PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερευνα για Red Bull



yannis88
21-11-08, 01:58
Επικίνδυνο για εκδήλωση εμφράγματος ή εγκεφαλικού το ενεργειακό ποτό Red Bull - σύμφωνα με έρευνα Αυστραλών επιστημόνων
"Μία ώρα αφότου ήπιαν Red Bull, το αίμα τους δεν ήταν φυσιολογικό. Δεν ήταν φυσιολογικό και έμοιαζε με κάποιου, ο οποίος πάσχει από καρδιαγγειακή νόσο", δήλωσε στην εφημερίδα "The Australian" ο Σκοτ Ουίλαφμπι, επικεφαλής ερευνητής του Ερευνητικού Κέντρου Καρδιαγγειακών Νοσημάτων στο νοσοκομείο Royal Adelaide Hospital.

Η εκπρόσωπος της εταιρίας Red Bull στην Αυστραλία, Λίντα Ρίχτερ, δήλωσε ότι η καταγγελία θα αξιολογηθεί από την έδρα της εταιρίας στην Αυστρία.
"Η έρευνα δεν φανερώνει επίδραση που διαφέρει πολύ από εκείνη που έχει κάποιος πίνοντας ένα φλιτζάνι καφέ", δήλωσε η Ρίχτερ στο πρακτορείο Reuters.
Ο Ουίλαφμπι και οι συνεργάτες του εξέτασαν το καρδιαγγειακό σύστημα 30 νεαρών ενηλίκων μια ώρα πριν και μια ώρα μετά την κατανάλωση συσκευασίας 250ml του Red Bull ποτό χωρίς ζάχαρη.

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι "οι φυσιολογικοί άνθρωποι εμφανίζουν συμπτώματα που συνήθως συνδέονται με τα καρδιαγγειακά νοσήματα" μετά την κατανάλωση του ποτού, το οποίο παρασκεύασε τη δεκαετία του ʼ80 ο αυστριακός επιχειρηματίας, Ντίτριχ Μάτεσιτζ, με βάση ένα παρεμφερές ταϊλανδέζικο ποτό.
Το Red Bull έχει απαγορευτεί στη Νορβηγία, την Ουρουγουάη και τη Δανία εξαιτίας των κινδύνων για την υγεία που αναγράφονται και στις συσκευασίες, όμως η εταιρία πούλησε τον περασμένο χρόνο 3.5 δισεκατομμύρια συσκευασίες σε 143 χώρες.
Η κάθε συσκευασία περιέχει 80 mg καφείνης, περίπου ίδια ποσότητα με ένα φλιτζάνι καφέ.
Η εταιρία, η οποία προωθεί το προϊόν της με το σλόγκαν "Το Red Bull σας δίνει φτερά", χρηματοδοτεί τους αγώνες ταχύτητας Φόρμουλα-1 και διοργανώσεις extreme sports ανά τον κόσμο.
Προειδοποιεί τους καταναλωτές να μην πίνουν πάνω από δύο τέτοια ποτά την ημέρα.
Ο Ουίλαφμπι λέει ότι το Red Bull μπορεί να αποβεί μοιραίο σε συνδυασμό με το στρες ή την υπέρταση, παρεμποδίζοντας τη σωστή λειτουργία των αιμοφόρων αγγείων και ενδεχομένως αυξάνοντας τον κίνδυνο για θρομβώσεις.

Polyneikos
21-11-08, 12:03
παιδια πρέπει να αξιολογηθει εμπεριστατωμενα αν κινδυνευουμε με την χρηση ή όχι του ενεργειακού ποτού,είναι κατι που πωλέιται κατα κόρον από τα περιπτερα απλά αμφιβάλλω αν θα είχε αφεθει έτσι ελευθερα,παντως σε αυτες τις περιπτωσεις παντα να σκεφτομαστε οτι απο πισω κρυβονται τεραστια συμφεροντα,πχ η Coca Cola βγάζει το burn,υπαρχουν γενικα γυρω στα 25 παρόμοια προιοντα,μεχρι και ο Βασιλοπουλος βγαζει το Powerking,το Lidl επίσης,είναι γενικα μεγάλο θεμα και προς διερευνηση.

Svein
13-06-09, 17:04
Επικίνδυνο για εκδήλωση εμφράγματος ή εγκεφαλικού το ενεργειακό ποτό Red Bull - σύμφωνα με έρευνα Αυστραλών επιστημόνων
"Μία ώρα αφότου ήπιαν Red Bull, το αίμα τους δεν ήταν φυσιολογικό. Δεν ήταν φυσιολογικό και έμοιαζε με κάποιου, ο οποίος πάσχει από καρδιαγγειακή νόσο", δήλωσε στην εφημερίδα "The Australian" ο Σκοτ Ουίλαφμπι, επικεφαλής ερευνητής του Ερευνητικού Κέντρου Καρδιαγγειακών Νοσημάτων στο νοσοκομείο Royal Adelaide Hospital.

Η εκπρόσωπος της εταιρίας Red Bull στην Αυστραλία, Λίντα Ρίχτερ, δήλωσε ότι η καταγγελία θα αξιολογηθεί από την έδρα της εταιρίας στην Αυστρία.
"Η έρευνα δεν φανερώνει επίδραση που διαφέρει πολύ από εκείνη που έχει κάποιος πίνοντας ένα φλιτζάνι καφέ", δήλωσε η Ρίχτερ στο πρακτορείο Reuters.
Ο Ουίλαφμπι και οι συνεργάτες του εξέτασαν το καρδιαγγειακό σύστημα 30 νεαρών ενηλίκων μια ώρα πριν και μια ώρα μετά την κατανάλωση συσκευασίας 250ml του Red Bull ποτό χωρίς ζάχαρη.

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι "οι φυσιολογικοί άνθρωποι εμφανίζουν συμπτώματα που συνήθως συνδέονται με τα καρδιαγγειακά νοσήματα" μετά την κατανάλωση του ποτού, το οποίο παρασκεύασε τη δεκαετία του ʼ80 ο αυστριακός επιχειρηματίας, Ντίτριχ Μάτεσιτζ, με βάση ένα παρεμφερές ταϊλανδέζικο ποτό.
Το Red Bull έχει απαγορευτεί στη Νορβηγία, την Ουρουγουάη και τη Δανία εξαιτίας των κινδύνων για την υγεία που αναγράφονται και στις συσκευασίες, όμως η εταιρία πούλησε τον περασμένο χρόνο 3.5 δισεκατομμύρια συσκευασίες σε 143 χώρες.
Η κάθε συσκευασία περιέχει 80 mg καφείνης, περίπου ίδια ποσότητα με ένα φλιτζάνι καφέ.
Η εταιρία, η οποία προωθεί το προϊόν της με το σλόγκαν "Το Red Bull σας δίνει φτερά", χρηματοδοτεί τους αγώνες ταχύτητας Φόρμουλα-1 και διοργανώσεις extreme sports ανά τον κόσμο.
Προειδοποιεί τους καταναλωτές να μην πίνουν πάνω από δύο τέτοια ποτά την ημέρα.
Ο Ουίλαφμπι λέει ότι το Red Bull μπορεί να αποβεί μοιραίο σε συνδυασμό με το στρες ή την υπέρταση, παρεμποδίζοντας τη σωστή λειτουργία των αιμοφόρων αγγείων και ενδεχομένως αυξάνοντας τον κίνδυνο για θρομβώσεις.





Έπινα μέχρι πριν 6 μήνες 1-2 red bull την ημερα τα συμπεράσματα που έβγαλα και το έκοψα :

1) μου έδινε ενέργεια εκείνη την ώρα αλλα το πρωί και όλη την άλλη μέρα ήμουν ψόφιος,δηλαδή δώρο άδωρο μιας και έχαινα την επομενη προπόνηση

2) Υπερένταση και νεύρα......!!!!!!!!!

3)Αδυναμία συγκέντρωσης

4) και σημαντικότερο ειδικά όταν έπινα red bull lite έτρεμαν τα χερια μου...:shock::shock::shock::shock::shock:

Οποτε το έκοψα και ησύχασα !!!!!!

kyriakos23
13-06-09, 18:11
καταρχας καταναλονο red bull.
δευτερο ειτε βγει επισημα οτι βλαπτη ειτε οχι εγω υποστηριζο βλαπει κ οποιος θελει ας λεει μαλακιες.
ο λογος?επειδη το εχω δοκιμασει,κ πινο δεν μιλαω ετσι και επισης ξερω ποσο κοσμο προσωπικα που πηγε νοσοκομειο λογο αυτου του προιοντος.
ε λετε να μην βλαπτει?

eas2000
13-06-09, 18:16
Ρε παιδιά καφεινη και ταυρίνη ειναι, τι θελετε να γινει; αναμενόμενο

anjelica
13-06-09, 21:45
εγω δεν πινω τωρα,αλλα καποιο διαστημα το επινα καθε μερα 2-3!εχω κοψει το καφε και κολλησα σε αλλο,απο κακο στο χειροτερο που λενε)))) το παραξενο ειναι οτι δεν ενοιωθα τιποτα σαν τρεμουλες η αυπνιες,μονο εξαρτηση οπως απο καφε η cola,τωρα εχω καινουριο κολλημα υγιεινο πρασινο τσαι))))))

mantus3
13-06-09, 23:18
Ρε παιδιά καφεινη και ταυρίνη ειναι, τι θελετε να γινει; αναμενόμενο

με 600 - 800mg καφεινης την μερα κ 2000mg ταυρινης, δεν εχω παθει τιποτα εδω κ παρα πολυ καιρο... οποτε ισως κατι αλλο να φτεει....

GZ84
14-06-09, 02:17
Εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω σχετικά με το Red Bull και όλα τα αντίστοιχα "ποτά". Έχουν ακουστεί πολλά, έχω ρωτήσει ένα γνωστό μου γιατρό και μου είπε ότι είναι βλακείες όλα αυτά και ότι μπορεί να συμβεί κάτι αλλά μόνο σε υπερκατανάλωση κλπ.

Παρ'όλα αυτά όμως... έχω προσωπικές εμπειρίες. Καταρχήν έχω καταναλώσει πολλά Red Bull ποτέ όμως δεν έτυχε πάνω από 2 κουτάκια/ ημέρα και επίσης γενικώς δεν έκανα σταθερή κατανάλωση. Αραιά και που. Με τη συγκεκριμένη εταιρία δεν έτυχε ποτέ τίποτα. Πάντως ομολογώ πως δεν ένιωθα και τίποτα όποτε το έπινα - εννοώ να με τονώσει κλπ. Τουλάχιστον σε εμένα δεν έπιανε καθόλου ότι και να περιέχει. Και για αυτό και δεν το καταναλώνω - διότι για εμένα προσωπικά είναι πεταμένα λεφτά - έχει και την τιμούλα του.

ΟΜΩΣ... ένα απόγευμα που ξύπνησα και πήγα στο γυμναστήριο, επειδή ήμουν αρκετά μπαϊλντισμένος είπα να αγοράσω ένα, όχι όμως Red Bull αλλά Shark. Ακριβώς το ίδιο προϊόν, άλλη εταιρία. Το ήπια με κανονικό ρυθμό και εκεί που έκανα τις ασκήσεις (και μόλις το είχα καταναλώσει όλο) με έπιασε ταχυκαρδία. Πρώτη φορά το ένιωσα στη ζωή μου. Φανταστείτε να νιώθετε όπως νιώθετε όταν ξυπνάτε κάπως βαριεστημένοι μετά από μεσημεριανό ύπνο αλλά να έχετε μια ταχυκαρδία σαν να τρέχατε για 5 λεπτά με σχετική ένταση. Έτσι ένιωσα τότε και φυσικά είχα καθήσει να ηρεμήσω. Αυτό κράτησε σταθερά για πάνω από 2 λεπτά.

