PDA

Επιστροφή στο Forum : Please χρειάζομαι πρόγραμμα όγκου στα μέτρα μου...



sarbinis
20-11-08, 22:18
Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για το forum. Διαβάζω ατελείοτες ώρες,εχεί πολύ ενδιαφέροντα θέματα.
Απο ότι έχω καταλάβει οι περισότεροι εδώ ασχολείστε κιρό με τη γυμναστική και έχετε ήδη κάποιο όγκο και έναν οργανισμό συνηθισμένο στις μεγάλες ποσότητες φαγητού.
Εγώ ασχολούμαι με το γυμναστήριο εδώ και 4 μήνες.
Είμαι ύψος 1,96 βάρος 79 κιλά (Αρκετά αδύνατος) και 20 χονών.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα διατροφής για να αυξήσω το βάρος μου. (Τη μυηκή μου μάζα,ενοείται πάντα σε συνάρτηση με τη γυμναστική) Επειδή τα περισότερα προγράμματα είναι κάπως υπερβολικά για εμένα (π.χ 15 ασπράδια αυγα πρωινό :unsure: )
Επίσης έχω την απορία: Γιατί όλα τα πρωγράμματα διατροφής γράφουν μόνο για μία ημέρα?? Κάθε μέρα τα ίδια πρέπει να τρώει ο υποψίφιος???
Θα ήταν πολύ χρήσημο για εμένα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά.
Περιμένω απαντήσεις απο εσάς πού είστε ειδηκοί !!!
Thanks προκαταβοληκά...

peris
20-11-08, 22:37
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57

καταρχην καλωσηρθες κοιτα εδω για τη διατροφη

καταρχην αυτο με τα 15 απραδια=60 γρ πρωτεινη υπερβολικα πολυ για κοποιον στα κιλα σου αν δεν κανω λαθος ειναι απο τη διατροφη του cutler αυτο που ειναι και κοντα 40+κιλα πανω απο σενα λοιπον κοιτα τη διατροφη ογκου

παντως γενικα πολλαλασιαζεις το βαρος σου *2,5 θα ειναι τα γρ πρωτεινης *1 το βαρος σου σε λιπαρα και το ιπολοιπο υδατανθρακας

σε γενικες γραμμες κανε 6 γευματα με 35 το πολυ 40γρ πρωτεινης

Steve KinG STyLe
20-11-08, 23:08
Διαβασε το αθρο προσεκτικα που σου εδωσε ο περις αν το κατανοησεις καλα θα παρεις πολλες χρησιμες γνωσεις και θα μπορεσεις μονος σου να βγαλεις μια διατροφη...απλα διαβασε το προσεκτικα αν θες να καενις δουλεια.

Μπορεις να εχεις μια ποικιλεια,κρεατα μοσχαρι απαχο,απαχος κιμας (κοτα,γαλοπουλα,μοσχαρι),κοτοπουλο φιλετο,γαλοπουλα φιλετο,απαχο χοιρινο(βεβαια να το απογευγεις καλυτερα),αν βρισεις βουβαλο,ζεβρα,κροκοδυλο φιλετο,γαζελα ειναι πολυ καλα πλακα κανω μην πας και ψαχνεις τωρα χαχαχα.Ψαρια τονος,σολομος,ξυφιας,περκα,τσιπουρα και ενα καρο ακομα, μετα απο σαλατες,μαρουλι,ροκα,σπανακι,λαχανι μοβ και ασπρο,αγγουρια,αρακας κτλ πηγες υδατανθρακα ρυζια μαυρο,καφε,ασπρο πατατες,ζυμαρικα,ψωμια ολικης,παξυμαδια κρητης,βρωμη κτλ λιπαρα ελεολαδο,λιναρελεο,καρυδια,αμυγδαλα κτλ επισης αυγα,cottage cheese,γιαουρτακια κτλ...

τα εγραψα για να δεις οτι δεν ειανι και λιγες οι επιλογες...γιατι τι παραπανω ετρωγες εσυ?Εκτος απο κοκορετσια και σπλιναντερα :P

Ποσταρε μας την διατροφη σου μετα.... :)

sarbinis
20-11-08, 23:56
Παιδιά η διατροφή μου τα προηγούμενα χρόνια δέν μπορώ να πώ οτι ήταν η καλήτερη δυνατή.... Αντιθέτως θα έλεγα οτι ήταν η χειρότερη δυνατη..... :roll: Λόγο σχολής έμενα μόνος μου,που συνεπάγεται άπειρους γύρους,πατάτες τηγανητές,μπουγάτσες,καθόλου σαλάτες και γενικά μία πολύ άσχημη διατροφή. Λόγο του μεταβολισμού μου όμως παρόλα αυτά παραμένω πολύ αδύνατος (Παρότι έτρωγα αρκετά χορταστικές ποσότητες) αλλά με λιγακι λίπος στη κοιλιά που έχει χτυστεί απο όλα αυτά και φυσικά θα ήθελα να χαθεί...
Εδώ και 4 περίπου μήνες έχω αλλάξει πλήρως τη διατροφή μου γιατί πραγματικά είχα σιχαθεί αυτα τα φαγητά που σας περιέγραψα και πλέον είμαι λάτρης της υγειηνής διατροφής. Οι επιλογές είναι όντως πολλές !!!
Όντως το link που μου έδωσες πέρι λέει αρκετά και χρήσημα πράγματακια. Thanks
Έχω απορήσει ρε παιδιά....Τρώγωντας 15 ασπράδια τη μέρα δεν έχει πρόβλημα ο οργανισμός ενός ανθρώπου? Αυτό μου φάνηκε πάρα πολύ υπερβολικό και μου έκανε τρομερή εντύπωση. Και επίσης,οταν λέει 5 αυγά π.χ πώς ενοεί μαγειρεμένα??

Steve KinG STyLe
21-11-08, 00:00
τα αυγα?Φυσικα και μαγειρεμενα μπορεις να τα βρασεις ή σε ομελετα στο αντικολητικο.Ναι δεν σου ειπαμε να φας 15ασπραδια,ο καθε ανθρωπος εχει φιαφορετικες αναγκες απο τον αλλον...αυγα παντως οχι ωμα πρωτον ειναι :puke: και δευτερον υπαρχουν κινδυνοι για διαφορες αρρωστιες αν δεν ειναι πολυ καλης ποιοτητας...

:wink:

peris
21-11-08, 00:02
αν εννοεις τη χολιστερινη απσραδι δεν εχει καθολου οποτε γιατι να εχει προβλημα ο οργανισμος εδω ετρωγες πιτες και πατατες απειρα οπως λες το ασπραδι σε πειραξε

μαγειρεμενα τα ωμα εκτος του οτι ειναι αηδια ειναι επικινδυνα και για σαλμονελα :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:

sarbinis
21-11-08, 00:03
cool.... Ώρα να πάω να ψάξω για κροκόδειλο τότε...χαχ.
Καμία άλλη συμβουλή η κάτι που νομίζετε οτι θα με βοηθούσε σχετικά με τη κατάσταση που είμαι και αυτο που θέλω να κάνω???