PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλασία ,επιλογή του σωστού ποδηλάτου!



oxide13
03-02-14, 02:21
Καλησπέρα, έχω αρχίσει και ασχολούμαι με το ποδήλατο και θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο κούρσας,έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό μοντέλο; επειδή είμαι αρχάριος θα ήταν πιο συμφέρον να πάρω ένα μεταχειρισμένο; έχω βρεί κάποια μεταχειρισμένα οικονομικά ποδήλατα στο http://www.getabike.gr αλλά δυσκολεύομαι πολύ να επιλέξω! τα φώτα σας παρακαλώ!

ArgoSixna
03-02-14, 02:27
υψος? κιλά? ηλικια?

Ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις?

Ποσα χιλιομετρα την μερα / βδομαδα θελεις να κανεις?

Ψαχνεις ανεση ή ταχυτητα?

Παντως μπραβο , μετα απο 4 χρονια εκανες το 1ο σου ποστ!!!!!!!!!!!!! Το ρεκορ το εχει ενας αλλος που ποσταρε 6-7χρονια μετα απο την εγγραφη του εδω νομιζω !

Fylpa17
04-02-14, 23:59
αν θελεις να παρεις κουρσα καλο ειναι να εισαι 70-75 κιλα και κατω για να την ευχαριστηθείς
αλλιως παρε ενα σκελετο απο mtb και καντο fitness

ArgoSixna
05-02-14, 00:35
και τι θα καταλαβει αν φτιαξει μια "μπασταρδη" κουρσα?

Εγω στα 95 κιλα μια χαρα εβγαινα με την κουρσα :green:

Fylpa17
05-02-14, 16:06
εγω κανω mtb σε βουνο το καλοκαιρι 2 μερες απο 5-6 ωρες ασταματητα ακομα και σε μεγαλες ανηφορες ποδηλατο στα χερια και τρεξιμο οσο παει !!! το χειμωνα κσνω παραλια και δρομο θεσσαλονικη αλλαζω αναρτηση ζαντες παλουκοσελο μεσαιο τροχο (βαζω μικροτερο) το ποφδηλατο αμμεσος γινεται fitness και ειναι εξισου γρηγορα με ενα κουρσακι με.τα κιλα που εχεις ειτε κανεις σε fitness ειτε σε κουρσακι το ιδιο και το αυτο ... καρμπον σκελετο δεν.θα σου.πουλησιυν.αν εχεις 75 κιλα και πανω και για παρεις καλο αλουμινιενο σκελετο σε κουρσακι θες αρκετα λεφτα και τσαμπα τα δινεις !!! επισεις για πολη το fitness ειναι καλυτερο ....λακουβες ...πεζοδρομιο καποιες φορες που χρειαζετε....ανηφορες κτλπ. γνωμη μου ολα αυτα να μην παρεξηγουμαστε !!! απο εκει και περα ΠΑΝΤΑ κρανος για απειρους λογους!!!!!

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ArgoSixna
05-02-14, 19:05
Εγω 95 κιλά οπως ειπα και πριν ,ανεβαινα σε ΚΑΡΜΠΟΝ κουρσακι και ξερω και ατομα με 120+ να καβαλανε καρμπον κουρσακι.

Δεν εκανα απλες βολτες , εβγαζα προπονησεις :welcome:

Fylpa17
05-02-14, 19:39
κακος σου το πουλησαν ! ειχα την κουβεντα με τον ελληνα βαλκανιονικη (παλιος) που διατηρη ποδηλατικο καταστημα στην θεσσαλονικη νομιζω οτι ξερει καλυτερα και απο εσενα και τους 120

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Fylpa17
05-02-14, 19:41
επισεις οταν λες δεν εκανα βολτες? εγω κανω και βολτες και πολλες φορες ταυτοχρονα και τα δυο το ποδηλατο δεν ειναι απλα ενας.αλτηρας...

