PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή μου για όγκο



goutsos
21-11-08, 03:00
καλησπερα παιδες.ειμαι 20 χρονων,1,77 υψος 73 κιλα.

η διατροφη μου ειναι η εξης:


1ο γευμα:1,5 σκουπ γουει με νερο
15 λεπτα μετα
80γρ βρωμη,2 κουταλακια μελι κ 3 ασπραδια κ ενα αυγο
1 καψουλα ω3

2ο γευμα:1 μπαγκετα ολικηςμε γαλοπουλα κ τυρι χαμηλο σε λιπαρα κ μια κουταλια φυστικοβουτυρο
1 καψουλα ω3

3ο γευμα:150 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι
150 γρ ρυζι
σαλατα με 2 κουταλιες λαδι ελιας

4ο γευμα:1 τονο σε νερο η λαδι
200 γρ ρυζι

πριν την προπονηση:1 μπανανα
μιση δοση κρεατινη
αλα 250-300 μγ
μιση δοση αμινοξεα

5ο γευμα:μετα την προπ
αμεσως μετα την υπολοιπη δοση αμινοκσεα κρεατινη κ αλα
κ 10 λεπτα μετα σε διαστημα μισης ωρας
μειγμα 1,5 σκουπ γουει
35γρ μαλτο+35γρ δεξτρο

6ο γευμα:(60 λεπτα μετα το 5ο)150 γρ κρεας
100 γρ ρυζι
σαλατα
1 κουταλια λινελαιο

7ο γευμα:(πριν τον υπνο)50% γουει+50%καζεινη + μια χουφτα αμυγδαλα η λινελαιο
1 καψουλα ω3

ζμα μετα απο κνα 45λεπτο


συνολο πρωτεινες:190 γρ
συνολο υδατανθρακες:390 γρ
συνολο λιπος:92 γρ
θερμιδες 3050
προσπαθω οσο μπορω να ειναι αυτες οι τιμες :greenalien:

goutsos
21-11-08, 03:24
α το ποσοστο λιπους ειναι 10 με 11% :P

Fotis_Patra
21-11-08, 03:25
πολυ καλος! και η διατροφη προσεγμενη. αν θες βαλε και καμια φοτο :clap: :clap:

goutsos
21-11-08, 04:25
οπου χρειαστει συμπληρωνω με ασπραδια... θα ποσταρω φωτο συντομα περιμενω να παρω κανα κινητο τησ προκοπης γτ δν εχω καμερα :cursing:

RUHL
21-11-08, 11:00
δεν μου αρεσει ο υδατανθρακας ετσι οπως τον μοιρασες εγω στην θεση σου θα αφαιρουσα απο 3-4 γευμα καποιες ποσοτητες και θα εβαζα η στο πρωινο η στο μεταπροπονετικο ροφημα η γευμα


και κατι τρεχει με το λιπος σου μου φενετε δεν το μετρησες καλα ετσι οπως το βλεπω πολλα κουταλια αν βαλεις και τα φαγητα μεσα ετσι νομιζω τουλαχιστον :drunken:

goutsos
21-11-08, 13:10
ναι εχεις δικιο θα βαλω λιγο περισσοτερο υδατανθρακα στο μεταπροπονηικο αφαιρωντασ απ τ αλλα δυο.οσον αφορα τ λιπος δν αποκλειεται γτ τ υπολογισα γρηγορα κ δν τ ελεγχξα :moderator:
θα το κοιταξω :clown2:

Steve KinG STyLe
21-11-08, 15:36
Μια χαρα!!!!! :wink:
Μονο αυξησε υδατανθακα στο πρωινο και μεταπροπονιτικο οπωδηποτε ε και μιας και εισαι σε ογκο ασε τις βρωμες και χτυπα κανα ντονατς σοκολατα :P Πλακα κανω αλλα παρε κορν φλακες καλυτερα απλα να ειμαι ειναι παρατραβηγμενα σε ζαχαρη!!!

goutsos
21-11-08, 15:44
μεταπροπονητικα λες να βαλω παραπανω γρ δεξτροζη μαλτο? 8)

yannis88
21-11-08, 15:50
Εμένα πάντως γύρω στις 4500 θερμίδες μου φαίνονται και όχι 3000... :food:

peris
21-11-08, 15:53
απλα κανε αυτο που σου ειπε ο ruhl μειωσε ιδατανθρακα απο 2-3 γευμα και βαλε λιγο παραπανω σε πρωινο και μεταπροπονητικο

να ρωτησω τα γραμμαρια ρυζιου που λες ειναι αβραστα?

RUHL
21-11-08, 15:54
δεν παει ετσι εσυ πρεπει να ξερεις ποσα χωρανε μετα την προπονηση στο σωμα σου για να μην λιπωσεις η στο πρωινο εγω πχ ειχα αρχησει με 40 γραμ μαλτο δεξρο και το πηγα 100 γραμ(συνολα και τα 2 50+50δλδ)




ειμαι 20 χρονων,1,77 υψος 73 κιλα.

ωχχχ καλα βρηκαμε τον πικολο4 για πες λιγο απο τι θερμιδες ανεβηκες σε αυτα τα νουμερα γιατι 400 γραμ υδατανθρακα ειναι υπερβολικα για το βαρος σου ειναι 5,4 χ βαρος :drunken:

μετρας και λαθος γιατι μετρησα τα νουμερα που εβαλες ειναι 3148 αν βγαινουν τοσο τα συνολα σου


εγω θα σου προτηνα να τα ξανακοιταξεις αναλυτικα αυτη την φορα γραφε τι εχει σε καθε γευμα γιατι νομιζω οτι καπου κανεις λαθη

peris
21-11-08, 16:11
τωρα το ειδα αυτο στα 73 κιλα και 400γρ υδατανθρακα ειναι πολλα εγω εδο στα 80+++ και τρωω πιο κατω κοιτα παλι λιγο καπου κανεις λαθος

RUHL
21-11-08, 16:22
εγω στα 107 δεν εφτασα(καπου εκει κοντα) τοσο υδατανθρακα :green: :green: :green: αν και ειναι αναλογως το ατομο(αλλα αυτο ειναι σπανιο)

goutsos
21-11-08, 17:54
σορρυ παιδια αν εκανα λαθος.οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι γυρω στις 2650.απλα με τα νουμερα του μεταβολισμου μ βγηκε οτι χρειαζομαι 387 γρ υδατανθρακα.εχω υψηλο συντελεστη λογω ποδοσφαιρου νομιζω γι αυτο :basket:

goutsos
21-11-08, 18:00
μετα τα χριστουγεννα σταματαω το ποδοσφαιρο οποτε παλι θα πρεπει να αλλαξω.λετε οτι ειναι πολλες θερμιδες κ πολυς υδατανθρακας Ε?δηλαδη αυτο τ πλανο π ακολουθω ειναι καλο απλα να κσαναμετρησω τν υδατανθρακα σωστοστ? :jason:

Steve KinG STyLe
21-11-08, 18:51
Και με μενα αυτο ακριβως συνεβη,αλλα καλυτερα γινε πιο ακριβεις στα νουμερα αλλα πιο πολυ στην πραξη δηλαδη αν βλεπεις οτι μεσα σε μια βδομαδα/μηνα εχεις βαλει πολλα κιλα(τα οποια πιστεψε με τα περισσοτερα νερα) ανακαταθετεις την διατρογη σου με λιγο λιγοτερες θερμιδες ή και το αντιθετο αν δεις οτι παιρνεις πολυ αργα με αυτες τις θερμιδες τις αυξανεις,απλα μην κανεις σαν εμενα επειδη μεσα σε μια βδομαδα εβαζα π.χ 200-300γραμαρια σωματικο βαρος νομιζα οτι ειναι πολυ λιγα και ετρωγα και αλλο γιατι ετσι πηρα τσαμπα λιγο λιπος ευτυχως βεβαια το καταλαβα αρκετα νωρις...

Αντε και καλη συνεχεια!!!!!! :) Τι προπονηση κανεις αληθεια?

goutsos
21-11-08, 19:57
ναι παιδια εχετε δικιο ο υδατανθρακας δεν ειναι τοσο βγαινει γυρω στο 200 αλλα θα το μετρησω λεπτομερως να σας πω.ευχαριστω στηβ :thumbsup:


αρα γενικα η διατροφη ειναι καλη ετσι?να τη συνεχισω απλλα μετρωντας κ αλλαζωντας τν υδατανθρακα

θα ποσταρω κ προπ...γενικα ακολουθω το προγραμμα π διαβασα π ειχε δημοσιευσει ο θεος ρουλ... :bowdown: :bowdown: :clap:

RUHL
21-11-08, 19:58
μετα τα χριστουγεννα σταματαω το ποδοσφαιρο οποτε παλι θα πρεπει να αλλαξω.λετε οτι ειναι πολλες θερμιδες κ πολυς υδατανθρακας Ε?δηλαδη αυτο τ πλανο π ακολουθω ειναι καλο απλα να κσαναμετρησω τν υδατανθρακα σωστοστ? :jason:

Eιναι αυτο που λεει ο στεβε δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο απλος να μην κανεις πολυ λαθος εκει ειναι το κολπο πχ φαε αυτα που εγραψες αν παρεις 2+ κιλα την εβδομαδα τοτε δεν εισαι σε καλο δρομο :green: και βγαζεις υδατανθρακα αλλα αν δεν παρεις καθολου μετα ξαναβαζεις λιγο και παει λεγοντας

goutsos
21-11-08, 20:00
οκ μαν ειδωμεν!!!ευχαριστω πολυ :rocking: