PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαγνήσιο και οι ιδιότητες του ενατιον του καρκίνου (συζητηση οχι μελετες)



SotosTheBoss
30-03-14, 12:08
Καλημέρα σε όλα τα τουμπανακια

Ειχα μια συζήτηση με ενα γνώστο μου που ειναι βοτανολόγος και έχει κάνει και πολλές έρευνες πάνω σε βιατιμινες δυσικα συμπληρώματα και βοτανοθεραπείες.
Πολλές φορές που αρρώστησα αντι να καταφύγω σε φάρμακα ρώτησα τον ίδιο και μ έδωσε λύσεις με τις 2 πιο πρόσφατες όπου μ είπε να πιω λεβάντα που βοηθάει στο νευρικό συστημα και θυμαρι για τον λαιμό μου που ήταν χαλια.Το έχουν καλέσει για μια διαλέξη να δωσει περι καρκίνου και διαβασα την ομιλία του ο οποίος χορήγησε σε μια ασθενή μαγνήσιο μαζί με βιταμίνη C και ο το πρόβλημα άρχισε να εξαλείφεται κατα πολύ.

Συγκεκριμένα (συχωρέστε με αν δεν το εξηγησω καλα ότι θυμαμαι απο αυτα που μ είπε θα πω) είπε πως το κάθε τι που έχουμε μέσα στο σώμα μας είναι δομημλένο μένα εξωτερικό τοίχωμα το οποίο έχει ένα συγκεκριμενο αριθμό ηλεκτρομαγνητικού πεδιου ειναι αρνητικό και όσο τίνει να φθανει προς το θετικό τότε αυξάνονται πιθανότητες να αποκτήσουμε καρκίνο και λέει πως η το καταλληλότερο μέτρο για την αποφυγή αυτού είναι το μαγνήσιο.........

Αλλά πάντα με βάση τα λεγόμενα του το μαγνήσιο είναι ένα από τα πολυτιμότερα μετταλα αλλα λειτουεγεί θα λέγαμε σαν πρόδρομος κάποιου άλλου συστατικού.

Δηλαδή ο θείος που έχει ζάχαρο του είπε να παίρνει Ω3 αλλά πάντα να βάζει μαγνήσιο πριν σαν πρόδρομο και σε συνδυασμό με μπόλικη κανέλα είδε πτρομερή μείωση ζαχάρου.Τελικά από ότι φαίνεται είναι πολύ σημαντικό γιατί καλή λειτουργία του οργανισμού μας και προσωπικά σκέφτομαι να το εντάξω στην διατροφή μου σε μορφή συμπληρώματος.Τόσα και τόσα χαλαμε σε συμπληρωματα για την εμφανηση μας κυριως δεν πρέπει να παραμελούμε την υγεία μας.

Ο ίδιος αυτός κάνεις καθημερινή χρήση 15 χρονια τώρα τριων γραμμαρίων βιταμίνης C, 200mg μαγνησίου και 3g Ω3.

Το όνομα αυτού του κυρίου είναι Νάκος Κότσανης και είναι από εδω την Πάτρα σ επεριπτωση που καποιος τον γνωρίζει.

Οποιαδήοποτε γνωμη/αποψη/αντιπαραθεση είναι δεκτη.

COBRA_STYLE
30-03-14, 20:01
Ενημερωτικα,τα 200mg ειναι πολυ λιγα...σκεψου η "υποτιθεμενη" ΣΗΠ ειναι 400mg τη μερα.

Γενικα η δοση του μαγνησιου εξαρταται απο πολλους παραγοντες...με αλλα λογια,στην καθημερινοτητα μας υπαρχουν μποοολικοι παραγοντες που το μειωνουν κ πρεπει εμεις να το αναπληρωσουμε κ με το παραπανω...οπως εντονη γυμναστικη,καφεινη,καπνισμα,στρες κτλ κτλ κτλ.

SotosTheBoss
30-03-14, 20:49
Ναι γνωρίζω για την ΣΗΠ αλλα απο οτι ξέρω τρώει καθημερινά παρα πολλές σαλάτες και άφθονη κατανάλωση απο μπρόκολο και σπανακια για αυτο παίρνει 200mg

Δεν ήξερα όμως οτι παίζει τοαο μα τοαο σοβαρο ρόλο.
Στην ομιλία του το τοποθετεί σαν πρόδρομο του καθε μακροσυστατικου και μόλις διάβασα αυτο για τον καρκίνο έμεινα


Sent from my iPhone using Tapatalk

leftis
30-03-14, 21:02
Αν πάρεις συμπλήρωμα, μην πάρεις το φθηνο με oxide καθώς έχει τραγική απορρόφηση. Citrate είναι από τα καλύτερα.

Εγώ τσιμπάω 400mg citrate πριν πέσω για ύπνο. Αν μου έφταναν τα λεφτά θα πήγαινα και 600-800mg.

COBRA_STYLE
30-03-14, 21:19
Και chelated ειναι καλο.

Βεβαια οι πολυ μεγαλες δοσεις χωρις να υπαρχει αναγκη,δλδ παραγοντας που να σου μειωνει το μαγνησιο στο σωμα ωστε να το αναπληρωνεις εσυ μετα,εχει απο ο,τι φαινεται παρομοιες παρενεργειες με την ελλειψη του...π.χ προβληματα με την καρδια κτλ.

SotosTheBoss
30-03-14, 22:10
O κύριος αυτός μου είπε οτι θα μ φέρει chelated τηw solgar καθως δουλευει πολυ με αυτην την εταιρεία.

Πάντως από την πρωινή συζήτηση αυτή μου κίνησε πολύ την περιέργερια για τις ιδιότητες του μαγνησίου και θα το ψάξω περισσότερο

Γιατί πάνω από όλα η υγεία.


Να φανταστώ δεν είναι σαν το ZMA δηλαδη μπορώ να το πάρω πριν το υπνο με οχι σχετικα αδειο στομάχι η μαζί με την καζεΐνη μου.

COBRA_STYLE
30-03-14, 22:14
Η καλυτερη ωρα ειναι πριν τον υπνο με αδειο στομαχι.Τωρα αμα πηγαινεις για μπολικη δοσολογια δλδ 600mg+ ισως να το εσπαγες σε 2(?) δοσεις....βεβαια εγω επιανα και 800mg σε μια δοση πριν τον υπνο :P

Απλα επειδη το μαγνησιο επιφερει μια χαλαρωση,μπορει να νιωθεις λιγο σα τσουβαλι αμα το παρεις μεσα στη μερα και καλη δοση:turtle::rolf:

SotosTheBoss
30-03-14, 22:24
Ναι αυτο λεω αν το παω πριν τον υπνο μαζι με καζεινη υπαρχει θεμα;Αν και νομιζω οτι ειναι πολύ λεπτομέρεια αυτό αφου η καζεινη ειναι 112 θερμιδες μονο.

COBRA_STYLE
30-03-14, 22:26
Η καζεινη ομως πηζει στο στομαχι...δεν ξερω αν αυτο επηρεασει καπως την κατασταση...ιδεα δεν εχω.

SotosTheBoss
30-03-14, 22:33
Τέλος πάντων έπειτα από αυτές τισ συζητήσεις νομίζω πώς ήρθε η ώρα να δώσω έμφαση σε θέματα που αφορούν την καλή λειτουργία του οργανισμού.

TRIANTAFYLLOU
30-03-14, 23:58
τι συμπληρώματα και παπαρούνες , όλα είναι συνάρτηση καλής διατροφής γενικότερα υγιεινού τρόπου ζωής και κάποια συμπληρώματα η σούπερ τροφές όπως γνωρίζετε χρειάζονται με μέτρο , σιγα μην παίρνουμε ενα τσουβάλι συμπληρώματα για να είμαστε υγιείς , η ψυχική υγεία το χαμόγελο και να είναι γενικά χαρούμενος κάποιος αυτα είναι ένοιες που δεν μετριούνται αλλα παίζουν σημαντικό ρόλο στη ζωή μας
όπως και το πολύ και ποιοτικό σεξ , όλα τα άλλα να χαμε να λέγαμε κολοκύθια τούμπανα :P
και προσοχή με μαγνησια και ασβέστια , εμένα με δίνει η μάνα μου που παίρνει για την οστεοπόρωση ασβέστιο και δεν το παίρνω εφόσον σε εξετάσεις που έκανα πρίν κανα χρόνο δεν είχα έλλειψη κτλ , πάντα με μέτρο και όχι συνέχεια και λέω καμια φορα σε μερικούς , εσείς θα πεθάνετε υγιείς
η μεσογειακή διατροφή και το αγνό ελαιόλαδο είναι τα καλύτερα φάρμακα , σε συνδιασμό με ψυχική υγεία

μερκοί αντιμετωπίζουν την διατροφή σαν να τούς συνταγολόγησε ο γιατρός φάρμακο η αντιβίωση , τι να το κάνω εγω να είμαι υγιείς αν αυτα δεν μεταφράζετε σε κάποιες δραστηριότητες , τι να το κάνω όταν μ αρέσι πολυ κάτι μια φορα να το φάω και δεν θα το φάω γιατι δεν πρέπει έστω μια στις τόσες , μεγαλύτερη ζημια θα με κάνει στην ψυχολογία μου απο την μη λήψη του παρα απο την λήψη του

margarita02
31-03-14, 00:29
Συμφωνώ με κ. Τριανταφύλλου.

Sotos έχεις κάποια ασθένεια που οφείλεται σε έλλειψη μαγνησίου; Έχεις κάποια έλλειψη γενικότερα; Εκτός από τις μειωμένες θερμίδες τί άλλο δεν λειτουργεί σωστά; Με προσεγμένη διατροφή μια χαρά το συμπληρώνεις το μαγνήσιο. Είναι πολύ εύκολο. Συμπλήρωμα θα χρειαστείς μόνο εάν έχεις κάποια έλλειψη και η δοσολογία θα καθοριστεί με βάση την έλλειψη αυτή.

Όπως είπε και ο Cobra το πολύ μαγνήσιο έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Βιτ C παίρνεις;

SotosTheBoss
31-03-14, 01:18
Δόξα το θεό όχι δεν εχω εχω κάποια αρρώστια σαν πρόσληψη το σκέφτηκα για τις ιδιότητες του κατα του καρκίνου γιατι είχα στην οικογένεια μ 2 άτομα με καρκίνο

Όσον αφορά την βιταμινη c λαμβάνω μαζι με την πολυβιταμινη μ 2 γρ την μερα


Sent from my iPhone using Tapatalk