομαδες....Πως σας φαινεται ακου γνωμες!!!


Πηγη Charles Poliquin

slaine
06-11-08, 16:17
τι να σου πω. η λογική μου λέει ότι οι εναλλαγές στη γωνία εγγυώνται περισσότερο το αποτέλεσμα αν και προσωπικά θεωρώ ότι είναι θέμα μυαλού. δηλαδή να είσαι συγκεντρωμένος, να σφίγεις τα σωστά σημεία και να καταλαβαίνεις τι γίνεται στο σώμα σου.

προσωπικά έχω πιο ανεπτυγμένο το πάνω στήθος από πάντα οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα

πάντως μία αγαπημένη μου άσκηση σε επικλινή είναι κάτι μεταξύ πιέσεων και ανοιγμάτων με αλτήρες όπως και παραλλαγή στις κάτω τροχαλίες του κροσ όβερ με τις παλάμες στο κλείσιμο να περνάνε το σημείο που συναντιούνται όσο περισσότερο μπορείς. δεν ξέρω αν με πιάνεις

Steve KinG STyLe
06-11-08, 16:33
τι να σου πω. η λογική μου λέει ότι οι εναλλαγές στη γωνία εγγυώνται περισσότερο το αποτέλεσμα αν και προσωπικά θεωρώ ότι είναι θέμα μυαλού. δηλαδή να είσαι συγκεντρωμένος, να σφίγεις τα σωστά σημεία και να καταλαβαίνεις τι γίνεται στο σώμα σου.

προσωπικά έχω πιο ανεπτυγμένο το πάνω στήθος από πάντα οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα

πάντως μία αγαπημένη μου άσκηση σε επικλινή είναι κάτι μεταξύ πιέσεων και ανοιγμάτων με αλτήρες όπως και παραλλαγή στις κάτω τροχαλίες του κροσ όβερ με τις παλάμες στο κλείσιμο να περνάνε το σημείο που συναντιούνται όσο περισσότερο μπορείς. δεν ξέρω αν με πιάνεις

:awesome:
ναι σε πιανω,και το προγραμα το προσθεσα για οποιον τον ενδιαφερι και θα το δοκιμασω και εγω σιγουρα οτταν τελειωσω με αυτα που κανω,και θα πω εντυπωσεις γιατι εχω πολυ χαλια ανω στηθος :cry: :cry:
Και μετα οι ασκησεις με αλτηρες για στηθος ειανι οι αγαπημενες μου,ειδικα οι πιεσεις!!!!!Αυτη η ασκηση με πιανει πραγματικα,ενω με την μπαρα ειναι αλλιως εχεις και εναν μικρο φοβο μην γινει καμια σταβη :lol:

tezaman
06-11-08, 18:17
πάρε και ενα ηλεκτροδιεγερτή steve να σε πιάνει στα σίγουρα 8)

Georges
06-11-08, 18:37
Mε τόσο μεγάλες γωνίες το πιθανότερο είναι να γυμνάσεις τους μπροστά δελτοειδής παρά το άνω στήθος. Βέβαια στον καθένα η κάθε άσκηση δουλεύει διαφορετικά....

RUHL
06-11-08, 19:24
:thumbup:

thegravijia
16-11-08, 16:36
kalooooo!!!!