PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η γνώμη σας για την διατροφή μου;



rumblecore
12-05-14, 21:43
Γειά σε όλα τα μέλη του forum.

Είμαι νέο μέλος και όπως όλοι εδώ μέσα λάτρης της γυμναστικής και της σωστης διατροφής.
Γυμνάζομαι εντατικά εδώ και 1 χρόνο και έχω δοκιμάσεi πολλά και διάφορα απο ασκήσεις και διατροφές.
Ωστόσο θα ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας την γνώμη σας για την διατροφη που ακολουθώ.

Αρχικά λέω ότι είμαι 31 χρονων, 1.82 και 74 κιλά..Πηγαίνω στη γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα και η δουλειά (εργασία) που κάνω είναι σχετικά έντονη.
Έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3300 θερμίδες την ημέρα. και έχω "αρρωστημένα" γρήγορο μεταβολισμό.
Τα γεύματα μου έχουν ως εξής (υπόδειγμα) :

1) 7:30 σε ένα μπόλ 1 γιαούρτι 2% με 30 γραμμάρια βρώμη, μια κουταλιά μέλι, 1 μπανάνα και κανέλα
- πολλές φορές σνάκ ξηρών καρπων που περιέχει 4-5 απο τα εξής (φουντούκια, αμύγδαλα, γκοτζι μπερι, γκολτεν μπερι, μπλουμπερι, υποφαές ΚΑΙ 2 καρύδια, 1 βερίκοκο, 1 σύκο και 1 δαμάσκηνο)
2) 11:00 Τόνος 150 γρ με λίγο μαρούλι και μία πατάτα βραστή
3) 14:00 φιλέτο κοτόπουλο 200γρ με ασπρο ρύζι 150 γρ + πράσινη σαλάτα (ρόκα, μαρουλι,λεμόνι)
4) 16:00 ότι έχει στο σπίτι (όσπρια-λαχανικά-μακαρόνια) + πράσινη σαλάτα (ρόκα, μαρουλι,λεμόνι)
5) 18:00 1 scoop φόρμουλα (USN hardcore Whey) και 19:00 - 20:30 προπόνηση
6) 20:30 1 scoop whey και μία μπανάνα
7) 21:00 φιλέτο μοσχάρι ή γαλοπούλα με 2 βραστές πατάτες + πράσινη σαλάτα
8) 23:00 5 αυγά με πιπεριες και μανιτάρια (ομελέτα)


Αυτό είναι πάνω κάτω το πλάνο μου.Δέν έκατσα να υπολογίσω αν πετυχαίνω τις ημερίσιες θερμιδες μου.
Ανάφέρω ότι κάνω μόνο βάρη και τις μέρες που κάνω κοιλιακούς τους συνδιάζω με ένα 8 λεπτο HIIT πρόγραμμα που έβγαλα μόνος. (ανα 30 δευτερόλεπτα αλλαγή άσκησης χωρις διαλειμμα)
Επίσης σας λέω ότι το ποσοστό λίπους μου είναι 7-8.

Το θέμα είναι ότι όλον αυτόν τον καιρό προσπαθώ να πάρω κανα 2-3 κιλά (καθαρά) και δεν μπορώ με τίποτα για αυτό και θέλω την γνώμη σας για την διατροφή μου.
Είμαι σταθερά στα 74 και ανεβοκατεβαίνω +-0.5
Μήπως τελικά τρώω λίγο ενώ νομίζω ότι τρώω καλά?
Μήπως το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι σε διαρκή κίνηση + πολλές προπονήσεις δεν ταιριάζει και πρέπει να προπονουμαι λιγότερο? (3 φορές) ?

Έυχομαι να μην σας κούρασα όπως και να σας κάλυψα με όσα παρέθεσα.
Περιμένω νέα σας :)

mixalizyeah
13-05-14, 07:34
Γειά σε όλα τα μέλη του forum.

Είμαι νέο μέλος και όπως όλοι εδώ μέσα λάτρης της γυμναστικής και της σωστης διατροφής.
Γυμνάζομαι εντατικά εδώ και 1 χρόνο και έχω δοκιμάσεi πολλά και διάφορα απο ασκήσεις και διατροφές.
Ωστόσο θα ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας την γνώμη σας για την διατροφη που ακολουθώ.

