PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Όγκου(δυσκολίες)



gvictoras
16-11-08, 21:24
ρε παιδιά είμαι σε αδιέξοδο ....προσπαθώ αλλά δεν μου βγαίνει τίποτα ..διάβασα ότι το πρωι πρέπει να παίρνουμε πολλούς υδατάνθρακες .. μπορείτε να μου δώσετε ένα πάραδειγμα για πρωινό με 40 γ πρωτείνης ? χωρίς συμπληρώματα όμως ..

thegravijia
16-11-08, 21:30
πιτακι βρωμης!!!!
πηγαινε στις συνταγες κ θα το βρεις! :banghead:

gvictoras
16-11-08, 21:36
:o ! ευχαριστώ !!!

slaine
16-11-08, 21:59
σόρι κιόλας αλλά μου φαίνεται τραγικό όταν ακούω άτομα να δυσκολεύονται στη διατροφή όγκου να πάρουν αρκετά θρεπτικά...

παραδείγματα

για πρωτείνη:
αυγά, γιαούρτι, κρέας(τόνο, κοτόπουλο, μπρζόλα κλπ)

υδατάνθρακες:
ταχίνι, μέλι, δημητριακά, ρύζι, ψωμί, φρούτα βρώμη και πάει λέγοντας

Steve KinG STyLe
16-11-08, 22:01
σόρι κιόλας αλλά μου φαίνεται τραγικό όταν ακούω άτομα να δυσκολεύονται στη διατροφή όγκου να πάρουν αρκετά θρεπτικά...

παραδείγματα

για πρωτείνη:
αυγά, γιαούρτι, κρέας(τόνο, κοτόπουλο, μπρζόλα κλπ)

υδατάνθρακες:
ταχίνι, μέλι, δημητριακά, ρύζι, ψωμί, φρούτα βρώμη και πάει λέγοντας

Συμφωνειτε με τον Αλεξ βλεπω μπριζολα για πρωινο ακους αλεξ?? :lol: :lol:

+1στον σλαινε ξερει αυτος!!!! :thumbup: :green:

slaine
16-11-08, 22:04
χθες έφαγα κοκκινιστό με ρύζι για πρωινό... :roll:

Steve KinG STyLe
16-11-08, 22:12
χθες έφαγα κοκκινιστό με ρύζι για πρωινό... :roll:

εγω σημερα χτιπισα 2 μπουγατσες για πρωινο στις 3,30 πηρα ενα σουφλε σοκολατας με παγωτο και μεσημερι παστιτσιο με κρεμα γαλακτος...νομιζω το παρεχεσαμε ολιγον :lol: :lol:

peris
16-11-08, 22:15
λοιπον θα προτεινω και εγω κατι γιατι ζηλεψα μου το ειχε προτεινει ο γιαννης και ειναι τρομερο

250 ml γαλα
Βρωμη οση ποσοτητα θες
1 μπανανα
2 κουταλιες μελι ολα αυτα στο μπλεντερ

βαλε και μια ακομα πηγη πρωτεινη γιατι 250 Ml δε θα καληψουν τις αναγκεσ σου απο αυγα η τονο whey και εισαι αρχηγος

gvictoras
16-11-08, 22:17
αν βάλω 2 ασπράδια , είναι καλά ? όχι οτι με χαλάει ο τόνος ..

peris
16-11-08, 22:19
καλα δε σου προτεινω να φας τονο πρωι πρωι αν και εγω το κανω :green:

λοιπον βαλε 250 ml γαλα και κανα 6 ασπραδια με κανα κροκο και εισαι κομπλε απο αποψη προτεινης βγαζει καπου 34 γρ

κοιτα εγω δε τη μετραω τη φυτικη αν τη μετρας εσυ βγαινει παραπανω με τη βρωμη εννοω

gvictoras
16-11-08, 22:24
εγώ τρώω τόνο για πρωί , δεν έχω πρόβλημα :green: .. αλλά πόσο να φάω ?

RUHL
16-11-08, 22:26
.διάβασα ότι το πρωι
Για ποσταρε τι διαβαζες μηπως εψαχνες σε κανενα play boy η στα οφφ τοπικ γιατι τοση ωρα απο το πρωι αποκλειετε :lol:

peris
16-11-08, 22:29
ruhl οτι να ναι ε? παιρνεις μια φραση και γραφεις οτι σου καπνισει μετα λες για το teza

peris
16-11-08, 22:33
εγώ τρώω τόνο για πρωί , δεν έχω πρόβλημα :green: .. αλλά πόσο να φάω ?

ρε βικτορα απλα τα πραγματα κοιτα να συμπληρωνεις σε καθε γευμα το 30-40 γρ πρωτεινης μη το παιδευεις τοσο βαλε 2,5*το βαρος σου πρωτεινη κοιτα ποσο θες πχ ενα παραδειγμα 210 γρ πρωτεινης και κανεις 6 γευματα
σε καθε γευμα 35 γρ πρωτεινης απλα

gvictoras
16-11-08, 22:41
ναι αλλά εκτός από την πρωτείνη δεν πρέπει να τιρώ και τις θερμίδες ? δηλαδή να παίρνω(εγώ συγκεκριμένα) 2500 , απ'ότι υπολόγισα , για όγκο ..

slaine
16-11-08, 22:52
πόσες? τι ηλικία έισαι είπαμε? κάπως λίγες μου φαίνονται...τεσπα άμα τα υπολόγισες....

αφαίρεσαι τις πρωτεινικές θερμίδες από το σύνολο και τα άλλα είναι υδατάνθρακες-λίπη. τι δε σου βγαίνει?

RUHL
16-11-08, 22:53
ruhl οτι να ναι ε? παιρνεις μια φραση και γραφεις οτι σου καπνισει μετα λες για το teza

Σοβαρα μηλαω αν διαβασε το αρθρο ογκου τους βοςς εκει τα γραφει ολα επομενος τι διαβαζε απο το πρωι εως τωρα την νυχτα που ανοιξε το τοπικ

gvictoras
16-11-08, 23:19
πόσες? τι ηλικία έισαι είπαμε? κάπως λίγες μου φαίνονται...τεσπα άμα τα υπολόγισες....

αφαίρεσαι τις πρωτεινικές θερμίδες από το σύνολο και τα άλλα είναι υδατάνθρακες-λίπη. τι δε σου βγαίνει?δεν μπορώ να χωρίσω τις θερμίδες σε γεύματα .. δεν ξέρω , είμαι και καινούριος , αλλά με δυσκολέυει να πρέπει να φτιάξω σχέδιο 2500 θερμίδες , μετά 6 γεύματα με 35 γρ πρωτεινη το καθένα και τα 2 (πρωινό και μετά την προπόνιση να είναι πλούσια σε υδατάνθρακες) .. δηλαδή ,δεν μου είναι έυκολο το σύνολο να είναι 2500 ...θα ξαναδοκιμάσω κι αν είναι θα γράψω ότι απορίες έχω ..

RUHL
17-11-08, 00:12
πρωτεινη χ 2,5 ανα βαρος (αμφιβαλω αν θα ξερεις αλιπη μαζα για αυτο ας το παμε ετσι)
λιπος 1 χ ανα βαρος
το υπολοιπο υδατανθρακας

δυσκολο?

σε ολα τα γευματα εχεις ιση πρωτεινη και λιπος(περιπου αυτο)
και ο υδατανθρακας θα ειναι 40% το πρωι 30% μετα την προπονηση και το υπολοιπο μοιρασμενο στα υπολοιπα γευματα

ακομα ειναι δυσκολο?

yannis88
17-11-08, 17:38
Ruhl ασ πούμε ότι θελουμε να χωρίσουμε 3000 θερμίδες με τον τρόπο που αναφέρεις για 75 κιλα σωματικό βάρος.Πρωτείνη=2,5 *75=190 γρ =760 kcal
Λίπος=75γρ =540 kcal.Αρα υδατάνθρακες=3000-540-760=1700 kcal.Θέλουμε λοιπόν 40% υδατάνθρακες το πρωί δηλαδή 40%*1700=680.Αυτές οι 680 θερμίδες ή 170 γρ υδατάνθρακες λοιπόν έστω ότι προέρχονται απο βρώμη που σημαίνει περίπου 300 γρ βρώμη.Όμως 300 γρ βρώμη =1100 Kcal περίπου,πράγμα λογικό λόγω της φυτικής πρωτείνης και των λιπαρών που περιέχει.Εκει που θέλω να καταλήξω είναι στο πως πρέπει να υπολογίζουμε τα γραμμάρια π-λ-υ και συγχρόνως τις θερμίδες.Δεν ξέρω πόσο σαφής έγινα ή αν το περιέγραψα με κατατοπιστικό τρόπο αλλά είναι μια απορία που την έχω καιρό :clown2:

RUHL
17-11-08, 18:03
μπραβο βλεπω ξερεις να χρησημοποιεις την αριθμομηχανη τον windows .



Εκει που θέλω να καταλήξω είναι στο πως πρέπει να υπολογίζουμε τα γραμμάρια π-λ-υ και συγχρόνως τις θερμίδες.


Δεν μπορεις εκει ειναι το θεμα αν ειχαμε τελιες τρωγες μονο και μονο υδατανθρακα χωρις ουτε 1 γραμ πρωτεινη η λιπος η το αναποδο τοτε θα ηταν πολυ ευκολα ολα
Αλλα ολα προσαρμοζοντε απλος πρεπει να κατσεις να διαβασεις το τοπικ θερμιδολιπομετρητης το στικυ να επηλεξεις 3 σιτε και να βρεις τροφες και να βγαλεις τον μεσο ορο απο αυτες
Και αυτο με τις θερμιδες μονο σαν συνολο παρτο αν χρησημοποιειις αυτο τον τροπο μετρηματος(δλδ οχι εχω πρωτο γευμα 400 επομενο 300 κτλ αρκει να σου βγαινουν καπως αλλα οχι και υπερβολες στο ενα 400 στο αλλο100 κτλ) πχ οι πρωτεινης 2ης ποιοτητας μετρα τις ως θερμιδες η χωρησε τα συνολα σου στο τελος
Χ προτεινη α πηγης
Χ πρωτεινη β πηγης
Χ υδατανθρακας
Χ υδατανθρακας με ινες
Χ μονοκορεαστα λιπαρα
Χ ακορεστα
Χ πολυακορεστα
Χ βιταμηνες διαφορες απο τις τροφες

Αυτα ειναι για πολυ προχωρημενους ομως αν θελεις να βλεπεις οντως τι τρως και τι δεν τρως μεχρι αιδιαστικης λεπτομερειας ειναι καλο




ΥΓ γιατι ντε και καλα να τρως βρωμη στον ογκο :) φαε cherios φαε kelogs δεν θελει και πολλες ινες το πρωι μετα απο 8-10 ωρες καταβολισμου :idea:

yannis88
17-11-08, 22:26
Αυτα ειναι για πολυ προχωρημενους ομως αν θελεις να βλεπεις οντως τι τρως και τι δεν τρως μεχρι αιδιαστικης λεπτομερειας ειναι καλο


Πάντα friend.Thanks θα κοιτάξω το τοπικ.
Btw Βρώμη>all....Το πιο ωραίο γευμα της μέρας...Cheat meal day:όλη μέρα βρώμη με γάλα :moderator: :moderator:

RUHL
17-11-08, 22:44
Btw Βρώμη>all....Το πιο ωραίο γευμα της μέρας...Cheat meal day:όλη μέρα βρώμη με γάλα
Πολυ ανομαλος πρεπει να εισαι :puke: :puke: αν σου αρεσει η γευση χαρτακι κομενο :puke: εγω μια φορα προτημω τα cherios εκεινα με μια μελισα απο εξω :thumbsup:

yannis88
17-11-08, 22:57
:rolf: :rolf:

slaine
17-11-08, 23:10
Πολυ ανομαλος πρεπει να εισαι
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

peris
17-11-08, 23:50
cheat day βρωμη με γαλα ????:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :lol: :lol:

ουτε στο χειροτερο εφιαλτη μου :jason:

slaine
18-11-08, 00:05
καλά άμα λες τσιτ αυτό.... :roll: :shifty: :lol: :lol: :lol: :lol: :green:
:porc:
:wave:

peris
18-11-08, 00:47
καλά άμα λες τσιτ αυτό.... :roll: :shifty: :lol: :lol: :lol: :lol: :green:
:porc:
:wave:

ελα ντε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: