PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη και συμπληρωμα για γραμμωση σε αρχαριο



The_7oker
26-05-14, 02:16
Γεια σας.Ειμαι 19 χρονων,79 κιλα και 1.80 σε υψος και μετα απο μακρα περιοδο απλης εκγυμνασης του σωματος(περιπου 2-3 χρονια),εχω αρχισει τους 2-2.5 τελευταιους μηνες να ασχολουμαι με τη γραμμωση.Εχω κοψει τα παχυντικα φαγητα και ροφηματα και κανω σχεδον αποκλειστικα cardio ασκησεις και κοιλιακους στο σπιτι,ωστοσο οποτε ασχολουμαι με καποια αλλη μυικη ομαδα οπως δικεφαλο ή πλατη εχω πολυ καλες επιδοσεις.Μηπως πρεπει να γυμναζω και αλλες μυικες ομαδες για τη γραμμωση ομως?Δεν κανω ασκησεις για τα χερια,πλατη και ωμους επειδη ειναι ηδη μεγαλα και γραμμωμενα.Ενδιαφερομαι κατα κυριο λογο για την καυση λιπους στην κοιλιακη χωρα.

Θα ηθελα ομως να μου προτεινετε καποιο προγραμμα διατροφης το οποιο να μπορει να γινει απο εναν φοιτητη(δηλαδη οσο το δυνατο λιγοτερο μαγειρευτο φαγητο).Τρεφομαι κυριως με αυγα,ξηρους καρπους,φρουτα,γαλακτοκομικα,σαλατα και 2-3 φορες την εβδομαδα τρωω στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι..Τις υπολοιπες,λογω ανικανοτητας στο μαγειρεμα δεν τρεφομαι πολυ καλα και κανω μικρα γευματα που απαρτιζονται απο τα παραπανω τροφιμα χωρις ομως το κρεας..Δεδομενων των συνθηκων,θα ηθελα να προτεινετε αν μπορειτε καποιο προγραμμα που να περιεχει "ετοιμο" φαγητο(π.χ. σαντουιτς ολικης με γαλοπουλα και ντοματα,ασπραδια αβγων,γαλα με βρωμη κλπ κλπ) καθως δεν μπορω να μαγειρεψω κατι πιο δυσκολο και επισης δυσκολευει πολυ τα οικονομικα..

Σε συνδυασμο με το προγραμμα διατροφης,προτεινετε και καποιο συμπληρωμα διατροφης για γραμμωση?

Τελος,επειδη προσπαθω να αυξησω λιγο τον ογκο στο στηθος,τα παραπανω θα εχουν καποιο αρνητικο αποτελεσμα στο στηθος?Δηλαδη υπαρχει περιπτωσει να μικρυνει απο τη διατροφη(+συμπληρωμα) ή θα παραμεινει περιπου οπως ειναι ή ακομη καλυτερα να μεγαλωσει?


Εβαλα τα ερωτηματα σε bold για να φαινονται καλυτερα στο ολο κειμενο και να μην τα ξαναρωταω σε περιπτωση που ξεχαστει καποιο.

Ευχαριστω! :)