Αρχικά λέω ότι είμαι 31 χρονων, 1.82 και 74 κιλά..Πηγαίνω στη γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα και η δουλειά (εργασία) που κάνω είναι σχετικά έντονη.
Έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3300 θερμίδες την ημέρα. και έχω "αρρωστημένα" γρήγορο μεταβολισμό.
Τα γεύματα μου έχουν ως εξής (υπόδειγμα) :

1) 7:30 σε ένα μπόλ 1 γιαούρτι 2% με 30 γραμμάρια βρώμη, μια κουταλιά μέλι, 1 μπανάνα και κανέλα
- πολλές φορές σνάκ ξηρών καρπων που περιέχει 4-5 απο τα εξής (φουντούκια, αμύγδαλα, γκοτζι μπερι, γκολτεν μπερι, μπλουμπερι, υποφαές ΚΑΙ 2 καρύδια, 1 βερίκοκο, 1 σύκο και 1 δαμάσκηνο)
2) 11:00 Τόνος 150 γρ με λίγο μαρούλι και μία πατάτα βραστή
3) 14:00 φιλέτο κοτόπουλο 200γρ με ασπρο ρύζι 150 γρ + πράσινη σαλάτα (ρόκα, μαρουλι,λεμόνι)
4) 16:00 ότι έχει στο σπίτι (όσπρια-λαχανικά-μακαρόνια) + πράσινη σαλάτα (ρόκα, μαρουλι,λεμόνι)
5) 18:00 1 scoop φόρμουλα (USN hardcore Whey) και 19:00 - 20:30 προπόνηση
6) 20:30 1 scoop whey και μία μπανάνα
7) 21:00 φιλέτο μοσχάρι ή γαλοπούλα με 2 βραστές πατάτες + πράσινη σαλάτα
8) 23:00 5 αυγά με πιπεριες και μανιτάρια (ομελέτα)


Αυτό είναι πάνω κάτω το πλάνο μου.Δέν έκατσα να υπολογίσω αν πετυχαίνω τις ημερίσιες θερμιδες μου.
Ανάφέρω ότι κάνω μόνο βάρη και τις μέρες που κάνω κοιλιακούς τους συνδιάζω με ένα 8 λεπτο HIIT πρόγραμμα που έβγαλα μόνος. (ανα 30 δευτερόλεπτα αλλαγή άσκησης χωρις διαλειμμα)
Επίσης σας λέω ότι το ποσοστό λίπους μου είναι 7-8.

Το θέμα είναι ότι όλον αυτόν τον καιρό προσπαθώ να πάρω κανα 2-3 κιλά (καθαρά) και δεν μπορώ με τίποτα για αυτό και θέλω την γνώμη σας για την διατροφή μου.
Είμαι σταθερά στα 74 και ανεβοκατεβαίνω +-0.5
Μήπως τελικά τρώω λίγο ενώ νομίζω ότι τρώω καλά?
Μήπως το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι σε διαρκή κίνηση + πολλές προπονήσεις δεν ταιριάζει και πρέπει να προπονουμαι λιγότερο? (3 φορές) ?

Έυχομαι να μην σας κούρασα όπως και να σας κάλυψα με όσα παρέθεσα.
Περιμένω νέα σας :)


σου προτινω να τροως τα 5 αυγα(πρωτεινη γρηγορης αποροφισεις) το προη μαζι με την βρωμη και το βραδυ το γιαουρτακι(πρωτεινη αργης αποροφησεις) με λιγα καρυδια η αμυγδαλα

Nikolas_mk2
13-05-14, 13:15
^ Αν ειναι μονο ασπράδια,αν ειναι ολοκληρα τοτε δεν ειναι ταχειας αποροφησης.


Τα ολοκληρα αυγα ειναι πολύ καλή επιλογή για τελευταιο γευμα λογω χοληστερολης που ειναι το μονο διατροφικο στοιχειο(μαζι με την D) που μπορει να βοηθησει την παραγωγη τεστο ενω το αραχιδονικο οξυ που περιέχουν-περαν ολων των αλλων-βοηθαει στην δημιουργια νεων AR (ανδρογονικών υποδοχών),λειτουργιες που γίνονται κατα βάση στην φάση του υπνου. ;)


Φιλε rumblecore, εφόσον μενεις στασιμος σε κιλά καλο θα ηταν να υπολογίσεις ακριβώς τις θερμιδες που καταναλώνεις ημερησιως και μετά κινησε αναλόγως.