PDA

Επιστροφή στο Forum : Everything about Kung Fu



Tigeras
17-02-14, 00:43
Ανοίγω αυτό το thread για να μοιραστούμε εμπειρίες/σκέψεις/προβληματισμούς ή οτιδήποτε άλλο γύρω απο το Kung Fu ευρύτερα:)(Καμμία υποτίμηση προς τις υπόλοιπες πολεμικές τέχνες και τα μαχητικά αθλήματα)

Lao
17-02-14, 16:08
...δηλαδή;

Tigeras
17-02-14, 19:42
Δηλαδή να υπάρξει συζήτηση γύρω απο το kung fu χωρίς να σημαίνει ότι υποτιμάμε τα υπόλοιπα;)

Lao
18-02-14, 00:32
Δηλαδή να υπάρξει συζήτηση γύρω απο το kung fu χωρίς να σημαίνει ότι υποτιμάμε τα υπόλοιπα;)

Ωραία.

Πάνω σε τι θα θελες να εστιάσουμε;

Tigeras
18-02-14, 00:44
Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου,(εξ΄ού και ο τίτλος)ας μοιραστούμε γενικά τη μαγεία του Kung Fu:P!Εσύ ασχολείσαι να φανταστώ με το Kung Fu?!Εγώ κάνω Fu Jow Pai 5 χρόνια μαζί με Semi Contact

Lao
18-02-14, 14:12
Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου,(εξ΄ού και ο τίτλος)ας μοιραστούμε γενικά τη μαγεία του Kung Fu:P!Εσύ ασχολείσαι να φανταστώ με το Kung Fu?!Εγώ κάνω Fu Jow Pai 5 χρόνια μαζί με Semi Contact

Κοίτα...

Όταν ανοίγουμε ένα topic, είθισται να βάζουμε και κάποιο περίγραμμα ώστε να κατευθύνουμε όσους θέλουν για κάποιο λόγο να συμμετάσχουν. Διαφορετικά, είτε δεν θα πάρουμε (σοβαρές και ουσιώδεις) απαντήσεις, είτε ο καθένας θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί άλλο ένα topic χωρίς λόγο και αιτία.

Δεν ξέρω λοιπόν τι θες να πεις λέγοντας «ας μοιραστούμε γενικά τη μαγεία του Kung Fu:P!», αλλά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Θες να αναφερθούμε στην ιστορία του; Στην τεχνοτροπία του; Στις αρχές του; Στον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα; Στα διάφορα συστήματα;

Σε τι;

Όσον αφορά ό,τι ρωτάς, ναι, ασχολούμαι εδώ και 17-18 χρόνια.

morbit_killer
21-02-14, 10:25
Κοίτα...

Όταν ανοίγουμε ένα topic, είθισται να βάζουμε και κάποιο περίγραμμα ώστε να κατευθύνουμε όσους θέλουν για κάποιο λόγο να συμμετάσχουν. Διαφορετικά, είτε δεν θα πάρουμε (σοβαρές και ουσιώδεις) απαντήσεις, είτε ο καθένας θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί άλλο ένα topic χωρίς λόγο και αιτία.

Δεν ξέρω λοιπόν τι θες να πεις λέγοντας «ας μοιραστούμε γενικά τη μαγεία του Kung Fu:P!», αλλά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Θες να αναφερθούμε στην ιστορία του; Στην τεχνοτροπία του; Στις αρχές του; Στον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα; Στα διάφορα συστήματα;

Σε τι;

Όσον αφορά ό,τι ρωτάς, ναι, ασχολούμαι εδώ και 17-18 χρόνια.

εμένα δεν με έχει πείσει η αποτελεσματικότητα του kung fu πολύ φιλοσοφία πέφτει , και σικέ παραστάσεις ! στο mixed martial art δεν έχει δείξει δείγματα εμπιστοσύνης , έπειτα όλοι οι μαχητές του συστήματος αυτού είναι κάτω απο 80 κιλά !! σε αναμέτρηση με aikindo δεν έχουμε δεί τουλάχιστον επίσημα ! όλα αυτά είναι ερωτιματικά που θέτουν υπο αμφισβήτηση το σύστημα του kung fu , αν ήταν πλήρες , τότε γιατί ο bruce lee συνδίασε και άλλες τεχνικές για να δημιουργήσει το jet kun do? που στην τελική του μορφή είναι το αρχαίο ελληνικό παγκράτιο !!! το οποίο και παραδέχθηκε λίγο πρίν παιθάνει !!:unsure:

xaroulisx
21-02-14, 14:42
Δεν νομίζω ότι μαθαίνεις Kung Fu για να είσαι "Bad ass" ούτε γιατί σε νοιάζει να παίζεις ξύλο.
Το μαθαίνεις γιατί σου αρέσει η φιλοσοφία του, η κινησιολογία του, η ιστορία του και ότι είναι πολύ καλό για ένα αθλητικό και well being σώμα καθώς και μυαλό.
Το Kung Fu είναι ολόκληρη επιστήμη και κάποτε στην Κίνα κάθε οικογένεια είχε και το δικό της σύστημα που μπορεί να υπάρχει ακόμα και τώρα. Υπάρχουν ένα σωρό τεχνικές και συστήματα στο Kung Fu που αν ξεκινήσεις δεν τελειώνεις ποτέ.

Lao
21-02-14, 16:04
εμένα δεν με έχει πείσει η αποτελεσματικότητα του kung fu πολύ φιλοσοφία πέφτει , και σικέ παραστάσεις ! στο mixed martial art δεν έχει δείξει δείγματα εμπιστοσύνης , έπειτα όλοι οι μαχητές του συστήματος αυτού είναι κάτω απο 80 κιλά !! σε αναμέτρηση με aikindo δεν έχουμε δεί τουλάχιστον επίσημα ! όλα αυτά είναι ερωτιματικά που θέτουν υπο αμφισβήτηση το σύστημα του kung fu , αν ήταν πλήρες , τότε γιατί ο bruce lee συνδίασε και άλλες τεχνικές για να δημιουργήσει το jet kun do? που στην τελική του μορφή είναι το αρχαίο ελληνικό παγκράτιο !!! το οποίο και παραδέχθηκε λίγο πρίν παιθάνει !!:unsure:

Σχετικά με την αποτελεσματικότητα του KF, όπως και κάθε άλλης Τέχνης (όλες, λίγο-πολύ, έχουν αμφισβητηθεί στα διάφορα fora), αν είναι τα ΜΜΑ κριτήριο για σένα, για μένα δεν είναι.

Έχω αναφερθεί ξανά στο θέμα.

Είναι άτοπο να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από ένα show, το οποίο μάλιστα είναι αγώνας.

Επίσης, αν και δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα κιλά του κάθε «μαχητή» με το όλο θέμα, να αναφέρω ότι εγώ είμαι 1.93 και 95 κιλά... Μήπως είναι καλό να μην γενικεύουμε;

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι νόημα έχουν οι αναλύσεις «το Χ είναι αποτελεσματικό και το Ψ όχι». Κανένα σύστημα, καμία ΠΤ και κανένα ΜΑ ή σύστημα αυτοάμυνας δεν είναι πλήρες, ούτε μπορεί να γίνει ποτέ. Είναι αδύνατον να υπάρξει κάποιο «υπόδειγμα» (γιατί τα συστήματα, αυτό είναι, υποδείγματα) που να συμπεριλαμβάνει όλες τις κινήσεις και τους πιθανούς συνδυασμούς που μπορεί να εκτελέσει το ανθρώπινο σώμα.

Anyway, για μένα όλα τα συστήματα είναι καλά, ξεχωριστά, και το θέμα είναι τι αρέσει και τι ταιριάζει στον καθένα.

Κλείνοντας, ας αφήσουμε τον Bruce Lee στην άκρη... Καλά είναι εκεί που είναι.

shazam
22-02-14, 13:45
Εχω ασχοληθει με αλλες πολεμικες τεχνες πλην του kung fu αλλα εχω ενα γνωστο που δειχνει τεχνικες κατα καιρους στο Kung Fu Portal (http://www.youtube.com/channel/UCSE2S_OVDl1QgvqnINX-9-Q) και το παρακολουθω.Πολυ ενδιαφερον.

morbit_killer
24-02-14, 11:25
Σχετικά με την αποτελεσματικότητα του KF, όπως και κάθε άλλης Τέχνης (όλες, λίγο-πολύ, έχουν αμφισβητηθεί στα διάφορα fora), αν είναι τα ΜΜΑ κριτήριο για σένα, για μένα δεν είναι.

Έχω αναφερθεί ξανά στο θέμα.

Είναι άτοπο να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από ένα show, το οποίο μάλιστα είναι αγώνας.

Επίσης, αν και δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα κιλά του κάθε «μαχητή» με το όλο θέμα, να αναφέρω ότι εγώ είμαι 1.93 και 95 κιλά... Μήπως είναι καλό να μην γενικεύουμε;

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι νόημα έχουν οι αναλύσεις «το Χ είναι αποτελεσματικό και το Ψ όχι». Κανένα σύστημα, καμία ΠΤ και κανένα ΜΑ ή σύστημα αυτοάμυνας δεν είναι πλήρες, ούτε μπορεί να γίνει ποτέ. Είναι αδύνατον να υπάρξει κάποιο «υπόδειγμα» (γιατί τα συστήματα, αυτό είναι, υποδείγματα) που να συμπεριλαμβάνει όλες τις κινήσεις και τους πιθανούς συνδυασμούς που μπορεί να εκτελέσει το ανθρώπινο σώμα.

Anyway, για μένα όλα τα συστήματα είναι καλά, ξεχωριστά, και το θέμα είναι τι αρέσει και τι ταιριάζει στον καθένα.το


Κλείνοντας, ας αφήσουμε τον Bruce Lee στην άκρη... Καλά είναι εκεί που είναι.

θέμα δεν είναι να συμπεριλάβεις όλους τους δυνατούς συνδιασμούς , αλλά να βρείς τους αποτελεσματικότερους!!! για παράδειγμα το τζούντο υστερεί σε μάχη ένας προς πολλοί , το ίδιο και ο παλαιστής !! όμως ο μποξέρ τα βγάζει πέρα με δυο !! αυτό που έλεγε ο bruce lee δέν υπάρχει στύλ!!!! και κατέληξε στο παγκράτιο ένα σύστημα για πραγματική μάχη στον αρχαίο κόσμο , με τον τρόπο που γινόταν ήταν θανάσιμο!!