PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για διατροφη



cmist
13-11-08, 17:24
Καλησπερα σε ολους,

Λεγομαι Χρηστος, μολις γραφτηκα στο φορουμ και θα ηθελα τις συμβουλες σας επανω στο θεμα της διατροφης.

Λοιπον να πω για τον εαυτο μου..

~6 μηνες πριν: 117 κιλα, 1.88 υψος, λιπομετρητη δεν ειχα..

μετα απο αρκετες προσπαθειες (λιγο φαγητο) και ελαφρο γυμναστηριο (τρεξιμο κυριως) ειμαι σημερα:

98 κιλα, 1.88 υψος, 25-26% λιπος.. σε αυτα ειμαι εδω και ενα-εναμιση μηνα και αυτο ειναι το προβλημα, δεν ξερω πως να χασω το υπολοιπο λιπος..


Να αναφερω οτι απο τον ιουλιο περιπου ασχολουμαι πλεον και 3-5 φορες την εβδομαδα με πολεμικες τεχνες, και τελευταια αρκετο γυμναστηριο (μου χει φτιαξει φιλος προγραμμα για ολο το σωμα)..

Επισης πριν μια βδομαδα πηρα και συμπληρωματα, πρωτεινη κρεατινη και γλουταμινη, αφου εκανα καμποση αναζητηση στο νετ, δεν βρηκα καποιο λογο που να δρουν αρνητικα στη μειωση λιπους, ισα ισα που με την αυξηση μυων μπορουν και να βοηθησουν..

Θα ηθελα τη συμβουλη σας επανω σε τι διατροφη να ακολουθησω, καθε ποτε να παιρνω τα συμπληρωματα, ή ισως να παρω αλλα συμπληρωματα?

η διατροφη που αναφερεται εδω : http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=28015#28015

κανει για εμενα?

Ελπιζω να με βοηθησετε.


Ευχαριστω πολυ

Χρηστος

Steve KinG STyLe
13-11-08, 17:51
Γεια σου φιλε καλως ηθρες!!!
Οσο αναφορα την διατροφη μην ανυσηχεις θα τα καταφερεις αν θες πραγματικα...για το λινκ που ποσταρες ειναι μια καπως περιεργη σαν διατροφη γραμωσης δεν θα την προτεινα απο καποιον αρχαρειο...
σχεδον ολα οσα χρηαζεσαι θα τα βρεις εδω (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57/) και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα αλλα διαβασε το παρα ολυ προσεκτικα!!!
Πρεπει να μαθεις απο μονος σου δηλαδη καποια βασικα πραγματα,δηλαδη θερμιδες,θρεπτικα συστατικα,ινσουλινη και αλλα ωστε να μπορεις απο μονος σου να κανεις μια διατροφη και οποτε χρειαζετε να κανεις τις αποτεμενες αλλαγες...επισης ποσταρε αν θες το προγραμα προπονησεις σου και μολις βγαλεις μια διατροφη ποσταρε την....

Καλο διαβασμα και καλη αρχη απο μενα!!!! :thumbup:

cmist
15-11-08, 16:35
Καλησπερα και παλι,

ευχαριστω φιλε Steve για την απαντηση :)


λοιπον καθισα και διαβασα καμποσες φορες το κειμενο αυτο που μου εδειξες.

Σημερα ειμαι στα 96,2 kg και 24,5% λιπος. Υπολογισα το BMR μου και τον αριθμο θερμιδων που χρειαζομαι ημερησιως και με 2 διαφορετικες μεθοδους..

Λοιπον ειναι γυρω στις 3400 (για συντηρηση).

Λεω να αρχισω με μια διατροφη γυρω στις 2800-2900 θερμιδες γιατι δεν ξεκινησα τωρα, απο καιρο προσπαθω να χασω λιπος και γυμναζομαι καθημερινα πολλες ωρες. Αρα ελπιζω οτι δεν ειναι υπερβολικο σαν νουμερο το 2800.

Οπως ειπα διαβασα το κειμενο αρκετες φορες, ομως λογω ελλειψης γνωσεων δεν ειμαι ακομη καλυμμενος.. ΠΧ ποιες αλλες τροφες περαν των παραδειγματων του κειμενου περιεχουν ινωδεις υδατανθρακες λιπη Ω3, Ω6 κλπ? δεν τα γνωριζω και πολυ καλα..

Παρολαυτα εκατσα και εφτιαξα μια διατροφη η οποια θελει ακομα προσθηκες (βγαζει μονο 2300 θερμιδες) και ισως διορθωσεις και ελπιζω να εχω την βοηθεια σας.

Λοιπον ειναι η εξης :

ΓΕΥΜΑ 1 - 80 θερμιδες
- 5 αυγα ασπραδια --προτεινετε μου τι αλλο μπορω να προσθεσω εδω

ΓΕΥΜΑ 2 - 500 θερμιδες
- 1 ποτηρι γαλα εβαπορε (μισο νερο-μισο γαλα)
χτυπημενο με 25g Whey πρωτείνη (18g καθαρη πρωτείνη)
και 10g γλουταμινη
- 1 γλυκοπατατα ψητη

ΓΕΥΜΑ 3 - 657 θερμιδες
- 1 γλυκοπατατα ψητη
- Πρασινη σαλατα με μιγμα ελαιολαδο+λινελαιο --στην σαλατα υπολογισα 124 θερμιδες για τα λαχανικα και 160 για μια κουταλια σουπας λαδι.. δεν ειμαι σιγουρος αν τα νουμερα ειναι εγκυρα, βοηθηστε με και εδω παρακαλω
- Κοτοπουλο στηθος ψητο

ΓΕΥΜΑ 4 - 300 θερμιδες
- 1 ποτηρι γαλα εβαπορε (μισο νερο-μισο γαλα)
χτυπημενο με 25g Whey πρωτείνη (18g καθαρη πρωτείνη)
και 10g γλουταμινη

ΓΕΥΜΑ 5 - 484 θερμιδες
- Ψητο ψαρι (σολωμος ή περκα ή αλλο)
- Πρασινη σαλατα με μιγμα ελαιολαδο+λινελαιο

ΓΕΥΜΑ 6 - 300 θερμιδες
- 1 ποτηρι γαλα εβαπορε (μισο νερο-μισο γαλα)
χτυπημενο με 25g Whey πρωτείνη (18g καθαρη πρωτείνη)
και 10g γλουταμινη




Σημαντικες (πιστευω) σημειωσεις:

- Η καθημερινη μου προπονηση (πολεμικες τεχνες - wing chun kung fu) μπαινει μετα το γευμα 5, πειτε μου αν πρεπει να αλλαξω κατι. Σχετικα με την προπονηση, ειναι κυριως χαμηλης εντασεως διαρκειας 2 ωρων αλλα περιλαμβανει και τρεξιμο, καθως και push-ups και κοιλιακους μεχρι τα ορια μου. Ειναι 5-6 φορες την εβδομαδα.

-Η προπονηση σε βαρη δεν ειναι σε σταθερη ωρα. Καποιες φορες μεσημερι, αλλες πρωι, αλλες βραδυ. Πειτε μου τι πρεπει να αλλαξω στα προηγουμενα/επομενα γευματα της προπονησης. Επισης πειτε μου παρακαλω αν ειναι καλο/κακο να κανω τις 2 προπονησεις (πολεμικων τεχνων και βαρη) τη μια μετα την αλλη. Και ποσο χρονικο περιθωριο να αφηνω για τα γευματα? Πχ μπορω να κανω προπονηση αμεσως μετα το ροφημα πρωτείνης? Η προπονηση με βαρη θα ειναι 4-5 φορες την εβδομαδα.

-Σχετικα με τα συμπληρωματα που εχω, η πρωτείνη ειναι της "M DOUBLE YOU", λεγεται "BULK WHEY" και καθε 25g (2scoops) περιεχει 100 θερμιδες, 18γρ πρωτεινη, 1,9γρ υδατανθρακες και 2,2γρ λιπος. Η γλουταμινη ειναι της "Nutrabolics" και λεγεται "Glutabolic". Σε καθε scoop γλουταμινης περιεχει 30 θερμιδες, 4γρ πρωτεινη, 10γρ γλουταμινη.

-Ερωτηση - Σχετικα με τη διατροφη, θα πρεπει να ακολουθησω αυτο το συγκεκριμενο προγραμμα καθημερινα? ΠΧ οι τροφες δε θα εναλασσονται? Δε θα χρειαστουν μερες με οσπρια ή αλλες?


Ευχαριστω για το χρονο σας, και συγνωμη αν σας ταλαιπωρω με "χαζες" ερωτησεις, ειμαι αρχαριος στον χωρο..

Χρηστος

Steve KinG STyLe
15-11-08, 17:20
Χερομαι πολυ που εκατσες και διαβασες!!!! :thumbup:
Στο πρωινο βαλε οπωςδηποτε και μια καλη πηγη υδατανθρακα για γραμωση η καλυτερη επιλογη ειναι βρωμη φατην με γαλα αν μπορεις με νερο αλλα μην βαζεις τιποτα ζαχαρη και τετοια,(αν θες δοκιμασε να βαλεις σε βραστο νερο βρωμη και 1 μπανανα στο μπλεντερ και θα γινει ενας χυλος αρκετα νοστιμο ή πιτακι βρωμης δηλαδη βαζεις στο μπλεντερ τα ασπραδια και την βρωμη και ανακατεβεις και τα πετας σε ενα αντικολιτικο και ετοιμο και πολυ νοστιμο!!!)
Την whey βαλτην καλυτερα στο πρωινο με την βρωμη χονευετε πιο γρηγορα απο τα αυγα και τα αυγα στο δευτερο γευμα ωστε να εισαι για ωρα χορτασμενος,αλλα και παλι δεν εχει ιδιετερη σημασια.Το δευτερο γευμα παλι ειναι λιγο ξεκαρφωτο,αν δεν ειναι μεταπροπονιτικο δεν υπαρχει λογος να τρως whey και γλυκο πατατα,θα προτειμουσα κρεατικο με μια πλουσια σαλατα...

Λοιπον γιατι αναλογα με τις μερες ωρες προπονησεις καποια πραματα αλλαζουν,δηλαδη μετα απο μια σοβαρη προπονηση με βαρη στην οποια εχουν διασπαστει πρωτεινες,το γλυκογονο ειναι σχεδον στο μηδεν οποτε πρεπει να αναπληρωσεις τα χαμενα οσο πιο γρηγορα μπορεις οποτε μετα την προπονηση με βαρη οτι ωρα και να ειναι θα τρως whey με δεξτροζη μαλτοζη 50-50% αλλιως μελι αλλιως γλυκοπατατα,μετα απο 30-60λεπτα θα υπαρχει και αλλο γευμα με ψαρικο καλυτερα η κρεας + μετρια ποσοτητα υδατανθρακα (ρυζι η πατατες η γνωμη μου) και σαλατα,τα υπολοιπα γευματα αποτελουνται απο κρεατικο/ψαρι και μια αρκετη ποσοτητα σαλατας...εκτος απο το πρωινο βεβαια που ειπα και πιο πανω που παλι οτι στο πρωινο χρειαζεσαι αμεση αποροφηση αρα ελαχιστα λιπαρα γρηγορη αποροφηση πρωτεινη(αλβουμινη(αυγα) η ορο γαλακτος(whey))

Οποτε ανασκοπηση,
Πρωινο σκετη βρωμη με απαχο γαλα(1,5%) ή νερο και αυγα ή whey
Κανονικα γευματα,κρεατικο/ψαρικο(κοτα,γαλοπουλα,μοσχαρι απαχο/σολομο,περκα,τονο κτλ) και σαλατα με ελεολαδο(η γενικα καποιο λαδι με ακορεστα λιπαρα) (μαρουλι,ντοματα,αγγουρι,μπροκολα,λαχανα κτλ η και ολα μαζι οχι καροτα εχουν μεγαλο γλυκεμικο δεικτη)
Μεταπροπονιτιικα γευματα μετα απο βαρη δλδ μονο whey +dextozy/maltozy
Μετα απο καποια ωρα ψαρι κρεας +πατατα ή ρυζι
και προυπνου γευμα θα μπορουσες να παρεις μια casein...
Αν η προπονηση ειναι απλη και δεν ειναι με πολυ ενταση κανονικο γευμα


Γενικα συνεχισε το διαβασμα και μπες σε μια σειρα και τα αποτελεσματα θα ρθουν,να μας ενημερωνεις συχνα...

Καλη συνεχεια :bbbiceps: Και οτιδηποτε θες απλα ρωτας

cmist
15-11-08, 17:43
Μαλιστα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

τα ερωτηματα που μου δημιουργηθηκαν τωρα ειναι :

-δεξτροζη μαλτοζη που ανεφερες ειναι συμπληρωματα?


-ειπες δεν υπαρχει λογος να παρω whey αφου δε κανω προπονηση πριν το 2ο γευμα, ομως νομιζω οτι καλο ειναι να παιρνω πρωτεινη ολη μερα σωστα? για να μεγιστοποιηθει η διατηρηση των μυων καθως χανω λιπος?

-ειπες για μπανανα στο πρωινο, ομως στο αρθρο του MuscleBoss λεει να μην τρωμε καθολου φρουτα (καθως και καθολου ζυμαρικα) σε αυτην την διατροφη.. η μπανανα ειναι εξαιρεση?

-η προπονηση μου ειναι συνηθως 9-11 το βραδυ (πολεμικων τεχνων), η προπονηση σε βαρη ειναι νωριτερα.. αρα μετα τις 11 οπως καταλαβαινεις ειναι λιγο δυσκολο να παρω 2-3 γευματα.. να παιρνω μονο ενα ποτηρι πρωτεινη-γλουταμινη με γαλα μετα την προπονηση και μετα υπνος?

μια ακομα ερωτηση που ξεχασα να κανω,

-η ντοματα επιτρεπεται σαν σαλατικο? γιατι στο αρθρο λεει μονο πρασινη σαλατα, και νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει οτι για γραμμωση δεν παει η ντοματα?



Ευχαριστω και παλι, αν μου λυθουν και αυτες οι απορειες ξεκαθαριζεται περισσοτερο το τοπιο και θα κανω τις απαραιτητες αλλαγες στην διατροφη και θα την ξαναποσταρω. :)

cmist
15-11-08, 17:47
Α και μια ακομη ερωτηση, να παιρνω κρεατινη? εχω ακομη αρκετη για 15 μερες.. Αν και εδω και 2 μερες την σταματησα και δοκιμασα χωρις αυτην παιρνοντας μονο whey και γλουταμινη, επεσα 2 κιλα σε βαρος και 2% σε λιπος.. δε ξερω ομως αν οφειλεται στην κρεατινη γιατι κανω και αλλαγες καθημερινα στη διατροφη τελευταια, συμφωνα με οσα διαβαζω εδω στο φορουμ..

Πειτε μου αν πιστευετε οτι η κρεατινη θα με βοηθησει στο επιπεδο που βρισκομαι..

slaine
15-11-08, 18:11
θα έλεγα να μη μειώσεις τόσο απότομα τις θερμίδες σου. βασικά αν μπορείς να υπολογίσεις πόσες θερμίδες έπαιρνες τις τελευταίες μέρες για να κάνεις σύγκριση.

θα πρότεινα πάντως να ξεκινήσεις με μία μείωση περίπου 250 θερμιδών απο αυτές της συντήρησης και μετά από 1-3 βδομάδες ανάλογα με το πως πας μείωνε άλλες 250 μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις.

τη κρεατίνη αν είναι μονουδατική δε θα την εκμπεταλλευτείς στο έπακρο με υποθερμιδική διατροφή. ωστόσο μερικοί βάζουν 1-3 γραμμάρια τη μέρα και στη γράμμωση για επιπλεόν ενέργεια. τα νερά που σου κρατάει τα χάνεις σε μια βδομάδα οπότε δε σε απασχολεί αυτό

Steve KinG STyLe
15-11-08, 18:26
-δεξτροζη μαλτοζη που ανεφερες ειναι συμπληρωματα?
Ναι ειναι,μπορεις να τα βρεις σε καποια φαρμακεια αν δεν βρεις καλυτερα μελι οπως προειπα,

-ειπες δεν υπαρχει λογος να παρω whey αφου δε κανω προπονηση πριν το 2ο γευμα, ομως νομιζω οτι καλο ειναι να παιρνω πρωτεινη ολη μερα σωστα? για να μεγιστοποιηθει η διατηρηση των μυων καθως χανω λιπος?

σωστα,αλλα υπαρχουν τοσα ειδη πρωτεινης,οχι πως πειραζει αν ειναι whey τοσο,αλλα προτειμα σε μια πηγη πρωτεινης πιο αγρης/μετριας αποροφησης οπως αυτη του κρεατος ενταξει αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως δεν θα κολησουμε εκει...

-ειπες για μπανανα στο πρωινο, ομως στο αρθρο του MuscleBoss λεει να μην τρωμε καθολου φρουτα (καθως και καθολου ζυμαρικα) σε αυτην την διατροφη.. η μπανανα ειναι εξαιρεση?

δικιο εχεις οχι μπανανα... ;) μπερδευτηκα

-η προπονηση μου ειναι συνηθως 9-11 το βραδυ (πολεμικων τεχνων), η προπονηση σε βαρη ειναι νωριτερα.. αρα μετα τις 11 οπως καταλαβαινεις ειναι λιγο δυσκολο να παρω 2-3 γευματα.. να παιρνω μονο ενα ποτηρι πρωτεινη-γλουταμινη με γαλα μετα την προπονηση και μετα υπνος?

εξαρτατε απο την ενταση της προπονηση,αν δεν χρειαζεσαι αναπληρωση γλυκογονου,ναι τοτε ισως ηταν καλο σαν γευμα αυτο...

μια ακομα ερωτηση που ξεχασα να κανω,

-η ντοματα επιτρεπεται σαν σαλατικο? γιατι στο αρθρο λεει μονο πρασινη σαλατα, και νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει οτι για γραμμωση δεν παει η ντοματα?

Αν το διαβασες αποσοβαρη πηγη οκ!!!Και εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ με διατροφη γραμωσης γτ μεχρι τωρα δεν με ενδιεφερε τοσο γι αυτο δεν μπορω να δωσω και πολυ καλες απαντησεις..

Ευχαριστω και παλι, αν μου λυθουν και αυτες οι απορειες ξεκαθαριζεται περισσοτερο το τοπιο και θα κανω τις απαραιτητες αλλαγες στην διατροφη και θα την ξαναποσταρω. :)

Καλα κανεις και ρωτας!!! :thumbup:


Βαρη τι προπονηση ακολουθεις?

slaine
15-11-08, 18:36
κάνεις 2 προπονησεις, μία βάρη μία κουνγκ φου και η μπανάνα στο πρωινό ή η ντομάτα στη σαλάτα θα σε πειράξει.... :banghead:

cmist
15-11-08, 18:42
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

Απο βαρη ειναι 1η μερα ωμους-τραπεζοιηδεις, 2η πλατη+τρικεφαλα, 3η ποδια, 4η στηθος+δικεφαλα.. αν θυμαμαι καλα, παω με εναν φιλο που ασχολειται καιρο με βαρη και μου λεει αυτος τι ασκησεις να κανω.

Καθε φορα που παω ειναι 2 ωρες βαρη, πολλες ασκησεις για καθε ομαδα (δε ξερω πως τις λενε ονομαστικα).. 4 σετ σε καθε ασκηση, 12-15 επαναληψεις..

Αυτο ακουγεται οκ για γραμμωση? Ελεγα να κανω και ενα thread στην αλλη κατηγορια για να ρωτησω να μου πειτε ενα καλο προγραμμα για γραμμωση.. αλλα αν γινεται πειτε μου εδω καμια συμβουλη :)

Γενικα παντως νομιζω οτι η γραμμωση ειναι κατα 70% διατροφη ετσι? οι ασκησεις/προγραμμα δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο του ογκου ή κανω λαθος?

cmist
15-11-08, 18:47
κάνεις 2 προπονησεις, μία βάρη μία κουνγκ φου και η μπανάνα στο πρωινό ή η ντομάτα στη σαλάτα θα σε πειράξει.... :banghead:


εχεις δικιο οπως το λες αλλα πραγματικα προσπαθω να βελτιστοποιησω την διατροφη στο επακρο για να εχω τα μεγιστα αποτελεσματα.. οπως καταλαβαινεις προσπαθω πολυ.. και εδω και καιρο (κανα μηνα) εχω μεινει σε στασιμο επιπεδο :(

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις εκτιμω την βοηθεια σας, εμαθα πολλα διαβαζοντας το φορουμ και με οσα μου λετε :)

peris
15-11-08, 18:51
ε πως να μη μεινεις ρε φιλε σε στασιμο επιπεδο με 2 ωρες βαρη και μετα αλλη προπονηση παλι καλα να λες

αμα συνεχισεις ετσι την υπερπροπονηση δε τη γλυτωνεις

cmist
15-11-08, 19:13
ε πως να μη μεινεις ρε φιλε σε στασιμο επιπεδο με 2 ωρες βαρη και μετα αλλη προπονηση παλι καλα να λες

αμα συνεχισεις ετσι την υπερπροπονηση δε τη γλυτωνεις

Γιατι ειναι κακο? αφου η μια προπονηση ειναι χαμηλης εντασης κυριως, δες το σαν αεροβια, και η αλλη ειναι βαρη η οποια δεν ειναι καθε μερα, συνηθως ηταν 2-3 φορες τη βδομαδα αλλα απο τωρα θα την κανω πιο συχνα..

