PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για αύξηση μάζας



solid-snake
09-06-14, 15:57
Εϊμαι ο Νίκος και είμαι 28 χρονών. Το ύψος μου είναι 1,78 και το βάρος μου μόλις 64 κιλά...

Όπως καταλαβαίνετε επειδή είμαι λίγο κοκκολιάρης κάπως στα χέρια και στα πόδια ο στόχος μου είναι να βάλω κιλά (καλά κιλά όμως) και να αποκτήσω ένα αξιοπρεπές γυμνασμένο σώμα.Τίποτα περισσότερο τπτ λιγότερο. Στόχος μου είναι να πάω 69 κιλά...

Διάβασα άπειρα άρθρα για διατροφές και τα σχετικά και απο αρχάριος νομίζω τώρα έχω πιάσει το νόημα...


Στο ΒΜR βγήκε περίπου 2000 θερμίδες και εφόσον πάω για αύξηση βάρους πρόσθεσα ένα 15% ακόμα, δλδ 2300 θερμίδες βρήκα ότι πρέπει να καταναναλώνω...

Ακολούθησα την αναλογία 50% υδατανθρ./30 πρωτ./ 20 λίπη

Και με τα πολλά ο υδαντάνθρακας βγαίνει περίπου 280 γρ! Δεν είναι πολύ έτσι; Γιατί πραγματικά πριν ασχοληθώ με διατροφή/υπολογισμούς/ζύγισμα τροφών ο υδατάνθρακας μου ήταν για να φάει ένα σπουργίτι...

Ορίστε και η διατροφή μου:

Πρωί:
Βρώμη
Γάλα 2% 120 ml
1 κουταλιά μέλι
5 ασπράδια

Μετά από λίγο χτυπάω και μια μπανάνα.

Μεσημεριανό:
Ψάρι ή στηθος κοτόπουλο ή μοσχάρι φιλέτο ή μπιφτεκια με καστανό ρύζι ή πατάτες ή μακαρόνια με κιμά ή μακαρόνια με μπιφτέκι

Aπόγευμα:
4 ρυζογκοφρέτες
1 μήλο
120 γρ κοτόπουλο στήθος

βράδυ :
ότι και για μεσημέρι απλά ρίχνω τον υδατάνθρακα στα 60 gr (80 γραμμάρια ρύζι περίπου)...

Προ ύπνου:
Γιαούρτι τοταλ 2% (δεν μ αρέσει το flair)
10 καρύδια (μια χούφτα)

Εννοείτε όλα τα παραπάνω υπολογισμένα στις ανάλογες πσοότητες. Πώς την βλέπετε;

¨Εχω μερικές ερωτήσεις να σας κάνω...

1) Την πρωτεινη την υπολογίζουμε ΚΑΙ από φυτικές τροφές πχ όσπρια, ταχίνια, ξηρούς καρπούς ή ΜΟΝΟ από ζωικά (αβγά, κρέατα, γάλατα) ;

2) Εάν σε κάθε γεύμα η πρωτεινη ξεπερνά λίγο τα 30 gr πχ αν είναι 40 γρ υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Η περίσσεια γίνεται λίπος;

3) Ξέρω ότι τα κρεατικά τα ζυγίσουμε μαγειρεμένα πχ το μοσχάρι. Όμως γιατί τα διατροφικά στοιχεία του είναι για ωμές ποσότητες;

4) 'Εχω ένα θέμα με τα ζυγίσματα μιας και είμαι λίγο αρχάριος αν και χρησιμοποιώ ζυγαριά... Γνωρίζετε μια χούφτα αμύγδαλα περίπου 20 αμύγδαλα πόσα γραμμάρια είναι;

5) Παρόμοια ερώτηση... Μια κουταλιά του γλυκού ΜΕΛΙ έχει 21 γραμμαρια υδατάνθρρακες;; Sorry αλλα μου φαινονται υπερβολικά πολλά γι αυτό και είπα να ρωτήσω...

6) Βασική ερώτηση: Στο πρωινό μου όπως βλέπετε ο υδατάνθρακας είναι περίπου 80 gr, δεν είναι πολλά ετσι; και στο μεσημεριανό έχω αρκετή ποσότητα. Στο βραδυνό πάλι έχω 60 γραμμάρια υδατάνθακα... (περίπου 80 γρ ρύζι καστανό) Καλά τα έχω κάνει;

7) Αντί για ρυζογκοφρέτες έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που μπορώ να βάλω στο απογευματινό; Αλλά μην είναι τπτ βαρύ...

8) Επειδή έχω βαρεθεί τα ασπράδια και το κoτόπουλο/γαλοπούλα σε καθημερινή βάση μπορώ να εφοδιαστώ με σκόνη ορού γάλακτος whey για να το βάζω στο απογευματινό;;; Σορρυ αλλά αυτό το αραιώνεις σε shaker με νερό η σε γάλα; Μπορεί κάποιος να μου πει αναλογίες; Απ ότι διάβασα λέω να πάρω την κλασσική whey της ON gold.

Mikekan
09-06-14, 17:14
Γεια σου Νίκο. Καλώς ήρθες!

Θα υποθέσω ότι έχεις υπολογίσει σωστά τις θερμίδες συντήρησης ώστε να κρίνω τη διατροφή σου.

Καταρχάς λόγω ότι είσαι πολύ λίγα κιλά προσωπικά θα ξεκίναγα από τις 2500 θερμίδες. Με 300 θερμίδες παραπάνω θα είναι πολύ αργό το φόρτωμα κιλών.

Στο δεύτερο γεύμα που έχεις μία μπανάνα βάλε και μία πηγή πρωτεΐνης, μπορείς ας πούμε να φας ένα γιαούρτι μαζί με τη μπανάνα σου.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημη η διατροφή σου, απλά φρόντιζε να λαμβάνεις τις θερμίδες που σου είπα.

1) Ναι μπορείς να υπολογίζεις και τη φυτική απλά να ξέρεις ότι δεν είναι υψηλής βιολογικής αξίας, δεν έχει δηλαδή όλα τα αμινοξέα. Φρόντιζε να κάνεις έξυπνους συνδυασμούς όπως φακές με ρύζι ας πούμε για να παίρνεις όλα τα αμινοξέα. Μικρή σημασία έχει αυτή τη στιγμή. Πρέπει να βασιστείς πολύ στον υδατάνθρακα τώρα.

2) Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απορροφούνται κανονικά.

3) Ναι τα ζυγίζουμε ψημένα. Στους αντίστοιχους πίνακες όπως στο nutritiondata.self.com, βρες και χρησιμοποίησε το σωστό, τα έχει και τα δύο

4) Με περίπου μεθοδολογία έρχονται και περίπου αποτελέσματα. Ξεκίνα να ζυγίζεις, μόνο έτσι θα δεις πόσο πρέπει να τρως. Αλλιώς η διατροφή σου είναι στη τύχη

5) 21γρ μέλι έχουν 17γρ υδατάνθρακα

6) Μια χαρά τα έχεις κάνει, αν βγαίνουν τα Macros σου έτσι.

7) Ρύζι, βρώμη, μακαρόνια μαύρα, πατάτα, γλυκοπατάτα

8) Ναι μπορείς. Όπως θες, καλύτερα όμως μετά τη προπόνηση με νερό. Όσο νερό/ γάλα θες για να σου αρέσει η υφή του. Δεν έχει καμία σημασία.


Συνέπεια, υπομονή και τα αποτελέσματα θα έρθουν!

solid-snake
09-06-14, 18:28
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.

Πάντως όσον αφορά το ζύγισμα σιγά σιγά μπορώ και τα υπολογίζω με το μάτι με μικρές αποκλίσεις όμως πχ μπορεί να είναι 50 gr και εγώ να τα βγάλω 40 ή το ανάποδο. δε νομίζω ότι έχει και τόσο τεράστια σημασία... Η ουσία είναι πάντως ότι πριν κάνω υπλογισμούς σε διατροφή κάτσω δλδ να ασχοληθώ, έτρωγα σωστά μεν αλλά οι μερίδες μου ήταν σχεδόν οι μισές δλδλ μερίδες σπουργιτιού. Τώρα κατάλαβα ότι όντως χωράει πολύ φαγητό... Μεσημέρι σήμερα κατέβασα 130 γρ μακαρόνια ολικής άλεσης δλδ περίπου 80 γρ υδατάνθρακα...

Δλδ ακόμα και αν δε γυμνάζομαι οι θερμίδες μου πρέπει να είναι περίπου στις 2500 για να πάρω βάρος? Φοβάμαι μη γεμίσω με λίπος έτσι....

Mikekan
09-06-14, 19:31
Εντάξει τέτοια απόκλιση δεν έχει πολλή σημασία.

Αν δεν γυμνάζεσαι αφαίρεσε 200-250 θερμίδες.

Με καθαρή διατροφή και καλή προπόνηση δεν θα γεμίσεις λίπος. Με 300 θερμίδες πάνω από τη συντήρηση δεν θα κάνεις τίποτα, έχεις ανάγκη από φαΐ!!!

Ξεκίνα έτσι και βλέποντας και κάνοντας, παρακολουθώντας καθρέπτη και ζυγαριά!

solid-snake
11-06-14, 00:41
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Βρήκα τη συνταγή για το πιττάκι βρώμης.. Ακούγεται εξαιρετικό μιας και σύνθετος υδατάνθρακας+υψηλής αξίας πρωτεινη (αβγά) = :bowdown:

Αλήθεια μπορώ να φάω και τα 100 γρ κουάκερ το πρωί με 6 ασπράδια και ένα κρόκο όπως λέει η συνταγή; Εφόσον με παίρνει σε θερμιδες φυσικά ή θα είναι too much για πρωί;

Mikekan
11-06-14, 10:39
Όχι δεν είναι too much, όσο είσαι στις θερμίδες σου όπως λες.

Εγώ τρώω 6 ασπράδια και 100γρ βρώμη, με πειράζουν οι κρόκοι όμως! Δεν θα έχεις πρόβλημα! :thumbup:

solid-snake
11-06-14, 20:45
Να σαι καλά φίλε μου!!! Θέλω να σας κάνω και μια τελευταία ερώτηση... Ρύζια, μακαρόνια, όσπρια τα ζυγίζω ωμά... Με τις πατάτες τι γίνεται; Αν είναι βραστές πχ τις ζυγίζουμε μετά το βράσιμο; Τις ψητές;;

Mikekan
11-06-14, 20:50
Eγώ τις ζυγίζω βρασμένες.

Δεν έχει πάρα πολλή σημασία γιατί το βάρος των βρασμένων αλλάζει περίπου 20% σε σχέση με τις άβραστες. Ενώ σε ρύζι-μακαρόνια ίσως και πάνω από 100%.

Ότι σε ενδιαφέρει από μακροσυστατικά και τροφές δες το εδώ:

http://nutritiondata.self.com/

solid-snake
11-06-14, 20:57
Έγινε φίλε μου. ¨ετσι είναι μάλλον όπως τα λες, λογικά η βραστή πατάτα απορροφά λίγο νερό αλλά σίγουρο δεν απορροφά τόσο νερό όσο τα μακαρόνια και το ρύζι που μετά το βράσιμο το βάρος τους είναι διπλάσιο από ότι πριν...

Πάντως το πιττάκι τα σπάει!!!! Ανυπομωνώ αύριο πρωί πρωί να σηκωθώ να το φτιάξω πάλι..

Mikekan
11-06-14, 20:59
Καλή επιτυχία στους στόχους σου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε! :thumbup:

solid-snake
16-06-14, 19:05
Παιδιά όλα καλά τις τελευτάιες μέρες με διατροφή και άσκηση επιτέλους βλέπω κάποια αλλαγή στο σώμα μου έστω και μικρή...

Να ρωτήσω κάτι... Το πρωινό μου αποτελείται από πιτάκι βρώμης (βρώμη +5 ασπράδια+1 ολόκληρο)

Λόγω του ότι δεν ξέρω τι να βάλω το απόγευμα μετά την προπόνηση μπορώ να βάλω 5-6 ασπράδια ακόμα ή θα είναι πολλά τα 10-12 ασπράδια την ημέρα; Θερμιδικά με παίρνει πάντως... Επίσης τις μερες που δεν θα πηγαίνω για προπόνηση μπορώ το απόγευμα να πίνω whey ή να το αποφεύγω ;