PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet Vs Κατάστημα



raiden
12-05-14, 10:35
Καλησπερα σε ολους τους φιλους !
Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να μοιραστουμε τις αποψεις μας σχετικα με το αν προτιμουμε να κανουμε τις αγορες μας μεσω internet ή μεσω καποιου φυσικου καταστηματος και για ποιους λογους ! Πιστευω θα βοηθησει και τους νεους του χωρου να παρουν μια εικονα απο τους πιο εμπειρους .

beefmeup
12-05-14, 22:59
ο,τι ειναι φθηνοτερο.
αν ξερεις τι θες να αγορασεις δεν υπαρχει θεμα του να δεις το αντικειμενο απο κοντα...αν τωρα θες να παρεις κατι του στυλ γυαλια ηλιου πρεπει να τα δοκιμασεις οποτε απο το νετ ειναι λιγο ρισκο για το πως θα σου καθονται,αλλα κ παλι υπαρχει λυση..
πας σε ενα μαγαζι με οπτικα δοκιμαζεις τα ιδια η καποια παρομοια αν βρεις κ μετα παραγγελνεις:P

αν τωρα αναφερεσαι μονο σε συμπληρωματα,ισχυει η πρωτη μου προταση.
λογοι δεν υπαρχουν αλλοι φυσικα εκτος απο τον βασικοτερο..οτι γλιτωνω χρηματα,τι αλλο...κ δεν μου χρειαζεται κ αλλος λογος βασικα..:turtle:
ασε που στο νετ υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια αποτι σε ενα μαγαζι..
αν τωρα βρω μαγαζι που να τα συνδιαζει αυτα τα 2 ,οκ να παρω απο εκει..καμια φορα γινεται κ αυτο.

LEGPRESS
13-05-14, 09:31
καλημερα στο φορουμ!δε θα διαφωνησω οτι το οικονομικο ειναι πολυ σημαντικο αλλα με δεδομενο οτι πλεον οι τιμες και στα καταστηματα εχουν μειωθει αρκετα και ανταγωνιζονται πλεον τα διαφορα,απροσωπα,σαιτ προτιμαω να επισκεφτω μια απο τις δυο γνωστες αλυσιδες συμπληρωματων διατροφης...και ευτυχως εχουν παρει κι αυτοι χαμπαρι οτι η ανθρωπινη επαφη παιζει σημαντικοτατο ρολο και σε γενικες γραμμες εχουν βαλει πωλητες που εχουν γνωσεις και που ειναι ευγενικοι...την εποχη της τεχνολογιας οπου ακομα και το σεξ γινεται ηλεκτρονικα προτιμαω να παω σ ενα καταστημα ακομα κι αν το πληρωσω λιγα ευρω παραπανω(αν και πλεον κι αυτο δε νομιζω οτι ισχυει)...

kazos_GR
13-05-14, 10:58
για μενα που ειμαι ανεργος οι τιμες ειναι το παν... και περνω παντα απο ιντερνετ.. γτ? γιατι δεν μπορεις να πας σε ολα τα καταστηματα πχ ελλαδα για να δεις αν εχουν προσφορες κτλπ.... ενω στο ιντερνετ βλεπεις ολα τα καταστηματα ελλαδα-εξωτερικο και περνεις σε καλυτερη τιμη τα παντα. προσφορες? εκτος απο της χαμηλες τιμες που εχουν στο εξωτερικο εχουν εκπτωσης 10-20-25%..... και μεταφορικα φυσιολογικα... γιατι να παρω απο ελλαδα μια πχ D3 βιταμ.. απο ελλαδα γυρο στα 15 ευρο +5 ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ..... ενω απο βοτανο 10 ευρο και 3 ΕΥΡΟ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ...!!!!!!!! ειναι τραγικο αυτο... και κατι τελευταιο πριν που δεν υπηρχε τοσο η κρίση δεν ελεγαν να κατεβασουν της τιμες στην ελλαδα τα καταστηματα τωρα που επεσαν οι δουλιες τις κατεβαζουν αυτο ειναι κοροιδια για μενα τεσπα δεν υπαρχει θεμα αν βρω σε καποιο καταστημα ελλαδα κατι σε καλη τιμη θα το παρω ...αλλα παντα μεσω ιντερνετ... οσο για τους πωλητες μπορει να σου πουνε κατι καλο 3/10 της υπολοιπες κοιτανε να πουλησουν και εγω αν ειχα-δουλευα σε καταστημα το ιδιο θα εκανα για σωσω την επειχηρηση μου..

kazos_GR
13-05-14, 11:13
κατι που ξεχασα να γράψω που ειπε ο LEGPRESS προσφατα στο forum ειπαν για ενα καταστημα ελληνικο οτι πηραν απο εκει μουφα κρεατινη. (δεν ξερω αν ειναι αληθια ή οχι) και ο ιδιος μας ελεγε πιο παλια για MP οτι δεν ξερεις τι περνεις απο εκει και οτι η πρωτεινη τους ειναι μουφα αν θυμαμαι καλα (μπορει να κανω και λαθος) οποτε γιατι να εμπιστευτο το καταστημα και οχι καποιο απρόσωπο σιτε που λες ?

leftko
13-05-14, 11:41
Απλό είναι το θέμα. Πριν από κάθε παραγγελία κανω μια έρευνα αγοράς και κοιτάω τι με συμφέρει. Πλεον δεν παω σε φυσικά καταστήματα χωρίς eshop γι αυτο τον λόγο.
Αν γνωρίζεις λιγα πράγματα για αυτο που ψάχνεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.αν όχι, καλύτερα να διαβασουμε λιγο το φορουμ για τα συστατικά που έχει το συμπληρωμα αντί να εμπιστευτούμε τον κάθε πωλητή.

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mikekan
13-05-14, 11:44
Mόνο ίντερνετ επειδή:

1) Έχει πάντα καλύτερες τιμές
2) Έχει μεγαλύτερη ποικιλία
3) Βαριέμαι να τρέχω στο κατάστημα
4) Βαριέμαι να ακούω τις αρλούμπες που μου λένε οι πωλητές στα καταστήματα

Lao
13-05-14, 11:58
Έχω χρόνια να αγοράσω από Ελλάδα (κατάστημα ή eshop) για τους εξής λόγους:

- Οι τιμές του εξωτερικού είναι πολύ χαμηλότερες
- Η ποικιλία π.χ. του βοτάνου είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη
- Δεν τρώω χρόνο να πάω στο κατάστημα
- Δεν έχω να υπομείνω τον κάθε άσχετο/κουτοπόνηρο πωλητή ο οποίος συνήθως ξέρει λιγότερα από όσα εγώ (πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο), προσπαθεί να μου κάνει το μαύρο άσπρο και μου πουλάει και ύφος από πάνω.

Τα ελληνικά καταστήματα πρέπει να βελτιωθούν περισσότερο αν θέλουν να είναι ανταγωνιστικά.

leftko
13-05-14, 12:18
Όταν μιλάμε όμως από βοτανο εννοούμε μικρές ποσότητες και όχι πρωτεΐνες σωστά? Οποτε οι πρωτεΐνες αγοράζοντε από Ευρώπη και εκεί υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που και τα ελληνικά eshop έχουν σωστές τιμές (οκ σπάνια, αλλά υπάρχουν).γενικά και εγώ έχω να ψωνίσω πολύ καιρό απ Ελλάδα αλλά πρόσφατα πήρα λιγη καρνινιτη που ήταν πιο φτηνά απο οτι στο εξωτερικό

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

totis
13-05-14, 13:10
Εγω δεν εχω προβλημα σε κανενα απο τα δυο,απλα προτιμαω περισσοτερο να αγοραζω απο καταστημα,ειδικα οταν βγαινω εξωτερικο και ειδικα αμερικη και μπαινω μεσα στα gnc,vitamin shop κτλ ειναι ακρος διασκεδαστικο και απολαυστικο,να τα βλεπεις ολα μπροστα σου και να διαλεγεις,αμερικη ειχα παθει σοκ και μια φορα τυχαια σ ενα σουπερ μαρκετ που ειχα μπει και ητανε τιγκα στα συμπληρωματα,ποσο τυχεροι ειναι οι ξενοι που τα συμπληρωματα ειναι ελευθερα και κυκλοφορουν και πωλουνται παντου,συν οτι ειναι παρα πολυ φθηνα.....Αλλα απο οτι εμαθα απο ενα φιλο μου που δουλευει στο υπουργειο ετοιμαζονται και σε μας εδω στην Ελλαδα να τα απελευθερωσουν.....Οσο για τους πωλητες δεν με ενοχλουνε και αν καποιος ερθει του λεω απλα οτι δεν χρειαζομαι κατι και φευγει πολυ απλα......:)

