PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ερμηνευετε ο πονος-μυικο πιασημο τις επομενες ημερες?



RUHL
08-11-08, 11:02
Ειχα αυτη την απορια τι γηνετε?

Εχει μερικες μερες που βγαζεις πονο αναλογως αν βαλεις και καινουριες ασκησεις και βλεπεις μετα την 2η μερα να βγαινει ο πονος και να κραταει μερικες μερες .Αναλογως ποσες μερες κραταει βλεπεις πως παει η αναρωση σου αν μειονοντε οι μερες λογικα πας καλυτερα(ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον)

Αλλα μεσα στο χρονια μου εχει τυχει πολλες φορες να κανω προπονησεις και να μην βγαινει καθολου μυικος πονος τις επομενες ημερες η διατροφη κανονικα .

Οποιος εχει να προσθεσει ας πει πως το εμηνευουμε τι σημαινει? παντα πρεπει να βγαινει? αναπτυξη τιποτα?(υποθεσεις κανω)

Steve KinG STyLe
08-11-08, 11:20
Καιρο ηθελα να ρωτησω γι αυτο...δεν ξερω παντως οταν πιανομαι μου αρεσει τρελα και νιωθω οτι ειναι σημαδη μυικης αναπτυξης(δεν λεω οτι ειναι ετσι πιστευω),και νομιζω παει αναλογα με το επιπεδο και την προηγουμενη προπονηση,δηλαδη εχω παρατηρησει οτι οταν η προπονηση ειναι πολυ σληρη για τα δικα μου δεδομενα παντα,την επομενη ισως πιαστω πολυ,αν η επομενη δεν ειναι περισσοτερο δυσκολη δεν θα πιαστω οσο την προηγουμενη μερα...

Εχω παρατηρησει και κατι αλλο,τις προ προηγουμενες βδομδαδες οταν εκανα γαμπες και αρκετα κιλα την επομενη δεν μπορουσα να περπατησω για 2 μερες,τωρα ας κανω περισσοτερα κιλα απο τοτε +10κιλα για την ακριβεις δεν πιανονται οι γαμπες μου,ισως εχει καποια αμεση σχεση λοιπον το πιασιμο με την δυναμη,αντοχη,αναπτυξη...

Με λιγα λογια οσο περισσοτερο στρεσατω εναν μυ καθε φορα και περισσοτερο θα πιαστω,δηλαδη αν κανω τωρα την προπονηση στηθους με τα κιλα που εκανα πριν 1μηνα παω στοιχημα οτι δεν θα πιαστω,ενω αν κανω προπονηση στηθους καλυτερη απο την προηγουμενη με ακομα περισσοτερη ενταση θα πιαστω...

Αλλα δεν μπορω να το δεσω κομπο αυτο...σε προπονησεις ποδιων παλια αν εκανα σκουοτ την επομενη δεν μπορουσα να περπατησω καλα καλα,την προηγουμενη προπονηση ομως,που νομιζα οτι ηταν απο τις καλυτερες που ειχα κανει,δεν πιαστικα οπως και στην πλατη παρα παρα πολυ σπανια εχω πιαστει(εννω μεσεους τραπεζοειδης κυριως)...

Ασχετο αλλα οταν ειχα παει πρωτην φορα γυμναστηριο και πιαστηκα την επομενη ο πατερας μου μου ειπε:"καλο σημαδι αυτο δειχνει οτι γυμναστηκες..." :green:

Σορρυ που τα λεω μπερδεμενα αλλα ειμαι απο τον υπνο...

KATERINI 144
08-11-08, 12:10
με απλά λόγια οι μυικές ίνες που έχουν κοπεί-καταστραφεί αναπλάθονται, αυτό είναι ο πόνος που νιώθεις.
εγώ πάντως σπανια δεν εχω πιαστεί τις επόμενες μέρες σε μυ που εχω γυμνάσει, μονο στους ώμους δεν καταφέρνω σχεδόν ποτέ να τους κανω να πιαστούν.

με λιγα λογια οταν πιάνεσαι σημαίνει πως δουλεψες στο γυμν. αν δεν πιάνεσαι έχεις κολοβαρέσει.

RUHL
08-11-08, 12:55
οπως ειπα απο πανω μου εχει τυχει να μην πιαστω ακομα και προσφατα(ισως αυτο μου εδωσε αφορμη για το τοπικ) αλλα η προπονηση μου ειναι καθε αλλο απο κολοβαρεμα

slaine
08-11-08, 15:16
το πιάσιμο είναι μία ένδειξή ότι κάτι έκανες στο γυμναστήριο. βέβαια ο πόνος έχει να κάνει με το γαλακτικό οξύ. άρα όσο περισσότερο πόνο νιώθεις τόσο περισσότερο γαλακτικό οξύ έχεις και αυτό σταματαέι την ανάπτυξη μέχρι ένα σημείο τουλάχιστον.

η καλή αιμάτωση και κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή και κάποια άλλα πράγματα από διατροφή και όχι μόνο, περιορίζουν τον πόνο δηλαδή το γαλακτικό όξυ. αυτό σημαίνει ότι επειδή το περιορίσαμε και δεν πονάμε ότι είχαμε μεγαλύτερη ή μικρότερη ανάπτυξη? μπέρδεμα.

για μένα ένδειξη του ότι δούλεψα καλά στο γυμναστήριο είναι ένας συνδοιασμός των:
1)να σηκώσω αν όχι περισσότερα τα ίδια με την προηγούμενη προπόνηση
2)να νίωσω καλά πρηξίματα
3)να φτάσω στην κόπωση
4)να είμαι τόσο κουρασμένος που με δυκολία να κάνω μπάνιο, να σκουπίζω το μαλλί και άλλα τέτοια :green:
5)πιάσιμο-πόνος τις επόμενες μέρες

εν κατακλείδι πιστεύω ότι δεν είναι μονόδρομος ο πόνος/πιάσιμο για να τη μυική ανάπτυξη

TRIANTAFYLLOU
08-11-08, 17:56
σίγουρα ο πόνος πιάσιμο κάτι σημαίνει και υπάρχουν πολλες ερμηνίες και σωστές .

ο πόνος δεν είναι πάντα σύμβουλος οτι γυμναστήκαμε σωστα μπορεί και από λάθος προπονητική να υπάρξει πόνος η πιάσιμο , όπως και αν πάς να τσαπίσεις τον κήπο πάλι μπορεί να πιαστείς .

συνήθως το αποκορύφωμα είναι όχι την επόμενη μέρα αλλά την δεύτερη ,
και όσο γυμναζόμαστε και έχουμε καλή φυσική κατάσταση και παρέχουμε στον οργανισμό όλα τα συστατικά που χρειάζετε τόσο μειώνετε ο χρόνος ανάρωσης .

επίσης όταν στο ξεκίνημα που είναι πιό έντονο το πιάσιμο με λίγο όγκο προπόνησης πιανόμαστε μετά απο λίγο διάστημα για να πιαστούμε θα πρέπει να αυξήσουμε τον όγκο προπόνησης και την ένταση .

πιάσιμο υπάρχει και στους αρχάριους αλλά και στους προχωρημένους απλά στούς αρχάριους είναι πιό έντονο ενω στους προχωρημένους είναι ανεκτό και δεν είναι τόσο δυσάρεστο, απλά η αίσθηση οτι γυμναστήκαμε και δεν κρατάει τόσο πολύ όσο στους αρχάριους η σε αθλητές που δεν τρέφονται σωστά .
απλά ένας που έχει εμπειρία μπορεί να καταλάβει αν ο πόνος είναι ο φυσιολογικός το πιάσιμο δηλαδή η απο τραυματισμό λόγω κακής εκτέλεσης της άσκησης .

εγώ τώρα επειδή δεν γυμνάζομε σωστά και η διατροφή ότι νάναι όταν κάνω καμια προπόνηση μέχρι και τα αυτιά μου πιάνονται και πονάνε αλλά ξερω τι φταίει , όταν όμως είμαι σε καλή φυσική κατάσταση επιδιώκω να πιάνομε αλλά αυτό δεν είναι έντονο αλλά ενα γλυκό πιάσιμο ανεκτό που νιώθεις το σημείο που γύμνασες και δεν κρατάει και πολλές μέρες.

Exci
31-03-09, 21:58
με απλά λόγια οι μυικές ίνες που έχουν κοπεί-καταστραφεί αναπλάθονται, αυτό είναι ο πόνος που νιώθεις.
εγώ πάντως σπανια δεν εχω πιαστεί τις επόμενες μέρες σε μυ που εχω γυμνάσει, μονο στους ώμους δεν καταφέρνω σχεδόν ποτέ να τους κανω να πιαστούν.

με λιγα λογια οταν πιάνεσαι σημαίνει πως δουλεψες στο γυμν. αν δεν πιάνεσαι έχεις κολοβαρέσει.
Παρομοιως, εκτος απο ομους, ολες οι υπολοιπες ομαδες πιανονται για 1-2 μερες. Δεν ξερω αν θα συμφωνησω με το "αν δεν πιάνεσαι έχεις κολοβαρέσει", αλλα προσωπικα ειχα την εντυπωση οτι το μονιμο πιασιμο θα γινοταν μονο στην αρχη. Πλεον μετα απο 5 μηνες συνεχιζω να πιανομαι την επομενη μερα :( Το μονο καλο ειναι οτι τουλαχιστον ξερω οτι χτυπησα σωστα τους μυες (ελπιζω.. :unsure: )

Οπως ειχα ρωτησει και παλιοτερα, σχετιζεται καθολου το πιασιμο με πιθανως ελλιπη προθερμανση και διατασεις μετα το τελος της προπονησης?

vagg
01-04-09, 03:07
το αν δεν πιανεσε εχεις κωλοβαρεσει το θεωρω υπερβολη παρολο που εχει μια αληθεια...παντως νομιζω ξεχωριζει ο πονος που ειναι απο καλη εκγυμναση με τον πονο απο τραυματισμουσ

-manos-
26-05-10, 13:42
μετα απο ενα μικρο τραυματισμο και off 5 μερες απο το γυμν. καθως εκανα φουλ προγραμμα 3 μηνες τωρα μπορω να πω οτι ειδα το σωμα μου να σχηματιζεται καλυτερα εκεινες τις μερες με σοβαρη διατροφη ξεκουραση και με ενα cheat meal . το οποιο θα το καθιερωσω διοτι εσπασα το πλατο που δεν αδυνατιζα αλλο.Και φτανω στην ερωτηση. ξεκινησα παλι τα βαρη με προγραμμα ογκου 4 και αρχιζουν οι μυες μου να εχουν την επομενη το ωραιο πιασημο αυτο σημαινει και μυηκη αναπτυξη???

KATERINI 144
26-05-10, 14:00
^^^ πριν ανοιξουμε νεο θεμα κοιταμε με την αναζητηση αν προϋπάρχει.

-manos-
26-05-10, 14:04
εχεις δικιο αρχοντα!!!! σορρυ:thumbup:

Spectre
11-06-10, 15:21
Γεια σας παιδια,παω γυμναστηριο κοντα ενα μηνα της 2 πρωτες εβδομαδες εκανα χαλαρα γυμναστικη για να ζεστανω τους μυες και να ξεσκουριασουν,γιατι ειχα σταματησει για περιοδο 2,5 χρονον κοντα:(!Ερωτηση:Μετα την προπονηση με βαρη ειναι απαραιτητο να νιωθω καποιο πιασιμο στους μυες που γυμναζω ετσι ωστε αυτο το πιασιμο θα σημαινει οτι κατι λειτουργησε σωστα?π.χ εχτες ειχα δικεφαλους-τρικεφαλους δεν νιωθω κανενα πιασιμο!Ισως ειναι ακυρο το θεμα η να εχει ανοιχτει παλιοτερο θεμα....χιλια συγνωμη!Μπωρειτε να το διαγραψετε!Ευχαριστω

giannis64
11-06-10, 15:25
δες εδω και ισως παρεις τις απαντησεις σου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2926

billys15
11-06-10, 15:36
Ειναι ενα ακομα αμφιλεγομενο θεμα.Αλλοι λενε ετσι,αλλοι αλλιως.Προσωπικα,νιωθω πιο ωραια οταν ειναι πιασμενοι οι μυες μου,γιατι θεωρω οτι εκανα καλυτερη δουλεια.Κι αν κρινω απο το παρελθον που δεν ημουν μετα απο καθε προπονηση πιασμενος,τοτε ναι δινω ενα + στο οτι ειναι καλυτερα να πιανεσαι.

KATERINI 144
11-06-10, 16:00
δες εδω και ισως παρεις τις απαντησεις σου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2926ευχαριστουμε κυριε γιαννη για το λινκ, μεταφερθηκε εδω. :thumbup:

Spectre
11-06-10, 18:35
Ευχαριστω γιαννη,θα το διαβασω!:thumbup:

Spectre
11-06-10, 18:54
Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω αυτην την καλη διατροφη:unsure:!και κατι αλλο πριν μια εβδομαδα γυμναζα πλατη εκανα 3 σετ σε καθε ασκηση για (45λεπτα).Την επομενη μερα δεν ενιωθα το πιασιμο και ετσι χαλαστικα γιατι νομιζω πως δεν εκανα τιποτα αυτα τα λεπτα ασκησης,προχθες παντος που εκανα ξανα πλατη εφτασα την υπερκοποση τουλαχιστον να δω αν θα αλλαξει κατι!Οντος αλλαξε την επομενη μερα ενιωσα το πιασιμο της "σιγουριας":P!Υποθεσα οτι αυτο θα συμβαινε και στους αλλους μου μυες...και τελικα λαθος υποθεση!εκανα εχτες δικεφαλους-τρικεφαλους και τπτ απολυτος:(!Τι πρεπει να κανω γιαυτο παιδες?

giannis64
11-06-10, 18:59
όσο για την διατροφή σου, θα πρέπει να διαβάσεις λίγο τα τοπικ περί διατροφής για να πάρεις μια εικόνα, και να φτιάξεις μια μόνος σου.
για το πρόγραμμα προπόνησης πήγαινε στα προγράμματα, διάβασε τα και δοκίμασε τα. κάποιο από όλα θα σου κάτσει!! και εναλλαγές προγραμμάτων ανά τακτά χρονικά διαστήματα!!

Spectre
11-06-10, 19:02
Ευχαριστω γιαννη ξανα:thumbup:

G3orge
11-06-10, 19:52
με απλά λόγια οι μυικές ίνες που έχουν κοπεί-καταστραφεί αναπλάθονται, αυτό είναι ο πόνος που νιώθεις.
εγώ πάντως σπανια δεν εχω πιαστεί τις επόμενες μέρες σε μυ που εχω γυμνάσει, μονο στους ώμους δεν καταφέρνω σχεδόν ποτέ να τους κανω να πιαστούν.

με λιγα λογια οταν πιάνεσαι σημαίνει πως δουλεψες στο γυμν. αν δεν πιάνεσαι έχεις κολοβαρέσει.

+1 εχω δει και καπου που το λεει πολυ αναλυτικα ισχυει αυτο αμ βρω το link θα το βαλω