PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμωση



Αστεριος
15-05-14, 21:24
Παιδια ειμαι 17 χρονών παω γυμναστήριο και θελω να μπω σε γραμμωση! Μπορείτε να μ πείτε ποιες τροφες απαγορευονται στην γραμμωση? δεν εχω χρονο να διαβάσω τα αλλα θεματα οποτε όποιος μπορει ας μου τα πει εδω! Θελω αυτα που απαγορευονται οχι τι να τρωω


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αστεριος
16-05-14, 10:15
γραφω και την διατροφη μ την εφτιαξα συμφωνα με αλλα θεματα που διαβασα δεν την εχω τελειωσει! υψος 1.80 κιλα 73
γυμναστηριο 3 φορες την εβδομαδα και τωρα θα κανω και 2 φορες αεροβια

Πρωινο
6 αυγα(1 κανονικο-5 ασπραδια)...
Στο σχολειο
ενα τοστ με μαυρο ψωμι 2 φετες γαλοπουλα 1 φετα τυρι χαμηλων λιπαρων...
Μεσημεριανο
οτι εχει στο σπιτι και αν εχει οσπρια τρωω και ενα τονο ή πινω γαλα!
Βραδυνο
ενα γιαουρτι 2% με 10 αμυγδαλα

στο πρωινο να βαλω βρωμη και γαλα??
και στο τοστ στο σχολειο να βαλω και cottage?
θελω να μ προτεινετε και για απογευματινο κατι!

Mikekan
16-05-14, 10:17
Γεια σου φίλε μου!

Είσαι πολλά κιλά κάτω από το ύψος σου. Δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι ακολουθώντας διατροφή γράμμωσης.

Δική μου πρόταση είναι να κινηθείς ισοθερμιδικά να βάλεις κιλά πάνω σου και ξαναβλέπεις τη γράμμωση του χρόνου το καλοκαίρι!

Αστεριος
16-05-14, 10:29
Γεια σου φίλε μου!

Είσαι πολλά κιλά κάτω από το ύψος σου. Δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι ακολουθώντας διατροφή γράμμωσης.

Δική μου πρόταση είναι να κινηθείς ισοθερμιδικά να βάλεις κιλά πάνω σου και ξαναβλέπεις τη γράμμωση του χρόνου το καλοκαίρι!


μου το εξηγεις καλυτερα?

Mikekan
16-05-14, 10:31
Από τα stats σου φαίνεται ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη μυική μάζα να αναδείξεις ακολουθώντας μία διατροφή γράμμωσης.

Θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο, θα χάσεις ίσως και λίγη ακόμα μυική μάζα με υποθερμιδική διατροφή και θεωρώ ότι δεν θα σε ικανοποιεί το τελικό αποτέλεσμα.

Οπότε καλό θα ήταν να βάλεις λίγο μυική μάζα πάνω σου και το κοιτάς για γράμμωση του χρόνου!

Αστεριος
16-05-14, 10:37
μαλιστα!στο γυμναστηριο δηλαδη συνεχιζω πολλα κιλα λιγες επαναληψεις! αεροβια να κανω?
μπορεις να μ πεις καποιες τροφες να αυξησω τις θερμιδες στην διατροφη μ? η διατροφη που εγραψα παραπανω πιστευω οτι εχει
καλες βασεις! με λιγη βοηθεια θα φτιαχτει καλα!

Mikekan
16-05-14, 11:11
Δεν έχουν σχέση οι επαναλήψεις με τον όγκο, με τη διατροφή θα βάλεις κιλά.

Oι θερμίδες συντήρησης σου είναι 2500. Φρόντιζε να λαμβάνεις 2500-2800.

Με macros κτλ μη μπλέξεις ακόμα. Φρόντιζε να τρως σχετικά καθαρά αποφεύγοντας τηγανητά, γλυκά, αναψυκτικά και fast food.

Αερόβιο θα σου έλεγα να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα 20-30 λεπτά. Δεν πρέπει να παραλείπουμε την άσκηση της καρδιάς μας.

Αστεριος
16-05-14, 11:29
απλα να μην τα παρω σε λιπος...!

μαζι με τα αβγα το πρωι να βαλω και λιγο βρωμη με γαλα?

Mikekan
16-05-14, 11:32
Mε 300 θερμίδες πάνω από τη συντήρηση δεν θα τα πάρεις σε λίπος!

Στο πρωινό δεν έχεις καθόλου υδατάνθρακα επιβάλλεται να βάλεις μία καλή πηγή υδατάνθρακα όπως βρώμη!

Αστεριος
16-05-14, 11:36
μαλιστα!και για απογευματινο τι να βαλω??κανενα φρουτο μπανανα μηλο?

Mikekan
16-05-14, 12:06
Ότι και στο μεσημεριανό ή ρύζι με ασπράδια ή κοτόπουλο με ρύζι. Γενικά μία πηγή πρωτεΐνης με υδατάνθρακα.

Αστεριος
16-05-14, 12:09
οκει ευχαριστω για την βοηθεια!!! πολυ δυσκολο να τις μαζεψω τις θερμιδες που χρειαζομαι αλλα θα κανω οτι μπορω!στο βραδινο ενα γιαουρτι και 10 αμυγδαλα αρκουν? ή να βαλω και κατι αλλο?

Mikekan
16-05-14, 12:18
Mια χαρά είναι! Δεν είναι δύσκολο, ΤΡΩΓΕ! :green:

Αστεριος
16-05-14, 12:23
ενταξει ευχαριστω!! αν βρω τι να τρωω θα τρωω :P τελος παντων σιγα σιγα θα τα βρω ;) κανενα προγραμμα για να μετρησω τις θερμιδες που παιρνω??βρηκα ενα σιτε αλλα δεν τα βρισκει ολα

Mikekan
16-05-14, 12:26
Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Κανένας δεν τελειοποίησε τη διατροφή του σε μία μέρα. Κάθε μέρα θα την κάνεις και καλύτερη ώσπου στο τέλος θα ξέρεις ανά πάσα ώρα τι και πόσο πρέπει να φας!


To myfitnesspal είναι το καλύτερο.

Αστεριος
29-05-14, 23:43
Παιδια στο πρωινο μ εχω βαλει ομελετα με ασπραδια! και ενα μπολ με βρωμη γαλα και μπανανα! αλλα θελω να μ πειτε καμια ιδεα τι να βαζω στην
ομελετα να δινει γευση και να ειναι και καλο! καμια ιδεα??διαβασα για cottage και πιπεριες και μανιταρια??καλα ειναι?

theodosia
29-05-14, 23:56
Στην ομελέτα μπορείς να βάλεις τα πάντα! Κολοκυθάκια,καρότα,ντομάτα,κοτόπουλο σε κύβους ή γαλοπούλα,ελιές κτλ:P
Ακόμα και η πατάτα ταιριάζει!

Αστεριος
29-05-14, 23:58
ποτε τα ριχνω στο τηγανι αυτα? πρωτα το μιγμα και μετα αυτα ή πρωτα αυτα και μετα το μιγμα ;P

theodosia
30-05-14, 00:05
Ανάλογα..πχ ντομάτα,πιπεριά τα βάζεις στο μίγμα από την αρχή ωμά..
Το κοτόπουλο ή τις πατάτες πρέπει πρώτα να τα έχεις βράσει και μετά να τα βάλεις στο μίγμα

Αστεριος
30-05-14, 00:07
οκει ευχαριστω! αυριο θα βαλω ντοματα και πιπεριες να δω τι λεει ;)

theodosia
30-05-14, 00:09
οκει ευχαριστω! αυριο θα βαλω ντοματα και πιπεριες να δω τι λεει ;)

Καλή επιτυχία :welcome:

Metalhead|T|
30-05-14, 00:10
Ο τίτλος τι σχεση εχει με αυτο που γραφεις μεσα :unsure:

Αστεριος
30-05-14, 08:55
Δες λίγο τι απάντηση πηρα για να κανω γραμμωση και θα καταλάβεις

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Metalhead|T|
30-05-14, 10:05
Σόρρυ αδερφέ,μου εβγαζε μονο 1 σελίδα με τον τίτλο γράμμωση και μεσα αυτο το μυνημα

Παιδια στο πρωινο μ εχω βαλει ομελετα με ασπραδια! και ενα μπολ με βρωμη γαλα και μπανανα! αλλα θελω να μ πειτε καμια ιδεα τι να βαζω στην
ομελετα να δινει γευση και να ειναι και καλο! καμια ιδεα??διαβασα για cottage και πιπεριες και μανιταρια??καλα ειναι?

:welcome::welcome::toast::toast:

Αστεριος
30-05-14, 11:03
οκει φιλε! πες και εσυ αν εχεις καμια καλη συνταγη για ομελετα! :P

Αστεριος
03-06-14, 22:11
Παιδια λιγο μέλι κατευθείαν μετα την προπόνηση βοηθάει? ?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αστεριος
15-06-14, 19:03
Παιδιά πως θα βρω π.χ ποσα γραμμάρια ρύζι πρέπει να τρώω μετα την προπόνηση? ?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk