PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλος με διαλείμματα



yannis88
09-11-08, 12:05
Τον τελευταίο καιρό δοκίμασα εναν κύκλο στο προγραμμά μου διαφοροποιώντας την διάρκεια των διαλειμμάτων απο βδομάδα σε βδομάδα.Έτσι την 1η βδομάδα τα διαλείμματα ήταν στα 45 " κατα μέσο όρο,τη 2η στα 60" και την 3η στα 90".Τα κιλά ήταν πάντα στο μέγιστο δυνατό.Σκεφτόμουν να το συνεχίσω σε αυτό το μοτίβο προπόνησης,αντί να αλλάζω επαναλήψεις απο βδομάδα σε βδομάδα.Αν έχετε δοκιμάσει κατι αντιστοιχο θα ηθελα να ακούσω μερικά σχόλια.

Steve KinG STyLe
09-11-08, 12:12
Ναι ομως τι θα κερδισεις απο αυτο σκεφτηκες???Εγω θα σου προτεινα να σταματουσες τα μπακαλιστικα και τις πατεντες και να κανεις καποια τεχνικη υψηλης εντασεις,αν βεβαια εεχις φτασει σε ενα επιπεδο... :rabbit:

Δικια σου η αποφαση...

yannis88
09-11-08, 12:17
Mα για ένταση μιλάω.Και στις 3 περιπτώσεις οι προπονήσεις είναι μέχρι κόπωσης,ιδιάιτερα την πρώτη βδομάδα με τα 45αρια.

Steve KinG STyLe
09-11-08, 12:30
Ναι ρε φιλε δεν αντιλεγω,αλλα τελικα τι πιστευεις οτι θα κερδισεις απο αυτο?Το διαλυμα πρεπει να ειναι τοσο ωστε να βγαλεις στο επομενο σετ οσα κιλα/επαν εκανες και στο προηγουμενο σετ,αλλα οχι λιγοτερα...λιγοτερα κιλα λιγοτερη μυικη μαζα αλλα τεσπα...

Τεχνικη υψηλης εντασης = superset,dropset,restpause,stripset,negatives και αλλες τοσες....

RUHL
09-11-08, 13:07
Τον τελευταίο καιρό δοκίμασα εναν κύκλο

Nαι παρε και αποθεραπεια μετα να εχεις λιγοτερες παρενεργειες



κανε μεγιστα κιλα στο σκουωτ με 30 δευτερα διαλειμα να δουμε τι θα γηνει στο επομενο σετ του "κυκλου" λολ

slaine
09-11-08, 16:24
είχα ποστάρει ένα πρόγραμμα και μου θύμισε κάτι από αυτό.

το σκεπτικό που έχει αυτό που λες είναι ότι ξεκινάς με μεγάλα διαλλείματα (και όχι με μικρά) και μετά με τα ίδια κιλά που έπαιζες μειώνεις το χρόνο ξεκούρασης. αυτή η σύμπτυξη θα σε βοηθήσει αλλά μην περιμένεις να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα που πιστεύω προσφέρουν άλλες τεχνικές. εκτός κι αν το κάνεις για λίγο και μετά πας σε άλλο στυλ προπόνησης. τσέκαρε το πρόγραμμα που έχω ποστάρει να καταλάβεις.

εσύ τι επιδιώκεις? και πόσο καιρό λες να το κάνεις? πάντως αν θέλεις να το κάνεις για πολύ καιρό μην περιμένεις ιδιαίτερη ανάπτυξη παρά κυρίως κάπως καλύτερη φυσική κατάσταση.

πάντα εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. άλλοι θέλουν απλά να χάσουν κιλά, άλλοι πάνε γυμναστήριο γιατί βαριούνται, άλλοι για αποθεραπεία από τραυματισμούς άλλοι για πιο "μοντελέ" σώμα, άλλοι για... :bodybuilder2:

αλήθεια τι εννοείς τα διαλλείματα ήταν κατά "μέσο όρο" 45''? δηλαδή ένα διάλλειμα ένα λεπτό και το άλλο 30 δευτερόλεπτα πχ? άμα θέλεις να κάνεις μία τεχνική κάντη σωστά και μετά πες μας κι εμάς αν δούλεψε ή όχι.

