PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόγνωση, πως να κινηθώ;



Metropontix
09-04-14, 11:29
Καλησπέρα σας. Τα τελευταία 3 χρόνια ασχολούμαι με το γυμναστήριο εντατικά, πάω 2 ή 3 φορές την εβδομάδα, κάνω τρέξιμο και ακολουθώ έναν υγιεινό τρόπο ζωής. Το έχω ξαναπεί εδώ πως παλαιότερα ήμουν παχύσαρκος (140 κιλά περίπου), όμως, τώρα είμαι στα φυσιολογικά μου κιλά.

Φέτος έκανα έναν υπέροχο όγκο και πήρα αρκετά κιλά ποιοτικά και μη. Πριν 3 εβδομάδες ξεκίνησα γράμμωση και ήμουν πολύ χαρούμενος. Την τελευταία εβδομάδα ξεκίνησα όμως δουλειά και αυτό με έχει πανικοβάλει. Το αποτέλεσμα είναι να κοιμάμαι κάνα 3ωρο - 5ωρο την ημέρα, να είμαι φουλ στο άγχος και τον πανικό και να μην προλαβαίνω λόγω της νύστας να πάω στο γυμναστήριο. Φοβάμαι δε, πως αν πάω στο γυμναστήριο θα κουραστώ τόσο που δεν θα μπορέσω να κοιμηθώ ούτε αυτό το 3ωρο που με το ζόρι κοιμάμαι.

Είναι η 1η μου δουλειά ύστερα από αρκετά χρόνια, οπότε καταλαβαίνετε πως έχω σοκαριστεί με την αλλαγή αυτή που δεν έχει σχεση με το κλίμα της δουλειάς. Ακόμα και με την αλλαγή στο ωράριο του ύπνου μου που δεν μπορώ να προσαρμοστώ. Γνωρίζω πως όλο αυτό πρόβλημα έχει και την ψυχολογική του βάση (αν και είναι λογικό) μιας και ως τελειομανής έχω αγχώδη διαταραχή και διάφορες ψυχαναγκαστικές-ιδεοληπτικές τάσεις.

Με στεναχωρεί αφάνταστα και νιώθω εγκλωβισμένος ανάμεσα στον ύπνο, την δουλειά και το γυμναστήριο. Θέλω να είμαι συνεπής στις προπονήσεις μου μιας και δεν θα ήθελα να επιστρέψω στα παλιά, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατο. Σκέφτηκα, να αφήσω για λίγο τις προπονήσεις ώστε να μην μετατραπούν από μια δραστηριότητα χαράς σε μια δραστηριότητα άγχους και πανικού κι αυτό με στεναχωρεί βαθύτατα. Μου μένει ένα Σάββατο λοιπόν και έχω πει πως θα την παλέψω με αυτόν τον ύπνο μέχρι να εγκλιματιστώ και να μπω στη ροή. Μπορώ να κάνω κάτι μέχρι να γίνει αυτό; Να κάνω κάτι για να συντηρήσω την μυική μάζα έστω ή να παραμείνω όπως είμαι χωρίς όμως να σέρνομαι από την κούραση; Εννοώ κάποιο πρόγραμμα προπόνησης τύπου κυκλικό μια φορά την εβδομάδα με χαλαρά βάρη.

beefmeup
09-04-14, 12:52
κατ αρχας χαλαραξε..
δεν υπαρχει λογος πανικου κ τρομου..απο την στιγμη που εχεις φτασει σε ενα καλο για σενα αποτελεσμα οπως γραφεις,δεν εχεις τπτ να φοβασαι..
το βασικο ειναι η δουλεια κ απο τη στιγμη που τα πραγματα ειναι δυσκολα εκει εξω κ ολοι την εχουμε αναγκη,επικεντρωνεσαι εκει..
μετα για το θεμα του υπνου,κ γω οσο με θυμαμαι σχεδον καπου 5 ωρες την μερα σκαρτες κοιμαμαι..εχω βεβαια καποια σαββατοκυριακα να αναπληρωνω,οποτε ελπιζω το ιδιο να μπορεις να κανεις κ εσυ..
φυσικα ξενυχτια κλπ τα ξεχνας αν κανεις..

στο θεμα του πισογυρισματος δεν υπαρχει φοβος..ψυχολογικο ειναι περισοτερο,εκτος αν οντως αφεθεις..το προβλημα με τις δουλειες δεν ειναι τοσο η προπονησεις,εκει καπως τα μπαλωνεις,αλλα το οτι ο περισοτερος κοσμος αφηνεται σε διατροφικες συνηθειες του κωλου..
ετσι την πατας,κ λογω καθιστικης δουλειας φυσικα..ειναι αλλιως να δουλευεις εξω.
αν κανεις ομως σταθερα σε βαθος χρονου σε περνει να ελλατωσεις τις προπονησεις..κ με 3-4 φορες βαρια την βδομαδα εισαι καλυμενος,απλα θα πρεπει να προσαρμωσεις το προπονητικο σου προγραμμα ετσι..

δοκιμασε να κανεις upper / lower αν πεσεις στις 2-3 φορες προπονησης την βδομαδα..δεν χρειαζεται να το κανεις με 5αρες επαναληψεις,μπορεις να το μπασταρδεψεις με αρκετες ρεπς σαν μπιλντερικο προγραμμα..εγω αυτο εκανα κοντα 2 χρονια με παρα πολυ καλα αποτελεσματα πανω μου.
αν ριξεις μια ματια στο θεμα του θα παρεις ιδεες κ αν σου αρεσει το κανεις..
οπως εγραψα αν εισαι ηδη σε ενα καλο επιπεδο δεν θα εχεις θεμα,μια χαρα θα συντηρηθεις..

κ τελος η κουραση ειναι κουραση δεν γινεται αλλιως..κ γω τις μισες μερες σερνομαι με 4-5 ωρες υπνου,ετσι ειναι αυτα..κανεις υπομονη για το σκ..

Metropontix
09-04-14, 23:16
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη απάντηση.

Έχεις δίκιο πως πρέπει να χαλαρώσω αλλά δεν γνωρίζω καλά τον τρόπο να το κάνω. Πιάνει περίφημα σε πράγματα που έχω βιώσει αρκετές φορές. Για τις 5 ώρες ύπνου συμβαίνει το εξής. Τα τελευταία χρόνια έχω δυσκολία στον ύπνο αλλά χαλαρώνω μετά τις 4 και κοιμάμαι. Τώρα πρέπει όμως να σηκώνομαι στις 7.30 και άρα να πέφτω νωρίτερα. Αυτό με έχει πανικοβάλει με αποτέλεσμα να πέφτω νωρίτερα και να παλεύω, στις 4 κάπου λίγο με παίρνει αλλά μετά στις 3 ώρες ξυπνάω για να ετοιμαστώ. Το απόγευμα επιστρέφω νυσταγμένος, πέφτω να κοιμηθώ μα τίποτα. :(

Την διατροφή την ακολουθώ ευλαβικά, παίρνω μαζί μου το δεκατιανό και το μεσημεριανό μου και δεν με πειράζει που τρώω το δικό μου φαγητό. Έχω ένα πρόβλημα στο να ακολουθήσω την διατροφή σωστά στο ωράριο. Υπάρχει περίπτωση να κάνω 6-7 ώρες να φάω από την κούραση, υπάρχει όμως και περίπτωση να φάω 7 φορές σε μια μέρα, αν μείνω 21 ώρες ξύπνιος.

Σκέπτομαι να πηγαίνω να σηκώνω έστω και 10 κιλά απλά για να αισθανθώ πιο όμορφα. Να αισθανθώ πως επανέρχομαι στους παλιούς μου ρυθμούς με μια υποχρεωση παραπάνω, όχι να σκέπτομαι πως πρέπει να κοιμηθώ για να πάω στην δουλειά και να καταφέρω να αντεπεξέλθω σε αυτά που θέλω κάμω. Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο, θα με βοηθούσε η γνώμη του.

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-04-14, 23:54
Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα ,κ οπως πολυ σωστα στα ειπε ο beef πρεπει πρωτα να ηρεμησεις ,ολα μαζι κ με τον ιδιο ρυθμο δεν γινονται.
Πρωτα το μυαλο σου πρεπει να ειναι στην δουλεια κ σιγα σιγα θα βρεις τον ρυθμο σου ,βλεποντας κ κρινοντας ποσο χρονο θα ασχολεισαι με το γυμναστηριο.
Οταν ομως λες οτι σε παιρνει ο υπνος στις 4 κ ξυπνας σε 3 ωρες για να πας στη δουλεια λογικο ειναι μετα να εισαι κουρασμενος κ να μην εχεις ορεξη για τπτ.
Χαλαρωσε λοιπον οσο ειναι δυνατον ,δωσε προτεραιοτητες κ ολα θα τα μπορεσεις , εξαλλου ειναι η αρχη της αλλαγης τωρα.;)

Metropontix
10-04-14, 00:44
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χρήστο. Νιώθω καλύτερα όταν αισθάνομαι πως με καταλαβαίνουν οπότε ο υποστηρικτικός σου λόγος με βοηθά πολύ.
Έχω προμηθευτεί χαμομήλι, βιταμίνη β και μαγνήσιο και έχω σκεφτεί πως θα την παλέψω με τα 3ωρα και με το άγχος και ό,τι γίνει. Θα προσπαθήσω αντί να επικρίνω τον εαυτό μου που δεν κοιμάται να τον υποστηρίξω, για να μην κοιμάμαι κάτι με έχει αγχώσει, άρα αντί να τον χώνω κάτω να κοιμηθεί ίσως θα πρέπει να επιτρέψω να βιώσω τα αρνητικά συναισθήματα αντί να αγωνιώ για να τα διώξω. Βέβαια, η αλήθεια είναι πως έτσι λέω τώρα, ώρες ώρες με πιάνει φούντωμα και πανικός και κάθομαι να κάνω βαθιές αναπνοές για να ηρεμήσω. Θα ρωτήσω και στο γυμναστήριο αν κάνουν yoga κι ίσως πάω 2-3 φορές μπας και με βοηθήσει να ηρεμήσω μαθαίνοντας κάτι νέο. Ή μήπως η yoga των γυμναστηρίων είναι ασκήσεις και δεν έχει να κάνει με χαλάρωση;

billy89
10-04-14, 00:47
Αυτή η κατάσταση που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένη για κάποιον που προσπαθεί να συνδυάσει δουλειά και bb. Οπότε μην αγχώνεσαι δεν είσαι ο μόνος, ίσα ίσα. Απλώς θα πρέπει να προσαρμόσεις προπόνηση και διατροφή στα νέα δεδομένα για να μην τα παρατήσεις.

Καταρχάς μην κόψεις το γυμναστήριο κράτα 3 -4 προπονήσεις την εβδομάδα και στα ενδιάμεσα ξεκουράσου. Η προπόνηση θα σου προσφέρει και ψυχολογική ανάταση γιατί θα κάνεις κάτι που σου αρέσει και "γλυκιά" κούραση που θα σε βοηθήσει με τον ύπνο.

Όσον αφορά το θέμα του ύπνου, όταν σταματήσει η φοιτητική ζωή και αρχίσει η δουλειά το 8ωρο ύπνου είναι πολυτέλεια, 5 - 6 ώρες είναι το σύνηθες. Το κάνουν πολλοί και συνεχίζουν να έχουν gains μια χαρά. Οπότε μην αγχώνεσαι. Αν έχεις μάθει να κοιμάσαι αργά θα πρέπει να προσαρμοστείς λίγο. Ξάπλωσε, διάβασε ένα βιβλίο, ασχολήσου με τον υπολογιστή και κάποια στιγμή κλείστα όλα και προσπάθησε να χαλαρώσεις. Όσο σκέφτεσαι "πρέπει να κοιμηθώ" τόσο αγχώνεσαι και ο ύπνος δεν έρχεται. Την έχω πατήσει πολλές φορές.

Όπως σου έγραψα και παραπάνω η βαριά προπόνηση δημιουργεί προυποθέσεις για ένα καλό ύπνο.

Αν θέλεις όντως να συνδυάσεις προπόνηση με δουλειά θέλει θυσίες ειδικά σε εξόδους, ξενύχτια κλπ και προσαρμογή αναγκαστικά του χόμπυ πάνω στα ωράρια της δουλειάς. Από την άλλη όμως αν σκεφτείς ότι για προπόνηση χρειάζεσαι 4 -5 ώρες την εβδομάδα δεν είναι και αδύνατο.

ArgoSixna
10-04-14, 01:22
Το θεμα ειναι απλο. Σταματας το γυμναστηριο και δινεις το 100% στην δουλεια. Αυτο ειναι το πιο σημαντικο , αν ΔΕΝ ειναι τοτε παρατα την δουλεια χωρις δευτερη σκεψη :P

Προσεξε ομως..

Ρυθμιζεις την διατροφη σου αφαιρωντας τις οποιες θερμιδες εκαιγες στο γυμναστηριο και κρατας μια σωστη διατροφη.

Μετα απο 2-3 βδομάδες άντε 4 στην χειρότερη και εφόσον έχει συνηθισει ο οργανισμός ξεκινάς ξανα τις 3-4προπονησούλες σου!

Με μια βδομαδα προπονησεις θα εισαι παλι οπως σταματησες .

Αν κανεις και 2-3 αεροβια μεσα στην βδομαδα μην σου πω θα εισαι και καλυτερος :thumbup::thumbup:

Metropontix
10-04-14, 01:42
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βασίλη. Έχεις απόλυτο δίκιο. Η αδερφή μου δουλεύει 12 ώρες τη μέρα κι είναι στον δρόμο για δουλειά και επιστροφή άλλες 3 ώρες. Και τα καταφέρνει πολύ καλά αν και κοιμάται μόλις 4 ώρες. Ίσως επειδή είναι η 1η φορά που μπαίνω επίσημα στον χώρο της εργασίας αισθάνομαι πως είμαι ο μόνος άνθρωπος που το βιώνει με τέτοια δυναμική. Αξίζει να σου αναφέρω πως αυτήν ακριβώς τη δουλειά ήθελα. Είναι κάτι σαν το ανεκπλήρωτο όνειρο που πραγματοποιήθηκε.

Οι 3-4 προπονήσεις που μου λες, να είναι ακριβώς από εκεί που σταμάτησα; Δηλαδή π.χ. σήκωνα 80 κιλά στην πλάτη, να σηκώσω τα ίδια ή να τα κατεβάσω λίγο; Έκανα 3Χ3Χ9 στην πλάτη με 80 κιλά ως 120. Στους δικέφαλους σήκωνα στην μπάρα 40 κιλά. Το αναφέρω γιατί με αυτά τα κιλά κι ενώ δεν είχα άλλες υποχρεώσεις κουραζόμουν ήδη πολύ. Το γυμναστήριο έχει γίνει μεγάλη αγάπη οπότε οι έξοδοι και τα ξενύχτια για διασκέδαση ήταν ήδη κομμένα. Τα ξενύχτια τα έριχνα γιατί είχα μάθει έτσι, Εδώ και 5-6 χρόνια ίσως και περισσότερο τέτοια ώρα κοιμάμαι. Μόλις βγαίνει ο ήλιος εγώ νανουρίζομαι. Επίσης βγάζω και χρήματα από το internet οπότε έκανα και τις δουλίτσες μου, δεν καθόμουν τζάμπα.

Το τελευταίο το έχω πολύ που μου λες. Δεν το έχω δυστυχώς με την ανησυχία "πρέπει να με πάρει ο ύπνος". Το έχω συζητήσει και με ψυχολόγο, ο ύπνος με τρομάζει, η διαδικασία αυτή μου φαίνεται εφιάλτης τα τελευταία 4 χρόνια. Με την ψυχολόγο κάναμε κάποια δουλειά, αλλά νομίζω πως το μόνο που κατάφερα ήταν να κουκουλώσω το πρέπει, τώρα εμφανίστηκε ξανά απλά.

Metropontix
10-04-14, 01:49
ArgoSixna την δουλειά δεν θέλω να την παρατήσω. Για αυτό έγραψα παραπάνω πως νιώθω εγκλωβισμένος. Είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα αυτό που κάνω και θα με βοηθήσει πάρα πολύ στο μέλλον ανοίγοντας τους ορίζοντες μου. Δεν θέλω όμως και το γυμναστήριο να παρατήσω γιατί στεναχωριέμαι. Θέλω και την πίτα άκοπη και τον σκύλο χορτάτο!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την σκέψη σου. Αυτό που λες το έχω κάνει. Το πρόβλημα μου είναι οι μέρες που μένω ξύπνιος 21 ώρες. Εκεί τι να κάνω; Να φάω ανά 3ωρο κανονικά;;

Το μόνο που έχω κρατήσει είναι αυτό που είπες. Κάθε μέρα κάνω ένα περπάτημα στο δάσος πριν ή μετά τη δουλειά για να ξεχαστώ. Μετά που επιστρέφω ξεκινά ο εφιάλτης. Στην δουλειά αντίθετα όλα προχωρούν ήρεμα και μου αρέσει πάρα πολύ. Προφανώς η πίεση προέκυψε από την αλλαγή της ρουτίνας μου, ύπνος, μάθημα, γυμναστήριο, internet, ύπνος, μάθημα, γυμναστήριο, internet κ.ο.κ..

