PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ειναι τα καλυτερα προγραματα μυικης αναπτυξης?



Hurricane38
11-11-08, 16:41
Οι γνωμες των προπονητων σχετικα με το ποια προπονηση ειναι καλυτερη ειναι διχασμενες.Εχω διαβασει εναν τονο βιβλια των πιο διασημων προπονητων και συμπερανα οτι ολοι οι προπονητες ασχετα με το ποιον τροπο προπονησης προτεινουν συμφωνουν πανω κατω με τα εξης
5Χ5
3Χ3
GVT
DeLorme system
και τολμω να πω και ΗΙΤ αν και υπαρχουν μεγαλες διαφωνιες σχετικα με το θεμα αυτο.
Εγω προσωπικα γελαγα οταν ακουγα για 1 σετ και οποιον εκανε τετοια προπονηση τεμπελη.
Εχω εναν κολλητο που κανουμε προπονηση μαζι.Κανουμε μαζι τα τελευταια 3 χρονια.Αρχισε περυσι να κανει ΗΙΤ με 77 κιλα σωματικο βαρος.Εγω εκανα κανονικη βαρια προπονηση.
Ε λοιπον μεσα σε 1 χρονο εγινε 9 κιλα βαρυτερος με γεμισμενο στηθος πλατη και ποδια ενω απο διατροφη ξερω πολυ καλα οτι τρωει οτι μαγειρευει η μανα του.
Τωρα τι να σας πω δεν ξερω τα συμπερασματα δικα σας και θα ηθελα να προκαλεσω καποια συζητηση εδω πανω σ' αυτο το θεμα γιατι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι με 1 σετ θα υπηρχε μυικη αναπτυξη!!!!!!

slaine
11-11-08, 17:03
δεν τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά τουλάχιστον όχι συστηματικά, άλλο μία προπόνηση εδώ μία εκεί. ωστόσο τίποτα δεν αποκλείω. ίσως ο φίλος σου να έχει εκπληκτικά γονίδια. ίσως να παίρνει "φάρμακα". ίσως απλά και να αποδίδει αυτή η προπόνηση αλλά...

αν έχει πραγματική ανάπτυξη με ένα σετ φαντάσου τι θα είχε με άλλλου είδους προπόνηση. αλήθεια μήπως σου φαίνεται γιατί έχει χαμηλό ποσοστό λίπους? ή μήπως γιατί ήταν τελείως "οδοντογλυφίδα" και πήρε αυτό που είναι λογικό να πάρει κάποιος που γυμνάζεται?

δηλαδή 1 χρόνο αυτός κάνει αυτό το σύστημα σερί χωρίς να έχει αλλάξει ποτέ? τα προηγούμενα 2 χρόνια τι έκανε?

δεν ξέρω, ας μιλήσουν οι πιο γνώστες

RUHL
11-11-08, 20:13
sory κιολας αν και σε σεβομαι αλλα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:
για να απαντησω στον τιτλο τα απο πανω οχι σε αυτα που γραφεις^^ δεν υπαρχει καλυτερο προγραμμα ειναι οτι σε πιανει γιατι ολοι αυτοι που τα εφτιαξαν και εγραψαν βιβλια λογικα θα τους επιασαν οποτε μετρα καμια 100αρια στο νερο προγραμματα



Εχω εναν κολλητο που κανουμε προπονηση μαζι.Κανουμε μαζι τα τελευταια 3 χρονια.Αρχισε περυσι να κανει ΗΙΤ με 77 κιλα σωματικο βαρος.Εγω εκανα κανονικη βαρια προπονηση.
Ε λοιπον μεσα σε 1 χρονο εγινε 9 κιλα βαρυτερος με γεμισμενο στηθος πλατη και ποδια ενω απο διατροφη ξερω πολυ καλα οτι τρωει οτι μαγειρευει η μανα του.
Τωρα τι να σας πω δεν ξερω τα συμπερασματα δικα σας και θα ηθελα να προκαλεσω καποια συζητηση εδω πανω σ' αυτο το θεμα γιατι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι με 1 σετ θα υπηρχε μυικη αναπτυξη!!!!!!


Ας μπουμε στο θεμα τι σημασια εχει αυτο αλαξε μονο την προπονηση και πηρε 9 κιλα? λολ εγω με ιδια προπονηση(πριν κραξει καποιος φετος θα κανω διαφοροποιησεις) και μονο αλαζοντας την διατροφη πηρα κοντα στα +20 κιλα χμμ 7 κιλα μυικη μαζα περιπου +-1 η -2 το πολυ
Χλωμο το κοβω καποιος να αλαζει μονο προπονηση ενω δεν κανει διατροφη να βλεπει κατι πρεπει να κανει ακριβως τα ιδια και δει ενω κανει τα ιδια δεν πηστεω να ειναι δραματικα τα αποτελεσματα
και 77 κιλα δεν ειναι πολλα εκτος αν ειναι 1,60 :P
Περνω το quote απο Poliquine
It's Physiologically impossible to knock off the entire motor unit poll of Type 1,Type 2a and Type 2b fibers with only 1 set

Moνο απο αυτο αν εισαι λιγο λογικος μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα οτι αν δεν τραβηζεις ολες αυτες τις πανω ινες μεχρι τερμα δεν περνεις μεγηστη μαζα

Τι προπονηση εκανε πριν ο φιλος σου?

Παντως ακομα ενα quote απο τον Poliquine τα μονα αποτελεσματα που θα δεις με heavy duty θα ειναι για 2 εβδομαδες μετα τελος και δεν θα ξαναδεις αλλα

Τεσπα ουτε πριν μου αρεσε ο μεντζερ και βλεπω να διασταυρονοντε οι αποψεις μου με ενα ατομο που προπονει αλλους ακομα πριν γενηθω εγω :green:

TRIANTAFYLLOU
11-11-08, 21:28
εγω έχω να πω παιδιά πως για τον όγκο πρέπει να σηνυπάρξουν τα εξής .
πρόγραμμα προπόνησης που να περιλαμβάνει βασικές ασκήσεις και προ πάντων να μην ξεπερνάμε τα όρια ανάρωσης τού οργανισμού , δηλαδή να μην νομίζουμε όσο περισσότερο τόσο καλύτερο .

όπως είχα ξανααναφέρει όταν καρφώσουμε ένα καρφί δεν χρειάζετε να συνεχίσουμε να το χτυπάμε είναι άχρηστο και θα το χαλάσουμε.
ετσι να μην νομίσουμε όσο περισσότερο τόσο καλύτερο οι έμπειροι ββερ ξέρουν τα όρια και που πρέπει να σταματάν ,εγω παλιά έκανα 4 ώρες προπόνηση και εχασα αρκετα χρόνια μέχρι να καταλάβω οτι κάνω λάθος και παρ ότι είχα και τις συμβουλές του εμπειρου αργύρη τσοπουρίδη.

και το άλλο σημαντικό κομάτι είναι η διατροφή που εκτός απο τα συστατικά που πρέπει να λαμβάνουμε πρέπει να υπάρχει και επάρκεια θερμίδων και να περισσεύουν γιατί όπως λέει και η παροιμία αν δεν περισέψει δεν φτάνει γιατί εκείνο που θέλουμε να πετύχουμε είναι η μυική υπερτροφία

όσο αναφορά αυτό που λέτε για ένα σέτ προπόνηση για μια ασκηση αν κάποιος καταφέρει με ένα σετ να πετύχει αυτό που άλλος το πετυχαίνει με 4 τότε καλά κάνει και το κάνει ο καθένας ακολουθεί τον δρόμο που τον βολευει αφου θα τον οδηγήσει στον ίδιο προορισμό .

αυτά όμως είναι επικύνδηνα πράγματα γιατί τα περισσότερα σετ χρειάζονται για να αυξάνουμε σταδιακά το βάρος οπότε προετοιμάζονται καλύτερα οι μύς και μειώνουμε πιθανότητες τραυματισμών, εγω όταν έκανα πολλά σετ και επαναλήψεις και μετά τα είχα μειώσει δεν ήταν πιο εύκολη η προπόνηση αλλά απλά πιό συντομη γιατί όταν έκανα λιγότερα τα έκανα με πεισσότερη ένταση και πιό αυστηρά είπαμε είναι το παράδειγμα με το καρφί αν το καρφώσεις με λιγότερα χτυπήματα τι πειράζει . ο σκοπός επετευθει.

η διαφορετική προπόνηση χρειάζετε ανάλογα το τι ζητάμε απο την προπόνηση πχ μέγιστη δύναμη , αντοχή στη δύναμη , αντοχή , η διάπλαση με μυικότητα ξεχωρίζουμε πρώτα τι θέλουμε και έπειτα σχεδιάζουμε το πρόγραμμα η μόνοι μας η με καθοδηγηση ειδικού.

Hurricane38
11-11-08, 23:13
Πριν απο το ΗΙΤ εκανε 5χ5 3χ3 και προγραμματα που κανω εγω.Να φανταστεις ηταν 77 κιλα και εκανε 130 παγκο για 3 επαναληψεις.
Εχει φαει πολυ πονο απο τα σιδερα μαζι μου αλλα ειναι πεισματαρης και δεν τα παραταει!!!
Τωρα εφτασε αυτο το βαρος ενταχει οχι καθαρο αλλα αν σκεφτεις οτι ειχε ατυχημα πριν 4 χρονια και εμεινε 3 μηνες στο νοσοκομειο (δεν ξερω αν ηταν και σε αφασια κιολας,θα τον ρωτησω) και οτι πηγε στο γυμναστηριο για να φτιαξει το διαλυμενο του κορμι τοτε μονο και μονο που κανει βαρη του βγαζω το καπελο.
Ενταξει διατροφη δεν κανει γιατι την εχει δει την προπονηση σαν χομπυ οπως κι εγω δε σας το κρυβω.Παμε και σηκωνουμε βαρη στο γυμναστηριο οπως παμε στο καφενειο.Ειναι πια συνηθεια για μενα.Μετα βγαινουμε εξω το καφεδακι μας,την μπυριτσα μας,το σουβλακι μας δλδ ξενοιασια και χαμηλοι τονοι ζωης.Τα τρωω τωρα πριν μου τα κοψει ο γιατρος.
Με τη διατροφη κερδιζεις πολλα και ηδη εχω δει το σωμα μου διαφορετικα.
Αν δουλευει το ΗΙΤ δεν ξερω.Εχω διαβασει οτι διαβαζεται και αλλοι λενε οτι μαμαει και αλλοι οτι ειναι μουφα.Δεν σνομπαρω τιποτα και καμμια γνωμη αλλωστε ολοι ειναι διαφορετικοι απο τους αλλους.
Α και κατι αλλο.Μακρυα οι φυσικοι ββερς απο το GVT.Σε σκοτωνει και ισως αρρωστησεις η στην καλυτερη χασεις μυικο βαρος.

RUHL
11-11-08, 23:36
δοκημασε τι να σου πω εγω με 1 σετ δεν νομιζω να αντιδρασω ασε που θα τραυματηστω ελεινα

Hurricane38
12-11-08, 00:12
Δες προσεκτικα τα κατωθι και πες μου τη γνωμη σου γιατι........κι εγω σε σεβομαι μεγαλε
http://www.youtube.com/watch?v=GqR0-ndcNwU

http://www.youtube.com/watch?v=8ygRRZmDv88&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1J6ahkf9ydQ&feature=related
Να τραυματιστεις δεν υπαρχει καμμια περιπτωση ετσι οπως το κανει στο video

Polyneikos
13-11-08, 00:40
Ο καθένας μας μπορεί να έχει δοκιμασει διαφορετικες προπονητικες μεθόδους αλλά τελικά ο ανθρώπινος οργανισμος και οι νευρομυϊκοι του προσαρμογείς έχουν διαφορετικες αντιδράσεις από ανθρωπο σε άνθρωπο.Ο Arnorld έκανε προπονησεις με τις ώρες και καταφερε αυτό που κατάφερε και ο Mentzer,ή ο Yates με εντελώς διαφορετικη προπονητική φιλοσοφία είχαν ανάλογες επιτυχιες(ειδικα ο Yates).
Οπότε σε αυτό που θελω να καταλήξω είναι ότι πειραματιζόμαστε σε προπονητικα συστηματα και ότι μας ερεθιζει περισσότερο το ακολουθουμε,δεν σημαινει πως το ένα ή το άλλο είναι λάθος αλλά τι ταιριάζει περισσότερο σε μας και τι μας αναπτυσσει.

Muscleboss
13-11-08, 00:56
^+1

Πάντως φίλε Hurricane είμαι μαζί σου στο θέμα GVT (Great Volume Training) για φυσικούς bodybuilders δεν είναι ιδανική.

ΜΒ

Hurricane38
13-11-08, 14:34
Σε μενα με κοντα 120 κιλα σωματικο βαρος που το εκανα το GVT οχι απλως δεν δουλεψε αλλα με αρρωστησε κιολας μολις τελειωσε ο μηνας που το εκανα.
Δεν δουλευει στους πιο πολλους ανθρωπους και ουτε το βαρος που λεει (60% του βαρους που μπορεις να σηκωσεις για 1 επαναληψη,ειναι το βαρος που κανεις τις 10 αρες επαναληψεις για 10 σετ ισχυει).Ουτε γοριλλας δεν το βγαζει!!!
Στα βιντεο που παραθεσα πιο πανω δειχνει πως το 1 σετ οχι απλα δεν ειναι για τεμπεληδες αλλα ετσι οπως το κανουν νομιζω πως θαναι πολυ ζορικο να βγει.
Επι τη ευκαιρια μηπως μπορει κανεις να ποσταρει το προγραμμα του Dorian Yates μιας και δεν εχω ιδεα τι παραλλαγη ΗΙΤ εκανε.

Steve KinG STyLe
13-11-08, 14:43
Hurry δες εδω http://www.bodyactive-online.co.uk/training/resistance/routines/hit/highintensityroutines.asp

Δεν ξερω εμενα με επιρεασε αρκετα ο Poliquin και δεν μου αρεσει σαν ιδεα το ΧΙΤ και εγω περιπου ετσι τα κανω τε σετ στην αρνιτικη τουλαχιστον με 3-4σετ ανα ασκηση :nana: Αληθεια που μπορουμε να βρουμε πληροφοριες για το 3χ3 και τα υπολοιπα?ετσι απο ενδιαφερον :wink:

Hurricane38
13-11-08, 22:31
Το συστημα DeLorme 50-75-100 ειναι μεσα στο βιβλιο του Pavel Tsatsouline που σου εδωσα.Γενικα μεσα σ'αυτο το βιβλιο ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.
Το 5Χ5 Madcow's edition ειναι εδω

http://www.geocities.com/elitemadcow1/5x5_Program/Linear_5x5.htm
Το 3Χ3 εδω
http://www.bodybuilding.com/fun/mahler83.htm

Τα εχω κανει και τα 2 σε μενα δουλεψαν πολυ καλα

KATERINI 144
13-11-08, 23:02
εγω παλιά έκανα 4 ώρες προπόνηση και εχασα αρκετα χρόνια μέχρι να καταλάβω οτι κάνω λάθος και παρ ότι είχα και τις συμβουλές του εμπειρου αργύρη τσοπουρίδη.
ολοι οσοι αγαπουσαν τα βαρη το ιδιο λαθος εκαναν. (μια απο τα ιδια και εγω)

καποιος ποιο πανω ειπε (βαριεμε να ξαναδιαβασω ποιος) το καλητερο προγραμμα ειναι αυτο που σε πιανει. +1