PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλεόνασμα για 1 κιλό μάζας



yannis88
09-11-08, 11:56
Αν δεν κάνω λάθος λέμε οτι για αυξησηενος κιλού σωματικού βάρους υπολογίζουμε πλεόνασμα 8000 θερμίδες.Αυτος ο αριθμός απο που προκύπτει?

Steve KinG STyLe
09-11-08, 12:07
Απο πουθενα,απορω απο που το ακουσες...
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162 βρησκεις ποσες θερμιδες χριαζεσαι ημερισιος,και μετα αναλογα με το ποσο ευκολη ή δυσκολα αυξανεις θερμιδες συνηθως ανα 250-300 αν παιρνεις ευκολα βαρος και φοβασαι οτι παιρνεις καθαρα λιπος μειωνεις αν δεν παιρνεις καθολου αυξανεις...

yannis88
09-11-08, 12:21
Δε μιλάω για BMR αλλά για τις επιπλέον θερμίδες που πρέπει να πάρουμε σε ένα χρονικό διαστημα για την αύξηση ενός καθαρού κιλού μυικής μάζας......

slaine
09-11-08, 16:30
ένα κιλό μυικής μάζας?? ????????????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

και σε πόσο διάστημα λες ότι θα το πάρεις? κάποιος που είναι αρχάριος παίρνει κάπως πιο εύκολα. αν δεν είσαι αρχάριος βάζεις κατά μέσο όρο 2-3 μυικά κιλά το χρόνο. κι εννοώ και με γράμμωση μέσα γιατί άμα να ε΄σια χοντρός σαν τον ρουλ.. :rabbit: :1laugh: :turtle:

εκτός κι αν όταν είπες κύκλο πριν στο άλλο ποστ εννοούσες άλλα πράγματα... :chinese:

εν κατακλείδι δεν ξέρω πόσες θερμίδες αντιστοιχούν σε ένα μυικό κιλό αλλά νομίζω έχει να κάνει με πολλούς παραμέτρους και είναι δύσκολο να το υπολογίσεις. αν ήταν έτσι τρώγαμε όλοι σαν βόδια και θα ήμασταν κολμαν :bodybuilder2:

RUHL
09-11-08, 16:53
Απο περιεργεια υπαρχει τετοιος υπολογισμος? πως να παρεις απαχο κιλο ουτε με φαρμακο δεν παιζει καπου τα μετρουσε το παλιο μελος needforweed αλλα νομιζω ηταν η πρωτεινη που χρειαζετε για να φτιαχτει αυτο το κιλο

παντως για διατηρηση το μησο κιλο θελει 68 θερμιδες την ημερα σκετο μυεις.

Γιατι να ζορηζεσε στο μετρημα ομως αφου δεν παιζει να σου βγει σιγουρα θα παρεις και λιπος και νερο ακομα και με αας


αν βρω εκεινο το ποστ που ελεγα θα το ποσταρω


αλλα μονο σαν γνωσεις μπορεις να το μαθεις στο περιπου χωρις να υπολογησεις αλλες τοσες μεταβλητες γιατι πρακτικη εφαρμοσιμη αξια δεν εχει αυτο

yannis88
11-11-08, 00:28
Μπορώ να πω οτι κατατοπίστηκα,αφου και εμένα μου φαινόταν άκυρο αυτο για τις θερμίδες ενός μυικού κιλού.
Το θέμα είναι οτι χρειάζεται πλεόνασμα το οποίο όπως λέει ο slaine εξαρτάται από αρκετά πράγματα.Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί μιλάμε με αριθμούς ας πούμε +500 θερμίδες για όγκο και -500 για γραμμωση απο τις θερμίδες συντήρησης,αφού απώλεια και αυξηση βάρους είναι κάτι τελείως διαφορετικό....(λιπος/μάζα)

slaine
11-11-08, 03:54
άμα δεν είσαι αρχάριος και δεν παίρνεις φάρμακα για να βάλεις μυσ θέλεις υπερθερμιδική δίαιτα και συνεπώς θα βάλεις και λίπος. δε γίνεται να πάρεις μόνο μυς.

οταν λοιπόν αναπτύσσεσαι θα βάλεις και λίπος. για να το διώξεις πρέπει να μειώσεις τις θερμίδες κάτω από αυτέςπου μένεις στα ίδια κιλά.

μπορέις να βάλεις και μυς χωρίς να αλλάζει το ποσοστό λίπους αλλά θα βάλεις ελάχιστο. μιλάω πάντα για νατουράλ.

επίσης αυτό που είπες πριν, ακόμα και αν ήξερες πόσες θερμίδες θέλεις για ένα μυικό κιλό, τι θα έκανες? θα έλεγες πχ θέλω να το βάλω σε ένα μήνα, άρα θα τις διαιρέσω με το 30 και θα παίρνω τόσες επιλεόν θερμίδες στη διατροφή μου? δε λειτούργεί έτσ το σώμα. μακάρι αλλά δεν...

pikolo
12-11-08, 00:16
oτι ειπε ο Steve KinG STyLe +10 :chinese:

peris
12-11-08, 01:30
Δε μιλάω για BMR αλλά για τις επιπλέον θερμίδες που πρέπει να πάρουμε σε ένα χρονικό διαστημα για την αύξηση ενός καθαρού κιλού μυικής μάζας......

βασικα αυτο που μου εκανε εντυπωση και καθαρο αμα ηταν ετσι με θα ετρωγα 8000 θερμιδες τη μερα και σε ενα μηνα θα επαιρνα 30 μυικα κιλα :lol: :lol: :lol: