PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαυρισμα λεκου δερματος



PanosDanis
07-06-14, 12:40
Μιας και ηρθε καλοκαιρι και δεν βρηκα καποιον που να εχει ποσταρει αυτο που θελω να πω ανοιγω καινουριο θεμα, δεν πιστευω να το εχω βαλει σε λαθος section. (αν καπου υπαρχει κλειδωστε το). Εχω λευκο δερμα και οποτε παω στην παραλια τις περισσοτερες φορες καιγομαι. Τα πρωινα με 50 δεικτη προστασιας αντειλιακο και παλι καιγομαι και τα μεσημερια μπορει να βαλω bepanthol αλλα παλι μερικες φορες καπου καιγομαι. Ξερει κανεις πως μπορω να μαυρισω?

gaz
08-06-14, 23:34
Φίλε οι γρήγορες λύσεις είναι το solarium και το σπρέι αν θες με φυσικό τρόπο θα ξεκινήσεις πηγαίνοντας αρχικά μετά τις 4 το μεσημέρι για μπάνιο και σιγά σιγά θα πηγαίνεις όλο και πιο νωρίς.
Σαν χλωμό πρόσωπο που είμαι και γω θα σου έλεγα να μην το επιδιώκεις το μαύρισμα και να πηγαίνεις μόνο μετά τις 3 στην παραλία καθώς οι συνέπειες του ηλίου στο δέρμα είναι αθροιστικές και θα φανούν χρόνια αργότερα.

your choice και πάντα αντηλιακό προφανώς

dio32
09-06-14, 13:36
θα συμφωνισω και εγω,πλεον δεν ειναι να παιζεις με τον ηλιο τις πρωινες ωρες.
απο τις 4 το απογευμα και μετα.
λοιπον να πω και εγω την εμπειρια μου,εγω δεν εχω τοσο ασπρο δερμα ουτε βεβαια σκουρο.
παντα χρησιμοποιουσα αντηλιακο οχι λαδι αλλα γαλακτωμα.

παντα 20αρι κακως,λοιπον περυσι αφου περασε το καλοκαιρι μετα απο ενα μηνα εβγαζε το δερμα μου ασπρες κηλιδες.
λεω αμαν τι εγινε?

πηγα στον πολυ καλο δερματολογο μου και μου ειπε ειναι οι συνεπειες μακροχρονιας εκθεσης στον ηλιο,στην αρχη μου την ειπε κιολας οτι βαζω λαδι του λεω γαλακτωμα παντα εβαζα του λεω δεν σε πιστευω μου λεει.

αυτες οι κιληδες δυστηχως θεραπεια παλι καλες οι λιγες ποιο πολυ στον δικεφαλο γιατι μαλλον εκει το δερμα ειναι και ποιο τεντωμενο.

μου εγραψε αντηλιακο πλεον 50αρι για παντα και ειδικο δηλαδη καλυντικο γαλακτωμα.

υ.γ οταν με κοιταξε που ηταν μετα απο ενα μηνα μου λεει το ξερεις οτι ακομα το δερμα σου ειναι μαυρισμενο?επαθα την πλακα μου εγω κοιταγα στο καθρεπτη και λεω πω ασπρισα γιατι οντος μετα το μαυρισμα το πολυ σου κραταει το χρωμα ενα μηνα το πολυ.

αυτα απο εμενα,οποτε εγω πλεον θα προσπαθησω μετα τις 4 το απογευμα οι πρωινες ωρες.
δηλαδη απο τις 9 και το πολυ 11 με 12 να φευγω απο την παραλια.
δεν ειναι να παιζεις πλεον με τον ηλιο.

fitness12
09-06-14, 13:51
σχετικα με τις κρεμες και τα σπρει αυτομαυρισματος γνωριζετε τιποτα?ειναι αποτελεσματικα?