Ειναι κακο καποιος να κανει πολλες ωρες προπονησεις καθημερινα, αν τρεφεται και κοιμαται σωστα? :?

peris
15-11-08, 19:46
λοιπον εχουμε και λεμε κανεις 2 ωρες βαρη μετα θες ξεκουραση και κανεις και πολεμικη τεχνη οχι δεν ειναι κακο ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ 2 ωρες βαρη ελεος τι παει να πει χαμηλη ενταση εισαι 2 ωρες στο γυμναστηριο

το λες και μονο σου εμεινες στασιμος αφου κοιμασαι και τρεφεσαι σωστα γιατι?

αλλα αυτα ειναι γνωμη δικια μου ο καθενας κανει οτι θελει

cmist
15-11-08, 19:55
λοιπον εχουμε και λεμε κανεις 2 ωρες βαρη μετα θες ξεκουραση και κανεις και πολεμικη τεχνη οχι δεν ειναι κακο ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ 2 ωρες βαρη ελεος τι παει να πει χαμηλη ενταση εισαι 2 ωρες στο γυμναστηριο

το λες και μονο σου εμεινες στασιμος αφου κοιμασαι και τρεφεσαι σωστα γιατι?

αλλα αυτα ειναι γνωμη δικια μου ο καθενας κανει οτι θελει

φιλε μου καλως μη γινεσαι επιθετικος, δεν ειμαι πολυ εμπειρος και ειμαι σιγουρος οτι κανω λαθη..

για χαμηλη ενταση ενοουσα την πολεμικη τεχνη, δηλαδη ειναι κατι σαν τρεξιμο + βαρη..

τελος παντων καμια συμβουλη για το πως να τα συνδυασω καλυτερα? να τα κανω εναλαξ μια μερα το ενα μια το αλλο? ή αν παω πρωι βαρη και βραδη πολεμικες τεχνες ειναι καλυτερα?

Ευχαριστω για τις συμβουλες :)

peris
15-11-08, 20:02
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1495

βασικα ο γραπτος λογος παρεξηγειται δεν εχω λογο να σου κανω επιθεση γιατι να το κανω αλλωστε

τελοσπαντων κοιτα στο λινκ που σου εδωσα για μενα μειωσε ογκο προπονηση 2 ωρες ειναι υπερβολικα πολυς χρονος για τα βαρη το πολυ 45 λεπτα αντε 1 ωρα

και καλυτερα να κανεις την πολεμικη τεχνη ξεχωριστα απο τα βαρη τις ενδιαμεσες μερες

slaine
15-11-08, 22:36
επειδή παρεξήγησες τον πέρη να ξέρεις πως ό,τι σου λέμε το λέμε καλοπροαίρετα!

από κει και πέρα κάνεις τραγικά λάθη.
πρώτον θέλεις περισσότερο υδατάνθρακα για να βγάζεις και τις 2 προπονήσεις καλά και χωρίς τραυματισμούς. όμως εσύ θέλεις να χάσεις λίπος. αποφάσισε που θα δώσεις έμφαση.

αλήθεια πολεμικές τέχνες γιατί κάνεις? άμα το κάνεις για να αδυνατίσεις απλώς.... :clown2: γιατί το χαλαρά δεν προκειται να σου δώσει τίποτα. είτε είναι στα βάρη είτε στο κουνγκ φου.

κάνε διαφορετικές μέρες τα 2 αθλήματα δηλαδή 3 μέρες βάρη και 3 πολ τέχνες. εναλλάξ ακόμα καλύτερα όσον αφορά την ξεκούραση.

μαζεμένες σου επιτρέπεται να έχεις 2 διαφορετικά διατροφικά πλάνα ανάλογα με το αν είσαι στις μέρες του σίδερου ή της τέχνης...

cmist
16-11-08, 07:04
επειδή παρεξήγησες τον πέρη να ξέρεις πως ό,τι σου λέμε το λέμε καλοπροαίρετα!