liveris
13-05-14, 13:58
καλημερα στο φορουμ!δε θα διαφωνησω οτι το οικονομικο ειναι πολυ σημαντικο αλλα με δεδομενο οτι πλεον οι τιμες και στα καταστηματα εχουν μειωθει αρκετα και ανταγωνιζονται πλεον τα διαφορα,απροσωπα,σαιτ προτιμαω να επισκεφτω μια απο τις δυο γνωστες αλυσιδες συμπληρωματων διατροφης...και ευτυχως εχουν παρει κι αυτοι χαμπαρι οτι η ανθρωπινη επαφη παιζει σημαντικοτατο ρολο και σε γενικες γραμμες εχουν βαλει πωλητες που εχουν γνωσεις και που ειναι ευγενικοι...την εποχη της τεχνολογιας οπου ακομα και το σεξ γινεται ηλεκτρονικα προτιμαω να παω σ ενα καταστημα ακομα κι αν το πληρωσω λιγα ευρω παραπανω(αν και πλεον κι αυτο δε νομιζω οτι ισχυει)...

ουτως η αλλως η μια απο τις γνωστες αλυσιδες που λες τα περισσοτερα προιοντα που πουλαει τα εχει μονο στο e-shop κ απο εκει πρεπει να δεις τι θελεις να παραγγειλεις..

LEGPRESS
13-05-14, 16:54
κατι που ξεχασα να γράψω που ειπε ο LEGPRESS προσφατα στο forum ειπαν για ενα καταστημα ελληνικο οτι πηραν απο εκει μουφα κρεατινη. (δεν ξερω αν ειναι αληθια ή οχι) και ο ιδιος μας ελεγε πιο παλια για MP οτι δεν ξερεις τι περνεις απο εκει και οτι η πρωτεινη τους ειναι μουφα αν θυμαμαι καλα (μπορει να κανω και λαθος) οποτε γιατι να εμπιστευτο το καταστημα και οχι καποιο απρόσωπο σιτε που λες ?

φιλε kazos δε ξερω αν ισχυει κατι τετοιο αλλα κι ετσι να το παρεις τουλαχιστον σε οποια ΓΝΩΣΤΗ αλυσιδα και να πας αν πεσει στην αντιληψη σου το παραμικρο ξερεις που και σε οποιον θα απευθυνθεις...και το πολυ πολυ αν σου κανουν τους δυσκολους για αλλαγη κλπ αυτοι θα χασουν εσενα και ολους οσοι το μαθουν απο σενα...κατα τα αλλα liveris αν καταλαβα καλα που απευθυνεσαι νομιζω πως στα χ treme μπορεις να παραγγειλεις και διαδικτυακα(αν κι εγω δε μπαινω σ αυτη τη διαδικασια να πω την αληθεια)εκτος απο καποια προιοντα γνωστα που τα βρισκεις αμεσως σε καταστηματα τους...προσωπικα μιλωντας το animal cuts και το pak που παιρνω κατα καιρους το βρισκω αμεσως 9 στις 10 φορες.εκτος αν ετυχε αλλα αυτο δεν το γνωριζω βεβαια

Source Of Energy
14-05-14, 10:18
Καλημέρα στην παρέα!
Εγώ θα προτιμούσα να εξυπηρετηθώ από το κατάστημα για τους εξής λόγους:
1) Προσωπική επαφή λόγω του ότι αν επιλέξω μια λάθος αγορά θα με κατευθύνει ο πωλητής (που εννοείται εμπιστεύομαι)
2) Είναι δίπλα από το σπίτι μου και ότι θέλω μπορώ να το έχω άμεσα
3) Οι τιμές είναι ίδιες (σε σπάνιες περιπτώσεις διαφέρουν) <<προσωπικά μου κάνουν μια extra έκπτωση>>
4) Με παρακολουθεί ο πωλητής που ψωνίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ( λιπομέτρηση, αλλαγές στο πρόγραμμα προπόνησης και διατροφής , ζύγιση)
5) Σε κάποιες αγορές παίρνω και δώρο που εγώ θα επιλέξω
6) Αν θέλω να δοκιμάσω κάποιο προϊόν συνήθος υπάρχουν δείγματα..
:bblifthard:

