PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για όγκο



gvictoras
11-11-08, 22:57
γεια σας παιδιά .. πώς πάει ? μπορείτε να με βοήθεσετε δίνοντας μου κάποιες συμβουλές για να βάλω λίγους μυες επάνω μου ??? είμαι 1,75 ύψος , 74 κιλά και 15 χρονών ...κάνω γυμναστήριο με τις εξείς μυικές ομάδες .. [στήθος + εμπρόσθιοι δελτοειδείς ], [πλάτη + οπίσθιοι δελτοειδείς] , [πόδια(μόνα τους)],[δικέφαλα + τρικέφαλα] ...

RUHL
11-11-08, 23:02
κανε κατι καινουριο προτοτυπησε


ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΤΟΠΙΚΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΡΩΤΑΝΕ :inandout:

αν και διατροφη ποσταρεις προγραμα προπονησης βαζεις :? :?

slaine
11-11-08, 23:06
θα ξεκινήσω με το πρόγραμμα αν και δεν είμαστε στο σωστό υποφόρουμ.
δεν είναι το ιδανικό για όγκο. επίσης τραπεζοειδείς δεν κάνεις? πάντως δεν είναι και άσχημο σαν διαχωρισμός. ελπίζω να προπονείσαι σωστά.

όσον αφορά τη μάσα. πες τι τρως και θα σου πούμε εμείς τι αλλαγές χρειάζεσαι. καταλαβαίνεις ότι δε μπορούμε να φτιάχνουμε για κάθε μέλος πρόγραμμα διατροφής ή/και γυμναστικής.

διάβασε αυτά που υπάρχουν ήδη στο φόρουμ για διατροφή, πάνω πάνω κάτω από το σήμα της σελίδας εκεί που γράφει διατροφή.

γενικά λόγω ηλικίας και ελπίζω σοβαρής γυμναστικής για όγκο θέλεις πολλή μάσα.

gvictoras
11-11-08, 23:12
κοιτάξτε , το πρωί τρώω 5 φρυγανιές με βούρτιρο και μέλι + 2 κούπες γάλα +μία μπανάνα . το μεσημέρι τρώω κοτόπουλο ή μπριζόλα +μία σαλάτα(αγκούρι + ντομάτα + φέτα + 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο) μετά από το γυμναστήριο πίνω ένα 450 γρ. φυσικό χυμό(για την ινσουλίνη) και το βράδυ αναλόγως τι έχει μαγειρέψει η μάνα μου ... και κάποιες φορές 2 ασπράδια πριν τον ύπνο ...

peris
11-11-08, 23:14
η καλυτερη συμβουλη ειναι

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ αυτα που ρωτας αν παταγες απλα το search θα τα εβρισκες

peris
11-11-08, 23:16
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57

κοιτα εδω γιατη η διατροφη που κανεις ειναι ακυρη τελειως ιδιαιτερα μετα το γυμναστηριο αφου τρως αυτα αν θεωρειται αυτο φαγητο τσαμπα κοπανιεσαι και αποτελεσματα δε θα δεις

οσο για τα 450 γρ χυμου για την ινσουλινη loooooooooooool τελειως :banghead: :banghead: :banghead:

gvictoras
11-11-08, 23:17
μα στο φόρουμ απ'οτι βλέπω έχει διατροφές για επαγγελματίες , κάτι για πρωινό 15 ασπράδια ειδα και κάτι τέτοια ... που να τα φάω εγώ αυτά ...

peris
11-11-08, 23:20
μα στο φόρουμ απ'οτι βλέπω έχει διατροφές για επαγγελματίες , κάτι για πρωινό 15 ασπράδια ειδα και κάτι τέτοια ... που να τα φάω εγώ αυτά ...

ρε φιλε δεν ειπαμε οτι θα τα φας ολα αυτα αναλογα με τις αναγκες σου θα φας κοιτα ποσες θερμιδες θες για συντηρηση βαλε +300-500 για ογκο και υπολγισε 2,5*βαρος σου προτεινη 0.8-1*το βαρος σου λιπαρα και το υπολοιπο υδατανθρακας

σιγα μη φας οτι τρωει και ο coleman

slaine
11-11-08, 23:24
θέλεις περίπου 74 κιλα που είσαι επί 3 = 220 γρ πρωτείνης στο περίπου. άρα κάνε 6 γεύματα κάθε 3 ώρες = περίπου 40 γρ πρωτείνης ανά γεύμα.

μην ακούω ότι αυτά είναι για επαγγελματίες. σου λέμε τι είναι το σωστό-ιδανικό. και με λιγότερα θα δεις διαφορά μικρή όμως εκτος κι αν το παραμαμήσεις και πέσεις κάτω από την κούραση στην κυριολεξία- το έχω πάθει.

αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις και κάν'το. όχι να μας ρωτάς να σου λέμε και επειδή δε σου αρέσουν αυτά που λέμε να.. :inandout: :eleph:

φιλικά slaine :toast:

gvictoras
11-11-08, 23:25
δλδ με τον χυμό δεν κάνω τίποτα ??

peris
11-11-08, 23:27
δλδ με τον χυμό δεν κάνω τίποτα ??

OXI OXI ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ αφου ρε φιλε σου εδωσα λινκ αμα δε θες να το διαβασεις μη μας ρωτας οτι να ναι αμα θες διαβασε το και αμα δε καταλαβεις κατι ρωτα

κανε μου τη χαρη μη συνεχισεις τετοιες ερωτησεις :rifle: :rifle:

gvictoras
11-11-08, 23:28
οκ οκ ... ευχαριστώ !

slaine
11-11-08, 23:29
δλδ με τον χυμό δεν κάνω τίποτα ??
σχεδόν. από το να μη φας τίποτα κάτι είναι και αυτό αλλά και πάλι... :thumbdown: θέλει πρωτείνη. αν δε χρησιμοποιείς συμπληρώματα τότε κρέας ή αυγά ή γιαούρτι και σαλάτα-ελαιόλαδο και πατάτα ή ρύζι. οι λεπτομέρεις πιο μετά

RUHL
11-11-08, 23:34
μελι μετα την προπονηση συμφωνα με ερευνες στο τοπικ στις γενικες του τεζα

:green: δεν ειναι πλακα

15 ασπραδια :green: εγω 25 τροω αλλα ειμαι και 25 κιλα πιο πολλα απο σενα :green: το ιδιο ειμαστε? ελπιζω να καταλαβες

gvictoras
11-11-08, 23:35
slain ,συμφωνώ μαζί σου για την πρωτείνη .. απλώς εγώ είχα ακούσει ότι πρώτα πίνουμε ένα χυμό για να ανεβεί το γλυκογόνο και μετά πρωτείνες ..

Steve KinG STyLe
11-11-08, 23:36
Φαε μελι κανει καλο και στις κραμπες ετσι μου ειπε η θεια μου...

peris
12-11-08, 01:34
slain ,συμφωνώ μαζί σου για την πρωτείνη .. απλώς εγώ είχα ακούσει ότι πρώτα πίνουμε ένα χυμό για να ανεβεί το γλυκογόνο και μετά πρωτείνες ..

μαλιστα εμεις τα γραφουμε εμεις τα ακουμε καλα να υποθεσω το λινκ ουτε καν εκανες κοπο να το πατησεις

τι να σου κανει ρε φιλε ενας χυμος μετα τη προπονηση πας καλα :affraid: :affraid:

remos99
13-11-08, 16:29
Πρόγραμμα διατροφής για όγκο : διαβάζωντας έβγαλα το παρακάτω

Γεύμα 1ο 8:00 1 scoop Πρωτείνη+Κουάκερ+γάλα 1,5% λιπαρά στο Μπλέντερ +
1 πολυβιταμίνη

Γεύμα 2ο 11:00 1 Τόστ Μαύρο Ψωμί+ 3 φέτες γαλοπούλα βραστη+1 φέτα τυρί χαμηλά λιπαρά+ 10 αμύγδαλά ομά+ 1 κάψουλα fish oil

Γεύμα 3ο 14:00 (κοτόπουλο στήθος ή γαλοπούλα ή τόνο σε νερό με ρύζι ή πατάτα βραστή ή Σαλάτα ή μακαρόνια ολικής αλέσεως)

Γεύμα 4o 17:00 6 ασπράδια αυγού)

Γεύμα 5o 19:45 πρίν την προπόνηση 1 Μπανάνα + BCAA

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 20:15
Αμέσως μετά την προπόνηση BCAA και
10 λεπτά μετά 1 Scoop Πρωτείνη Whey + Δεξτρόζη 50%-Μαλτοδεξτρίνη 50% σε νερό.

Γεύμα 6ο (κτόπουλο στήθος ή Γαλοπούλα ή τόνο σε νερό με σαλάτα)

Είμαι 36 ετών 1,76 και 77 κιλά θέλω να φτάσω 88-90 με όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος και να γραμμώσω στα 78-80
Θα ήθελα τη γνώμη σας αν κάνω κάτι λάθος και αν χρειάζεται να βάλω μέσα και κάποιο άλλο συμπλήρωμα για καλύτερα αποτελέσματα.

Steve KinG STyLe
13-11-08, 16:54
Πολυ καλυτερη!!!
Μονο μετρησε της ποσοτητες που παιρνεις και να ειναι ακρηβεις γιατι και εγω ετσι εκανα στην αρχη με το ματι και τσαμπα πηρα λιγο λιπος...για το γευμα 4 δεν βρησκω τον λογο να ειναι ασπραδια και να μην ειναι ενα κανονικο γευμα κρεας + υδατ και θα προτειμουσα τα ασπραδια στο 2ο γευμα και πριν τον υπνο 150-200γρ γιαουρτι ή cottage θα ηταν must...


Tι προπονηση κανεις?

Keep going!!!! :liftheavy:

remos99
13-11-08, 17:03
Γυμνάζωμαι 5 φορές τη βδομάδα και κάνω ένα σημείο τη μέρα εκτός απο τα δικέφαλα που τα κάνω δισετ με τα τρικέφαλα.

Jimmys
14-11-08, 11:23
Κάνω προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα με περπάτημα 15λεπτών στο τέλος. 1,75 ύψος, 73 κιλά.

Η διατροφή που ακολουθώ είναι:
1ο γεύμα: 6 ασπράδια αυγών το λιγότερο + 1 ολόκληρο αυγό , 100 γρ. Quaker (Βρώμη) και ΧΩΡΙΣ λάδι, φτιάχνουμε την ομελέτα + από πάνω μέλι και φυστικοβούτυρο αν θέλουμε

2ο γεύμα: 100γρ. Quaker με λίγο γάλα σε ένα μικρό μπολ και σε ένα δεύτερο πιάτο, 150 γρ. κοτόπουλο ή τόνο ή ψάρι ή γαλοπούλα.

3ο γεύμα: 200γρ. Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή τόνο/ψάρι (1 φορά τρώμε όσπρια αντί γι αυτό) + 100 γρ. ρύζι + μια πράσινη σαλάτα με μια κουταλιά λάδι , μηλόψυδο και λίγα quaker από πάνω

4ο γεύμα: 150γρ. Κοτόπουλο (ή κάποιο από τα εναλλακτικά) , 100 γρ. ρύζι + μια κουταλιά φυστικοβούτυρο (ή 4-6 ρυζογκροφρέτες με φυστικοβούτυρο ή μέλι από πάνω) , 2 crispies ολικής αλέσεως(χωρίς αλάτι)

20 λεπτά πριν την προπόνηση, 2 ριζογκοφρέτες

---ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ--- (3-3,5 ώρες μετά το απογευματινό λόγω μαθημάτων)

5ο γεύμα: 200 – 250γρ. Κόκκινο κρέας (Μοσχάρι) , πράσινη σαλάτα με μια κουταλιά λάδι + μηλόξυδο , 2 crispies ολικής χωρίς αλάτι

Πριν τον ύπνο ένα κεσεδάκι γιαούρτι με 2% το πολύ με μια κουταλιά μέλι

-----
Σας τη γράφω όπως μου την έδωσαν. Το ερώτημά μου είναι, Μπορεί κανείς να μου πει τι εναλλακτικό μπορώ να τρώω για το πρώτο γεύμα γιατί δυστυχώς δεν μου αρέσει σαν γεύση κυρίως και έπειτα μου είναι αρκετά δύσκολο να αγοράζω τόσα αυγά που χρειάζεται. Το γνωρίζω ότι τα ασπράδια είναι αρκετά σημαντικά για τη διατροφή όγκου αλλά δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση.

Steve KinG STyLe
14-11-08, 11:53
Σας τη γράφω όπως μου την έδωσαν. Το ερώτημά μου είναι, Μπορεί κανείς να μου πει τι εναλλακτικό μπορώ να τρώω για το πρώτο γεύμα γιατί δυστυχώς δεν μου αρέσει σαν γεύση κυρίως και έπειτα μου είναι αρκετά δύσκολο να αγοράζω τόσα αυγά που χρειάζεται. Το γνωρίζω ότι τα ασπράδια είναι αρκετά σημαντικά για τη διατροφή όγκου αλλά δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση.

Τα αυγα σε πηραξαν οχι οι βρωμη ε? :lol: :lol:
Φιλε μου παρε μια whey(πρωτεινη ορου γαλακτος),την βρωμη μπορεις να την φας ομη?Αν ναι βαλε σε ενα μπολ βρωμη λιγο γαλα και 1μερουζα πρωτεινης βαλε και λιγο μελι και κανα αποξηραμενο φρουτο και εισαι τζετ!!!
Το μελι δεν εχει καμια σχεση με το φυστικοβουτυρο οποτε μην λες η το ενα η το αλλο...στα πρωινο τουλαχιστον και στο μεταπροπονιακο μην χρησημοποιεις φυστικοβουτυρο και αντιθετα στα γευματα πριν τον υπνο επισης μην βαζεις μελι...
Και βασικοτατο αμεσως μετα την προπονηση βαλε ενα μεταπροπονιακο γευμα με whey+δεξτροζη μαλτοζη.




:wave:

Jimmys
14-11-08, 13:00
Φιλε μου παρε μια whey(πρωτεινη ορου γαλακτος),την βρωμη μπορεις να την φας ομη?Αν ναι βαλε σε ενα μπολ βρωμη λιγο γαλα και 1μερουζα πρωτεινης βαλε και λιγο μελι και κανα αποξηραμενο φρουτο και εισαι τζετ!!!
Και βασικοτατο αμεσως μετα την προπονηση βαλε ενα μεταπροπονιακο γευμα με whey+δεξτροζη μαλτοζη.



Κάποιο γεύμα μπορείς να μου προτείνεις να κάνω χωρίς το συμπλήρωμα πρωτεΐνης για το 1ο γεύμα? την βρώμη και με νερό την τρώω όποτε δεν έχω γάλα. οκ πάντως για το μέλι θα το αλλάξω. σε ευχαριστώ

RUHL
14-11-08, 13:35
μπριζολα μια χαρα προινο :lol:

δεν εχεις και πολλες επιλογες βρες το τοπικ με τις πρωτεινες(φαγητο) να δεις τι μπορεις να επηλεξεις η καλυτερη φυσικα ειναι τα αυγα με μερικους κροκους

gvictoras
16-11-08, 13:56
λοιπόν , κάθησα και διάβασα το άρθρο που μου είπατε . έχω μία ερώτηση . είπαμε οτι για όγκο προσθέτουμε 250-300 θερμίδες στις θερμίδες που χρειαζόμαστε για συντήρηση , έτσι δεν είναι ? πώς βρήσκουμε τις θερμίδες συντήρησης ??

slaine
16-11-08, 14:09
το έχει νομίζω στο άρθρο γράμμωσης του ΜΒ αλλά παίζει να κάνω και λάθος (τις θερμίδες συντήρησης)

καλό είναι οι άλλοι που ποστάρατε εδώ για τη διατροφή σας να ανοίξετε νέα τόπικ για να πάρετε τις απαντήσεις που θέλετε. εδώ μπέρδεμα.

ή ας το κάνει κάποιος μοντ

gvictoras
16-11-08, 14:19
τι ακριβώς είναι το ΜΒ ?

slaine
16-11-08, 14:27
α τιποτα σημαντικό. απλά ΜΒ είναι o muscleboss που είναι ο administrator :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gvictoras
16-11-08, 14:30
χεχε :lol: ..να σε ρωτήσω , λέει οτι πολλαπλασιάζουμε τον βασικό μεταβολισμό με το επίπεδο δραστηριότητας μας .. εγώ που κάνω βάρη 1,30 - 2 ώρες και 7 ώρες σχολείο .. πιο είναι το επίπεδο δραστηριότητας ?

RUHL
16-11-08, 14:31
7 ώρες σχολείο .. πιο είναι το επίπεδο δραστηριότητας ?
To χαμηλοτερο που εχει

gvictoras
16-11-08, 14:37
το χαμηλότερο μαζί με τα βαρή που κάνω , σωστά ?

slaine
16-11-08, 14:41
βάλε αυτό με τη λιγότερη γυμναστική

peris
16-11-08, 14:43
και εσθ ε 1,5 με 2 ωρες βαρη μαλιστα 45-60 λεπτα το πολυ λεμε μετα αρχιζει ο ΚΑΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ

gvictoras
16-11-08, 14:44
δηλαδή ?

peris
16-11-08, 14:46
δηλαδή ?

δηλαδη μειωσε ογκο προπονησης αμα κανεις 2 ωρες προπονηση κλαφτα χαραλαμπε

gvictoras
16-11-08, 14:50
δηλαδή πόσες ώρες πρέπει να κάνω προπόνιση ???

peris
16-11-08, 14:53
δηλαδή πόσες ώρες πρέπει να κάνω προπόνιση ???

λεμε 45-60 λεπτα το πολυ μετα αρχιζει ο καταβολισμος εκτος αν παιρνεις αας που και παλι 2 ωρες ειναι πολυ

slaine
16-11-08, 14:55
από κάποιο σημείο και μετά τα φτύνεις και δεν κάνεις καλό

gvictoras
16-11-08, 15:04
δηλαδή αμα κάνω περίπου 1 ώρα βάρη και 30 λεπτά κοιλιακούς είναι καλα ?

slaine
16-11-08, 15:07
30 λεπτά κοιλιακούς? και κάθε μέρα? :lol: :lol: :lol: :lol:

gvictoras
16-11-08, 15:09
κάθε πότε πρέπει να κάνω κοιλιακούς ? εγώ κάθε μέρα κάνω ...

slaine
16-11-08, 15:14
το τόπικ έχει τίτλο διατροφή για όγκο.

κάνε όγκο λοιπον!!!!!
ένταση σε κάθε προπόνηση και αρκετό διάστημα ξεκούρασης μέχρι την επόμενη προπόνηση της ίδιας μυικής ομάδας για να αναρρώσεις.

αντερσταντ?

NASSER
16-11-08, 15:39
gvictoras οι απαντησεις που αναζητας εχουν δοθει στα αναλογα τοπικ του φορουμ.
Διαβασε προσεκτικα τις ενοτητες διατροφη και προπονηση και θα βρεις οτι αναζητας απο μονο σου!
Οτι δεν καταλαβαινεις να μας ρωτας.

gvictoras
16-11-08, 16:12
οκ ! ευχαριστώ ... κάτι τελευταίο .. πώς κρίνουμε τι επίπεδο δραστηριότητας κάνουμε ?για τα νούμερα μιλάω ..

RUHL
16-11-08, 16:25
ελεος ρε σου ειπα το χαμηλοτερο αφου τιποτα δεν κανεις αυτα ειναι βαση οχι τι κανεις στο γυμνστηριο ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ σου την υπολοιπη μερα αφου καθεσε ολη μερα τι θα βαλεις?



λεμε 45-60 λεπτα το πολυ μετα αρχιζει ο καταβολισμος εκτος αν παιρνεις αας που και παλι 2 ωρες ειναι πολυ
Αν κανω 1,5 ωρα διατασεις και ζεσταμα και 30 λεπτα βαρη=2 ωρες παλι καταβολιζομε? :lol:

peris
16-11-08, 16:40
ελεος ρε σου ειπα το χαμηλοτερο αφου τιποτα δεν κανεις αυτα ειναι βαση οχι τι κανεις στο γυμνστηριο ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ σου την υπολοιπη μερα αφου καθεσε ολη μερα τι θα βαλεις?



λεμε 45-60 λεπτα το πολυ μετα αρχιζει ο καταβολισμος εκτος αν παιρνεις αας που και παλι 2 ωρες ειναι πολυ
Αν κανω 1,5 ωρα διατασεις και ζεσταμα και 30 λεπτα βαρη=2 ωρες παλι καταβολιζομε? :lol:

καλα αμα ειναι τωρα να λεμε μαλακ**ς ruhl πες το να γραφουμε οτι να ναι το παιδι λεει 2 ωρες βαρη εκει αναφερομαι εγω

τωρα εσυ τι γραφεις δε ξερω

RUHL
16-11-08, 17:01
δεν ενοει 2 ωρες βαρη οπως θα καταλαβαις γιατι οι περισσοτεροι βαζουν την ωρα που περνανε την πορτα του γυμναστηριου εως την ωρα που φευγουν απο εκει για αυτο ειπα και το πανω παραδειγμα.
Να διευκρηνησω πανω σε αυτα που λες ειναι 1 ωρα ΑΛΛΑ δεν μετραει ζεσταμα ουτε ποδηλατο ουτε τιποτα οταν αρχηζεις το πρωτο λειτουργικο σετ τοτε ξεκηναει αυτη η 1 ωρα γενικα αν κανεις κανονικη προπονηση σε 2 ωρες σου βγαινουν καμια 50+ σετς αποκληετε να τα κανει

peris
16-11-08, 17:36
τι να πω ρε ruhl αμα μετραει και την ωρα που κανει να παει μεχρι το γυμναστηριο σα γυμναστικη τοτε αλλαζει το πραγμα :lol: :lol: :lol:

εγω αυτο το εγραψα με το σκεπτικο οτι κανει 1,5-2ωρες βαρη μετρωντας το χρονο απο το 1 λειτουργικο σετ για αυτο ειπα οτι 45 αντε 60 λεπτα το πολυ βαρη χωρις ζεσταματα και τετοια μεσα αλλα μαλλον επειδη τωρα διαβασα ολο το τοπικ μαλλον ισχυει αυτο που λες εσυ :green:

remos99
20-11-08, 14:00
**********************************
BCAA Dymatize Complex 2200 400 caps
Πολιβιταμίνη apo Now foods ADAM Superior 90 Vcaps
Proteini Optimum Nutrition Gold Standard Whey 2,27kg
BSN Nitrix
BSN Syntha 6 1,32kg
Ω3 Reflex Nutrition 90 caps
πέρα απο αυτα θα ήθελα να σε ρωτήσω για την διατροφή που έχω φτιάξει παραπάνω :
τις μη προπονητικές μέρες τι θα τρώω, και πως πρέπει να παιρνω τα συμπληρώματα;
ευχαριστώ προκαταβολικά.
******************************** σε 4-5 μερες με κουριερ ACS η σε 7-10 με ταχυδρομιο τα λινκς απο ξενα μαγαζια απαγορευοντε απο τους κανονες του φορουμ

Nasser

RUHL
20-11-08, 15:27
Απλο εκει που εχεις το μεταπροπονετικο σου γευμα με πρωτεινες θα βαλεις στερεο φαγητο περιπου ιδια ποσοτητα

Απο συμπληρωματα το πρωι πολυβιταμινη και την νυχτα 4-5 χαπια ωμεγα 3 ψαρολαδο και επιλεκτικα αν στο πρωινο δεν τρως αυγα βαλεις πρωτεινη