PDA

Επιστροφή στο Forum : Mερικες συμβουλες οποιος μπορει...



gj
19-11-08, 20:25
Καλησπερα παιδια,
Εχω ξεκινισει σοβαρα γυμναστικη πριν 1.5χρονο χωρις ομως να προσεχω πολυ την διατροφη μου και εδω και ενα μηνα εχω φτιαξει ενα προγραμα διατροφης που ακολουθω και θα ηθελα τη γνωμη σας καθοτι δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις και το εφτιαξα απο ότι διαβασα εδω μεσα (σας ειμαι ευγνομων για αυτο) . Λοιπον το προγραμα εχει ως εξης:
10.00 γαλα,δημητριακα,βρωμη,40γρ πρωτεινη whey+πολυβιταμινη
13.00 δυο τοστ με γαλοπουλα ή 1 μπαγκετα που αγοραζω απ εξω
15.30 200γρ κρεας(μοσχαρι η κοτοπουλο) και 100γρ ρυζι η μακαρονια και σαλατα
18..00 καπιο γευμα απο τις συνταγες που εχω διαβασει οπως πχ μακαροναδα με τονο κτλ
8.30 παω προπονηση
22.00 40γρ whey(μεταπροπονητικο)
23.00 1 γιαουτρακι με λιγη βρωμη

Τα συμπληρωματα που περνω ειναι whey,bca,tribulus και απο μερα σε μερα θα προσθεσω zma...
Αυτο το προγραμα τι διορθωσεις θελει ....? (γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει ) :P
Επισης επειδη ειμαι φοιτητης και μενω μονος μερικες φορες χανω γευματα. Τι συμπληρωμα θα προτεινατε? Επειδη δεν εχω και μεγαλη ανεση με τα χρηματα σκεφτηκα να παρω δεξτροζη να την αναμειγνω με whey. Προτεινετε κατι αλλο ?
Αυτο που θελω να καταφερω ειναι να αυξησω τους μυσ μου και παραλληλα να καψω μερικο περιττο λιπος που εχω (ειμαι 1.81 , 85 κιλα,22 χρονων)
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

NASSER
19-11-08, 23:31
Ολα καλα τα εχεις αλλα λειπει το πιο βασικο γευμα!!!

1.Μετα την προπονηση καλο ειναι που εχεις την πρωτεινη και μαζι να προσθεσεις και δεξτροζη!

2.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ πρεπει να φας το πιο βασικο γευμα, κρεας+υδατανθρακα+σαλατα Δηλαδη ενα γευμα παρομοιο με το μεσημεριανο σου. Το γιαουρτακι δεν κανει δουλεια....

3.Θα προτεινα να πηγαινεις πιο νωρις για προπονηση, ωστε να μην αναγκαζεσαι να τρως αργα...

4.Τελευταιο γευμα θα μπορει να ειναι γιαουρτι ή πρωτεινη whey με μια κουφτα καρυδια.


Τα συμπληρωματα που παιρνεις ειναι αρκετα καλα και δεν χριαζονται αλλαγη. ΚΑλο ειναι να μετρτας ποσοτικα ποσο πρωτεινη και υδατανθρακα καταναλωνεις και να δεις κατα ποσο καλυπτουν τις αναγκες σου. (Δραστηριοτητες και σωματικο βαρος)

gj
20-11-08, 00:20
Σε ευχαριστω NASSER για την αμεση απαντηση.
Η αληθεια ειναι οτι μεσημερι θελω να πηγαινω γυμναστηριο αλλα δεν προλαβαινω και ετσι παω το βραδυ. Απογευμα γινεται χαμος εκει μεσα και δεν μπορεις να κανεις γυμναστικη. Ειναι καλο να τρωω τοσο βραδυ τοσους πολλους υδατανθρακες?
Για κατι γρηγορο οταν χανω γευματα εχει κανεις να προτεινει τπτ? Μου προτειναν την SERIOUS MASS αλλα εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ θερμιδες και φοβαμαι μην παχυνω...

NASSER
20-11-08, 00:46
Σε ευχαριστω NASSER για την αμεση απαντηση.
Η αληθεια ειναι οτι μεσημερι θελω να πηγαινω γυμναστηριο αλλα δεν προλαβαινω και ετσι παω το βραδυ. Απογευμα γινεται χαμος εκει μεσα και δεν μπορεις να κανεις γυμναστικη. Ειναι καλο να τρωω τοσο βραδυ τοσους πολλους υδατανθρακες?
Για κατι γρηγορο οταν χανω γευματα εχει κανεις να προτεινει τπτ? Μου προτειναν την SERIOUS MASS αλλα εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ θερμιδες και φοβαμαι μην παχυνω...

Οι υδατανθρακες μετα την προπονηση θα αφομοιωθουν, τους εχεις αναγκη εκεινη τη χρονικη περιοδο.
Κατι γρηγορο ειναι η σκετη πρωτεινη ή να φτιαξεις ο ιδιος μπαρες πρωτεινης με βρωμη! Ειναι και οικονομικες και ευγεστες και εχουν κατα προτημηση σου οτι χριαζεσαι.
Συνταγη μπορεις να βρεις στο φορουμ! :awesome:

gj
20-11-08, 00:57
Ευχαριστω πολυ φιλε μου :)