HasheSss
14-05-14, 13:25
Προσωπικά οι αγορές μου γίνονται μόνο απο καταστήματα Ελλάδας και ποτέ εξωτερικό. Ναι όντως μπορεί να βρίσκεις κάποια συμπληρώματα σε λίγο καλύτερη τιμή αλλά εφόσον έχω επιλέξει να μένω Ελλάδα θα στηρίξω την Ελληνική αγορά όπως θα περιμένω να με στηρίξει και αυτή αντίστοιχα στη δική μου δουλειά. Προσωπικά στην περιοχή που μένω με βολεύει το κατάστημα γτ περνάω απ έξω καθημερινά οπότε το προτιμάω απο το να παραγγείλω και να περιμένω να έρθει.

storm68
15-05-14, 12:55
Κι εγώ προτιμώ να κάνω τις αγορές μου από το κατάστημα με την ανθρώπινη επαφή παρά από το απρόσωπο ίντερνετ. Παλαιότερα που υπήρχαν διαφορές στις τιμές θα το καταλάβαινα. Τώρα όμως γιατί; Τώρα, εάν σε κάποιο προϊόν σε κάποια χώρα, υπάρχει λίγο καλύτερη τιμή, δεν θα ασχοληθώ γιατί θέλω να στηρίξω τη χώρα μου. Σε γενικές γραμμές όμως αυτό δεν συμβαίνει. Ίσα-ίσα στα καταστήματα που πηγαίνω βρίσκω και καλύτερες τιμες! Επιπλέων θεωρώ περισσότερο χάσιμο χρόνου το να κάθομαι και να περιμένω το courier παρά να σταματήσω σ’ ένα κατάστημα στο δρόμο μου, καθώς πηγαίνω στις δουλείες μου, και να κάνω τις αγορές μου. Μου είναι πιο γρήγορο και λέω και καμιά κουβέντα με τους ανθρώπους που με εξυπηρετούν.

Όσον αφορά το ότι σε καθοδηγούν οι πωλητές όπως αυτοί θέλουν, είναι σχετικό. Και στο ίντερνετ σου πετάνε μπροστά αυτά που τους συμφέρουν και δεν βλέπεις μάλιστα το πρόσωπο του πωλητή απέναντι σου για να εντοπίσεις τα σημάδια που δείχνουν ότι πάει να σε ξεγελάσει. Ακούω λοιπόν τις προτάσεις τον πωλητών αλλά στο τέλος επιλέγω εγώ. Δεν θυμάμαι ποτέ να με έχουν κλειδώσει μέσα στο κατάστημα και να μου πούνε «Ή αγοράζεις αυτό που σου λέμε εμείς ή δεν φεύγεις από εδώ μέσα!».

Τελειώνοντας να ω ότι τα Ελληνικά καταστήματα, τουλάχιστον της αλυσίδας που προτιμώ εγώ, είναι πολύ πιο γεμάτα και πιο φθηνά από οποιαδήποτε άλλα καταστήματα έχω επισκεφθεί σε πολλά μέρη του κόσμου. Παλιά πήγαινα Αγγλία και επέστρεφα πίσω με μία βαλίτσα συμπληρώματα. Τώρα συμβαίνει το αντίστροφο και γνωστοί μου που μένουν Αγγλία ψωνίζουν από εδώ, όταν έρχονται!

Kalliopaki
15-05-14, 12:59
Εγώ που είμαι στη διαιτα και σκέφτομαι να αγοράσω μια πρωτεΐνη έχετε κάτι να μου προτείνετε και κάποιο ελληνικό σαιτ να την παραγγείλω?
Προτιμώ το ίντερνετ λόγω προσφορών.