πάντως ένα απο τα σκεπτικά για μικρά διαλλείματα (κάτω από 30'') είναι να κρατάς ψηλά τους παλμούσ σου έτσι ώστε να μεγιστοποιήσεις την καύση λίπους κάτι που προυποθέτει λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις. αλήθεια έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο? έχει μία βάση σαν λογική...

yannis88
11-11-08, 00:48
Όταν λέω μέσο όρο 45" εννοώ ότι σε μία βαριά άσκηση όπως άρσεις θανάτου θα κάνω ένα λεπτό διάλειμμα γιατί μου έρχεται λυποθυμία,ενώ σε ασκήσεις της λεπτομέρειας μπορεί να κάνω και 30".Πάντως όσο επιλεξω να είναι το διάλειμμα τόσο ακριβώς θα είναι σε σημείο που κοιτάω όλη την ώρα το ρολόι.Στόχος μου είναι ο καθαρός και αργός όγκος και δεν με νοιάζει πόσος θα γίνω απλά να κάνω προπόνηση και να γουστάρω κάθε φορά.
2 είναι οι λόγοι που πιστεύω ότι μπορεί να έχει κάποια βάση το όλο σκεπτικό.
Πρώτον,και διορθώστε με αν κάνω λάθος,διαφορετικό είναι το ποσοστό των μυικών ινών ( βραδείας/ ταχείας συσπασης ) στα 45αρια και αλλιώς στα 90αρια(που αναγκαστικά σηκώνεις και διαφορετικά κιλά στην κάθε περίπτωση),μεστόχο όχι μόνο την αναπτυξη αλλά και την ποιότητα.
Δεύτερον, έχετε πιάσει τους παλμόύς σας όταν κάνετε μικρά διαλείμματα?Προσωπικά όπως αισθάνομαι το σώμα μου μετά απο μια τέτοια προπόνηση,πιστεύω ότι έχω κάνει ότι καλυτερο γι αυτο.Καλή φυσική κατάσταση,καλυτερα πρηξίματα,απώλεια λίπους,αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό.
Για να μην πολυλογώ μιας και με περιμένει μια ωραιότατη μεταμεσονύχτια εργασία,δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα και ούτε αν θα το συνεχίσω γιατί θέλει γερά νευρα και πολυ ξεκούραση μιας και το σώμα δεν προλαβαίνει να συνηθίσει.Εκτος αυτου δεν λέω σε κανέναν να το ακολουθήσει ούτε κάνω τον ξερόλα,απλά γουστάρω την συζήτηση για την κάβλα μας.

RUHL
11-11-08, 01:23
διορθώστε με αν κάνω λάθος
Ναι κανεις λαθος σε ολα τα ^^ ποιοτητα δεν υπαρχει δεν διευκρηνηζετε ουτε αποκτατε με την προπονηση παρα μονο με τα χρονια δουλιας και αμα

διαφορετικό είναι το ποσοστό των μυικών ινών ( βραδείας/ ταχείας συσπασης ) στα 45αρια και αλλιώς στα 90αρια
Εχεις μπλεξει τα μπουτια σου οι επαναληψεις μετρανε και αν πηγαινουν ως κοπωση για τις ινες οχι το δειαλημα το δειαλημα(και το κακο με λιγοτερα κιλα λογο διαλειματων μετα το προτο σετ δεν ενογοποιεις πολες ινες και μονορ γιουνιτς) ειναι μονο για το γαλακτικο οξυ βλεπε την προπονηση για γραμμωση που ποσταρα για 1 μηνα


Δεύτερον, έχετε πιάσει τους παλμόύς σας όταν κάνετε μικρά διαλείμματα?Προσωπικά όπως αισθάνομαι το σώμα μου μετά απο μια τέτοια προπόνηση,πιστεύω ότι έχω κάνει ότι καλυτερο γι αυτο.Καλή φυσική κατάσταση,καλυτερα πρηξίματα,απώλεια λίπους,
Και εγω ανεβαζω παλμους πιο μεγαλους απο αυτους οταν βλεπω τοπικ για πρωτεινη στο φορουμ αλλα δεν σημαινει οτι καιω και λιπος ετσι

Hurricane38
11-11-08, 01:31
Ψαξε στο νετ για προγραμματα του Vince Gironda γιατι απ οτι διαβασα κανεις σχεδον τα ιδια με αυτα που συνιστουσε ο ''guru''

RUHL
11-11-08, 01:42
ο ιδιος ο γκιγκορα δεν ηταν αυτος που απαγορευε στους αλλους να κανουν σκουωτ ? επειδη θα γηνει μεγαλη η μεση