Δεν ξέρω 100% τι το προκάλεσε, πιστεύω όμως πως το Shark έκανε τη δουλειά, απλά σκεπτόμενος.

kyriakos23
14-06-09, 02:31
το shark ειναι αντιπαλος του red bull:P
πολεμος κανονικος!
στην κυπρο ειναι πρωτο σε πωλησεις το shark

anjelica
14-06-09, 11:41
σε αλλες χωρες εδω και πολλα χρονια πουλανε πανω απο 10 ειδοι energy drink,αλλα με γυαρανα αλλα με καποια αλλα ...μεσα,εχω δοκιμασει ολα:shock:.Στην Ελλαδα ακομα δεν εχει γινει τοσο δημοφιλις.Στο εξωτερικο εχουν γινει τραγικα πραγματα απο υπερβολικη καταναλωση energy drink σε συνδυασμο με αλκοολ.

Svein
14-06-09, 16:21
σε αλλες χωρες εδω και πολλα χρονια πουλανε πανω απο 10 ειδοι energy drink,αλλα με γυαρανα αλλα με καποια αλλα ...μεσα,εχω δοκιμασει ολα:shock:.Στην Ελλαδα ακομα δεν εχει γινει τοσο δημοφιλις.Στο εξωτερικο εχουν γινει τραγικα πραγματα απο υπερβολικη καταναλωση energy drink σε συνδυασμο με αλκοολ.

Μπα και στην ελλάδα πίνουμε energy drinks και στα club και στα γυμναστήρια και παντού....εγώ έχω δοκιμάσει red bull ,shark το άλλο με την αρκούδα ενός σούπερ market (βερόπουλος) και του AB :P !!!!!Τα ίδια χαλια όλα.....!!!!

mantus3
14-06-09, 19:56
κατα την γνωμη μου, ποτα σαν κ αυτα δεν εξηπηρετουν ατομα σαν κ εμας. απο την μια επιδι εχουν υψιλη τιμη (κ εμεις κακα τα ψεματα θελουμε ποσοτητα) κ απο την αλλη επιδι ξερουμε πως να φτιαξουμε τις δικες μας ενεργειακες φορμουλες...

σαν ποτο σε ενα club κτλ δεν θα το προτιμουσα κ ουτε θα το προτινα, θα ζητουσα εναν χημο σε σοληνα, παρα κατι τετοιο...

kyriakos23
16-06-09, 02:54
τωρα να πας club κ να πιεις χυμο σαν να μην παει..

Svein
17-06-09, 18:03
Σωστό....αλλα το red bull lite κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνο !

DusWS
22-06-09, 13:44
δεν τα πολυ πιστευω αυτα παιζει να ειναι και καθαρα sabotage προς τιν παρουσα εταιρεια (red bull) εγω οσο ημουν στρατο επινα τιν ημερα στανταρ μεχρι 15 λγο ασκησεων και λοιπων αλλων ασχετων ενεργειων.

πριν 3 χρονια σαν οδηγος(που ακομα ειμαι) εφτασα να πινω σε ενα δρομολογιο θεσσαλονικη-αθηνα μια 24δα συσκευασια για περιπου κανα χρονο.

δεν επαθα τπτ στιν αρχη την πρωτη βδομαδα ειχα αρκετα νευρα σε σημειο που κοντεψα αρκετες φορες να φυγω απο το δρομο λογο παρατεταμενης και ασχετου λογου νευρικοτητας.

πλεον το red bull δεν με πιανει...ισα ισα μπορω να πιω αν θελω καμποσα και να κοιμηθω σαν πουλακι, απο νευρα ουτε ιχνος(παραλληλα με την χρηση του του παροντος ενεργ.ποτου) αλλα το εχω ελλατωσει στο 1 αντε 2 την βδομαδα.

πιστευω πως εβαλα πλεον μυαλο και πως αυτο δεν ηταν αλλα ουτε και ειναι για να ξεδιψας η να περνας-σκοτωνεις γευστικα τον χρονο σου.

KATERINI 144
22-06-09, 20:17
μια φορα ήπια μετα απο πολύ μεγάλη κούραση γιατι μετα έπρεπε να οδηγήσω 6 ώρες,
για 3 ώρες ήμουν λες και μολις ειχα ξυπνήσει και το ματι κρύσταλλο, μετα απο τις 3 ωρες ήμουν λες και δεν ειχα κοιμηθεί μια βδομάδα :thumbdown:

μεγαλη μουφα για μενα, δεν εχω ξαναδοκιμάσει απο τοτε, και απορω πως το πίνετε για πλακα μερικοι σαν πορτοκαλάδα.......................................................


:thumbdown::thumbdown:

Billy
26-06-09, 21:36
εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ redbull
παλαιότερα είχα πεί lucozade και με είχε ανεβάσει γιά λίγη ώρα μέχρι να πλακωθώ στη μάσα και να συνέρθω, βασικά είχα πάθει αφυδάτωση και έφαγα 3 τουλούμπες και στα καπάκια 2 lucozade και έτσι δεν λιποθήμισα στο τιμόνη.

manos_
27-06-09, 00:30
Οταν επινα θυμαμαι που επινα παντα βοτκα ρεντ μπουλ.Τραγικος συνδιασμος η βοτκα σε εφτιαχνε το ρεντ μπουλ σε τσιτωνε και αν δεν χορευες δεν γινοταν να ηρεμισεις.Καπου εχω ακουσει οτι απαγορευετε αυτος ο συνδιασμος σε καποιες χωρες θυμαμαι κατι ταχυπαλμιες τρελες.

anjelica
27-06-09, 00:39
Οταν επινα θυμαμαι που επινα παντα βοτκα ρεντ μπουλ.Τραγικος συνδιασμος η βοτκα σε εφτιαχνε το ρεντ μπουλ σε τσιτωνε και αν δεν χορευες δεν γινοταν να ηρεμισεις.Καπου εχω ακουσει οτι απαγορευετε αυτος ο συνδιασμος σε καποιες χωρες θυμαμαι κατι ταχυπαλμιες τρελες.

ακριβως απο αυτο το συνδιασμο εχει πεθανει μια κοπελα(((

manos_
27-06-09, 00:46
ακριβως απο αυτο το συνδιασμο εχει πεθανει μια κοπελα(((


Ε ειναι πολυ περιεργος συνδιασμος σε ανεβαζει πολυ και ξαφνικα σου δινει μια και νοιωθεις πεθαμενος και πινεις και αλλο.Το πιστευω οτι μια κοπελα των 50 κιλων ας πουμε μπορει να παθει ζημια.

No Cash
27-06-09, 22:28
καλα ρε μανο.. σορρυ κι ολας αλλα μηπως τα παραλες?

εγω οταν επινα ξυδια το αγαπημενο μου ποτο ηταν vodka red bull...αλλα δεν μου συνεβαινε ποτε τπτ απο ολα αυτα που λες...

ισως και να το ειχα συνηθισει τι να πω...


προσωπικα το red bull οταν αρχισα να το πινω μου εδινε μια ψευτοενεργεια... τσιτωμα περισσοτερο θα το ελεγα... αλλα πλεον το μονο που μου προσφερει ειναι γευση και λιγο placebo... ελα οκ τωρα εχω ενεργεια***************************** :rolf:

θα το κοψω σιγα σιγα... χυμοι στη θεση του..

***την επόμενη φορά θα σβηστεί ολο το ποστ***

anjelica
27-06-09, 22:46
καλα ρε μανο.. σορρυ κι ολας αλλα μηπως τα παραλες?

εγω οταν επινα ξυδια το αγαπημενο μου ποτο ηταν vodka red bull...αλλα δεν μου συνεβαινε ποτε τπτ απο ολα αυτα που λες...

ισως και να το ειχα συνηθισει τι να πω...


προσωπικα το red bull οταν αρχισα να το πινω μου εδινε μια ψευτοενεργεια... τσιτωμα περισσοτερο θα το ελεγα... αλλα πλεον το μονο που μου προσφερει ειναι γευση και λιγο placebo... ελα οκ τωρα εχω ενεργεια***************************** :rolf:

θα το κοψω σιγα σιγα... χυμοι στη θεση του..

***την επόμενη φορά θα σβηστεί ολο το ποστ***

αναλογα πως αντιδραει καθε οργανισμος,εγω και 5-6 την ημερα να πιω δεν παθενω τιποτα,με βοντκα δεν το εχω δοκιμασει,δεν πινω πια)))αλλα υπαρχουν ατομα που και απο φραπε λειποθυμανε

No Cash
27-06-09, 22:59
αναλογα πως αντιδραει καθε οργανισμος,εγω και 5-6 την ημερα να πιω δεν παθενω τιποτα,με βοντκα δεν το εχω δοκιμασει,δεν πινω πια)))αλλα υπαρχουν ατομα που και απο φραπε λειποθυμανε



το ιδιο κι εγω..... στα 10 ομως προχθες με επιασε λιγο το στομαχι μου...

θα το ελαττωσω οσο περισσοτερο μπορω παντως γιατι πλεον καταναλωνω καθημερινα απο ενα τουλαχιστον...

vagg
27-06-09, 23:02
Οταν επινα θυμαμαι που επινα παντα βοτκα ρεντ μπουλ.Τραγικος συνδιασμος η βοτκα σε εφτιαχνε το ρεντ μπουλ σε τσιτωνε και αν δεν χορευες δεν γινοταν να ηρεμισεις.Καπου εχω ακουσει οτι απαγορευετε αυτος ο συνδιασμος σε καποιες χωρες θυμαμαι κατι ταχυπαλμιες τρελες.



ειχες καταναλωσει και τπτ αλλο μαζι;;;:green::green:

No Cash
27-06-09, 23:05
ειχες καταναλωσει και τπτ αλλο μαζι;;;:green::green:



κανα αλλο συμπληρωμα μηπως? :rolf:

κατι αλλο μου θυμιζουν τα συμπτωματα.... και απαγορευεται παγκοσμιως απο οσο ξερω... :clown2:

manos_
28-06-09, 01:42
Προφανως ενοεις το xtc.Οχι αδερφε μακρια απο εμας αυτα ουτε τσιγαρο δεν καπνιζω.Το ρεντ μπουλ μονο του ποτε δεν με πειραζε αλλα με μια βοτκα <<πειραγμενη>> ξερεις τα πετρελαια που σερβιρουν ειναι αλλο το αποτελεσμα.

kyriakos23
28-06-09, 02:07
εχει δικαιο ο μανος.
κανονικα δεν αναμιγνιετε με ποτο

vagg
28-06-09, 02:13
εχει δικαιο ο μανος.
κανονικα δεν αναμιγνιετε με ποτο


εγω παντως εχω πιει μπουκαλια και απο τα 2 ανανεμιγμενα και δεν επα8α τπτ....



το xtc den tο ξερω...το πατησα και στο γοογλε και δεν βρηκα κατι

manos_
28-06-09, 03:54
εγω παντως εχω πιει μπουκαλια και απο τα 2 ανανεμιγμενα και δεν επα8α τπτ....



το xtc den tο ξερω...το πατησα και στο γοογλε και δεν βρηκα κατι

το ecstacy ενοω ρε ειναι σλανγκ.Ενοω οταν ειναι πετρελαιο μπομπα το ποτο ρε εχει αλλη επιδραση εγω τουλαχιστον ετσι καταλαβα γιατι οταν εφτιαχνα σε παρτυ ηταν μια χαρα.

vagg
28-06-09, 13:23
aaaa xaxaxaxaxa λεω και εγω τι ειναι το xtc....

Polyneikos
28-06-09, 14:24
To να λεμε σε ενα bbing φόρουμ ότι μπορεί να είναι επικινδυνο ένα ισοτονικό ποτο,επειδη αναγραφει 10 ουσιες μεσα εγω παιδια συγνωμη το θεωρω υποκρίτικο από μερους μας την στιγμη που εγκρίνουμε και καταναλώνουμε κατα κορον συμπληρωματα που αν μη τι άλλο εμπεριεχουν όλες αυτες τις ουσίες και άλλες τόσες.....(δηλαδη η γλυκοζη,η καφεϊνη,η ινοσιτόλη, η ταυρινη σας είναι εντελως αγνωστες ουσίες ή τις κατατάσσετε στις επικινδυνες ;;:green::green:).
Τωρα να μου θεσει καποιος όπως είπε ο Φωτης ότι τα αναψυκτικα είναι άχρηστες θερμίδες να το καταλάβω ή ότι δεν γουσταρω την γευση του , that's ok...Mήπως αυτοί που βγαζουν αυτες τις ερευνες είναι οι ίδιοι επιστημονες που αν τους πεις ότι πέρνεις κρεατινη σε θεωρουν ντοπαρισμενο;;Αν ναι,οκ,ΚΑΙ το Red Bull είναι ασκοπο και επικινδυνο....
Τωρα το θεμα που έχει ξεκινησει με τα ισοτονικα και κυριως με το Ρεντ Μπουλ (αυτό ειναι το πιο διαδομενο,και έχει μπει στο ματι πολλών άλλων εταιριων με αναλογα ισοτονικα ποτα )είναι ότι σε καποια κλαμπ της Αγγλίας νομίζω είχαν πεθανει κανα 2 άτομα που βρεθηκε δίπλα τους εκει που "ξεραθηκαν" το "υποπτο" ποτό..Ναι αλλά ξεχάσαν να μας πουνε ότι σε αυτα μαγαζία το 95% των θαμωνων έκαναν καταχρηση ecstacy,lsd και κοκαϊνης,πολλές φορες και αναμεμιγμενα καθως αυτα τα ναρκωτικα διακινόντουσαν κατα κόρον σε κλαμπ που έπαιζαν trance-rave κτλ.,αργότερα η μόδα αυτη ήρθε στην Ελλάδα και έβλεπες όλο το μαγαζι να χόρευε σε φρενήρεις ρυθμους μέχρι το πρωι (κατα τα άλλα με ενα ισοτονικό ποτο στο χερι αλλά και συχνες επισκεψεις στην τουαλετα....).Επίσης αν καποιος παρατηρουσε σε αυτα τα μαγαζια δεν υπήρχε καταναλωση σε ποτα γιατί όλοι ήταν "μπαρουτι" από αυτα που ανέφερα και το μόνο που θελανε ήτανε νερο,χυμο και αναψυκτικα για να ξεδιψανε,με τόσα drugs δεν τραβούσαν αλκοολ.....
Τωρα όσο για την αναμειξη του με βότκα ,παλια το καναμε γιατί σε όποιον του αρεσαν και τα 2 ποτα έδινε μια πολύ ωραία γεύση,αλλά σιγουρα ένα ποτό που εμπεριέχει καφεινη αν το συνδυασεις με ποτο δεν είναι δυναμίτης;;Γενικα όταν παιζεις με overdosed καταστασεις τσιτώνεις τον οργανισμο σου χωρίς λόγο.....Καλύτερα χυμο λεμόνι ή πορτοκαλι..
Δεν θα ξεχασω πριν 10 χρόνια στον γνωστο Καβο της Κερκυρας ένα δικό τους κοκτεηλ που ετοιμαζαν για τους Αγγλους για να μεθανε γρήγορα και να το καταναλώνουν ηταν ένα ς συνδυασμος κατι σαν τα 5 ασπρα (βότκα,τζιν,ρούμι, κτλ. ) μαζί με red bull,χυμό πορτοκαλι και γρεναδίνη ...Εντωμεταξύ όλα τα ποτα μπόμπα !!Φανταστείτε μετα με αυτό τον συνδυασμό πως "βελλάζαν" τα Αγγλακια,πινανε και 4-5 τετοια ο καθενας...Εεε,αν καποιος από αυτους ξεραινόταν,το red bull θα τους εφταιγε;;

vagg
28-06-09, 14:41
:thumbup::toast:

Μαρία
28-06-09, 16:14
To να λεμε σε ενα bbing φόρουμ ότι μπορεί να είναι επικινδυνο ένα ισοτονικό ποτο,επειδη αναγραφει 10 ουσιες μεσα εγω παιδια συγνωμη το θεωρω υποκρίτικο από μερους μας την στιγμη που εγκρίνουμε και καταναλώνουμε κατα κορον συμπληρωματα που αν μη τι άλλο εμπεριεχουν όλες αυτες τις ουσίες και άλλες τόσες.....(δηλαδη η γλυκοζη,η καφεϊνη,η ινοσιτόλη, η ταυρινη σας είναι εντελως αγνωστες ουσίες ή τις κατατάσσετε στις επικινδυνες ;;:green::green:).
Τωρα να μου θεσει καποιος όπως είπε ο Φωτης ότι τα αναψυκτικα είναι άχρηστες θερμίδες να το καταλάβω ή ότι δεν γουσταρω την γευση του , that's ok...Mήπως αυτοί που βγαζουν αυτες τις ερευνες είναι οι ίδιοι επιστημονες που αν τους πεις ότι πέρνεις κρεατινη σε θεωρουν ντοπαρισμενο;;Αν ναι,οκ,ΚΑΙ το Red Bull είναι ασκοπο και επικινδυνο....
Τωρα το θεμα που έχει ξεκινησει με τα ισοτονικα και κυριως με το Ρεντ Μπουλ (αυτό ειναι το πιο διαδομενο,και έχει μπει στο ματι πολλών άλλων εταιριων με αναλογα ισοτονικα ποτα )είναι ότι σε καποια κλαμπ της Αγγλίας νομίζω είχαν πεθανει κανα 2 άτομα που βρεθηκε δίπλα τους εκει που "ξεραθηκαν" το "υποπτο" ποτό..Ναι αλλά ξεχάσαν να μας πουνε ότι σε αυτα μαγαζία το 95% των θαμωνων έκαναν καταχρηση ecstacy,lsd και κοκαϊνης,πολλές φορες και αναμεμιγμενα καθως αυτα τα ναρκωτικα διακινόντουσαν κατα κόρον σε κλαμπ που έπαιζαν trance-rave κτλ.,αργότερα η μόδα αυτη ήρθε στην Ελλάδα και έβλεπες όλο το μαγαζι να χόρευε σε φρενήρεις ρυθμους μέχρι το πρωι (κατα τα άλλα με ενα ισοτονικό ποτο στο χερι αλλά και συχνες επισκεψεις στην τουαλετα....).Επίσης αν καποιος παρατηρουσε σε αυτα τα μαγαζια δεν υπήρχε καταναλωση σε ποτα γιατί όλοι ήταν "μπαρουτι" από αυτα που ανέφερα και το μόνο που θελανε ήτανε νερο,χυμο και αναψυκτικα για να ξεδιψανε,με τόσα drugs δεν τραβούσαν αλκοολ.....
Τωρα όσο για την αναμειξη του με βότκα ,παλια το καναμε γιατί σε όποιον του αρεσαν και τα 2 ποτα έδινε μια πολύ ωραία γεύση,αλλά σιγουρα ένα ποτό που εμπεριέχει καφεινη αν το συνδυασεις με ποτο δεν είναι δυναμίτης;;Γενικα όταν παιζεις με overdosed καταστασεις τσιτώνεις τον οργανισμο σου χωρίς λόγο.....Καλύτερα χυμο λεμόνι ή πορτοκαλι..
Δεν θα ξεχασω πριν 10 χρόνια στον γνωστο Καβο της Κερκυρας ένα δικό τους κοκτεηλ που ετοιμαζαν για τους Αγγλους για να μεθανε γρήγορα και να το καταναλώνουν ηταν ένα ς συνδυασμος κατι σαν τα 5 ασπρα (βότκα,τζιν,ρούμι, κτλ. ) μαζί με red bull,χυμό πορτοκαλι και γρεναδίνη ...Εντωμεταξύ όλα τα ποτα μπόμπα !!Φανταστείτε μετα με αυτό τον συνδυασμό πως "βελλάζαν" τα Αγγλακια,πινανε και 4-5 τετοια ο καθενας...Εεε,αν καποιος από αυτους ξεραινόταν,το red bull θα τους εφταιγε;;


+ 1000000:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

manos_
28-06-09, 16:23
Σωστος ο πολυνεικος.Εγω παντως δεν εγραψα οτι ειναι επικινδυνο απο μονο του το ρεντ μπουλ εγω σε καποια φαση για να την παλεψω σε μια κατασταση πριν τα γυμναστηρια και την επαφη μου με τα συμπληρωματα επινα 5 -6 την μερα και με ειχανε βοηθησει πολυ.Απλα ανεφερα οτι καλο ειναι να μην το πινουμε εξω που δεν σεβονται τιποτα και σου σερβιρουνε πετρελαιο γιατι κανει περιεργη προσμειξη.Το ρεντ μπουλ χρησιμοποειτε στην ταιλανδη στην αυθεντικη του μορφη εδω και πολλες δεκαετιες απο εργατες που δουλευουν σε ορυχεια αν θυμαμαι καλα για να τους βοηθησει να ανταπεξελθουν.Ολα τα αλλα ειναι για τις γιαγιαδες που βλεπουνε τηλεοραση και ακουνε οτι μλκια λενε οι δημοσιοκαφροι.Εδω διαβασα οτι ειπε ο πανουτσος λεει που ειναι σχετικος με τα σπορ οτι τα συμπληρωματα καταστρεφουν το συκωτι.Ο κυριος πανουτσος εχει μια μπακα μεχρι απεναντι και αμφιβαλω αν ποτε εχει κανει ποτε του καποιο σπορ περα απο το παρακολουθει αγωνες.

deluxe
29-06-09, 14:26
Οντως, αν το συνδιασεις με ουισκια και λοιπα, ε ναι τοτε ειναι επικινδυνο...

geogre
08-08-09, 20:16
τωρα να πας club κ να πιεις χυμο σαν να μην παει..
Πιες σουρωτη:p

DusWS
17-08-09, 15:29
ρε παιδια ρε παιδια...υπαρχει και η αλλη λυση απο το να καθεστε και να γραφετε για τα πετρελαια που πινετε(ασε που πλεον το πετρελαιο ειναι πιο ακριβο απο την βενζινη και δε συμφερει οποτε...) ρουφηξτε το σκετο, τσακ μπακ,μονορουφι, μονομιας, με τη μια, απευθειας....κ.λ.πκ.λ.π.κ.λ.π...

τι το καλυτερο απο το να το απολαμβανεις σκετο αλλα κοκκινο ταυρο μονο γιατι ο καρχαριας και ο δυναμιτης εκτος απο την απεριοριστη ινσουλινη που σου κανει δωρο λογω απεριοριστης ζαχαρης και το οτι η γευση θυμιζει ενα βρογχολυτικο σιροπι....ε πως να το κανουμε ο κοκκινος ταυρος ειναι κλασεις ανωτερος...ειδικα σε κανα 2 μαγαζια που τον πετυχα στην κρηνη που τον πουλανε στα 7€....αλλος αερας...

Polyneikos
17-08-09, 15:51
:rolf::rolf:

Ace
19-08-09, 20:35
ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Το Red bull επικινδυνο!! XAXAXAXAXA!
Στην Αμερικη η ποσοτητα του Redbull ειναι για τα νηπιαγωγεια!Εκει οι τενεκεδες του ισοτονικου ποτου ειναι των 700ml και οχι των 250!Και ποτα οπως τα monster kai ta Rockstar τα δινουν σε ομαδες παιδιων στα baseball και rugby.(οι ποσοτητες των ενεργων συστατικων ειναι 3πλασιες).
Στην Νεβαδα δε,η USAF (πολεμικη αεροπορια) μας τα χορηγουσε τσαμπα για να μην αφυδατωθουμε στην ερημο γιατι το νερό στην αμερική ειναι φιλτραρισμένο και καμια σχέση δεν εχει με το δικο μας που περιεχει ιχνοστοιχεια και μεταλλα.
Εννοειται οτι στα 4,5 δισ που πουλησε και καταναλωνεται απο 100.000.000 παγκοσμιως ..το να παθει κανεις αλλεργικο σόκ ειναι τοσο πιθανον οπως το να το παθει κανεις απο φυστικια..
Επειδη 1 ηταν "ευαισθητος" δεν σημαινει οτι ειναι επικινδυνο για τους υπολοιπους 99.999.999.Τα περισσοτερα απο αυτα τα βάζω στα οικονομικα παιχνιδια. :)
ααα και οπως λεγανε ...κάααααποτε... Abusus non tollit usum!-> " Η καταχρηση ΔΕΝ αιρει την χρηση!"

vAnY
19-08-09, 22:38
αμα ειναι και η light εκδοχη του "κοκκινου ταυρου" ειναι ακομα καλυτερα! Γιτωνεις και λιγη ζαχαρη....:green:
αλλα...παν μετρον αριστον:weights:

giannaras2
02-03-10, 20:28
παιδες βρηκα αυτο και η8ελα να το μιραστς..καποιες πληροφοριες !!

Peter Georgiadis: 02 Μαρτίου στις 5:32 μ.μ. Reply
Ζούμε σε ρυθμούς εντατικούς και εξωφρενικούς. Σπαταλάμε την ενέργειά μας μέχρι τελευταίας ρανίδος στις συγκοινωνίες, στη δουλειά, στις υποχρεώσεις του σπιτιού. Και έχουμε και από την άλλη τους κάθε λογής ειδικούς να μας συστήνουν διάφορα ματζούνια, για να αναπληρώσουμε τις δυνάμεις μας. Στο παρόν post δε θα αναφερθώ στα Upsavit (κτλ) του Ευαγγελάτου, καθώς εμπίπτουν στην κατηγορία των συμπληρωμάτων δατροφής (βιταμίνες). Θα μιλήσουμε για τα λεγόμενα energy drinks. Λογιών λογιών αναψυκτικά που υπόσχονται ατελείωτη ενέργεια τύπου Duracell μέχρι και... φτερά! Θα ξεπετάξω στα γρήγορα την πλειάδα των ποτών αυτών και θα επιμείνω στο RedBull.
Τι κάνει ένα drink, energy drink? Είναι η περιεκτικότητά του σε συγκεκριμένες ουσίες. Περιέχουν μεγάλες ποσότητες από μεθυλοξανθίνες (τουτ' έστιν καφφεΐνη, τσάι, κακάο -συνήθως καφφέ, όμως), το σύμπλεγμα των βιταμινών Β, βότανα (συνήθως αντιοξειδωτικά και διουρητικά), γκουαράνα (θυμήσου για τα εφεδρινούχα), ταυρίνη, ginseng, μαλτοδεξτρίνη (ένα μεγαλομοριακό σύμπλεγμα που σπάει στον οργανισμό σε πολλά μόρια ζάχαρης), ινοσιτόλη, καρνιτίνη, κρεατίνη, γλυκουρονολακτόνη, ginkgo biloba, ζάχαρη και ανθρακούχο νερό. Μεταξύ τους τα energy drinks διαφέρουν μόνο στην ποσόστωση αυτών των ουσιών και αυτό οφείλεται στο τι δουλειά κάνει το καθένα. Αν είναι για το γυμναστήριο, θα έχει μπόλικη κρεατίνη. Αν είναι για την εργαζόμενη μάνα που δεν την κρατάν τα πόδια της έχει μπόλικη ζάχαρη και καφφεΐνη. Αν είναι για την εργαζόμενη μάνα που δε μπορεί να πάρει τα πόδια της, αλλά κάνει και δίαιτα, τότε δεν έχει ούτε ζάχαρη. Προφανώς, με όλες αυτές τις ουσίες σου ήρθε ταράκουλο, αλλά μη σκας. Δεν είναι κάτι το τρομερό. Κι αυτό, γιατί η ποσότητα των ουσιών αυτών δεν έχει φανεί να ασκεί καμία απολύτως επίδραση στον οργανισμό σου. Καλύτερα, δηλαδή, να πιεις έναν καφέ με μπόλκικο καφέ και ζάχαρη. Γιατί περί αυτού πρόκειται.
Οι επιθυμητές δράσεις των energy drinks είναι η προκαλούμενη ευφορία (που αυτό συμβαίνει λόγω της καφεΐνης), η αύξηση της οξυδέρκειας (σα να λέμε ότι οι νοητικές σου ικανότητες απογειώνονται -το οποίο δε νομίζω να σε ενδιαφέρει από τη στιγμή που έχεις τελέψει από ενέργεια. εκτός αν κάνεις δουλειά γραφείου) και η καλύτερη αιμάτωση (και επομένως αντοχή) των μυών του πάνω μέρους του σώματός μας. Τέλος, θα ξέρεις ότι η ενέργεια για το σώμα μας είναι η ζάχαρη. Αν έχεις ξεπατωθεί στ' αλήθεια, τότε το energy drink μπορεί να καλύψει την επιτακτική ανάγκη για ενέργεια, ΑΝ δεν έχεις τη δυνατότητα να φας ένα κανονικό γεύμα. Κλάιν μάιν δηλαδή. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες (που έρχονται κυρίως μετά από κατάχρηση) είναι η ανησυχία, η αϋπνία, η νευρικότητα και η ταχυκαρδία. Αν πίνεις μόνο ένα τη φορά, δεν παθαίνεις τίποτα -αυτό κράτα.
Τα energy drinks περιέχουν κυρίως καφφεΐνη. Η ουσία αυτή δεν είναι ευλογημένη, αφού έχουμε πει πως όλες οι φαρμακευτικές ουσίες δε θέλουν πολύ, για να μετατραπούν σε φαρμάκια. Σήμερα, τα περισσότερα από τα κυκλοφορούντα σκευάσματα περιέχουν από 50 ως 505 mg καφφεΐνης ανά μπουκαλάκι και δεν ενέχουν κινδύνους, αν πιούμε μόνο ένα. Ο φραππέ έχει 71-111 mg ανά ποτήρι, ο espresso 36-102 mg, το τσάι 40-50 mg και η coca cola 23 mg. Τι συμβαίνει με τα energy drinks? Το Red Bull περιέχει 80 mg, το Lucozade 16 mg, ενώ τα Gatorade και Powerade δεν έχουν καθόλου, μιας και στηρίζονται μόνο στην αναπλήρωση των υγρών (ηλεκτρολύτες και υδατάνθρακες). Για τα energy drinks τύπου Gatorade δε θα μιλήσω, γιατί είτε νεράκι πιεις, είτε αυτά, το ίδιο και το αυτό είναι. Τα λεφτάκια σου θέλουνε όλοι. Βέβαια, εδώ να αναφέρω ότι για χρόνια το Lucozade πολεμάει αυτά τα energy drinks και μάλιστα κατάφερε να μπει μέχρι και στα νοσοκομεία της Μεγάλης Βρεττανίας! Πώς τα κατάφερε? Πώς μπόρεσε ένα energy drink να συνταγογραφείται? Απλό. Η εταιρεία παραγωγής του είναι η GlaxoSmithKline. Nαι ναι... αυτή που φτιάχνει το Panadol, τις αντιβιώσεις Amoxil και Augmentin, το Zantac των στομαχικών, το Zovirax του έρπη, μέχρι και το.... χυμό φραγκοστάφυλο Ribena! Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως λειτούργησε όλο αυτό το κύκλωμα και ότι σε καμία περίπτωση το Lucozade δεν είναι... φάρμακο!
To RedBull σήμερα κλείνει τα 22 του, καθώς η αυστριακή επιχείρηση που το παράγει κατάφερε πέραν των αντιξοοτήτων να ενηλικιωθεί, αλλά όχι και να καθιερωθεί. Ο κύριος όγκος της παραγωγής έρχεται από την Ταϊλάνδη και όχι από κάποια ευρωπαϊκή χώρα, όπως ίσως νόμιζες. Πρόκειται για το πιο εξελιγμένο energy drink, αν θα μπορούσε κανείς να δει εξέλιξη σε αυτά τα σκευάσματα. Το πρώτο energy drink ever παρασκευάστηκε στη Σκωτία το 1901, κάνοντας τους Σκώτους πρωτοπόρους και σε ένα άλλο ποτό πέραν του whiskey. Η δημοφιλία που απήλαυσε δεν ήταν η επιθυμητή και από εκεί και πέρα οι μόνοι που τιμούσαν τα energy drinks ήταν οι Ασιάτες. Έτσι και με το RedBull, το οποίο αποτελεί απόγονο του Krating Daeng, του κόκκινου ταύρου στα ταϊλενδέζικα. Πώς και ήρθε στην Ευρώπη? Ο υπεύθυνος marketing μιας εταιρείας παραγωγής οδοντοπαστών ταξίδεψε στην Ταϊλάνδη και εκεί πίνοντας ένα Krating Daeng ξεπέρασε και καλά αμέσως το jet lag. Άλλα 'ντ' άλλα... Έτσι και ήρθε στα ψυγεία μας και σήμερα ο τύπος αυτός είναι ο 260ος πιο πλούσιος άνθρωπος στον πλανήτη με 4 δις δολάρια στις τσέπες. Σήμερα, το RedBull κυκλοφορεί σε 130 χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Τι δεν ξέρεις? Χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Νορβηγία, η Δανία, η Ταϊβάν (η μητέρα χώρα του ποτού) και η Ουρουγουάη έχουν απαγορεύσει την κυκλοφορία του και αυτό, λόγω της περιεκτικότητάς του σε ταυρίνη.

zarras
02-03-10, 21:36
. Καλύτερα, δηλαδή, να πιεις έναν καφέ με μπόλκικο καφέ και ζάχαρη. Γιατί περί αυτού πρόκειται..

^^ το αυτο...


. Τι δεν ξέρεις? Χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Νορβηγία, η Δανία, η Ταϊβάν (η μητέρα χώρα του ποτού) και η Ουρουγουάη έχουν απαγορεύσει την κυκλοφορία του και αυτό, λόγω της περιεκτικότητάς του σε ταυρίνη.

ειναι λιγο σκοταδιστικη αποψη να κατηγορουνε την ταυρινη, σιγα την ουσια στο κατω κατω

Polyneikos
02-03-10, 21:53
Συγχνευτηκαν το τόπικ του μελους giannara με ενα ήδη υπάρχον σχετικα με το red bull.Παιδια καλό είναι να χρησιμοποιουμε την αναζητηση πρίν να ανοιγουμε ενα καινουργιο θεμα.

giannaras2
02-03-10, 22:02
συγγνωμη πολυνικε..στν αναζητηση δν μ βγαζει τπτ για οποιοδηποτε 8εμα και αν ψα3ω..αν και δν περιμενα να υπαρχει 8εμα για το Red Bull στο Yγεία / Tραυματισμοί / Αποθεραπεία !!

vAnY
02-03-10, 22:58
βρε συ Giannaras2 ετσι που το εκανες copy paste το κειμενο ειναι πολυ κουραστικο στο διαβασμα.....:shock:
θα μπορουσες να το ειχες χωρισει σε παραγραφους εστω ετσι ωστε να ειναι πιο ευχαριστο και να δινεις ορεξη στον αλλον να κατσει να το διαβασει.:(
Κριμα γιατι οντως ειναι πολυ ενδιαφερων αυτο που ποσταρες.

Machiavelli
03-03-10, 12:17
To να λεμε σε ενα bbing φόρουμ ότι μπορεί να είναι επικινδυνο ένα ισοτονικό ποτο,επειδη αναγραφει 10 ουσιες μεσα εγω παιδια συγνωμη το θεωρω υποκρίτικο από μερους μας την στιγμη που εγκρίνουμε και καταναλώνουμε κατα κορον συμπληρωματα που αν μη τι άλλο εμπεριεχουν όλες αυτες τις ουσίες και άλλες τόσες.....(δηλαδη η γλυκοζη,η καφεϊνη,η ινοσιτόλη, η ταυρινη σας είναι εντελως αγνωστες ουσίες ή τις κατατάσσετε στις επικινδυνες ;;:green::green:).

Σωστός είσαι. Το θέμα είναι ότι όποιος πάει στα extreme stores να πάρει ένα συμπλήρωμα θα βρει τον πωλητή που θα του πει "τόσο παίρνεις κάθε μέρα", θα δει την ετικέτα που θα λέει "αν έχετε αυτό μη το πάρετε" θα αναγράφει συνιστώμενη δόση και γενικά θα είναι πιο υποψιασμένος και θα το ψάξει. Το red bull το βρίσκεις και στα super market, περίπτερα, καφετέριες, κλαμπ, ούτε ο περιπτεράς ούτε ο σερβιτόρος θα σου πει "μήπως έχεις καρδιακό πρόβλημα, γιατί δεν κάνει red bull(λέμε τώρα)" και δε γράφει πάνω στο κουτί τίποτα για προβλήματα υγείας ή συνιστώμενη δόση (τουλάχιστον όταν έπινα εγώ πριν 6-7 χρόνια δεν έγραφε, θυμάμαι δε ότι στο γυμνάσιο που είχε ανοίξει ένα μπόουλινγκ και έκανε εγκαίνια εκείνη τη μέρα είχα πιει 3-4 και άλλα τόσα 2 φίλοι μου, δεν έπαθε κανείς τίποτα). Και νερό αν πιούμε πάρα πολύ πεθαίνουμε. Το λάθος είναι ο τρόπος που διατίθεται στον οποιοδήποτε και απ' οπουδήποτε. Δεν είναι επικίνδυνο το red bull, είναι μια αηδία σαν όλες τις άλλες που κυκλοφορούν.

-beba-
03-03-10, 12:26
Oυπς...δεν πίνω σχεδόν ποτε red Bull, αλλά το καλοκαίρι που μας πέρασε ήπια κάποιες φορές έξω βότκα-red bull και μου άρεσε πολύ. Απλά έτσι και αλλιώς και τη βότκα έχω κόψει οπότε αντίο και red bull........................

Πάντως ήταν γαμ...ος συνδιασμός βότκα-red bull............

giannaras2
03-03-10, 13:26
Oυπς...δεν πίνω σχεδόν ποτε red Bull, αλλά το καλοκαίρι που μας πέρασε ήπια κάποιες φορές έξω βότκα-red bull και μου άρεσε πολύ. Απλά έτσι και αλλιώς και τη βότκα έχω κόψει οπότε αντίο και red bull........................

Πάντως ήταν γαμ...ος συνδιασμός βότκα-red bull............



το βότκα-red bull 8εωρητε σαν ''ε3υπνο''ποτο..και γω ειπια κανα 2 φορες ...αλλα εχω ακουσει πως δν πρεεπει να συνδιαζεις οινοπνευμα με red bull γτ κτ προκαλει..δν 8υμαμαι τι ακριβως..8α το ψα3ω και 8α το ποσταρω αν το βω!!;);)

giannaras2
03-03-10, 13:49
http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://www.dailymail.co.uk/health/article-491765/Mixing-vodka-Red-Bull-deadly-warn-experts.html

βρηκα ενα απο τα πολλα που εχει το google για τους κινδυνους Red-Bull με οινοπνευμα!!!:shock:

Machiavelli
03-03-10, 14:07
http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://www.dailymail.co.uk/health/article-491765/Mixing-vodka-Red-Bull-deadly-warn-experts.html

βρηκα ενα απο τα πολλα που εχει το google για τους κινδυνους Red-Bull με οινοπνευμα!!!:shock:

Τίποτα δε λέει το άρθρο, είπε ο ένας και είπε ο άλλος (τεκμηρίωση καμία) και ήπιαν καφεΐνη με αλκοόλ και μετά κάνανε πιο πολλοί σεξ. Μιλάμε για μεγάλο κακό. Δεν αμφισβητώ ότι ο συνδυασμός κάνει κακό, αλλά το άρθρο δε λέει απολύτως τίποτα.

jojos46
03-03-10, 14:36
Εχοντας πιει και εγω Red Bull πολλες φορες θα ηθελα να κανω μερικα σχολια...

1.Η επιδραση του διαφοροποιηται απο ατομο σε ατομο οπως ακριβως καθε ροφιμα που περειεχει καφεινη.
2.Καθε οργανισμος εχει διαφορετικες συνθηκες φυσιολογικης λειτουργειας οποτε και καθε τροφη επιρεαζει διαφορετικα.
3.Το κατα ποσο επιδρα το Red Bull εχει αμεση σχεση με την ενεργεια που σπαταλα το ατομο κατα την διαρκεια της ημερας.
Παραδειγμα:Σε εναν Δημοσιο Υπαλληλο θα εχει τρελη επιδραση σε σχεση με εναν Οικοδομο...
4.Μεγαλο ρολο παιζει το σωματικο βαρος...

Πριν χρονια δουλευοντας Νυχτα σε Club με πολλες ευθυνες ειχα φθασει να πινω και 10 red bull τη βραδια...Ωστοσο ποτε δεν ενιωσα το οτιδηποτε,ουτε ταχυπαλμιες,ουτε κοπωση την επομενη...

Δεν εχω σκοπο ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ να κανω το ιδιο και προσπαθω να βρισκω ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ λυσεις στην Διατροφη μου...

Tosodoula
03-03-10, 15:20
σίγουρα ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά...αλλά να σας πω και κάτι άλλο που το λέω σε όσους μου λένε να μην το πίνω???
άλλοι καπνίζουν,άλλοι πίνουν,εγώ πίνω red-bull.!!!
δεν αντιλέγω ότι κάνει κακό και ότι είναι σαν τα τρώς 7 κουταλίες ζάχαρη κτλ. αλλά όταν κιολλας εσένα σαν οργανισμός δεν σε επιρεάζει σε κάτι (τουλαχιστον φανερά) δεν το σταματάς.Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η γευση του και δεν μπορώ να πω ότι δεν θα ξαναπιώ αν και το αποφευγω αλλά.....:( όταν το βλέπω μπροστά μου ....μου κλεινει το ματάκι του...!!!;)

vAnY
03-03-10, 17:04
tosodoula τοτε να πινεις την light εκδοχη του, για να μην νιωθεις τυψεις!!:P

giannaras2
03-03-10, 17:18
Τίποτα δε λέει το άρθρο, είπε ο ένας και είπε ο άλλος (τεκμηρίωση καμία) και ήπιαν καφεΐνη με αλκοόλ και μετά κάνανε πιο πολλοί σεξ. Μιλάμε για μεγάλο κακό. Δεν αμφισβητώ ότι ο συνδυασμός κάνει κακό, αλλά το άρθρο δε λέει απολύτως τίποτα.

εχει τοσα πολλα στο γοογλε που απλα ποσταρα ενα...:) απλα μ εκανε εντιπωση εκει που λεει πως ειναι σαν να συνδιαζεις ναρκωτικΑ!

kaiowas
03-03-10, 18:22
Επειδή κυκλοφορούν πολλά άρθρα και όλα αναφέρουν ως μόνο αρνητικό την ταυρίνη ,γνωρίζει κανείς τι προσφέρει η ταυρίνη και πια τα αρνητικα της?

Tosodoula
04-03-10, 13:31
tosodoula τοτε να πινεις την light εκδοχη του, για να μην νιωθεις τυψεις!!:P

έχεις απόλυτο δίκιο Vany μου αλλά αυτή πέφτει πιο σπανια μπροστά σου!!!!!
:P:P:P:P:P:P:P:P:P
:toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast:
θα εφοδιαστώ απο το "makro" όμως για τις δύσκολες ώρες!!!
έλα να σε κεράσω red-bull (*light θα είναι*).....!!!!!!!!!!!!

Polyneikos
04-03-10, 13:51
σίγουρα ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά...αλλά να σας πω και κάτι άλλο που το λέω σε όσους μου λένε να μην το πίνω???
άλλοι καπνίζουν,άλλοι πίνουν,εγώ πίνω red-bull.!!!
δεν αντιλέγω ότι κάνει κακό και ότι είναι σαν τα τρώς 7 κουταλίες ζάχαρη κτλ. αλλά όταν κιολλας εσένα σαν οργανισμός δεν σε επιρεάζει σε κάτι (τουλαχιστον φανερά) δεν το σταματάς.Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η γευση του και δεν μπορώ να πω ότι δεν θα ξαναπιώ αν και το αποφευγω αλλά.....:( όταν το βλέπω μπροστά μου ....μου κλεινει το ματάκι του...!!!;)

Χα,χα.εγω το ρεκορ μου μια μερα ήταν 12 !!:toast:

RAMBO
04-03-10, 13:59
το αμαξι του Polyneikou...........................
http://forum.bodybuilding.gr/picture.php?albumid=1&pictureid=1177
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

-beba-
04-03-10, 14:00
Θελω και εγώ................

RAMBO
04-03-10, 14:01
θα σου παρω και σενα ενα να μην εχεισ παραπονο...;)

Tosodoula
04-03-10, 14:02
αν δεν βαριεσαι διαβασε το όλο!

Ταυρίνη

Ταυρίνη, ή 2-aminoethanesulfonic οξύ, είναι ένα οργανικό οξύ. Είναι επίσης ένα σημαντικό συστατικό της χολής και μπορεί να βρεθεί στο χαμηλότερο έντερο και, σε μικρές ποσότητες, στους ιστούς των πολλών ζώων, συμπεριλαμβανομένου του ανθρώπου. [1] [2] Ταυρίνη είναι ένα παράγωγο της-που περιέχουν θείο (sulfhydryl) αμινο κυστεΐνη οξύ. Ταυρίνη είναι ένα από τα λίγα που απαντώνται στη φύση είναι γνωστή σουλφονικό οξέα.

Ταυρίνη είναι το όνομά του από τη λατινική Ταύρου, πράγμα που σημαίνει ταύρος ή βόδι, καθώς ήταν απομονωμένη από την πρώτη χολή βοδιού το 1827 από γερμανούς επιστήμονες Friedrich Tiedemann και Leopold Gmelin. [3], με τη στενή έννοια, δεν είναι ένα αμινοξύ, δεδομένου ότι στερείται καρβοξυλικό ομάδας, [4], αλλά αυτό που συνήθως ονομάζεται ένα, ακόμη και στην επιστημονική βιβλιογραφία. [5] [6] [7] Θα περιέχει ένα σουλφονικό ομάδα και μπορεί να ονομάζεται αμινο σουλφονικό οξύ. Μικρές πολυπεπτίδια έχουν εντοπιστεί τα οποία περιέχουν ταυρίνη, αλλά μέχρι σήμερα δεν aminoacyl tRNA συνθετάση έχει χαρακτηριστεί ως ειδικά αναγνωρίζοντας ταυρίνη και μπορεί να συμπεριλάβει το σε ένα tRNA. [8]
Μέση ημερήσια κατανάλωση τροφίμων

Ταυρίνη εμφανίζεται φυσικά στα τρόφιμα, ειδικά σε θαλασσινά και κρέας.
Η μέση ημερήσια πρόσληψη από omnivore δίαιτες καθορίστηκε σε περίπου 58 mg (εύρος 9 με 372 mg) και να είναι χαμηλή ή ασήμαντη από μια αυστηρή δίαιτα vegan.
Σε μία άλλη μελέτη, την πρόσληψη ταυρίνη εκτιμάται ότι είναι γενικά μικρότερη από 200 mg / ημέρα, ακόμη και σε άτομα που τρέφονται υψηλής διατροφή με βάση το κρέας.
[ 9 ] Σύμφωνα με μια άλλη μελέτη, η κατανάλωση ήταν ταυρίνη εκτιμάται ότι κυμαίνεται μεταξύ 40 έως 400 mg / ημέρα. [9]
Biosynthesis Βιοσύνθεση

Θηλαστικών σύνθεση ταυρίνη εμφανίζεται στο πάγκρεας μέσω της κυστεΐνη sulfinic οδό οξύ. Σε αυτό το μονοπάτι, η sulfhydryl ομάδα κυστεΐνης οξειδώνεται πρώτα να κυστεΐνη sulfinic οξύ από το ένζυμο διοξυγονάσης κυστεΐνη. Κυστεΐνη sulfinic οξύ, με τη σειρά του, είναι decarboxylated από sulfinoalanine αποκαρβοξυλάσης σε μορφή hypotaurine. Είναι ασαφές κατά πόσο hypotaurine είναι τότε αυτόματα ή ενζυμικά οξειδώνεται σε απόδοση ταυρίνη.

Ταυρίνη παράγεται φυσιολογικά στους όρχεις πολλών θηλαστικών. Αστικούς μύθους που περιβάλλουν την πηγή της ταυρίνης έχουν συμπεριλάβει ταύρος εκχύλισμα ούρα και το σπέρμα. [10] Ενώ είναι αλήθεια ότι η ταυρίνη βρίσκεται σε δύο πηγές, ταυρίνη στη φαρμακευτική ή βιομηχανία τροφίμων είναι η χημική σύνθεση (βλ. παρακάτω).
Health Benefits Οφέλη για την υγεία

Παρά να είναι παρούσα σε πολλά τρόφιμα ενέργειας, ταυρίνη δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι ενέργεια-δίνοντας. Μια μελέτη σε ποντικούς κληρονομικά σε θέση να μεταφέρει ταυρίνη δείχνει ότι είναι απαραίτητη για τη σωστή συντήρηση και λειτουργία των σκελετικών μυών. [11] Επιπλέον, έχει αποδειχθεί ότι είναι αποτελεσματικό στην αφαίρεση λιπαρών καταθέσεων του ήπατος σε αρουραίους, την πρόληψη των ασθενειών του ήπατος, καθώς και τη μείωση των κίρρωση σε δοκιμή ζώα. [12] [13] Υπάρχουν επίσης αποδεικτικά στοιχεία ότι η ταυρίνη είναι ευεργετική για την ανθρώπινη ενηλίκων πίεση του αίματος και πιθανώς, για την ανακούφιση από άλλες καρδιαγγειακές παθήσεις (σε ανθρώπους που πάσχουν ουσιώδη υπέρταση, συμπληρωμάτων ταυρίνη είχε ως αποτέλεσμα τη μετρήσιμη μείωση της αρτηριακής πίεσης) . [Επεξεργασία]

Πιστεύεται ότι τα βρέφη που γεννήθηκαν πρόωρα στερούνται των ενζύμων που απαιτούνται για τη μετατροπή cystathionine να κυστεΐνη και μπορεί, ως εκ τούτου, καθίσταται ανεπαρκής σε ταυρίνη. Έτσι, ταυρίνη έχει προστεθεί σε πολλές βρεφικές τροφές ως μέτρο της σύνεσης, από τις αρχές της δεκαετίας του 1980. Ωστόσο, η πρακτική αυτή δεν έχει ποτέ μελετηθεί αυστηρά, και ως τέτοια έχει ακόμη αποδειχθεί ότι είναι απαραίτητο, ή ακόμη και ευεργετικός. [14]

Ταυρίνη χρησιμοποιείται επίσης σε ορισμένες λύσεις φακών επαφής. [15]
Toxicity Τοξικότητα

Ταυρίνη συμμετέχει σε έναν αριθμό κρίσιμων φυσιολογικές διαδικασίες. Ωστόσο, ο ρόλος της ταυρίνη σε αυτές τις διαδικασίες δεν είναι σαφώς κατανοητή και η επιρροή των υψηλών δόσεων ταυρίνη σε αυτές τις διαδικασίες είναι αβέβαιη.
Μια σημαντική αύξηση της συγκέντρωσης στο πλάσμα της αυξητικής ορμόνης αναφέρθηκε σε ορισμένους επιληπτικούς ασθενείς κατά τη διάρκεια ταυρίνη δοκιμασία ανοχής (από του στόματος δόση των 50 mg / kg βάρους σώματος / ημέρα), γεγονός που υποδηλώνει δυνατότητες για την τόνωση του υποθαλάμου και να τροποποιήσει νευροενδοκρινικών λειτουργία.
Υπάρχει μια ένδειξη ότι η ταυρίνη (2 g / ημέρα) έχει κάποια λειτουργία στο πλαίσιο της συντήρησης και, ενδεχομένως, κατά την επαγωγή της ψωρίασης. Μπορεί επίσης να είναι αναγκαίο να ληφθεί υπόψη ότι η απορρόφηση της ταυρίνη από ποτών μπορεί να είναι ταχύτερη από ό, τι από τα τρόφιμα. [9]

Energy drinks Ενεργειακά ποτά

Ταυρίνη σε τακτικά χρησιμοποιείται ως συστατικό σε ενεργειακά ποτά, με πολλές 1000mg που περιέχουν ανά μερίδα, [16] και περίπου όσο και 1.420 mg. [17] Μια μελέτη του 2003 από την Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων δεν διαπίστωσε αρνητικές επιπτώσεις για έως και 1.000 mg των Ταυρίνη ανά κιλό σωματικού βάρους ανά ημέρα? ωστόσο αυτό ήταν ό, τι αφορά Ταυρίνη μόνη της, επισημαίνοντας ότι δεν συνέκρινε τα αποτελέσματα των Ταυρίνη όταν συνδυάζονται με τα άλλα συστατικά στα ενεργειακά ποτά. [18]

Η επισκόπηση που δημοσιεύθηκε το 2008 δεν βρήκε τεκμηριωμένες εκθέσεις των αρνητικών συνεπειών για την υγεία που συνδέονται με το ποσό των ταυρίνη που χρησιμοποιούνται στα ενεργειακά ποτά, καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι «Τα ποσά του guarana, ταυρίνη, και ginseng βρέθηκαν σε δημοφιλή ποτά ενέργειας είναι πολύ χαμηλότερο από τα ποσά που αναμένεται να παραδώσει είτε θεραπευτικό όφελος ή ανεπιθύμητες ενέργειες ". [19]
Physiological functions Φυσιολογικές λειτουργίες

Το άρθρο αυτό θα πρέπει να χωριστεί σε τμήματα ανά θέμα, ώστε να καταστεί πιο προσιτή.
Παρακαλώ βοηθήστε με την προσθήκη κονδύλια τμήμα σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές στυλ της Wikipedia. (Οκτώβριος 2009)

Ταυρίνη είναι συζευγμένο μέσω αμινομάδα τερματικό του με chenodeoxycholic οξύ και χολικό οξύ για να σχηματίσουν τη χολή taurochenodeoxycholate νατρίου άλατα και taurocholate νάτριο.
Η χαμηλή pKa [20] του ομίλου σουλφονικό οξύ ταυρίνη που εξασφαλίζει ότι η ρίζα, χρεώνεται αρνητικά στο pH κυμαίνεται συνήθως βρίσκονται στον εντερικό σωλήνα και, επομένως, βελτιώνει τις επιφανειοδραστικές ιδιότητες του συμπλόκου χολικό οξύ.
Ταυρίνη διαπερνά το φραγμό αίματος-εγκεφάλου και έχει εμπλακεί σε μια ευρεία σειρά των φυσιολογικών φαινομένων συμπεριλαμβανομένων των ανασταλτικών νευροδιαβίβαση, [24] μακροπρόθεσμη ενδυνάμωση στο ραβδωτό σώμα / ιππόκαμπο, σταθεροποίηση μεμβράνης, [26] αναστολή ανατροφοδότηση των ουδετερόφιλων / μακροφάγων αναπνευστική έκρηξη, λιπώδη ιστό ρύθμιση και την πιθανή πρόληψη της παχυσαρκίας, [27] [28] ομοιόσταση του ασβεστίου, ανάκτηση από ωσμωτική σοκ, [30] προστασίας από γλουταμινικό excitotoxicity και την πρόληψη επιληπτικών κρίσεων. [32] Επίσης, λειτουργεί ως ένα αντιοξειδωτικό και προστατεύει από την τοξικότητα των διαφόρων ουσιών (όπως μολύβδου και καδμίου). Επιπλέον, συμπλήρωση με ταυρίνη έχει αποδειχθεί για την πρόληψη οξειδωτικό στρες που προκαλείται από άσκηση. [37] Σε μια μελέτη του 2008, ταυρίνη έχει αποδειχθεί ότι μειώνει την έκκριση της απολιποπρωτεΐνης B100 και λιπιδίων στο HepG2 κύτταρα. [38] Οι υψηλές συγκεντρώσεις των λιπιδίων του ορού και της απολιποπρωτεΐνης B100 (βασικό δομικό συστατικό των VLDL και LDL ) είναι σημαντικοί παράγοντες κινδύνου της αθηροσκλήρωσης και στεφανιαίας νόσου.
Ως εκ τούτου, είναι δυνατή η συμπλήρωση ταυρίνη είναι ευεργετική για την πρόληψη των ασθενειών αυτών. In a 2003 study, Zhang et al. Σε μια μελέτη του 2003, Zhang et al. έχουν αποδείξει την υποχοληστερολαιμική (χοληστερόλης του αίματος-μείωση) αποτέλεσμα των διατροφικών ταυρίνη σε νεαρούς ενήλικες υπέρβαρους. Επιπλέον, ανέφεραν ότι το σωματικό βάρος μειώθηκε επίσης σημαντικά κατά την ταυρίνη συμπληρώνονται ομάδα. [39] Τα ευρήματα αυτά είναι συνεπή με μελέτες σε ζώα. [40] Ταυρίνη έχει αποδειχθεί επίσης για να βοηθήσει άτομα με συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια αυξάνοντας τη δύναμη και την αποτελεσματικότητα της καρδιάς συσπάσεις των μυών. [41]

Ταυρίνη επίπεδα διαπιστώθηκε ότι ήταν σημαντικά χαμηλότερες σε vegans από ό, τι στην ομάδα ελέγχου σε μια τυπική αμερικανική διατροφή.Ταυρίνη πλάσμα ήταν 78% των τιμών ελέγχου, και των ουροφόρων ταυρίνη 29%.


Στο κελί, ταυρίνη διατηρεί καλίου και μαγνησίου στο εσωτερικό των κυττάρων, διατηρώντας παράλληλα την υπερβολική νάτριο έξω. Υπό την έννοια αυτή, λειτουργεί σαν ένα διουρητικό. Διότι οι ενισχύσεις, το κίνημα των κάλιο, νάτριο, ασβέστιο και μέσα και έξω από το κύτταρο, ταυρίνη έχει χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματική χορήγηση για επιληπτικά, καθώς και για τους ανθρώπους που έχουν ανεξέλεγκτη προσώπου twitches. [43]

Σύμφωνα με μελέτες σε ζώα, ταυρίνη παράγει anxiolytic αποτέλεσμα και μπορούν να ενεργούν ως διαμορφωτή ή αντι-παράγοντας άγχους στο κεντρικό νευρικό σύστημα. [44] [45] [46]

Ταυρίνη είναι απαραίτητη για την κανονική λειτουργία των σκελετικών μυών.
Αυτό φαίνεται από μια μελέτη του 2004, [47] χρησιμοποιώντας ποντίκια με γενετική ανεπάρκεια ταυρίνη. Είχαν μια σχεδόν πλήρη εξάντληση των καρδιακών και σκελετικών μυών επίπεδα ταυρίνη. Αυτά τα ποντίκια είχαν μείωση άνω του 80% της παραγωγικής ικανότητας άσκησης ελέγχου σε σύγκριση με ποντίκια. Οι ίδιοι συγγραφείς που εκφράζονται ως "έκπληξη" που καρδιακής λειτουργίας, όπως έδειξε σε μεγάλο βαθμό κανονική (δεδομένου διάφορες άλλες μελέτες σχετικά με τις επιπτώσεις της ταυρίνης στην καρδιά).


Μελέτες έχουν δείξει ότι μπορούν να επηρεάσουν ταυρίνη (και ενδεχομένως αντίστροφη) ελαττωμάτων ροή του αίματος στο νεύρο, νεύρο κινητήρα ταχύτητα αγωγιμότητας, και νευρικά αισθητήρια όρια σε πειραματικά διαβητικού νευροπαθητικού αρουραίους. [48] [49] Σε μία άλλη μελέτη σε διαβητικούς αρουραίους, ταυρίνη μειώθηκε σημαντικά το βάρος και μείωση του σακχάρου στο αίμα σε αυτά τα μοντέλα ζώων. [50] Ομοίως, a 2008 μελέτη έδειξε ότι η ταυρίνη διοίκηση σε διαβητική κουνέλια είχε ως αποτέλεσμα 30% μείωση των επιπέδων της γλυκόζης του ορού. [51] Σύμφωνα με τη μελέτη εφάπαξ στον άνθρωπο, η ημερήσια χορήγηση 1,5 ζ ταυρίνη δεν είχε σημαντική επίδραση στην έκκριση ινσουλίνης ή την ευαισθησία στην ινσουλίνη. [52] Υπάρχουν στοιχεία ότι η ταυρίνη μπορεί να ασκήσει ευεργετική επίδραση στην πρόληψη του διαβήτη-που σχετίζονται microangiopathy και tubulointerstitial ζημία στην διαβητική νεφροπάθεια. [53] [54] Ταυρίνη ενεργεί ως glycation αναστολέα. Μελέτες έχουν δείξει ότι η ταυρίνη αντιμετωπίζονται διαβητικούς αρουραίους είχε μια μείωση στο σχηματισμό των προϊόντων προηγμένων τέλος glycation (ηλικίες) και AGEs περιεχόμενο. [55] [56]

Τον τελευταίο καιρό, έχουν εισαχθεί τα καλλυντικά συνθέσεις που περιέχουν ταυρίνη, πιθανώς λόγω antifibrotic ιδιότητές του. Έχει αποδειχθεί ότι η ταυρίνη ενεργεί ως TGFB1 αναστολέας. [57] Επίσης συμβάλλει στη διατήρηση της ενυδάτωσης του δέρματος. [58]


Σύνθεση και παραγωγή

In 1993, approximately 5,000–6,000 t. Το 1993, περίπου 5,000-6,000 t. ταυρίνης παρήχθησαν 50% για τα ζώα συντροφιάς παρασκευή των τροφίμων, το 50% σε φαρμακευτικές εφαρμογές. Συνθετικές ταυρίνη προέρχεται από isethionic οξύ (2-hydroxyethanesulfonic οξύ), το οποίο με τη σειρά του λαμβάνεται από την αντίδραση του οξειδίου του αιθυλενίου με το υδατικό bisulfite νάτριο .Μια άλλη προσέγγιση είναι η αντίδραση της αζιριδίνης με θειώδες οξύ. Αυτό οδηγεί άμεσα σε ταυρίνη. [Επεξεργασία]

Tosodoula
04-03-10, 14:06
Χα,χα.εγω το ρεκορ μου μια μερα ήταν 12 !!:toast:

εεεε...το παράκανες και συ!!!!
και ήσουν οκ???
οχι δεν μπορώ να πω!ήπια 2 μαζί κάποια σιγμή και ήταν και απογευμα και το βράδυ είχα πολύ υπερενταση!
αλλά αλλη φορά που ήπια ένα το πρωί και ένα το άλλο πιο αργα,ήμουν οκ!

Tosodoula
04-03-10, 14:11
Θελω και εγώ................


το αμαξι του Polyneikou...........................
http://forum.bodybuilding.gr/picture.php?albumid=1&pictureid=1177
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

να κεράσω?????
άντε έλα!!!!!!!!!!
πιο αργά να προλάβω να παω να αγοράσω τα light εεε???


χαχαχαχαχ....o Polyneikos μετά τα 12 red bull,αφήνει την πορσε στο γκαράζ!!!!

Polyneikos
04-03-10, 14:16
:rolf::rolf::rolf:

Tosodoula
04-03-10, 14:18
:rolf::rolf::rolf:

για την πόρσε που είπα σου άρεσε???
:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Bane
04-03-10, 14:25
Απορώ πως ανυσηχείτε τόσο για το Red Bull ενώ καταναλώνετε άφοβα NO explode, SP250 κ.τ.λ. με 5πλασιες(και βάλε) ποσότητες καφείνης και ταυρίνης και απλών υδατανθράκων.

Όσον αφορά το Reb Bull μια χαρά είναι, τον ηλίθιο μπάρμαν που σκέφτηκε να φτιάσει Vodka με Red Bull θέλω να βρω.

Tosodoula
04-03-10, 14:27
Απορώ πως ανυσηχείτε τόσο για το Red Bull ενώ καταναλώνετε άφοβα NO explode, SP250 κ.τ.λ. με 5πλασιες(και βάλε) ποσότητες καφείνης και ταυρίνης και απλών υδατανθράκων..

σταμάτα εσύ αμέσως!!!!αυτά συνήθως είναι τα κρυφα!!!!

-beba-
04-03-10, 15:52
Απορώ πως ανυσηχείτε τόσο για το Red Bull ενώ καταναλώνετε άφοβα NO explode, SP250 κ.τ.λ. με 5πλασιες(και βάλε) ποσότητες καφείνης και ταυρίνης και απλών υδατανθράκων.

Όσον αφορά το Reb Bull μια χαρά είναι, τον ηλίθιο μπάρμαν που σκέφτηκε να φτιάσει Vodka με Red Bull θέλω να βρω.

Γιατί ηλίθιος?
Είναι πολύ ωραίο ποτό. Εγώ που συνήθως κοιμάμαι νωρίς (10.00 το πολύ) το καλοκαίρι που έβγαινα έξω και έπινα βοτκα-red bull πήγαινα το πρωί για ύπνο.......
:toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast:
Το καλοκαίρι πλησιάζει......................

vAnY
04-03-10, 16:36
εγω καποτε οταν δουλευα σε ξενοδοχεια σε νησια και δεν εβρισκα να πιω καφε το πρωι, επινα redbull κι ετσι ανοιγε το ματι μου! Γαριδα λεμε !!!!
Βοτκα με redbull δεν εχω δοκιμασει, αλλα εχω και λιγη περιεργεια να δω τι λεει... χαχα:rolf:

Τοσοδουλα ερχομαι αμα κερνας !!;)

Bane
04-03-10, 17:06
Γιατί ηλίθιος?
Είναι πολύ ωραίο ποτό. Εγώ που συνήθως κοιμάμαι νωρίς (10.00 το πολύ) το καλοκαίρι που έβγαινα έξω και έπινα βοτκα-red bull πήγαινα το πρωί για ύπνο.......
:toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast:
Το καλοκαίρι πλησιάζει......................

Είναι κακή, πολύ κακη ιδέα μα ΠΑΡΑ πολυ κακή ιδεα να συνδυάζεις αλκοολ με stims

-beba-
04-03-10, 17:08
:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Δεν θα ξαναπιώ βοτκα-red bull.

Παντως το έχω δει σε πολλά μπαράκια, ειδικά καλοκαιρινά.
Ευχαριστώ Bane.

Haris Pilton
04-03-10, 18:06
Ursus με red bull εχει αδιανοητη γευση!!!

vAnY
04-03-10, 22:08
Ursus με red bull εχει αδιανοητη γευση!!!

slourp και μαρεσει η ursus....:P:green:

Niiick
04-03-10, 23:02
vodka redbull jin redbull ursus redbull jagermeister redbull φευγουν πολυ στα μαγαζια ειδικα καλοκαιρια.

Καλα σιγα μη δε βαλει ο μπαρμαν ποτο με ρεντμπουλ να τσαμπουκαλευτει και ο καθε πελατης? χεστηκαμε και ασπρο πατο:toast:

Tosodoula
05-03-10, 09:28
Ursus με red bull εχει αδιανοητη γευση!!!

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
πολύ καλή όντως!!!!!!!!!
αλλά βρε παλιοπαιδα εδώ λέμε πόσο τεράστιο κακό κάνει το ρεντ μπουλ και εσεις το πίνετε και με ποτό????
:spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank:
:unsure::unsure::unsure::unsure:

KATERINI 144
05-03-10, 10:14
εσεις που κανετε αυτα τα πειράματα δοκιμάστε και ναφθαλίνη με κοκα κολα ετσι απο περιέργεια να μου πείτε πως ειναι!!

:green:

-beba-
05-03-10, 10:20
Είναι κακή, πολύ κακη ιδέα μα ΠΑΡΑ πολυ κακή ιδεα να συνδυάζεις αλκοολ με stims

Μπορείς να μου εξηγήσεις Bane γιατί είναι κακός συνδιασμός η βοτκα με το red bull? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά θέλω να το καταλάβω.
Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Bane
05-03-10, 12:56
Μπορείς να μου εξηγήσεις Bane γιατί είναι κακός συνδιασμός η βοτκα με το red bull? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά θέλω να το καταλάβω.
Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Για να μην γράψω μια σελίδα(βαριέμαι :p ), με απλά λόγια αυτός ο συνδυασμός κάνει "πάρτυ" στο ΚΝΣ και το Καρδιαγγειακό.
Αν υπάρχουν case reports με άτομα που οδηγήθηκαν στο νοσοκομείο, απαγορεύσεις και άρθρα ηλιθιων δημοσιογράφων που διαβάλλουν το Red Bull σε αυτόν τον συνδυασμό οφείλονται.

Haris Pilton
05-03-10, 13:16
Επισης ο καφες μετα απο μεθυσι ειναι πολυ κακη επιλογη!

Tosodoula
05-03-10, 13:19
???
ΓΙΑΤΙ??

Bane
05-03-10, 13:27
???
ΓΙΑΤΙ??

Βαριέμαι πάλι να εξηγώ πάντως σαν προτόκολλο για το μεθύσι έχει εγκαταληφθεί εδώ και χρόνια. Νερο+ηλεκτολήτες+βιταμίνες Β is the way to go.

Haris Pilton
05-03-10, 13:28
ΠΟΛΥ νερο :green:

Tosodoula
05-03-10, 13:38
Για να μην γράψω μια σελίδα(βαριέμαι :p ), με απλά λόγια αυτός ο συνδυασμός κάνει "πάρτυ" στο ΚΝΣ και το Καρδιαγγειακό.
Αν υπάρχουν case reports με άτομα που οδηγήθηκαν στο νοσοκομείο, απαγορεύσεις και άρθρα ηλιθιων δημοσιογράφων που διαβάλλουν το Red Bull σε αυτόν τον συνδυασμό οφείλονται.

για σένα είναι το ανέκδοτάκι με το μοναχοπαίδι????

Ramrod
18-04-10, 00:56
Εγώ 2 πράγματα έχω ακούσει για το Red Bull με αλκοόλ. Το ένα είναι ότι επειδή είναι και τα 2 διουριτικά μπορεί κανείς απο την ανεξέλεγκτη κατανάλωση να πάθει αφυδάτωση.
Εχει μια λογική αλλά καπως extreme.

Το άλλο είναι για κινδυνο καρδιακών και εγκεφαλικών παθήσεων.
Και αυτό έχει μια λογική αφού και τα 2 απ οτι ξέρω αυξανουν την κυκλοφορία του αίματος και τη διαστολή των αιμοφόρων αγγείων, οπότε παίζει να πάει πάθει κανείς κανένα ανευρυσμα(???)...γιατρός δεν είμαι, λογικά σκεπτόμενος πάντα.

Πάντως αν το καλοσκεφτούμε, όλα αυτά μπορούν να αποτελέσουν κίνδυνο για έναν αθλητη (καλα η αφυδάτωση παίζει :green: ) ή ακόμα για ένα νέο σε ηλικία άτομο? Δε νομίζω, μάλλον υπερβολικό ακούγεται...
Και τα viagra αυξάνουν την κυκλοφορία και υπάρχει κίνδυνος εμφράγματος αλλά τα συνταγογραφούν...

:green:

Πεταλούδας
19-04-10, 19:43
Παιδία κατα την γνώμη μου αυτά είναι μα....ες τη να σου κάνει το καημένο το redbull.Τώρα όσον αφόρα το εαν είναι επικύνδινο να το συνδιάσεις με αλκοόλ και αυτό αστείο μου φένεται να παθείς κάπια σοβαρή βλάβη(κατα τα λεγώμενα επηστημόνων όπως προαναφέρθηκε).Είναι σαν να πας να πείς σε ένα γιατρό οτι πίνεις κοκαίνη με αλκοόλ θα τρελαθεί αλλά πολύς κόσμος κάθε σάββατο το κάνει(και ίδιος ο γιατρός μπορεί)σε λογικά πλαίσια χώρις καρδιαγγιακές παθήσεις δεν έχει πεθάνει κανείς (επίσημα τουλάχιστον)από ότι ξέρω.

Αυτό που θα έλεγα εκπείρας οτί είναι επικύνδινο σε συνδιασμό με redbull (ενοώ να το ρίξεις μέσα και να τα καταναλώσεις ταυτοχρόνως) είναι το mdma και η μεσκαλίνη εκεί τα πράγματα αλλάζουν αλλά αυτό χωράει συζήτηση μιας και ξέρω αρκετούς που το κανούν σε μια σχετικά συχνή βάση και το μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίζουν είναι στο μυαλό τους λόγο τον δύο παραπάνω ουσιών.

Polyneikos
20-04-10, 12:14
Αυτό που θα έλεγα εκπείρας οτί είναι επικύνδινο σε συνδιασμό με redbull (ενοώ να το ρίξεις μέσα και να τα καταναλώσεις ταυτοχρόνως) είναι το mdma και η μεσκαλίνη εκεί τα πράγματα αλλάζουν αλλά αυτό χωράει συζήτηση μιας και ξέρω αρκετούς που το κανούν σε μια σχετικά συχνή βάση και το μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίζουν είναι στο μυαλό τους λόγο τον δύο παραπάνω ουσιών.

Kαλα τι σχεση εχει τωρα το ekstacy και η μεσκαλίνη με το αν το συνδθασεις με redbull;Παιδια σοβαρευτείτε λεω και να μιλαμε ον τόπικ,αν τωρα καποιος είναι καμμενος και παίρνει lsd και ξεραθει και βρουν δίπλα του ενα κουτακι red bull,το ισοτονικο τον κατεστρεψε;Σοβαρότητα παιδια και να μην ξεχναμε ότι είμαστε αθλητικο φόρουμ.

Πεταλούδας
20-04-10, 14:58
Aς συνχωρεθώ αν ξέφυγα απο το θέμα του topic απλά ανέφερα με πιούς τρόπους στις τελευταίες δύο σειρές είναι εφικτό να πάθει κάπιος ζημιά απο το συγκεκρίμενο προ'ι'όν(κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει άλλος τρόπος) τώρα το πια είναι η δραστικότητα του "ισοτονικού" με της καλός η κακός προαναφερθήσες ουσίες θα ξέρεις πιστεύω οτι είναι κάτι πολύ παραπάνω απο αμελητέα(εκτός θέματος).

Όσον αφορά το ότι το forum είναι αθλητικό δεν αμφηβάλει κανένας περι αυτού και θα ήταν καλό πιστεύω για κάπιον μικρότερο μέλος ή όχι του συγκεκριμένου forum να ξέρει"τι παίζει"με αύτα τα πράγματα(ένας λόγος παραπάνω αφού θέλει να ακολουθήσει τον αθλητισμό)να έχει γνώση(ας μην ξεχνάμε τι είναι τα αναβολικά και το πόσα νέα άτομα καταφεύβγουν σε αυτά χωρίς να γνωρίζουν τις συνέπειες).Τώρα έαν υπάρχουν λέξεις ταμπού δεν είχα γνώση και έαν φαίνεται απο τα λεγώμενα μου να έδειξα μη σοβαρότητα ας συνχωρεθώ και πάλι.:green:

Να τονίσω ότι ο σκοπός μου δεν είναι να αντιπαρατεθώ απλά να γνωστοποιήσω την άποψη και την θέση μου.Φιλικά πάντα ευχαριστώ:toast::toast:

manos_
22-04-10, 00:05
Παιδία κατα την γνώμη μου αυτά είναι μα....ες τη να σου κάνει το καημένο το redbull.Τώρα όσον αφόρα το εαν είναι επικύνδινο να το συνδιάσεις με αλκοόλ και αυτό αστείο μου φένεται να παθείς κάπια σοβαρή βλάβη(κατα τα λεγώμενα επηστημόνων όπως προαναφέρθηκε).Είναι σαν να πας να πείς σε ένα γιατρό οτι πίνεις κοκαίνη με αλκοόλ θα τρελαθεί αλλά πολύς κόσμος κάθε σάββατο το κάνει(και ίδιος ο γιατρός μπορεί)σε λογικά πλαίσια χώρις καρδιαγγιακές παθήσεις δεν έχει πεθάνει κανείς (επίσημα τουλάχιστον)από ότι ξέρω.

Αυτό που θα έλεγα εκπείρας οτί είναι επικύνδινο σε συνδιασμό με redbull (ενοώ να το ρίξεις μέσα και να τα καταναλώσεις ταυτοχρόνως) είναι το mdma και η μεσκαλίνη εκεί τα πράγματα αλλάζουν αλλά αυτό χωράει συζήτηση μιας και ξέρω αρκετούς που το κανούν σε μια σχετικά συχνή βάση και το μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίζουν είναι στο μυαλό τους λόγο τον δύο παραπάνω ουσιών.

Αμα ειναι καμμενο χαρτι ο ανθρωπος...........Εδω οι αλλοι την βρισκανε με την βενζινη ωρες ωρες απορω με την εφευρετικοτητα του ανθρωπινου εγκεφαλου προς την αυτοκαταστροφη.

No Cash
22-04-10, 02:35
αλλοι τη βρισκουν με τη βενζινη... αλλοι με το αλκοολ και παιρνουν το συκωτι στα χερια..

αλλοι προτιμουν την κοκα..... αλλοι το τσιγαρο και καρκινιαζουν πριν παρουν χαμπαρι...


αλλοι προτιμουν τις πιτσες..... αλλοι την τεστοστερονη και διαλυουν τον οργανισμο τους...


σχεδον τα παντα χρειαζονται ενα μετρο...

θελω να σου πω.... πως καμμενο χαρτι θα μπορουσα να σου πω κι εγω εναν αλκοολικο... η εναν που ειναι ολο το χρονο στην τεστοστερονη... ;)

Giannis9
23-04-10, 01:05
εγω ειμαι φανατικος οπαδος του ρεντ μπουλ..
δεν πινω αλκοολ,ουτε καφεδες,ουτε καπνιζω,,αλλα το ρεντ μπουλ ειναι το ποτο μου..
δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια,ακους κακα λογια αλλα δεν ξερω και τι αλλο να πιω,αφηστε που ειναι πολυ ωραιο..και ξερω πως καποιοι ποδοσφαιριστες απο ομαδα θεσνικης γνωστης που ξερω πινουν..