PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Όγκου σε ιδιαίτερο ωράριο



kerkiras
14-11-08, 19:55
Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα στο forum που έχουν να κάνουν με διατροφή όγκου (προσάρμοσα τη διατροφή μου κυρίως σε αυτό που είχε κάνει post ο Ruhl), θα θίξω όμως το θέμα για μία ακόμα φορά λόγω της ιδαιτερότητας που παρουσιάζει το πρόγραμμα μου λόγω του οτι δουλεύω νύχτα δηλαδή κοιμάμαι 6-6.30 και ξυπνάω γύρω στις 2 το μεσημέρι.

Η Διατροφή μου έχει ως εξής:

1ο Γεύμα (14:00)
Γάλα (400Ml), Whey (1 scoop), Βρώμη (100gr) και Φρούτο.
Βιταμίνη C και Πολυβιταμίνη.

2ο Γεύμα (15:00)
Σάντουιτς με Γαλοπούλα, Τυρί, Ντομάτα, Αυγά
Ξηροί Καρποί

3ο Γεύμα (16:30)
Κρέας (Γύρω στα 300γρ) (Κοτόπουλο, Μοσχάρι συνήθως και κάποιες φορές Χοιρινό ή Κουνέλι)
Ρύζι ή Πατάτα ή Μακαρόνια (100 γρ)
Σαλάτα

30' Πρίν τη προπόνηση (18:30)
Φρούτο

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (19:00)

Αμέσως μετά την προπόνηση (21.00+)
1 Scoop Whey
1-2 Scoop Maltodextrine

4o Γεύμα (22.00)
Κρέας ή Ψάρι (ίδιες ποσότητες με προηγούμενο μεγάλο γεύμα)
Ρύζι
Σαλάτα

5ο Γεύμα (06.00-06-30)
Γιαούρτι
GABA (1.5 με 2 γρ)

Στις 23.30 πιάνω δουλειά που σημαίνει ότι στο διάστημα 23.30-06.00 το μόνο που θα μπορούσα να φάω είναι κάτι πρόχειρο (όπως ένα Σαντουιτς) μέσα στα 10 λεπτά που έχω τη δυνατότητα να κάνω διάλειμμα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Θα ήταν καλη ιδέα ένα σαντουϊτς τόνο με αυγό ας πούμε;

Φαντάζομαι ότι για περίοδο όγκου ίσως είναι φτωχή διατροφή. Επίσης δεν υπάρχει μεγάλο κενό ανάμεσα στα γεύματα, δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει αρνητικά.

Τις ημέρες που δεν κάνω προπόνηση απλά δεν υπάρχει το μεταπροπονητικό γεύμα άλλα το αντικαθιστώ με ένα γεύμα: τόνο+ρύζι+σαλάτα.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για το πως θα μπορούσα να βελτιώσω τη διατροφή μου στο καλύτερο δυνατόν, τι συμπληρώματα θα μπορούσα να βάλω επιπλέον καθώς και τις ώρες που θα τρωω αυτά τα γεύματα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Κάτι άσχετο... Κατι προϊόντα όπως Becel που περιέχουν λιπαρά Ω3 επιτρέπεται να μπουν σε μία τέτοια διατροφή ας πούμε στο πρωινό μαζί με μέλι και ψωμί ή περιέχουν και άλλα λιπαρά που δε θέλουμε;

RUHL
14-11-08, 20:06
οι ποσοτητες που ειναι?



1-2 Scoop Maltodextrine
Αν δεν εχεις δεξτροζη για το 50-50% τοτε βαλε μελι εδω ιδια ποσοτητα ειναι καλυτερο

thegravijia
14-11-08, 20:22
δεν γινεται με τιποτα να φας τις ωρες που δουλευεις ...???



δεν σε αφηνει το αφεντικο ε.. βγαλε το αχτι σου εδω ...!
http://666games.net/Violent/Flash/Play/231/Whack_Your_Boss.html

kerkiras
14-11-08, 20:22
Δεν είμαι πολύ συγκεκριμένος στις ποσότητες γενικά άλλα πάνω κάτω παίζουν εκεί που έκανα edit παραπάνω.

Δεν έχω δεξτρόζη γι'αυτό δεν υπάρχει στο μεταπροπονητικό. Λες ότι με ποσότητα περίπου ενός scoop μέλι θα είμαι εντάξει;

Όσον αφορά όλα τα υπόλοιπα τι μπορώ να αλλάξω;

Ωραίος thegravijia :green: :green:

Δυστυχώς δε γίνεται με τίποτα να φάω κανονικό γεύμα. Ένα 10λεπτο έχω ο δυσμοιρος τι να προλάβω να φάω;

thegravijia
14-11-08, 20:31
τι δουλεια κανεις κ δεν μπορεις με τιποτα να φας γευματα..|? ουτε κρυφα στο toilet??
εστω κανα δυο ροφηματα πρωτεινης να κανεις...????

kerkiras
14-11-08, 20:33
Μουσικός σε πίστα, καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δε γίνεται...

