PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη Προγραμματος / bruce lee idea !



VILAKOS
01-03-14, 14:51
καλησπερα σε ολα τα παιδια ,
Θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με κατι που θελω να κανω στο αμεσο μελλον στην προπονηση μου αλλα λογω ελλειπων γνωσεων δεν μπορω
να καταλαβω αν αυτο που σκεφτομαι ειναι σωστο, λαθος ή κατι αναμεσα . λοιπον μεχρι τωρα κανω προγραμμα πενταημερο το οποιο παει ως εξης
Πλατη / Στηθος / Ωμοι / Ποδια / Χερια και οταν δεν μ βγαινει 5 μερες κανω 4 και τα χερια τα σπαω σε στηθος και πλατη
Τωρα οι ασκησεις και τα σετ εχουν ως εξης : Πλατη κανω 8-10 ασκησεις (ξερω οτι ειναι πολλες ) απο 4 σετ και ολα 10αρια
Στηθος : 5 ασκησεις απο 4 σετ και ολα δεκαρια Ωμοι : 5 ασκησεις παλι 4 σετ και 10 επαναληψεις Ποδια :τα ιδια 5 ασκ 4 σετ 10 επαν
και χερια: κανω 2 ή 3 ασκησεις δικεφαλο και 4 τρικεφαλο παλι 4 σετ και 8-10 επαναλ.
Τωρα η ιδεα μου ηρθε απο τον μεγιστο bruce lee .
Ενα συνηθες προγραμμα ειναι το δικο μου μεσες ακρες το οποιο εχει (εκτος πλατης που κανω παραπανω) 7 ασκησεις πλατη ή 1 για τραπεζια χ 4 σετ = 28 σετ
Στηθος: 5 σκησεις στις 3 χ 4 σετ και ο 2 χ 3 σετ αρα 12+6 = 18 σετ/ Ωμοι: 5χ4 = 20 σετ /Ποδια : 20 σετ και καποιες φορες ισως να ειναι 28/ και χερια: 8 ή 12 σετ δικεφαλα και 4 χ 4 = 16 σετ τρικεφαλο
οποτε πες χερια 28 με 32 ολα μαζι
Τωρα παω και κανω τα παρακατω
Πλατη 2 ασκησεις 5 σετ 12 επαν
Στηθος 2 ασκησεις 4 σετ 10 επαν
Ωμοι 2 ασκησεις 4 σετ 10 επαν
Ποδια 2 ασκ 5 σετ χ 15
και χερια 3 ασκ 4 σετ χ 10
και το επαναλαμβανω καθε μερα για 5 ημερες. τοτε θα εχω στην εβδομαδα τα εξης Πλατη :50 σετ /Στηθος : 40 σετ / Ωμοι : 40 σετ / Ποδια : 50 σετ / χερια 60 σετ / και για 4 μερες αντιστοιχα . 40/32/32/40/50
και στις δυο περιπτωσεις και σε 5 μερες και σε 4 μερες τα σετ ειναι ποιο πολλα απο οτι κανω τωρα .
Οι Ασκησεις στην καθε μυικη ομαδα θα αλλαζουν καθημερινα και σε καθημερινη βαση θα εχω κοιλιακους και ραχιαιους
οπως και αεροβιο 3 φορες την εβδομαδα και οχι απαραιτητα στις 5 μερες με βαρη αλλα ισως η μια να μπαινει σε μια απο τις 2 μερες ξεκουρασης
Ετσι λοιπον σε σχεση με το προγραμμα που κανω τωρα θα εχω ποιο πολλα σετ στην καθε ομαδα και
θα προπονουνται ολες οι μυικες ομαδες απο λιγο αρα λογικα θα αναρρωνουν .
Το θεμα μου ειναι οτι σε καποιες μερες οπως στηθος ποδια και ωμους τα σετ διπλασιαζονται και αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο
Γενικα δεν ξερω αμα θα ειναι κατι καλο η κατι τερμα λαθος κατι διαβαζα σχετικα με τον bruce lee και μου ρθε να κανω κατι τετοιο ομως ..... δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος
οπως επισης δεν μπορω να προβλεψω τι κερδος μπορει να δωσει. δυναμη ?? πυκνοτητα μυικη ?? αντοχη ?? τιποτα πολυτως ? δεν εχω ιδεα
Οποτε θα ηθελα να μου πειτε εαν κατ αρχας καποιος απο εσας εχει δοκιμασει κατι τετοιο και τι αποτελεσματα ειχε και ολοι οι αλλοι πως σας φαινεται κατι τετοιο με την εμπειρια που εχετε ?
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

VILAKOS
03-03-14, 02:04
Κανενας τιποτα ? ?

MindOverMatter
03-03-14, 02:27
Just go to the gym and lift some heavy weights, bro.