ArgoSixna
10-04-14, 02:00
Δεν χρειαζεται να φας καθε 3ωρες.. laaaaaast year :P

Διάβασε για την διαλειματική νηστεία! Η διαλειματικη νηστεια θα ταιριαξει πανω σου πιστευω.

Επειδη περναω κατι παρομοιο με εσενα και απεχω απο το γυμναστηριο(τουλαχιστον μεχρι ιουλιο :unsure: )..κανω μονο αεροβια/ποδηλατο και προσεχω τις θερμιδες μου. Χθες εφαγα το βραδυ περιπου 22:00 το τελευταιο γευμα. Σήμερα το 1ο γευμα μου ητανε 19:30 περίπου! Εφαγα οχι γιατι πεινουσα αλλα γιατί έπρεπε!

Το καλο ειναι οτι εφοσον ειμαι υποθερμιδικα(υπερθερμιδικη διατροφη μειον το ποδηλατο=υποθερμιδικα) πεφτω σε λιπος και οταν με το καλο ξεκινησω προπονησεις , με το ελαχιστο πρηξιμο θα δειξει το σωμα καλυτερο απο πριν :thumbup:

Οσο για την δυναμη , αυριο θα παω ενα τεταρτακι να κανω ζεσταμα με αρσεις θανατου και εχω σκοπο να δοκιμασω τα 190 και να φυγω! :welcome:

billy89
10-04-14, 02:17
Οι 3-4 προπονήσεις που μου λες, να είναι ακριβώς από εκεί που σταμάτησα;

Στις προπονήσεις θα πρέπει να μάθεις να ακούς το σώμα σου. Δηλαδή αν μια μέρα είσαι κομμάτια και δεν τραβάς, δε θα το ζορίσεις παραπάνω. Αν προέκυψε κάτι στη δουλειά και κουράστηκες, μην πας εκείνη τη μέρα, πάνε την επόμενη.

Πάντως από τη δική μου εμπειρία, μόλις συνηθίσεις οι προπονήσεις βγαίνουν μια χαρά δυνατές.

Metropontix
10-04-14, 02:27
Υπάρχει μία μικρή διαφορά, η ψυχολογία. Ως πρώην παχύσαρκος θα με καταλάβουν πολλά παιδιά που έχουν βιώσει το ίδιο, είναι λίγο δύσκολο να κάνω αυτό το βήμα. Αυτό σηκώνει βέβαια άλλη συζήτηση. Η ψυχολογία είναι τεράστιο θέμα και γνωρίζω πως έχω ανασφάλειες ακόμα τις οποίες και δουλεύω. Έχοντας κάνει αυτήν την προσπάθεια αισθάνομαι πως αφήνοντας το θα με μετατρέψει σε 140 κιλά πάλι. Παράλληλα έχω αγαπήσει την γυμναστική, βοηθάω τα παιδιά εκεί που θέλουν να κάνουν τις ασκήσεις τους, με βοηθάνε, έχει γίνει ένα σημαντικό κομμάτι. Οπότε υπάρχει και η έλλειψη σε κάτι που αγαπάω. Έχω την αίσθηση πως η μεγάλη μου ανησυχία είναι πως θα πηγαίνω γυμναστήριο, δεν ήταν ούτε πως θα βγω για ποτό, ούτε πως θα βγω να διασκεδάσω, είναι διασκέδαση από μόνο του. Βασικά η ανησυχία προέκυψε από το πως θα προλαβαίνω να κοιμηθώ για να πάω γυμναστήριο. Μην βαράτε είπαμε είμαι ανασφαλής.:unsure:

Μπίλλυ προχωρώντας σε αυτό που λες που είναι καλή ιδέα για εφαρμογή, να βγάλω από το μυαλό μου και την ημερολογιακή εβδομάδα; Στο μυαλό μου απαιτείται σε μια βδομάδα να γυμναστεί κάθε μυική ομάδα. Αν π.χ. κάνω δευτέρα στήθος δικέφαλους παρασκευή τρικέφαλους πλάτη και τετάρτη (την επόμενη) πόδια ώμους έχω κάνει κάτι ή απλά κοροϊδεύω τον εαυτό μου;

stone garden
10-04-14, 02:30
Φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα ημουνα 3 χρονια ανεργος και ετσι με το καιρο κατεληξα να κοιμαμαι στις 4-5 το πρωι , Ωσπου μια μερα βρηκα δουλεια και αναγκαζομουνα αν οχι να πηγαινω σερι να κοιμαμαι 2-3 ωρες. Ημουνα σε μια κατασταση που χρειαζοταν γιατρο οσο αναφορα τον υπνο . . . Τωρα πως συνδιασα αυπνιες,δουλεια,γυμναστηριο , αρχικα ΠΑΝΤΑ πολυβιταμινη , 2ον προσπαθουσα να ξεφυγω απτο στρες νομιζα οτι πιεζομουν απο παντου ενω ηταν ενας πολεμος με το ΕΓΩ μου και τιποτα παραπανω και 3ον εβαλα τον εαυτο μου σε μια κατασταση του να κοιμαμε εστω και 20 λεπτα οποτε μπορουσα μεσα στην ημερα. Κατι αλλο που ειχα εγω ενω ενιωθα παααααρααα μα παραααα πολυ κουρασμενος τοσοπολυ που κοιμομουνα και ορθιος ανετα επειδη το παλευα να μεινω ξυπνιος οταν βραδιαζε πλεον δε μπορουσα να κοιμηθω. Ολα αυτα δημιουργουντε απτο ανχος το στρες και τις γυναικες :P Περασαν τα χρονια και εχω συνηθισει σε αυτο το τροπο ζωης . .. Εγω θα σου προτεινα να χαλαρωσεις και να αφησεις τα πραγματα να κυλισουν και οσο θα περναει ο καιρος βλεπεις τι θα κανεις.

Metropontix
10-04-14, 06:39
Είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις. Χθες π.χ. πήγα στον καθηγητή μου για να τον βρω και το γεγονός πως με έστελναν από αίθουσα σε αίθουσα να τον βρω και δεν τον έβρισκα με οδήγησε στο να αρχίσω να φουντώνω. Λόγω της ψυχολόγου που έχω επισκεφθεί, σκέφτηκα αντί να πανικοβληθώ να κάτσω στο πάτωμα καθιστός και να πάρω πολλές βαθιές ανάσες. Εκείνη τη στιγμή λειτούργησε.

Συνήθισες και κοιμάσαι πλέον στις 12 τα μεσάνυχτα ή συνέχισες τα 20λεπτα και όλο αυτό ομαλοποιήθηκε; Σκέπτομαι να επισκεφθώ πάλι την ψυχολόγο να συζητήσουμε μπας και καταφέρω να προχωρήσω.

stef25
10-04-14, 10:47
Φίλε μου γεια σου και από μένα!
Βλέπω και εγώ αρκετές πτυχές του εαυτού μου σε αυτά που γράφεις, όσον αφορά το άγχος, την τελειομανία, το στρες, τους ψυχαναγκασμούς κλπ...Βέβαια ομολογώ ότι δεν τα παρουσιάζω όλα αυτά σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο εσύ....Παλιότερα και όσο ήμουν μικρότερος ήμουν πιο απόλυτος, τώρα πια έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα και έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα...
Η ζωή δεν είναι μονόπλευρη, άσπρη μόνο ή μαύρη, αλλά έχει ποικιλία και χρώματα...Όσο πιο εμπλουτισμένη από ενδιαφέροντα, δραστηριότητες και ανθρώπινες σχέσεις είναι η καθημερινότητά μας, τόσο πιο έντονη και πλούσια είναι....
Το μυστικό φίλε μου είναι να βρεις σε όλα το ΜΕΤΡΟ και τις ισορροπίες!!!!Όλα χρειάζονται, αλλά στη σωστή δόση...
Τέλος σχετικά με το fitness έχω μια θεωρία....
Ο υγιεινός-αθλητικός τρόπος ζωής είναι σαν ένα τρένο, από τη στιγμή που επιβιβάζεσαι το μόνο που έχεις να περιμένεις είναι πρωτόγνωροι προορισμοί και καινούργια μέρη που δεν έχεις επισκεφτεί...Η ταχύτητα που ταξιδεύει το τρένο μπορεί να ποικίλει και να διαφέρει μέσα στο χρόνο, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι πηγαίνει μόνο μπροστά!!! Μην κάνεις το λάθος επειδή υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στους στόχους σου, να αποβιβαστείς απ το βαγόνι σου, γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να επιστρέψεις με τα πόδια στην αφετηρία.....

billy89
10-04-14, 13:11
Μπίλλυ προχωρώντας σε αυτό που λες που είναι καλή ιδέα για εφαρμογή, να βγάλω από το μυαλό μου και την ημερολογιακή εβδομάδα; Στο μυαλό μου απαιτείται σε μια βδομάδα να γυμναστεί κάθε μυική ομάδα. Αν π.χ. κάνω δευτέρα στήθος δικέφαλους παρασκευή τρικέφαλους πλάτη και τετάρτη (την επόμενη) πόδια ώμους έχω κάνει κάτι ή απλά κοροϊδεύω τον εαυτό μου;

Πλέον πρέπει να ξεχάσεις τα κλασικά σπλιτ και να σκεφτείς λίγο πιο δημιουργικά. Θέλεις μεγάλη συχνότητα εκγύμνασης στον μικρότερο δυνατό χρόνο. Ψάξε upper lower, push pull legs αλλιώς full body. Αν δε μπορείς να βρεις ούτε 3 μέρες για προπόνηση εβδομαδιαίως τότε full body προτείνω.

Metropontix
10-04-14, 15:11
Stef γεια σου!! Είναι επειδή βρίσκομαι στην φάση της έξαρσης, πριν 2 εβδομάδες όλα ήταν σε μέτριο βαθμό, τσουπ, άνοιξε το κουτί όμως και απελευθερώνονται όλα δίχως όριο.

Σε αυτό που έθεσες αντιμετωπίζω πρόβλημα στην 3η κατηγορία, στις διαπροσωπικές σχέσεις. Οπότε η ισορροπία έρχεται με δυσκολία, για αυτήν δουλεύω δηλαδή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν θέλω να αποβιβαστώ, ίσως απλά χρειάζεται να αποδεχτώ πως για λίγο καιρό, μέχρι να συνηθίσω δεν χρειάζεται να πηγαίνω και γυμναστήριο και να με πιέζω να τα κάνω όλα. Αν τα καταφέρω πήγα, αν δεν τα καταφέρω οκ, δεν πήγα... Πολύ εύκολο στον λόγο αλλά δύσκολο στην πράξη.

Σκέπτομαι για Full body νορμάλ πράγματα μπίλλυ. Έτσι θα κάνω το Σάββατο αρχικά και στη συνέχεια θα το κολλήσω και πάνω στις καθημερινές όταν θα έχω ξεαγχωθεί και μπει σε ένα φυσιολογικό πρόγραμμα. Ίσως κατεβάσω και τα κιλά για να πηγαίνω για διασκέδαση. Στα λόγια πολύ εύκολα αυτά, στην πράξη δεν ξέρω. Δύσκολα αποδέχομαι τις νέες καταστάσεις και μισώ τις αλλαγές όπως ο διάολος το λιβάνι. :unsure:

stef25
10-04-14, 15:24
Μια χαρά τα έχεις σκεφτεί και τελικά μια χαρά θα τα συδυάσεις όλα...
Ισορροπία δεν σημαίνει ότι είμαστε πρώτοι σε όλους τους τομείς, αλλά οτι δουλεύουμε και προσπαθούμε σε όλες τις πτυχές της ζωής...
Το να μην πας 1βδομάδα ή ακόμα 1μήνα gym ή να μειώσεις τις εβδομαδιαίες προπονήσεις λόγω εξωγενών δυσκολιών δεν σημαίνει ότι τα παρατάς...
Το fitness είναι τρόπος ζωής και οχι θέμε λίγων μηνών....