PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυμετρία Δικεφάλων Βοηθειαα!!



PanosDanis
09-05-14, 20:04
Καληπερα στο φορουμ. :D πιστευω πως υπαρχει ενα προβληματακι.. Να σημειωσω πως ασχολουμε με τα βαρη σοβαρα 8 μηνες αλλα κανω 9 μηνες γυμναστηριο. Πριν αρχισω το γυμναστηριο να σας πω πως το αριστερο μου χερι ηταν τελειως κοκαλο και δεν ειχε ουτε "μπαλιτσα" ουτε τιποτα σε αντιθεση με το δεξι που ειχε μια σχετικη μικρη μπαλιτσα. Μετα τους 9 μηνες προπονησης τα χερια μου ειναι καπως ετσι:
82898 82899
Τι φταιει; Ποιο χερι ειναι το "προβληματικο"? στο αριστερο χερι η διαφορα μεταξυ δικεφαλου και αγκωνα ειναι 1 δαχτυλο ενω στο δεξι 2 δαχτυλα γεματα. :( Οι δικεφαλοι μου και στα 2 χερια ειναι 32,5 εκ. Δεν ξερω αν ειναι σχετικα καλο μεγεθος για 9 μηνες και το αδυνατο σημειο μου ειναι τα δικεφαλα γιατι το υπολοιπο σωμα ειναι σχετικα πιο γυμνασμενο αν και υπαρχει πολυ καλη συμμετρια σε ολο μου το σωμα.

Οι ασκησεις που κανω τωρα ειναι οι εξης: στο μαξιλαρι 3χ10 Συνολικα κιλα: 24,5 κικα
καμψεις δικεφαλων με αλτηρες 3χ10
αυτοσυγκεντρωσεις 3χ10

Τις ασκησεις τις κανω με ολο το ευρος κινησης. Εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε;

magavaTOUT
16-05-14, 19:52
Στο ενα χερι εχεις high και στο αλλο low bicep insertion.
Δες google, Larry Scott/Sergio Oliva=low -- Dorian Yates=high

Μου φαινεται καθαρα γενετικο το θεμα και οχι λανθασμενης προπονησης.

TRIANTAFYLLOU
16-05-14, 20:08
υπάρχει και μια τρίτη εκδοχή κανένα χέρι να μην είναι προβληματικό
σε όλους υπάρχουν ασυμμετρίες , αλλού δείχνοιυν έντονα αλλού όχι , όταν κάποιος βρίσκετε στο ξεκίνημα μπορει να έχει κάπως πιο έντονες ασυμμετρίες και όταν γυμναστει για κάποιο διάστημα να έρθλουν στα ίσια και αυτό συνήθως γίνετε πιο εύκολα όταν δουλεύει κανείς ελεύθερα έστω κάποιες ασκήσεις και όχι σε μηχάνημα

και τι ενοώ αν ένας έχει μια αδυναμία σε κάποιο δικέφαλο και δουλεύει συνέχεια μηχάνημα τοτε μπορεί ένα χέρι να τραβάει περισσότερο και άλλο λιγότερο , αφού η κίνηση στο μηχάνημα γίνετε τραβώντας και με το ένα χέρι μόνο , πράγμα πχ που δεν μπορει να συμβεί αν δουλεύει κανείς με μπάρα η αλτήρες

απο κεί και πέρα όσο είναι να έρθουν στα ίσια θα έρθουν σε βάθος χρόνου , αλλα να μην τρέφει κανείς αυταπάτες , ποτε δεν θα γίνουν ίδια αν είναι κατι γενετικό και ούτε πρόκειτε να αλλάξει το σχήμα , απλα όταν μπεί μάζα κρύβονται κάποιες ατέλειες , γι αυτο δεν χρειάζετε να σκοτίζει κανείς το μυαλό του

PanosDanis
17-05-14, 00:20
Αυτα τα γενετικα μερικες φορες σπανε νευρα.. -.- Αφου ετσι ειναι το σωμα μου δεν μπορω να κανω κατι!! Ευχαριστω για τις απαντησεις :D

leftko
17-05-14, 00:59
Χαλάρωσε καθώς γυμνάζεσαι σχετικά λίγο καιρό και ίσως δεν είναι γεννητικό . Πολύ πιθανόν να φτιάξει. Γνώμη μου κανε ασκήσεις κυρίως με αλτηρες, μπαρα. Προσεξε να έχεις την ίδια εκτέλεση και για τα δύο χέρια και μπορεί να ελλατωθει πολύ το πρόβλημα

TRIANTAFYLLOU
17-05-14, 02:10
εσυ κανε αυτα που λέμε και ότι είναι να στρώσει θα στρώσει , απο κεί και πέρα με καμία άσκηση και το θεό μπάρμπα να έχει ο καθένας δεν μπορεί να αλλάξει σχήμα και τα γεννετικά του , εκτός αν βάλει τόσο κρέας πάνω του και γίνει μπαλαρισμένος σαν καρτούν και έτσι θα δείχνει διαφορετικά.
αυτα δεν είναι προβλήματα υγεία πάνω απ όλα και μακρυα απο τραυματισμούς , ακριβώς ίδιος κανένας δεν είναι δεν βγαίνουμε σε καλούπια , εγω τίποτε δεν έχω ίδιο δηλαδη η μια με την άλλη πλευρά και τι έγινε μήπως θα πέσει η τιμή του κρέατος? η θα ήμουν πιο όμορφος ?
βλέπω πχ ενω και οι 2 δικέφαλοί μου έχουν κορυφες παρ όλα αυτα διαφέρουν σε λεπτομέρειες σαν σχήμα όπως και στο στήθος και στα πόδια , αυτα δεν είναι προβλήματα

PanosDanis
17-05-14, 09:48
Καλημερα! Οι ασκησεις που κανω ειναι:

Στραβομπαρα στο μαξιλαρι 3χ10
Καμψεις στην τροχαλια 3χ10
Σφυρια με σχοινι 3χ10 (αντικαθιστω την ισια τροχαλια με σχοινι και εχοντας παραλληλα τα χερια και στο ανοιγμα των ωμων κανω τις καμψεις)

Σε αυτες τις ασκησεις εχω την ιδια εκτελεση οποτε κανενα χερι δεν θα βαζει περισσοτερη δυναμη. Χρειαζεται να προσθεσω καποια αλλη;

Χριστοφορος123
17-05-14, 13:38
Δεν είναι τίποτα man και εμένα έτσι είναι. Το αριστερό χέρι αν και πιο αδύναμο έχει high instertion και το δεξί low.