PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΑΣΚΕΤ



Bodyfit1994
10-03-14, 15:40
Καλησπέρα..έχω έναν φίλο στο εξωχικό μου..Παίζει σε ομάδα γνωστή..δεν θέλω να πω το ονομά του..έχει άλμα 1 μέτρο..μπορει και κάτι..λεει ότι πέρνει νιντρικο και πρωτεινη..παλιά κάναμε μαζί τις ίδιες ασκήσεις για 1μιση χρόνο..πριν φύγει μεταγραφή και γίνει τοσο αλτικός..είχε άλμα από παλιά κοντα στους 7 πόντους περισότερους από εμένα..εγώ είχα 46 εκατοστά..αυτός 58..τώρα αυτός έχει ξεφίγει πολύ..τι γίνεται..;; αυτός είναι 1.91 76 κιλά...εγώ 1.89 86 κιλά...Τι μπορεί να έκανε..;; Κάνω και εγώ πλεομετρικές..

MindOverMatter
10-03-14, 16:52
Κατακόρυφο άλμα 1 μέτρο είναι πολύ καλή επίδοση, ακόμα και για παίχτες NBA. Εξίσου εντυπωσιακό είναι κάποιος που είχε άλμα 53 εκατοστά να το διπλασίασε μέσω της προπόνησης, καθ'ότι είναι κάτι που επηρεάζεται πολύ από γενετικούς παράγοντες.

Είμαι λίγο σκεπτικός, μήπως η μέθοδος μέτρησης πριν και μετά είναι διαφορετικές? Μήπως πχ παλιά μέτραγε άλμα από θέση και τώρα με φόρα? Ή μήπως πριν μέτραγε πχ σε πλατφόρμα και τώρα σε vertec? Και μήπως τα 53 εκατοστά τα έκανε έφηβος ενώ βρισκόταν ακόμα στην ανάπτυξη?

Πώς ακριβώς μετράγατε το άλμα όταν βρήκες ότι έχεις 46 εκατοστά και πώς το μετράει τώρα? Και σε ποιά ηλικία?

Bodyfit1994
10-03-14, 17:39
Με ένα βήμα ..τώρα γίνεται με φόρα η μέτρηση..σε παρκέ..είμασταν 16μιση χρονων προς 17..τότε..αλλά επιτώπιο έχει φοβερο στην κολάει στο ταμπλό την μπάλα στο 1vs1..;)