από κει και πέρα κάνεις τραγικά λάθη.
πρώτον θέλεις περισσότερο υδατάνθρακα για να βγάζεις και τις 2 προπονήσεις καλά και χωρίς τραυματισμούς. όμως εσύ θέλεις να χάσεις λίπος. αποφάσισε που θα δώσεις έμφαση.

αλήθεια πολεμικές τέχνες γιατί κάνεις? άμα το κάνεις για να αδυνατίσεις απλώς.... :clown2: γιατί το χαλαρά δεν προκειται να σου δώσει τίποτα. είτε είναι στα βάρη είτε στο κουνγκ φου.

κάνε διαφορετικές μέρες τα 2 αθλήματα δηλαδή 3 μέρες βάρη και 3 πολ τέχνες. εναλλάξ ακόμα καλύτερα όσον αφορά την ξεκούραση.

μαζεμένες σου επιτρέπεται να έχεις 2 διαφορετικά διατροφικά πλάνα ανάλογα με το αν είσαι στις μέρες του σίδερου ή της τέχνης...

Καλημερα,

ναι τον περη τον παρεξηγησα ζητω συγνωμη.. φταιει μαλλον ο γραπτος λογος..


Οταν λες το χαλαρα δε προκειτε να μου δωσει τιποτα? οταν ειπα χαλαρα δεν εννοω οτι παιζω.. εννοω οτι την περισσοτερη ωρα της προπονησης οι καρδιακοι παλμοι ανα λεπτο ειναι σε λογικα επιπεδα και δεν ειναι πολυ υψηλα οπως πχ γρηγορο jogging ή αλλα σπορ.. και γνωριζω σιγουρα οτι αν οι παλμοι μενουν σχετικα χαμηλα σε μια (αεροβια) ασκηση.. δηλαδη 120-130 τοτε βελτιστοποιειται η καυση λιπους κατα τη διαρκεια της ασκησης (και οχι η μυικη καυση).

Οσο για το γιατι τις κανω ειναι πολυ απλο, μου αρεσει, ειδικα αυτη η συγγεκριμενη πολεμικη τεχνη και την εχω παρει πολυ σοβαρα (οπως ειπα κ νωριτερα 5-6 φορες την εβδομαδα). Ειχα ασχοληθει με το wing chun kung fu και παλιοτερα για πανω απο 1 χρονο και τωρα συνεχιζω και εχω σκοπο να παω ψηλα σε αυτο.

Σκοπος μου δεν ειναι μονο να φτιαξω σωμα αλλα και να γινω καλυτερος γενικοτερα σαν ανθρωπος και πιστευω οτι με αυτον τον τροπο θα το επιτυχω..


Anyway επειδη ειναι λιγο off topic τα παραπανω :P στο θεμα της διατροφης..

φιλε slain οταν λες που θα δωσω εμφαση δηλαδη? σε μια απο τις 2 προπονησεις? ή εννοεις οτι δε θα χασω λιπος αν συνεχισω ετσι? :unsure:

Τελος παντων απο οσο ξερω απο προσωπικη εμπειρια (εχω χασει 20 κιλα ηδη οπως εγραψα) το σημαντικοτερο στην καυση λιπους ειναι η αεροβια και μετα τα βαρη.. και σαν σημαντικοτερο για μενα ειναι οι πολ. τεχνες τωρα.

Οποτε θα δωσω εμφαση σε αυτο.. Παραλληλα παντως θα μπορουσα να συνδυασω και τα βαρη δε νομιζετε? ισως οχι 2 ωρες οπως εκανα, αλλα αν το κανω μιση ωρα με 45 λεπτα 3-4 φορες τη βδομαδα?


Ευχαριστω ολους για την βοηθεια :)

slaine
16-11-08, 13:28
εδώ είναι για τη διατροφή ωστόσο με λίγα λόγια να σου πω ότι

πρώτον δε μπορείς να κάνεις και τα 2 καλά κάπου θα δώσεις έμφαση και το άλλο θα μείνει λίγο έως πολύ πίσω (χωρίς να σημαίνει ότι δε θα έχεις πρόοδο και στα 2, απλά όχι την πρόοδο που θα ήθελες-μπορούσες να έχεις).

δεύτερον άλλαξε οπωσδήποτε τον τρόπο που κάνεις βάρη! 45 λεπτά και μετά αντι για αεροβική πολ. τεχνες.