PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή όγκου μου



Rise above
15-11-08, 03:56
τι διατροφή αυτή την έβγαλα μονος μου πριν περίπου 2-3 μήνες με ότι γνώσης έχω από το forum
:^^:

1ο) 10:00- 400 ml gala 0% ,80-100 γραμμάρια βρώμη,5 ασπράδια-1κρόκος

2ο) 12:00- 2 tost με ψωμί σικάλεως με τυρί και 100 γραμμάρια γαλοπούλα/κοτόπουλο η μπακέτα με τόνο

3o )3:00- κοτόπουλο(1 φιλέτο) με100gr ρύζι + κάνα καρότο,ντομάτα,αγγούρι

4ο)6:30- κοτόπουλο( 1 φιλέτο) με 300 gr ρύζι

7 ένα μιλώ η μπανάνα

8-10 προπόνηση :liftheavy: :squat: :weights: :bodybuilder2:

5ο) 10:00 με το που τελειώνω τελευταίο set 8-10 ασπράδια + 1
banana

6o ) κατά τις 12-1 εξαρτάται τι ώρα θα νυστάξω 5 αμύγδαλα + 1 cottage :puke: :puke: :puke:


κάθε γεύμα εκτος 5ο-έκτο συνοδεύεται από 500 ml νερό , από συμπληρώματα δεν περνώ τίποτα αν και αναμφισβήτητα θα πάρο μια whey γιατί σιχάθηκα να καθαρίζω Τόσα πολλά αβγά :oops: :oops:

επίσης δεν έχω γεύμα ανάμεσα σε 5ο-6o δεν ξέρω κατά ποσο είναι καλο αυτό ( νομίζω δεν είναι ) αλλα δεν χωράει άλλο γεύμα στο στομάχι μου :smash: :smash:

πηγαίνω γυμναστήριο 6/7 κυργιάκι ρεπό και τρώω όλη μέρα σαβούρα :porc: :moderator: :nana: :porc:

slaine
15-11-08, 04:19
σε γενικές γραμμές καλό το πλάνο.

αν και το φρούτο δεν είναι και τόσο απαραίτητο πριν την προπονηση αφου τρως ρυζι μιση ώρα πριν αλλά μια και έισαι σε όγκο κακό δεν κάνει. άμα χωνεύεις...

το τελευταίο γεύμα καλό αλλά άμα δεν παλεύεις το κοτατζ πάρε ντιλάιτ με 5% λιπαρά αν και δεν ξέρω πόση πρωτείνη έχει :rabbit:

κάθε 3 ώρες που τρως περιπου καλό έιναι. πόσα κιλά ύψος είσαι και ποιος έιναι ο στόχος σου για πότε?

το γάλα 0% τι το θες? όγκο δεν κάνεις στην τελική? πρώτο γεύμα της ημέρας κιόλας...

πολλή μάσα δε ρίχνεις στο τελευταίο κανονικό σου γεύμα πριν την προπόνηση? χωνεύεις?

μετά την προπόνηση η μπανάνα δεν είναι καλή επιλογή. εκτός κι αν είναι πολύ ώριμη - σχεδόν σάπια αλλά και πάλι δνε είναι καλή. φτωχό μεταπροπονητικό.

δενέχεις αρκετή σαλάτα και καλά λίπη

πάρε μια whey και δεξτρόζη για μετά την προπόνηση και cazein για τον ύπνο και είσαι κομπλέ.

500μλ νερό? άμα γουστάρεις οκ

με μία γρήγορη ματιά. νυστάζω τώρα άυριο τα υπόλοιπα.

Rise above
15-11-08, 04:37
1.66 -65kg θέλω να παο 70 κιλά μέχρι τέλος φεβρουαρίου (μαζί με τα οποια κιλά λίπους μιλάμε πάντα δεν περιμένω 5 μυϊκά σε τόσο λίγο) :rabbit: :rabbit: :^^:

το τέταρτο γεύμα πριν προπόνηση το έχω χωνέψει ( 8 ξεκινάω πες 8:20 piano μπάρι) δεν αισθάνομαι ποτε φουσκωμένος, όσο για το νερό το γουστάρω πολύ ανέκαθεν έπινα νερό
χωρίς να διψάω όπως έχουν οι άλλοι το τσιγάρο έτσι έχω το μπουκαλάκι με το νερό :drunken: :turtle: :eleph: :porc:

thanks για το fast reply :awesome:

tezaman
15-11-08, 05:24
ντερεκι είσαι 8)