Στο διάλειμμα που έχω ένα ρόφημα whey το πίνω άνετα άλλα είναι προτιμότερο αυτό αντί ένος σαντουιτς τόνου ας πούμε ή ίσως και τα δύο μαζί;

thegravijia
14-11-08, 20:45
εγω θα σου ελεγα το σαντουιτς καλυτερα... απλα υπολογισε να μην βγαινει πανω απο 35-40 γραμμαρια πρωτεινης ... οποτε κ το ροφημα κ το τοστ ακυρο για μαζι ...

αλλα απο την αλλη επειδη δεν τρως καθε 3 ωρες ισως θα μπορουσες κ τα δυο μαζι αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσει να τα αφομοιωσει ο οργανισμος σου..γιατι ξεφευγει η πρωτεινη αρκετα ... καλυτερα να απαντηση καποιος που να ξερει...

Steve KinG STyLe
14-11-08, 21:22
Οι ποσοτητες κρεατος ειναι λιγο τσιμπιμενες,γενικα ομως ειναι πολυ καλες οι επιλογες τρφης,αλλα ποσες ωρες κοιμασε?Η δουλεια που κανεις παντως δεν σε βοηθαει καθολου για bodybuilding,αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως εγω θα σου ελεγα να παρεις μια casein ωστε να σου παρεχει για αρκετες ωρες αμινοξεα αν εισαι σε μερα προπονησης και 1/2 - 1σκουπ θα ηταν καλα,και μια Χ ποσοτητα υδατανθρακα της επιλογης σου...
Τα πρωιοντα becel που λες δεν τα χρησιμοποιω αλλα αν ειναι χαμηλα σε ζωικα λιπαρα/κορεσμενα μην τα παρεις η αν εχουν ζαχαρη αλλιως αν σου αρεσουν παρτα.Παντως για μενα η διατροφη ειναι αρκετα καλη και δεν ειναι ελειπης αλλα η δουλεια που κανεις το ξανα λεω δεν ειναι οτι καλυτερο,τεσπα κιλα και υψος δεν μας ειπες...

Καλη δυναμη!!!!

slaine
14-11-08, 21:34
για το θέμα του ύπνου παίρνεις gaba οπότε είσαι οκ.

για το τι να φας στο διάλλειμα
αν σε παίρνει οικονομικά πάρε ακόμα μία πρωτείνη πολλών πηγών που συνήθως έχουν και ικανοποιητική δόση υδατανθράκων για όγκο και χτύπα τη στο διάλλειμα. έτσι θα έχεις πρωτείνη με γρήγορη-μεσσαία-αργή απορόφηση.

αλλιώς αφού έχεις whey πάρε καζείνη και ανακάτεψέ τες και έχεις μία πρωτείνη πολλών πηγών με διαφορετικές ταχύτητες.

σίγουρα το κανονικό φαγητό είναι καλύτερο και ταυτόχρονα θα σου κόβει και την πείνα καλύτερα. άλλη λύση έιναι οι μπάρες πρωτείνης.

τραγουδάς ή παίζεις μουσικό όργανο? μπορείς να έχεις ένα μπουκαλάκι με νερό δίπλα σου με πρωτείνη μέσα ή/και ό,τι άλλο θέλεις και να πίνεις γουλιά γουλιά. αν τραγουδάς κάπως πιο δύσκολο.

το 5ο γεύμα είναι μικρό αν και πριν τον ύπνο εγώ θα πρόσθετα κάτι ακόμα ή θα αφαιρούσα το γιαουρτάκι και θα έβαζα τόνο.

μία καλή λύση είναι και οι ξηροί καρποί. έχεις στην τσέπη σου και όποτε σε βολεύει τσιμπάς. ελπίζω να μην πίνεις αλκοόλ όταν παίζεις...

kerkiras
15-11-08, 18:33
Δυστυχώς το γνωρίζω ότι η δουλειά μου με τα βάρη δύσκολα συνδιάζονται άλλα απ'την άλλα κοιτάω να κάνω τις καλύτερες επιλογές για να τα βγάλω πέρα. Ο ύπνος μου υπολόγισε είναι γύρω στο 8ωρο. (06.00-14.00), εκτός από τις μέρες που δεν πάω για προπόνηση οπότε κοιμάμαι πραπάνω ή κοιμάμαι 8ώρο πάλι άλλα και μία ωρίτσα το βράδυ.

Slaine, είμαι απλά μουσικός οπότε θα μπορούσα να έχω ένα Shaker δίπλα μου όλη νύχτα. Θα μπορούσα να πάρω Καζεϊνη άλλα σκέφτομαι μήπως ένα μικρό γεύμα στο διάλειμμα όπως Σάντουιτς με τόνο, Αυγό (πλούσιο γενικά σε πρωτεϊνη+υδατάνθρακα απ'το ψωμί) ήταν καλύτερο.

Όσο για το γεύμα πριν τον ύπνο, έβαζα γιαούρτι μόνο έχοντας διαβάσει συμβουλές διατροφών όγκου μέσα από το Forum.

Να μου πεις αναφέρονται σε διαφορετικές ώρες και ωράρια όποτε λές να βάλω κάτι με πρωτεϊνη ας πούμε το πρωί μετά τη δουλειά όπως τόνο ή κοτόπουλο;

Το αλκόολ το έχω σταματήσει εδω και πολύ καιρό, μόνο με χυμούς τη βγάζω.

Να αναφέρω ότι είμαι 1.82 και 85 κιλά.