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ArgoSixna
05-02-14, 21:39
κακος σου το πουλησαν ! ειχα την κουβεντα με τον ελληνα βαλκανιονικη (παλιος) που διατηρη ποδηλατικο καταστημα στην θεσσαλονικη νομιζω οτι ξερει καλυτερα και απο εσενα και τους 120

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αυτο δεν μου λεει κατι. Broscience υπαρχει παντου , οχι μονο στο bodybuilding. To οτι ειναι παλιος αθλητης , δεν σημαινει οτι ξερει κατι παραπανω απο αλλους. Και οσο για το καταστημα , στο 95% απο τα ποδηλατικα καταστηματα που εχω επισκεφτει ημουν 100% πιο καλος μαστορας απο αυτους οποτε βγαλε συμπερασμα. Το ποδηλαταδικο ειναι επαγγελμα για να βγαζουν μεροκαματο πλεον , εμπειρια υπαρχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ.

ενα βιντεο , τυχαιο. Αν θες ψαξε μονος σου να ξεστραβωθεις λιγακι γιατι απαντησεις τυπου "μου ειπε ο ταδε οτι το ταδε ΤΑΔΕ" δεν με συγκινουν ιδιαιτερα.

http://www.youtube.com/watch?v=lrjId0-K-Ts


Πως καταφερνετε και χαλατε παντα τα νεα θεματα μερικοι ομως.. απαντατε χωρις να εχετε προσωπικη εμπειρια ή γνωσεις απλα για να απαντησετε.

Fylpa17
05-02-14, 23:01
Εισαι επιοικος-προκλιτικος απαραδεκτος !!! τι θεμα χαλαω ρε φιλε?!!! γνωμη για ποδηλατο ειπα!
Αυτος που λεω ειναι αντιπρόσωπος της fuji στην ελλαδα ...αμα εχεις ακουστα αν και πιστευω οτι μαλλον αγνοια θα εχεις.
τι broscience μ λες!...μια χαρα προσωπικη εμπειρια εχω επίδειξη των γνωσεων μου θες ν σου κανω?

δηλαδη ρε μαν πες μου λιγο σε τι σε οφελεισε το carbon σοβαρεψου λιγο εισαι 95 κιλα!!!
τι θα εχανες με το αλουμινιο ενδεχομενος αφου θες σον και καλα κουρσακι?
ενα επιχείρημα πες μου! ειναι σαν να εισαι skinny fat και να περνεις νιτρικο!
μην πας σε κανενα ποδηλατικο forum που ειμαι και μελος και τα πεις αυτα που λες γιατι θα γελανε >..... :turtle::turtle::turtle::turtle:

Fylpa17
05-02-14, 23:07
τι ζαντες φορας στο carbon ενω εισαι 95kg? μονο και μονο για να καταλαβεις ποοοοοοσο επικα λαθος εισαι!

ArgoSixna
05-02-14, 23:33
Το βιντεο να υποθεσω ουτε που του εδωσες σημασια?

Επιμενεις παλι για εναν τριτο , "ελληνα βαλκανιονικη παλιο" που σου ειπε οτι του ειπαν οτι ακουσε οταν ελεγαν ενω μια απο τις κορυφαιες αν οχι η κορυφαια εταιρεια βγαζει τεστ απο τις πιεσεις που δεχεται ενα καρμπον πηρουνι. αντεχει σε αυτα τα τεστ , σε ατομο με 95-120 κιλα τι να καταλαβει?

*Δεν σε εχω δει τα τελευταια 6χρονια να ποσταρεις σε κανενα ελληνικο ποδηλατικο φορουμ :welcome:


Mε αυτη την λογικη να αρχισουμε ολοι να τρωμε ρυζι κοτοπουλο για να γινουμε σαν τον phil heath μιας και αυτος στα βιντεο του τρωει ρυζι κοτοπουλο και μας λεει "eat clean". Ε αφου το ειπε ο χιθ να κανουμε ολοι τουμπεκι :thumbup::thumbup:

ας αφησουμε τις ερευνες και τα παπερ να πανε χαμενα και να στηριξουμε το ανελεητο broscience.

Δικαιωμα σου να ζεις στην αγνοια , αλλα οπου θα προσπαθεις να το μεταδωσεις εκει θα ειμαι να σε βγαζω λαθος.

Ζαντες 6χρονια με το κουρσακι ακομη να αλλαξω , μονο μια ακτινολογηση εκανα και αυτο τυπικα

Fylpa17
05-02-14, 23:47
οσον αφορα στον αν διαβαζω ερευνες μιλας σε εναν ανθρωπω που στην εργασια 2500 λεξεων στο manual therapy εβαλε ως βιβλιογραφια 13 μετα αναλυσεις σου ειπα μην δειχνουμε τις γνωσεις μας...
και 11 αρθρα με π < 0.4 και ειναι υποτροφος σε αγγλικο πανεπιστήμιο. αληθεια δεν μου ειπες τι ζαντες φορας ?
γιατι κολας στο τι λεω εσυ επικαλησε 120 φιλους σου που εχουν καρμπον ? εσυ εισαι 95 κιλα η 88 τελικα διαλεξε (ωραια πλατη εχεις παντως) ....
το βιντεο το ειδα. εσυ τι νομιζεις σου λεω να μην εχεις carbon για να μην σπασει? η εννοια αισθηση σου λεει τπτ ενω κανεις ποδηλατο ανεβα σε bianch kuma φτιαγμενο στα μετρα σου! ο σκελετος δεν λεει τπτ αν και το αλουμινιο ειναι καλυτερο. να κανεις και πες μου ποιο θεωρεις οτι σου εκατσε καλυτερα!

επισεις σεβασου τον στελιο μαλουση καθως ειναι ο προπονητης του μεγαλυτερου ελληνα ποδηλατη φιλε μου στον οποιο φοραει αλουμινένιο σκελετο! μαθε λιγο για αυτο που κανεις!
μαθε να σεβεσε ανθρωπους που ξερουν ενδεχομενος κατι παραπανω απο εσενα!

υ.γ: χαλασμενη οθονη εχεις και δεν βλεπεις τι γραφω?

Fylpa17
05-02-14, 23:55
περιτο να πω οτι σαν κλασικος ελληναρας ουτε δεστρες στα πενταλ εχεις και φυσικα (δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις δεστρες) ουτε ποδηλατικα παπουτσια.

Fylpa17
05-02-14, 23:59
Καλησπέρα, έχω αρχίσει και ασχολούμαι με το ποδήλατο και θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο κούρσας,έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό μοντέλο; επειδή είμαι αρχάριος θα ήταν πιο συμφέρον να πάρω ένα μεταχειρισμένο; έχω βρεί κάποια μεταχειρισμένα οικονομικά ποδήλατα στο http://www.getabike.gr αλλά δυσκολεύομαι πολύ να επιλέξω! τα φώτα σας παρακαλώ!

προσεξε το ποδηλατο που θα παρεις να ξερεις γιατι το θελεις!
απεφυγε τα trecking μιας που ειναι ποδηλατα χωρις χαρακτηρα!
μεγαλη προσοχη δωσε αν το ποδηλατο ειναι στα μετρα σου κυριως υψος
και μετα βαρος για την επιλογη περιφεριακων οπως ζαντες λαστιχα σελα...
παραλληλα αν παρεις τελικα μεταχειρισμενο προσεχε τον μοναδικο αριθμο πλαισιου τεσταρε τον
στο ιντερνετ με ενα google search για να δεις μην ειναι τπτ κλεμενο και το βρεις τον μπελα σου αν και δυσκολο.
ασε λεφτα στην ακρη για ενα καλο κρανος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ χωρις κρανος μην παρεις ποδηλατο ουτε για 100 μετρα.
απο εκει και περα πιο ειδικα διαλεξε πιο συστημα ταχυτητων σε βολευει και επισεις δωσε βαση στους μεσαιους τροχους (μπροστα γραναζια)
αυτα ...ελπιζω να βοηθησα :):thumbup:

ArgoSixna
06-02-14, 00:01
Φιλε αληθεια με εκανες και γελασα!! Τι σχεση εχουν οι γνωσεις σου που παραθετεις με τις γνωσεις σου με την ποδηλασια?

Δεν σου εκανα προσωπικη επιθεση ως φυλπα17 , αλλα δεν συμφωνω με τα γραφωμενα σου περι "αθλητων και εμπειριας". Χαιρω πολυ και εγω προπονητης ειμαι , τι παει να πει αυτο οτι οσα γραφω ειναι σωστα?

Το γραφω πιο απλα , γιατι μαλλον εγω δεν το διατυπωνω σωστα.

το 120+ εννοω ΚΙΛΑ και οχι ατομα οπως λαθος καταλαβες.
σου παραθετω βιντεο για την αντοχη του καρμπον , γιατι μου λες οτι ειναι ΜΟΝΟ για 70-75 κιλα. ( ουτε 95 ειμαι ουτε 88 , 75 κιλά ειμαι).

ArgoSixna
06-02-14, 00:05
Απορω γιατι μου κανεις προσωπικη επιθεση. Τοσο πολυ σε πειραξε που λεω οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ απο ποδηλασια?

Το κουρσακι μου κοστιζε 2700 αρχικη , τα παπουτσια που φοραω κοστιζουν 180 ευρω ΚΑΙ αυτα καρμπον , το κρανος 80 και χωρια τα ποδηλατικα ρουχα. Οπως σου ειπα , δεν κανω βολτες μονο σαν εσενα , κανω και τις προπονησεις μου.

Συνολικα τα ποδηλατα μου , κοστιζουνε πανω απο 8.000 ευρω οποτε κριτικη απο εσενα ΔΕΝ δεχομαι γιατι εδειξες την εμπειρια σου .

Εγω μιλαω εμπειρικα , δεν μιλαω με βαση τι μου ειπε η τι ακουσα απο εναν ΤΡΙΤΟ.

Fylpa17
06-02-14, 00:14
ενταξει φιλε δεν πιανεσε με τπτ για αυτο αλλωστε εχεις και τοσα ποστ αλλαξε το ονομα σου σε άπιστος θωμας!
δεν θα ασχοληθω αλλο! εγω κανω mtb με ομαδα παιδιων 5-6 ωρες/μερα σε δυσκολα βουνα και παω και σε χιονοδρομικα τελος παντων μικρη σημασια εχει να σου πω ποιος ειμαι. Ας αρκεστουμε στο επιχειρημα σου οτι εχεις δωσει 8000 ευρω (χαμενα και τσαμπα και ασχημα ξοδεμενα για εμενα και αποτελει προσωπικη γνωμη).
Μπορεις να πιστευεις οτι τα carbon ειναι καλυτερα απο τα αλουμινια για εναν στα κιλα σου που για ποδηλατης ειναι υπερβαρος κατα πολυ. και ολα αυτα για να κανεις αεροβλιο αντε και καμια interval που το θεωρεις ιερο σκοπο και λογω να δωσεις 8000. το ποδηλατο για εμενα ειναι τροπος ζωης μια και αποτελει το μοναδικο μου μεσο μετακινησης απο δουλεια σπιτι γυμναστηριο διασκεδαση καφε μπλα μπλα. Αυτα δεν συνεχιζω αλλο.

Fylpa17
06-02-14, 00:16
80294

ArgoSixna
06-02-14, 00:24
165.346697 λιβρες :thumbup:

NASSER
06-02-14, 20:11
Ότι κούρσα και να επιλέξεις, αρκεί να είναι σωστό μέγεθος και με σωστές διαστάσεις για το σώμα σου. Προσωπικά έχω δοκιμάσει Scott, fuji, orbea και γνωρίζω πως εξίσου καλά είναι όλες οι μάρκες που έχουμε στην Ελλάδα καθώς η ποδηλασία στην Ελλάδα είναι σε αξιόλογο επίπεδο.
Γνώμη μου ξεκίνα με μια φτηνή κούρσα, είτε μεταχειρισμένη είτε προηγούμενο μοντέλο της κατώτερης κατηγορίας μιας μάρκας. Αυτό όπως και να το κάνουμε είναι ένα κοστολόγιο 450-600€ στη καλύτερη περίπτωση. Γιαυτό θα πρέπει να το πάρεις στα σοβαρά αν το αποφασίσεις καθώς βασικά έξοδα είναι και ο εξοπλισμός σε ρουχισμό, κράνος, τρόμπα, σαμπρέλες, φώτα κλπ και το κακό είναι πως όσο θα ασχολείσαι, θα πορώνεσαι και θα θες συνέχεια να εφοδιάζεσαι.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Υ.Σ. Μην κάνεις το λάθος και καβαλήσεις αντικειμενικά πιο καλό ποδήλατο από αυτό που έχεις... θα θες να το αλλάξεις και να πάρεις καλύτερο. Είναι η παγίδα σε όποιον οδηγάει κούρσα και κάνουν σοβαρές και μεγάλες προπονήσεις. :)