Steve KinG STyLe
15-11-08, 12:09
2ωρες προπονηση δεν το προσεξε κανεις αυτο,και οτι κανει 6φορες την εβδομαδα προπονηση υπο κανονικες συνθηκες σε λιγο καιρο μπορει να εισαι TEZA,οποτε σοβαρες προπονησεις ολα μεχρι κοπωση και με φουλ ενταση και μειωσε τις μερες θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα(ποσταρε και το προγραμα σου)...και μου αρεσε οτι σε ολα τα γευματα πινεις νερο μονο στο μεταπροπονιακο που ειναι και σημαντικοτατο!!! :smash:

Παρε μια whey συμφερει πολυ περισσοτερο απο τα αυγα,και μετα απο 45-60λεπτα μετα το ροφημα τρως ενα κανονικο γευμα π.χ μοσχαρι με γλυκοπατατα και μαρουλι με ελεολαδο και μετα πριν τον υπνο,μονο κοιτα να κοιμασε καλα δηλαδη αν μπορεις κλεισε τουλαχιστον ενα 8ωρο γιατι ο υπνος ειναι σημαντικοτατος...

Επισης ανεβεβασε στοχο,το λεω γιατι και εγω ημουν 64-65κιλα και εφτασα 70 ε και δεν...παρε οσα περισσοτερα κιλακια μπορεις καθαρα και βαλε στοχο να γραμωσεις στα 70 τοτε μαλιστα :thumbup:


Υ.Γ αν φαινομαι λιγο επιθετικος ζητω συγγνωμη αλλα ειναι σπαστικο να εισαι αρωστος επι τοσες μερες :lol:

NASSER
15-11-08, 12:17
Λοιπον Rise above :
Το 1ο. 2ο και 3ο γευμα ειναι καλα.

Στο 4ο που ειναι στις 6.30 θα μπορουσε να το κανεις στις 6. ( εδω θελω διευκρυνιση για το ρυζι. Ομο? ή ψημενο?)

Μετα το 4ο να πας γυμναστηριο για προπονηση στις 7.00

Μετα την προπονηση που θα τελειωσει κατα τις 9.00 καλο ειναι να εχεις μια πρωτεινη και γλυκοζη, διαφορετικα τρως τα ασπραδια σου και 2 μπανανες.

Επομενω γευμα :
α) Αν εχεις φαει πρωτεινη μετα την προπονηση, μετα απο μια ωρα εχεις τη δυνατοτητα να φας ενα γευμα οπως το 3ο γευμα σου.
β) Αν εχεις φαει τα ασπραδια με τις μπανανες, μετα απο 2 ωρες θα εχεις τη δυνατοτητα να φας ενα γευμα οπως το 3ο γευμα σου.

Τελευταιο γευμα κατα τις 12.00 τα αμυγδαλα μπορεις να τα κανεις οσο μια χουφτα σου με το cottage. Εδω το cottage μπορεις να το αλλαξεις με πρωτεινη. Αν καταλαβα δεν σου αρεσει το cottage, και συμβουλη μου οτι δεν σου αρεσει καλο ειναι να μην το τρως με το ζορι. Θα μπορουσες να το κανεις και γιαουρταρι Τοταλ που εχει χαμηλα λιπαρα και καλη πρωτεινη.

Καλα κανεις και πινεις πολυ νερο.Ελπιζω πως και στην προπονηση καταναλωνεις αρκετο.

Στα γευματα σου προσθεσε και λιγο(μια εως δυο κουταλιες της σουπας) ελαιολαδο. (αν ειναι δικης σου παραγωγης ακομα καλυτερα :D )

Το μεταπροπονητικο γευμα αν το κανεις με πρωτεινη θα σου ειναι πιο ευκολο να φας μετα. Μπορεις επισης να φας τη πρωτεινη και το επομενο γευμα να ειναι τα 10 ασπραδια με ρυζι 100 γραμμαρια (ζυγιζω αβραστο) ή μια μεγαλη πατατα + σαλατα με ελαιολαδο

Τις Κυριακες καλο ειναι να σαβουριαζεις για τα καλα σε ενα μονο γευμα!!! Οχι ολη μερα!!!

αυτα απο μενα, περιμενω σχολια σου και αποριες.

Steve KinG STyLe
15-11-08, 12:29
Ναι και μετα την προπονηση αν δεν παρεις γλυκοζη φαε μελι πολυ καλο :thumbup: :thumbup:

RUHL
15-11-08, 13:30
α) Αν εχεις φαει πρωτεινη μετα την προπονηση, μετα απο μια ωρα εχεις τη δυνατοτητα να φας ενα γευμα οπως το 3ο γευμα σου.
β) Αν εχεις φαει τα ασπραδια με τις μπανανες, μετα απο 2 ωρες θα εχεις τη δυνατοτητα να φας ενα γευμα οπως το 3ο γευμα σου.
Δεν εχει το ποιο βασικο γευμα +1

slaine
15-11-08, 14:30
2ωρες προπονηση δεν το προσεξε κανεις αυτο,και οτι κανει 6φορες την εβδομαδα προπονηση υπο κανονικες συνθηκες σε λιγο καιρο μπορει να εισαι TEZA,οποτε σοβαρες προπονησεις ολα μεχρι κοπωση και με φουλ ενταση και μειωσε τις μερες θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα(ποσταρε και το προγραμα σου)

του τα'πα αλλού :P

Rise above
15-11-08, 17:54
ντερεκι είσαι 01. Cool

ντερέκι δεν λες τίποτα :1laugh: :wink:




Επισης ανεβεβασε στοχο,το λεω γιατι και εγω ημουν 64-65κιλα και εφτασα 70 ε και δεν...παρε οσα περισσοτερα κιλακια μπορεις καθαρα και βαλε στοχο να γραμωσεις στα 70 τοτε μαλιστα

λόγο θυροειδή δεν περνώ εύκολα κιλά οποτε για τα δεδομένα μου
πιστεύω είναι ok , δεν θα σταματήσω τον όγκο τέλος φεβρουαρίου θα τον κρατήσω μέχρι τέλη μαΐου και μετά θα γραμοσο το τρίμηνο το καλοκαίρι ( δεν με πολύ νιαζί το ''beach body'' :greenalien: :cyclops: :clown: :geek: )



Στο 4ο που ειναι στις 6.30 θα μπορουσε να το κανεις στις 6. ( εδω θελω διευκρυνιση για το ρυζι. Ομο? ή ψημενο?)


ψημένο βγαίνει 300


Το μεταπροπονητικο γευμα αν το κανεις με πρωτεινη θα σου ειναι πιο ευκολο να φας μετα. Μπορεις επισης να φας τη πρωτεινη και το επομενο γευμα να ειναι τα 10 ασπραδια με ρυζι 100 γραμμαρια (ζυγιζω αβραστο) ή μια μεγαλη πατατα + σαλατα με ελαιολαδο


θα αντικαταστήσω το μεταπροπονιτικο(ασπράδια,μπανάνα) με προτείνει,γλυκόζη για να μου χωρέσει το γεύμα που ανέφερες :thumbup:


ευχάριστw όλους για τις απάντησης :welcome:

NASSER
15-11-08, 18:00
Επομενως για το ρυζι, εφοσον ειναι 300 γραμμαρια ψημενο ( και οταν λεμε ψημενο δηλαδη βρασμενο χωρις λαδια) αντιστοιχει περιπου στα 100 γραμμαρια αβραστο.
Καλο ειναι να το ζυγιζεις αβραστο, να ξερεις και τους υδατανθρακες που καταναλωνεις.

slaine
15-11-08, 18:07
προφανώς έχεις υπερθυρεοειδισμό. τον έχεις ρυθμίσει?

Rise above
15-11-08, 18:26
τελευταία φορα που έκανα αντίστοιχες εξέτασης ήταν πριν 2μιση χρονια
τώρα πλέον μου είναι λίγο δύσκολο να ξανακάνω γιατί σπουδάζω εξωτερικό

slaine
15-11-08, 18:35
δεν παίζει ρόλο εξωτερικό ή ελλάδα! η υγεία πάνω απ'όλα. κάποια ιατρική κάλυψη θα έχεις δε μπορεί! αλλιώς όταν έρθεις κάνε εξετάσεις.

αν και σε ρώτησα αν το έχεις ρυθμίσει το θέμα κι εσυ μου λες ότι έκανες εξετάσεις πριν απο 2,5 χρόνια... :eleph:

αν δεν το ρυθμίσεις (πρώτα για την υγεία σου και τα πιθανά μελλοντικά προβλήματα όπως εξόφθαλμο, ειδικά αν κάνεις βάρη και μετά για τα κιλά σου) ξεχνα τον όγκο που θες...

καλη συνέχεια

Svein
26-04-10, 22:46
Τελικα απέδωσε η διατροφή ? εγω κάνω με πιο πολλες θερμιδες και βάζω βασανιστικα αργα...το περιεργο ειναι οτι νομιζω οτι βάζω και λιπος τεσπα...!

Rise above
27-04-10, 19:33
που το ξέθαψες αυτό ρε θηρίο ???:turtle:
την άλλαξα μετά από 1 μηνα την διατροφή δεύτερο γεύμα bike ότι και 3, πρωί + μεταπροπονιτικο bike whey ,γενικά μέχρι και πριν 1 μηνα που έκανα όγκο είχαν αυξηθεί πολύ οι θερμίδες γύρο στις 3.000 περίπου ( ναι το ξέρω ήταν πολλές για τα κιλά μου αλλα τις ''ζητούσε'' ο οργανισμός μου) συνολικά από τότε έχω βάλει περίπου στα 7 κιλά με πολύ λίγο λίπος