PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντονη ενόχληση στο γόνατο μόνο σε back squat



sergio gta
27-03-14, 00:14
καλησπέρα σε ολο το forum. εχοντας διαβάσει ολα τα σχετικά με τα σκουωτ και τα γόνατα θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα. Κάνω αρκετό καιρό back squat αλλά με λίγα κιλά λόγω του ότι είμαι δρομέας αποστάσεων. Τις τελευταίες φορές έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με άδεια μπάρα (αφού έχουν προηγηθεί διατάσεις, ζέσταμα, κάμψεις δικεφάλων, και εκτάσεις τετρακεφάλων) με πιάνει ένας πόνος εκεί που τελειώνει ο τετρακέφαλος και ξεκινάει το γόνατο. Εκτελώ την άσκηση με αρκετά ανοιχτά τα πόδια (στάση σούμο), φουλ βαθύ κάθισμα με αργή εκτέλεση, τα γόνατα κοιτάνε έξω και δεν υπερβαίνουν τις μύτες των ποδιών. Το περίεργο είναι ότι εκτελώντας την ίδια άσκηση με αρκετά βαριούς αλτήρες (20 ή και 24 κιλά) δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Χωρίς να ζητάω διαδικτυακή διάγνωση τι πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω ή μήπως είναι απλά θέμα ενδυνάμωσης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

jam
27-03-14, 00:53
ειναι θεμα σωματοτυπου , διαβασα μια ερευνα η οποια αναφερει οτι καθενας εχει την δικη σου σωστη σταση στα σκουατ , παιξε λιγο με τα ποδια , ανοιξε περισσορο-λιγοτερο, ανοιξε τις μυτες προς τα εξω ητε ευθεια και βρες την θεση σου , ωστοσο εγω θα σου προτεινα φροντ σκουατ ειναι πιο καλα σε θεμα σταση του σωματος και πλατης κτλ , κι αφου δεν βαζεις πολυ βαρος δεν θα εχεις προβλημε με ωμους . Δοκιμασε επισεις να πηγαινεις μεχρι το σημειο που κλεινουν κατα 90 μοιρες τα ποδια και λιγακι πιο κατω οχι εντελως , παιξε με αυτα και βρες απο μονος σου πως βολευει :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
27-03-14, 01:22
κατ αρχήν κάνε καλές διατάσεις να αποκτήσεις όσο το δυνατόν καλύτερη ευλυγισία και σίγουρα εφόσον στα μπροστινα σκουώτ και αυτη την κίνηση δεν σε ενοχλεί πάει να πεί ότι έχεις διαφορετική κίνηση και εργονομία στην άσκηση σε σχέση με τα πίσω σκουώτ

ο πόνος είναι εκεί που προσφύετε ο τένοντας του τετρακεφάλου στην επιγονατίδα , οπότε διατάσεις και σίγουρα υπάρχει κάποια χονδρομαλάκυνση επιγονατίδας μπορεί ήπιας μορφής και θέλει να αποφεύγεις ασκήσεις που σε δίνουν πόνο η να τροποποιήσεις την κίνηση μέχρι να νιώθεις καλύτερα αν είναι εφικτό και όσο ζέσταμα και να κάνεις αν δεν κάνεις συστηματικά διατάσεις δεν μπορεί να προσφέρει πολλα απλα το ζέσταμα
και μετα την προπόνηση και γενικότερα βάζε πάγο μέχρι να ξεπεραστει και να φύγει το ερέθισμα

sergio gta
27-03-14, 01:31
κατ αρχήν κάνε καλές διατάσεις να αποκτήσεις όσο το δυνατόν καλύτερη ευλυγισία και σίγουρα εφόσον στα μπροστινα σκουώτ και αυτη την κίνηση δεν σε ενοχλεί πάει να πεί ότι έχεις διαφορετική κίνηση και εργονομία στην άσκηση σε σχέση με τα πίσω σκουώτ

ο πόνος είναι εκεί που προσφύετε ο τένοντας του τετρακεφάλου στην επιγονατίδα , οπότε διατάσεις και σίγουρα υπάρχει κάποια χονδρομαλάκυνση επιγονατίδας μπορεί ήπιας μορφής και θέλει να αποφεύγεις ασκήσεις που σε δίνουν πόνο η να τροποποιήσεις την κίνηση μέχρι να νιώθεις καλύτερα αν είναι εφικτό και όσο ζέσταμα και να κάνεις αν δεν κάνεις συστηματικά διατάσεις δεν μπορεί να προσφέρει πολλα απλα το ζέσταμα
και μετα την προπόνηση και γενικότερα βάζε πάγο μέχρι να ξεπεραστει και να φύγει το ερέθισμα

Ευχαριστώ πολύ κύριε Τριανταφύλλου. Ομολογώ ότι τα μπροστινά σκούωτ τα φοβάμαι αρκετά. Ισως δεν τα έχω συνηθίσει ακόμα. Οι αλτήρες με βολεύουν πολύ περισσότερο αλλά με τα back squat ένιωθα ότι γυμναζόμουν πολύ καλύτερα. Εχω διαβάσει τα ποστ για το θέμα σας με τα γόνατα και μου φαίνεται κατόρθωμα αυτό που καταφέρατε. Διατάσεις κάνω ειδικά τις μέρες που έχω στίβο. Πριν την προπόνηση με βάρη πέρα από διατάσεις τετρακεφάλου, γαστροκνήμιου και μηριαίου δικεφάλου πιστεύετε ότι θα βοηθούσε κάτι άλλο; Και πάγο βάζω πλέον μετά από κάθε προπόνηση. Απλά απογοητεύτηκα ότι δεν θα μπορέσω να ξανακάνω φουλ back σκουωτ

sergio gta
27-03-14, 01:33
ειναι θεμα σωματοτυπου , διαβασα μια ερευνα η οποια αναφερει οτι καθενας εχει την δικη σου σωστη σταση στα σκουατ , παιξε λιγο με τα ποδια , ανοιξε περισσορο-λιγοτερο, ανοιξε τις μυτες προς τα εξω ητε ευθεια και βρες την θεση σου , ωστοσο εγω θα σου προτεινα φροντ σκουατ ειναι πιο καλα σε θεμα σταση του σωματος και πλατης κτλ , κι αφου δεν βαζεις πολυ βαρος δεν θα εχεις προβλημε με ωμους . Δοκιμασε επισεις να πηγαινεις μεχρι το σημειο που κλεινουν κατα 90 μοιρες τα ποδια και λιγακι πιο κατω οχι εντελως , παιξε με αυτα και βρες απο μονος σου πως βολευει :thumbup:

Ευχαριστώ φίλε Jam. Αυτό κάνω ξεκίνησα σουμο σκουωτ γιατί έτσι ένιωθα λιγότερες ενοχλήσεις. Τα μπροστινά όπως έγραψα και παραπάνω τα φοβάμαι λίγο αισθάνομαι ότι δεν την έχω την συγκεκριμένη άσκηση.

jam
27-03-14, 01:57
νταξ , απλα στο λεω γιατι κατι παρομοιο ειχα περασει και εγω και σε ενα διαστημα δεν μπορουσα να εκτελεσω καν σωστα τα μπακ σκουατ , οταν αρχιστα τα φροντ και τα συνηθησα επιασε την κινηση το σωμα μου πιο ευκολα και στα μπακ , ειναι αρκετα καλη ασκηση πιστευω βοηθα και στην κινηση .. δοκιμσε αυτα που λες και τα ξαναλεμε τοτε ελπιζω με θετικα αποτελεσματα :thumbup:

sergio gta
27-03-14, 02:01
θα το δοκιμάσω αρχικά με σκέτη μπάρα να συνηθίσει το σωμά και θα ανεβάζω σιγά σιγά. Μου φαίνεται όμως δύσκολο χωρίς βοηθό ειδκά στο να πάρω και να αφήσω τη μπάρα στους ορθοστάτες. Θα το δοκιμάσω πάντως και θα επανέλθω!

TRIANTAFYLLOU
27-03-14, 03:56
Ευχαριστώ πολύ κύριε Τριανταφύλλου. Ομολογώ ότι τα μπροστινά σκούωτ τα φοβάμαι αρκετά. Ισως δεν τα έχω συνηθίσει ακόμα. Οι αλτήρες με βολεύουν πολύ περισσότερο αλλά με τα back squat ένιωθα ότι γυμναζόμουν πολύ καλύτερα. Εχω διαβάσει τα ποστ για το θέμα σας με τα γόνατα και μου φαίνεται κατόρθωμα αυτό που καταφέρατε. Διατάσεις κάνω ειδικά τις μέρες που έχω στίβο. Πριν την προπόνηση με βάρη πέρα από διατάσεις τετρακεφάλου, γαστροκνήμιου και μηριαίου δικεφάλου πιστεύετε ότι θα βοηθούσε κάτι άλλο; Και πάγο βάζω πλέον μετά από κάθε προπόνηση. Απλά απογοητεύτηκα ότι δεν θα μπορέσω να ξανακάνω φουλ back σκουωτ

εγω εκτός τις διατάσεις και πάγο μεταπροπονητικά , έκανα μέχρι και μασάζ στον τετρακέφαλο με πίεση και μετα ένιωθα μια ανακούφηση και έβαζα και μια θερμαντική με ελαστική επιγονατίδα και έβγαζα κατα κάποιο τρόπο αξιοπρεπείς προπονήσεις
απλα στο πίσω σκουώτ επειδη μπορείς να φορτώσεις περισσότερα κιλα , αν υπάρχει ερέθισμα με λίγο λάθος κίνηση επιβαρύνετε και πονάει η επιγονατίδα
και τα πίσω σκουώτ επειδη συγκεντρώνεσαι καλύτερα στα πόδια λόγω του ότι η μπάρα στηρίζετε στούς τραπεζοειδής σταθεροποιείτε καλύτερα , οπότε τα πόδια τραβανε μεγαλύτερο ζόρι
και μπορει τωρα ακόμη και λάθος να μην κάνεις την άσκηση επειδη έχει επιβάρυνση και ερέθισμα να πονάει , γιατι αν αρπάξουμε φόλα και μετα ότι και να κάνουμε ο πόνος θα υπάρχει , γι αυτο για ενα διάστημα που θα γίνονται σωστα διατάσεις , κρυοθεραπεία κτλ , να αποφεύγονται κινήσεις που φέρνουν πόνο ώστε να αναρώσει πλήρως

sergio gta
28-03-14, 01:24
έχετε δίκιο κύριε Τριανταφύλλου. Ευχαριστώ για τις συμβούλες. Θα το διατάσεις, πάγο και θα σταματήσω για λίγο τα back squat να δω πως θα πάει.