TRIANTAFYLLOU
15-05-14, 18:25
αν δεν έχει κάποιος κάποιο προσκείμενο κατάστημα συμπληρωμάτων να ψωνίσει με άτομο που εμπιστεύετε ότι θα τον προτείνει να πάρει αυτό που χρειάζετε και όχι διάφορα φούμαρα μόνο για να ακουμπήσει χρήματα , τότε λύση είναι και το ιντερνετ και μάλιστα Ελληνικό σάιτ όπως και το ε-σοπ του φόρουμ και αυτο το λέω γιατι τα άτομα που ασχολούνται , έχουν το αίσθημα ευθύνης , προσέχουν και ψάχνουν την αγορά ώστε να παρέχουν ποιοτικά προιόντα με καλή σχέση ποιότητας τιμής και δεν είναι και απρόσωπο μιάς και είναι του σαιτ μας .
και το βασικότερο να ψωνίζει ο καθένας αυτα που χρειάζετε και όχι ότι υπάρχει και θεωρητικά λένε προσφέρει το ένα η το άλλο , γιατι τα πιο πολλα στη θεωρία παρα στην πράξη είναι και έχουν να κάνουν ανάλογα με τις απαιτήσεις του αθλουμένου , άλλο σε επίπεδο πρωταθλητισμού και άλλο απλα για μια καλή εμφάνηση μυώδη και φυσική κατάσταση

Kalliopaki
16-05-14, 14:11
αν δεν έχει κάποιος κάποιο προσκείμενο κατάστημα συμπληρωμάτων να ψωνίσει με άτομο που εμπιστεύετε ότι θα τον προτείνει να πάρει αυτό που χρειάζετε και όχι διάφορα φούμαρα μόνο για να ακουμπήσει χρήματα , τότε λύση είναι και το ιντερνετ και μάλιστα Ελληνικό σάιτ όπως και το ε-σοπ του φόρουμ και αυτο το λέω γιατι τα άτομα που ασχολούνται , έχουν το αίσθημα ευθύνης , προσέχουν και ψάχνουν την αγορά ώστε να παρέχουν ποιοτικά προιόντα με καλή σχέση ποιότητας τιμής και δεν είναι και απρόσωπο μιάς και είναι του σαιτ μας .
και το βασικότερο να ψωνίζει ο καθένας αυτα που χρειάζετε και όχι ότι υπάρχει και θεωρητικά λένε προσφέρει το ένα η το άλλο , γιατι τα πιο πολλα στη θεωρία παρα στην πράξη είναι και έχουν να κάνουν ανάλογα με τις απαιτήσεις του αθλουμένου , άλλο σε επίπεδο πρωταθλητισμού και άλλο απλα για μια καλή εμφάνηση μυώδη και φυσική κατάσταση
Κύριε Τριανταφύλλου έχει ανοίξει το e-shop του σάιτ κανονικά?

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikolas_mk2
16-05-14, 14:19
^ Γιατί δεν πατάς το μαγικό κουμπάκι να δεις??? :P

Kalliopaki
16-05-14, 19:26
^ Γιατί δεν πατάς το μαγικό κουμπάκι να δεις??? :P

Γιατί ήμουν στη δουλειά (χωρίς pc) και η μπακατέλα μου δεν είναι για πολλά πολλά... !! :box1:

SfixSfix
25-05-14, 12:07
Ίντερνετ και πάλι ίντερνετ, θα χρησιμοποιήσω μια φράση που διάβασα εδώ στο forum '' Από την Αγγλία δεν έχασε κανείς!'' οπότε όπως καταλαβαίνετε το bulk πάει σύννεφο. Αυτό που δε μπορώ στα καταστήματα είναι οι πωλητές. Σε όποιο κατάστημα και αν έχω πάει στην πόλη μου ο πωλητής θα προσπαθήσει να μου χώσει στην τσάντα άλλα 7000 πράγματα. Όταν πας σε ένα μαγαζί και λες θέλω αυτό, περιμένεις να σου το δώσουν να πληρώσεις και να φύγεις. Όχι να κάθεσαι να πα@!@#σαι μίση ώρα με το πωλητή προσπαθώντας να φύγεις.